varkensvlees... voorjaarsvlees! deurloo DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amerikaanse vliegtuigen schoten boven China toestel neer „Brood minstens tien procent duurder" TRANSIT Fordgarage GLERUM N.D.S.M. gaat mammoettankers bouwen Chinese bom toch sterker? een echte traktatie bij jonge zomergroenten heerlijk mals en vlug gaar! 'n ster matras Nauwere samenwerking ziekenhuiswereld ■intermeubelh Etalageruimte ACTIE „TON D'R OP" BRACHT CIRCA VIER TON OP ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 mei 1966 122ste jaar gang Nr. 19989 WAARIN OPGENOMEN t 797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cenl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. dit nummer: Landdag Rotary International te Zierikzee Peking waarschuwt Washington voor ernstige gevolgen PEKING, 12-5. Boven China heb ben donderdag v(jf Amerikaanse jachtvliegtuigen raketten afgevuurd cp Chinese toestellen die een oefen- vlucht maakten. Eén van de Chinese vliegtuigen werd getroffen en stortte neer, zo meldt het persbureau Nieuw China. In een kort bericht meldde het Chinese persbureau donderdagavond dat de Amerikaanse toestellen ten noordoosten van de star Makwan, in de provincie Joennan, vlogen, toen ze hun geleide raketten afvuurden. Chinese vliegtuigen ondernamen een tegenaanval, waarop de binnenge drongen toestellen in zuidelijke rich ting verdwenen. Het incident speelde zich af om 16.17 uur plaatselijke tijd. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft onmiddellijk een on derzoek geopend. In Amerikaanse officiële kringen onthoudt men zich voor het ogenblik van commentaar. Een woordvoerder van het Chi nese ministerie van defensie heeft verklaard: „Dit is een buitengewoon ernstig incident - een opzettelijke, systematische uitlokking tot oorlog van de regering-Johnson". De Chinese woordvoerder ver klaard dat het incident gebeurde op een tijdstip, waarop Amerika groot scheepse versterkingen naar Viet nam stuurt, en zijn bombardementen op Noord-Vietanam uitbreidt. „Het gebeurde nadat de Verenigde Staten China openlijk tot zijn grootste vij and hadden verklaard en Dean Rusk had geroepen dat „er vanzelfspre kend gevaar bestaat van een oorlog met China", en volgde op het her haalde binnendringen van het Chi nese luchtruim door Amerikaanse militaire vliegtuigen voor provoca ties. Dit kan ons slechts tot de hoog ste waakzaamheid aanzetten", aldus de woordvoerder. „De bloedschuld van het Amerikaanse imperialisme jegens het Chinese volk moet wor den vereffend. Wij waarschuwen de Amerikaanse regering plechtig, dat het grote Chinese volk niet met zich laat spotten. Zou het Amerikaanse imperialisme willen volharden in het uitbreiden van de oorlog en het op dringen van de oorlog aan het Chi nese volk, vooruit, laat het dan zijn gang maar gaan. Wij zullen beslist doorgaan tot het bittere einde", zo zei hij. Zeeuwse bakkers protesteren Manifest contra de Nederlandse Bakkerij Stichting MIDDELBURG, 12-5. Ongeveer 100 Zeeuwse bakkers hebben in Mid delburg geprotesteerd tegen de vol gens hen povere wyze waarop de Ne derlandse Bakkerijstichting hun be langen behartigt. Zij ondertekenden een door de Middelburgse Bakkerijcommissie op gesteld manifest, waarin zij o.m. van de Nederlandse Bakkerij Stichting eisen bij de onderhandelingen met de minister van economische zaken een 'krachtige houding aan te nemen Ingezonden mededeling Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee AMSTERDAM, 12-5. In de don derdagmorgen (gehouden algemene aandeelhoudersvergadering van de Nederlandsohe Dek- en Scheeps bouwmaatschappij heeft de presi dent-commissaris, ir. W. H. Kruijff, bekend gemaakt dat de Koninklijke Shellgroep de opdracht heeft gege ven tot de bouw van twee tanksche pen met ieder een draagvermogen van 175.000 ton d.w. De N.D.S.M. die in deze vergade ring het dividend moest passeren wegens de slechte bedrijfsresultaten