mm Wffl'WU 'n ster*matras DE ZIERIKZEESCHE COURANT Overeenstemming bereikt over financiering landbouwbeleid Onafhankelijkheid Nederlandse Antillen is niet aan de orde Vietcong heeft het zwaar maar zet door De strijd tegen de t.b.c. Laatste halve schuif spuisluizencomplex Haringvliet wordt vrijdag 13 mei geplaatst Hongersnood in Orissa (India) akuut Geen „beat"-mis Roerig langs Israëlische grens „TROS" blij met zendtijd Moskou riep agenten terug Hitte en branden in India ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE l)on<b-r<lag 12 mei 1066 I22ste jaargang Nr. 1UHHK WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Politiek geveltoerismein Zierikzeese rond De onderhandelingen in de E.E.G. BRUSSEL, 11-5. De ministers van landbouw van de Europese zes heb ben in de afgelopen nacht overeen stemming bereikt over de financie ring van het landbouwbeleid. Het compromis-voorstel van Bel gië, Nederland en Luxemburg kwam tot stand nadat was gebleken, dat de Europese commissie ook na een ge wijzigd voorstel te hebben ingediend er niet in slaagde de tegenstelling tussen de zes partners in de Europese economische gemeenschap uit de weg te ruimen. Het eerste punt daarin betrof de vaststelling van de verdeelsleutel, volgens welke Frankrijk, Duitsland, Italië en de Beneluxlanden moeten bijdragen aan ihet Europese land bouwfonds waaruit het gemeen schappelijke landbouwbeleid wordt gefinancierd. De Europese commis sie had voorgesteld de bijdrage van de Bondsrepubliek te verhogen van het aanvankelijke percentage van 31.2 tot 31.4 procent om het mogelijk te maken de bijdragesleutels voor België en Nederland ieder met 0.1 procent te verlagen. Op voorstel van Benelux echter werd deze tweetien- de procent geveegd bij het door Ita lië te betalen aandeel, dat daardoor op 20.3 procent kwam. Daartegen over kwam te staan, dat vooral ten behoeve van de Italiaanse landbouw het bedrag, dat uit het landbouw fonds beschikbaar zal zijn voor structuurverbeteringen zal stijgen van 275 tot 285 miljoen dollar per jaar. Ook de voorwaarden voor steun uit het fonds voor dit doel werden versoepeld Nederlands bydragc Naast de opbrengst van de heffin gen cp de invoer van landbouwpro- duktcn uit landen buiten de gemeen schap voor 90 procent in het E.E.G.- landbouwfonds dienen te worden ge stold zal tussen 1 juli 1967 en 1 ja nuari Nederland naar schatting 82 miljoen dollar per jaar aan het fonds moeten bijdragen, 8.3 procent. Het aandeel van Frankrijk zal 32 procent zijn, dat van de Duitse Bonosrepu bliek 31.2 (aanvankelijk was 31 pro cent als absoluut maximum door de regering in Bonn genoemd), België 8.1 procent, Italië ?0.3 procent en Luxemburg 0.2 procent. Minister Biesheuvel verklaarde, dat de beslissing over het financie- ringsakkoord niet gemakkelijk was geweest. „Het was moeilijk om ja. maar ook om nee te zeggen". „Heel moeilyk" Niet alleen de goedkeuring van de bijdragesleutel voor het landbouw fonds was „heel moeilijk", maar ock de inwilliging van de vele Italiaan se wensen. Zo krijgt Italië een vast steunbedrag van 45 miljoen dollar per jaar uit de landbouwkas van de E.E.G voor het groenten-, fruit- en olijfoliebeleid, zolang daarvoor in de E.E.G. geen gemeenschappelijke marktorganisatie bestaat. Daarnaast is een eenmalige uitkering van 15 miljoen dollar voorzien voor steun aan de tabaksteelt. Nederland heeft bezwaren tegen een dergelijke steun omdat de tabaksmonopolie in Italië discriminerend werkt ten opzichte van de E.E.G.-partners WILLEMSTAD, 11-5. Bijzonder belangrijk wordt het door de (Antil liaanse) regering geacht, dat de sfeer tussen de landen van het koninkrijk steeds onvertroebeld is gebleven en dat de onderlinge verhoudingen ge kenmerkt worden door openhartig heid en wederkerig begrip vcor el kanders problematiek, zoals laatste lijk weer is gebleken bij de bezoeken van de minister-president van Ne derland aan ons land. Aldus gouverneur mr. N. Debrot, die het nieuwe zittingsjaar van de Antillaanse Staten heeft geopend. De banden die bestaan tussen de Antil len en de andere rijksdelen hebben de Antillen ook in het afgelopen zit tingsjaar niet als knellend ervaren. Het statuut voor het koninkrijk is immers niet naar de letter doch naar de «eest geïnterpreteerd. De gouverneur