DERBY COLA DRINK deurloo ANGLIA TORINO DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voorstander apartheid voor verkiezingsnederlaag behoed Nieuw sT lekker f pittig meesterlijk! Artsen in België gaan weer staken Herdenkingsdienst gevallen Canadezen Trein botste bijna tegen wentelwiek Vissers verdronken Fordgarage GLERUM nintermeubelMi Ernstige t.b.c.-explosie in Zevenaar Volop aanvoer Zeeuwse winterbloemkool 'n ster matras NIEUWE TEGENSTELLINGEN OVER DE KENNEDY-RONDE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dy Vrijdag 6 mei 1966 122ste jaargang Nr. 19985 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewefcken It, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, no 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uilgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 o,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per sluk. In dit nummer: Molen „De Le/y" Eikerzeehonderd jaar Voor verkiezingen iiL_.de V. S. Stemmen van. negers ongeldig verklaard SELMA (Alabama), 5-5. - Sheriff „big Jim" Clark, een felle voorstan- derv an rassenscheiding, is donder dag voor een nederlaag in de de mocratische voorverkiezing behoed, doordat het plaatselijke bestuur van de democratische parten in het dis trict Dallas 1.800 stemmen ongeldig verklaarde uit gebieden waar voor namelijk negers wonen Zijn voornaamste tegenstander, de gematigde Wilson Baker, had al een zodanige voorsprong dat hij de de mocratische kandidaat voor de alge mene verkiezingen m november zou worden. Door de ongeldigverklaring was zijn meerderheid (92 stemmen) niet voldoende voor onmiddellijke kandidaatstelling. Clark krijgt dus op 31 mei weer een kans zijn ambt - hooid van politie in het district Dal las - te verlengen, in een directe confrontatie met Baker Hij is de gene die vorig jaar in Solma met zijn mannen gewelddadig optrad tegen betogers voor burgerrechten. Onjjeldij; Clark had de geldigheid van de 1.800 stemmen betwist omdat men zes stembussen korte tijd zonder toe zicht zou hebben gelaten. De voor zitter van 'het plaatselijke democra tische bestuur zei later dat de stem men ongeldig moesten worden ver klaard omdat er onregelmatigheden waren voorgekomen en men niet kon vaststellen welke stemmen geldig waren en welke niet. Van de betrok- Ingezonden mededeling 'n Hero produkt BRUSSEL, 5-5. Bijna de helft van de ongeveer 12.000 Belgische artsen zullen op 13 mei het werk neerleg gen. Zij protesteren tegen de aange kondigde maatregelen van over heidswege tegen artsen, die de door de regering vastgestelde honoraria negeren. De staking werd aangekon digd door één van de twee artsen verenigingen. Fullbright vindt Saigon een Amerikaans bordeel WASHINGTON, 6-5. De stroom Amerikaanse militairen naar Saigon heeft de stad veranderd in een Ame rikaans bordeel. Dit is de mening van senator William Fullbright, te genstander van de politiek van de Ver. Staten inzake Vietnam. Als 9e~ volg van deze toevloed zien animeer- meisjes, prostituees, souteneurs, ca féhouders en taxichauffeurs hun welstand groeienZ uidvietnamese mannen leuren met hun vrouwen en dochters bij de Amerikaanse militai ren, zo verklaarde de senator in een toespraak op een universiteit in Washington. ken zes stembussen waren veel stembiljetten niet juist ingevuld. Zo bevatte een stembus meer stembil jetten dan het aantal ingeschreven kiezers. De inhoud van c-cn andere stembus was verstrooid. Ht t Amerikaanse departement van justitie heeft een aanklacht tegen ciezt gang van zaken ingediend bij de federale rechtbank in Mobile. Het eist dat Clarks gematigde tegenstan der tot overwinnaar zal worden ver- klaaid voor het ambt van hoofd van de politie in het district Dallas. BERGEN OP ZOOM, 5-5. Op de Canadese begraafplaats aan de YVouwsestraatweg te Bergen op Zoom is donderdagmiddag de traditionele herdenkingsdienst gehouden voor de Canadezen die in Nederland het le ven gaven voor onze vrijheid. De plechtigheid werd bijgewoond docr de Canadese ambassadeur in Nederland, de heer W .F Buil en zijn echtgenote, tal