Afscheid eminent voorzitter „Schuttevaer" te St. Philipsland, BEELDBUIS? Bier plus stier voor Tilburgse „groenen" Hij is lekker ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 mei 3966 Sr. 19986 Cornells Aardnoil(lse (86 jaar) geeft roer uit handen ST. PHILIPSLAND. 7-5. Corne lls Aarnoudse, een 86-jarige vitale figuur inet een heldere geest vond de tijd aangebroken om zich daad werkelijk uit het verenigingsleven terug te trekken. Ily is ruim 53 jaar lid van de Ken. Schippersvereniging „Schuttevaer", afdeling St. Philips land geweest en heeft 36 jaar de voorzittershamer gehanteerd en in 1929 werd hjj als voorzitter gekozen als opvolger van de heer J. Itooze- mond. Nu heeft hij bedankt. Niet dat hij geen interesse meer heeft voor het wel en wee der va rende bevolking, waaraan St. Phi lipsland zo rijk is, maar hij achtte de tijd gekomen om de leiding in handen te leggen van jongere krach ten. Hij kan dit nu nog doen met een goede gezondheid en een blij moedige geest en dat vindt hij be ter alsdat men b.v. door ziekte het werk neer moet 'leggen. Het was hem daarom dan ook mogelijk do bui tengewone ledenvergadering, die speciaal voor zijn afscheid was uit geschreven en die bijna met het vol tallige bestuur en enkele rustende schippers (de jongeren waren vanzelf niet thuis) woensdagmiddag in hotel restaurant „De Druiventros" te St. Philipsland werd gehouden. Veel waardering De nieuwe voorzitter, die inmiddels werd gekozen, n.l. de heer M. Reijn- goudt, wel geen schipper maar toch eigenaar van een schip en momen teel loco-burgemeester van St. Phi lipsland, sprak de scheidende voor zitter hartelijk toe. Hij vond het een groot genoegen dat de heer Aarnoud se op zo'n hoge leeftijd nog aanwe zig kon zijn op deze bijzondere ver gadering. Spreker had grote waarde ring en bewondering voor het werk dat de heer Aarnoudse in het be lang van de schipperij heeft gedaan en dat gedurende zo'n lange reeks van jaren. De verhouding van voor zitter en het bestuur tegenover de leden was altijd voortreffelijk. Het bestuur heeft dan ook gemeent, al dus de heer Reijngoudt om u een blijvend aandenken te overhandigen. Dit doen we dan nu in de vorm, van een koper ankerlicht bestemd voor de kamer waarin u woont. Bij de overhandiging sprak de heer Reijn goudt de wens uit dat oud-voorzitter Aarnoudse hiervan nog lang en veel plezier zal mogen hebben. De heer Aarnoudse was door deze spontane hulde wel enigszins getroffen. Hij be dankte voor alles en wenste de leden van de K.S.V. „Schuttevaer" het al lerbeste toe, met tevens de toezeg ging dat hij hun werk met veel be langstelling zal blijven volgen, zo lang hem dit mogelijk zal zijn. Geboren Fliplander In een praatje dat wij met de heer Aarnoudse maakten vertelde hij ons dat hij op „Flipland" werd geboren en daar ook de volle 36 jaar heeft gewoond, al heeft hij vanzelf als schipper overal zijn anker uitgewor pen. Hij stamt uit een oud schippers- geslacht. Zijn vader, Pieter Aar noudse was ook schipper en al zijn ooms en neefs ook. Hij, Cornells ging een paar jaar naar school. Op z'n twaalfde jaar ging hij varen bij Leen Faasse; 'twas op een vletterschuitje. Daarna ging hij naar C. Faasse, om vervolgens na enkele jaren bij z'n vader aan boord te stappen. Toen hij daarna weer een poosje bij Kees Faasse had gevaren kwam de grote dag dat hij zeif schipper kon wor den. Het was in 1908 