wil je een stuk kaas nithet vuistje Rudi Waardevolle zaken aan de orde op tweede dag „Schuttevaer" De le mei werd voltreffer voor Westhoek „Het schoolonderwijzersgezeïschap in. Schouwen van 1815" STREEKNIEUWS Vier leden Bruse muziekvereniging kregen onderscheiding DE ZOON VAN ARAM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mudae a mei me .\r. m»2 Inhoudsvolle gedachten wisse ling Drukte als in hoogseizoen ZIERIRZEE, 30-4. De tweede dag van het „Schuttevaer"-congres te Zierikzee, zou men wat de morgen betreft kunnen betitelen als de dag der gedachtenwisseüng. Verschillen de autoriteiten lieten hun deskundig licht schijnen over verschillende din gen die werden gevraagd. Daar was in de eerste plaats Schout bU nacht J. F. Drijfhout van Hooff, directeur-generaal van het loodswezen, vertegenwoordigend zij ne excellentie de minister van defen sie. liy is de man die alles te zeggen heeft over betonning en bebakening en deze materie maakt altijd een groot deel uit, van de voorstellen die ieder jaar by het hoofdbestuur van „Schuttevaer" binnen komen. Indien een voorstel billijk werd geacht kon dat bjj hem wel waardering vinden en zegde hij zijn medewerking toe. Maar de gasboei of lichtboei die de Zeeuwse vissers zo vurig wensen tussen Marken en de Leek achtte hij geen urgente eis voor inwilliging, (voorstel 25 Schouwen-Duiveland), ook verlichting van de Kurkenol (lichtboei) vond hij minder noodza kelijk en teruglegging van de zwar te gasboei ter hoogte van de Mossel kreek, evenmin (Goeree-Overflak- kee). Daar Schout bij nacht Drijfhout geen oplossing geven kon, omdat het soms zaken voor Rijkswaterstaat be troffen was daar ook nog ir. H. van Wijngaarden, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat arr. Dordrecht. Ook hij kon menigmaal hetzij een ver lossend, hetzij een bezwerend woord spreken, nu hij oog in oog gesteld werd met de schippersproblemen. Iets wat hem overigens ieder jaar overkomt, want hij is vrij regelma tig een vaste bezoeker van de„Schut- tevaer"-congressen. Verder aanwezig was ir. W. J. Ko ning. hoofdingenieur bij de Nederl. Spoorwegen. Klachten over te lage spoorbruggen en over te korte open stellingen van bruggen waren le gio. Mr. Van Dam hoopte dat men nog wed eens zou overgaan tot het uitba- kenen van een vaste vaarroute op het IJsselmeer. De gisteren getrokken conclusie: Het voorreglement moet zeggings kracht krijgen voor niet varende voorwerpen die toch in, aan of langs het water staan en waarmee de schipper te maken krijgt (hinderlij ke verlichting enz.) werd ook deze morgen door de voorzitter enige ma len herhaald. Ir. Van Wijngaarden deelde onder andere mede dat op alle grote rivie ren tellingen worden verricht om de behoeften van de scheepvaart vast te stellen. Een vraag over het verbeteren van de Witte Tonnen Vlije als vaarwater door het aanleggen van leidammen als indertijd in het Hellegat vond ir. Van' Wijngaarden wel een wat dure oplossing, hij kon wel mededelen dat op 1 juli daar de zandwinning in consessie begint. De zandhonger is groot in Neder land en een zandzuiger kan soms ook wel wat doen om het vaarwater te verbeteren. Spoorbruggen Ir. Koning van de Nederlandse Spoorwegen had nogal te kampen met personeelsgebrek en dat was van invloed op de openstellingstijden van sommige spoorbruggen. Een spoorbrug verhogen is gemak kelijke op het papier gezet, dan uit gevoerd. Praktische bezwaren wer den door hem opgesomd, maar de voorzitter was toch tamelijk strin gent in dit opzicht. Spoorbruggen verhogen achtte hij dringend nodig en als voorbeeld kwamen in de vergadering ter tafel de bruggen over de Delfhavense Schie, de