elke dag 'n fiets voorniets! BERGMANS Kamerlid Joekes: „Winst Boerenpartij niet ondemocratisch'' STREEKNIEUWS »£atsaanIe=rlmgen Loco-burgemeester opent sportweek te Zierikzee op zaterdag 14 mei 't Mooiste bruin Pigmaderm.Tube f 2.95 „Oefening en Uitspanning" nam afscheid van Jac. Heijboer Betere zonnebrillen Zeiss Rodcnstock Buchmann Polaroid Prima verrekijkers VAKOPTICIËN Havenpark - Zierikzec man. Jongens, ballonvoetbal: 1. Pe ter Janse; 2. Johnny Mol; 3. Theo Wandel. 4e klas, jongens, kangoeroe-race: 1. Wim Janse; 2. Kees v. d. Houten; 3. Siem Kooman. Meisjes, opdrach ten-race: 1. Marian v. 't Veer; 2. Elma Priemis; 3. Anja v. Tiggeiho- ven. De 5e en 6e klas hielden een speur- tccht naar slot Moermond in ploe gen. BURGH „Nu met Hope" in Cornelia ziekenhuis BURGH, 30-4. Vorige week ver voerde een zestal automobilisten de zangvereniging „Nu met Hope" naar Zierikzee, waar de patiënten en het personeel wat ontspanning werd ge bracht door he't zingen van een aan tal lieden uit een welvoorzien re pertoire. Staande op de bovengalerij hebben de patiënten enorm genoten van de goed uitgevoerde liederen. Het 'koor stond zoals gewoonlijk on der leiding van de heer M. Hooge- stein. Na afloop werden de dames en heren ontvangen door moeder overste en werden ze gefcracteerd op koffie en hoek. Met een spoedig tot weerziens werd afscheid genomen van het ikoor dat omstreeks 21 30 uur weer in Burgh arriveerde. BROUWERSHAVEN Zilveren jubilaris Op 1 mei jl. was het 25 jaar gele den, dat de heer L. Heijbcer te Brou wershaven in dienst trad op het landbouwbedrijf „Men Genie" bij wijlen de heer F. Hocke. Dit heuglij ke feit is dezer dagen ten huize van de huidige „baas" van de heer Heij- boer, de heer E. L. de Koeyer niet on opgemerkt voorbij gegaan. In een gezellige bijeenkomst met oud-col lega's en het huidige personeel, waar och mevr. Hooke bij aanwezig was, is de heer Heijboer lof toegezwaaid voor de beste 'krachten, die hij in de afgelopen periode aan het bedrijf ge geven 'heeft. Van de heer de Koeyer mocht hij een enveloppe met inhoud in ontvangst nemen, terwijl door de Zeeuwse Landbouw Maatschappij een fraaie oorkonde werd overhan digd. De Koninginnedag Te Brouwershaven zijn zaterdag t.g.v. Koninginnedag op bescheiden wyze diverse spelen, afgewisseld met muziek door de muziekvereniging „Apollo" voor de schooljeugd gehou den. Des middags konden de kinde ren zich met elkaar meten met be hendigheidswedstrijden waarna de muziekvereniging met drumband o.l. v. dirigent E. A. de Looff in de mu ziektent een uur pittige marsmuziek verzorgde. Des avonds was er een gemaskerd bal op de Markt, waarvoor de be langstelling niet zo groot te noemen was. Toch zagen we nog aardige ver mommingen, waarmede prijzen wer den gewonnen. Te kwart over negen werd een lampionoptocht gehouden door de kinderen, begeleid door „Apollo" waarvoor een grote belang stelling bestond. Het leverde een mooi gezicht op de vele pinkelende lichtjes die zich als een slang achter de „muziek" bewogen. Teruggeko men op het Marktplein sprak de voorzitter van de Oranjevereniging, de heer P. de Moor een dankwoord tot „Apollo" en tot allen, die hadden bijgedragen tot het welslagen dei- festiviteiten. „Total loss" na aanrijding Heden (dinsdag)-morgen vond op de kruising Grachtweg-Schenders- weg een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door de 'heer v. L. te Scharendijke en een vracht auto, bestuurd door de 'heer O. te