varkensvlees... voorjaarsvlees! een échte traktatie bij jonge zomergroenten heerlijk mals en vlug gaar! DE ZIERIKZEESCHE COURANT Johnson: „Maan en andere hemellichamen zijn van iedereen" :X Italiaanse man zat 21 jaar onschuldig Gesprekken tussen V.S. en China nuttig Drie bosbranden (door pyromaan?) Chinese „woordjes" voor Rusland Bombardement van bevoorradingsweg Brits koningspaar m Belgi ie ViiK Vliegtuigongeluk in de Ver. Staten „Nasakom" van de baan Spanning in Dalat Een protestmars tegen de woningnood Mgr. Bekkers heden morgen overleden fm De jeugd moet interesse hebben voor Europese samenwerking ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE jWuuii<la<r 9 mei 1966 122ste jaargang Nr. 19981» WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 i \j& REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Opening buitencentrum „Volksonder trijs" op I juni SAN ANTON IA (Texas), 8-5. Pre sident Johnson, die het weekeinde op zijn boerderij in Texas door bracht, is van mening dat de ruimte vaartlanden b(j verdrag moeten over eenkomen dat de maan - en even tueel ook andere hemellichamen - van iedereen zijn Alle militaire ac tiviteit moet daar verboden zijn. Op die wijze - aldus Johnson - kunnen ruimtevaarders van alle lan den er hun wetenschappelijk werk verrichten „Wij moeten doen wat wij kunnen om te voorkomen dat er ernstige conflicten uit "de ruimte vaart voortkomen", aldus de Ame rikaanse president, „niet alleen voor deze generatie, maar ook voor de toekomstige. Ik geloof dat wij geen tijd meer mogen verliezen" Arthur Goldberg, de Amerikaanse ambassadeur bij de VN, gaat over dit voorstel praten in de VN.-com missie voor de ruimte, die 28 leden telt. Later kan eventueel tussen de betrokken landen worden onderhan deld. Twaalf landen, waaronder Ame rika en de Sowjet-Unie, hebben al een verdrag gesloten dat het gebruik van de Zuidpool voor militaire doel einden verbiedt. ROME, 7-5. De thans 65-jarige Antonio Spano, die destijds tot de Carabinieri, de Italiaanse gendarme rie, behoorde en in 1947 op aanklacht van moord op een Siciliaanse grond bezitter tot levenslang werd ver oordeeld, blijkt nu reeds 21 jaar on schuldig in de gevangenis vertoefd te hebben. Vrijdag heeft :het hof van cassatie zijn onschuld vastgesteld en zijn on middellijke invrijheidstelling gelast. Het tegen hem geveerde proces moet nog wel door de rechtbank in Mes sina worden herzien maar volgens de president van het hof van cassaaie in Rome, Foschini, is dit slechts een formaliteit omdat de onschuld van Spano reeds met absolute zekerheid bewezen is. Het destijds door Spano aange voerde alibi baatte hem toen niet omdat een aantal getuigen verklaar de hem als een der drie bij de moord betrekenen, te herkennen. Sommi gen van die getuigen hebben inmid dels 'hun verklaring herroepen. De zeen van de veroordeelde heeft voor de herziening van het proces tegen zijn vader geijverd en was bij de ontlastende uitspraak van het hof van cassatie aanwezig. De betrok kene zelf vernam zijn rehabilitatie pas zaterdag doordat de gevangenis vrijdagavond niet meer telegrafisch bereikbaar was. Ingezonden mededeling QX U bent tJ/ uitgenodigd Zie pagina 6 Warschau coiitartstafl NEW YORK, 8-5. John Gronous- ki, de Amerikaanse ambassadeur in Polen, heeft in een televisie-inter view in New York gezegd, dat de pe riodieke gesprekken van de Ameri kaanse en Chinese ambassade in Warschau zeer nuttig zyn. „Men kan 750 miljoen mensen in de wereld niet negeren", aldus Gronouski, die ove rigens meent, dat het ogenblik nog niet gekomen is, dat de V.S. Peking moeten erkennen. Hij sprak wel de hoop uit, dat de Chinees-Amerikaanse contacten eens in het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken in Washington zouden kunnen plaats vinden. Gronouski, die vorige week uit Warschau in de V.S. is aangekomen, gaf te kennen, dat hij met president Johnson overleg zal plegen, in het bijzonder over het vraagstuk van de liberalisatie van de handel met de landen van het oosten. