IK SPAAR HIJ SPAART ZIJ SPAART WIJ SPAREN ALLEMAAL BIJ DE UOOK..? Stranden van Westerschouvven teervrij RAIFFEISENBANKEN ÖFSÜHOUWËiFDUIVELAND VOLKSONDERWIJS OPEN OP 4 JUNI BUITENCENTRUM Weer rumoer rond „Lieverdje" DE ZOON VAN ARAM Burgemeester van Westerschouwen opende nieuwe slagerij te Renesse Ingezonden mededeling spaarbank en alle bankzaken Kantoien Ie: Brulnlsse - Brouwershaven Drelschor - Haamstede - Kerkwerve - Nieuweiherk - Oosterland - Ouwerkerk Renesse - ScharendIJke - Schuddebcurs Serooskerke - Sirjansland en Zlerikiee. Zonnemalre Noordgouwo Vraagtekens rond een eafétaria te Dreischor De rekening is hoog WESTERSCHOUVVEN, 7-5. In de loop van vrijdag gromden de bull dozers hun laatste strookjes stook olie van het strand weg in de door draglines gegraven kuilen. Het werk, dat zich donderdag en vrijdag spe ciaal bepaalde tot het strandgedeelte tussen de trap van Renesse en Re- pard, was daarmede aan de kant. Op 1 april werd in de vroege mor gen bij afgaand water de olie laag ontdekt nadat twee dagen van te vo ren al een kapitein-vlieger van de basis Eindhoven naar kennissen in Haamstede een telefoontje had ge stuurd dat in de buurt van Schouwen een groot olieveld dreef. Navraag haid toen geen resultaat doch de fei ten kwamen pas op 1 april, een on geloofwaardige dag, cloch het werd een ware rampdag voor de West hoek bij het aanschouwen van deze „asfaltweg" op 'het strand. Uit alle delen van ons land was de belang stelling groot, de publiciteit nave nant. Onverwachtse moeilijkheden voor de gemeente, die uiteindelijk alleen maar gebaat was met een schoon, zuiver strand opdat de goede naam van het Westensdhouwse strand niet in de verdrukking zou 'komen. Bur gemeester Everwijn was dagelijks in touw om maatregelen te nemen, belegde een spoedvergadering van de raad en had mondelinge gesprekken met de hoogste instanties cmdat de gemeente het zuiveren van dit strand dat veel geld zou kosten, onmogelijk alleen zou kunnen dragen. Gelukkig was het ministerie van recreatie, cul tuur* cn maatschappelijk werk bereid om do helft van de kosten tot een maximum van f 25.000 te betalen De andere helft was voor de gemeen te Westerschouvven. De totale kosten Hel werk liep voorspoedig doch weldra bleek dat door de dikte en uitgestrektheid van de olielaag bij het Verklikkerstrand de kosten ho ger zouden worden. Nu de stilte op het strand is weergekeerd en de zware monsters zijn verdwenen, bleek dat de totale kosten ongeveer f 65.000 zullen bedragen, dus f 15.000 meer dan de verwachte halve ton. Wederom heeft de burgemeester zidh tot Den Haag gewend om financiële hulp, want zo zegt de bewindsman: „Het zuiveren van het strand is een Het gaat niet goed met de bijenteelt UTRECHT, 7-5. Voor het eerst sinds jaren is het ledental van de Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt in Nederland niet terug gelopen, maar de algemene situatie in de bijenteelt is niet bepaald gun stig. Dit deelde de voorzitter van de vereniging, mr. L. R. J. Ridder van Rappard zaterdagochtend mee in Utrecht bij de opening van de alge mene vergadering van deze vereni ging. De bijenhouders zijn dit jaar ern stig gehandicapt door de langdurige voorjaarskoude, waardoor de ont wikkeling van de bijenvolken werd belemmerd. Ridder van Rappard kondigde een uitbreiding aan van de handelsactiviteiten van de vereni ging. Evenals vorig jaar besteedde hij weer enige aandacht aan een moge lijke fuside met de zuidelijke orga nisaties. Hij merkte op dat