„DE JACHT IS ALTIJD OPEN" Sociaal pedagogische zorg in Zeeland/Schouwen-Duiveland Om de veiligheid tan de automobielen Verrassing voor de Britten (Ingezonden) Sinds 1959 is er een Dienst Sociaal Pedagogische Zorg in Zeeland werk zaam. Met het oprichten van deze dienst heeft men beoogd om vanuit dit verzorgende instituut een sociaal opvoedende begeleiding te kunnen geven aan kinderen en volwassenen begiftigd met minder verstandelijke vermogens. De belangrijke schakel hiervoor is de sociaal pedagoog. Deze persoon zal eigenlijk de basis zijn voor de verdere uitbouw van de zorg voor deze mensen. De sociaal pedagoog bedoelt met zijn werken door zijn kontakten mèt de ouders èn met het kind een bege leiding te geven om hun kind een plaats in de maatschappij te laten verwerven en daardoor een zekere mate van zelfstandigheid en zelf handhaving te bereiken. Deze begeleiding geschiedt door persoons-(lcind) en milieu-(ouders) Ingezonden mededeling Verkrijgbaar bij: Firma Gebr. Verton Kerkstraat 1 - Burgh Telefoon (01115) 324 Nieuwe centrale te Dordrecht DORDRECHT, 7-5. De centrale Merwedehaven te Dordrecht, die tot dusver een capaciteit had van 315.000 Kw„ is uitgebreid met een produktieeenheid van 150.000 Kw. In aanbouw is bovendien een zelfde eenheid, zodat de centrale met haar toekomstige capaciteit van 515.000 Kw tot de grootste krachtstations van Nederland gaat behoren. De nieuwe eenheid is een centrale op zichzelf. De centrale is door de commissa ris van de koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz ge opend. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ASSEN. In Assen heeft zich in het centrum van de stad een ver keersongeval voorgedaan, waarbij de tienjarige Greetje Lentz uit As sen om het leven is gekomen. Het ongeluk gebeurde, doordat zij met haar fiets tegen de stadsbus aanreed en onder één der wielen terecht kwam. Ze was op slag dood. UTRECHT. De tweede psychia trische universiteitskliniek in Utz-echt heeft sinds vrijdag de prof. dr. H. C. Ruemke-kliniek. Deze kli niek maakt deel uit van het Wil lem Arntz huis. DELFT. In de St. Ursulakliniek te Wassenaar is overleden de 20-ja rige A. van der Voort uit De Lier. De man is eerder met zijn bromfiets in zijn woonplaats bekneld geraakt, toen hij een voor hem rijdende au to wilde passeren en geen tegenlig ger opmerkte. ROTTERDAM. Aan alle in het omwisselingsaanbod van Rijn-Schel de Machinefabrieken en Scheeps werven N.V. gestelde voorwaarden is voldaan. Hierdoor is de fusie van de R.D.M. N.V., de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde' en de N.V Motorenfabriek Thomassen een feit geworden. VENRAY. Burgemeester Hein- rich Albertz van West-Berlijn heeft de Nederlandse consul-generaal in die stad een cheque van 10.000 mark overhandigd voor de katholieke vre- deskerk in Venray. UTRECHT. De nationale chris ten onderofficieren vereniging gaat Nederlandsche Roode Kruis. De ver eniging wil tijdens de congresdagen een actie voeren ten behoeve van het van de vereniging op 1 en 2 juni in Utrecht de bloedtransfusiedienst van het Roode Kruis een zo groot moge lijk aantal vrijwilligers aanbieden, om het tekort aan bloeddonors (plm. 20.000) enigszins te lenigen. DEN HAAG. De 44-jarige chauf feur A. M. J. Reijgersberg uit Wa- geningen werd op het kruispunt Gaarde-Steenhouwersgaarde in Den Haag bij een aanrijding zo ernstig gewond, dat hij op weg naar het zie kenhuis overleed. EDE. Tijdens een frontale bot sing tussen een personenauto en een vrachtwagen, is de drie maanden oude baby Tonnie J. W. T. van den Akker uit Ede op de oude rijksweg tussen Arnhem en Ede om het leven gekomen. DEN HAAG. Op 16 januari 1966 waren er in