DE ZIERIKZEESCHE COURANT NIEUWE OMROEPWET BIJ TWEEDE KAMER INGEDIEND r li "M vfj Amsterdam herdacht de doden 'n ster matras Siamese tweeling De zon fotograferen met Röntgenlicht Student wurgt met stropdas zijn vriendin Betoging in Praag Vier doden in Maastunnel ff Kloof tussen ontwikkelde en ontwikkelingslanden nog niet smaller nor PE BILT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 5 mei 1966 122ste jaargang Nr. 19984 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewelcken It, Zierikzee, postbus t, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: De tentoonstelling VISTO-66 te Zierikzee Openheid en samenwerking N.R.U. en N.T.S. zullen worden opgeheven Verdeling zendtijd Nederland herdacht de doden OEN HAAG, 4-5. Met dezelfde uitgangspunten, teweten enerzijds de behoefte aan openheid en anderzijds de noodzaak van samenwerking, als de thans geldende regeling voor het overgangsbestel voor radio en t.v. is woensdag een nieuwe omroepwet bij de Tweede Kamer aanhangig ge maakt. Minister Vrolijk, de eerste ondertekenaar van dit ontwerp van wet, zegt o.m. dat die openheid moet worden gezien als een benadering van de vrije meningsuiting in radio en t.v. in die mate, als met een ver antwoord gebruik van deze media verenigbaar is. De samenwerking be oogt aan de omroep de brede basis te geven, die een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid voor het ge bruik van de media mogelijk maakt en een effieiët gebruik daarvan ver zekert. „Een van deze punten uitgaand be stel past in de Nederlandse verhou dingen en opvattingen vandaag en biedt de mogelijkheden voor een ontwikkeling, die aansluit bij die van de maatschappij in de naaste toekomst", aldus de memorie van toelichting. De meest belangrijke bepalingen in het onitwerp van wet zijn de volgen de: Aan nieuwe omroep-organisaties wordt de kans gegeven om uitzendin gen te verrichten, waarvoor de eisen en getalscriteria nagenoeg dezelfde zijn als in het overgangsbestel 1965. Voor de bestaande organisaties geldt, dat zij onder hun leden of contribu anten tenminste 100.000 houders van een radio- of t.v. kaart moeten tel len. Voor de aspirant-omroeporganisa ties geldt dezelfde eis, met dien ver stande dat zij minstens 15.000 hou ders van een radio- of t.v.-kaart als leden moeten hebben ingeschreven. Dc Nederlandse Radio Unie en de Ned. Televisie Stichting zullen wor- opgehevcn en daarvoor in de plaats zal cén samenwerkingsorgaan in het leven worden geroepen, te weten dc Nederlandse omroepstichting. Evenals deze stichting zullen ook kerkgenootschappen, politieke partij en en genootschappen op geestelijke grondslag zendtijd krijgen. Ook zal zendtijd worden toegewezen aan de reclamestichting. Ingezonden mededeling Voor de verdeling van de zend tijd worden de omroeporganisaties al naar hun aanhang, ingedeeld in de groepen ABC met respectieve lijk 400.00, 250.000 of 100.000 houders van een radio- en/of van een televi siekaart. De zendtijd wordt dan verdeeld in een verhouding 5:3:1, waarbij als bijzondere bepaling geldt dat een omroeporganisatie C ten minste twee en een half uur zend tijd voor de t.v. krijgt. Daarnaast wordt zendtijd toege wezen aan de stichting N O.S., welke zendtijd kan variëren van tenminste een vierde gedeelte tot ten hoogste veertig procent van de totale zend tijd. De aspirant-omroeporganisaties krijgen per week drie uur zendtijd voor de radio en één uur zendtijd voor de televisie. In tegenstelling tot hetgeen werd bepaald in het overangsbestel zal ten hoogste tien procent van de totale zendtijd wor den gereserveerd voor de zogenoem de overige instellingen (kerkgenoot schappen, politieke partijen en ge nootschappen op geestelijke grond slag). In het