Gouwe brug, de Hembrug, de brug over de Koningshaven te Rotterdam. Als je nu investeert is het goedkomen dan in de toekomst, meende de voorzitter en eenmaal moet het toch. Zo passeerden een aantal voorstel len de revue. Voorstel 126 (Zwijn- drecht). Verzoeke de schutsluis bij Bruinisse (Grevelingendam) tijdens de bietencampagne ook des zondags te bedienen, kon in de ogen van ir. Van Wijngaarden geen genade vin den; ook niet toen men wees op het toenemend aantal pleziervaarten, dat in de toekomst op het Grevelingen- meer recreatie zal zoeken. De personeelsverziening en de ope nings tijden zijn afgestemd op de be hoefte van het ogenblik, aldus het commentaar. Tijdens het behandelen van de voorstellen arriveerde de staatssecre- Ingezonden mededeling taris van verkeer en waterstaat ir. Posthumus, met zijn directeur-gene raal mr. De Vrij. Hij bleek een fervent luisteraar en sprak aan het einde van de verga dering zijn bewondering uit, voor de goede en praktische manier waarop de gestelde vragen werden behan deld. De Zwijndrechtse heer W de Boer pleitte voor meer aktiviteiten bij de leden toen de vergadering door de voorzitter al was gesloten. Maar eer het zover was, werd nog even de schijnwerper gericht op de beide bestuursleden van de afdeling Schouwen-Duiveland de heren W. van der Klippe en S. Beekman. Z(j kregen evenals de heer die had ge assisteerd, de heer M. Kempe, de kop en schotel voor de verdienste aan „Schuttevaer" bewezen, door het organiseren van dit congres. Een cognacglas met zilveren voet* alsmede een fles cognac in de voet van het glas een inscriptie, dat was de beloning voor de heer De Boer voornoemd, voor zijn medewerking om dit congres te doen slagen. Na de sluiting van de vergadering werd de fabriek van Smit en Bolnes te Zierikzee bezocht, een excursie die voor velen een openbaring was, om dat men een dergelijke fabriek op het industrieterrein van Zierikzee niet had vermoed. Daarna volgde de vaartocht naar de Volkeraksluizen en de bezichti ging van deze sluizen met aan boord de filmvertoning en het commentaar daarbij over de Decca radar en ande re electronische apparatuur, door een vertegenwoordiger van de I.N.A. „Radarnavigatie op de binnenwate ren". Fragment uit een archief Er zullen wel onderwijsmensen zijn. die, temidden van alle moge lijkheden tot communicatie, die hun vak hun schenkt, zich eenzaam en onbegrepen in deze wereld voelen. Hoeveel meer moet dat het geval ge weest zijn honderd, honderdvijftig jaar geleden, toen de schoolmeester, vooral op het platteland, een veel geïsoleerder bestaan bad dan dat nu het geval is. Geen wonder dat ze er behoefte aan hadden met collega's te spreken, met hen van gedachten te wisselen over hun dagelijks werk, waarover ze met hun dorpsgenoten niet konden praten. Die behoefte was echter niet ge makkelijk te bevredigen, want een eeuw of anderhalf geleden was een arme schoolmeester, als hij een col lega op een naburig dorp wilde be zoeken, aangewezen op het gebruik van zijn beide benen. De wegen wa ren daarbij slecht en het weer, net als nu, onbetrouwbaar. Toch was de drang om bij elkaar te komen zo groot dat op zaterdag, 21 oktober 1815 zes schoolmeesters zich verenigden ten huize van één van hen het hoofd ider school te Re- nesse, 'de Iheer J. Gast. Ze waren ge komen om de eerste 'bijeenkomst te houden van het, een maand te vo ren opgerichte, „Sahoolonderwijzers- gezelsahap dn Schouwen". Voorzit ter was de schoolopziener van het district, dominee Adr. Uittenhove te Brouwershaven. Behalve de gast heer waren aanwezig de schoolhoof den: W. van Gelder, Burgh en J. Bakker van Serooskerke. De torenklok