IVOROL ":o:;x DE N.A.V.O. NU elke dag n fiets voorniets! TIP voor tuiniers Drinkwater uit Oostelijk Flevoland Gemengd kamperen bij padvinderij? Naar eenheid van s pelling De Rijn Het huwelijk van prinses Margriet STREEKNIEUWS HOOFDPIJN? Weer aardbeving in Tas j kent DE ZOON VAN ARAM ZIERIK7.EESEHE NIEUWSBODE i)u„ü,rUug 12 i»c« xr ïssus Ingezonden mededeling HOOFDSCHOTEL? VLEES! BLIK DOOR HET WERELD Men behoeft het niet direct te be wonderen, maar het is natuurlijk een hele prestatie dat één man, de Gaul le, kans ziet een ongekende chaos in Europa teweeg te brengen en daar steeds nieuwe aspecten aan weet toe te voegen. Zoalg thans weer de drei ging het Franse luchtruim - noodza kelijk voor de N.A.V.O. - aan de ver drag sorganisatie te ontzeggen. Als mede in Brussel een nieuwe aanval op de humorloze, maar zeker zeer capabele voorzitter van de E.E.G.- commissie, dr. Hallsteindit laatste met als konsekwentie dat het werk van de E.E.G. opnieuw in het slop dreigt te raken en als gevolg daar van ook de onderhandelingen over de Kennedyronde. Nog verbazingswekkender dan dat één man dat allemaal klaarspeelt is echter dat diens tegenspelers geen kans zien dit solospel te doorkruisen. Soms heeft de Gaulle schijnbaar gelijke aan zijn zijde. Bijvoorbeeld inzake de N.A.V.O. Het is waar dat de toestand van 1966 anders is dan die van 1948, toen het bondgenoot schap tot stand kivam. En het is ook waar dat het grote verschil tussen toen en nu is dat voor agressie van de kant van de Sowjet-Unie thans aanzienlijk minder vrees behoeft te bestaan dan toen. Maar hiermee kan de redenering niet ophoxiden. Afgeschrikt Dat er verschillen tussen toen en nu bestaan, is zeker niet in de laatste plaats te danken juist aan het be staan van de N.A.V.O., een nog al tijd niet helemaal volgroeide verde digingsorganisatie die echter krach tig genoeg was, dank zij de Ameri kaanse riLggegraat, om de Russen af te schrikken van riskante experi- Om een mooi groen gazon. Een mooi groen gazon, als een .bil jart-laken", de wens van vele tuin- bezitters en -bezitsters, blijkt in de praktijk nog eens de nodige proble men met zich mee te brengen. Eén der geheimen om een mooi gazon te krijgen en te behouden - de ei-varin- gen in Engeland en de U.S.A. (klas sieke gazonlanden bij uitstek) tonen dit duidelijk aan - is een regelmatig bemesten van het gazon met speci ale daarvoor geschikte meststoffen. Aan de reeds op de meststoffen- markt aanwezige gazonmeststoffen is een geheel nieuw produkt toege voegd, n.l. de Scotts-gazonmest. De firma Wolf, ondermeer bekend door zijn tuingereedschappen en graszaai- machines. brengt deze gazonmest in de handel. In samenwerking met in ternationale instituten en experts, na jaren van onderzoek, levert Wolf de Scotts-gazonmest met een schrif telijke gebruiksaanwijzing onder ga rantie van het te bereiken resultaat, n.l. een mooi gazon op elke grond, onafhankelijk van klimaat. Speciale regelaar De nieuwe Scotts-gazonmest is een hoogwaardige en in de U.S.A. gepatenteerde meststof van zodanige samenstelling, dat alle benodigde voedingsstoffen voor een mooi ga zon ter beschikking komen tijdens de gehele groeiperiode van de gras mat. Door middel van een speciale regelaar worden deze voedingsstof fen in de loop der maanden aanhou dend en