overgangsbestel was vijf procent voor dit doel uitgetrok ken. De nieuwe omroepwet geeft voorts bepalingen voor regionale uitzen dingen, gesteld wordt, dat „er enige ruimte is voor nieuwe zenders van gering vermogen, die geschikt zou den zijn voor regionale uitzendingen in grote 'bevolkingscentra". Reclame-uitzendingen Over de reclameuitzendingen over radio eri t.v. zegt de nieuwe omroep wet dat voor de radio ten hoogste 24 minuten en voor de t.v. ten hoogste 15 minuten per zendernet per dag voor eclameboodschappen kunnen worden -gebruikt. „Deze getallen ge ven een maximum aan, waarbinnen de minister de bevoegdheid bezit om meer cf minder zendtijd toe te ken nen voor de reclameboodschappen, al naar gelang daaraan behoefte be staat", aldus de memorie van toe lichting. De overige uitzendingen mogen geen reclame bevatten en de minister heeft de bevoegdheid tucht maatregelen te nemen tegen die in stelling»»! die inbreuk op de wette lijke bepalingen hebben gemaakt. GENEVE, 4-5. Naar thans bekend is geworden, heeft een jonge moeder uit Schönried in het Berner Ober land het leven geschonken aan een Siamese tweeling. De belde meisjes zijn van borst tot buik samenge groeid. Ze bevinden zich in een kli niek in Bern. De artsen gaan na ol de tweeling gescheiden kan worden. President de Gaulle is niet van plan dit jaar een. bezoek aan de Ver enigde Naties te brengen. Wellicht zal dat in de verre toekomst wel het geval zijn. aldus verluidt in presi dentiële kring te Parijs. AMSTERDAM, 4-5. Vele duizen den Amsterdammers waren tegen acht uur op de Dam samengekomen voor de herdenking, die was ingeleid door koraaimuziek, gespeeld door de Amsterdamse politiekapcl. Tijdens de twee minuten stilte klonk op het plein, dat het hart van Nederland is, slechts het ruisen van de regen en het getjk der regendruppels op de talloze paraplu's. Velen klapten hun paraplu in tijdens dc stilte. In zijn korte toespraak zei burge meester Van Hall: „Onze stad ver loor vele van zijn beste burgers en velen van ons denken terug aan onze vrienden en familieleden, die ons lief waren en die, op zo vaak ontstellend wrede wijze, uit ons midden werden weggerukt. Sindt verleden jaar, toen wij hier bijeen waren, zijn veel emo ties gewekt, veel tegenstrijdige ge voelens hebben in ons land, maar speciaal ook in onze stad, veel zorgen en verdriet gebracht. Maar het is niet de eerste keer en zal zeker ook niet de laatste keer zijn dat in ons land zeer tegenstrijdige en vaak van beide zijden diepe en oprechte ge voelens tegen elkaar zijn gestoten en wij zijn er altijd in geslaagd na ver loop van tijd weer tpt elkaar te ko* men en dat zal zeker ook nu weer het geval zijn", aldus burgemeester Van Hall die hier verder niet dieper op inging maar zei „Ik wil op dit uur en deze plek alleen stilstaan bij wat ons hierheen heeft gebracht: ons herdenken van hen die, omdat ze niet anders konden, de moeilijkste weg kozen die voor hen vanzelf en die hun de dood bracht", aldus mr. Van Hall. Nederlander veroordeeld in Frankrijk PERIGUEUX, 4-5. De rechter in Pcrigueux heeft de 29-jarige A. B. uit Vatkenswaard tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens het plegen van verscheidene inbra ken in antiekwinkels in de Franse departementen Dordogne en Drome. Hij zaï zich voorts gedurende vijf jaar niet in Frankrijk mogen ophou den. UTRECHT, 4-5. Dc afdeling ruimteonderzoek van de stcrrewacht f ir Utrecht zal eind van dit jaar in samenwerking met Amerikaanse r geleerden in While Sands (New Mexico) een instrument lanceren voor J het verkrijgen van een afbeelding van de zon in röntgenlicht. An- dere experimenten in samenwerking met Amerikaanse instanties staan cp het programma. De afdeling ruimteonderzoek