van Renesse had zijn twee slagen vast nog niet la ten horen toen men in de huiska mer van het echtpaar Gast plaats nam. Twee stuivers boete In het reglement dat men de vo rige maand had opgemaakt, stond namelijk dat, wie na een kwartier niet binnen was, twee stuivers boete had te betalen en wie 'het hart had 'helemaal niet te verschijnen niet minder dan elf stuivers verbeurde. En de stuivers waren duur en zeer sdhaars aanwezig bij de schoolon derwijzers van 1815. Om niet met ontvruChtbaar ge praat allleen de 'gezelligheid te die nen. werden er „werkzaamheden" opgegeven. De volgende onderwer pen voor de gespreksgroep werden goedgekeurd; 1. Hoe zal de Onderwijzer (met een hoofdletter!) een nieuwling best leren kennen in deszelfs aanleg en vermogens om zijn onderwijs met de meeste vrudht in te richten en aan te leggen." 2. „Welke hoofdstukken of afde lingen van het Nieuwe Testament moet men als de gepaste (sic) en nuttigste voor het kinderlijk ver stand 'beschouwen en als zodanig in de schóól lezen." Op de volgende vergadering moest één der nu aanwezige leden, op toer beurt een verhandeling over één van deze opgaven ten beste geven. Dé anderen mochten daarna hun op- of aanmerkingen, hun lof of kritiek la ten horen. Meestal was men erg mild in zijn beoordeling, wel wetende, dat men zelf een volgende maal aan de beurt kon zijn om een inleiding te hou den Daar men niet een hele middag op een droogje kon zitten, maar aan de andere kant zich ook niet te bui ten wilde gaan, werd de plechtig in de statuten opgenomen dat: „De verteringen zich zouden be- „palen tot 'het gebruiken van een „kopje thee, feen glaasje wijn, tegen „een halve fles de persoon gerekend, „en boterhammetje en een pijp ta bak." Het nuttige werd, dat is duidelijk, met het aangename verenigd; het geestelijke kreeg de aandacht, maar liet matria'listische werd niet ver waarloosd. Ontegenzeggelijk voorzag deze eer ste vergadering in een lang gevoelde behoefte, want de vólgende bijeen komsten werden werkelijk gehou den en goed bezocht. Elke laatste za terdag van iedere maand was men present, behalve in de wintermaan den december en januari. Tot 1846 Tot het jaar 1846 bleef het gezel- scnap bestaan. Het werd daarna niet opgegeven en de naam werd ook niet direct veranderd, maar 't kreeg meer het karakter van afdelingsver- gadering van het Nederlandsch On derwijzers Genootschap, ihet N.O.G. Tegenwoordig hebben de bijeenkom sten nog steeds plaats, nu onder aus piciën van N.O.V., de Nederlandse Onderwijzersvereniging. Het aantal is beperkt, meestal ziet men elkaar slechts twee 'keer per jaar en „werk zaamheden'' worden er niet meer opgegeven, maar als men straks gaat vergaderen als afdeling van de A.B. O.P. Algemene Bond van Onderwijs personeel, dan is het toch wel aar dig te weten, dat men een teaditie voortzet, die in 1815 is begonnen. Ellemeet. A. C. de JONGE. WESTERSCHOUWEN Hengelwedstrijd „De Krabbe" De werphengelvereniging „De Krabbe" organiseerde een wedstrijd die gold voor het clubkampioenschap De strijd speelde zich af op het strand bij het Watergat onder Re- nesse. De deelnemers kwamen des morgens om kwart voor zes in het geweer en het werd een goede wed- e engoede wedstrijd want de bot beet gretig. Vooral de grote maten hadden het op het wormrijke aas voorzien. Om kwart voor negen klonk het slui tingssignaal en kon de heer P. Du- son als bestuurslid beginnen met het wegen der vangst. Opmerkelijk was dat twee junioren-leden met de bes te cijfers uit de bus kwamen. De uitslag was als volgt: senioren leden: 1. D. Braai, 750 pnt.; 2. J. Tuinman, 730 pnt.; 3. Leo Kik, 535 pnt.; 4. A. P. Deurloo, 500 