dat hij voet aan boord zette van de paviljoen- jaoht De Hoop geleid ons. Een zeil scheepje van 59 ton en 22 kg. In 1910 werd het hout verwisseld voor ijzer. Hij kreeg de Noordster, een scheepje van 71 ton. Dit zeilscheepje werd in 1924 weer geruild voor een nieuw motorschip van 100 ton, dat de naam kreeg van Neeltje Janna. De eerste naam van zijn vrouw, de tweede van- zijn dochter. In 1939 gaf hij dit voer tuig over aan zijn schoonzoon, de heer D. van den Ouden, die met zijn dochter Janna was gehuwd. In dat jaar stapte de heer Aarnoudse voor goed aan de wal en ging toen als hobby „in huizen doen". Altjjd knecht aan boord Ik heb altijd een knecht aan boord gehad, zegt Aarnoudse. Eén reisje heb ik zonder knecht gevaren. Zijn eerste hulp was Willem Kempeneers De heer Kempeneers, die ook op deze afscheidsmiddag was weet het nog goed. 'k Was op 'tland aan juin (uien) wieden zegt hij. Dwars over de meed (lengte van het stuk land) kwam een lange man aanlopen en ik dacht wat zal die hebben. Naderbij komende zag ik dat het Aarnoudse was en toen begreep ik het. Ik was 15 jaar en werd aangenomen als knecht voor f 5,- per week. Op een krib In zijn schippersloopbaan heeft de De 86-jarige Cornelis Aarnoudse, voorzitter van de Kon. Schippersvereniging „Schuttevaer", afdeling St. Philipsland en mogelijk de oudste voorzitter van alle afdelingen in ons land, heeft de leiding aan een jongere kracht overge geven. Zijn opvolger, de heer M. Reijngoudt en tevens loco-burgemeester, overhandigt hem als aandenken een koperen ankerlichtje. Wat biedt de DINSDAG. NED. I. Het programma (VARA) begint met Klaas Vaak, weekjour- naal voor gehoorgestoorden en de Engelse lessen. Vervolgens het jour naal, Achter het Nieuws en een do cumentaire over de aanleg van de nieuwe haven voor IJmuiden. Dan is het tijd voor een show met mede werking van o.a. de protestzangers Boudewijn de Groot, Dick Poons en René Lobo. Omdat de medewerken den stuk voor stuk anders zijn dan veie anderen kan het een boeiende show worden. Signalement van Henk de By is gewijd aan de Russische- Amerikaanse schrijver Vladimir Na bokov. Na het laatste nieuws nog de zevende les van Teleac over Logica. NED. II. De NCRV laat de kijkers eerst samen met Hans Rensenbrink en Tanja Koen weer wat naar die ren kijken. Vervolgens een documen taire over dr. Jonas Salk, de ont dekker van het serum tegen de kin derverlammin. De quiz Haal je kijk geld terug scheidt dr. Salk van P'xm Jacobs, die Dzjes zien als bijzondere gast de Franse violist Jean Luc Pon- ty ontvangt. Tot besluit Attentie en de 19e aflevering van de kerkelijke uitzending Dichterbij. WOENSDAG. NED. I. Om half acht al begint in het Hizelstadion in Brussel de finale van de strijd om de Europacup, die Leo Pagano voor de Nederlandse kij kers van commentaar zal voorzien. In de pauze het journaal en na af loop Piste. Na Brandpunt en het laatste nieuws als sluitstuk, woorden van Barend Barendse en beelden van de filmcamera van Olympiads tour door Nederland. heer Aarnoudse zo van alles mee gemaakt. Met de Noordster voer hij op een krib. De Cuiemborgse rader boot trok hem er af. Anders was ik beslist gebroken zegt Aarnoudse. Ook weet hij nog goed de storm van 30 september 1911. De Noordster sloeg toen in de haven van Flipland van z'n anker en kwam aan de Oud- Vossemeerse kant op 't schor terecht. Een week later, bij ruw weer en hoog water kwam het schip weer vlot. 