Brouwershaven, die geen voorrang verleende. De auto van de heer v. L. werd totaal vernield, maar de be stuurder kwam met de schrik vrij. De politie sprak van een wonder, dal dit ongeluk nog zo goed afliep. Waterleidingbuizen sprongen ROTTERDAM, 2-5. In Rolterdam- Zuid zijn maandagavond op tenmin ste vijf plaatsen waterleidingbuizen, Aroor een deel hoofdleidingen, ge sprongen. Verschillende straten kwamen onder water te staan, op één plaats in de Rozemarijnstraat zelfs tot hoogte van de ramen. Het springen van deze buizen is het ge volg van .het springen van een ho gere druk op de waterleidingen, zo heefi de directeur, ir.a C. Lugthart. meegedeeld. Bij een dergelijke proef, moeten er wel zwakke plekken uit komen, aldus de heer Lugthart. In Kingston op Jamaica hebben werkelozen maandagochtend op uit gebreide schaal vernielingen aange richt uit protest logen het feit dat ei- voor hen geen werk is. Openbare vergadering V.V.D. afdeling Zierikzee „Verkiezingsuitslag veroordeelt nationale beleid" De heren C Dijkman, J. D. van Nieuwenhuize en M. O. Hanse, allen veertig jaar lid van de Oranjever eniging te Haamstedewerden on derscheiden met de zilveren ere-me- daille, behorend bij de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester H. P. Everwijn van Westerschouwen spel de de versierselen op. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). TREKJES Engelsen hebben toch nog wel trekjes, die wij in Nederland duide lijk missen. Er reed een bus door het eindeloos lijkende Engelse land. Groot Brittannië mag dan eiland zijn, maar het is een hele koek land bij elkaar. We passeerden een veld vol ruïnes en de naam van Willem de Veroveraar viei alweer. Die naam ligt gemakkelijk in Engelse monden, als het om historische bijzonderhe den gaat. De bus vervolgde zijn weg, maar na een half uur, drie kwartier rijden kwamen de ruïnes weer in zicht. Dat is vreemd en het noodt wel tot een vraag. We hebben die heel voorzichtig gesteld aan één van de Britten voor ons, die beschaafd zijn schouders ophaalde en zo iets als „nothing" mompelde. Maar de bus bleef terugrijden en na een minuut of tien hebben we het nog eens (al weer voorzichtig) geprobeerd. „Wat is er toch met de bus; liij rijdt als maar terug?" Weer was het ant woord afwijkend. als gold hel een groot geheim. Na nog een poosje word er van andere zijde heel in dringend geïnformeerd. Toen kwam het euphemistische bescheid: „moge lijk maakte de chauffeur een kleine vergissing Kijk vrienden, al die Engelsen in die bus waren een uur in de weer om de chauffeur ie dekken en lekker te verzivijgen, dat hij zich heel in drukwekkend in de weg had ver gist Er werd niet over gepraat; nie mand vroeg iets of maakte hel de chauffeur lastig inct nieuwsgierige vragen of opmerkingen van ivclkc aard dan ook. Er was toch wel aanleiding de si- iuat'te even te projecteren tegen een Nederlandse achtergrond. We willen onze (goede) landgenoten echt niet afvallen, maar al na enkele minuten had de bus gegonsd van: „Hé, daar zijn we net.ook voorbij gereden". En heus, de chauffeur was ook niet ge spaard. Maar die Engelse busman zat ondanks zijn fout - op fluweel. Een heel volk stond achter hem. Nee, cle „Mods en Rockers" zijn Engeland nieL Er zijn daar nog interessante begrips-restanten van „good sports" en van dat subtiele begrip „gentle man". Eén der opstellen-opgaven van hel eindexamen H.B.S. vorige wecK luidde: „Wat is een beschaafd mens?" Toen wc de titel