pnt.; 5. J. v. d. Graaf, 500 pnt.; 6. T. v. Vliet, 475 pnt.; 8. Joh. Verboom, 300 pnt.; 9. J. Hart, 255 pnt. en 10. Joh. v. d. Bos, 225 pnt. De junioren uitslag was: 1. Harry Boot, 975 pnt.; 2. Ad Deurloo, 750 pnt.; 3. Nico v. d. Bos, 235 pnt. en 4. Benny Meddeler, 25 pnt. BURGH Duinbrandje De brandweer werd zaterdagmid dag omstreeks half vijf gealarmeerd voor een 'duinbrand die woedde dn de (duinen vooraan de Adr. v. d. Weij'de's weg. Bij aankomst bleek dat te hulp geschotenen 'het vuur reeds hadden uitgetrapt. Gelukkig was het vuur ontstaan in een vrij. natte duinput, zodat uitbreiding niet zo snel in zijn werk kon gaan. De brandweer 'behoefde geen diens te doen. De rijkspolitie vond een luci fersdoosje en de eerste 'blussers meenden 'kleine, jongens te hebben zien weglopen. Vanaf deze plaats kunnen we er niet genoeg de na druk op leggen om toch voorzichtig te zijn in de duinen met vuur. Dit brandje woedde vrij kort bij het prachtige dennenbezit van de Do meinen en een brand hier zou ramp zalige gevolgen 'kunnen hebben. BRUINISSE Ierse setier zoek De commandant van de Rijkspoli tie te Bruinisse is geïnteresseerd in een Ierse setter, die zich in de auto moet hebben bevonden, waarmee twee verpleegsters vorige week een ongeluk hadden op de Rijksweg. Het dier was na het ongeluk zoek. In lichtingen worden gaarne ingewacht bij de commandant voornoemd. WESTERSCHOUWEN, 1-5. Na veertien dagen geleden nog afgere kend te hebben met een winterse sneeuwbui, heeft eind april en de eerste mei daarbij ingesloten een dermate prachtig weer te zien gege ven dat eigeniyk een vol-seizoen dag er niet voor onder hoeft te doen. Het strand kreeg een enorme toeloop en menig nog in winterse kleuren uit ziend lichaam ging voor het eerst in 1966 in het zoute, slechts 10 gra den C. warme Noordzeewater. Wat is er verder gezonnebaad, niet alleen op het strand, langs de zeedij ken, in ligstoelen voor of achter de zomerhuisjes en zelfs voor de kam- peertent, want ook deze nachtver blijven deden hun bezitters eer aan. Opvallend is het zeer groot aantal caravans dat er in de Westhoek bij komt en veel van deze bungalows op wielen waren gedurende het weekend bewoond. De strandpavil joens waren geopend en hadden stoelen en handen tekort om iedereen het naar de zin te maken. Diverse terrasjes, rijkelijk vooi-zien van zo- merstoelen, waren vol en ook hier deed 'de zo milde zon haar best om naast het gekochte drankje, gratis warmte en kleur aan de mens uit te delen. Het woord kleur verschilde enorm op die fraaie l mei-dag, want wie in de voormiddag blank in het warme zand neerzeeg of in een lig stoel plaats nam, was na enige uren al verbrand en daar de nog zeer ge ringe voorraad zonnebruin weldra uitverkocht was, kreeg de kleur rood de overhand. Met p\jnl\jke ledematen vertrok ken de meeste dagjesmensen tegen de avond weer in de richtiny van hun woonsteden en gingen een bange slapeloze nacht tegemoet, een gevolg van deze prachtige zonnige 1 mei dag. Het parkeerterrein te Westen- schouwen was juist vrijdag geteerd en de aannemer achtte het niet ver antwoord het al te openen, zodat het andere gedeele propvol stond. Zij, die niet de moeite namen om een le gaal parkeerplaatsje te zoeken en hun wagen maar langs de weg zetten kregen prompt een bekeuring. De zeedijk-recreatie neemt hand over hand toe en van Koudekerke lot kort bij het Gat van de Scbelp- hoök was het een drukte van belang. Een soort Belgisch stukje Schouwen, want hele families uit „den Anvers" hadden zich hier, voorzien van grote zonneschermen, veldbedden en een goed humeur genesteld. Terwijl va der werphengelde lag ma heerlijk te