van Canadese militaire autoriteiten, de staatssecre taris van defensie, de heer G. H. J. M. Pcijnenburg, luitenant-generaal H. Zielstra, de voorzitter van de cheis van staven der Nederlandse strijdkrachten, de commisaris dei- koningin in de provincie Noord-Bra bant, dr. C. N. M. Kortmann en de burgemeester van Bergen op Zoom, drs. L. J. M van de Laar. De muzikale omlijsting werd ver zorgd door het fanfarekorps van de Nederlandse genietroepen. Geopend werd met het volkslied van Canada, waarna ds. Buxton voorging in ge bed. Aalmoezenier H. Laan van de Kou. Luchtmacht hield vervolgens een toespraak, waarin hij de geval len Canadese helden 'hei-dacht. In het bijzonder richtte hij zich tot de UTRECHT, 5-5. Door krachtig te remmen heeft de machinist van een reizigerstrein die donderdagochtend omstreeks acht uur van Enkhuizen op weg was naar Amsterdam een botsing kunnen voorkomen met een helicopter. In de buurt van Blokker was de helicopter bezig met het bespuiten van landerijen met een insectenver delgend middel. Het toestel was daarbij boven de spoorbaan beland. De piloot heeft de trein kennelijk nog wel zien aankomen, want terwijl de machinist de treinremmen al in werking had gezet, zwenkte de wen telwiek uit de richting van de spoor baan. Trein en helicopter trasseer den elkaar echter zo dicht dat de voorruit van de machinistencabine werd bedolven onder een laag insec ticide. Langs de spoorlijn staan, veel fruitbomen, die door helicopters ple gen te worden bespoten. Spoorweg recherche en rijkspolitie stellen een onderzoek "in. Vluchtpoging met trieste afloop COBURG (Beieren), 5-5. Een vlucht poging van een groep- Oostduitsers is woensdag voer het 18-jarig meisje Beate Kreyci wei erg triest afgelo pen. Zij 'had met baar verloofde, de 19-jarige Frank Heinrich, zijn moe der Gertrud en zijn zusje Marina (11 jaar) twee dagen gelopen voordat de grens met west-Duitsland werd be reikt. Enige meters van Westduits gebied trapte zij op een landmijn. Haar verloofde droeg haar op zijn schouders naar de Beierse patrouille die op 'het geluid van de ontploffing was afgekomen. Zij is buiten levens gevaar, maar haar linkerbeen moest werden afgezet. Frank wil haar toch trouwen. LIMA (Peru), 5-5. Nabij de haven van El Callao in Peru zijn donder dag een Peruaans vissersvaartuig en een Amerikaanse treiler met elkaar in aanvaring geweest. Bij dit onge luk verdronken acht van de 12 op varenden van het Peruaanse schip. Aanvankelijk hadden de havenauto riteiten gemeld dat 12 van de 16 op varenden waren verdronken. Ingezonden mededeling Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Ingezonden mededeling X Exclusieve meubelen van internationaal niveau bij lntermeubel. meubel toonzalen Appelmarkt 10 Zierikzee Tel: 01110-2946 BREDA. De inwoners van Breda «ebben het bevrijdingsfeest gevierd met een „Europadag", d'ie als hoog tepunten kende de bijeenkomst van hel jcngerenparlement, waarvoor thans negen Belgen waren uitgeno- c.igd. Straks geluidsverstuivers Ongeveer 18 procent minder brandstof zou de verbran dingsmotor van een auto bij aanzienlijk minder lawaai ge bruiken, als de benzine niet in de luchtstroom van een carbu rateur doch door de geluids golven van een kwartstaaf verstoven en met de verbran dingslucht zou worden ver mengd. De ultra hoogfrekwen- te (jeluidsv er stuivers bieden nog meer voordelen, want de uitlaatgassen worden bv. on gevaarlijk, omdat bijna het ge hele koolstofgehalte van de brandstof zou worden omge zet in het niet giftige kool- dioxyde. Een tweede voordeel is, dat de levensduur van de motor aanzienlijk kan worden verlengd, omdat er bij het ge bruik van „ultrageluidsver - stuivers" niet zoveelaanzuig- arbeid behoeft te worden ver richt. zeshonderd kinderen, die de graven met oloemen sierden om hen te vra gen deze jonge helden in hun gebed te gedenken. Hij wees voorts er op dat do ruim twaalfhonderd grafkrui- sen het grote kruis domineert als te ken van de wederopstanding en het Leven. Laat ons' allen, zo besloot hij, onze hoop op het Kruis blijven ves tigen. ZEVENAAR, 5-5. In Zevenaar heeft een t.b.c.