TAPIJTEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amerika verwacht binnenkort derde Chinese kernbom-proef De éénmans-torpedo op Vuurtorenstrand Zware Deense boeten voor Nederlanders 'n ster matras Canada wil vrede in Vietnam Portugal contra resolutie Veiligheidsraad Hogere broodprijzen China nog niet erg sterk Acht kinderen verbrand ANGLIA TORINO Fordgarage GLERUM Auto na slip in sloot langs Rijksweg bij Nieuwerkerk - Zwaar- en lichtgewonde DEURLOO - ZIERIKZEE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 29 april 1966 122ste jaargang Nr. 19981 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochfman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling t 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Koninklijke onderscheidingen op Schouwen-Duiveland WASHINGTON, 28-4. Het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken heeft donderdag naar aan leiding van berichten over een op handen zijnde nieuwe Chinese kern proef meegedeeld, dat er inderdaad aanwijzingen bestaan dat China toe bereidselen treft tot een derde nu cleaire en misschien wel thermonu- cleaire proefexplosie. Volgens offi ciële kringen zou dit vrjj binnenkort kunnen gebeuren. De woordvoerder van het State Department, Robert McCloskey, ver klaarde dat de komende kernexplosie krachtiger zal zijn dan de eerste twee en mogelijk ook meer radio-ac tieve afvalstoffen op zal leveren. Hij sloot de mogelijkheid niet uit dat er ditmaal een thermonucleaire ontplof fing zou plaatshebben, wat erop zou wijzen dat de Chinezen op nucleair gebied een hogere ontwikkelings graad hebben bereikt, maar meende dat ,.de itijd nog ver af is, dat een Chinese thermonucleaire bom door Ingezonden mededeling een raket kan worden vervoerd". Een aantal regeringen was op de hoogte gesteld van de inlichtingen waarover Amerika beschikte, zo bevestigde McCloskey. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken kondigde ook de twee vorige Chinese kernproeven aan, die op 16 oktober 1964 en 14 mei 1965 werden genomen. Aange nomen wordt dat het ministerie van defensie in Washington en de Ame rikaanse Geheime Dienst (C.I.A.) de Chinese voorbereidingen op het proefterrein van Lop Nor in de Sin- kiang-woestijn dank 'zij waarne mingssatellieten en verkennings vliegtuigen kunnen volgen. ESBJERG, 28-4. De eigenaars van de twee Nederlandse vissersboten, die woensdag naar de Deense haven Esbjerg werden opgebracht wegens het vissen binnen de territoriale wa teren van Denemarken, 'hebben don derdag van een rechtbank in Esbjerg zware boeten gekregen. De schippers kregen de keus tus sen verbeurdverklaring van hun vistuig of een boete van drieduizend gulden. Voorts moest iedere schip per nog een boete van vijfhonderd gulden betalen. De broers Steven, Jan en Meindert Korf van de UK 28 besloten na een nauwgezette rekensom de netten in Esbjerg achter te laten. De strop was daarmee nog niet volledig, want behalve de boete van vijfhonderd gulden voor elk van hen moesten zij nog een honderdvijftig gulden neer- teil enom hun garnalenvangst te mo gen behouden. Schipper Johannes Kwakman van de Volendam 28 gaf er de voorkeur aan de boete te betalen en zijn net ten te behouden. Daarnaast raaide hij nog vijfhondex-d gulden voor het behouden van zijn vangs en als per soonlijke boete vijfhonderd gulden kwijt. De twee vissersboten wei-den woensdagochtend door een Deens marinevaartuig gesnapt toen zij ter hoogte van zuid-west Jutland in de Deense wateren 'hun netten hadden uitgezet. Rumoer in Franse Nationale Vergadering PARIJS, 28-4. In de Franse Na tionale Vergadering raakten de ge moederen donderdag zeer verhit na dat de Ben Barka-affaire fn een de bat over een amnestiewetsontwerp was opgelopen. De Gaullisten dienden een amen dement op het wetsontwerp in, dat volgens de luidkeels protesterende oppositie tot doel had mr. Pierre Le- marchand, een Gaullistisch parle mentslid en advocaat, te bevoordelen Lemanchand, die naar gezegd wordt betrokken was bij de ontvoering van de Marokkaanse oppositieleider Ben Barka, werd vorige maand uit de Parijse orde van advocaten gesto ten. Hij heeft toegegeven dat hij kort na de ontvoering' daarover was in gelicht, maar ontkend dat hij er een aandeel in had. De Gaullisten trok ken hun amendement tenslotte in. Invoer van Chinese karpers DEN HAAG, 28-4. De organisatie ter verbetering van de binnenvisse rij heeft voor experimentele doel einden 1500 levende Chinese gras karpers uit Hongarije ingevoerd. De ze week zijn ze per K.L.M.