IN BUK .DE JACHT IS ALTIJD OPEN" Geslaagde festiviteiten te Renesse op mooie Koninginnedag Troepen-puzzel voor Bonn VOLOP KEUS,REDELIJKE PRIJZEN! 7.ÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 mei 1966 Nr. 19982 Grote belangstelling voor gevarieerd programma RENESSE, 2-5. Begunstigd door fraai zomerweer vonden te Renesse de festiviteiten plaats welke ter ge legenheid van de verjaardag van II M. de Koningin werden georgani seerd. Zcals gebruikelijk was ook nu weer de buurtvereniging .Xange Re- ke" bijzonder actief geweest met hel aanbrengen van de feestversiering langs de Lange Reke, waardoor de kom van Renesse in een feestelijke tooi stak De feestelijkheden namen om 9 uur een aanvang met een aubade door de schoolkinderen aan de bur gemeester van Westerschouwen, de heer H. P. Everwijn. De kinderen zongen hierbij o.a. het Wilhelmus en het Zeeuwse Volkslied. Na afloop hiervan vonden op het Dorpsplein een aantal attraktieve kinderspelen plaats voor de leerlingen van de o.l.- school tot en met de 4e klas. Nadat de kinderen met volle overgave had den getracht met een zo'n goed mo gelijk resultaat voor de dag te komen kregen allen in de school enige trak taties. Speurtocht De leerlingen van de 5e en 6e klas hielden op de terreinen van slot .Vloermond weer een geslaagde speur tocht. Voor de ouderen vond een bromfiets-oriëntatietocht door Re nesse plaats, waarvoor te 10 uur bij het Dorpshuis het startsein werd ge geven. Des middags vond allereerst de zo langzamerhand traditioneel ge worden optocht plaats, waarvoor van de zijde der deelnemers weer uitste kende belangstelling bestond al was het aantal deelnemers met grote wa gens wel iets kleiner dan in de voor gaande jaren. Mede door het prachtige weer be stond er van de zijde der toeschou wers bijzonder grote belangstelling voor de optocht waarbij het fanfare corps „Luctor et Emergo" met vro lijke marsmuziek voor de muzikale omlijsting zorgdroeg. Na ontbinding van de stoet werd op het Dorpsplein een aanvang gemaakt met een aan tal spelen, waarbij onder leiding van de direkteur van de Outward Bound school de heer J. H. Ranft en de heer De Jong met medewerking van instructeurs en een aantal leerlingen van de school op vlotte wijze voor de afwerking werd gezorgd. Wedstrijden Bijzonder in de smaak viel wel hot zaklopen met hindemissen, ballon- wedstrijd voor dames en het mast- klimmen. Als bijzonderheid valt te vermelden dat een aantal mensen welke het weekend te Renesse door brachten op gastvrije wijze de gele genheid werd geboden hieraan deel te nemen, waarvan door velen een dankbaar gebruik werd gemaakt. Als hoofdschotel op het middag programma stond het traditioneel ge worden ringsteken te paard op het programma, met als inzet de door de Oranjevereniging beschikbaar ge stelde wisselbeker. Jammer was het dat de stal Verseput om uit sportief oogpunt gezien laakbare redenen meende dit jaar niet te moeten deel nemen, wat niet weg nam dat zich nog altijd 11 deelnemers zich bij de start meldden. Na een bijzonder spannende strijd is de houder van de wisselbeker de heer N. Beije er niet in geslaagd ook deze maal beslag op de beker te leg gen daar deze nu in handen kwam KERKNIEUWS Dr. D. van Swigchem naar Amsterdam (Van 1947-1951 te Haamstede) Dr. D. van Swigchem heeft zondag morgen 1 mei 1966 om tien