over 1965, ihocpt door deze belang rijke opdracht dat .aldus de direc teur de 'heer P. Goedkoop Dz., er een kentering ten goede in het bedrijf zal kernen. Verder is bekend gewor den dat de Koninklijke Shellgroep neg een derde tanker van dit type bij een Franse werf 'heeft besteld. Enkele weken geleden 'bestelde de Shell twee van deze mammoettankers in Denemarken, eerder al acht bij werven in Engeland, Frankrijk, Ja pan en Duitsland. De schepen krij- WASHINGTON, 12-5, Het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken heeft woensdag bekend ge maakt dat de kracht van de kern proef dtie China maandag heeft ge houden waarschijnlijk gelijk is aan die van 13.000 ton t.n.t., sterker dan aanvankelijk in de V.S. werd aan genomen. Het is nog niet vastgesteld of het een waterstofbom is geweest. De kracht van de bom lag in de mid denklasse. zij was dus sterker dan die van de eerste twee Chinese proe gen een lengte van 328 meter en een breedte van ruim 47 meter, een holte van 'bijna 25 meter en een diepgang van 16 meter. De 175.000 tonners zijn de grootste schepen die ooit bij een Nederlandse werf in opdracht zijn gegeven. Vergiftiging op de Philippijnen MANILLA, 13-5. In de Philippijn- se stad Leyte zijn donderdag elf personen 'bezweken aan visvergifti- ging. 66 mensen zijn nog ziek. Wilson over Chinese kernproef LONDEN, 12-5. Premier Wilson heeft donderdag in het Lagerhuis ge zegd dat de jongste Chinese kern proef „tegen elke menselijke hoop indruist". Het kernstopverdrag is er echter niet mee geschonden omdat China dit niet heeft ondertekend, al dus Wilson. Verliezen in Vietnam SAIGON, 12-5. Vorige week zijn in Vietnam 82 Amerikaanse militai ren gesneuveld. Het aantal gewonde Amerikanen 'bedroeg tot zaterdag jl. 615. Van Zuid Vietnamese zijde wer den 61 doden en 22 vermisten gemeld ierwi.il 456 Vietkcn-strijders leven loos op het slagveld achterbleven. Honderdeenentwintig gueril last rij ders werden gevangengenomen, al dus in Saigon verstrekte officiële cijfers. Ingezonden mededeling en alle politieke kanalen te gebrui ken ten einde een brooclprijsverhp- ging van minstens 10 pet. te bewerk stelligen. Deze vei'hcging is huns in ziens noodzakelijk cm eindelijk een gezond bedrijfsklimaat te scheppen voor de bakkerij. Zij verwachten vóór 1 juli as. van de Nederlandse Bakkerij Stichting verwezenlijking van 'hun verlangens. De Middelburgse bakkers stellen in hun manifest nadrukkelijk dat. wanneer de Nederlandse Bakkerij Stichting in gebreke 'blijft aan hun wensen te voldoen, zij zullen zerg dragen dat 'het grootste deel van de Nederlandse bakkers het vertrou wen in haar zal opzeggen, waardoor de Nederlandse Bakkerij Stichting haar onderhandelingsbevoegdheid verliest. In dit geval zullen de Zeeuwse bakkers zelf een overleg orgaan aanstellen dat in de rechten van de 'hui'dige Nederlandse Bakkerij Stichting zal treden. Tenslotte mach tigden de Zeeuwse bakkers de Mid delburgse Bakkerij Commissie tot. een eventueel gesprek met de Ne derlandse Bakkerij Stichting. Havenstaking in Canada MONTREAL, 13-5. In havens aan de Sint Laurens in Canada ligt het werk op ongeveer 200 schepen stil als gevolg van een staking, die maandag j.l. is uitgebroken als protest tegen bekeuringen voor het parkeren van auto's van havenarbeiders op verbo den plaatsen op de kade. Het feit dat het overleg over een nieuwe C. A.O. niet zo vlot verloopt, speelt echter ook een rol in de kwestie. De havenarbeiders willen in verloop van twee jaar het uurloon met één dol lar zien stijgen, terwijl de werkge vers 57 dollarcent in drie jaar heb ben aangeboden. Ingezonden mededeling Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Tact is: te weten hoe ver fejg men te ver kan gaan. Dodelijke val van trap AMSTERDAM, 12-5. De 53-jarige caféhouder J. H. Nortman is in zijn woning in de Marnixstraat in Am sterdam achterover van de trap ge vallen. De man werd dood in hrt