DERBY UP DRINK DE ZIERIKZEESCHE COURANT Geruchten over ernstige ziekte van de Chinese leider Mao Partij van de Arbed over Vietnam de nieuwste, de fijnste Belangrijke operatie in Zuidvietnamese „oorlogszone C" De race naar de maan Herdenking der gevallenen De Pliilippijnen en Maleisië Damdoorbraak in Bulgarije Zoeken naar Ben Barka Geen Australische tarwe voor China Jubileum (75 jaar) Ned. Kappersbond MEUBELEN J. C. PAAUWE Tito in Egypte ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 mei 1966 122ste jaargang Nr. 19983 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken If, Zierikzee, postbus f, tel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Sportweek Zierikzee van 14-21 mei WASHINGTON, 2-5. Amerikaan se functionarissen geloven meer dan ooit dat de gezondheid van Mao Tse Toeng zo slecht is dat er rekening moet worden gehouden met een op handen zijnde machtswisseling iri Peking, ondanks de herhaalde te genspraken dat de partijleider ern stig ziek zou zijn. De Amerikaanse zegslieden leiden hun conclusie niet zozeer af uit de afwezigheid van Mao van de 1 mei viering in Peking - dat was al eer der het geval - maar uit het feit dat hij niet tegenwoordig was bij ont vangsten voor de Albanese premier Mehmet Sjehoe en diens delegatie. Albanië is China's vurigste bondge noot in het geschil met de Sowjet- Unie. Het is aan te nemen dat al leen ziekte Mao kan verhinderen de premier van een bondgenoot als Al banië te begroeten, aldus genoemde functionarissen. Een machtswisseling in Peking zou vooral invloed kunnen hebben op de verhouding met de Sowjet-Unie. In Amerikaanse kringen acht men in het bijzonder Mao - aan de Chinese kant - verantwoordelijk voor de ver slechtering van de Russisch-Chinesë betrekkingen. DEN HAAG, 2-5. Naar het oordeel van Het bestuur van de Partij van de Arbeid dient aan de oorlog in Viet nam een einde te 'komen. Dit stand punt is neergelegd in een schrijven van het partijbestuur aan de am bassadeur v.-.n de Verenigde Staten in ons land, welk-schrijven aan hem •s aangeboden. De delegatie van de Partij van de Arbeid, die deze „open brief" aan de ambassadeur aanbood, bestond uit dr. J. G. H. Tans, voorzitter, drs. H. M.' Fransscn, tweede voorzitter en E. Meester, algemeen secretaris-pen ningmeester van de Partij van de Arbeid. In de briei wordt gesteld dat de publieke opinie in ons land „in .toe nemende mate wordt verontrust door het voortduren van de oorlog in Vietnam". Hieraan wordt toegevoegd dat de Partij van de Arbeid die ver ontrusting deelt. Ingezonden mededeling De regering in Washington hoopt dat een jongere Chinese generatie te vens verandering zal brengen in de politiek ten opzichte van de V.S. en althans wat minder vijandig zal zijn, ook al is men van mening dat een dergelijk proces jaren zou vergen. PEKING, 3-5. Een woordvoerder van het Chinese ministerie van bui tenlandse zaken heeft dinsdag in antwoord op een telefonische vraag gezegd, dat Mao Tse-Toeng „in zeer goede gezondheid" verkeert. De westelijke persberichten vol- kens welke de Chinese leider ern stig ziek zou zijn brandmerkte hij als „kwaadaardige laster". puur of met 'n tic 'n Hero produkt SAIGON, 2-5. Duizenden Ameri kaanse en Zuidvietnamese militairen drongen maandag diep door in „oor logszone C", een gebied op 115 km ten noordwesten van Saigon dat een van de voornaamste bolwerken van de Vietcong vormt. Het ligt aan het zuidelüke eind van de IIo-Tsji-Minh- route, de belangrijkste bevoorra- dingsweg vanuit Noord-Vietnam, die over Laotiaans