SKODA 1000MB Kwestie onderwijs schipperskinderen al een oude kwestie Ratiobouw te Zierikzee vordert snel j Betere zonnebrillen BERGMANS „Flitsen7' uit het buitenland DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG DE ZOON VAN ARAM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 29 april 1966 Nr. 19981 Kon. Schippersvereniging „Schuttevaer' Zondagsrust steeds meer in gevaar ZIERIKZEE, 27-4. Dat de kwestie van het onderwijs aan schipperskin deren reeds lang de gemoederen be zig houdt, bleek uit een mededeling van de voorzitter van de Kon. Ver. „Schuttevaer", mr. Van Dam op de te Zierikzee gehouden algemene jaarvergadering. De voorzitter had in de notulen nagezocht en gevonden dat op het eveneens in Zierikzee gehouden con gres, de afdeling Deventer reeds een voorstel indiende, dat eiste dat leer plicht zou worden toegepast. Niet 40 jaar maar 64 jaar is deze zaak reeds aan de orde. Uit devergadering werd 'gewezen op een passage uit het jaarboekje van 1902, waarin ge klaagd wordt, dat van de honderden Rijnschepen, die boven en beneden de bruggen lagen, de kinderen langs de 'havens liepen te spelen dag in dag uit en dat er in totaal maar drie naar school gingen. Punt 176 (Rotterdam), behelsde: „Verzoeke voor te schrijven dat de beheerders van vaarwegen en havens de wateren vrij (houden van drijvend en zwevend vuil". In een commissie die hierover rapport uitbracht is Schuttevaer niet erkend. „Onze belangen worden niet ge noemd, we worden afgeschilderd als substantiële watervervuilers", aldus mr. van Dam, 'die de plicht aanwezig achtte van de beheerders van een vaarwater om deze vaarwaters schoon te houden. Preventieve maat regelen en 'het opstellen van vuilnis- valletjes achtte mr. van Dam nood zakelijk om tot resultaten te komen. Overigens bleek dit punt een heet hangijzer. De schippers blijken zelf niet vrij uit te 'gaan. Gewaarschuwd werd uit de zaal voor drijvend plastic, dat door zee schepen overboord wordt gegooid. Dit wordt besproken met de Raad voor de Ruimtelijke Ordening. O)) voorstel van mr. van Dam werd vervolgens een telegram van aanhankelijkheid en trouw gezonden aan H.M. de Koningin. Dc zondagsrust Ook over zondagsrust en binnen vaart is op de jaarvergadering van de koninklijke schippersvereniging „Schuttevaer" geruime tijd gediscus sieerd. Dit gebeurde naar aanleiding van een voorstel van de afdeling Rotterdam om de zondagsrust van schippers vei'lig te stellen door ihet doen sluiten van alle sluizen en 'bruggen op zondag. Tegen dit voor stel werd' door de vergadering scherp stelling genomen, en wel op econo mische gronden. De voorzitter, de heer J- C. W. van Dam, zei dat dit alleen al vanwege de pleziervaart en de continuvaart onmogelijk zou zijn. Een vereniging als „Schuttevaer" kan zich met de religieuze kant van dit vraagstuk niet bemoeien. Wel met de sociaal-economische kant. Om werktijden te limiteren zou het wellicht nuttig zijn het verdrag van Parijs, waarbij onder meer de werk tijden bij de Rijnvaart geregeld wor den, ook van toepassing te verklaren op de binnenvaart. Ook staatssecretaris de Meijer mengde zich in de discussie. Hij be toogde dat het in de samenleving steeds meer de kant van continu-ar- beid uitgaat. De zondagsheiliging komt daardoor steeds meer in het gedrang. Ook hij zag meer een op lossing in de richting van reglemen tering van de werktijden. „Paard achter de wagen" Dat de afdeling Terneuzen vraagt om voor het Nederlandse deël van het kanaal Ger.t-Terneuzen het nieu we vaarreglement in te trekken en het