'tKoste me geen cent..! In 1907 huwde de heer Aarnoudse met mej. Neeltje Neele, ook van Flipland. Ik heb 80 jaar omgang met haar gehad. Als schooljongen van 6 jaar leerde ik haar al kennen. De vriendschap bleef en latertrouwden we. Vorig jaar is ze overleden, ook op 86-jarige leeftijd. Ik mis haar erg maar mijn dochter, die bij mij in huis is zorgt goed voor me. Zij is in de oorlog haar man in Duitsland verloren, zegt Aarnoudse en nu wo nen we samen in mijn huis Oostdijk 74. Nog een ding moet hen vertellen. Als jongen stroopte hij graag op wa ter- en landwild. Ik werd gepakt en wilde m'n geweer niet aan de poli tie afgeven, 't Was 18 jaar en ik heug het nóg goed, de gevolgen bleven niet uit.. Zo gaat een trouw „Schut te- vaer"-lid heen. Misschien wel de oudste afdelings-voorzitter van Ne derland, wie zal het zeggen. De afd. St. Philipsland wordt nu bestuurd door M. Reijngoudt, voorz., W. Mol secretaris (reeds als zodanig in func tie vanaf 1929 en weger-havenmees- ter van 't dorp, J. M. Faasse, oud-, schipper van de Adriana is penning meester, de overige leden zijn J. den Braber, oud-schipper van de Avon tuur en P. van Dijke. Op deze ver gadering waren verder nog aanwe zig: L. Kreeft, oud-schipper van de Elise Maria, J. C. Meijer, oud-schip per van de Wilma en W. Kempe neers, oud-schipper van de Bram. Een illuster gezelschap van oudge dienden, die de toekomst voor de schipperij nu niet bepaald rooskleu rig inzagen. Uit de gesprekken werd ons dit wel duidelijk. Ingezonden mededeling De Kon. Schippersvereniging „Schuttevaer", afdeling St. Philipsland, nam afscheid van de hoog bejaarde maar vitale voorzitter, oud-schipper Cornelis Aarnoudse. Op de foto van l.n.r. (zittend): J. den Braber (bestuurslid); M. Reijngoudt (nieuwe voorzitter): C. Aarnoudse (nu oud-voorzitter). Staande v.l.n.r.: W. Mol (secretaris); L. Kreeft; J. C. Meijer; W. Kempeneers en J. M. Faasse (penningmeester). NED. II. Hoofdschotel van de avond (VARA) is een Duits televisie spel getiteld Der Drache. De avond vindt zijn besluit in Gerton van Wa- geningens rubriek Sterren kijken, waarin deze keer aandacht wordt be steed aan de'zonsverduistering, die later in de maand ook in ons land te zien zal zijn. DEN HAAG. Prins Bernhard zal op woensdag 11 mei de ingebruikne ming van het nieuwe 'administratie gebouw van „Turmac Tobacco Com pany N.V.'' te Amsterdam bijwonen. MARKTBERICHTEN Eierveiling Barneveld Coöperatieve Veluwse eierveiling Ede. Aanvoer 865.562 stuks, handel rustig. Prijzen (in guldens per 100 stuks) Eieren van 42-47 gram f 7,14-7,89, van 48-53 gram f 8,15-9,16, van 53-59 gram f 9,50-10,31, van 59-64 gram f 10,17-11,69, van 64-70 gram f 11,31- 12,79. Eendeeieren: aanvoer 10.000 stuks. Eieren van 61-68 gram f 10,51- 11,20, van 69-74 gram f 11,41-12,40. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 525.547 stuks, handel rustig. Eieren van 42-48 gram, f 7,01-8,19, van 52-58 gram f 9,04-10,35, van 58- 63 gram f 10,21-11,37, van 63-72 gram f 11,42-13,82. