weekend-systeem DE ZIERIKZEESCHE COURANT Grote belangstelling voor bloemendefilé voor jarige vorstin Minstens 20 doden bij ongelukken Gewonden bij botsing te Serooskerke Dood van een Rotterdamse papieropbaler Twee kleuters verongelukt - baby gewond Slachtoffertjes in Asse (België) begraven Veertien arrestaties bij „happening" Verkeersongeluk eist twee doden Politieman schoot familieleden dood ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 mei ]966 122ste jiiarcang Nr. 19982 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-225S, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave; N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 een! per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: er: Koninginnefeest op Schouwen-Duivelancl Duizenden trokken naar Soestdijk SOESTDIJK. 30-4. Hoewel Ko ninginnedag dit jaar op een „gewo ne" vrije zaterdag valt, zijn duizen den mensen zaterdagmorgen naar Soestdijk getogen om deel te nemen aan het traditionele bloemendéfilé voor de jarige koningin. Het stralen de weer heeft waarschijnlijk een niet onbelangrijk steentje bijgedragen tot terugkeer van prinses Beatrix en de grote belangstelling, evenals de prins Claus die zich op deze zonnige zaterdag voor het eerst na hun hu welijk weer officieel „laten zien". Het défilé begon volgens het tot op de minuut uitgedokterde programma om vijf voor half elf. Maar op dat tijdstip waren honderden Soestdijk- gangers al enkele uren onderweg. De Meest matineuze onder hen is de stu dent, die vannacht klokslag twaalf uur als eerste loper van een estafet teploeg uit Leiden vertrok met de oorkonde, die het collegium van het Leids studentencorps koningin Ju liana volgens oud gebruik bij het be gin van het défilé heeft aangeboden. Een van de eerste deputaties die langs het bordes trok kwam uit Apel doorn: 55 patiënten - voor het me rendeel langdurig zieken - en 50 ver pleegsters, zieken verzorgsters, leden van het huishoudelijk personeel van de technische dienst van de stichting „Randerode". Het gezelschap werd vervoerd in twee feestelijk versierde bussen. Daarna volgden vier meisjes uit Harderwijk, gehuld in fleurige bruidstoiletjes. Zij boden een typisch Harderwijks produkt aan: een doos palingen. De doos waarin dit zee banket was geborgen was met grote rood. wit en blauwe linten versierd. De Harderwijker meisjes mochten - die dag naar de koningin, omdat zij vorig jaar op koninginnedag de eer ste prijs in een kinderoptocht won nen. Alle vier zijn leerlingen van de Abraham Kuyperschool. Behaleve de paling brachten zij nog een brief van de burgemeester van Harderwijk, de heer G. J. Numan, mee, waarin de burgervader de landsvrouwe felici teerde. Plakboek Al jarenlang houdt de 18-jarige Nelly Schipper uit het Brabantse Strijen plakboeken bij van vorstelij ke personen. Vrijwel alle boeken hebben het Nederlandse vorstenhuis tót onderwerp. Al een paar maal had zij geprobeerd een van de plakboe ken aan de koningin te mogen aan bieden. Dit jaar was het zover. Van morgen overhandigde zij hare maje steit een dik boek met foto's van en Ingezonden mededeling Van gronden tot glanzen voor zessen klaar! DEN HAAG, 1-5. Tenminste 20 mensen zyn in het afgelopen week einde bij verkeersongelukken en dcortverdrinking om het leven geko men. Vooral zondag was het een zwar te dag. Veertien mensen kwamen bij verkeersongelukken om het leven, twee personen overleden aan zater dag opgelopen verwondingen en een jongetje verdronk in een vijver in Laren. Een zeer ernstig verkeerson geluk deed zich zondagavond voor op rijksweg 4/a toen een auto door de middenberm reed en op een tegen ligger botste. Drie mensen vonden hierbij de dood, zes werden ernstig gewond. Onder de 20 slachtoffers waren zes jonge kinderen. Elfjarig meisje te St. Annalanrf verongelukt ST. ANNALAND. 