portaal gevonden. Kritiek op salaris verhoging voorzitter produktschap Zuivel UTRECHT, 12-5. Het dagelijks be- stuur van het Produktschap Zuivel gaat zich nader beraden over zijn ad vies betreffende de voogcstclde sala risverhoging voor zjjn voorzitter. In de gehouden vergadering van het produktschap werd uitvoerig van gedadhten 'gewisseld over het salaris van de voorzitter van f 45.000.te verhogen tot f 52.000. per jaar. Do heer J. Koser van de Algemene Nederlandse Agrarische Bodrijfsbond had'bezwaar tegen deze verhoging. Zijn bend heeft kortge leden 'besloten zich te verzetten te gen de voorgestelde verhogingen vcor dc voorzitters van de produkt- schappcn. De A.N A.B vindt een sa laris van f 50.000,voldoende. De heer Koster vond het te gortigbij een dergelijk hoog salaris van een achterstand van f 1800.te spre ken. Deze „achterstand" zou name lijk overblijven na een eventuele loonsverhoging van 7 procent. Ve le leden van 'het produktschap meng den zich in de discussie en opperden ock bezwaren. Besloten werd het da gelijks bestuur te vragen een nader advies op te stellen. UTRECHT, 13-5. De beide top- organisaties cp ziekenhuisgebied in Nederland, de Stichting het Neder landse Ziekenhuiswezen en haas rooms-katholieke zusterorganisaties, groeien toe naar een nauwere een heid. Hu»n gezamenlijke plannen tot de oprichting van een nationale zieken huisraad hebben inmiddels geleid tot het opstellen van ccncept-statu: ten. De nationale ziekenhuisraad zai als algemeen beleidsorgaan voor het ziekenhuiswezen (ziekenhuizen, zó wet als sanatoria), psychiatrische in richtingen en verpleeghuizen) vorm en leiding geven aan 'technische, me dische, economische, verpleegkundi- Ondergrondse garage te Rotterdam ROTTERDAM, 12-5. Rotterdam zal vanaf woensdag over een onder grondse parkeerruimte voor 850 auto's beschikken. De parkeergarage i,in enkele jaren tijds door de ge meente aangelegd tussen de schouw burg en het nieuwe concertgebouw De Doelen. Vermoedelijk zullen de Rotterdam mers wel even moeten wennen aan de prijzen van het ondergronds par keren: de eerste twee uren kosten ieder 75 cent, daarna komt er per uur 50 cent bij, het achtste tot en met twaalfde uur zijn gratis maar dan moet inmiddels toch al vier gul den worden afgerekend. Abonnees betalen per maand prijzen variërend van 35 gulden voor een nachtabonne ment, tot 75 gulden voor een volle dig abonnement voor een grote wa gen. Het dagtarief is 50 tot 55 gul den. Het bezoeken van concerten, congresgebouw, schouivburg zai ver gemakkelijkt ivorden. Per voorstel ling wordt een vast tarief van 1 gul den berekend. 3D Het bijzondere van Intermeubel is de grote keuze op internationaal niveau. meubel toonzalen Appelmarkt 10 Zierikzee Tel: 01110-2946 Zwakke wind Verwachting tot zaterdagavond: Vanavond en vannacht op enkele plaatsen een regen- of onweersbui; hier cn daar ochtendmist; morgen overdag droog weer met zonnige pe rioden; zwakke wind met in het bin nenland iets lagere temperaturen. 14 mei. Zon op 4.48, onder 20.25, Maan op 3.16, onder 13.34. •15 mei. Zon op 4.47, onder 20.27. Maan op 3.29, onder 14.44. 16 mei. Zon op 4.45, onder 20.29. Maan op 3.41, onder 15.55. Nieuwe maan: 20 mei te 10.43. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: STUTTGART. Iedere automobilist weet, dat goede remmen voor een auto onontbeerlijk zijn. In de toekomst kan men de remkracht van elk wiel van een voertuig bij ieder groot tankstation laten controleren. Een grote West- Duitse electrotechnische firma heeft een nieuwe electronisch werkende rem proefstand ontwikkeld. Daarmee kan de slechte werking van de remmen door vrsleten of door olie niet meer goed functionerende remvoeringen en defecte remtrommels snel worden vastgesteld. De proef stand kan van het stuur van de wagen uit op afstand bediend worden. 