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer 2.300.000 stuks, handel traag met af lopende prijzen. Eieren van 45-50 gram f 7,25-8,40, kg-prijs f 1,61-1,68, van 51-58 gram f 8,60-10,40, kg-prijs f 1,69-1,79, van 59-65 gram f 10,60-11,80, kg-prijs f 1,80-1,82. TILBURG, 7-5. Maak 200 liefst 450 nieuwe abonnees cp de histori sche menografiekenreeks „Bijdrage tot de geschiedenis van het zuiden van Nederland" en ge zult beloond werden met duizend liter bier resp. dat bier plus een os (of slier) aan het braadspit". Dit stelde de rectormagnifxcus van de katholieke hogeschool te Tilburg prof. dr. H. F. J. M. v. d. Eerenbeemt tijdens de ontvangst van de groenen het vorig jaar. Binnen het kader van de Stichting Zuidelijk Historisch Contact ijvert hij nl. voor de verbre ding van de kennis van de historie van het zuiden van ons land, waar over betrekkelijk weinig bekend is. In de reeks verschijnen uitgaven - merendeels proefschriften van pro movendi - die door de stichting be kostigd worden. De toen nog nuldejaars hebben zich degelijk ingezet en het gebracht tot 350 nieuwe abonnementen, zodat de reeks thans circa 2000 abonnees telt. Meer nog dan in het aantal en meer nog dan straks in het feest dat op 11 mei zal worden gevierd ziet de rector magnificus in de activiteiten van de jonge studenten een bewijs dat er plaats is voor zelfwerkzaam heid en teamgeest in de studenten wereld, hetgeen hij voor een ver nieuwing van het studentenleven van zeer groot belang acht. Met de rector-magnificus gaat een studentendeputatie op 11 mei op de Bossche veemarkt zelf de stier ko pen en daarna het bier bij een plaat selijke brouwerij. Het wordt uiter aard een groot feest met een optocht (je) door 's-Hertogenbosch en ont- EEN MISGREEP MAIDSTONE, 7-5. Gemasker de mannen hielden een auto aan die 10.000 pond sterling (100.000 gulden) naar een bank in Maidstone, Engeland ver voerde. Zij graaiden een zak weg die op de achterbank lag en maakten zich uit de voeten. Hun buit was echter teleur stellend: de middagboterham metjes van de bankbedienden. Het geld lag in de gesloten kofferruimte van de auto. vangsten op de gemeentehuizen van 's-Hertogenbosch en Tilburg. In de avonduren gaan de mannen van het studentencorps „St. Olof'' met hun gasten het, inmiddels gebraden, vlees en het bier nuttigen op de so ciëteit in Tilburg. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wier-den (toez.): A. van Brummelen, Giessen-Niieuw- kenk; te Steggerda (toez.): M. Ruster, Ajnijrum; te Haren (Gr.) (vac. F. Mooij) (toez.): W I. Doude van Troostwijk, Doorwerth-Heelsum; te Nijverdal (vak. H. J. van Druten): T. Stehou- wer, Woudsend; te Rijnsaterwoude: L. Emmerzaal, Permis. Benoemd tot leraar godsdienston derwijs aan 'het dhr. lyceum te Al- p'hen aan 'de Rijn: 'ds. C. Spoor, Noot dorp, die 'deze benoeming ook aan nam. Aangenomen bet beroep van de Gen .Syn. als pred. voor buitenge wone werkzaamh. (secr. Vrijz. Jeugd beweging): W. H. Stenfert Kroeze, Almelo. Bedankt voor Gameren: C. Treure, Hasselt; voor Wouterswoude: S. P. van Assenbergh, Hedel. Ger. Kerken Benoemd1 tot geest verz. van de dhr. psyclh. inrichting Bloemendaal te Loosduiinen: ds. W. F. Bolt, Til burg, die deze benoeming ook aan nam. Beroepen te Wormerveer: A. Bak ker, Hemelum; te Munnekezijl: kand. T. Ausma, Maarn. Aangenomen naai' Mariënberg: kand. C. van Ginkel, Ede, die be dankte voor Daarle, Giessen-Rijs- wijk, 's-Gravenmoer, Kornhom, Kruiningen, Onderdendam, Rotter- dam-Heijplaat, Rottevalle en voor Wommels Bedankt voor Klundert (2e pred. pi.): L. Herlaar, Rodkanje; voor Go- rinchem (2e pred.pl.): J. F. ter Hart, Valkenswaard. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepbaar verklaard: kand. J. T. Olden'hu'is, Drachten Oer. Gemeenten Beroepen te Slikkerveer: G. Schip- aanboord, Apeldoorn. Internationale padvind(st)erseonferentie WAGENINGEN, 7-5. In aanwezig- beid van mr. PL W. Bloemers, com missaris der koningin in Gelderland, bogen in hotel .De Wageningse Berg' in Wageninen een.vierdaagse „Euro pean Get-Togetber", een tweejaar lijkse bijeenkomst van degenen, die dn voornamelijk de Europese landen, binnen de onderscheden padvind(st) ersorganisaties belast zijn met zaken, die het buitenland 'betreffen. Dit jaar zijn de Nederlandse Gidsen Bewe ging, Het Nederlandse Padvindsters- gilde, de Nederlandse Padvinders en de organisatie. Voor bet eerst wordt de Katholieke Verkenners belast met de bijeenkomst gehouden mét deel neming van dé meisjes- en de jon gensbewegingen. Punten van bespre king zullen onder meer zijn: moge lijkheden voor meer internationaal contact, samenwerking tussen de meisjes- en jongensorganisaties en de wereld jamboree '67 Ruim 600 commissarissen en com- missaressen uit 16 Europese en 3 niet-Europese landen, die samen één miljoen leden vertegenwoordigen, zullen aan 'de conferentie deelnemen. Dok brak doormidden op de Atlantische Oceaan DEN HAAG, 6-5. Op de eerste sleepreis vain de nieuwe sterkste sleepboot ter werel'd, de onder Libe riaanse vlag varende „Alice L. Mo- ran" van een Amerikaanse zeesleep- vaurtmaatschappij „Moran Interna tional Towinig Corporation'' in New York heeft gezagvoerder van het 9.600 pJk. sterke sohip op vierhonderd mijl ten westen van Lanidsend in de A'lanifeische oceaan moeten melden, dat het 205 meter lange en 43 meter brede droogdok „AFD 5", dat ge sleept werd van Falmouth naar Bal- timore in 'd'e Verenigde Staten, door midden is gebroken. Het dok werd enkele maanden geleden voor ruim tien miljoen gulden door Engeland verkocht aan een scheepsbouwmaat schappij in Baltimore. De gezagvoer der heeft verder gerapporteerd, dat de sleepverbind'ing is gebroken en dat de runnerbsmanning van het dek afgehaald' 'is. Beide doksecties drijven nu in stormweer rond in de Atlantische oceaan. Koningin Juliana schonk gift voor kerkorgel DEN HAAG, 7-5. H.M. de Konill- gin heeft een gift geschonken voor het nieuwe orgel voor de Hervormde Julianakerk aan de Kempstraat in Den Haag. Deze kerk is veertig jaar geleden gebouwd. Ze wordt thans gerestau reerd. Daarbij wordt het orgel ver nieuwd. De Julianakerk kreeg haar naam toen de toenmalige prinses Ju liana de eerste steen voor het bouw werk legde. De koningin heeft, als eerste telg van het Huis van Oranje in het openbaar, in deze kerk haar geloof beleden. De Julianakerk wordt gebruikt door drie wijkgemeenten van de Ne derlandse Hervormde Kerk in Den Haag. ROTTERDAM. De 27-jarige ge- reedsohapmafcer W. Ziekenheimer ui't RJhoon is op de werf van Verol- me op Rozenburg om het leven ge komen. Hij viel uit een rijdende brandweerauto, die was uitgerukt in verband met een brandmelding. Flitsen uit het buitenland BRUSSEL. Frankrijk is niet be reid een datum vast te stellen voor het inwerlringtreden vaat de douane unie voor industriële produkten in de „zes", voordat een volledig ak koord zal zijn bereikt over het ge- meensohappel ij'ke landbouwbeleid van de Europese Economische Ge meenschap. NEW YORK. De bevolking van New York is met 2 pet gedaald tus sen 1960 en 1964. In die tijd zijn een half miljoen blanken de stad uitge trokken en ongeveer 