merkte verder o.m. op de mythe der onafhankelijkheid heeft inderdaad velen in haar ban, maar zij biedt naar de stellige over tuiging van de regering niet de op lossing voor de vele problemen op De toestand in Vietnam WASHINGTON, 11-5. De Viet cong is bezig de steun van de Zuid- vietnamese bevolking te verliezen, maar de politieke moeilijkheden van de afgelopen weken hebben op de militaire operaties een averechtse uitwerking gehad. Dit heeft de Ame rikaanse minister van defensie, Mc- Namara, woensdag verklaard voor de senaatscommissie voor buitenlandse zaken tijdens een openbaar debat over economische en militaire hulp aan het buitenland. Uit verklaringen van gevangen ge nomen communisten en buitgemaak te documenten blijkt dat de voedsel voorraden van de Viet Cong door de lucht- en grendaanvallen zijn ver minderd, dat ;het moreel is gedaald en dat de inlichtingendienst erdoor wordt gehinderd. Door de politieke moeilijkheden is echter het verlies cijfer van de tegenstander lager ge worden. Hij wilde niet zeggen of hij de toestand „ernstig" vond. Het aantal deserties uit de Viet Ceng is groter gewerden en hun ge lederen worden niet langer versterkt door „enthousiaste vrijwilligers", zo heeft de minister uit Saigon verno men. McNamara las passages uit een iapport van de inlichtingendienst veer waarin gezegd wordt dat de Viet Cong grotere gevechtseenheden wil gaan samenstellen en de opera ties wil intensiveren, ondanks de zware verliezen .Het moreel en de verwachting op een overwinning zijn echter aanmerkelijk zwakker gewor den. Het schijnt dat de Viet Ceng nu 15-jarigen laat vechten. Ongeveer 900.000 dorpelingen zijn vrijwillig naar ihet onder regeringsgezag staan de gebied getrokken om aan de com munisten te ontkomen. KOPENHAGEN, 11-5. In Kopen hagen zijn twee-en-veertig deskun digen uit 22 Europese landen bijeen cm methodes te ontwerpen voor het uitroeien van tuberculose in de mo derne landen, waar deze ziekte be trekkelijk weinig voorkomt maar toch nog een taai probleem blijft vermen. Er zijn momenteel twintig miljoen gevallen van actieve tuber culose, volgens opgave van het bu reau Europa van de Wereldgezond heidsorganisatie, die de bijeenkomst heeft belegd. Per jaar sterven meer dan een miljoen mensen aan deze ziekte. In bepaalde Europese landen is >het dodencijfer 30 per 100.000 in woners. Leden van de aan het bewind zijnde congrespartij en van andere niet-communistische partijen hebben woensdag in het Indische parlement aangedrongen op vervaardiging van een kernbom om het hoofd te kun nen bieden aan de „cantage" van China. Mijl] mal bereikt DEN HAAG, 11-5. Op 13 mei aanstaande zal des morgens om half- clf wederom een belangrijke fase worden bereikt in de bouw van het Ingezonden mededeling spuisluizencomplex ten behoeve van de Deltawerken in het Haringvliet. Zoals bekend, bestaat dit sluizen- complex uit 17 sluisopeningen die elk door twee stalen schuiven kunnen worden afgesloten. Deze schuiven worden elk in twee helften aange voerd, die daarna ter plaatse worden opgesteld en samengevoegd. De eer ste halve schuif werd op 14 april 1964 geplaatst. Sindsdien is ongeveer elke drie weken een volledige schuif in deze geplaatst en gemonteerd. Op 13 mei aanstaande zal nu de laatste halve schuif - die evenals alle voor gaande schuiven circa 200 ton weegt - worden geplaatst. het economische en sociale vlak waarvoor wij ons zien geplaatst en waarop al onze aandacht en al onze krachten dienen te zijn geconcen treerd. Behoefte bestaat er wellicht aan om de status van de Nederland se Antillen internationaal meer ge stalte te geven. Ingezonden mededeling Brïllant - schitterend bezit voor altijd I van Anctel Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam Hulp is op komst ROME, 11-5. Het Romeinse blad Memento Sera van woensdag schrijft dat de „beatmis in quarantaine is gedaan". De mis zou in het kader van de uitzending „Het geloof en de mensen" worden gegeven maar werd cp het laatste moment vervangen door een documentaire over Lenin grad. De „ye-ye-mii's" heeft in Italië al veel pennen in beweging gebracht, zelfs de „Osservatore Rcmano" heeft stelling genomen tegen religieuze muziek cp het ritme van elektrische gitaren zoals die in première ging in de 'kerk