uur in de Burgwalkenk aan de Burgwal af scheid genomen van de Gereformeer de Kerk van Kampen en zal drie we ken later, nl. zondagmorgen 22 mei in do Nassaukerk aan de De Witten- kade, na vooraf zondagavond 15 mei in de Keizersgraehtkerk aan de Kei zersgracht met nog drie andere pre dikanten in één dienst te zijn beves tigd door dr. P. G. Kunst uit Am sterdam, intrede doen als predikant van de Gereformeerde Kerk van Amsterdam. Dr. Douwe van Swigchem werd op 6 juli 1915 te Amsterdam geboren. Hij bezocht eerst het stedelijk gym nasium te Middelburg en studeerde daarna theologie aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, waar hij in 1939 zijn kandidaats-, ongeveer tien jaar later in 1949 zijn doctoraal exa men aflegde en naderhand op 29 april 1955 bij prof. dr. F. W .Gros heide op een proefschrift „Het mis sionair karakter van de christelijke gemeente volgens de brieven van Pauius en Petrus" promoveerde tot doctor in de fakulteit van de godge leerdheid. Nadat de heer van Swig chem kort na zijn kandidaatsexamen theologie in 1939 na praeparatoir ex amen door de classis Middelburg was beroepbaar verklaard in de Ge reformeerde Kerken in Nederland en hij eerst nog enige jaren bij nu wijlen ds. J C. Brussaard, toen nog predikant te Bloemendaal, werkzaam was geweest als hulpprediker werd hij op 8 november 1945 door ds. P. Nomes, toen nog predikant van de Gereformeerde Kerk van 's-Graven- hage-West en thans emeritus predi kant te 's-Graven-hage, bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van 's-Gravenhage-West, waar hij was 'beroepen voor de evangelic- satiearbeid. Op 16 februari 1947 ver wisselde dr. van Swigchem deze Kerk met die van Haamstede, van waar 'hij op 7 oktober 1951 naar die van Oude en Nieuwe Wetering ver trok. Sinds 7 oktober 1956 dient dr. van Swigchem de Gereformeerde Kerk van Kampen, waar hij is be vestigd door nu wijlen prof. dr. G. Brillen burg Wurth, toen nog hoog leraar aan de theologische hoge school van de Gereformeerde Kerken in Nederland te Kampen. van de heer A. Padmos. Bij de prijs uitreiking, welke te 19 uur in het Dorpshuis plaats vond sprak de voorzitter van de Oranjevereniging „Juliana" de heer J. A. Kouman in de eerste plaats woorden van dank tot de buigemcester voor de belang stelling welke hij op deze dag heeft getoond, de directeur van de Out ward Bound school en zijn medewer kers voor de bijzondere aktiviteit welke zij aan de dag hebben gelegd bij de organisatie, de jury voor het beoordelen van de optocht bestaande uit mevrouw Blom-Schal leven mej. Houtman en de heer S. Meerhof en de buurtvereniging ,,De Lange Reke" voor het aanbrengen van de versie ringen. Voordat de burgemeester tot de prijsuitreiking overging sprak hij dankwoorden tot de mensen die er '7 geslaagd zijn Renesse weer zo'n fijne dag te bezorgen. Toneelavond Onder auspiciën van de Culturele vereniging werd des avonds in het Dorpshuis door de toneelvereniging „Op Drift" het toneelspel „De man. de vrouw en de moord" onder regie van de heer Dokman opgevoerd. Voor deze toneeluitvoering, welke door een jury van het Zeeuwsè Landjuweel werd beoordeeld, be stond van de zijde van het publiek uitstekende belangstelling. Spijt dat zij deze toneeluitvoering hebben bij gewoond zullen zij niet hebben ge had, daar de tonelisten weer uitste kend. voor