Nederland 675 scholen voor BLO met 62.800 leerlingen en 4700 onderwijzers. De meest om vangrijke groep van het BLO wordt gevormd door de 368 scholen voor zwakzinnigen, die tesamen 41.500 leerlingen telden. DEN HAAG. Uit voorlopige cij fers, welke het Centraal Bereau voor de Statistiek heeft gepubliceerd blijkt dat het totaal aantal studen ten en hogescholen is toegenomen ten aan de Nederlandse universitei- van 58.400 in april 1965 tot 64.400 in april 1966 (stijging 14 procent). beïnvloeding en gebruik te maken, waar het nodig is, van hulpmiddelen, zoals A.-B. werkplaatsen, dagverblij ven, pensiontehuizen, instuiven e.d. Om het duidelijker te stellen, zou men als volgt kunnen zeggen: „Wat kan men allemaal doen voor deze mensen, die begiftigd zijn met min der verstandelijke vermogens?" Hulp aan de kinderen gedurende de schoolleeftijd. Een persoonlijke aanpak beginnen de bij de schoolleeftijd, in samen spraak met het onderwijzend perso neel, de psycholoog en de sociaal pe dagoog. De sociaal pedagoog raad pleegt de ouders, om gezamelijk in overleg naar de juiste weg te zoeken voor dit kind met zijn persoonlijk heid, aanleg en vermogens. Beide partijen èn de ouders èn de sociaal pedagoog zullen dan geza- melijk ontdekken tot welke verras sende mogelijkheden het kind nog kan komen. Het is een beïnvloeding wederzijds, de ouders, die bemerken dat hun kind nog talenten heeft, waarop zij voorheen niet hadden durven te hopen en de sociaal peda goog, die niet alleen gewapend met zijn deskundigheid, maar gesteund door het vertrouwen van de ouders eveneens het kind ziet groeien in zijn ontwikkeling. De steun en het vertrouwen van de ouders is even onontbeerlijk als zijn deskundigheid. Heeft het kind de schoolperiode achter de rug, dan komt men in een nieuwe fase, wordt men voor het volgende vraagstuk geplaatst: „Wat gaan we met dit kind doen?" Er zal een werksfeer gezocht moe ten worden, waarin dit kind zich thuis voelt, aangepast aan zijn mo gelijkheden. Men bewandelt dan de normale weg, evenzo als bij ieder ander kind, dat, bij het verlaten der school zich een plaats in de maatschappij zal moeten zoeken. Alléén bij dit kind zal een speciale aandacht plaatsvinden, wéér in over leg met de ouders, het kind en de sociaal pedagoog. Met de daarvoor beschikbare in stanties zal afhankelijk van aard, karakter en mogelijkheden van het kind een plaatsing in de maatschap pij volgen. Beweegreden Achter deze plaatsing schuilt een diepere beweegreden, waarvoor en waarmee wij mensen, persoon voor persoon genomen, het meest geluk kig zijn, namelijk': Het zich nuttig weten maken door deelneming aan de arbeid. Arbeid geeft voldoenning, men voelt zich geroepen tot zijn werk, wat een zekere levensvreugde bete kent. Dóór en vóór de arbeid ontvangen wij een beloning in de vorm van geld dit laatste hebben wij weer nodig voor een menswaardig be staan. Het geeft tevens de voldoening van het niet afhankelijk te hoeven zijn. In welke vorm dan ook. de mens begiftigd met minder verstandelijke vermogens ervaart deze voldoening van een gewoon menswaardig be staan, het niet afhankelijk te moe ten zijn, zijn tijd nuttig te besteden in de vorm van deelname aan het arbeidsproces, de plaats veroverd te hebben in de maatschappij, even goed als ieder ander mens. Komt zo'n persoon op een leeftijd, waar zijn ouders hem ontvallen, dan bestaan er toekomstplannen om hen te kunnen laten wonen in hun eigen omgeving in pensiontehuizen. Dit zijn tehuizen onder leiding van een directeur of directrice, waar zij hun thuis vinden In de vorm van een eigen kamer, waar zij volledig zich zelf kunnen zijn, waar recreatiemo gelijkheden zijn. zoals radio, t.v., ge