-explosie plaats ge vonden onder de jeugd van diverse Kleuter- en lagere scholen. Bij ruim tien kinderen heeft men besmetting waargenomen. Vijf van 'hen zijn intussen in sa natoria opgenomen. Do -anderen werden thuis of in ziekenhuizen ver pleegd, aldus wordt vernomen van het districts-consultatiebureau voor tuberculosebestrijding in Doetin- chem, dat samen met de schoolactie- dienst in Zevenaar het onderzoek uitvoert. Men verwacht, dat het aan tal besmettingsgevaren in de ko mende dagen zal toenemen, maar te gelijkertijd heeft men goede hoop de besmettingshaard te hebben gevon den. Reeds vorige maand werden op de kleuterschool in Zevenaar twee ge vallen van t.b. geconstateerd. Men begon teen direct met een onder zoek Intusen zijn ai tweeduizend kinderen doorgelicht. Volgens het consultatiebureau zijn de geconsta teerde gevallen niet van ernstige aard. Thans is cok een onderzoek ingesteld op de scholen in Oud-Ze- venaar waar eind 1964 rond twintig kinderen werden besmet. Toen was de aard van de infectie een andere dan die van thans. ROTTERDAM. Bij een frontale bot sing na een inhaalmanoeuvre tussen een Duitse personenauto en een Ned. truck met oplegger kwamen vijf per sonen uit de Duitse wagen om het levenDe chauffeur van de vracht wagen kreeg een hoofdwond en ver moedelijk een shock. Wegens werk zaamheden werd het verkeer van nacht door één tunnelbuis gevoerd. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's v v v v vv\,v'X**> A Het is een groter schande zijn vrienden te wantrouwen dan door hen bedrogen te worden. .5 MIDDELBURG, 5-5. De laatste jaren is Zeeland een belangrijk pro- duktiegebied van winterbloemkool. In augustus wordt dit gewas uitge- plant, het overwintert in het open veld en eind april, begin mei volgt de oogst; door voortdurende selectie is een gewas verkregen dat een grote mate van resistentie tegen vorst be zit, maar toch is de teelt buiten de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden in ons land van weinig betekenis, omdat er veel risico's aan vast zitten. Walcheren is het belangrijkste teeltgebied van winterbloem kool en bij de veiling in Middelburg zijn er op het ogenblik dagaanvoeren van 50.000 stuks van dit produkt. De vraag is groot, vooral voor de bin nenlandse markt. Naar alle delen van ons land wordt de Zeeuwse winterbloemkool op het ogenblik verladen. In het midden van de Veel verlengingen van rijbewijzen DEN HAAG, 5-5. 1961 schijnt een jaar geweest te zijn waarin vele Ne derlanders 'hun rijbewijs gehaald hebben, want 1966 is bij uitstek een „verleninigsjaar", zo is de KNAC tot de conclusie gekomen. De stroom van aanvragen voor verlenging van het rijbewijs maakt dat er zich on vermijdelijke vertragingen voordoen, ook al wordt er bij het C B.R. met man en macht gewerkt. De KNAC raadt daarom aan, minstens een week of zes voordat het rijbewijs verloopt, de nodige papieren naar het C.B.R. te sturen. week werd in Middelburg op de vei ling voor de grootste maat rond f 1,20 per stuk betaald, de bloem kool van 6 stuks per bak deed toen f 0,90 tot f 1,10 en die van 8 stuks per bak werden verkocht voor f 0,40 tot f 0,75 per stuk. Naar schatting is de afgelopen Winter ongeveer de helft van de in Zeeland uitgepote winterbloemkool verloren gegaan. De uitval door vorst bedroeg' slechts vijf procent, maar er ging 25 procent van de aanplant verloren door wateroverlast en 20 procent werd vernietigd door houtduiven Ingezonden mededeling V/AT 1EQT DE BltT Enkele buien Wisselende bewolking met enkele buien, sommige met hagel of on weer; matige tot krachtige, in de kustgebieden nu en dan harde wind tussen zuidwest en noordwest; in het algemeen iets lagere tempera turen. Verwachting tot zaterdagavond: 7 mei. Zon op 5.00. onder 20.14. Maan op 23.54, onder 6.16. 8 mei. Zon op 4.58, onder 20.16. Maan op onder 6.55. 