en Cambodjaans grondgebied voert. Volgens sommige berichten zou zich daar het nationale hoofdkwar tier bevinden van het Zuidvietname se bevrijdingsfront en zijn militaire afdeling, de Vietcong, benevens de klandestiene „bevrijdingsradio". Amerikaanse militaire kringen zeggen dat afdeling enVietcong-strij- ders ter grootte van regimenten, meer dan duizend man tellend de af gelopen dagen in het gebied zijn waargenomen. De Amerikaanse en Zuidvietnamese militairen die bij de „operatie Birmingham", zoals de ac tie wordt genoemd, zijn betrokken Ultra-violet oogsten AMSTERDAM2-5 Een fa briek van landbouwmachines bij Moskou heeft, zo staat in een bulletin van het Unesco- Centrum Nederland, een oogst- machine ontworpen met een ingebouivd ultra-violet stra- f '.ingsapparaat. Onmiddellijk na f het dorsen krijgt het graan „een ultra-violette douche die alle bacteriën doodt die het graan, wanneer het opge slagen ligt, zouden kunnen aantasten. BAY ST. LOUIS, 2-5. De directeur van 'het Amerikaanse programma voer bemande ruimtevaart, dr. Geoi*- ge Muller, heeft maandag toegege ven dat de Russen toch wel eens eer der op de maan zouden kunnen zijn aan de Amerikanen. Op een pers- ccrifeientie zei Muller dat de Sow- jet-Unie de race naar de maan be gon met een voorsprong van twee jaar op de V.S. en dat de vooruitgang sedertdien even groot was als in de V.S In kennis van de maan ligt de Sowjet-Unie. zowel wat successen als mislukkingen betreft, voor op de V.S. Rusland is naar de mening van dr. Muller ook aktiever geweest in het planetarisch onderzoek. 4 mei 1966 Het programma van de herdenking der gevallenen is als volgt: 1. Van 18.00 uur tot zensondergang de vlaggen halfstok. 2. Om 18.00 uur sluiting van winkels en openbare gelegenheden; de café'S tot 21.00 uur. '3. Ce gebruikelijke Stille Tocht begint om 19.10 uur bjj de Grote kerk en eindigt cp de Algemene Begraafplaats. 4. Tussen 19.45 en 19.57 uur luiden de klokken van de Gasthuis-, R.K.- en Chr. Geref. Kerk 5. Van 20.00 uur af worden OVERAL en ALGEMEEN twee minuten vol komen stilte in acht genomen. Begin en einde der stilte worden aan gegeven dcor de sirene. 6. In aansluiting cp de Stille Tocht wordt een samenkomst gehouden in de Gasthuiskerk. Na een kort inleidend woord van ds. II. J. Nawjjn zal de Zierikzecse Oratoruim-vereniging een uitvoering geven. Iedereen, van welke gezindte hfj of zij moge zjjn, is daar van harte welkom. Er wordt gecollecteerd ten bate van de Stichting 1940-1945. Dc vrjjheid, die w(j iedere dag beleven, is duur gekocht. Nooit mogen wjj diegenen vergeten, die in de strüd om dat kostbare goed zijn gevallen. Niet iedere dag opnieuw kunnen wtf ons duidelijk rekenschap geven van het bezit van onze vrijheid. Maar er is één dag in het jaar, waarop wij dat be heren te doen, hetzij in onze binnenkamer, hetzij bij de graven der geval lenen. Mogen daarom zeer velen 4 mei deelnemen aan de Stille Tocht. De loco-burgemeester van Zierikzee, II. KOEVOETS. hebben verleden week bijna 1.400 ton rijst in het gebied gevonden en een uit zestien gebouwen bestaand hos pitaalscomplex compleet mét labora torium en acht kampementen ver woest. Het is nog niet tot een groot- scheepse tegenactie van de Vietcong gekomen. De guerrillastrijders con centreren zich mogelijk rond hun hoofdbasis in het gebied of maken zich gereed door de oerwouden naar Cambodja uit te wijken, aldus een Amerikaanse militaire woordvoerder. Militaire waarnemers in Saigon be schouwen de „operatie Birmingham" als een vna de belangrijkste tot