de dag kwamen, waarvoor zij aan het slcV. met een spontaan applaus werden beloond. De uitslagen van de diverse spe len zagen er als volgt uit: Bromfiets- oriëntatietocht: 1. Hans Simons, 115 str.pnt.; 2. Jan Everwijn, 125 str.pnt.; 3. Leen Wandel, 295 str.pnt.; 4. Leo Braber, 300 str.pnt. Zaklopen: jongens: 1. R. Verseput; 2. W. Hart; 3. R. Viergever; 4. K. Moelker. Meisjes: 1. H. Weshand; 2. A. Sperna-Weiland. Biljart voetbal: 1. v. d. Woestijne; 2 D. Duinhouwer; 3. J. v. d. Hoek; 4. D. de Rijke; 5. H. v. d. Heuvel. Mastklimmen: 1. C. Jonker; 2. L. Janse; 3. W. Lemsom; 4. D. Hart; 5. D. de Rijke. Ballonnendans: 1. Tonny de Vos: 2. Zuster v. Beveren; 3. Henny Wet- hand; 4. mevr. Voogd. Ringsteken te paard: 1. A. Pad mos; 2. Mevr. Voskuilen; 3. N. Beije; 4. A. de Boer; 5. mej. C. Hazebriek. Tekenwedstrijd: 1. Lydia Moret (landschap); 2. Anneke Geluk (klom pendans); 3. Anneke Timmerman clown); 4. Trudie Kristelijn (Zierik- zee); 5. Yashia de Heer (pre-histo- rie). Een extra prijs kreeg de buiten mededinging aan de wedstrijd deel genomen 7-jarige Marie van Dongen. Voor de optocht werden de volgen de prijzen toegekend. Grote wagens: 1. „Huwelijksboot", buurtvereniging Hogezoom; 2. „Sneeuwitje, de prins en de 7 dwergen", Bona-Fide; 3. „De Vrolijke Vrije boertjes", Kees Kos- tense en vrienden; 3. Met bloemen versierde auto van de buurtvereni ging „De Lange Reke". Kleine wagens: 1. „Zeg het met bloemen", Ina Braber; 2. „De Chine zen", meisjesvereniging Van Knop tot Bloem; 3. „Dwergpaartje Piggel- mee". Hansje de Feiter en Connie v. d. Hoek. Lopende deelnemers: 1, „Toverfee", Anita Horst; 2. „Bloemenmeisjes", Ineke en Janet Moelker; 3. „De 18dè eeuwse dame", Astrid Ranft; 4. „Clown", Johan v. Tiggelhoven. Versierde fietsen: 1. Kees v. d. Boogerd; 2. Tonny Lia Deurloo; 3. Cora Dorreman.4. Ineke Dorre man; 5. Alfred Bakker; .6. Bert Ver seput. Proefvaart viskotter TH 36 BRUINISSE, 30-4. Vorige weck week had in het Zijpe btf Bruinisse de zeer geslaagde proefvaart plaat* met de viskotter TH 36, eigendom van fa. S. L. Schot en Zonen te Tho- len. Dit schip werd door de fa. L. Pad mos en Zonen te Bruinisse voorzien van een nieuwe Kromhout scheeps- diesselmotor va nhet type 8-TVD-120 met een vermogen van 235 pk bij 1800 omw. per minuut, compleet met Brevo hydraulische keerkoppeling. Verder werd het schip van beunkoe- ling, een Samofa-hulpmotor van 8 pk met 2 lenspompen elk met een capaciteit van 40 ton per uur en een automatische vètsmeer apparaat op de schroefas. De gehele nieuwe electrische in stallatie werd aangelegd door de fir ma J. Huibers en Zoon te Bruinisse. Een nieuwe stuurhut en andere werkzaamheden op het schip ge plaatst en gedaan door de firma D. van Duivendijk en Zonen te Brui nisse. „Flitsen" uit het buitenland ROME. In enkele Italiaanse uni versiteitssteden is het zaterdag weer tot ongeregeldheden gekomen tus sen socialistische en neofascistisehe studenten. DJAKARTA. De studenten eisen van president Soekarno, dat hij voor het parlement verantwoording aflegt voor de wijze waarop hij het hem door het volk toevertrouwde man daat heeft uitgevoerd. PEKING. China's intellectuelen zijn het doelwit geworden van een grootscheepse campagne die gericht is op omvorming van hun denken dat meer in overeenstemming met de partijlijn gebracht moet worden. OOST-BERLIJN. De