lazen, kwam dat bus-incidcnt - dal geen incident was in gedachten. Zwijgen en ca moufleren als een ander ongewild een fout maakt. Dat is het (ook) wet. SCH1EREILANDMAN. Ingezonden mededeling ZIERIKZEE, 3-5 „De winst van de Boerenpartij by de gehouden Sta tenverkiezingen is bepaald niet on democratisch. Deze winst van een overigens volstrekt waardeloze partij meet gezien worden als een bewijs van gezonde democratische waarde. De aanhang van Koekoek moet niet worden gebagatelliseerd maar de grote partijen zullen er hun konse- kwenties uit moeten trekken". Deze uitspraken over de huidige politieke toestand deed gisteren (maandag)avond het tweede kamer lid drs. Th. H. Joekes tijdens een in de grote zaal van „Concordia" gehou den openbare vergadering van de V. V.D., afdeling Zierikzee. Een twintig tal belangstellenden werd welkom geheten door de fractievoorzitter van de V.V.D. in de gemeenteraad van Zierikzee, de heer M. C. Doeleman. In zijn beschouwing noemde drs. Joekes de verkiezingsuitslag een tus sentijds oordeel over het nationale beleid. Het meest treffende ver schijnsel achtte spreker het verlies van de Partij van de Arbeid, welke partij in de afgelopen 8 jaar een kwart van haar aanhang verloren heeft. Volgens het V.V.D.-kamerlid is de achteruitgang van de socialisten te wijten aan het feit dat men er niet in geslaagd is om de veranderingen in de wereld bij te houden. „De P. v.d.A. biedt voor velen geen geloof waardig perspectief mee) aldus de heer Joekes, die de socialisten een „ouderwetse aanpak van zaken" ver weet. De winst van de C.H.U. zag hij voorat gelegen in de duidelijke Oran jegezindheid van deze partij. Het verlies van de K.V.P. geeft vooral in het zuiden perspectief voor de V.V. D. De winst van de P.S.P. schreef hij toe aan do vraag of „het huwelijk" had moeten plaatsvinden en aan het verloop van de P.v.d.A. Intussen was de heer Joekes er wel van overtuigd dat de winst van de Bcerenpartü getuigt van werkelijke moeilijkheden, bijv. bü de boeren, (kleine) middenstanders en in de vrije beroepen, waar men wel dege lijk het gevoel heeft hoe langer hoe meer achteruit te gaan. Boer Koe koek heeft het idee „alle grote par tijen zijn een pot nat" met succes aangewakkerd, vooral bij degenen die het gevoel hebben er niet meer „bij" te horen. Overigens noemde drs. Joekes de Boerenpartij een „voos element in de politiek waar je met één vinger doorheen prikt". Koekoek is de man die ,,'tzo lekker zeggen kan en die zich van beleefdheid en fatsoen niets aantrekt". In de resultaten voor de V.V.D. zag drs. Joekes geen reden om victorie te kraaien, maar naar zijn mening heb ben de liberalen het bij een derge lijke grote verschuiving niet gek ge daan. De V.V.D. heeft zich praktisch gehandhaafd, al geeft dit geen reden tot tevredenheid. Over de plannen van zijn partij zei het kamerlid: de oppositie zullen we in grote lijnen op dezelfde manier voortzetten. „Kracht tonen" Intussen concludeerde drs. Joekes: „de sterke mannen krijgen nu de re kening gepresenteerd voor hun krachttoeren". Iedereen weet dat zich de grootste moeilijkheden voor doen bij het maken van de begro ting voor 1967. De kapitaalmarkt is verstoord en dat heeft gevolgen voor het gehele maatschappelijke leven. Met veel „tam-tam" aangekondigde maatregelen laten nog steeds op zich wachten. Drs. Joekes noemde in dit verband: het gew. ontwerp vennoot schapsbelasting, de nieuwe specula tiewinstbelasting, het complex maat