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Dean Rusk, heeft voor de televisie gezegd, niet van Stalin op Russische t.v. MOSKOU, 8-5. Stalin is zondag voer het eerst sinds zijn docd op de Russische t.v. verschenen, die een reeks films uitzend over de laatste wereldoorlog. Sinds de val van Ohrcssjtsjef hebben de Russen Sta lin weliswaar bij tijd en wijle in de bioscopen te zien gekregen, maar nog nimmer op de televisie. Echtpaar verongelukt op Autobahn hij Keulen DEN HAAG. 7-5. Het Nederlandse echtpaar Nellen uit Uithoorn is ver ongelukt cp de autobahn in Duits land tussen Keulen en Leverkussen. Dc heer Nollen overleed ter plaatse, zijn vrouw is zeer ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis in Keulen. Het ongeluk gebeurde tij dens een zware regenbui. De auto van het echtpaar is toen van de rij baan af geraakt en in de midden berm tegen een lichtmast gevlogen. mening te zijn, dat de Zuid-Vietna- mese premier, Ngoeyen Cao Ky, nog een jaar aan de macht wil blijven. Hij zei dit naar aanleiding van be richten. dat Ky had gezegd te den ken nog minstens een jaar aan het bewind te zullen blijven. Volgens Rusk zijn de woorden van Ky door de pers verkeerd uitgelegd. SOM EREN, 8-5. Zondagmorgen om half elf brak ender Someren-Heide nabij de Boxenberg een stevige bos brand, uit. De brandweer van Some ren was spcedig ter plaatse, maar meest later de hulp inroepen van de brandweer van Asten. Toen de brand bijna geblust was, bleek 800 meter verderop opnieuw brand te zijn ontstaan, nadat deze brand bij na geblust was, bleek weer 800 me ter verderop brand te zijn ontstaan. Men vermoedt dat een pyromaan aan het werk is geweest. In totaal zijn 15 hectaren bos af gebrand. Er zijn een paar mensen aangehouden, die mogelijk iets met de brandstichting te maken hebben, alhoewel ze dit ontkennen. DJAKARTA, 7-5. In een toespraak tot 35000 jongeren in Palembang (Sumatra) heeft de secretaris-gene raal van het Nationale Front in In donesië, minister Achmad Sjaichoe Lurctly deze week gezegd dat het „Nasakom"-principe van nauwe sa menwerking tussen de nationalisten, de godsdienstige groeperingen en de communisten „niet langer waarde had in Indonesië". De minister zei dat de communis ten zich tegen de „Pantsjasila"-filo- sofie hadden gekeerd. De historie had bewezen dat 'het communisme in Indonesië niet'kan worden ingevoerd zo zei hij onder donderend applaus. Ingezonden mededeling SAIGON, 7-5. Amerikaanse bom menwerpers hebben de voornaamste bevoerradingweg tussen China en Noord-Vietnam gedeeltelijk onbruik baar gemaakt, zo heeft een Ameri kaanse militaire woordvoerder za terdagavond in Saigon bekendge maakt. De vliegtuigen vernielden twee overspanningen van een grote brug over een rivier bij de stad Bach Giang, ongeveer veertig kilometer van de Chinese grens. De aanval was donderdag in slechte weersomstandigheden uitge voerd, maar de aangerichte schade kon pas vrijdag worden vastgesteld door een fotoverkenningsvliegtuig. m -w.j f^ff: «e. - - - X-X" '4SH BRUSSEL, 8-5. Koningin Eliza beth van Engeland en prins Philip kwamen heden (maandag)ochtend in Brussel aan voor een officieel be zoek van vijf dagen aan België. Zij zullen o.m. bezoeken aan Antwerpen. Luik, het. zomerverblijf van koning Boudewijn in de Ardennen, aan Brug ge, leper en Oostende brengen. Vrij dag keren zij per vliegtuig naar En geland terug. POTTSTOWN (Pennsylvania), 7-o. Vijf parachutisten en hun piloot zijn zaterdag bij Pottstown in Pennsyl vania omgekomen toen het vlieg tuig, waarmee zij kort tevoren wa ren opgestegen, in een veld stortte. Een andere