Oostduitse minister van defehsie, generaal Heinz Hoffmann, heeft laten weten dat het tien jaar geleden gevormde Oostduitse nationale volksleger se dert 1956 geweldig in sterkte is toe genomen. WASHINGTON. De democratische senator Pat McNamara is zaterdag op 71-jarige leeftijd in Washington overleden. PEKING. De premiers van China en Albanië 'hebben zaterdag de fel ste aanvallen op de Russische leiders gedaan die ooit op een openbare massabijeenkomst in Peking zijn ge hoord. NEW YORK. De Amerikaanse to- neelleldster Paula Strasberg, die o.a. Marly.n Monroe heeft opgeleid, is op 55-jarige leeftijd in New York aan een 'hartaanval overleden. GAUHATI. In Assam is op 15 km. ten oosten van Gauhati een trein uit de rails gelopen, waardoor 26 men sen verwondingen opliepen. De oor zaak van 'het ongeluk is niet bekend Vier der gewonden moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. BARCELONA. In het centrum van Barcelona zijn zaterdagavond ver scheidene arrestaties verricht, toen uitgesloten studenten poogden een protestmars te houden. LANDSBERG. Een jongeman, die in de Westduitse plaats Landsberg met zijn auto een verkeersongeluk varoorzaakte waarbij twee mensen werden gewonde, trok een stiletto en stak zich ter plaatse dood. Hij was niet in het bezit van een rijbewijs, zo meldde de politie. VERENIGDE NATIES. Het hoofd van de Nederlandse permanente mis sie bij de Verenigde Naties, dr. J. G. de Beus, heeft zondag het voorzitter schap van de veiligheids ra ad der Verenigde Naties voor de maand mei aanvaard. Bromfietser verongelukt HAARLEM, 30-4. Op de Schoter- weg-hoek Pijnboomstraat reed een bromfietser in noordelijke richting. De bromfietser wilde links afslaan, stak zijn 'hand uit maar .keek daarbij vermoedelijk niet uit. Hij werd in gehaald door een motorrijder die nog tevergeefs heeft getracht de brom fiets te ontwijken. De bromfietser, de 45-jarige J. Nieuwendijk uit Heemstede, kwam met het hoofd op do straat 'terecht en liep een schedel- basisfractuur op. „Sehuttevaer" •mensen zagen radar ZJEIUKZEE, 30-4. Aan boord van het fraaie schip „Victoria Regia" dat enige dagen in de haven van Zie- rikzee lag als gastenschip van „Sehuttevaer" en welk schip met de gasten een tocht maakte naar de sluiswerken te Willemstad werd door een vertegenwoordiger van de I.S.A. (Internationale Navigatie Apparaten) het een en ander verteld over radar. De radar werd voor het eerst toe gepast in de oorlog 1940-1945 onder meer op grote schaal bij de landing in Normandië. Jaar op jaar zijn de toen gebruikte Decca-apparaten verbeterd, men kan nu niet alleen beschikken over ra dar-apparaten voor de grote vaart, zoals destijds, maar over steeds be tere apparaten ook voor de rivier- en binnenvaart. Hoe de radar werkt werd uiteengezet en door een (En gels sprekende) film verduidelijkt. Jammer dat deze film niet tot zijn recht kwam, omdat het niet don ker genoeg was. Op de brug van het schip hebben de meeste passagiers later een kijkje in de radar genomen en geteld hoe de streepjes die men op het scherm zag werkelijk overeen kwamen, met wat men voor en opzij ook aan schepen in het vizier had. Op het „Schuttevaer"-congres zelf was men overtuigd van het nut van radar, maar men drong zeer sterk aan, dat men zonder een diploma niet zou mogen varen. Er kunnen grote