vleesconserven NEEM NU IN BLIK „DE JACHT IS ALTIJD OPEN" TRIUMPH Rhodesisch perspectief: REMISE Plattelandsjongeren hoorden over kunst Voor ieder een flinke plak! Is uw'keuken winkeltje óók zo welgevuld met blikjes DAMES! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 aprU 1966 Nr. 19980 let s over Jacobus Teiuies van der Vliet; letterkundige (Ingezonden). In het bijzo-nder interessante boek werk „De pers in Zeeland, 1758-1900. Beschrijving van in Zeeland uitge geven dag- en weekbladen en perio dieke geschriften van 1758 tot ultimo December 1900", door tl. P. Abra hams ('s-Gravenhage, 1912), komt op de bladz. 286-293 een hoofdstak over „De Zierikzeesche Nieuwsbode". Naast veel anderre lezenswaardi ge en wetenswaardige bijzonderhe den dit publieiteits-medium betref fende, vond ik het navolgende mede gedeeld omtrent den thans vrijwel vergeten letterkundige, wiens naam boven dit epistel prijkt: „Verder behoorde zeker ook tot de bekwame mannen die aan het blad hebben medegewerkt: Jacobus Ten nis van der Vliet. Hij werd geboren te Zierikzee en opgeleid tot apothe ker. Maar dit vak kon hem niet be koren, voor letterkunde scheen hij echter een bij zonderen aanleg te hebben en vele zijner geschriften zijn steeds onder het pseudoniem „Boudewijn" m tijdschriften opge nomen of afzonderlijk uitgegeven; en zoo al geen redacteur van cle Zie rikzeesche Nieuwsbode, is hij toch zeker gedurende eenigen tijd daar van do getrouwe medewerker ge weest. In Den Haag, waar hij zich in 1864 vestigde, kreeg hij eene 'betrekkelij ke vermaardheid. - Zijne lichame lijke "krachten waren, in tegenstelling met de geestelijke, zeer gering, en zijn overmatige aandrang tot wer ken ondermijnden zijn gesteld en sleepten hem op 37-jarigen leeftijd ten grave". Passage uit: „Het Servetje" Tot zoover H P. Abrahams. - Aan sleahts weinigen zal het bekend zijn, dat de bekende publicist en letter kundige Gerard Keller in zijn aller aardigst boekje „Het Servetje. Her innering aan „Oefening kweekt ken nis", onder schuilnaam Conviva in 1878 te Leiden (bij Gualth. Kolff) uitgegeven, een geheele passage aan onzen Van der Vliet wijdt. Boudewijn van der Vliet) is dood. Hij is „vóór zijn tijd door gegaan", zou ik bijna geneigd zijn te zeggen, - in herinnering aan Jonckbioet's aardigheid: dat hij „voor zijn tijd werkte". De aardigheid had haar ontstaan te danken aan de gewone verontschuldiging van Boudewijn, dat "hij niet aan het Servetje blijven kon, omdat hij voor zijn tijd moest werken. Die tijd was een maandblad dat hij redigeerde en dat zijn bloei minder aan den inhoud te danken had dan aan de loterij van boeken en kunstwerken, wel'ke er aan was Prins Bernhard opent recreatie-congres ROTTERDAM, 26-4. Prins Bern hard heeft in het Hilton 'hotel in Rotterdam 'het eerste internaionale congres van de Aliance Internationale de Tourisme over openluchtrecrea tie geopend. Het congres werdt door 250 personen bijgewoond, 'hoofdzake lijk uit noord- en west-Europa, maar ook uit de Verenigde Staten, Thai land, Polen, Hongarije en Bulgarije. Drie dagen duren de besprekingen op deze internationale conferentie. Onderwerpen c.m.: planologie voor openluchtrecreatie, recreatiever keer en vervoer en ontsluiting van na tuurgebieden Vandaag (donderdag) en vrijdag maken de deelnemers excursies naar Nederlandse recreatiegebieden. verbonden. - Toen Boudewijns hu welijk geheel onverwacht vervroegd werd, beweerde Jonckbloet, dat dit het natuurlijk gevolg was van Bou dewijns gewoonte om voor zijn tijd te werken. Het was de eenige gees- ugheid niet, waarmede de altijd schertsende geleerde den voormali- gen apothekersbediende vervolgde. Als eenvoudig apothekersbediende vormde hij zich zeiven en, was of werd hij geen geleerde, hij mag on der de goede letterkundigen van zijn tijd genoemd worden". Dr. mr. H. P. SCHAAP. Zieriiksee, 25 april '66 Slachtoffers van kolendampvergiftiging DEN HELDER. 