14 mei 15 mei 16 mei 10.48 v.m. 11.59 v.m. 0.19 v.m. 23.11 n.m. n.m. 12.59 n.m. 23.17 n.m. n.m. 12.47 n.m. ge en 'bouw-zaken en aan een op te richten nationaal ziekenhuis insti tuut. Op het achtste tweejaarlijkse lan delijke ziekenhuiscongres in Utrecht, sprak de voorzitter van de stichting Het Nederlandse Ziekenhuiswezen, mr. J. A. H. J. van der Dussen, he den (vrijdag)morgen de verwachting uit, dat de plannen voor het natio naal" ziekenhuis instituut nog dit na jaar zuilen uitmonden in concrete voorstellen aan de betrokkenen. Ingezonden mededeling BROUWERSHAVEN: 14 mei 10.40 v.m. 15 rne'i 11.50 v.m. 16 mei 0.22 v.m. Doodtij: 14 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een front, dat de scheidings lijn vormt tussen warme continentale lucht en vochtiger oceaanlucht. drong disteravond tot het oosten van ons land door en kwam daar tot stilstand In het zuidwesten viel een paar mm regen. Door de grote tegenstellingen in de temperatuur kunnen zich langs het front enkele buien ontwikkelen met een kans op onweer. Intussen is door drukstijgingen boven Frankrijk een rug van hoge luchtdruk ontstaan. In Ierland arriveerde een nieuw oceaanfront, maar dit zal morgen nog geen invloed op het weer in ons land uitoefenen. Verwacht wordt dat vrijdagavond en vrijdagnacht enkele buien voor komen, maar dat morgen overdag het weer op de meeste plaatsen droog blijft met nu en dan zon. Het weer behoudt vereder een rustig karakter, m'et hoge temperaturen voor de tijd van het jaar. Amerikaanse kernproef WASHINGTON, 12-5. De Ameri kaanse commissie voor kernenergie heeft 'bekend gemaakt dat er donder dag op het proef terrein in Evad een kernproef is genomen. Het ging om een ontploffing met een kracht van minder dan 20 kiloton. Ingezonden mededeling Te huur gevraagd: min.-afmeting: 1 meter hoog bij 1.50 meter lang. Telefoon (01870) 2461., AMSTERDAM, 12-5. Dc door Ne derlandse kunstenaars geïnspireerde actie „Ton d'r op", die donderdag avond in een directe uitzending van de VPRO uit gebouw Frascati te Amsterdam met een veiling van 170 belangeloos afgestane kunstwerken dcor het hele land op het beeld scherm kon worden gevolgd, heeft voorlopig ca. f 400.000 opgebracht. De actie voer wel bij een concur rentiestrijd tussen een aantal grote Nederlandse bedrijven, die elkaar naarmate de avond verstreek in het geven poogden te overtroeven. Als uiteindelijke winnaar uit deze strijd kwam een groot kruideniersbedrijf (De Gruyter) met een gift van 80.000 gulden. Terwijl toezeggingen van giften van vele tienduizenden guldens per telefoon binnenstroomden ging vei linghouder H. J. Koeman onder hei motto dat „wie het kleine niet eert, het grote niet weerd is", urenlang onverstoorbaar en geduldig door met veilen van de kunstwerken voor be dragen van gemiddeld slechts f 200,-. Afgewacht moet nog worden hoe veel geld er bovenop zal komen uit de verkoop van het voor deze actie uitgebrachte pocketboek „Apart heid", waai'voor ca. twintig auteurs belangeloos bijdragen hebben gele verd. Ook worden nog giften per giro verwacht. Overbodig toe te voegen dat de man van de actie aansluit op de „ton van Luns", die door de regering vorig jaar ter beschikking is gesteld van het „Defence and Aid Fund" van Zuid-Af rika. Naar bekend, wordt ook de op brengst van „Ton d'r op" afgedragen aan de Nederlandse afdeling van het Defence and Aid Fund, dat door middel van het Trust Fonds van de Verenigde Naties poogt slachtoffers van de Zuid-Afrikaanse apartheids- pclitick financieel te steunen. In Frascati waren 400 geïnteres seerden aanwezig die aan de veiling deelnamen. Vooraf ging op het scherm een documentaire, samenge steld door Leo Kool in Londen, waar hij sprak met een groot aantal ver bannen maar ook vrijwillig vertrok ken inwoners van Zuid-Afrika. De t.v.-uitzending duurde tot kwart voor één 's nachts. De veiling was toen echter nog niet afgelopen. Er moesten nog ca. 30 kunstwerken onder de hamer doorgaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1