ongelukken gebeuren bij on deskundig gebruik. WIJNMUSEUM IN DELFT DELFT, 2-5. Ons land krijgt er een nieuw museum bij. In Delft zal namelijk binnen afzienbare tijd een wijnmuseum worden ingericht in de kelder van ihet 'historische boterhuis op de Markt. De besprekingen, die zijn geveerd tussen de initiatiefne mer. de heer D. van Geenen te Delft, het gemeentemuseum en de Rijks dienst voor Monumentenzorg, heb ben geresulteerd in concrete plan nen waarvan de uitvoering thans na bij is. In juni zal vermoedelijk met de restauratie van de kelder worden bsgennen. DACCA. In Chittagcng in Oost- Pakistan is zondag een persoon ge dood en werden tien mensen gewond toen gevangenisbewakers het vuur openden op een massa van 3.000 mensen die de gevangenis bestorm den om een meisje te bevrijden. Bij schermutselingen die later plaats vonden werden nog 34 mensen ge wond. Schouwen-Duivelaml se sport spiegel Zierikzee verdrong DIVO van derde plaats op de ranglijst Burgh verloor van Vosmeer Renesse behaalde overtuigende overwinning op Dreischor De Zierikzeereserves scholen tekort legen Luctor Ontmoeting MEVO-Nieuw'dorp vond geen door gang t VOETBAL K.N.V.B. In een maar matig peistaande wedstrijd is het Zierikzee in de 4e klas G gelukt door een 2-1 overwinning op DIVO deze club van de derde plaats op de rang lijst te verdringen. Burgli gaf, in de le helft, het voor eigen publiek spe lende Vosmeer uitstekend partij maar evenals in de thuiswedstrijd, veertien dagen geleden, had Vosmeer na de hervatting overwegend het beste van het spel wat hen een 4-2 overwinning opleverde. Door deze nederlaag is de situatie onderaan de ranglijst er voor Burgh niet rooskleu riger op geworden daar zij nu één verliespuntje meer hebben dan RK- FC. NVS zorgde min of meer voor een verrassing door met een 3-2 overwinning van het bezoek aan Oude Molen naar huis terug te ke ren. RKFC en BSC kwamen in Ber gen op Zoom tot een 1-1 gelijk spel, terwijl Halsteren aan één doelpunt genoeg had om De Schutters met le ge handen naar huis te sturen Lei der Cluzona maakte bij Nw. Borg- vliet geen fout en trok met 5-2 aan het langste eind. 8 1 10 60-70 17 5 3 9 41-59 13 5 3 9 36-47 13 5 1 12 39-70 11 5 0 13 45-68 10 Dreischor 19 Robur 17 Patrijzen 17 Kruiningen 18 Cortgene 18 In de 2e klas C werd vorige week de competitie afgesloten met de ont moeting tussen SVOWK en Renesse 11 welke door de kampioenen met 7-3 werd gewonnen. De eindstand ziet er nu als volgt uit: Renesse II Zonnemaire Burgh 11 SVOWK Zierikzee III Dreischor II Cluzona 17 14 1 9 36-15 29 Vosmeer 17 12 4 J 54-18 28 Zierikzee 18 10 4 4 35-28 24 DIVO 18 9 5 4 35-25 23 Halsteren 16 9 2 5 34-23 20 De Schutters 17 5 ~4 8 24-26 14 BSC 17 6 1 9 31-34 14 Nw. Borgvliet 18 5 2 11 26-46 12 Oude Molen 18 4 4 10 37-52 12 NVS 17 5 1 11 24-38 11 Burgh 18 4 3 11 29-46 11 RKFC 17 4 2 11 32-46 10 AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas B behaalde Renesse een overtuigende 6-1 over winning op het bezoekende Drei schor. Met nu nog vier wedstrijden voor de boeg heeft Renesse hieruit aan vijf winstpunten genoeg om be slag op de kampioenstitel te kunnen leggen. De Zierikzee-reserv-es scho len tegen nummer twee i>an de rang lijst Luctor aanmerkelijk te kort daar zij met 7-2 het onderspit moesten delven. Patrijzen kon haar eigen po sitie weer wat verbeteren door met 3-2 van Kruiningen te winnen. Ook Robur behield nog een goede kans de dans te ontspringen door Cortge ne met een overtuigende 7-1 neder laag naar huis te sturen. 