dus ver van de oorlog in Vietnam. BANGKOK, 2-5. De minister van buitenlandse zaken van de Philippij- nen, Narciso Ramos, heeft maandag verklaard dat erkenning door zijn land van Maleisië in zicht is. Wel licht zal dat al gebeuren, voor de bij- eenkomst van de ministers van bui tenlandse zaken van Zuldoostaziati- sche landen, d'ie in juli in Bangkok wordt gehouden, zo deelde hij mee voor zijn vertrek uit Bangkok waar •hij de afgelopen twee dagen met zijn Indonesische ambtgenoot Adam Ma- lik de kwestie-Maleisië heeft bespro ken. WENEN, 2-5. In de buurt van de Bulgaartse stad Wratsa is eert stuw dam doorgebroken, waardoor een on bekend aantal mensen om het leven kwam, zo heeft het Bulgaarse pers bureau B.T.A. gemeld. De laatste dagen was in het gebied 110 km van Sofia, veel regen geval len. Kolkend water raasde van een berghelling, huizen en bruggen weg vagend. Er zijn maatregelen genomen om de bewoners van het gebied te evacueren. Militairen nemen deel aan de reddingsactie die onder lei ding staat van een regeringscommis sie met de minister van binnenland se zaken, generaal Dikow, aan het hoofd. PARIJS, 2-5. De Franse politie is maandagochtend met hulp van kik vorsmannen een onderzoek begonnen in een moerasachtig gebied in de buurt van Parijs. Dit onderzoek maakt deel uit van de nasporimgen naar 'het stoffelijk overschot van de ontvoerde Marokkaanse linkse oppo sitieleider Ben Barka die op 29 ok tober jl. in Parijs verdween. Het ge bied dat nu wordt onderzocht, ligt op enkele kilometers ten noorden van de twee vijvers waar vrijdag en zaterdag tevergeefs werd gezocht. Op korte afstand ligt het landhuis van de ganster Georges Boucheseiche waar Ben Barka na zijn ontvoering 'heen werd gebracht. MELBOURNE, 2-5. De Australische tarweraad is bezorgd over de poli tieke aspecten die zouden kunnen worden toegeschreven aan het feit, dat Australië dit jaar niet aan doe tarwebehoeften van China kan vol doen. De voorzitter van de raad, dr. Callaghan, zei maandag dat dit po litiek gezien een zeer delicate zaak is. Australië produceerde als gevolg van droogte slechts voldoende graan voer zijn traditionele markten en China viel daar niet onder, zo zei hij. Amerikaanse marinefunctionaris sen hebben maandag Australische studenten gewaarschuwd, dat er op hen geschoten kan worden wanneer ze aan boord zouden trachten te glip pen van de Amerikaanse oorlogs schepen die op het ogenblik een be zoek aan Sydney brengen. Op de Wereldtentoonstelling is de film „To be Alive" onderscheiden met een Academy Award'' van de „Academy of Motion Picture Arts and Sciences". Deze film was één van de vijf die op de nominatie stonden in de afdeling korte documentaires. De 18-minuten durende non-commerciële documen taire werd de verrassing van de tentoonstelling, „beginnende als een lam, eindigende als een leeuw". Op de tentoonstelling zelf stonden meer dan 5 miljoen personen ervoor in de rijsoms wel twee uur lang. ARNHEM. 2-5. De heer J. Huis, recrelaiis van d:- Nederlnndsche Kappersbond. welke bond maandag het 75-jarig bestaan met een jubile um-congres in Arnhem vierde, heeft verklaard dat de personeelsaanwas in de kappersbedrijven onder de maat blijft. Vroeger was het kappersbedrijl' voor vrouwelijk personeel aantrek kelijker dan andere bedrijfstakken, maar dat is nu anders, aldus de heer Huis .Volgens hem heeft het gebre'k aan personeel de consequentie, dat er niet geselecteerd kan worden. Het aanbod bestaat naar zijn mening nu meest uit mensen, die voor andere beroepen ongeschikt zijn „Een ander gevolg is, dat de kap persbedrijven terecht kernen in de zwarte lonen, maar voldoende con currentie vormt de garantie, dat de prijzen in hel kappersbedrijl niet uit de hand zullen lopen", aldus de se cretaris. Hij drong voorts aan op concentratie van de middenstands organisaties. De heer Huis vertelde ook, dat er Ingezonden mededeling Voor al uw ZONNEMAIIÏE Grootste meubel toonzaal van Schouwen-Duivelaiul Oostduitse professor in moeilijkheden BERLIJN, 2-5. De Oostduitse aca demie van wetenschappen heeft de wetenschapelüke bewegingsvrüheid van de Oostberlljnse natuurkundige en filosoof prof. Robert Ilavemann verder beperkt. Eind rruaart werd de geleerde we gens zijn kritiek op het communis tische beleid - tegen de bepalingen vart de statuten van de academie in - als lid van dit lichaam geschrapt. Op grond daarvan mocht hij niet meer in de academie komen. Naar van welingelichte zijde in West-Ber- lijn wordt vernomen, mogen de me dewerkers van de academie nu ook niet meer buiten de gebouwen van de academie met prof. Hayemann over wetenschappelijke kwesties van gedachten wisselen. Door deze maat regelen wordt het werk van de ge leerde aan het instituut voor kunst vezels nog verder bemoeilijkt. De Oostduitse autoriteiten, die al lange tijd bezwaren hadden tegen de opvattingen van de liberale Marxist prof. Havemann, verscherpten hun campagne tegen deze geleerde, toen deze in december j.l. in het West- duitse weekblad „Der Spiegel" zijn denkbeelden had ontvouwd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het is gemakkelijker de mens in het algemeen te kennen dan een bepaalde mens. in 1939 in Nederland - met 9 miljoen inwoners - 14.000 kapperszaken wa ren. Sedert 1947 is het aantal zaken constant gebleven: 11.000. Het inwo nertal van ons land is echter geste gen tot 11 miljoen. Del was er intern een verschuiving: hel aantal heren- kopperszaken daalde sinds 1952 van 7000 lot 4600, het aantal dameskap- persza'ken steeg van 4000 tot 6500. Filmopnamen in Buckingham Palace LONDEN, 30-4. Koningin Eliza beth beeft de Britse televisie voor het eerst toestemming verleend film opnamen te ma'ken in Bucking ham palaca, haar officiële residentie, en andere paleizen. Er zal deze zo mer een film van een uur worden gemaakt, in zwart-wit voor de Brit se 'kijkers en in 'kleuren voor kij'kers in de rest van de wereld. De film, waarin niet de privé-appartementen te zien zullen zijn, zal op kerstdag worden vertoond nadat de koningin haar kerstrede heeft uilgeproken. ALEXANDRIA 2-5. President Tito van Zuid-Slavië is maandag vooreen bezoek van vijf dagen in Egypte aan gekomen. President Nasser was in de haven van Alexandrië aanwezig om zijn gast te begroeten. Tito kwam met zijn jacht „Galeb". De staatslieden zullen naar ver- waohting onder meer spreken over de mogelijkheden om de menings verschillen tussen niet-verbonden landen op te lossen en hun rol in de wereldpolitiek door grotere eensge zindheid dceltreffender te maken. Dit is de 17-de samenkomst der pre sidenten. Nini en Jan Boesman in Zuid-Afrika PIETERMARITZBURG. 