30-4. De 11-ja- rige Kathleen Ellenbaas uit St. An- naland (Zeeland) is zaterdag bij het oversteken van de weg vlak buiten het dorp door een personenauto aan gereden. Het meisje overleed ter plaatse aan de opgelopen verwon dingen. Zij was op die plaats uit een autobus gestapt en stak meteen de rijweg over. verhalen over het huwelijk van prin ses Beatrix. Nelly is op de tiende maart zelf naar Amsterdam getrok ken om daar een paar foto's van de stoet te maken. Deze foto's hebben ook een plaatsje in hot plakboek ge kregen. De plaklustige Brabantse werd op de voet gevolgd door de eerste groep van driehonderd „ongeorganiseerde" burgers: vaders en moeders die met hun kinderen naar de koningin kwa men zwaaiden en „loslopende" tie ners, die samen zorgend voor de eerste vierkante meters van het bloe- mentapijt op de bordestrappen. De koninklijke Vlielandse jeugd drumband trok de bijzondere aan dacht van de koninklijke toeschou wers. Niet alleen vanwege hun wit- rood-gTijze uniformen, maar vooral omdat de band uit zeventig leden be staat, en dat wil in dit geval zeggen tien procent van de totale bevolking van Vlieland. Buitenlandse arbeiders Voor een leuk moment zorgde even later een groep van 120 buitenlandse arbeiders, namelijk 40 Italianen en een even groot aantal Spanjaarden en Turken. Allen werken in Ensche dé, maar zij vertegenwoordigden ai die duizenden buitenlanders die hier het dagelijks brood verdienen. Zoals bekend bezit de koningin een omvangrijke collectie poppen. De buitenlandse arbeiders hebben deze verzameling met zes stuks uitgebreid Franco Cascu bood namens de Span jaarden twee zgn. goyesco's aan, pop pen uit de tijd van de beroemde schilder Gya. De Italiaanse poppen de een gehuld in de klederdracht van Palermo, de ander in Milanees kos tuum, werden door Ruffo Martinez overhandigd. Als representant van de Turkse arbeiders in ons land bood - Gungor Gezgin twee poppen aan in Zuid-oost Turkse klederdracht. De Spaanse arbeidex-s hadden hun gelukwensen in hun eigen taal op een groot spandoek geschilderd. In het défilé kwamen dit jaar trouwens meer spandoeken voor dan in voor gaande jaren. De opschriften „Leve de koningin" overheersten daarbij. Bij deze groep van. buitenlandse arbeiders waren geen Marokkanen. Do in Utrecht werkende Marokkanen hebben er dezer dagen hun teleur stelling over uitgesproken dat zij niet kunnen meedoen aan het bloe mendéfilé. Zij hadden al geld ingeza meld voor een cadeau, maar zij meld den zich te laat aan bij de organise rende Baarnse Oranje-vereniging. SEROOSKERKE, 30-4. Zaterdag morgen te omstreeks 11.00 uur ha tl op de splitsing Delingsdyk-Zwaard- weg een aanrijding plaats tussen een personenauto en een bestelauto waarbij 6 personen min of meer ern stig werden gewond. Deze aanrijding ontstond toen de bestuurder van de personenauto, de heer J. E. uit Rotterdam, en in welke auto tevens de echtgenote van de be stuurder en twee dochtertjes met' een vriendinnetje waren gezeten, geen voorrang verleende aön een be stelauto van de wasserij De Zon, be stuurd door de heer M. v. D. uit Zie rikzee, welke over de Delingsdijk reed. Chauffeur v. D. werd bij deze aan rijding