gelijkmatig afgegeven. Om een gazon onkruidvrij te krij gen en te houden is goed en inten sief onderhoud de beste methode. Toch wil ook dan het onkruid nog wel de overhand krijgen. Scotts-ga zonmest met onkruidverdelger is dan de oplossing. Bij toepassing daarvan krijgt het gazon in één ar- beidsgang de voedingsstoffen, die het voor een gezonde, krachtige groei nodig heeft, terwijl tegelijkertijd on kruiden als paardebloemen, weeg bree, boterbloemen, klaver, enz. verdwijnen. menten in het midden van Europa. Dat Europa thans zo ongeveer het rustigste werelddeel is met de min ste kans op spanningshaarden - al is en blijft Berlijn daarvoor nog steeds geknipt - mag men toeschrijven aan een aanzienlijk redelijker houding van het Kremlin, mits men daarbij niet vergeet dat het bestaan van de N.A.V.O. in die zin een groot opvoe dend element is geweest voor de Rus sen. In die zin ook heeft de N.A.V.O. ondanks al zijn gebreken uitstekend gefunctioneerd en het lijkt waanzin een instituut dat tot tevredenheid heeft gewerkt en zijn bestaansrecht zo heeft bewezen, af te danken. Omdat 1966 geen 1948 is zouden wel veranderingen nodig zijn. Uit de school Paul-Henri Spaak heeft dit week end in de Sunday Times uit zijn er varingen als secretaris-generaal ge klapt door te vertellen dat daarvoor indertijd wel pogingen zijn gedaan, die echter strandden op de Franse weigering mee te delibereren. Parijs heeft tot dusver wel ijverig meegeholpen om de feilen van de N. A.V.O. te tonen, maar geen lust ge had bij te dragen tot de remedie. Met als gevolg dat nu niet alleen datge ne wat tot ongenoegen kon stemmen overboord wordt gegooidmaar ook de veel belangrijker kern die wel goed was en dat heeft bewezen. Wanneer de historie van twee we reldoorlogen iets heeft geleerd dan wel dat de kleinere staten van west- Europa alleen wat mans zijn als ze innig samenwerken, liefst zo innig dat ze een gemeenschappelijk opper bevel hebben. Dat was bepaald nog niet volmaakt aanwezig in de N.A. V.O., maar die kwam er vrij dicht bij en had in ieder geval de moge lijkheid in zich verder te gaan bij de opbouiv van een gemeenschappelijke strategie. Ook zonder Frankrijk - dat is al vaker opgemerkt - kan de N.A.V.O. voortbestaan en zal ze ook wel voort bestaan. Maar de macht en de kracht van die organisatie - daarover hoeft geen twijfel te bestaan - zullen ver minderd zijn, wanneer juist in het geografisch hart van het bondge nootschap een lid er de brui aan geeft. De Franse gevoelens van eer en zelfstandigheid mogen daardoor gestreeld zijn, voor Europa als ge heel dat zóveel van zijn rast aan de N.A.V.O. te danken heeft, is het be paald geen vooruitgang. Ingezonden mededeling Tanden blank-Adem fris Onbetwist de bestetandpasta DRONTEN, 11-5. In Oostelijk-Fle- voland wordt dicht bij de Veluwe- meerdtfk tussen Elburg en Harder wijk gebouwd aan een groot pomp en filterstation. In de toekomst zal dit station niet alleen Ooslelijk-Flevoland, maar ook Zuidelijk-Flevoland en de Marker waard en waarschijnlijk een deel van de Randstad Holland van drink water zal voorzien. Het project zal in eerste instantie vier miljoen gul den kosten en het zal dan nog slechts één pompgroep hebben, die 12.000 gezinnen plus een dergelijk bevol- kings aantal afgestemde industrie van water