9 mei. Zon op 4.56. onder 20.17. Maan op 0.56, onder 7.48. Laatste kwartier: 12 mei te 12.19. Verliescijfers Vietnam HOOGWATERSTANDEN SAIGON, 5-5. De Vietcong heeft vorige week 456 man verloren, een minimum voor de afgelopen 15 maanden, aldus het gezamenlijke Amerika ans-Zui'dvietnamese opper bevel in Saigon. Vorige week sneu velden 70 Amerikanen en 227 Zuid- vietnamezen, 589 Amerikanen wer den gewond en zeven worden ver mist. De week daarvoor verloren de Vietcong 694 man, hun tegenstanders 160. ZIERIKZEE: 7 mei 4.52 v.m. 8 mei 5.30 v.m. 9 mei 6.10 v.m. BROUWERSHAVEN 7 mei 4.34 v.m. 8 mei 9 mei 5.12 v.m. 5.52 v.m. 1715 n.m. 17.53 n.m. 18.29 n.m. 16.59 n.m. 17.39 n.m. 18.20 n.m. Europese ministerraad BRUSSEL, 5-5. De weigering van Frankrijk om een werkelijke bijdrage te leveren aan de verdere onderhandelingen over de „Kcnne- dy--ronde" heeft donderdag tot een „bewogen debat" geleid in de Euro pese ministerraad. Aan het einde van de tweedaagse besprekingen met de gemeenschap pelijke financiering van het land bouwbeleid in de E.E.G. en de „Ken- nedy-ronde" als agendapunten is heel duidelijk gebleken - zoals de Nederlandse minister van economi sche zaken, drs. J. den Uyl verklaar de - dat de landbouwfinanciering in feite het enige is, dat Frankrijk interesseert en de Franse medewer king aan de „Kennedy-ronde" zo beperkt mogelijk moet worden ge houden. In Brussel bestond donder dagavond weinig optimisme over de vraag, of bij de voortzetting van de besprekingen op maandag en dinsdag a.s. meer resultaten kunnen worden bereikt dan waartoe de Europese mi nisterraad de afgelopen twee dagen in staat is gebleken. De Nederlandse minister van landbouw, mr. B. Bies heuvel, waarschuwde de raad voor dat de vergadering donderdagavond werd opgeheven voor een te groot optimisme. Naar aanleiding van een toezegging van de Franse vice-voor- zitter van de Europese commissie, R. Marjolin, dat maandag de minister raad „een document" over de kwes tie van de landbouwfinanciering zal worden voorgelegd waarschuwde mi nister Biesheuvel, dat daarbij „zeer, voorzichtig" te werk moet worden gegaan. „De discussie is nog niet zo ver gevorderd, dat knopen kunnen worden doorgehakt", verklaarde hij. De Europese commissie in feite ont radend een „package-deal" op te stellen om tot een snelle beslissing trachten te komen voegde hij hier aan toe, dat zij „slechts de richting aan dient te geven waarin naar een oplossing kan worden gezocht" en niet moet trachten voorstellen te for muleren, „waarop slechts ja of neen kan worden gezegd". De kwestie van de „Kennedy-ron de" kwam donderdag aan de orde, nadat de E.E.G.-ministerraad op geen enkel onderdeel over de voor stel van de Europese commissie over de gemeenschappelijke financiering van het landbouwbeleid een volledig akkoord had kunnen bereiken. De bedoeling van de bespreking was de Europese commissie te machtigen aan de partnerlanden in de GATT (Algemene Overeenkomst voor Han del en Tarieven) in Geneve voorstel len te doen voor een internationale graanovereenkomst. Springtij: 7 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer staat in west- en noord-Europa nog steeds onder in vloed van verschillende depressies, welke plaatselijk grote hoeveelheden regen brengen. Zo viel bij de Alpen hier en daar ongeveer 30 mm. Kou dere lucht dringt daarbij verder naar het zuidoosten door. In Scandinavië is de temperatuur tot dicht bij Stock holm weer tot het vriespunt gedaald, waarbij ook sneeuw viel. In noord- Zweden kwam zelfs 10 tot 15 graden vorst voor. Een oude geheel met po laire lucht gevulde, maar snel op vullende depressie bevond zich vrij dagmorgen boven de Ierse zee, deze zal waarschijnlijk juist ten noorden van ons land langs naar het oosten trekken. Na het passeren ervan rui men de winden naar noordwest tot noord op de nadering van een rug van hoge luchtdruk. De noordwes telijke winden zullen nog iets kou dere polaire lucht van de Noordzee naar ons land voeren maar tot nacht vorst zal het de komende nacht ver moedelijk niet komen. Er zal daar voor te veel wind en bewolking zijn. Bovendien zullen plaatselijk buien voorkomen, ook morgen overdag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1