zelschapsspelen e.d. O uderverenigingen In het kader bestaan er ook nog ouderverenigingen. Dit is een ver eniging van ouders, die gezamenlijk hetzelfde probleem bezitten n.l. hun De gemiddelde verzekering van de Nederlander UTRECHT, 7-5. De belangstel ling voor het sluiten van levensver zekeringen is in 1965 zodanig ge weest, dat het bedrag waarvoor de Nederlandse bevolking gemiddeld per hoofd Is verzekerd, gestegen is van f 4660,- tot f 5330,-. Er kwamen tot een totaal verze kerd bedrag van ruim f 10,4 miljard nieuwe levensverzekeringen tot stand. Het verzekerd bedrag van al le polissen van levensverzekering samen kwam daarmee in ons land op f 66 miljard. Deze voorlopige cij fers zijn gepubliceerd door het bu reau voorlichting levensverzekering in zijn driemaandelijkse publikatie „De Telstrook". De uitkeringen wegens overlijdejT. van verzekerden namen in 1965 met ruim f 6 miljoen toe tot f 78,8 mil joen. Het totaal van alle uitkeringen bedroeg f 423,6 miljoen, tegen f 399 miljoen in 1964. Het wegens dode lijke ongevallen uitgekeerde bedrag was in 1965 ruim f 12 miljoen, waar bij alleen rekening is gehouden met verzekeringen van f 1.0000 en hoger. Kritiek op universiteit van Californië SACRAMENTO, CALIFORNIË, 7-5. Een commissie uit de senaat van Californië heeft de president van de universiteit van Californië te Berkeley verweten, dat hij de uni versiteit heeft gemaakt tot „een wijkplaats voor communisten en een centrum van seksuele perversie". Volgens een artikel in het universi teitsblad zijn tien procent van de 27.000 studenten van Berkeley homo seksueel. kind, begiftigd met minder verstan delijke gevoelens. Deze ouders, die zochten naar een klankbord voor hun moeilijkheden ziin tot oprichting ge komen van ce oudervereniging: „Voor het zorgenkind". Deze vereniging belegt van tijd tot tijd een vergadering, waarin zij hun wederzijdse moeilijkheden kunnen blootleggen, uitwisselen, namelijk de zorg van hun kind. Zij worden weer begeleid door de sociaal pedagoog, die als adviseur aan het bestuur, be staande uit voorzitter, secretaris, penningmeester en leden, toegevoegd is. Van tijd tot tijd wordt een spreker aangezocht, die vertrouwd is met hun problematiek en die door zijn deskundigheid de ouders kan helpen in de zorg voor hun kind. Zodoende is er een logisch ver band tussen de oudervereniging, de sociaal pedagoog, het onderwijs en de pensiontehuizen. Voor Schouwen-Duiveland is werk zaam als sociaal pedagoog de heer A. G. H. Q. van Beurden. Hij zal trachten de juiste mogelijk heden bij uw kind te ontdekken. Indien men hem wenst te spreken hy is iedere tweede dinsdag van tie maand bereikbaar op het adres Mos selstraat 4, Zierikzee, van 14.30 uur tot 15.30 uur. De heer Van Beurden is ook bereid de mensen in hun gezin te bezoeken, mogelijk zou men hem in de komende maanden thuis willen ontvangen. Men hoopt door dit artikel, dat het de ouders zal bereiken, die in de zorg voor hun kind, de weg zullen vinden om in overleg met èn met behulp van het eerder vermelde in stituut gezamenlijk de toekomst van hun kind. veilig te stellen. Ingezonden mededeling Verkrijgbaar bij: Firma Gebr. Verton Kerkstraat 1 - Burgh Telefoon (01115) 324 Zweefvlieger maakte noodlanding UITHUIZERMEEDEN, 8-5. Op een stuk bouwland van de landbou wer S. O. Zand aan de Oude Dijkse- weg te Uithuizermeeden heeft zon dagmiddag om vijf uur een zweef vliegtuig een geslaagde noodlanding gemaakt. Het was een Skylark met een vlucht van 15 meter, bestuurd door de heer T. H. Berben. uit Meerveld- hoven in Limburg, werktuigbouw kundige bij Philips en lid van de zweefvliegvereniging Uden. Hij was om 12 uur opgestegen van het vlieg veld De Paal bij Venray met be stemming Peine bij Schweinsburg. Toen hij de zee in zicht kreeg, vond hij het te laat om door te vliegen en besloot hij tot een noodlanding. Het zweefvliegtuig zal worden gedemon teerd en door een auto uit Peine worden opgehaald. Het Z.L.M.