kan voorzien. Het aantal pompgroepen kan in de toekomst worden uitgebreid naar behoefte. Het werk wordt uitgevoerd en in de naaste toekomst nog beheerst door de rijksdienst voor de IJselmeerpol- ders. Ingezonden mededeling „Nog steeds overval" DENVER (Colorado), 11-5. „Dit is een overval", zei een met een revolver bewapende man muandagavond tegen een be diende in een „supermarket" in Denver in de Amerikaanse staat Colorado. Op dat ogen blik kwamen twee klanten de winkel binnen. De man stak het wapen in zijn zak en keek wat rond. Toen de klanten verdwenen waren, ging hij weer naar de bediende en zei met zijn wapen dreigend: „Dit is nog steeds een overval". De buit bedroeg 35 dollar. MUIDEN, 11-5. In het Muiderslot heeft minister Vrolijk de deelnemers aan de internationale padvinders- conferentie, di'e in Nederland werd gehouden, ontvangen. Deze conferentie, waaraan padvin ders uit 19 landen deelnamen, ging voornamelijk over het probleem van de internationale uitrusting, maar had bovendien als belangrijke twee de vraag: „Moeten m de toekomst jongens en meisjes gezamenlijk kam pei-en De conferentie bleek in algemene zin op deze vraag positief te ant woorden. Men wil kennelijk na de besprekingen, die vrijdag in Wage- ningen begonnen, komen tot stan- daardregels, die het mogelijk zullen maken internationaal georiënteerde kampen in te richten, waarin zowel jongens- als meisjespadvinders ge zamenlijk zullen verblijven. Voor deze internationale uitwisse ling is in geschakeld het vliegtuig van Martins Aircharter, dat op Schiphol is gedoopt met de naam „Trans-Euro Scout" en dat op kos tenvergoedingsbasis de onderlinge uitwisseling van padvinders tussen verschillende Europese landen voor een aanvaardbare prijs mogelijk moet maken. KERKNIEUWS BRUSSEL. 11-5. De Belgische mi nister van Europese zaken en Ne derlandse kuituur, R. van Elslande. „hoopt en verwacht" dat de eenheid van spelling van het Nederlands in Nederland en Vlaanderen nog in 1966 een feit zal worden. In een dinsdag gepubliceerd inter view met de „Gazet van Antwerpen" zegt hij. dat edhter voor een alge mene vereerfc/oudigde spelling de moeilijkheden in Nederland groter zijn dan in België, waar een konink lijk besluit voldoende is. In Neder land dient de goedkeuring van het parlement te worden verkregen. Waffen-S.S. wil samenhokken MUNCHEN, 11-5. Scherpe protes ten iheeft 'het plan uitgelokt van de afdeling Beieren van de „Onderlinge hulpgcmeensohap van voormalige leden van de Waffen-S.S." (HIAG), uitgerekend in de Münchener „Bür- gerbrauekeller", vroeger de traditio nele ontmoetingsplaats van Hitier en zijn trawanten,-haar vijftienjarig be staan te vieren. De vereniging van voormalige gevangenen uit het con centratiekamp Dachau heeft de autoriteiten gevraagd de bijeenkomst vastgesteld op 21 mei, te verbieden. over BONN, 11-5. Tienduizend Belgi sche, Engelse en Westduitse militai ren zijn 'een oefening begonnen, waar bij zij tussen Honnef en Wezel over de Rijn zullen trekken. Deze ma noeuvres - „ijsheiligen" genaamd - duren tot zaterdag. Over de breedte van 225 km. heeft de genie talrijke bruggen geslagen, waarover talrijke voertuigen - oa. 300 tanks - zullen trekken. Ned Herv. Kerk Beroepen te Drempt: A. P. Rasch. Emmeloord; te Aalst (Gld.) en te Ba- biloniënbroek: kand. D. J. Cuperus, Waddinxveen. Bedankt voor Achterberg (toez.): S. de Jong, Houen. Ger. Kerken Beroepen te Kruiningen en te Mo lenaarsgraaf-Brandwijk: kand. T. Ausma. Maarn; te Aindijk: W. J. de Ruiter, Harkema-Opeinde; te Soes- terberg: J van Eijk, Willemstad; te Hantum: kand. J. Radstaak, Epe; te Augustinusga-Surhuizum: kand. T. Ausma, Maarn. Aangenomen naar Hasselt (2e be roep): S. Hoekstra, H.I. Ambacht, die bedankte voor Haastrecht. Bedankt voor Zwijndrecht-Groote Lindt (vak. P .Smilde): H. Lijesen, Schoonebeek. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voer Rotterdam-I Jssel- mende (vak. J Meilof): M. Heems kerk, Zevenbergen. Ohr. Ger. Kerken Aangenomen naar Mitchell (Onta rio, Canada, 2e beroep): J. Overduin, Aldergrove (Brits Columbia. Cana da) (voorheen te Almelo). Bedankt voor Middelharnis: C. Smits. Slledrecht. Ger. Gemeenten Beroepen te Opheusden: A P. Henkoop, Goes. Evang. Lulh. Kerk Bercepen te Leiden (2e maal): J. Happee, Utrecht SPORT DUIVENSPORT „De Bruse Trekker" Wedvlucht uit Mons (B.) In con cours 170 duiven. Los 9.50 uur. Aan komst 1ste duif 11.57 uur; laatste 15.49 uur. Zéér zware vlucht voor de duiven, wegens regen en onweer. De uitslag luidt als volgt: T. M. Dalebcut 1. 4. 5, 8, 10, 11. 12. 13, 14, 18, 22; B. de Ruiter 2, 3, 9, 27. 30; P Steketee 6. 7, 16. 33; C. Bal 15, 20, 24, 28; C. Za-ndijk 17. 21, 29; C. Capelle 19, 26, 31; A. de Kening 23. 25. 32; J. v. d Spek 34. Uitslag van de junioren: K. van Popering 1; A. Dorst 2; S. Capelle 3, 4. 5. P.V. „De Reisduif" - St. Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht vanaf Mens van de P.V. „De Reisduif" te St. Fhilipsland. De snelheid van de eerste duif was 935.78 m.m. Aankomst 12.9.11. De snelheid van de laatste duif was 365.11 m.m. Aankomst 15.47.20. Abr. Geense 1, 17, 31, 45; Abr. Ver wijs 2, 9. 54. 58. 70; W. v. Dommelen 3. '7, 14, 34. 69; J. Bakker 4, 13, 47. 48; M. v. d. Est 5, 12, 29, 38, 46; A. Fonteijne 6, 8, 62, 83; P. Wagemaker 10, 43, 44, 63, 64. 80; A. Faasse 11, 16, 68; Th. Bakker 15, 20, 32, 74, 81, 86; Jac. Geense 18, 25, 27, 59; M. Geuze 19. 21, 26, 35, 42, 57, 76; K. v. d. Berg 22; Joh. Reijingoudt en Zn. 23, 40. 52, 71. 75, 77, 89; Jc'h. Fonteijne 24, 66, 67; J. C. Verwijs 28, 73, 78, 88; A. Verwijs 30, 41, 56, 72; R. Quist 33, 36; Jan Quist 37; L. Vermeij 39, 55, 61, 82, 84, 85, 87; H. Kaashoek 49, 51, 60; C. Verwijs 50, 65; Jo Quist 53, 79 DEN HAAG. 11-5. De minister president, mr. J M. L. Th. Cals, heeft meegedeeld dat heel binnen kort, nl. deze maand nog zal worden meegedeeld wanneer prinses Mar griet en mr. P. van Vollenhoven in het huwelijk zullen treden. De minister-president zèi dit in een lundhibij eenkomst met de buiten landse 'persverenigïng in Den Haag. De Sowjet-Unie heeft geen com mentaar geleverd op de derde Chi nese kernproef, al heeft China ook de Russische kernpolitiek als reden aangevoerd voor ihet tot ontwikke ling 'brengen van een eigen kern macht. Concours te Heinkenszand Op 2e Pinksterdag (30 mei) en za terdag 4 juni. wordt te Heinkenszand een Nationaal Federatief Muziekcon cours gehouden. Dit concours wordt georganiseerd door de fanfare ..Euterpe" te Heinkenszand. OOSTERLAND Ree gesignaleerd In de vroege ochtenduren van dinsdag was hier in de polder een ongewoon schouwspel