Hel verkeer op de Grevelingendam In de maand april 1966 passeer den 94647 auto's de automatische tel ler op de Grevelingendam, dat be tekent dus ruim' 3000 per dag. Gisteren (1 mei) tijdens het zeer fraaie zomerweer was het aantal passerende auto's niet minder dan 7224. Nalte april op Schouwen-Duiveland De maand april 1966, «dit zal ieder een wel duidelijk zijn, was een zeer natte maand, waarin 'het zaailklaar maken en (het bezaaien van het land ernstig werd 'belemmerd. Alleen ide laatste wéék van april beantwoord de eigenlijk aan de verwachtingen van voorjaarsweer. Maar op 15 da gen van deze maand viel er regen, op 19 april zelfs 19 mm. in één etmaal. En 23 en 24 april werd telkens 8 Vz mm. gemeten. In totaal viel er 66 Vz mm. neerslag tegen een gemiddelde van 39 mm. normaal. ZIERIKZEE Geen spreekuur wethouder In verband met de dodenherden king, morgen (woensdag) 4 mei, houdt de wethouder Van P. W. geen spreekuur. Afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond Dc afdeling Schouwen van de Ncd. Bend -van Plattelandsvrouwen maakt op woensdag 11 mei een vaartocht naar het Delta-werkeiland in het Brouwershavense Gat. De zomerreis wordt gehouden op 7 juni. Een be zoek wordt dan gebracht aan de Tweka-fa'brieken te Geldrop. Lagere land- en tuinbouwschool „De Kluut" Op dinsdag 10 mei a.s. vindt in het schoolgebouw 'de djploma-uit- Vergadering „Beter Wonen" In de Concertzaal-foyer wordt op maandag 9 mei a.s. een algemene vergadering gehouden van. de wo ningbouwvereniging „Beter Wonen". Aan 'de orde op deze vergadering komt ide „bouwstroom" - 140 wonin gen 'in Malta. Een bestuursverkie zing vindt plaats. Aftredend en her kiesbaar zijn de (heren L. A. Schöuls en J. v d. Poel. Aftredend en her kiesbaar is verder de heer M. Doe leman H.J.zn. als commissaris. ZONNEMAIRE ,N. en U" bracht serenade De muziekvereniging „N. en U." te Zcririemairè bracht een serenade aan de heer C. Hillebrand', die werd on derscheiden met de ere-medaille in brons, 'behorend bij de Orde van Oranje Nassau. Namens de leden der muziekvereniging sprak de heer L. C. Braber zijn gelukwensen uit. De heer L Hillebrand, zoon van de ge decoreerde, dankte voor de gebrach te serenade. De muzikanten mochten een tractatïe in ontvangst nemen. RENESSE De kinderspelen op koninginnedag De uitslagen van de op koningin nedag gehouden kinderspelen van de o.l. school te Renesse zien er als volgt uit: le klas, stoelendans: 1. Martin Berrevoets; 2. Dikkio Verboom; 3. Kees v d. Boogerd; 4. Jannet Moel- ker; 5. Anita Horst. 2e klas, jongens, ballcnrace: 1. Wim Vecrhoek; 2. Otto Soholtcn; 3. Wim v. d. Kastcele; 4. Peter Simons; 5. Adrie Braai; 6. Tonnie Hansc. Meisjes, opdradhtenrace: 1. Anke Jonker; 2. Anita de Wit; 3. Cora Braai. 3e klas, meisjes, 'koekkappen: 1. Ineke Moelker; 2. WiLma Beije; 3. Lenig Berrevoets; 4. Annct Kalk Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde de heer L. D. de Feiter, geboren (in 1027) te Renesse, thans woonachtig te Utrecht, tot doctor in de wis- en natuurwetenschappen. De titel van het proefschrift luidt: „Analysis of the Balmer Spectrum of Solar Flares". Promotor was dr. C. de Jager, gewoon hoogleraar in de astrofysica. Dr. de Feiter doorliep de H.B S. te Zierikzee en behaalde in 1947 het B-diploma. De kunstschilder Piet Bulthuis te Middelburg - voorheen te Zierikzee - houdt een overzichtstentoonstelling van schilderijen, met een keuze uil de periode 1940-1945, in