-leerlingenstelsel KAPELLE, 7-5. In Kapelle-Bic- zelinge hebben twaalf leerlingen van de ir. A. W. van de Plassche-lagere tuinbouwschool van de Zeeuwse Landbouwmaatschappy in deze plaats het diploma ontvangen van het leerlingenstelsel. Zeven van hen hadden de rich ting fruitteelt gekozen en vijf de richting groenteteelt. Het was de eerste keer. dat een dergelijke di plomauitreiking in ons land plaats vond en de directeur van de stich ting leerlingenwezen land- en tuin bouw, ir. H. J. van Wezenberg was hiervoor persoonlijk naar Kapelle gekomen. Deze wees er op, dat de stichting leerlingenwezen nog maar kort geleden helemaal rond is geko men en hij prees het Zeeuws initia tief om twee jaar geleden reeds met deze opleiding te beginnen. Bij het leerlingenstelsel, dat aansluit op de lagere land- en tuinbouwscholen wordt sterk de nadruk gelegd op de praktijk van het werk. KERKNIEUWS Geref. Gem. in Nederland NIEUWERKERK: wonsdagavond 7.30 uur ds. C. Steenblok te Gouda. Samensmelting kerken DALLAS (Texas), 7-5. Afgevaar digden van acht Amerikaanse pro testantse kerken, o.a. de Episcopaalse kerk, de twee Presbyteriaanse ker ken en de Methodisten, zijn het eens geworden over de grondslagen die naar een eventuele samensmelting moeten leiden. Deze kerken hebben tezamen 28 miljoen aanhangers. Predikant Eugène Carson Bake, onlangs gekozen tot secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken, zei dat het stadium van voorberei ding is geëindigd. Het opstellen van een plan tot samensmelting zal naar schatting vier tot tien jaar duren, eventuele ratificatie door cle acht kerken nog eeps twee tot drie jaar. Zoals men weet is een speciale commissie uit de Amerikaanse se naat bezig met een onderzoek naar de veiligheid van automobielen. Men schrijft namelijk een groot aantal ongelukken toe aan tekortkomingen ran de auto en de mening overheerst dat de autofabrikanten meer belang- stelling hebben voor fraaie modellen en interessante accessoires dan voor de veiligheid van hun produkt. In verband daarmee verschijnen nu in allerlei publikaties in de Verenigde Staten dan ook statistiekjes van het aantal verkeersongelukken in dit Produktie in GMC-bedrijven weer normaal DETROIT, 7-5. Een woordvoer der van General Motors heeft vrij dag meegedeeld dat de produktie in alle vierentwintig assemblagebedrij- ven van de maatschappij deze week weer volgens het normale werk schema zal verlopen. General Motors heeft in vier van haar assemblage- bedrijven deze week korter laten werken dan normaal om de produk tie aan te passen aan de voorraden, die door de vermindering van de au toverkopen in april waren. toegeno men. De woordvoerder sprak een persbericht tegen volgens welk de maatschappij de produktie in nog meer fabrieken had verminderd. Onderzoek naar gesneuvelde Duitse piloten DEN HAAG, 7-5. Het ziet er naar uit dat de stoffclyke resten van twee bemanningsleden van een Duitse bommenwerper, die zesen twintig jaar geleden by Woensdrecht ten onder ging, binnenkort zullen worden geborgen. Een verzoek tot het instellen van een onderzoek naar het wrak van de bommenwerper en naar de moge lijkheden van berging der stoffelijke overschotten is op verzoek van fa milieleden via de regering van de Bondsrepubliek Duitsland aan de Nederlandse militaire instanties ge daan. Op 12 mei 1940, een stralende eer ste Pinksterdag en de derde dag van de inval der Duitsers, moet