te zien. Een landarbeider van de heer Geluk, werkzaam bij diens boerderij in de Bosweg, zag plotseling op enige me ters afstand een ree passeren die over de sloot spreng, komende uit zuidelijke richting. Het dier toonde zich weinig schuw. Een kwarier la ter werd het dier reeds weer in de cmgeving van de voormalige vlas- roterij in Sirjansland gesignaleerd. Bij informatie bleek ons dat geen ontsnapte ree betreft uit het herten kamp te Ouwerkerk, zoals aanvan kelijk werd verondersteld. Waar schijnlijk is het een ree die in de nachtelijke uren vanuit de Westhoek van Sehouwen-Duiveland een reis ondernomen heeft naar Duiveland. BRUINISSE Oorlogsverzameling van particulier In de meidagen waarin oen oorlog begon en een oorlog eindigde komen allerlei herinneringen boven aan de jaren 1940-1945 Sommige mensen hebben een Indringende manier om de herinneringen aan de oorlogsja ren levend te houden en zo is Brui- nisse in het bezit gekomen van een compleet oorlogsmuseum, door de heer H. Kok Cz. De heer Kok stelt zijn verzameling gratis ter bezichtiging van ieder die belang stelt in wat hij in de loop dei- jaren zoal heeft verzameld en dat is heel wat. Bij voorkeur 's zaterdags morgens na afspraak, want de heer Kck, die op andere werkdagen niet thuis is, wil graag zelf 'de nodige toelichting geven bij het drukwerk, de militaire uitmonsteringen, kortom bij alles wat 'herinnert aan bezetting en bevrijding. Ruiten sneuvelden Het ingooien van ruilen schijnt voor jongens iets aantrekkelijks te hebben. Men ervaart dat als men door het nooddorp loopt. Enkele weken geleden moest een aantal rui ten in een loods van Rijkswaterstaat het ontgelden en nadien betrapte de politie een tweetal knapen, die bezig waren de ruiten te vernielen van de leegstaande woning aan Molenweg en weg naar de Grevelingendam, laatstelijk bewoond door de heer J. van Dijke en familie. De ouders van de jongens zullen in hun zak moeten tasten om de schade aan de eigenaar te vergoeden, terwijl mogelijk nog een veroor deling tot het betalen van een boete zal volgen. SIRJANSLAND Bejaarden op reis De bejaarden van Sirjansland en Ouwerkerk zullen volgende week gezamenlijk een busreis ondernemen. Via de Oosterscheldebrug wordt een bezoek aan de boulevard te Vlissin- gen gebracht, terwijl eveneens een rondrit door Zui'd-Beveland op het programma staat. Een en ander is door 'het bestuur van beide sociëtei- en georganiseerd. ZIERIKZEE/BRUINISSE Veel mosselzaad Zoals vorige week reeds werd ge meld, heeft de mosselzaadvisserij in de Waddenzee (Friese Wad) een zeer bevredigend verloop. Ook in de week van 1 tot 7 mei konden alle schepen voldoende mosselzaad bemachtigen om hun percelen ite bezaaien De grootste vraag gaat nu uit naar halfwas mosselen, waarvan de voor raad wel beperkt is, maar waarvan vorige week toch ook (mede in ver band met het hogere water) door enkele kwekers een hoeveelheid kon worden gevangen. BRUINISSE Weer een snotdolf De heer F .Verhoef te Tilburg, die reeds enkele jaren geleden ontdekte welke mogelijkheden Bruinisse biedt voor hen die recreatie zoeken langs het water en die daarom permanent een zomerwoning huurt, vond bij zijn fuiken een vreemdsoortige vis, die hij niet kende. Het bleek op nieuw een exemplaar van de snot- dolf te zijn, dezelfde in deze