de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis. De expositie wordt geopend door de heer G. W. Bergman, directeur van de Zeeuwse Muziek school. De foto geeft een beeld van een bloemen-stilleven vand e jubile rende kunstenaar. regelen om de grondprijs in de hand te houden, de uitvoeringsmaatregelen voor boren naar gas en olie (Noord zee). Verder stagneert de nieuwe om roepwet en de coöperatiebelasting. „In maanden is er niets geen voort gang en er is zelfs geen stof ter be handeling in de Kamer", aldus het kamerlid. „Een aantal ccmmissies zit droog, er zyn geen vergaderingen, eenvou dig omdat er geen stof ter behande ling is". Wel kunnen we zien dat er steeds ruzie is in dit merkwaardige huwelijk van de regeringsparty en, constateerde drs. Joekes, die wat zyn eigen partij betreft concludeerde: de V.V.D. blyft vechten voor de indivi duele vrijheid van de individuele mens en tegen de geldontwaarding. Nadat enige tijd was gepauzeerd maakten enkele van de aanwezigen gebruik van de gelegenheid vragen te stellen. De heer Joekes verduide lijkte hierbij een aantal liberale ge zichtspunten naar aanleiding van een aantal opmerkingen gemaakt door de bij deze vergadering uitgenodigde heer C. Linders van de P.v.d.A. in Zierikzee. Voorverkoop weektoegangskaarten begint 9 mei ZIERIKZEE, 3-5. Naar wy verne men zal de eerste sportweek te Zie rikzee op zaterdag 14 mei a.s. offi cieel worden geopend dcor loco-bur gemeester H. Koevoets. Het officiële startsein vcor deze week, die aan vankelijk gehouden zou worden van 12 tot 18 juni, zal werden gegeven 's middags cm kwart over drie. Zo als bekend wordt de sportweek ge houden van 14 tot 21 mei i.v.m. de nat. visserij tentoonstelling „Visto", welke in de oorspronkelijk vastge stelde week te Zierikzee plaats vindt Maandag 9 mei a.s. start de voor verkoop van week-toegangskaarten. Vanaf maandag ook zullen een veer tigtal schoolkinderen de stad van huis tot huis „bewerken" om zoveel mogelijk van deze weekkaarten aan de man (vrouw) te brengen. Verder zal op 13 mei, een dag voor de ope ning dus, Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee worden „be werkt" met een geluidswagen. Een aantal Zierikzeese bedrijven heeft zich intussen financieel garant ge steld voor deze sportweek. Het programma is thans als volgt vastgesteld: 14 mei (sportpark Ban- nink): voetbal Zeeuwse bedrijfsploe- gen, korfbal (ZKB-SDKB) en hockey (Zierikzee-Goes). Verder wordt een tennis-demonstratie gegeven. 16 mei: voetbal (MEVO tegen een vertegenwoordigend elftal van de Schouwse clubs). 17 mei: volleybal in de loods van de C.T.V. aan de Zuidhoek, zaalhand bal en badminton. 18 mei: judodemonstraties en tur nen (met medewerking van promi nenten), eveneens in de loods van de C.T.V. 19 mei: districtsatletiekwedstrijden en ingebruiknemings nieuwe sintel- baan. 20 mei: touwtrekken en estafette loop langs de grachten. Vrijdagavond (20 mei) wordt in de „Graanbeurs" een sporthal gehouden waaraan muzikale medewerking zal worden verleend dcor de band „Black and White" uit Goes. Spaanse priester ontvoerd ROME, 5-5 De Spaanse anarchis ten, die vrijdag monseigneur Marcos Ussia Urrutieoachea, adviseur voor kerkelijke zaken van de Spaanse ambassadeur bij het Vaticaan, in Ro me ontvoerden, hebben in een brief aan een Italiaans blad verklaard dat zij hiermee paus Paulus willen over reden zijn invloed aan te wenden ten gunste van de politieke gevan genen in Spanje. De stellers van de brief