een for matie van drie Duitse bommenwer pers in de omgeving van Woens drecht zijn aangevallen door Franse jachtvliegtuigen. Zeker twee Duitse bommenwerpers hebben in die ge vechten het onderspit gedolven. Ingezonden mededeling Verkrijgbaar bij: Firma Gebr. Verton Kerkstraat 1 - Burgh Telefoon (01115) 324 FEUILLETON Gijs bleef rustig zitten „U moet niet zo te keer gaan, meneer Laar hof. Wat moet uw personeel er wel van denken? En 'het is ook niet goed voor uw bloeddruk. Laten we elkaar eens even .goed begrijpen. Ik houd van Dorien en zij van mij. Daarom kom «ik 'hier en 'heb de hand van uw 'dochter gevraagd. Netjes, zoals het behoort. Begrijp ik goed, dat u mij die weigert?" De andere was weer wat tot zich zelf gekomen en 'keek de jongeman laatdunkend aan. „Verdwijn, me neer, uit mijn ogen. Is dat ant woord duidelijk genoeg? En i'k zal Dorien verbieden, hoort u? Verbie den u nog langer te ontmoeten." Gijs knikte bedachtzaam. „Dat is duidelijk en aan «geen twijfel onder- lievig. Ik 'kan natuurlijk zeggen, dat dit niet het minste effect zal sorte ren. om de eenvoudige reden, dat ik Dorien dan meeneem, uit uw huis vandaan. Ze 'is meerderjarig en dan moet u maar eens proberen haar te rug te 'halen. Voor zover ik 'heb kun nen constateren, mankeert er niets aan haar verstandelijke vermogens, dus u zult dan bij de politie nul op het rekest krijgen. Dat 'is één Maar ik stel veel prijs op een goede ver standhouding <met mijn schoonvader, ziet u? Daarom zal ik mijn toevlucht moeten nemen tot een afdoend mid del, wel niet zo elegant, maar ik heb geen andere keus." Hij dook in zijn tas en haalde er een grote envelop uit. „Bekijkt u de inhoud eens. Ik ben In m'n vrije tijd amateur-foto graaf. Wel niet zo'n schutter in dat werk. maar ik moet zeggen, dat de plaatjes aardig geslaagd zijn. Over tuig uzelf." Gijs legde de envelop op hel bu reau cn ging toen weer rustig zit ten. Hij stak zijn uitgegane sigaar aan en keek door de vlam heen naar de fabrikant, die na enige aarzeling de map opende en de foto's er uil haalde. Meteen zag hij de wangen van dc ander rood worden. Zijn handen, waarmee hij de foto's vast land, dat verreweg het grootste auto park ter wereld heeft. Daaruit blijkt dat elke elf minuten in de V.S. een ongeluk plaats heeftdat meer dan een kwart van alle auto's te eniger tijd by een ongeluk is betrokken en dal sedert de auto op de weg ver scheen - iaat ons zeggen rond 1900 - anderhalf miljoen Amerikanen het leven verloren hebben in auto-onge lukken. Dat is meer dan het aantal perso nen, dat in alle oorlogen, die de Ver enigde Staten ooit hebben gevoerd is gesneuveld. In 1905 waren in de V.S. 20 miljoen auto's betrokken by veer tien miljoen ongelukken, waarbij 49.000 doden vielen en l.S miljoen ge wonden, waarvan er 200.000 blijvend invalide zijn. De totale schade beliep 8.1 miljard dollar, rond 29 miljard gulden. Het meest bedenkelijk is, dat het aantal fatale ongelukken sedert 1961 met bijna een derde is gestegen. Men schat, dat in de nabije toekomst van elke twee Amerikanen er één by een anto-ongeluk zal worden betrokken en dat één Amerikaan op elke 72 op weg zal sneuvelen En ala u dit nog interesseert: in 1965 verloor de Amerikaanse lucht macht ongeveer evenveel personeel op de weg als in de lucht, de doden in Vietnam meegerekend. Elk jaar houden de Britten al voor hun minister van financiën zijn be groting ontvouwt rekening met prijs stijgingen voor whiskey, bier en si garetten. De verrassing is doorgaans hóéveel meer accijns op deze artike len wordt geheven. Dit keer had mi nister James Callaghan wel weer een lange reeks verrassingen, maar die hielden nu eens niet duurder ro ken en drinken