-vliegtuig aangekomen en uitgezet in de drie vis'kwekerijen van de O.V.B., in Val- kenswaard. Bergeijk en Oostelijk Flevoland. De O.V.B. wil nagaan hoe deze planten etende vissen, die voor het eerst in Nederland zijn geïmporteerd, zich onder Nederlandse omstandig heden gedragen Onder meer wil men weten met welke planten ze zich bij voorkeur voeden. Men denkt aan de mogelijkheid, deze vissen te gebruiken cm vijvers vrij te houden van een teveel aan waterplanten. OTTAWA, 29-4. De Canadese Mi nister van buitenlandse zaken, Paul Martin, heeft voor een parlements commissie verklaai'd dat Canada zeer voorzichtig poogt aan te stui*en op een regeling van het conflict in Vietnam door onderhandeingen. De minister, die wees op de rol die Ca nada in de intex-nationale controle commissie vervult, is van mening dat de standpunten van de twee in het conflict in Vietnam betrokken partijen niet zo onwrikbaar zijn als men zou denken „Wat belangrijk is, is dat de onderhandelingen op het juiste moment beginnen", aldus Paul Martin. NEW YORK, 29-4. In een brief aan de secretaris-generaal van de V.N. trekt de Portugese delegatie by de V.N. de geldigheid in twijfel van ccn resolutie van de Veiligheidsraad krachtens welke Engeland het recht heeft geweld te gebruiken om tan kers tegen te houden die olie naar Rhodesië vervoeren, aldus is van welingelichte zijde vernomen. APELDOORN, 28-4. De voorzitter van de Nederlandse Bakkex-sbond, de iheer C. Koppert, 'heeft op de in Apel doorn gehouden vergadering van de bond gepleit voor een stijging van de broodprijzen. „De stijging van de onkosten en de steeds stijgende noodzaak tot investering wordt in genendele opgevangen door de hui dige broodprijzen", zo zei de heer Koppert. Hij deel'de mede dat het broodverbi^uik in het afgelopen jaar gedaald is met ongeveer twee pro cent. KARATSJI, 28-4. Premier JTsjou en-Lai van China heeft in een ge- spx-ek met iemand van het in Kax-at- sji verschijnende blad „Dawn" ge zegd dat China, „hoewel sterker dan tevoren, nog niet erg sterk" is. Er zouden nog twintig tot dertig jaar van hard werken nodig zijn om van China een 'krachtige, moder ne staat te maken. OTTAWA, 29-4. Zeven kinderen van een gezin, in de leeftijd van een tot tien jaar, en een buurmeisje van twee zijn bij een 'brand te Hull, in de buurt van Ottawa, om het leven gekomen. Hun vader, een taxi chauffeur was op zijn werk en de moeder afwezig. Vier kinderen van hetzelfde 'gezin zijn gespaard geble ven. Het oudste meisje van twaalf had de jongste van twee weken en nog twee zusjes in veiligheid kun nen brengen. In de Portugese brief woi'dt opge merkt, dat de desbetreffende x-esolu- tie werd goedgekeurd, hoewel twee van, de vijf permanente leden van de raad - de Sowjet-Unie en Frank rijk - er niet voor stemden. Portu gal beroept zich op een artikel van het handvest van de Vex-enigde Na ties volgens hetwelk besluiten van de Veiligheidsraad goedgekeurd moe ten worden door zeven leden van de raad met inbegrip van de permanen te leden. De brief van Portugal zal naar men vexwacht binnertkoi-t gepu bliceerd worden. Jongetje verongelukt CALLANTSOOG, 28-4 De vijfja rige Robbie Steutel is voor de ou derlijke woniin'g in Callantsocg bij het oversteken van de Lange vliet- weg geschept door een personenau to, 'bestuurd door J. K. uit Den Hel der. Het kind is ten gevolge van de klap in 'het diepe water van de vaaVt geslingerd. De autobestuui'der heeft 'hét jongetje direct uit het