15 13 1 1 79-21 27 15 10 2 3 69-30 22 15 10 1 4 86-23 21 15 4 0 11 31-59 8 15 3 0 12 28-91 6 15 3 0 12 25-94 6 ZATERDAGCOMPETITIE. Door een reeks van misverstanden vond in ae le klas de ontmoeting tussen MEVO en Nieuwdorp op het sport park Bannink geen doorgang. Om half drie was nl. Nieuwdorp al pre sent om de wedstrijd te kunnen spe len, terwijl de MEVO-spelers pas om kwart over xrier verschenen toen de Nieuivdorpspelers inmiddels al weer lang waren verdwenen Bruse Boys leverde keurig werk door Be ren in eigen omgeving met 2-0 te kloppen, waardoor zij Zaamslag op de ranglijst konden passeren. We- meldinge heeft zich voor eigen pu bliek nog tetdege moeten inspannen om met 2-1 de baas te kunnen blij ven over Wissenkerke. De opoffering welke de spelers zich dit seizoen ge troost hebben om drie maal in de week te trainen is nu beloond ge worden, daar zij er nu zeker ua»i zijn dal zv naar de 4e klas van de K.N. V.B. zullen promoveren. Kapelle be- iiield zijn kansen op promotie door een 3-0 overwinning op Kloetinge. Middelburg verdrong Wissenkerke van de derde plaats dank zij een 5-1 zege op het bezoekende Spui. VCK kwam weer eens tot volle winst door met 4-3 de baas te blijven over Zaamslag. Renesse Luctor Zierikzee II 17 15 1 17 13 1 19 9 2 1 65-14 31 4 72-33 27 8 50-57 20 Wemeldinge 19 16 1 2 68-31 33 Kapelle 18 11 4 3 59-32 26 Middelburg 18 11 2 5 51-31 24 Wissenkerke 19 9 6 4 46-39 24 Spui 19 9 3 7 47-44 21 MEVO 17 8 3 6 37-37 19 Kloetinge 18 8 1 9 43-41 17 BriLse Boys 17 6 2 9 36-47 14 Zaamslag 17 6 1 12 53-68 13 VCK 17 5 1 11 34-52 11 Beren 19 4 3 12 38-58 11 Nieuwdorp 16 1 1 14 21-53 3 BUK DOOR HET WERELD VENSTER Ingezonden mededeling De crisis in de N.A.V.O. suddert maar door met wei veel gesputter, maar nog geen klappen waarvan men opschrikt. Dat is ook de opzet van de veertien die het voortaan zonder Frankrijk zullen moeten gaan doen. De V.S., die voornamelijk te maken hebben met de Franse eis dat de N.AV.O.-installaties uit Frankrijk weg moeten, maken er niet al te veel drukte over. Ze voldoen aan de eis en zullen wel zien of het tijdschema passend i<f te maken met de Gaulles verlan gens. Maar ze gaan zeker niet over tot treiterpartijtjes uit xvraak. In ieder geval wil men voorkomen dat de gewone Fransman de indruk gaat krijgen dat die Amerikanen zo on aangenaam zijn dat hun president wel gelijk had. Het is misschien een beetje pijn lijk voor de Gaulle, maar men rekent buiten Frankrijk maar vast op zijn opvolger nu met hem in geen enkel opzicht meer te praten, schijnt. En dat is nu eenmaal onmogelijk met een man die verdragen maar opzegt als ze hem niet langer zinnen; zaken doen - in de handel en in de politiek - is slechts mogelijk wanneer men achter zijn eenmaal genomen beslis singen blijft staan. Op de Gaulles handtekening valt nu kennelijk niet meer te vertrouwen. Krachtig Of de volgende Franse president - wie dat dan ook worden mag - be trouwbaarder is en b ovendien nog in staat tot een krachtig gezag, dat is een tweede punt. De Franse opposi tie heeft zich weer van zijn aller slechtste kant laten zien door in de parlementaire behandeling van de Gaulles opzeggen van de N.A.V.O.