Rinnenaanvaringsreglement we derom in te voeren noemde de voor zitter „het paard achter de wagen spannen". Zo' spoedig mogelijk en met alle middelen moet worden ge tracht het nieuwe vaarreglement van toepassing te krijgen op de Wester- scheide en in België. De afgevaardigde van Terneuzen, de lieer van Leeuwen is het wei eens met deze opvatting, maar hij wees op de verwarring die nu ontstaat in een zelfde kanaal, waar op Neder lands gebied het vaarreglement en in België het oude reglement geldt. De voorzitter drukte de leden op het hart, de nieuwe transfer op de seinen goed toe te passen. Mogelijk dat niet alle pleziervaartuigen de seinen kennen, maar de beroepsvaart moet ze wei kennen. De beroeps vaart heeft voorrang. Er is wijkplicht voor de kleine vaart, maar de grote vaart moet goed zijn koers varen en zich van de kleine niets aantrekken tenzij dat strikt noodzakelijk is. De kleine vaart heeft in elk geval „het recht om niet overvaren te worden". De radar is een uitstekend hulp middel, maar ze moet worden be diend door mensen die gediplomeerd zijn, is een andere conclusie waartoe men komt. Ir. J. J. Surie, onderdirecteur van Van Ommerens Scheepvaartbedrijf spreekt dan nog over het nieuwe Reglement vervoer gevaarlijke stof fen, in de totstandkoming waarvan hij zelf een groot aandeel heeft ge had. ZIERIKZEE, 28-4. Het aanne mersbedrijf N.V. F. den Hartog uit 's-Gravendeel zet momenteel flinke vaart achter de bouw van 80 ratio- bouwwoningen in de nieuwbouwwij ken Malta I en II. Een 20-tal wo ningen in Malta I zijn al geruime tijd ender de pannen terwijl ook de ove rige 60 in Malta II flink opschieten. Woningen van het aan de Caland- weg gebouwde type verrezen reeds eerder aan de Plevierstraat in Malta I en welke reeds geruime tijd zijn bewoond. Ze bevatten een ruime voorkamer beneden en een kleiner achterkamertje, drie kamers boven, een keuken en een douchecel. Malta II wordt de zogenaamde burgemees- terswijk, vanwege de historische na men welke aan vroegere Zierikzeese burgemeester zullen herinneren. Er komt een De Cranestraat, Fokker straat, Ockerssestraat, De Vager- straat, Werckendetstraat. De Witte straat en een De Kanterlaan. In een raadsvergadering, gehouden op woensdag 9 juni 1965 heeft die naamgeving toen nog al wat stof doen opwaaien. Ingezonden mededeling Zeiss Rodenstock Buchmann Polaroid Prima verrekijkers VAKOPTICIËN Havenpark - Zierikzee BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 21 april: Pieter, z. van Pieter Tanis en Christina Eliza beth de Smidt (Middenschouwen). G e h w d. 22 april: Huibert Gou- driaan, 23 j. en Suzanna Johanna Verburg, 24 j. (beiden te Zierikzee). Overleden. 22 april: Jan Jo hannes Stouten, 85 j. (Bruinisse), ge huwd geweest met Pouwlina Ver wijs; 23 april: Jan Hendrik Berre- voets, 64 j. (Zierikzee), echtgenoot van Pietertje de Jonge. TONEEL EN FILM Eddie Constantine Deze week wordt in de Zierikzeese Concertzaal vertoond de spannende film „Geen woorden maar daden" met Eddie Constantine in de hoofd rol. Ali Saslroamidjojo, de bejaarde en baardige voorzitter van de Indo nesische nationalistische partij (P. N.I.), is door een 'buitengewoon par tijcongres als zodanig afgezet. Hij werd opgevolgd door de anti-com munistische Osa Maliki. Ingezonden mededeling 'n felle (0-80 km/u in 14 sec.) snelle (125 km/u) sterke (kooiconstructie) zuinige (1 op 14) mooie ruime 4-deurs auto voor een schappelijke prijs va5935incl. verwarming, rolhoes, ruitesproeiers, stuurslot, passeerlicht, parkeerlichten, 2 zonnekleppen, 3 asbakjes, 2 kleerhaakjes, kindersloten, slaapbanken, laadvloer, rubber bumperrozetten, gebittacte carrosserie. Er waren toen raadsleden, die graag andere namen op de straat naambordjes hadden gezien. Maar daartegenover stonden de voorstan ders, die in deze burgemeestersver- noemingen iets specifieks voor Zie rikzee zagen, en aldus werd de nu sterk groeiende burgemeesterswijk in Malta II gevormd. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 30 april en zondag 1 mei Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van Hoorn. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor de artsen Stenger en Simons. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 388. neemit waar voor dokter Vleugels Schutter. DIERENARTS Dierenarts W. A. M. Kalkman, Re- nesse, tel. (01116) 310, neemt waar voor dierenarts Scheuer- man. De weekeindediensten beginnen op zaterdagmorgen om tien uur. Collecte Gezamenlijke Militaire Fondsen (G.M.F.) (Ingezonden) De traditie van deze collecte be staat sedert 1820. In dat jaar op 16 november gaf Koning Willem I een vergunning aan ,,'het Fonds ter aan moediging en ondersteuning van den Gewapen'den dienst dn de Nederlan den, jaariijks eens eene Collecte langs de huizen van alle Ingezetenen des Rij'ks met uitzondering van de zulken welke aan liet fonds bijdra gen, te mogen doen, mits dat de te doene Collecte algemeen in alle ste den van (het geheele Rijk plaats heb- be en op den bepaling, dat de tijd en wijze waarop dezelver jaarlijks zal plaats 'hebben door de Subcom- missiën met de Plaatselijke Bestu ren geregeld worden. Brussel, den 16e November 1820, Willem." De Stichting Gezamenlijke Militai re Fondsen, opgericht in 1948, heeft de tradities van ihet bovenvermelde fonds - naar de datum van oprich ting als regel genoemd „Fonds 1815" - overgenomen en heeft fchans in meer dan 500 gemeenten plaatselij ke commissiën, die jaarlijks trachten een ihuis-aan-kuis, dan wel een straatcollecte te organiseren voor het zuiver liefdadig doel, dat door deze fondsen wordt nagestreefd, die daar mede een nationale ereplioht, die op alle Nederlanders rust, naar bes te krachten te vervullen. De gezamenlijke Militaire (Steun)- Fondsen, kortweg „G.M.F." ge naamd, bestaan uit: 1. Fonds 1815 voor Oud-militairen en Nagelaten Betrekkingen; 2. Koninklijke Nationale Vereniging tot Steun aan Miliciens „Stamil"; 3. Vereniging „Eeresdhuld en Dank baarheid"; 4. Karei Doorman Fonds; 5. Prins Bernihard Stiohting; 6. Stichting „Het Van Weerden Poel man Fonds". Te Zierikzee wordt de collecte ge houden van 2 tot 8 mei. NEW YORK. De Newyorkers kun nen rekenen op een derde grote krantenstaking in minder dan vier jaar. Door fusie van drie bladen ko men ongeveer 400 van de1900 zetters die voor het drukken van de afzon derlijke kranten nodig waren, zon der werk. De betrokken vakbond gaat niet akkoord met de regeling die voor de ontslagen zetters is ge troffen. MOSKOU. Een vooraanstaande Russische literaire functionaris, Mi- chail Aleksejev, heeft verklaard dat er een einde moet komen aan het weglaten van Stalins naam uit Rus sische romans en gedenkschriften over de tweede wereldoorlog. WASHINGTON. President John son heeft aangedrongen op strenge veiligheidsnormen voor automobie len teneinde het aantal slachtoffers van het verkeer, in de Verenigde Staten ongeveer vijftigduizend per jaar, te verkleinen. HAMBURG. De Westduitse politie heeft bekend gemaakt dat zij op nieuw een van haar eigen leden als rover 'heeft ontmaskerd, de derde in korte tijd. SAIGON. Een Amerikaanse „F 4C