aan handen en gezicht ge- Misdrijf niet uitgesloten ROTTERDAM, 30-4. In de nacht van vrijdag op zaterdag is op het trottoir van de Diergaardesingel, na bij de Batavierstraat in Rotterdam, het stoffelijk overschot gevonden van de 32-jarige papierophaler Ba- reld Nyboer, een man zonder vaste woon- of verblijfplaats, geboren in Sneek. Zijn schedel was zo goed als verbrijzeld. Vrij spoedig kwam vast te staan dat Nijboer van de veranda op de eerste etage van het blok gemeente woningen aan de Diergaardesingel nr. 74 naar beneden was gevallen of gegooid. Na een onderzoek dat bijna de gehele dag in beslag nam, deelde de Rotterdamse politie mee dat de verwondingen van Nijboer er met „aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid" op duidden, dat zijn dood niet het gevolg was van men selijk geweld. Toch verklaarde de politie zaterdagavond dat het onder zoek „met kracht wordt voortgezet". De politie acht het dus toch mogelijk dat de 32-jarige man door een mis drijf aan zijn einde kwam. Bareld Nijboer was een zwerver. Eén van zijn beroepen was papierop haler, zo zei de politie. AMSTERDAM, 1-5. Zondagmid dag Is de anderhalf jaar oude Geer- truide M. V. Venrooy van het bal kon van de zesde verdieping van de woning van haar ouders aan de Plesmanlaan in Amsterdam op straat gevallen en overleden. Zij is tussen de spijl van een bal kon en de luchtkoker, een ruimte van 17 cm, in een onbewaakt ogen blik doorgekropen en naar beneden gevallen. Hoewel haar moeder op haar lette, ging deze even naar haar andere kind toe, dat ziek binnen lag en huilde. Op het oosterpark is zondagmiddag een tien maanden oude baby in zijn wandelwagentje door een personen auto aangereden en met een vermoe delijke schedelbasisfractuur in het O.L.V.A. vrouwenziekenhuis opgeno- Jongen bij spelen in vijver verdronken LAREN. 1-5. De twaalfjarige Ardie Verver uit Blaricum is zondagmid dag in de Mauve vijver te Laren ver dronken. Hij was met twee vriend jes in de vijver aan het kopje duiken in het water. Toen hij op een gege ven moment niet meer boven kwam. dachten zijn vriendjes dat hij een grapje maakte .Na een kwartier be sloten zij de politie te waarschuwen, die haalde de jongen uit het water De toepassing van kunstmatige ademhaling en de toevoer van zuur stof in een ziekenhuis mochten niet meer balen. men. De moeder stak met het wa gentje over. Toen zij op het midden van de rijweg was naderde de auto -die uit een bocht naar links kwam. Volgens getuigen zou hij het wandel wagentje niet hebben qezien. In een sloot langs de sportvelden langs de Janselaan in Amstelveen is zondagmiddag de tweejarige Albert Stolk verdronken. Drie (loden bij bij vliegtuigongeluk WARCHAU, 1-5. Bij een bot- sing tussen twee kleine lesvliegtui- gen boven het centrum van Rzcs- zow in zuidoost-Polen zijn zaterdag drie mensen omgekomen. Bouwvakvakantie 1966 DEN HAAG, 29-4. Het bestuur van de Stichting Centraal Orgaan voor de Bouwnijverheid heeft mee gedeeld, dat voor 1967 als vakanti-- pcriode voor de bouwnijverheid is aangewezende periode aanvangende op 3 juli 1967 en eindigende op 21 juli 1967. Bortus Aafjes weigert onderscheiding DEN HAAG. 30-4. De dichter Bertus Aafjes deelt ihet A.N.P. mede, dat 'hij om principiële redenen de hem verleende koninklijke onder scheiding, ridder in de Orde van Oranje Nassau, niet kan aanvaarden. wond terwijl zijn naast hem zitten de zoon een slagaderlijke bloeding opliep. De bestuurder van de personen auto werd niet. gewond doch de in-j