- verplichtingen onderling te gaan harrewarren, vaak over naargeestige overwegingen van partijpolitiek pro fijt bij de komende verkiezingen. Bijvoorbeeld de heer Mollet die zijn socialisten toch maar het liefst samen zit marcheren met de com munisten om ooit eens een sterke linkse fractie te krijgen En de C.P.F. is uiteraard niet erg tegen wat de Gaulle zijn geminacht parlement voorschotelt. De meeste aandacht krijgt voorlo pig het concrete punt hoe het verder moet met de Franse troepen in west- Duitsland. Het zogenaamde Staats verdrag dat bij de stichting van de bondsrepubliek werd gesloten, im pliceert dat het Duitse leger, evenals andere gevechtseenheden op Duitse grond, onder bevel van de N.A.V.O. zouden komen te staan. Wat er aan Franse eenheden blijft zou dus - bijvoorbeeld via een Duit se commandant - in nauwe coördina tie met de resterende troepen moe ten werken. Waarschijnlijk is dat net te veel voor de Fransen die zo prat gaan op hun souvereiniteit, die in hun praktijk zoveel mogelijk neerkomt op zelfdoenerij. Dode letter Een Duits-Brits-Amerikaans con claaf heeft hierover eerst in Bonn beraadslaagd en daarna, deden Fran sen en Duitsers het nog een keer over. Voor de Duitsers werd het ge sprek en niet gemakkelijker door nu net de Amerikanen een forse kluit ervaren militairen hebben terugge roepen in verband met de opleiding voor Vietnam. En met de sterkte van het Britse Rijnleger is het al sinds onheuglijke tijden huilen. Dat ma'-kt de aandrang er niet sterker op dat de Fransen hun hele zeventigduizend man sterke troepen macht zonder meer heel vast binden aan de regering in Bonn. Bovendien is er nog een apart Frans-Duits ver drag, dat inderdaad zuiver en uit sluitend tussen die twee landen is gesloten .Waarom, zo zal Parijs aan voeren, kunnen we dat militaire ge val niet daarin onderbrengen, zodat we verder met die hele N.A.V O. niets te maken hebben. Het pijnlijke is dat dit Frans-Duitse verdrag zo'n verschrikkelijk dode letter is gewor den. Kortom een ingewikkelde toe stand. Maar gelukkig hoeft die niet een, twee, drie opgelost te worden. Tenzij de generaal - als gebruikelijk - weer eens met een ultimatum komt. GROENIBV FEUILLETON Op het Beursplein stond dagelijks de grote Mercedes, die hij die avond had zien wegrijden. Een flinke slee. Er werd blijkbaar wel wat ver diend in de limonade. Het paar ontmoette elkaar nu op omgezette tijdstippen. Soms midden op de dag een uurtje, soms een avondje in de flat, als Laarhof niet thuis was. Eén keer was hij uitgeno digd en was mevrouw Laarhof ook thuis. De avond verliep prettig en Gijs bemerkte al spoedig, dat Do- rien zijn 'goede kwaliteiten bij haar moeder had uitgestald en dat hij bij haar wel in de smaak viel. Het meisje leefde weer helemaal op, 'hoewel ze af en toe zei: „Als vader 'het merkt, is het afgelopen, Gijs. En wat dan?" „Dan zullen we wel eens zien, wie de langste adem heeft, je vader of ik." En steevast antwoordde ze dan: „Je kent hem nog niet." Op een middag werkte Gijs in het Gooi, toen 'hij de grote Mercedes in snelle vaart langs zag komen. Aan het stuur zat Laarhof en een meisje zat dicht tegen hem aan. Verbouwe reerd keek ihij de wagen na tot d'ic in een bocht uit het oog verdwenen was. I-Iij had he nummer gezien en dat klopte. Bovendien 'had hij Laar hof