Phantom" heeft de eerste „Mig 21" neergeschoten, honderd kilometer ten noordoosten van Hanoi LONDEN. Bij een proefneming in een fabriek in Londen zijn door een ontploffing een toeschouwer, een Rus, gedood en vier gewond. De do de zou een der leden van een perma nente Sowjet-Russische handelsdele gatie in Londen zijn PEKING. Het Indonesische pers bureau Antara heeft zijn kantoor in Peking gesloten. Naar verluidt is deze maatregel genomen nadat de vertegenwoordiger van het persbu reau in Peking instructie uit Dja karta had ontvangen. In elk geval zou de sluiting niet door de Chinese autoriteiten bevolen zijn. SAIGON. Bij een bomaanslag in Saigon zijn 11 doden en een dertig tal 'gewonden gevallen .De slachtof fers zijn merendeels Zuidkoreaanse en Fhilippijnse bouwvakarbeiders in dienst van een Amerikaanse fir ma die zidh hoofdzakelijk bezighoudt met de aanleg van vliegvelden in Zuid-Vietnam. MEXICO STAD. Duizenden stu denten van de nationale universiteit in Mexico hebben de universiteits gebouwen bezet en de rector, dr. Ig- nacio Ohavez, tot aftreden gedwon gen en van het terrein van de uni versiteit weggeleid. LONDEN. Een Nederlands vloot- eskaider, ondier leiding van schout bij-nacht W. C. M. de Jonge van Bl- lemeet, bestaande uit drie torpedö- bootjagers en een 'kruiser, brengt een bezoek aan de Schotse basis Green ock, dat duurt tot 2 mei. DJAKARTA. Het Indonesische tijdschrift Ampera 'bericht, dat de Chinese volksrepubliek in Hongkong, Singapore en zelfs dn Afrikaanse landen 'een 150 schepen van 300 tot 5.000 ton heeft gehuurd om Chinezen uit Indonesië te repatriëren. SAIGON. In Saigon is van officiële zijde bekend gemaakt dat de vorige week tien Amerikaanse vliegtuigen boven Noord-Vietnam verloren zijn gegaan en dat zondag twee vliegtui gen door de Noordvietnamezen zijn neergeschoten. KOPENHAGEN. Van 20 t.m. 23 april is in het Deense Elsenör een in ternationaal congres gehouden, ge wijd aan de elektronische 'informa tieverwerking in het ziekenhuiswe zen. Meer dan 500 artsen namen deel aan dit congres. ROME. De Wageningse rijstgroep komt zaterdag 30 april a.s. op Schip- hol aan, na een studiereis om de we reld van anderhalf jaar. De reis van deze groep van tien kandidaatstu denten van de landbouwhogeschool te Wageningen begon op 26 septem ber 1964. HOHNE. De twintigjarige dienst plichtige soldaat P. H. Wielhouwer uit Arnhem, 'is ernstig gewond ge raakt bij werkzaamheden aan eenv •militaire auto in de 'kazerne te Hch- ne (west-Duitsland). WARSCHAU. Polen heeft bij de V.S. geprotesteerd tegen de bescha diging van 'een Pools schip tijdens een Amerikaanse 'luchtaanval op de Nocrdvietnamese haven Haiphong. **,uf In het pand Melkmarkt 13 heeft de heer J. Rentier een filiaal ingericht van de Singer maat schappij Eén dezer dagen werd het fraai opgerichte winkelpand, in gebruik genomen. De foto geeft een beeld van het interieur. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 9.30 uur ds. Assendorp. Gasthuiskerk: 9.30 en 7 uur ds. Lam. Kerkwerve: 11 uur ds. Zonneveld. Serooskerke: 9.30 uur ds. Zonneveld. Burgh: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 10 uur (bed. H. D.) ds. Huizing, 7 uur ds. Groenewegen. Renesse: 9.30 uur ds. Van Liere. Noordwelle: 11 uur ds. Van Liere. Scharendyke: 10 uur ds. Roodenburg (bed. H. D.). Brouwershaven: 10 uur ds. Oort. Zonnemaire: 10 uur ds. Feunekes. Noordgouwe: 11 uur ds. Assendorp. Dreischor: 11 uur ds. Lam. Ouwerkerk: 11 uur ds. Wester hof. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. Wes terhof. Oosterland: 10 uur ds. Groe newegen, 6 uur ds. Huizing. Sirjans- land: 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. v. d. Berg, Oud-Beijerland. Bruinisse 10 uur (doopdienst) en 5 uur ds. Ja- gersma. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. J. C. Hamel; Monnikendam. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Na wijn. Haamstede: 10 en 5 uur ds. C M. Overdulve, zendingspred., Rwanda. Seharendjjke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentzel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur Nieuwerkerk: 10 en 5 uur de heer D. Jansma. Oosterland: 10 en 3 uur ds. T. Fossen,Dord recht.s Bruinisse: 10 en 5 uur Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde (openb. bel.). Kerkwerve: 9.30 uur (openb. bel.) en 6 uur ds. Wes terink. Haamstede: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Westerink. Nieu werkerk: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6.30 uur leesdienst Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Dinsdag 3 mei, 7.30 uur ds. M. van Beek, Alblasserdam. Bruinis se: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30. 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. v. d. Poel, Ede (bev. nieuwe lidmaten). Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur ds. Schenck. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms'-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen om 7.30,10 en 19 uur. Haamstede: Eucha ristievieringen om 8.30 en 10 uur. EELDE. Zijne Koninklijke Hoog heid prins Bernhard heeft woens dagmorgen een informeel en' parti culier bezoek gebracht aan de Rijks luchtvaartschool te Eelde. De heer Jac .Heijboer te Nieuwerkerk, sinds 1940 directcur van het fanfare korps „Oefening en Uitspanning" en werkend lid sinds 1903, legt vrijdag voor goed de dirigeerstok neer (Foto: Zierikazeesche Nieuwsbode). Voor nadere inlichtingen of gratis proefrit: ^arJNL^TJ/Vandel^eltastraaMO^ieuwerkerk^elMW 2. De man in do zwarte mantel en zijn reisgenoten hadden hun paarden tot aan de valbrug van de eenzame burcht gedre ven. De transen waren verlaten, geen wachter liet zich zien; het scheen als was het ganse kasteel uitgestorven. Op een wenk van zijn meester zette een der lansknechten een jachthoorn aan de mond. Scherp' schalden de tonen door de heldere vrieslucht en vrijwel onmiddellijk verscheen het hoofd van de poortwachter voor een torenvenster. „Wie zijt ge en wat wenst ge?" riep hij bars naar omlaag. „Sir Thomas, hertog van Norfolk, met klein gevolg, verzoekt om onderdak voor de nacht", riep de hoornblazer terug. „Hertog van Norfolk? Wie hoorde daar ooit van spreken?", antwoordde de poort wachter argwanend. „Zeg eens, waarde vriend, waar ligt dan wel dat hertogdom?" De man in de zwarte mantel rukte drif tig aan de teugels van zijn rijdier. „Pak u weg, lompe vlegel", siste hii woedend. „En meldt uw heer dat er een Saksisch edel man voor zijn poorten staat!" „Wel, wel, een Sakser in Italië!" lachte de spraakzame poortwachter, zonder aan- stalte te maken om hel bevel uit te voeren. „Is de edele ridder wellicht een weinig verdwaald of is dit misschien een derde kruistocht naai' het Heilige Land? Haha!" Maar de lach bestierf hem op de lippen. Op de torentrans was de gestalte van de kasteelheer vex schenen. „Hou op met je brutale grappen. Carlo!" spx-ak hij op strenge toon. „En trek onmiddellijk het valhek op. De gastvrijheid van dit huis zal hooggehouden worden zolang ik, Aram do Avonturier, cr heer en meester ben!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 9