in. De „kanselier van de schatkist" kondigde aan dat in november de extraheffing op importen zou ver vallen. In oktobar '64 was die inge steld en ondanks grote protesten ge handhaafd, zij het dat het tarief vo rig jaar april van vijftien op tien procent was gebracht. Het was een van de eerste maatregelen van het kabinet-Wilson om te voorkomen dal meer geld het land zou uitvloeien dan verantwoord was, juist in een periode dat het pond sterling nogal zwak stond. Vooral de partners in de Europese Vrijhandels Associatie waren zeer gebeten op deze „surcha- ge" die binnenkort tot een ernstige crisis in de E.V.A. dreigde te voeren. Het afschaffen van deze tiende penning is derhalve minder te zien als een daad van optimisme, dan wel als een buigen voor de politieke noodzaak: het kon eenvoudig niet langer. Te optimistisch? Overigens is Callaghan wel opti mistisch. Engeland heeft nog een respectabele schuld af te doen die indertijd werd verleend om aanval len op het pond af te iveren. Hij meent dit te kunnen. Zeker als hij de Britse export maar meer stimu leren kan. De grote hinderpaal hier bij was dat modernisering een effi ciency in de Engelse bedrijven nogal wat te wensen overliet. Callaghan heeft nu een nogal vreemde belastingheffing ontworpen, waarbij de werkgevers het financieel bezuren als ze meer mensen in dienst houden dan wel nodig is. En verder drong hij aan op steun voor de ka- binetspolitiek ten aanzien van de loon- en prijsbeheer sing. En bij de hield, begonnen te beven en toen hij Gijs aankeek, die hem rustig ob serveerde, was 'hij tegen paars aan gelopen. Zo meteen krijgt hij nog een beroerte, dacht Gijs ongerust. „Duschantage, he?" siste de man. „Welnee, meneer, 'hoe komt u daarbij? Ik ga alleen maar van het principe uit, dat in oorlog en liefde alles geoorloofd is. Oorlog hébben we gelukkig niiet meer, dus is 'het een kwestie van liefde Neemt u alstublieft van mij aan, dat ik dit allemaal gedaan heb om Dorien. Om dat ik veel van 'haar houd." „Weet Dorien. ..Maar meneer Laarhofgeen haar op mijn hoofd, die daaraan denkt Beschouwt u het nu eens zó: U en ik, dat is een ongelijke strijd. U bent een 'goed gesitueerde fabrikant, ik een doodgewone ver tegenwoordiger. Zonder enig wapen zou mijn poging evenzeer gestrand zijn als die van mijn beide voor gangers. Hoewelik zou het toch anders gedaan 'hebben. Maar dat zou een breuk betekenen tussen Dorien en haar ouders en dat wil ik even min. Ik houd erg van goede ver standhoudingen, onder alle omstan digheden. Vandaar, dat ilk mijn toe vlucht zocht in dit wapen. De ver grotingen zijn bizonder geslaagd, vindt, u niet'? Misschien een aardig verjaardagskadootje voor het betref fende meisje? Maar terzake, meneer Laarhof, we zitten hier als mannen onder elkaar. Leg ons, Dorien en mij geen moeilijkheden in de weg. cn ik vergeet alles, dc foto's incluis. Op dc dag van het huwelijk overhandig ik u dc negatieven. Tussen haakjes: ze zijn goed opgeborgen, en niet bij me thuis. Dit om ieder misverstand bij voorbaat uit te schakelen. En gelooft u me alstublieft. Dorien en ik houden veel van elkaar Mijn eni ge wens is: Dorien gelukkig te ma ken. Anders niet. Ik zal geen be roep doen op een gefortuneerde schoonvader, integendeel. Ik ben in staat alles zelf te bekostigen, op bo- De Britse treinroof AYLESBURY. 