hij al sinds 1937 ijvert voor een eenheid in organisatie, maar dat al zijn pogin gen tot nu toe vruchteloos zijn ge bleken. RENESSE, 9 mei. - Voor de ope ning van de geheel gemoderniseerde slagerij van de heer M. de Hamer, welke dezer dagen plaats vond, be stond uit brede kring grote belang stelling. Onder de aanwezigen, die door de heer M. de Hamer werden welkom gebeten, waren o.a. burge meester H. P. Everwijn en wethou der M. v. d. Klooster, het hoofd ge meentewerken de heer Z. Roseboom, keuringsdierenarts W. A. M. Kalk man, keurmeester L. Evertse, ver tegenwoordigers van de Midden standsvereniging Renesse en de V. V.V. „Renesse Vooruit" en collega's uit Westerschouwen. Nadat in hotel „Het wapen van Zeeland" koffie was gebruikt, ver richtte de burgemeester met het ont sluiten van de winkeldeur de ope ning van de nieuwe, waarbij hem de sleutel werd aangeboden door de elf jarige Jan de Hamer. In de nieuwe zaak waren bijna zestig bloemstuk ken opgesteld. De slagerij is volgens een plan van architect L. Beije uit Veere belangrijk uitgebreid, door bijvoeging van een naastgelegen pand, dat ingericht werd als woning. Het nieuwe bedrijf 'kan een juweel tje in z'n soort worden. Nadat allen de zaak 'hadden be zichtigd, keerden de aanwezigen weer terug naar „Het wapen van Renesse", waar door burgemeester Everwijn het woord werd gevoerd. Namens het gemeentebestuur felici teerde de burgemeester de fam de Hamer met deze voor hen zo belang rijke aanwinst. De toeristische ont wikkeling in deze streek brengt ver nieuwingen met zich mede, niet al leen voor de middenstand maar ook voor de gemeente. Hij vond het ver heugend dat de middenstand zich hierbij weet aan te passen. Het grote verschil vond hij evenwel dat de middenstand (gelukkig) in staat is door zijn inkomsten de uitgaven weer te dekken, dit in tegenstelling met de gemeente. Ondanks de sub sidies komt de gemeente het verbe teren van de duinpaden enz. welke deze winter werden uitgevoerd op nationale zaak geworden en moet niet alleen op de zwakke schouders van de gemeentekas steunen". We derom moet nu afgewacht worden of het betreffende ministerie nogmaals de helpende hand zal uitsteken. Inmiddels is het strand schoo» en er zal hier en daar nog wel eens een klein spatje achtergebleven zijn, doch dat is normaal op de stranden. Over de eventuele dader die deze smerige laag olie over boord pompte, is nog niets bekend en de oorzaak zal misschien wei nooit gevonden worden. Komende zonsverduistering ATHENE, 8-5. Sterrenkundi gen uit Italië, Frankrijk, Ne derland en west-Duitsland en honderden anderen zullen op 20 mei in Griekenland waar nemingen verrichten tijdens een zonsverduistering die drie uur duurt. Griekenland heeft voor waarneming de beschik king gekregen over een zeer goede zonnetelescoop, die in New Jersey is vervaardigd. Na de verduistering zal deze te Lagonissi, ten zuidwesten van Athene, permanent worden opgesteld in het Atheense ob servatorium. In samenwerking met het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart zal de verduistering ook bestu deerd worden met 5 meter lan ge raketten, die op 117 km. hooge X-stralen en ultravio lette straling moeten opvan gen. INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de redakteur. Mag ik naar aanleiding van het in gezonden stukje van de heer F. te Noordgouwe ook een klein plaatsje in uw blad? Bij voorbaat dank. Hartelijk gefeliciteerd heer Folmer dat u blijkbaar in zulk een gunstige toestand