400.000 Portori- canen en andere niet-blanken erin getrokken. Het bevolkingslotaaJ daalde van 7.706.300 in 1960 tot 7.558.500 in 1964. SALISBURY. De Rhodesische de legatie naar de Brits-Rhodesdsche onderhandelingen vertrok met het weekeinde naar Londen, aldus een bekendmaking van het kabinet van premier Smith. DJAKARTA. De uitbarsting van de vulkaan de Kloet in oost-Java heeft volgens officiële cijfers aan negentig mensen het leven gekost. Verder kwamen bijna 350 stuks vee om en werden 422 huizen, veertien bruggen en ruim 240 hectaren rijst veld verwoest. EMMERIK. In Wesel zijn bespre kingen gevoerd tussen vertegen woordigers van de Bondsregering en 25 Duitse boeren De boeren hebben gedreigd op tweede Pinksterdag de E-36, de autoweg Arnhem-Oberhau- sen, te zullen versperren. Daarmee willen zij uiting geven aan hun on genoegen over het feit, dat zij nog geen geld hebben ontvangen voor de grond die zij voor de wegaanleg ver kochten. DJAKARTA. De gewezen Indone sische ludhtmachtbevelhebber Omar Dhani is op 20 arpil jl. na een ver blijf van een half jaar buitenslands teruggekeerd en bevindt zich sinds dien in hechtenis, zo is op het minis terie van luchtvaart in Djakarta be vestigd. WASHINGTON. President John son heeft aangedrongen op verdub belde inspanning 'bij de bestrijding van de georganiseerde misdaad, wel ke hij kenschetste ais een guerilla tegen de Amerikaanse gemeenschap. BELGRADO. De sjah van Perzië, Mohamed Reza Pa'hlevi, zal begin juni Zuid-Slavië bezoeken. Op uit nodiging van president Tito zal hij negen dagen in Zuid-Slavië blijven. MILAAN. Een staking van 300.000 metaalarbeiders in Milaan, die vo rige weök werd gehouden, heeft bij ongeregeldheden tussen politie en stakers meer dan honderd gewonden tot gevolg 'gehad. SAIGON. Amerikaanse troepen hebben in een gevecht met Vietcong- strij'ders, dat plaats vond in het oer woud aan de kust van Zuid-Vietnam meer dan honderd opstandelingen gedood. Het gevecht duurde acht uur. SCARBOROUGH. Zes Engelsen zijn met een 13 meter lange kotter uit Scorborough vertrokken om na te gaan welke route de Vikings volg den op de tocht die ze naar men zegt 965 jaar geleden van Groenland naar Noord-Amerika maakten. CANNES. Het filmfestival van Cannes is geopend met de vertoning van de Poolse film „Popioly" van André Vajda. WASHINGTON. Mike Mansfield, de democratische fractieleider in de Amerikaanse cenaat, heeft tegen over de pers als zijn mening te ken nen gegeven, dat de Amerikaanse •troepen in Europa kunnen worden verminderd van vijf divisies tot één of twee. PARIJS. Een rechtbank in Parijs heeft Gaston Naessens, een leek die beweerde een middel tegen leukemie en kanker te hebben ontdekt, bij verstek veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf en verlies van zijn burgerrechten voor de tijd van tien jaar. NEW YORK. Dieven zijn er met een aantal juwelen van de echtge note van Henry Ford, de Amerikaan se autofabrikant, vandoor gegaan. MOSKOU. Aan het tweede inter nationale oceanografisCh congres dJat van 30 mei tot 7 juni in Moskou ge houden wordt zullen titen Nederland se deskundigen deelnemen. RIDDERKERK. Bij een verkeers ongeluk onder Hendrik Ido Ambacht is de 18-jarige Dirkje Plach uit Rid derkerk zo ernstig gewond dat zij op weg naar het ziekenhuis dn Dor drecht is ovei-leden. Ingezonden mededeling I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3