zitlenden liepen min of'meer ernsti ge hoofdwonden op. Dokter Terpstra uit Brouwersha ven verleende de slachtoffers eerste hulp en liet de gewonden overbren gen naar het Rode Kruis ziekenhu\ in Zierikzee. De heer v. D. en diens zoon konden na in het ziekenhuis behandeld te zijn naar huis terug ke-* ren terwijl in de loop van de middag ook de inzittenden van de personen auto naar huis konden terug keren. De bestelauto werd aan de voorzij de totaal vernield, de personenauto werd aan de achterzijde ernstig be schadigd. BRUSSEL, 30-4. - Hartverscheu rende taferelen speelden zich zater dag af op de begraafplaats van het Belgische stadje Asse bij Brussel, teen daar de tien slachtoffertjes van het vreselijke ongeluk met een bak- kersauto (maandag 25 april gebeurd) ter aarde werden besteld. De begrafenis werd tot een stille demonstratie tegen het roekeloos rij den in het verkeer. Het ongeluk was gebeurd toen een 44-jarige chauf feur van een bakkersauto in een flauwe bocht van de weg raakte en met een snelheid van 100 km per uur op een groepje van veertien kinderen in-fle leeftijd van -acht en. negen jaar en een onderwijzeres in reed, dat op het trottoir bij eèn oversteekplaats stond te wachten. De chauffeur, die zich in voorlopige hechtenis bevindt, had op de on heilsdag twintig glazen bier gedron ken. Met diepe bewogenheid sprak za terdag kardinaal Joseph Suenens, de rooms-kalholieke primaat van Bel gië, na een requiemmis in de plaat selijke kerk, woorden van troost tot de ouders van de kinderen. Hij her innerde aan het grote medeleven on der heel het Belgische volk. „Uw lij den is ook ons lijden", zo zei hij. AMSTERDAM, 1-5. Veertien jon gelui, in de leeftijd van 15 tot 29 jaar, zijn in de nacht van zaterdag op zondag gcarresteeard bij de ge bruikelijke happening om het mid dernachtelijk uur bij het Lieverdje op het Spui te Amsterdam. Bij de arrestanten bevinden zich een zeer bekende provo, Auke P. B., twee meisjes, een jongeman uit Heemstede en een antiquair (de oud ste der veertien). Allen werden naar het hoofdbureau van politie gebracht waar zij in de loop van zondag voor de officier van justitie werden ge leid, die ben 's middags op grond van artikel 540 en volgende van het wetboek van strafvervolging (rech terlijke bevelen tot handhaving van de openbare orde) aan de rechter commissaris liet voorgeleiden. Het optreden van de jongelui Nog meer „rode lampen" voor c.a.o.'s in landbouw UTRECHT, 30-4. De heer P. Schip pers, secretaris van de vakgroep landbouw van de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond, ver wacht, dat het College van Rjjks- bemiddelaars na de landbouw-c.a.o. ook de rode lamp zal hysen voor de c.a.o.'s grasdrogerijen (1500 werkne mers, in hoofdzaak seizoenarbeid, loonsverhoging tien procent plus 2 a 3 procent verbetering secundaire arbeidsvoorwaarden), 'voor de aard- GEMERT. 1-5. Een verkeersonge luk op de weg Gemert-Boekel, waar bij zaterdagavond twee auto's fron taal met elkaar in botsing kwamen, heeft het leven -gekost aan de twee bestuurders. Do chauffeur van do personenauto, de 23-jarige M. van Berloo uit Handel (gemeente Ge- mert) kwam bij het passeren van een bromfiets in botsing met een hem tegemoetkomend busje. Hij overleed tijdens zijn overbrenging naar een ziekenhuis. De bestuurder van het busje, de 21-jarige militair B. Bevers uit Boekei, werd ernstig gewond en is zondag aan zijn verwondingen bezweken. Een inzittende van de personenauto werd levensgevaarlijk gewond, een tweede inzittende liep lichte verwondingen op. Koninginnedag Zierikzee. Schouw-- plaals van veel feestelijks was ook ditmaal weer het Havenplein. De foto toont de voorzitter van de Z. O.V. de heer E. P. J. Krips in acie bij he( uitreiken van de beker aan een „Zierikzee"-vértegenwoor diger Een ploeg van deze vereniging won het goal-schieteneen punt in het morgenprogramma. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De idealen zijn voor, het le- X ven ivat het zonlicht is voor het landschap. wordt gewelddadiger en is dit week end agressiever geweest dan de voor afgaande keren. Een viertal aanhou dingen geschiedde ter zake van be lemmering van een ambtenaar in het uitoefenen van zijn functie, verzet of mishandeling, negen gevallen van het zich niet verwijdez-en uit een volksoploop en bij sommige gecom bineerd met vei'zet. Mede omdat het Koninginnedag was en bovendien mooi weer. was de belaxigstelling zeer groot. Er wa ren vele honderden jongelui tegen middernacht op het Spui bijeen. De politie voerde verscheidene keren charges met de gummistok uit, waai*door de jongelui tot ver in de zijstraatjes van het Spui en de daax- achter liggende Singel werden ver- spi-eid. Af en toe wei'den ï'ookbcm- metjes door de jongelui afgestoken. appelsorteerbedryven, de bosbouw, cultuur-technische werken en der gelijke. De heer Schippers sprak op de vooz-jaai-svergadering van de vak groep landbouw van de A.N.A.B. in Utrecht. Hij zei dat de werkgevers in de grasdi-ogei-ijen sterk op aan zienlijke loonsvei'hogingen hebben aangedrongen, aangezien voor deze zwax-e seizoenax-beid in ploegendienst vaak geen arbeidskrachten zijn te vinden. Het niet drogen van gi-as be tekent een stei-ke stijging van de groenvoedei-post op de veehouders- bedrijven. In een later stadium is dus een vex-hoging van de kostprijs van melk en vlees te vei-wachten wanneer door het achterblijven van de lonen het in eigen land gevonden gi'oenvoer niet meer kan worden verwerkt. STUTTGART.1-5. In Gaildorf bij Stuttgart heeft een jonge politieman zatei-dagnacht zijn schoonmoeder en zijn zwager doodgeschoten na een twist met zijn vx-ouw. Een andere zwager werd ernstig gewond. De politieman heeft zich zondag avond bij zijn collega's gemeld, door wie hij werd ingesloten. Zonnig weer Verwachting tot dinsdagavond: Di-oog en zonnig weer. behoudens een kleine kans op een locale on weersbui: overwegend zwakke wind; warm weer, maar aan de kust in de middag enige afkoeling bij wind van zee. 3 mei. Zon op 5.07. onder 20.08. Maan op 18.26. onder 4.4.9. Volle maan: 4 mei te 22.01. 110OG W ATERST A N DEN ZTERIKZEE: 3 mei 1.56 v.m. 14.29 n.m. BROUWERSHAVEN: 3 mei 1.47 v.m. 14.09 n.m. Springtij: 7 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogednxkgebied dat in west- en midden-Eui'opa fraai weer bracht met van dag tot dag hogei-e temperaturen, is geleidelijk in bete kenis afgenomen. Het zwaai-tepunt ervan verplaatste zich daarbij naar Tjecho-Slowakije. Van de oceaan sti-oomde ondertussen wat minder warme lucht naar de Golf van Biscaje.en de Britse eilan den, maar de aanvoersnelhcid ei-van in bijzonder gering. Toch zal. als ge volg van de sterke verwarming in het binnenland, wel tijdelijk wat minder warmei'e lucht van zee het land gaan binnenstx-omen. Overigens zal het zonnige en dro ge weer daarbij waarschijnlijk nog wel blijven voortduren en ook de kar.s op vorming van lokale on- weersbuien is nog zeer klein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1