verkeert om zelf uw even tuele reizen te kunnen betalen. Er zijn ook nog minder bevoorrechten, dat verzeker ik u! En nu over ge- schooi bij de burgerij gesproken. Ik heb zelf het grote genoegen ge had dergelijke tochtjes te mogen helpen organiseren toen ik nog in Noordwelle woonde en ik kan met grote vreugde constateren dat zulke dagen echte feestdagen waren en zijn Ik raad de heer Folmer aan eens om de koffie te gaan bij de heer D. Rentier te Noordgouwe. Of er dan ook suiker in zal zijn met een koekje er bij betwijfel ik ten zeerste! Ik beweer uit ervaring, dat de burgerij het allerminst als een geschooi be schouwt. In tegendeel! Kan het wel licht ook zo zijn dat er een blijk van waardering in schuilt voor de grond slag - inveelal bittere armoe - door de oudjes van nu gericht tot de be tere situatie van thans, waarin o.a. de heer Folmer ook verkeert?! Het bevreemd mij ten zeerste dat de redaktie zo'n stukje plaats omdat die, blijkens de vele verslagen welke dit blad over dergelijke feestdagen verschijnen, toch wel tot héél andere conclusies geneigd zal zijn. Renesse. K. Viergever (Twee dingen: Is de heer R. te Noordgouwe ingelicht over de moge lijke komst van - niet rechtstreeks uitgenodigde - koffiedrinkers? En dan mijnheer Veirgever: we nemen (bijna) alles op, omdat we het opwin dend vinden als lezers naar de pen grijpen. Dan is de democratie ineens weer verrukkelijk RED.) anderhalve ton te staan. Op korte termijn zal hier verandering in moe ten komen, daar deze lasten door de gemeente niet meer te dragen zijn. Harmonisch geheel De nieuwe zaak heeft zijn stoutste verwachtingen overtroffen. Er is niet alleen aan het etaleren van de aan geboden waren gedacht, maar ook aan de indelingen de snelle verkoop. Bewondering had de burgemeester voor het harmonisch geheel, uitge voerd door de firma Rraber, Dorre man en Lemsom. Naméns de middenstandsvereni ging Renesse bood de voorzitter de heer N. A .Krijnse Lokker zijn ge lukwensen aan. Namens de V.V.V. „Renesse Vooruit", de voorzitter de heer J. L. Prummel. De heer Prum- mel, die 'het geheel bijzonder ge slaagd noemde, zei o.m. dat het tot stand 'komen van zaken zoals deze mede het gevolg zijn van de grote stroom vreemdelingen welke een plaats als Renesse gedurende de zo mermaanden krijgt te verwerken. Als laatste werd het woord gevoerd door de oud-patroon (waar hij 20 jaar werkzaam was) van de heer de Hamer, de heer J. Blankenberg uit Nieuwdorp. De heer Blankenburg zei er trots op te zijn en verheugd dat hier door vakmanschap is ge toond welk resultaat men door de verkoop van een goed stuk vlees kan ooeken. De heer M. de Hamer dankte alle sprekers voor de hartelijke woorden welke door hen werden gesproken. Een bijzonder woord van dank richt te hij aan het adres van de werkne- wers voor de wijze waarop de werk zaamheden zijn vericht alsmede tot de firma Frigo Fierens uit Wijnegem in België, die de verbouwing van de zaak in tien dagen tot stand bracht. Naast do firma Frigo Fierens wer den de werkzaamheden uitgevoerd door de firma Braber, Dorreman en Lemsom (metsel- en timmerwerk), J. Vasseur (elektriciteit) en fa. van Dalsen (schilderwerk). NOORDGOUWE, 7-5. Naar wij vernemen zijn tot beherend echtpaar van het derde buitencentrum van de Vereniging Volksonderwijs te Noord gouwe benccmd de vroegere vader en moeder van de Vlissingse jeugd herberg „De Scheldestroom" de heer en mevrouw M. van Pepering. Uit de zeer vele sollicitaties naar deze betrekking werd dit Zeeuws