2-5. De Nederlandse ballonvaarders Nini en Jan Boesman hebben in hel afgelo pen weekeinde in Zuid-Afrika deel genomen aan een ballonvaart in elapp pes. Van Johannesburg via Harrismit'h over het Drakengebergte naar Pietermaritzburg .Nini en Jan Boesman legden de laatste etappe af van deze luchtreis, die werd gemaakt om geld bijeen te brengen voor hulp aan de 'boeren in dit gebied, die zwaar getroffen zijn door de reeds zeven jaar aanhoudende droogte. Merelnest in zandstrooier BRVINISSE, 2-5. Een zand- strooier is in de wintermaan den een zeer nuttig instrument en bij gladheid van de wegen is het onmisbaar, maar in de zomer staat het natuurlijk werkloos. Op het terrein van de Rijkswaterstaat bouivde een merelpaar in de transpor teur van de zandstrooier zijn nest in het binnenste van het werktuig. In het nest bevinden zich momenteel vier jongen. Er blijken dit jaar veel merels voor te komen jn de polder. 14.52 n.m. 15.33 n.m. Zuidwestelijke wind Verwachting lot woensdagavond: Toenemende bewolking en enkele lo cale regen- of onweersbuien; over wegend matige zuidwestelijke wind en vooral in het binnenland lagere temperaturen dan vandaag. 4 mei. Zon op 5.05. onder 20.10. Maan op 19.52, onder 5.04. 5 mei. Zon op 5.04, onder 20.11. Maan op 21.18, onder 5.23. Volle maan: 4 mei te 22.01. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 mei 2.44 v.m. 15.13 n.m. 5 mei 3.29 v.m. 15.54 n.m. BROUWERSHAVEN 4 mei 2.31 v.m. 5 mei 3.13 v.m. Springtij: 7 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied boven het Europese vasteland is verder in be tekenis afgenomen. Tegelijkertijd is boven Schotland en de Noordzee een vlak gebied van lage druk ontstaan, dat in omvang toeneemt. Dit heeft over Engeland en onze omgeving een zuidwestelijke wind doen ontstaan. De boven de Britse eilanden aanwe zige minde r wai-me lucht begon daardoor al onze kuststreken binnen te stromen. Morgen zullen ook in het oosten van het land de temperatu ren lager zijn dan vandaag. In <Jb minder warme lucht komen wolken velden voor. De kans op enkele re- gen- of onweersbuien neemt toe. Kamerlid stelt vragen over de betalingsbalans DEN HAAG. 2-5. De ongunstiger raming van'het Centraal Planbureau van de betalingsbalans op dit ogen blik dan geraamd in het plan 1966 is voor het Tweede Kamer-lid Boer- sma aanleiding tot de volgende schriftelijke vragen aan de ministers van economische zaken, van sociale zaken en volksgezondheid en van fi nanciën. Hij wil weten welk resul taat op de lopende rekening voor 1966 thans het waarschij'ilij'kst wordt geacht; welke de oorzaken van deze ernstige tegenvaller zijn; welke prognoses van bet Centraal Planbu reau daarnaast wijziging .hebben on dergaan en op grond waarvan? Geeft een en ander de regering aanleiding tot het treffen c.q. voor bereiden van maatregelen?, zo vraagt de heer BGersma. Wandelend meisje kreeg kogeltje in de rug NIJKERK. 2-5 Zondagmiddag liep de 20-jarige mejuffrouw H. Koele- wijn uit Bunschoten op de zeedijk tussen Nijkerk en Spakenburg, toen zij plotseling een hevige pijn in haar rug voelde en bloedsporen ontdekte. Het bleek dat zij getroffen was door een kogeltje. De 'herkomst ervan is tot nu toe een raadsel. Door de poli tie wordt een onderzoek ingesteld 't Meisje is naar 'het ziekenhuis „De Lichtenberg" in Amersfoort ver voerd, waar het kogeltje, vermoede lijk afkomstig uit een luchtbuks, werd verwijderd. Jongens knoeiden aan landmijnen SCHOORL. 2-5. Drie jongens van negen en tien jaar zijn in Schoorl aan Zee aan dc dood ontsnapt, door dat een aantal door hen opgegraven landmijnen, waarvan zij de sprieten hadden afgeslagen en afgedraaid, niet explodeerden. Dit speelde zich af in de onmiddellijke nabijheid van een rijwielstalling. De strandexploitant van Schoorl heeft zich naar aanleiding hiervan in verbinding gesteld met de plaat selijke politie, die op haar beurt contact opnam met de mijnenoprui- mingsdienst. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1