van de Utrechtse stcrrewacht viert op 1 cktober aanstaande haar eerste lustrum, Zy heeft al een flink prr.gramma van werkzaamheden achter dc rug. In samenwerking met Franse onderzoekers werden in 1964 en 1965 raketten in de Sa hara gelanceerd met in Utrecht vervaardigd instrumentarium voor het meten van röntgenstralen van dc zon. In samenwerking met dc Europese organisatie voor ruimteonder zoek werd in december 1965 een raket gelanceerd in Sardinië, terwfjl voorts experimenten werden uitgevoerd met stratosfcrischc ballons Een volledig Utrechtse aangelegenheid was dc lancering van vier raketten in Suriname voor het meten van de windsnelheid op grote hoogte. Ook voor de toekomst* staan enkele rakctcxperimcntcn op het programma. Nog deze maand hopen de Utrechtse geleerden ty- dens een zonsverduistering twee rakellen te lanceren vanaf het Griekse eiland Euboia. Drama le Utrecht Er waren geen mooie woorden bij in die tijd, want niets hoefde gezegd te worden, zo vervolgde de burge meester. We wisten allemaal waar het om ging: om het bestaan zelf, met alles wat dat inhield aan de hoogste waarden. De politiek scheid de ons niet, noch verschillende ge loofsovertuiging, noch verschil in ge neratie. Laten we op dit moment in gedachten weer een zijn, als mensen die blijven uitzien naar die betere wereld waar zij van droomden en waar zij voor stierven, zo besloot Amsterdams burgemeester. Amerikaanse prijs voor Russische geleerde WASHINGTON, 4-5, De „Danny Heineman"-prijs van het Ameri kaanse instituut voor natuurweten schappen is dit jaar toegekend aan de Russische hoogleraar Nico'lai Ni- cola jewitsj Vogoljoebov. Een diplo ma en een cheque van 2.500 dollar (ca. 8.750 gulden) zijn per post aan professor Bogoljoebov toegezonden. Hi.i is cp het ogenblik directeur van het instituut voor kernonderzoek dn Dcebna De prijs is aan de Russische ge leerde toegekend voor diens talrijke opmerkelijke resultaten bij de toe passing van wiskunde voor de op lossing van fundamentele natuurwe- tenscnappelijke vraagstukken. PRAAG, 4-5. Het blad van de Tsjechische communistische partij „Rudie Pravo" meldt dat groepen jongeren in de avond van de eerste mei op het Vaclav-plein dn Praag voorbijgangers -hebben lastig geval len. De aanstichters zijn gearres teerd en zullen voor de rechter wor den geleid, aldus het blad. Volgens ooggetuigen betoogden ongeveer 1000 jongeren, die uitrie pen: „Wij willen vrijheid, democra tieOngeveer honder dvij f tig jon gelui zouden zijn gearresteerd. ROTTERDAM, 5-5. Vier perso nen, drie mannen en een vrouw, in zittenden van een Duitse personen auto, zfjn vannacht om het leven ge komen by een frontale botsing in de Maastunnel in Rotterdam. Een vijfde inzittende, een man, is zeer ernstig gewand uit de wrak stukken gehaald. De vrouw is ver moedelijk een Nederlandse, die in het buitenland woont, de overige slachtoffers hebben naar men aan neemt de Duitse nationaliteit. Het ongeluk was een gevolg van een foutieve inhaaltnanoeuvre in de tunnelbuis, die vannacht voor het verkeer open was. (In de andere buis was men bezig met asfalteren). De Duitse auto passeerde een vracht wagen, terwijl van de andere kant een truck met oplegger van Van Gcnd en Loos naderde. De auto's botsten op elkaar, waarbij de Duit se personenauto aan een zijde totaal in elkaar werd gedrukt. De chauffeur van dc truck kon op eigen kracht, uit de cabine komen en ging versufd aan de kant zitten. Hij had een bloedende hoofdwond en vermoedelijk een shock. UTRECHT, 4-5. De 23-jarige stu dent J. W. O. uit Bilthoven, die in Utrecht chemie studeert, heeft woensdagmiddag in zijn pensionka mer aan de Bouvvstraat in de Dom stad zjjn jeugd- en hartsvriendin met zyn eigen stropdas om het