echtpaar uitverkoren. Zij hebben inmiddels hun intrek in het voormalige zieken huis te Noordgouwe genomen. De officiële opening van het geheel opgeknapte gebouw, dat tijdens de buitengewone algemene vergadering van volksonderwijs door de in het le ven geroepen eeuwfeestcommissie als geschenk aan het hoofdbestuur zal worden aangeboden ,zal plaats vin den op 4 juni a.s. Onder leiding van het echtpaar Van Popering en de al gemeen-penningmeester van Volks onderwijs, de heer P. J. Seel, wordt momenteel hard gewerkt om het ge bouw zo spoedig mogelijk klaar te krijgen. Men wil namelijk reeds op 23 mei a.s. een groep kinderen ont vangen. De lange vleugel van het voorma lige streekziekenhuis Schouwcn-Dui- veland krijgt direct achter de ingang een ruime hal. Rechts daarvan zullen aan de voorzijde vier vroegere zie kenkamers tot slaapzalen vcor de kinderen worden ingericht. Aan de andere zijde van het ge bouw - de achterzijde - is een grote zaal gecreëerd welke dienst zal doen als ontspanningszaal voor de kinde ren. Daaraan grenst onmiddellijk de grote keuken, die via een luik met de eet- en ontspanningszaal is ver bonden. Wanneer straks de deuren van het Noordgouwse vakantiever blijf open gaan, zal men het vroegere gebouw zeker niet meer herkennen en zal men daar de kinderen op waardige wijze kunnen ontvangen. Enkele mijlen uit de kust van Oost-Engeland, ter hoogte van Win- terton, is een Amerikaanse phan- tomstraaljager in zee gestort. De twee inzittenden worden vermist. Ziektekostenvoorziening voor ambtenaren DEN HAAG, 7-5. De door de re gering voorgestelde ziektekosten voorziening voor ambtenaren is door de kamercommissie die zich met dit wetsontwerp bezig houdt aarzelend ontvangen. In januari van dit jaar heeft deze commisie een aantal „hearings" met betrekking tot het wetsontwerp ge houden. Tijdens deze „hearings" zijn grote verschillen van mening geble ken ten aanzien van de voorgestelde regeling. Onder de aangevoerde bezwaren neemt de kritiek op de kostenbere kening een belangrijke plaats in. Op dit gebied worden een groot aantal yragen gesteld. In de commissie werd voorts opgemerkt, dat het unifor me percentage, dat alle deelnemers moeten betalen, zeer ten nadele is van de ongehuwden onder hen. Ook zou het invoeren van de ambtena- renregeling het aantal vrijwillig ver zekerden bij de ziekenfondsen met ongeveer een half miljoen personen verminderen. (Van onze correspondent) DREISCHOR, 7-5. Dc kwestie „Dorpshuis" en „Cafétaria" is in Dreischor neg dagelijks een veelbe sproken onderwerp cn momenteel gaan weer allerlei geruchten rondom het inwendig verbouwde zakenpand aan de Ring no. 24. Zoals reeds eerder werd medege deeld heeft de vroegere concierge van het Dorpshuis, mevrouw C. A. Herrel-Van Beers destijds door koop van de vroegere bakkerij - annex kruidenierszaak van de heer Joh. P. van der Linde een begin gemaakt- met de inrichting van een cafétaria. Er werden diverse voorzieningen ge troffen om er een alleszins gezellig eethuisje van te maken. Eind 1965 heeft mevrouw Van Hei'rél met haar gezin plotseling Dreischor verlaten en nam haar intrek in Retranche- ment. In de loop van 1966 kwam de familie Van Herrel echter weer in Dreischor terug en men begon toen ijverig aan de inrichting van het eet huisje aan de Ring. Kort daarna is de vroegere concierge echter weer vertrokken uit Dreischor en rondom het te vestigen etablisement gaan nu weer allerlei geruchten in Dreischor. Met de spoedige opening, waarvan