binnen wateren voorkomende vis, die in maart door ambtenaren van de Rijkswaterstaat langs de Grevelin gendam werd gevonden. De heer Verhoef, die toch al ongeveer 40 jaar de vissport beoefent, had nooit eer der een exemplaar van deze vis ge zien. Wel een bewijs dat zijn ver schijning in de Zeeuwse stromen vrij zeldzaam is. Vakature gemeentewerkman Voor de vacerende betrekking van gemeentewerkman te Bruinisse is door b. en w. een alphabetische voordracht opgemaakt, luidend als volgt: 1. A. Bal Jz.; 2. W Jansen; 3. P. J. Willemse, Er zijn voor deze be trekking zes sollicitanten. Hengelwedstrijd Te Bruinisse houdt de hengelver- eniging „Het Zijpe" zaterdag 14 mei een hengelwedstrijd, die 9.30 uur be gint en 12 uur eindigt. Er zijn aan trekkelijke prijzen aan verbonden. Ingezonden mededeling Wèg pijn Als u V— WITTE KRUIS poeders kiest! TASJKENT, 11-5. Duizenden men sen vluchtten in Tasjkent in paniek de straat op teen deze Zuid-Russi sche stad opnieuw door een zware aardbeving werd getroffen. Het Russische persbureau Tass heeft geen melding gemaakt van do den. Wel moesten verscheidene men sen in het ziekenhuis worden opge nomen. Twee weken geleden was het oude gedeelte van de stad bij een aardbe ving zwaar geteisterd. Er vielen toen vier doden en 150 gewonden, en dui zenden mensen werden dakloos. De afgelopen weken zijn in de hoofd stad van Oezbekistan driehonderd aardschokken geregistreerd die de herstelwerkzaamheden steeds weer teniet deden. President Johnson heeft dinsdag in het Witte Huis een uitvoerige ge- dachtenwisseling met zijn diploma tieke en militaire adviseurs gehad ever de politieke, militaire en eco nomische toestand in Vietnam. Het staatshoofd noemde het gesprek „zeer nuttig". Ingezonden mededeling Oude fietsen zijn geldverslinders Koop toch een nieuwe - nu! U weet toch: Hoe? Vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen. Kijk, mijn lunchEen paar lekkere Fyffes bananen 9. Aram stond nog verbijsterd bij het bed van de dode, toen Gloster en Bedford de kamer binnendragen. „Wij hoorden angst kreten!' riep Gloster, „wat is er aan de hand?" Aram wees naar het bed. „De hertog van Norfolk is vermoord", zei hij toonloos. Met een verschrikte kreet kwamen de beide Engelsen naderbij. „Vermoord", mompelde Gloster, „de enige man die wist. waar de uit Engeland geroofde schatten verborgen waren!" Hoewel de hertog bij niemand sympathie had opgewekt, heerste er verslagenheid over zijn dood. Aram voelde, dat hij als gastheer te kort was geschoten, nu hij de gene, die bij hem onderdak had gezocht, niet voldoende had kunnen beschermen. Voor de beide Engelsen betekende het de mislukking van hun taak om Engelands schatten te achterhalen. Aram was de eerste die tot handelen overging. „De dader is uit het venster ont snapt!" riep hij, „vlug, misschien kunnen we hem nog achterhalen!" In de sneeuw was duidelijk een spoor te onderscheiden, dat uit de slotgracht kwam. Aram spoedde zich naar buiten en volgde het spoor tot het bos. Hier ging het voet spoor over in afdrukken van paardenhoe ven. Hij wierp zich op een paard, dat een bediende hem had nagebracht en joeg hel dier zo snel mogelijk voort. Een steeds dichter vallende sneeuw begon echter het poor uit te wissen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 7