leven gebracht. Het meisje, de knappe 20-jarige H. B. Muskens uit Nijmegen, die in En schedé studeerde voor logopediste, was 's morgens naar Utrecht gereisd om op verzoek van haar vriend nog eens te praten over de recentelijk verbroken liefde. De vierde jaars student, die de politie zelf van zijn daad op de hoogte stelde, is ingeslo ten. Tegen half drie 's middags hield de student in de Biltstraat een surveil lerende motoragent aan. „Kan ik u even spreken?", vroeg de jongeman, die totaa'I overstuur was en geen stropdas droeg. „Ik heb mijn vrien dinnetje vermoord", liet hij de agent weten. De onthutste motoragent bracht de jongeman met assistentie van enkele collega's naar het poli tiebureau. Rechercheurs gingen inmiddels een kijkje nemen op het adres dat de student had opgegeven. In de wo ning Bouwstraat 72, vlakbij de Bilt straat, had hij naar zijn zeggen een kamer gehuurd. Het verhaal klopte. De politie vond in de kamer van de student inderdaad een meisje. Ze lag op de grond, had een stropdas om de hals en er lagen enige stevige knopen in. Het meisje was reeds overleden. Uit verklaringen van een vriend van de student, die in hetzelf de pension woont en ook aan dc rijksuniversiteit, in Utrecht studeert, heeft de politie een en ander kunnen reconstrueren. Ingezonden mededelinq Brillant- f schitterend bezit voor altijdl jirM W van Andel Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 178 Rotterdam die dit onder meer toeschrijft aan de langzame ontwikkeling van de ge zondheidsdiensten en aan het tekort aan geschoold personeel. De tweede dag van de algemene vergadering werd bijgewoond door secretaris-generaal Thant, die* de 400 afgevaardigden uit 126 landen toe sprak. GENEVE, 4-5. „Ondanks de onte genzeggelijke en belangrijke vooruit gang van de afgelcpen 20 jaar is de kloof tussen de ontwikkelde en de ontwikkelingslanden allerminst smal ler geworden, noch op het gebied vaij de openbare gezondheid, noch op andere gebieden. De grote ongelijkheid groeit slechts, een voortdurende bron van onrust en conflict vormend". Dit zei woensdag dr. Candau, directeur-generaal van de wereldgezondheidsorganisatie, die verslag uitbracht van de activiteit van deze organisatie in 1965 aan de 19e algemene vergadering die in Ge- nève bijeen is. Naar onze mening worden de mo gelijkheden op het gebied van de ge zondheidszorg in de economisch en technisch achtergebleven landen niet ten volle benut, aldus dr. Candau, Dode en zwaargewonden bij verkeersongeval WAGENBERG. 4-5. De 28-jarige 'heer J. Vermeulen uit Ooslenhout, verloor als 'bestuurder van een per sonenauto 'de macht over het stuur op 'de weg van Wagenberg naar Ma de, met gevolg dat de wagen over de rijbaan schoot en in een sloot te recht 'kwam. Een der inzittenden, de 35-jarige A. C. J. Moll, eveneens uit Oosterhout werd daarbij op slag ge dood. De 'bestuurder, alsmede de der de inzittende, de 62-jarige C. van Ham. ook in Oosterhout woonachtig, werden met ernstige verwondingen in het ziekenhuis van Ooslenhout op genomen. Nederland helpt Laos NEW YORK, 5-5. Negen landen hebben woensdag een overeenkomst getekend om gezamenlijk 24 min. dollar bij te dragen voor de bouw van een waterkrachtinstallatie aan een zijtak van de rivier de Mekong in Laos. Hel zijn Amerika, Japan, Nederland, Canada, Denemarken, Australië en Nieuw-Zeel and. Nederland zal 3.300.000 dollar (ca. 11.5 min. gulden) verstrekken. De overeenkomst word getekend op het hoofdkantoor van dc wereldbank in Washington. De Franse troepen in West-Duitsland PARIJS, 4-5. Frankrijk is slechts bereid troepen in west-Duitsland te handhaven op voorwaarden die in overeenstemming zijn met het be sluit de troepen los te maken van het geïntegreerde militaire