beloofden hun gijzelaar „zo spoedig mogelijk" in vrij'heid te zul len stellen. Russische geleerden, die zich kennelijk niet laten afschrikken door het scepticisme van hun westerse collega's, blijven geloven dat de kans op het bestaan van een superbescha ving ergens ver weg in de ruimte niet uitgesloten is en dat het daarom mogelijk is dat men vanaf een of an dere planeet hardnekkige pogingen doet om iets naar de aarde te seinen. Ingezonden mededeling en beschermt tegen zonnebrand Geschenken voor scheidende dirigent NIEEWERKERK, 2-5. Vrijdag: j.l. werd dcor de muziekvereniging „Oefening en Uitspanning" officieel afscheid genomen van de directeur, de heer Jac. Heijbcer in „Ons Dorps huis". Behalve bestuur en werkende leden met echtgenoten waren aanwe zig burgemeester en mevrouw Van Eeten, de ere-voorzitter de heer H. C. Van de Zande, mevrouw Van Dijk, echtgenote van de vroegere voorzitter de heer J. L. v. d. Have, zoon van de eerste secretaris-pen ningmeester en mede-oprichter der vereniging, de heer A. v. d. Berg, oud-dirigent der vereniging. De heer Heijboer was vergezeld van kinderen en klein-kinderen. Na een kort welkom door de voorzitter de heer J. A. v. Nieuwenhuyze, speelde het corps onder 'leiding van Heijboer een pittige mars, waarna deze op verzoek van de voorzitter de dirigeerstok overgaf aan zijn jeugdi ge, veelbelovende opvolger Adr. Ra- dewalt ir. Ter kennismaking liet de ze ook Weer een paar stevige num mers spelen. Hierna nam de voorzitter weer het woord en vertelde iets uit de geschie denis van de vereniging. Onze oud- dirigent is vanaf de oprichting in 1901 reeds verbonden geweest aan de vereniging en in 1903 teen hij twaalf jaar was, werd hij aktief lid. Zonder onderbreking is hij tot heden een zeer werkzaam lid geweest, waar van de laatste 25 jaar als dirigent. De voorzitter overhandigde hem uit dankbaarheid voor al het werk dat hy voor de vereniging had ver richt een platenspeler. Namens de werkende leden bocd het oudste nog aktieve lid, de heer Nic. Lemsom, de scheidende direk- teur een bon voor enkele platen aan. Door mevrouw Gaandom-Dinge- manse, echtgenote van de vice-voor zitter der vereniging werden in dichtvorm enige humoristische voor vallen uit de reeks van jaren voor gedragen. De ouderen onder de aan wezigen herinnerden zich deze nog levendig en genoten ervan. Zo ge beurde het dat er „per ongeluk" van een zolder een eind worst in een in strument terecht kwam. De burgemeester bracht de schei dende direkteur dank voor alles wat hij voor de gemeente Nieuwerkerk tijdens deze functie geweest is. „Wat zou een feest ons muziekgezelschap geweest zijn". Namens het gemeen tebestuur bood hij hem een aanden ken en een rokertje aan. Ook de heer H. C. v. d. Zande sprak de heer Heijboer nog toe, waarbij weer andere oude herinne ringen werden opgehaald. Ook hij bood de scheidende direkteur een platenbon aan. Verder werd het woord gevoerd door de heer J. L. v. d. Have, de heer Bouman als voorzitter van de Oran jevereniging en door het hoofd der o.l.-school namens de oudercommis sie. De heer Heijboer dankte daarna allen, die hem, deze gezellige af scheidsavond hadden bezorgd, waar na de voorzitter het officiële gedeel te van deze bijeenkomst sloot. Nog een paar uurtjes 'bleef men ge zellig bijeen. ingezonden mededeling Trapt moeder nog steeds op dat oude fietsje? Verras haar met een échte, nieuwe fiets! Hoe? Vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2