St. Philippus de Neri in het midden van Rome. JERUZALEM, 11-5. De Israëlische minister van 'buitenlandse zaken heeft de ambassadeurs van Amerika en Engeland gewezen op de slechter wordende toestand langs de grens met Jordanië, welike volgens hem voortvloeit uit de voortdurende Jor daanse agressie. Als gevolg van een incident van dinsdag, waarbij twee Israëlische soldaten werden gedood en drie ge wend, heeft de minister generaal Odd Buil - voorzitter van de be standscommissie - verzocht de Jor- daniërs een Israëlische waarschu wing te overhandigen. Bekentenis van drievoudige moordenaar DORTMUND, 11-5. De „klerenkast moordenaar" van Radolfzell, de 39- jarige technicus Horst Binner, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij vermoordde naar eigen zeggen verleden week maandag in zijn wo ning te Radolfzell in de loop van de dag achtereenvolgens zijn 23-jarige vriend Siegfried Wiekert, zijn 13-ja- rige dochter Cornelia en zijn 56-ja rige echtgenote Gertrud met hamer slagen en messteken en verstopte de lijken in een ^klerenkast. Zijn andere kinderen, de 9-jarige zoon Harald en de 19-jarige dochter Edelgard, in wier afwezigheid hij de moorden pleegde, liet hij bij hun thuiskomst ongemoeid. Centrale Instituut voor midden- en kleinbedrijf DEN HAAG, 11-5. Tot voorzitter van het bestuur van het onlangs op gerichte centrale instituut voor het midden- en kleinbedrijf heeft demi- nister van economische zaken be noemd 'de heer J. J. G. Boot, thans nog burgemeester van Hilversum. Het instituut, dat voorlopig zal worden ondergebracht in een te Am sterdam (Slotermeer) te huren kan toorpand, zal met financiële steun van de centrale overheid technische en 'bedrijfseconomische voorlichting aan het midden- en kleinbedrijf gaan verzorgen. NIEUW DELHI, H-5. De Indische regering heeft woensdag een groot scheeps hulpprogramma aangekon digd voor de droge streken van de staat Orissa, waar volgens leden van de oppositie in het parlement hon derden mensen van honger zijn ge storven. De minister van voedsel voorziening, Seebramaniam, deelde in het parlement mee dat als eerste maatregel al grote voorraden graan naar de staat onderweg zjjn die daar tegen gesubsidieerde prijzen verkocht zullen worden. Tevoren had Krisjnan Patnaik van de socialistische Samjoekta-par- tij gezegd dat in Orissa ongeveer vijfhonderd mensen de hongerdood waren gestorven en dat een half mil joen dorpelingen al hun bezittingen hadden verkocht en waren wegge trokken. Hij had op een rondreis door het gebied kinderen gezien die te zwak waren om op hun benen te staan. In opvangcentra stroomden duizenden kinderen samen die door hun ouders in de steek waren gela ten, zo vertelde hij. Een ander oppositielid, P. K. Deo van de rechtse Swantantra-partij, T.v.-reportage begrafenis mgr. Bekkers HILVERSUM, 11-5. De recht- streekse reportage die de N.T S. za terdag 14 mei 'verzorgt van de plech tigheden bij de begrafenis van mgr. W. M. Bekkers, de overleden bis schop van 's-Her t ogen'bosohbegint niet zoals aanvankelijk werd aange kondigd cm 11 uur. doch om 10.40 uur. De uitzending eindigt omstreeks 12.30 uur. Het film verslag van de teraardebestelling in Sint-Oedenrode wordt 's avonds om 22.50 uur uitge zonden. Beide uitzendingen vinden plaats op Nederland 1. Ingezonden mededeling 'QX V bent, L/Z uitgenodigd Zie pagina 5 DEN HAAG, 11-5, De brief van minister Vrolijk van cultuur, recre atie en maatschappelijk Work aan de „Tros", waarin deze organisatie mee gedeeld werd de beschikking tc krij gen over een uur zendtijd voor tele visie en drie uur voor radio per week, heeft het bestuur bijzonder verheugd, zo deelt de secretaris van dit 'bestuur, mr H. J. Minderop. mee. Dit houdt in dat het bestuur zich nu voor het krijgen van nadere inlich tingen in verbinding moet stellen met de rcgeringscommisaris voor het radiowezen. In 'het schrijven van mi nister Vrolijk werd ook gezegd, al dus mr. Minderop, dat uitbreiding van de zendtijd na drie maanden mogelijk is, na advies van de radio- raad. zei dat hij mensen op bladeren had zien kauwen en rundvlees had zien eten - een doodzonde voor orthoxe hindoes. Verder beschuldigde hij de met de leiding van hulpprojecten be laste personen ervan de werkkrach ten zwaar onder te betalen en