wa ter gehaaid, waarna het in zoi'gwek- kende toestand naar het St. Lidwi- na-ziekenihuis in Den Helder werd verveend. In de loop van de avond is het kind aan zijn bekomen kwets uren overleden. Man randt meisje aan HEEL, 27-4. Een 22-jarige vracht wagenchauffeur uit Wessem heeft de 16-jarige dochter van een opper wachtmeester van de rijkspolitie uit Wessem aangerand. De man heeft zich later vrijwillig gemeld bij de rijkspolitie van Heel. Hij is in af wachting van zijn voorgeleiding voor de officier van justitie ingesloten in het politiebureau van Grathem. Auditorium T.H. Eindhoven geopend EINDHOVEN. 28-4. In aanwezig heid' van prins Bernhard, de minister van onderwijs en wetenschappen, prof. dr. I. A. Diepenhorst en de staatssecretaris van verkeer en wa terstaat ir. S. Posthumus, heeft mi nister-president mr. J. M. L. T. Cals het auditorium van de technische hogeschool te Eindhoven officieel voor geopend verklaard. De opening, die 'klankrijk werd opgeluisterd door het Brabants Oikest onder lei ding van Hein Jordans, werd door ruim 2000 genodigden bijgewoond. NIEUWERKERK, 28-4. Twee ver pleegsters uit het Deltaziekenhuis Ingezonden mededeling Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee HAAMSTEDE, 27-4. Bü de goed vorderende werkzaamheden cm de stookolielaag van het strand te krij gen ontstond deze week - gelijk ge meld - een kort oponthoud, toen een dragline die een sleuf maakte, plot seling op iets metaalachtigs stootte. Direct werd het werk gestaakt en een 10-tal meters verder een nieuwe geul gemaakt. Ook hier zat iets hards in de grond en daarom werd nog maar iets verder een gat gemaakt, doch voor de derde maal ondervond de dragline moeilijkheden. Op die plaats die ongeveer 700 meter weste lijk van de vuurtoren ligt werd toen het werk gestaakt en wat verderop voortgezet. De Hulp verleningsdienst werd gewaarschuwd die met een groep manschappen onder leiding van de commandant, de heer J. F. Kohier uit Amsterdam op het strand verscheen. Om het gevondene werd een gat gegraven en toen bleek weldra dat in het eex-ste gat de resten zaten vaxi een éénmanstox-pedoboot, afkomstig van de Duitsers uit de 2e wereldoor- Jog. In het tweede ga/t lag een hal ve torpedo en in het derde een dito Met behxalp van een zware lier ge- monteei-d op de vrachtauto van de H.V.D. werden de resten van de 2e wei-eldooi-log op gevijzeld en aan een na dei- onderzoek onderworpen. De boot was precies in twee stukken, evenals de torpedo's met hun dubbel- schioef aandrijving. All'e koperen leidingen die een deel van het aan- dx-ijvingsmechanisme vormden ble ken nog vx-ij goed. Springstof was niet meer te vinden zodat de H.V.D. besloot om de i-esten te laten liggen voor Rij kswaterstaat. De Duitsers gebruikten in de 2e wereldoorlog deze kleine bootjes om aanvallen te doen op koopvaardij schepen. Het bootje had een grote Ford V 8 motor als voox*tstuwing terwijl het bijna geheel onder water verdween als hij bewapend met twee zware torpedo's ergens heen voer. Alleen het hoofd van de bestuurder kwam in een glazen stolp boven het water uit. Toen Walcheren en Zeexlws Vlaande ren bevrcijd waren lag de vaart voor tankers en koopvaardijschepen naar Antwerpen over de Westerschelde open. De Duitsers stationeerden toen in Burghsluis een groep van deze een- mansbootjes, die tegen de avond als het donker werd de haven verlieten op weg naar de mond van de Wes terschelde om daar de schepen aan te vallen. Indien ze niet getroffen werden door afweervuur, hetgeen door hun geringe grootte en onzichtbaarheid erg moeilijk was kwamen ze in de loop van de nacht weer in Burgh sluis terug, waar ze van twee nieuwe torpedo's werden voorzien om de volgende avond weer te vertrekken. De R.A.F. kreeg opdracht om dit venijnige wapen aan te vallen en zo verschenen op een mooie zonnige na jaarsvoormiddag in 1944 11 Spitfires boven de haven en maakten met hun bommen en granaten van deze boot jes en de basis een grote puinhoop. fUlen verdwenen naar de bodem en waren voor verdere operaties uitge schakeld. Na de oorlog werden ze uit ie haven verwijdex-d waarna nog eni ge motox-en opgeknapt werden en dienst deden in vrachtauto's. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Een goede verteller is iemand die een goede memorie heeft en die vermoedt dat zijn toe hoorders die niet hebben. Weinig bewolking Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met weinig bewolking; vannacht plaatselijk nachtvorst en hier en daar mist; zwakke tot ma tige, in hoofdzaak noox'doostelijke, wind 30 april. Zon op 5.13, onder 20.02. Maan op 14.08, onder 4.02. 1 mei. Zon op 5.11, onder 20.04. Maan op 15.35, onder 4.19. 2 mei. Zon op 5.09, onder 20.06. Maan op 17.00, onder 4.34. Volle maan: 4 mei te 22.01. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 april 11.16 v.m. 1 mei 12.40 n.m. 2 mei 1.01 v.m. BROUWERSHAVEN: 30 april 11.06 v.m. 1 mei 12.26 n.m. 2 mei 0.56 v.m. Doodtij: 30 april. 23.53 n.m. n.m. 13.35 n.m. 23.55 n.m. n.m. 13.18 n.m. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Salazar heeft langste O staat van dienst LISSABON, 28-4. Premier Anto nio de Oliveira Salazar van Portu gal 'is donderdag 77 jaar oud gewor den, woensdag was 'hij 39 jaar aan het bewind, waarmee hij het langst in dienst zijnde staatsman ter we reld is. Hij begon in 1932 als minis ter van financiën en is sinds 1932 onafgebroken minister HILVERSUM. Tijdens een be stuursvergadering van de Stichting Openbaar Kunstbezit heeft de heer J. G. Wertheim de dagelijkse leiding later een televisie-cursus werd toege Wertheim nam destijds het initiatief tot de nu 10 jaar bestaande radiocur sus openbaar kunstbezit, waaraan van dit instituut neergelegd. De heer voegd. WASHINGTON, 28-4. India zoekt voor zijn nieuwe vijfjarenplan bui tenlandse hulp ten bedrage van 8,4 miljard dollar (ongeveer f 30 mil jard). heeft het hoofd van het plan bureau Méhta dondex*dag officieel b ekendgema ak t. ZEIST. Aan de Joost van den Vondellaan 19, in Zeist wordt zater dag 7 mei op bescheiden vvyze feest gevierd ter gelegenheid van het feit dat de bewoonster de 105-jarige leef- tyd bereikt. te Poortugaal, mcj. J. J. S. en M. G. x-eden in een personenauto op de Rijksweg van Zierikzee dn de rich ting Nieuwerkerk. Zij passeerden een vrachtauto met aanhangwagen op het moment. dat een tegenligger naderde. De chauffeuse verloor de maoht over «het stuur, geraakte in een slip en 'kwam met dc auto on dersteboven in een langs de weg ge legen sloot terecht. Mej. S werd zwaar gewond. Lichter gewond werd haar passagiei'c mej. G. Dokter L. v. d. Zande te Nieuwerkerk verleen de de eerste hulp, waax-na beiden naar 'het Zweedse Rode Ki'uis-zie- 'kenhuis te Zierikzee werden over gebracht. Dc rijkspolitie stelde een onderzode in naar 'het ongeluk en kwam tot 'de verbijsterende ont dekking, dat de chauffeuse niet in het bezit was van een rij'bewijs. Suikerrietsnijders geëlectrocuteerd SAO PAULO, 29-4. Negentien suikeiTietsrxijiders zijn gistei-en op een suikerplantage in de buurt van Sao Paulo om het leven gekomen toen een vrachtauto met zestig ar beiders in aaraking kwam met hoog spanningskabels, aldus meldt een Braziliaans persbureau. Zeven men sen moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd. Zoinerpostzegelactie '66 DEN HAAG, 28-4. De zomerpost- zegelactie 1966 zal op 3 mei worden ingeleid met ©en officiële eerste ver koop in het stadhuis van Bolsward. De zomerzegelsei'ie, waarvan de toe slag is bestemd voor diverse doel einden in de sfeer van do volksge zondheid, cultuurbevordering en maatschappelijk wenk, is dit jaar ge wijd aan 'het 200-jarig bestaan van do Maatschappij der Nederlandse Letterkunde en de herdenking van het feit, dat de Friese dichter Gys- bert Japicx 300 jaar geleden Ie Bols ward overleed. Ingezonden mededeling Bekijk vrijblijvend onze geheel exclusieve collectie handgeknoopte Woninginrichting Appelmarkt 4 Telefoon 2946

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1