wij onlangs melding hebben gemaakt zal het in ieder geval zo'n vaart nog wel niet lopen. Overigens wordt het hoog tijd dat deze met elkaar ver band houdende kwesties „Dorpshuis- cafétaria" nu eens de Wereld uitge holpen worden. Nu ook voor de we- Buitenlandse studenten aan Nederlandse universiteiten DEN HAAG, 7-5. In antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Koekoek (BP) heeft de minister van onderwijs medegedeeld, dat bij ko ninklijk besluit van 3 april 1964 ge bruik is gemaakt van de mogelijk heid, geopend in de wet op het we tenschappelijk onderwijs, om de in schrijving van buitenlandse studen ten in de geneeskunde aan Neder landse openbare instellingen te be perken. Sedert dat tijdstip zijn geen eerstejaarsstudenten in de genees kunde van ,andei:e dan de Neder landse nationaliteit aan de openbare universiteiten ingeschreven. De bei de bijzondere universiteiten hebben eigener beweging een nagenoeg ge lijke gedragslijn gevolgd, aldus de minister. deropenstelling van het Dorpshuis nog steeds geen oplossing is gevon den, zal ook het jaarlijkse Pinkster kamp van de Nederlandse Vereniging voor de Onderwatersport „Baracuda" dat telkenjare in Dreischor wordt ge houden, geen doorgang kunnen vin den. De opkomst van dienstplichtigen op 1 juni DEN HAAG, 7-5. Het Tweede Kamerlid, de heer Wieldraaijer (P.v. d.A.) heeft de minister van defensie schriftelijk gevraagd of het juist is, dat op 1 juni a.s., de dag waarop de gemeenteraadsverkiezingen worden gehouden, belangrijke groepen dienstplichtigen voor de eerste maal moeten opkomen voor de vervulling van hun dienstplicht. Het kamerlid vraagt of de be windsman het vertrekuur van deze dienstplichtigen op een zodanig tijd stip wil stellen, dat de stemgerech tigden onder hen eerst hun stem kunnen uitbrengen. De Europese bevolkingsontwikkeling STRAATSBURG, 7-5. Aanwij zingen dat Europa binnen afzienba re tijd geconfronteerd zal worden meteen waarlijk revolutionaire be volkingsontwikkeling, zijn voor de raad van Europa aanleiding een spe ciale demografische conferentie te beleggen. Deskundige uit de achttien landen van de raad van Europa en uit ver scheidene Oosteuropese landen gaan zich in de eerste week van septem ber in Straatsburg beraden over ve le, veelal nog onbesproken proble men die het gevolg zulen zijn van de enorme vorderingen van geneeskun de en biologie. In Straatsburg wordt gewerkt aan een Europees Statuut dat inter nationale regels zal geven voor het au-pair werken van meisjes in het buitenland. In Paramaribo zijn de spaar bankboekjes en oorkonden uitge reikt aan de ouders van de Surina- mers die op de dag van het huwelijk van prinses Beatrix met prins Claus werden geboren. AMSTERDAM, 8-5. Zaterdagnacht en zondagmorgen is het opnieuw roerig geweest rond het beeld van het „Lieverdje" aan het Spui en rendem het Leidseplein in Amster dam. De politie, die de zgn. karabijn brigade had ingeschakeld, moest bij herhaling charcheren, waarbij van de lange gummistok gebruik werd gemaakt en heeft in totaal elf men sen gearresteerd, waarvan er tien zondagmiddag voor de rechter-com- missaris zijn geleid. Het opstellen van de diverse processen-verbaal en rapporten hield de verantwoor delijke politie-autoriteiten de hele nacht en een deel van de zondag ochtend bezig. Aan het eind van de zondagmor gen werden de elf arrestanten voor de officier van justitie, mr. M. H. van Everdingen, geleid. Hij liet één arrestant vrij en leverde de overige tien aan de