parachutist wist zich met zijn valscherm in veiligheid te stel len. Het toestel was nog maar hon derd meter van de grond toen hij sprong. PEKING, 7-5. Teng Hsiao-Ping, al gemeen secretaris van de Chinese communistische partij 'heeft in een toespraak op een massabijeenkomst in Sjanghai gezegd, dat de strijd met het Russische „revisionisme" tot het einde zal worden uitgevochten. In een van de felste Chinese aanvallen cp de Sowjet-Unie tot nog toe noem de Teng Hsiao-Ping, de Russische leiders afvalligen, saboteurs, mede plichtigen van het Amerikaanse im perialisme en „veel slapper dan Chroesjtsjef" DALAT, 9-5. In de Zuivietnamese stad Dalat heerst een gespannen toe stand als gevolg van het besluit van studenten om een tegen de regering gerichte betoging te houden. De studenten willen daarmee pro testeren tegen de weigering van de regering om een schadeloosstelling te geven aan de familie van vijf stu denten. die bij ongeregeldheden van vorige maand om het leven zijn ge komen. Verscheidene studenten zijn in hongerstaking gegaan. Onder hen zijn arrestaties verricht. De autoriteiten zijn echter van plan met kracht tegen ordeversto ringen op te treden Er is een uit gaansverbod van kracht dat voor het gehele etmaal geldt Desalniettemin willen de studenten een plechtig heid houden ter herdenking van hun vijf om het leven gekomen collega's. Lancering Gemini-9 op televisie HILVERSUM. 7-5, De NTS zal dinsdag 17 mei via de communica tie-satelliet „Early Bird" een deel van de reportage overnemen, die de Amerikaanse televisie zal maken van dc lancering van de Gemini-9 met aan boord dc astronauten Staf ford en Cernan. Van 17.25 tot 17.50 uur zullen beel den te zien zijn van de voorbereidin gen van de lancering van de Agc- na-raket, gevolgd door een recht streekse reportage van de start van de Gemini-9. 's Avonds van 22.10 tot 22.25 uur zal een reportage uit gezonden worden van de ontmoeting van de Gemini-9 en de Agena-raket boven de Hawai-eilanden. Vrijdag 20 mei van 15.50 tot 17.20 uur zal een rechtstreekse reportage verzorgd worden van de terugkeer van de Gemini-9 en het aan boord brengen van de bemanning en de capsule. AMSTERDAM, 7-5. Volkomen ordelijk en rustig hebben zaterdag middag in Amsterdam 97 mensen ge protesteerd tegen de nog heersende woningnood. Zij deden dit in de vorm van een zwygende mars, die ging van het havengebouw aan het IJ naar liet Museumplein. Ingezonden mededeling LAATSTE NIEUWS DEN BOSCH, 9-5. Mgr. W. Bek kers, bisschop van 's-Hertogenbosch, is hedenmorgen om 9.45 uur in het St. Elisabethziekcnhuis te Tilburg overleden. Hy is 58 jaar geworden. By zijn c verlij enden waren aanwezig vicaris generaal Rooyackers en zus ter Aloysia. Reeds op eerste paasdag ontving de bisschop op eigen verzoek het sa crament der zieken. Het was de laat ste dagen duidelijk dat het stervens uur niet langer kon uitblyven. Afgezien van momenten van ople ving is, sinds de medici begin maart een hersentumor hadden vastgesteld, de ontwikkeling van het ziektebeeld niet anders da nongunstig geweest. Vier wensen had hel actiecomité, gesteund door de afdelingen Amster dam van de Vrijgezellenbond en de Algemene Nederlandse Huurdersver eniging, geformuleerd. Zij luiden: a. een bouwstop voor luxe hotels, kantoren, inrichtingen van vermaak en andere niet direct urgente projec ten, geldend voor tenminste de drie grote steden; b. wettelijke maatregelen tegen grond- en huizenspeculatié; c. in de grote steden algehele voor rang voor de volkswoningbouw, overwegend uit te voeren door wo ningbouwverenigingen en de ge meenten zelf en d. drastische bevordering van de industriële bouwmethoden. Tijdens een 'bijzondere openbare vergadering van de staten van Suri name is hetlOO-jari'g bestaan van het Surinaamse parement op indruk wekkend e wijze herdacht. In de Turkse provincie Aydin is zaterdagmiddag door een aardbeving schade aangericht. In het stadje In- cirliova, dat 8.000 inwoners telt, stortten 57 woningen in. Drie mensen werden gewond. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die zaterdag over de oceaan in de richting van west-Europa trok. is gedurende het weekeinde over Ierland naar het zuidoosten afgebogen. De kern ervan bereikte vanmorgen het Nauw van Calais, maar was toen al sterk in betekenis afgenoenm. Het bijbeho rende front, dat zondag in Engeland langdurige regen bracht, bereikte vanmorgen ons land, maar ver toonde geen grote activiteit meer. Van de oceaan breidt zich een rug van hoge luchtdruk naar de Britse eilanden uit. Ook boven Scandinavië is een gebied van hogedruk tot ont wikkeling gekomen. Verwacht wordt dat dë restanten van de depressie boven noordwest Frankrijk zich zul len verenigen met een depressie die van de Balkan naar midden-Europa trekt. De wind zal daardoor in ons land in hoofdzaak uit noordelijke richting waaien, zodat de tempera tuur aan de lage kant blijft. Er is nog kans op enkele plaatselijke buien, maar er zullen ook lokale op klaringen voorkomen. Kikvorsmannen van politie en brand weer zoeken nog steecis naar de Ma rokkaanse oppositie-leider Mehdi Ben Barka, die na zes maanden ge leden uit Parijs te zijn ontvoerd mo gelijk in de omgeving van de Franse hoofdstad zou zijn verdronken. Hel zoeken, nu al een week lang js echter nog zonder resultaat. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's .1, Hij doolt licht, clie licht ge- looft. Veranderlijk Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige regen; zwakke tot ma tige wind, in hoofdzaak tussen oost en noord. 10 mei. Zon op 4.55, onder 20.19. Maan op 1.43, onder 8.50. Laatste kwartier: 12 mei te 12.19. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 mei 6.51 v.m. 19.08 n.m. BROUWERSHAVEN: 10 mei 6.36 v.m. 19.04 n.m. Doodtij: 14 mei. MÜNCHEN. Uit een villa te Grünwald bij München zijn de vo rige nacht sieraden Ier waarde van 400.000 mark alsmede 135 biljetten van duizend mark ontvreemd. De bestolene heeft een beloning van 20.000 mark uitgeloofd. Mr. Bicsheuvel in „Europaweek' HAARLEM, 7-5. De vice-president en minister van landbouw en visserij mr. B. W. Biesheuvel, heeft zater dagavond tijdens een bijeenkomst, die bedoeld was als sluitstuk van de Europa-week. de jeugd gewezen op de noodzaak medemensen te helpen en haar opgewekt de Europese ge dachte te steunen. Spreker, die zei nauw verbonden te zijn aan 'het onderwerp der Euro pese samenwerking, bracht hulde aan het gemeentebestuur van Haar lem en de juegd, die meegewerkt hebben aan de voorbereiding van de Europa-week in Haarlem Men be paalt zich tot een week. maar in Brussel kan men spreken van Euro pa-weken. Eigenlijk heeft de jeugd onvoldoende belangstelling en dat is te begrijpen, want de overigens be langrijke onderwerpen waarmee men zich in de Europese samenwer king bezig houdt, zijn bijzonder tech nische en de onderwerpen dikwijls moeilijk te begrijpen. Dc arbeid is zwaar en moeizaam en de deelne mers aan de besprekingen worden wel eens moedeloos. Dat zijn zwakke ogenblikkon, maar de Europese sa menwerking is een keiharde nood zaak. Spreker bracht het verleden in herinnering, toen de landen hun eigen nationalisme opschroefden. Tot schade en schande van de belan gen van Europa. Nu kunnen we de politieke en economische problemen niet meer op eigen houtje oplossen en de handen dienen ineen geslagen te worden. Er moet een Europees huis worden gebouwd, waarin de jeugd van heden zal wonen. Daarom achtte spreker het zo nodig, dat dc jeugd belangstelling heeft voor dc Europese samenwerking, omdat zij later de verantwoordelijkheid moot diageu.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1