ieder die bij de autoriteiten klaagt te mis handelen. Een invloedrijk lid van de regerende congrespart ij, Hare Krisj nan Machtab, die vroegere premie^ van Orissa was, vertelde dat wat hij gezien had even erg was als de rampzalige hongersnood van 1943 in Bengalen, die miljoenen mensen het leven kostte. Het nieuwe hulpprogramma voor Orissa houdt o.m. nog de distributie van vitaminepillen in en de kosteloze verstrekking van maaltijden aan kinderen. De regering zal aan boeren ossen of tractors uitlenen Boetes voor herrieschoppers MAASTRICHT, 11-5. De politie- rechter in Maastricht, mr. L. Brant- jes, beeft woensdag tijdens een be sloten zitting, veertien juridisch minderjarigen veroordeeld tot geld boeten van 100 gulden, waarvan 50 gulden voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Voor een van hen werd 'de boete geheel voorwaar delijk omdat zijn ouders financieel minder draagkrachtig zijn. De jon gelui hadden op koninginnnedag deelgenomen aan de provorelletjes rond <het standbeeld van de ,,Mes- treechter Geis" te Maastricht en hadden geen gevolg gegeven aan het tot driemaal toe 'herhaalde bevej van de politie zich te verwijderen. Het vonnis was conform de eis van de officier van justitie, mr. J. Franssen. TORONTO. 11-5. De voormalige Britse geheim agent Greville Wynne 'heeft woensdag in een vraaggesprek in Canada, gepubliceerd door het Canadese persbureau, gezegd dat zijn contacten met de Russische overloper Oleg Penkovsky tot gevolg hadden dat 358 Russische agenten uit .het buitenland werden terugge roepen. „Zo efficient hadden wij Ruslands spionageactiviteit over de hele wereld blootgelegd", zo zei Wynne, die in Rusland 17 maanden van een gevangenisstraf van negen jaar uitzat voordat hij in ruil voor de Russische spion Gordon Lonsdale naar Engeland mocht terugkeren. Penkov9ky is in Rusland terechtge steld. VIJAYAWADA (Oost-India), 11-5. Eenentwintig mensen zijn in de af gelopen dagen om 'het leven geko men bij een reeks branden in de In dische plaats Vi.iayawada waarbij meer dan duizend huizen en hutten zijn verwoest. In het gebied heerst een temperatuur van 44 graden Cel sius en door waternood is het blus sen van branden zeer moeilijk ge worden. De ontwapeningsconferentie te Genève is dinsdag voor oen maand verdaagd tot 14 juni. Bij de ingebruikneming van het nieuwe administratiegebouw van de Turmac Tobacco Company en de in troductie van de Peter Stuyvesant collectie van moderne kunst, teken de prins Bernhard het „gastenboek". De kunstschilder Karei Appel kijkt toe als de prins zijn handtekening zet op het canvas. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Vake,- dan het verwachte gebeurt hel onverwachte. *j V/AT 2EQT Pi BBF*oi®89 bilt Veranderlijke bewolking met tijdelijk regen Verwachting tot vrijdagavond: Zwakke tot matige wind, aanvanke lijk zuidoostelijk, later uit uiteenlo pende richtingen: lagere middag- temperaturen en tijdelijk regen. 13 mei. Zon op 4.50, onder 20.23 Maan op 3.01, onder 12.23 Laatste kwartier: *12 mei te 12.19. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 13 mei 9.35 v.m. 21.58 n.m. BROUWERSHAVEN: 13 mei 9.26 v.m. 22.03 n.m. Doodtij: 14 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie ten westen van Engeland heeft zioh in tvveecn ge splitst. een van de kernen bevindt zich ten zuiden van IJsland, een an der bij de ingang van het Kanaal. Het front van do depressie is ens land dicht 'genaderd Langs het front verplaatsen zich storingen uit Span je en Zuid-Frankrijk naar het noor den. Deze veroorzaken veel regen, tot nu toe bleven de regenzones juist ten westen van ons land, maar het kemende etmaal is de kans dat zo n storing juist over Nederland trekt groten Verder is te venvachten dat de zuidoostelijke wind afneemt cn dat morgen later op de dag de wind draait naar westelijke richtingen. Hierbij zaï een temperatuurdaling optreden. Beven de oceaan neemt de depressieactiviteit aan de noordflank van het Azorenhcgcdrukgebicd toe. DE UN IECOLLECTE DEN HAAG, 12-5. De jaarcollecte voor de scholen met de bijbel, de 87- ste Uniecollecte, 'heeft in 1965 in to taal f 528.023,72 (in 1964: f476.313.56) opgebracht. Hot bedrag is afkomstig van 650 lokale comité s. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1