zonnen, ofschoon we het ook een keer andersom hebben gezien. Bo venaan het parkeerterreintje bij Smallegange's dijk stonden de wa gens met de witte nummerborden met rode cijfers en voor deze mensen was het echt een heerlijke dag. Het zelfde beeld bood de dijk bij de ha ven van Burghsluis, waar zelfs een club duikers de zeebodem afgraasde en bij de Westbout waar het par keerterrein een 20-tal wagen her bergde. Het stilei water van «de Ooster- sChelde trók de watersportliefheb bers en talrijke jachten, motorkrui sers en visboten vormden een prach tig gezicht. Zelfs enige waterskiërs trokken hun edhuimsporen en de no dige belangstelling. 25 graden C. wees de thermomter op deze prachtige openingsdag van mei en het werd meteen een vol treffer. UTRECHT In het bestuur van het Landbouwschap is in principe overeenstemming bereikt over een oplossing van de kwestie georgan:- seerden-ongeorganiseerden In het kader van de „lintjesregen" werd de heer P. Haeclc tc Zierikzee, opziener by de Visserijpolitie op de Zeeuwset stromen, onderscheiden met de ere-medaille in goud, beho rend bij de Orde van Oranje Nassau Grote eer voor „Nu met Hope" BRUINISSE, 29-4. Dat hier ter plaatse een onderscheiding werd uit gereikt ter ere van de verjaardag van de koningin, was zeker sedert het burgemeesterschap van de heer C. H. van de Linde, geen zeldzaam heid meer, maar dat vier spatjes van de lintjesregen tegelijk op ons dorp neerkwamen is toch wel een grote bijzonderheid. Voor de muziekvereniging „Nu Met Hope" was het dan ook een bezon- der blijde gebeurtenis, dat vier van haar leden een koninklijke onder scheiding kregen namelijk de zilve ren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Een onderscheiding, 'die voor de betrokkenen de bekroning vormt van bestuurslidmaatschappen van de muziekvereniging, die ze hebben ge diend in tijden van voorspoed maar ook in tijden van neergang, als goe de krachten wegtrokken naar elders of om andere redenen de „harp" aan de wilgen hingen. Waarnemend burgem'eest W. van Gilst mocht daarom vrijdag avond dn tegenwoordigheid van het degelijks bestuur van de gemeente in de hal van de dhr. huishoudschool, waar dé betrokkenen met hun echt genoten en leden van muziekvereni ging en drumband waren samenge komen, het eremetaal uitreiken aan: Th. Kik Jz„ C. Kik Wz, H. J. Hage en W. B. de Roo, allen leden respec tievelijk bestuurs- of oud-bestuurs leden van de plaatselijke muziek vereniging. In zijn toespraak wees de loco- burgemeester er op, hoe de gedeco reerden de muziekvereaniging trouw waren gebleven, alles op basis van vrijwilligheid". De gemeenschap ten goede De meeste mensen doen aan vrije tijdsbesteding, maar die komt dan dikwijls aan hen zelf ten goede, wat de leden van de muziekvereniging deden was een vrije tijdsbesteding, die ook de gemeenschap ten gc :ie kwam, want wat was en is een dorpsgemeenschap zonder fanfare of harmonie. Wat gedaan wcd werd mede gedaan ter verhoging van het culturele peil van de leef ineen- schap. De heer C. Kik trad tot de mu ziekvereniging toe in 1919, hij verliet tijdelijk de gemeente, omdat hij be noemd werd tot kantoorhouder te Nieuw Vossemeer, maar was daar gedurende 10 jaar lid van het mu ziekgezelschap „Crescendo". Thomas Kik was onafgebroken lid van 1920 af, evenals de heer W. B. de Roo. De heer H. J. Hage (72 jaar) was lid van 'het fanfaregezelscfhap te Oos- terland vanaf 1910. Toen (hij na de oorlog op Bruinisse kwaan wonen werd hij direct lid van „Nu met Ho pe", was voorzitter en is nu nog se cretaris van de vereniging. Aan de echtgenoten werden bloe men aangeboden, want-terecht wees de heer van Gilst er op, dat