rech Ier-commissaris over, die hen liet insluiten in het Huis van Bewaring. Het bloemencorso in de bollenstreek LISSE, 7-5. Om half elf zater dagmorgen is het leukste bloemen corso sinds dit evenement nu negen tien jaar geleden voor het eerst in de bollenstreek werd georganiseerd, ge start by redelijk weer. De vroeger zo fraaie, maar vaak onbegrijpelijke wagens waren deze keer merendeels vervangen door dieren en sprookjes figuren, die op humoristische wijze bleken verwerkt. Er was zeer veel beweging op de wagens, hoewel er minder figuran ten waren dan vroeger. Allerlei me chanismen zorgden ervoor, dat ogen, armen en benen van de poppen kon den bewegen. Bovendien waren er heel aardige volgwagentjes. Zo sleep te een schildpad drie jongen met zich mee. De rattenvanger van Hameien had een aantal ratten achter zijn ka steel. In het „leeuwennummer" re den de leeuwen los achter elkaar. Bijzonder fraai waren de wagens „Zwanenmëer" en „Lenteboden", die nog iets deden denken aan de vroe gere corso's. Stijgend alcoholgebruik in Nederland LEEUWARDEN, 7-5, Tijdens het congres van de Algemene Neder landse Drankbestrijders Organisatie (ANDO) te Leeuwarden heeft de voorzitter ,de heer J. Maas uit Rijs wijk, zijn grote bezorgdheid uitge sproken over de onrustbarende stij ging van het gebruik van alcohol houdende dranken in Nederland. Hij pleitte ervoor, dat een groter deel van de Nederlandse 'bevolking de voordichting over de gevaren van het alcoholgebruik gaat steunen. Het ledental van de ANDO, zo bleek uit de jaarstukken, vertoont een sterke daling. Het afgelopen jaar gingen vier afdelingen en 700 leden verloren. Van de enkele duizenden leden van de ANDO is 70 procent ouder dan 65 jaar. Prins Charles van Engeland is voor een bezoek van veertien dagen aan de Anglicaanse zending in Port Moresby in Australisch Nieuw-Gui- nea aangekomen. 7. Bedford lachte schamper, toen de deur achter Norfolk dichtviel. „Alweer een, die het geld boven riddereer stelt", merkte hij op. „Maar we zullen hem weten te vinden; die schatten behoren Engeland toe!" „Ik kan uw standpunt billijken", zei Aram ernstig, „doch ik verzoek u er reke ning mede te houden, dat dc hertog van Norfolk mijn gast is. Zolang hij tussen deze muren verblijft mogen hem geen be ledigingen of letsel worden aangedaan". Norfolk zelf scheen niet al te veel ver trouwen te stellen in dc. bescherming die het gastrecht hem bood. Hij sloot zijn ver trek zorgvuldig af en keek uit het raam om te zien of van die zijde een belager hem zou kunnen besluipen. Maar de on beklimbare muur, die loodrecht uit de slot gracht rees, stelde hem op dit punt gerust. Toen haalde hij een verkreukelde kaart tevoorschijn, die hij enige tijd peinzend beschouwde. „Zal ik ooit in vrede kunnen genieten van de schatten, die daar ver borgen zijn?" mompelde hij. Tenslotte rukte hij zich los uit zijn somber gepeins cn verborg dc. kaart onder zijn bed. Lange tijd lag hij slapeloos, opschrikkend van elk geluid, dat uit het kasteel opklonk. Maar tenslotte deden de vermoeienissen van de lange reis zich gelden en zijn ogen vielen dicht. Langzaam kroop het maanlicht door het vertrek. Toen plotseling, werd er een ander geluid hoorbaar: een licht geknars bij de deur. Norfolk's ademhaling stokte cn hij opende de ogen. Weer klonk het ge knars. het was het slot van de deur! Met een gesmoorde angstkreet rees Norfolk overeind, toen dc deur langzaam begon te wijken. k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2