7-5. De openbare aanklager in het proces tegen James- Edward White, die in het Engelse dorp Linslade terecht staat op be schuldiging van deelneming aan de grote treinroof van 1963, heeft ver klaard, dat de politie in een door de beklaagde gehuurde caravan ruim 35.000 pond st. (350.000 gulden) aan bankbiljetten had gevonden. Het geld was op verschillende plaatsen verborgen. Een aantal bankbiljetten was van de posttrein afkomstig. White werd vorige maand gearres teerd. Twaalf man zijn al wegens hun aandeel in de treinroof tot. ge vangenisstraffen van hoogstens der tig jaar veroordeeld, maar twee zijn uit de gevangenis ontsnapt. Frankrijk en Duitsland BONN, 7-5. „Ik heb vertrouwen in De Gaulle. Hij zal Europa niet verraden en de kwestie van de Duit se hereniging in Moskou verdedi gen". Dit heeft de Westduitse bonds kanselier, Ludwig Erhard, gezegd tijdens een uiteenzetting van de bui tenlandse politiek voor het federale bestuur van de christendemocrati sche partij. Erhard uitte de hoop dat overeen stemming zal kunnen worden be reikt over de status van de Franse troepen in West-Duitsland. VENSTER bedrijven om het kalm aan te doen met kapitaalexport. Daarenboven denkt hij de regeringsuitgaven over zee aanzienlijk te kunnen besnoeien, ivaarbij de kosten van het Rijnleger opnieuw ter sprake zullen komen, al is in het verleden de animo van Bonn om die kosten over te nemen maar zeer gering geweest. Alles bij elkaar dus optimisme. Zonder al te veel aanwijsbare grond, maar meer in een vertrouwen op het gezond verstand van de Britten. In hoeverre deze tactiek vruchten ai zal werpen valt nog te bezien. Een hoek steen hierbij is dat het land ver schoond blijft van plotselinge stakin gen en loonacties, die het streven naar meer verdiensten in het buiten land volkomen teniet kunnen doen. Wilsons kracht tot dusver is geweest dat hij anderen kon overtuigen dat het noodzakelijk was zijn lijn te vol gen. Kennelijk drijft ook dit „bud get" tferk op dat talent. De Kaby! weer vrij Sinds Ben Bella werd verdreven in Algiers was alles rustig in dit land. Dat Hocine Ah Achmed, de ka- bylenleider, kans heeft gezien uit zijn gevangenis te ontsnappen her innert er aan dat er toch nog altijd een éénstaatspartij is met daaraan inherent een onderdrukking van al les wat anders denkt. En Ait Ach med is gewoon om anders ie denken. Hij stichtte met anderen de opstand aan die eindigde in de aftocht der Fransen, maar kwam ai spoedig met Ben Bella overhoop te liggen. Zijn posiie was sterk, al hebben de gewapende Kabylen'op den duur wel moeten capituleren voor de over macht van Boumediennes „bevrij dingsleger". Dat Ait Achmed als vrouw vermond weer weg heeft kun nen wandelen wijst er op dat ook anderen zijn verzet tegen het bewind van de F.L.N, in Algiers steunen. Blijven de machthebbers in Algiers op hun stuk staan dat ze geen oppo sitie toelaten, dan krijgt het eensge zind voor zijn bevrijding vechtende Algerije toch nog weer eens wat bur geroorlog als dessert. 33 door GERRIE BOS scheiden wijze natuurlijk. Doner, zal het goed bij me hebben en als we eenmaal het geluk krijgen, dat we u kunnen uitnodigen in een ■huisje, dan zullen mijn schoonou de! s altijd hartelijk welkom zijn." „Ik weet niet, hoe mijn vrouw er over zal denken." Gijs 'glimlachte. „Ze heeft geen be zwaar, meneer Laarhof." „Wat? Weet zij het dan?" „Ja. Dorien heeft haar in vertrou wen genomen en de rest aan mij overgelaten. Ze weet, dat ik op dit ogenblik 'hier 'ben en ze zal intussen wel op zijn van de zenuwen. Vindt u het goed, als ik haar hier opbel en zeg, dat wij uw vaderlijke zegen hebben?" De ander keek meg eens naar de foto's en 'borg ze toen snel in de envelop, die -hij in een bureaula de poneerde. Daarna trommelde hij op het. blad en dacht na Met gesmoor de slem antwoordde hij; „Jc zet me •het mes op de keel. (Wordt vervolgd) Ingezonden mededeling Verkrijgbaar bij: Firma Gebr. Verton Kerkstraat 1 - Burgh Telefoon (01115) 324 BLIK DOOR HET WERELD 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4