ook de echtgenoten offers hebben moeten brengen voor wat hun mannen pres teerden. Spijtig was het dat burgemeester van de Linde zelf deze plechtige handeling 'kon verrichten. Succes Wensend voor de nieuwe ledenwerf campagne verzocht de loccburge- meester het Wilhelmus ten gehore te brengen, waaraan spontaan werd voldaan. De voorzitter van d:- vereniging, de heer J. van der Have, dankte de loco-burgemeester voor deze uitrei king, die niet alleen voor de leden zelf maar ook voor de vereniging en bijzondere gebeurtenis is. Hij verzocht de dank over te brengen aan H.M. de Koningin en 'hoopte dat een en ander de toetreding van nieuwe leden zou stimuleren, daar de ver eniging juist een periode doormaakt, waarbij men door gebrek aan nieu we jeden niet kon bereiken wat men graag wilde. De heer H. J. Hage had ,toen hij op 14-jarige leeftijd toetrad tot het muziekgezelschap te Oosterland, niet kunnen denken dat hij 58 jaar later nog meewerkend lid zou zijn te Bruinisse en daarvoor nog een on derscheiding zcu mogen ontvangen. Maar 'het was zo geworden, dat mu ziek en toneel een deel van zijn le ven werden, waaraan hij veel ge noegen had beleefd.'Hij hoopte dat de wens van de loco-burgemeester, dat allen de vereniging nog jaren mochten dienen, ook voor hem nog zou gelden. De muziekvereniging speelde nog het marsnummer „Scheldegalmen" en ook de drumband liet zich horen, Met enicele woorden van de heer van Gilst werd de bijeenkomst daarna gesloten. Vier leden van „Nu met Hope" te Bruinisse kregen een koninklijke onderscheiding, die werd uitgereikt door loco-burgemeester W. van Gilst. Na afloop was er gelegenheid tot het maken van een groepsfoto. 3. Nadat Aram de wachter bevolen had de poort te openen, spoedde hij zich naar beneden om zijn gasten welkom te heten op zijn slot. De man in de zwarte mantel was reeds van zijn paard gestegen en met de hoed in de hand trad hij op Aram toe. „Mijn naam is Thomas, hertog van Nor folk", zei hij „Ik dank u voor de gastvrij heid waarmee ge een vermoeid reiziger in uw kasteel een onderdak biedt. Wie zijt ge, heer ridder?" „Mijn naam luidt Aram. Ge schenkt mij echter te veel eer, indien ge me met „rid der" aanspreekt", antwoordde Aram glim lachend, terwijl hij de hertog van Norfolk voorging jiaar de eetzaal. „Ik ben niet van edele bloede". „Geen edelman en toch kasteelheer? Zijt ge dan wellicht een welgesteld koopman?" vroeg zijn gast verbaasd. „Ook dat niet. Maar zie, hier staat de oplossing van het raadsel, mijn echtgenote, vrouwe Perguye". Perguye, die aan het hoofd van haar keukenpersoneel een overvloedig maal in gereedheid gebracht had, maakte een* be leefde buiging voor de edelman. „Vrouwe Perguye is de weduwe van de hertog Del Umberto, de Gezant van Genua", ver klaarde Aram, toen allen gezeten waren. „De Gezant vond de dood bij een onder handelingspoging met Chamag-Chan, de Mongoolse veroveraar. Ik redde haar uit de handen van de Chan en nu zijn we reeds acht jaar gehuwd. Vrouwe Perguye erfde dit kasteel met de omliggende land goederen van de Gezant, zodoende ben ik kasteelheer geworden. En - voegde hij er lachend aan toe - er ontbreekt me nu al leen nog een adellijke titel. Wellicht kan uw koning Richard II mij er een schenken. Vorsten zijn gewoonlijk kwistig met ti tels!" De uitwerking van deze laatste opmer king was verbijsterend. Het glas, dat de hertog van Norfolk juist aan de mond wilde brengen, trilde plotseling heftig in zijn hand. Met wilde ogen staarde de edel man Aram aan. Toen schreeuwde hij met hese stem: „Wat. meent ge! Wat bedoelt ge met die laatste woorden?!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3