stelsel van de Navo. Dit is aan de pers meege deeld door de Franse staatsesecreta- ris van voorlichting Yvon Bourges, na een vergadering van het kabinet. Aan het stationeren van troepen in Duitsland is Frankrijk overigens niets gelegen. Het zal zeker geen gunsten vragen. Op 30 april waren teveel winkels open UTRECHT, 4-5. De samenwerken de bonden van winkelpersoneel, de algemene bond „Mercurius", de Christelijke Bedrijfsbond H BV. en de Katholieke Bond van Personeel in de Handel, hebben in een brief aan de Raad voor 'het Grootwinkel bedrijf en de middenstandsbonden kritiek geuit op de naar hun mening betreurenswaardige houding van vele winkelbedrijven, die geen ge volg hebben gegeven aan het advies om op koninginnneidag de winkels om 13 uur te sluiten en het personeel die middag vrij te geven. In 'het door de werkgeversorgani saties gegeven advies was weliswaar gesteld, dat plaatselijke omstandig heden medebepalend zouden kunnen zijn voor het al of niet sluiten, maai de werknemersbonden zeggen dat zij hebben moeten constateren, dat in vele gevallen ook daar waar geen enkele omstandigheid dwong tot openblijven gedurende de gehele dag dc winkels na 13 uur niet werden gesloten. Een beeld van de jaarlijkse herden king op de Grebbeberg ter nagedach tenis aan de gesneuvelden van de Koninklijke Landmacht: luitenant generaal F. van der Veen, chef gene rale staf, plaatst een krans aan de voet van het monument. Dit nummer bestaat uit 16 paginas. Die ivil luisteren aan de deuren Zal dit dikwijls erg betreuren V/AT NX Plaatselijk buien Wisselend bewolkt en vooral in het binnenland plaatselijk buien; ma tige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde wind tussen zuidwest en west; dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Verwachting tot vrijdagavond: 6 mei. Zon op 5.02, onder 20.13. Maan op 22.40, onder 5.45. Laatste kwartier: 12 mei te 12.19. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 mei 4.10 v.m. 16.34 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 mei 3.52 v.m. 16.15 n.m. Springtij: 7 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 5-5. Het K.N.H.I. deelt mode: Eer. krachtig gebied van hoge luchtdruk strekt zioh over de gehele breedte van de oceaan uit van Flo rida tot Portugal. Langs de noorde lijke flank hiervan 'bewegen zich verschillende depressies met grote snelheid voort in de richting van Europa. Gisteravond en de afgelopen nacht trek het front van een dezer depressies, die nu ten westen van Schotland ligt, voorafgegaan door een brede regenzone over ons land. De hoeveelheid regen bedroeg in het algemeen 6 tot 8 mm. In het zuid westen van het land viel minder Een volgende storing bereikte van morgen Ierland. Ze verplaatste zioh snel in de richting van Denemarken. Achter deze storing om zal vanmid dag al onstabiele polaire lucht Ne derland beginnen binnen te stromen, aangeveerd door een matige tot krachtige en aan de kust nu en dan harde wind lussen zuidwest cn west. Het weer zal in verband hiermee liet eerstkomende etmaal wisselval lig zijn met buien. De temperatuur heeft de neiging nog iets verder te dalen. UTRECHT. In het Nederlandse paviljoen op de wereldtentoonstel ling 1967 te Montreal (Canada) komt ook oen afdeling over het kerkelijk loven in ons land. Dit is het enige nationale paviljoen op deze wereld tentoonstelling, dal speciale aan dacht vraagt voor de kerken. DEN HAAG. Hare Majesteit de koningin is voornemens op woensdag 18 mei a.s. aanwezig te zijn bij een galaconcert, te geven door het Rot terdams Philharmonisch orkest ter gelegenheid van de ingebruikneming van het nieuw concert- cn congres gebouw „De Doelen" te Rotterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1