herkend. Dus pa Laarhof was een schuin ma roheerdert je. Dat kon nuttig zijn, die wetenschap. Hij daoht na en nam een besluit. In Bussum huurde hij een brom fiets, na zich 'gelegitimeerd te heb ben en begon de omgeving af te rij den. Het duurde geruime tijd, voor aleer 'hij 'de wagen aan de rand van het bos nabij de Rijksweg zag staan, Hij deed -net, alsof ihij nergens erg in had en reed in snelle vaart door, zonder verder acht te slaan op de Mercedes. Een kilometer verder stop te hij en keek in zijn portefeuille. Een niet te duur apparaatje zou hij wel kunnen kopen. Hij reed vol gas terug naar Bus sum en kocht daar een fototoestel. Daarmee gewapend reed hij de weg terug en zette de bromfiets achter een boom op slot. Omzichtig ging 'hij te voet verder en zag na een poosje in de verte de Mercedes weer Hij slaakte een zucht van verlich ting en begon zo geruisloos mogelijk in 'het hos te zoeken. Na tien minu ten kon hij ternauwernood een kreet onderdrukken. Laarhof zat half versoholen achter een dikke boom, in een soort kuil, met zijn arm om het meisje 'heen. Zo, zo, dus me neer hield er een liefje op na. Nu was 'het zaak een voordelige positie uit te zoeken. Wacht.... eerst hier een plaatje afdrukken. Hij draaide een half uurtje om het tweetal heen en maakte vijf af drukken, waarna hij een gemakke lijk plekje zocht in de nabijheid van de auto, alwaar hij rustig afwachtte Vroeg of laat zou het spannetje wol komen opdagen. Het begon al enigszins te scheme ren, toen Laarhof met het meisje het bos uitkwam, De kleine, dikke man keek speurend dooi' dc laan, waar evemvel geen levend wezen te bekennen was. Daarna wenkte hij haar en kwamen ze, met de armen om elkaar heen, naar de auto toe. Gijs drukte snel af, draaide het rolletje verder en knipte nog eens. Meteen reed de auto weg. Ziezo, zei hij tot zichzelf, uit zijn ongemakkelijke houding overeind komend, dat ia dat. Hij haalde een door GERRIE BOS zakdoek te voorschijn en wiste hel zweet af. Zeven plaatjes van de firma Laarhof. In limonades. En in nog wat anders. Hoeveel zouden er goed zijn van de zeven? llij vond in het halfduister met moeite de bromfiets terug en reed weg. Die avond in Amsterdam zocht hij een oude kennis op in de Rus tenburgerstraat en overhandigde hem het filmrolletje. „Drie stel af drukken," zei hij. „En wees zuinig met de filmpjes. Berg ze hier maar op." De andere keek hem wantrouwend aan. „Is 'het safe Gijs? Of kan ik er last mee krijgen?" Gijs keek de man aan en presen teerde hem een sigaar, waarna hij er zelf ook een op stak. „Vriend, ik bewandel ai maanden het rech te paa. En heb een schat van een meisje op het oog. De foto's zijn van pa me nog iemand. „Als pa nu nee zegt, he De ander schoot in de lach. „Jij bent nog altijd dezelfde. Gijs. Het zal wel wat fraais zijn. Striptease of zo?" „Je zult het zelf wel het eerst zien,'" antwoordde hij diplomatiek. De volgende avond kwam hij weer aan. „En? Ben ik nog wat waard als nmatcurfotogrnaf? Of kan ik be ter bij de gemeentereiniging gaan?" „Zc zijn allemaal goed," antwoord de de ander, hem een envelopje toe schuivend. „De een wat scherper dan dc ander. Jc hebt tenminste éen keer de gezichten vlak bij ge nomen, hc?" „Is die goed geworden?" „Misschien wel de beste.'' (Wordt vervolgd) f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5