27-4. In een zie- kenhuis in Den Helder is de 76-jari- ge mevrouw M. van Vliet-Peper overleden. Op de tweede «Paasdag werd de vrouw in haar woning in Den Btirg op Texel samen met haar eveneens 76-jarige echtgenoot, be wusteloos aangetroffen. Beiden wa ren in hun slaap bewusteloos geraakt tengevolge van kolendampvergifti ging. De man overleed nog diezelfde dag. RECHTSZAKEN Zes jaar geëist voor doodslag AMSTERDAM. 27-4. De officier van justitie, mr. H. G van Everdin- gen, heeft tegen de 20-jarige plat- formarbeider H. G. G. I. uit Amstel veen terzake van doedslag op de ne genjarige Arie van Hemert zes jaar gevangenisstraf met aftrek plus ter beschikkingstelling van de regering geëist. Ingezonden mededeling Dikke boete NEW YORK, 27-4. Een recht bank in New York heeft be paald dat ze$ Amerikaanse scheepvaartmaatschappijen de Amerikaanse regering een be drag schuldig zijn van 25 mil joen dollar aan niet-betaalde belasting. De betrokken maat schappijen, die beheerst wor den door de Griekse reder Stauros Niarchos, hebben zich by deze uitspraak neergelegd Morgen (vrijdag) arriveert op Schip hol „moeders mooiste" uit Australië, mej. Sue Gallie, die een bezoek van twee dagen aan Nederland brengt. Sue Gallie is 21 jaar oud, plm. 1.75 m lang, slank, heeft hoogblond haar en is een levendige persoonlijkheid. Zij studeerde Frans en Italiaans en behaalde een graad aan de univer siteit van Sydney. Bij de verkiezing van Miss Australië gaat het niet al leen om fysieke bekoorlijkheden, maar ook om persoonlijkheid, alge mene ontwikkeling, intelligentie, de stem, de houding en de smaak voor kleding. De miss-verkiezing in dit land bracht f 2.600.000 op, bestemd voor spastische kinderen. tot de heer Braat werd gesproken door de vice-voorzitter. Onder het overhandigen van een boekenbon ge waagde hij van een interessante le zing en een verhelderend tentoon- stellingsbezoek ZIERIKZEE, 26-4. Op de verga dering van de Plattelands Jongeren Gemeenschap in het Huis van Nas sau sprak de heer Ad Braat over kunst. De vice-voorzitter de heer C. van Schelven kon een een en twin tigtal leden welkom heten. Onder de ingekomen stukken bevond zich een uitnodiging tot bywoning van de af scheidsavond van de Voorburgse Z. I>.M.-gasten. De bloesemrit is vastge steld op 7 mei; het traditionele schuurfeest zal worden gehouden op 14 mei. Met behulp van reprodukties stond hierna de heer Braat in zijn cause rie stil bij verschillende stromingen in de kunst. Uit de talrijke prenten bleek dat met de wisseling der tij den, ook verschillende schilderstijlen zich hebben ontwikkeld. In vroeger lijden was het schilderen vaak meer het beroepsmatig tekenen of schil deren van portretten, thans is het veel meer het uiten van persoonlijke gevoelens van de kunstenaar. De re produkties gaven te zien dat de lij nen langzamerhand vervagen en de details cp de schilderijen verdwijnen Spreker stond hierna stil bij de ver schillende technieken. Daaruit bleek wel duidelijk dat. het scheppen echt geen zaak is van „kladderen", maar van een doelbewust uitwerken van •no'ief. Na de pauze begaven de leden zich o.l.v. spreker naar het Burgerweeshuis, waar de vele aan wezige tekeningen in ogenschouw werden genomen. Een dankwoord ngezonden mededeling Wat voor vleesgerecht eet u vanavond? Heerlijk, duik in uw eigen 'keukenwinkeltje' met vlees- conserven. Daar is zeker Iunchworst bij. 1 Blikje... 5 flinke plakken, gebakken in de koekepan... verrükkelijkEn u weet, wat u eet - alle vleescon- se' ven zijn met zorg bereid en hygiënisch verpakt. Dode weergekeerd REGGIO EMILIA, 26-4. In 1944, 22 jaar geleden dus, werd Annunzi- ata Cattalini met een groep partiza nen, die zij hielp, ergens in Noord- Iialië door de Duitsers gevangen ge nomen. Haar verwanten lieten na de oorlog in heel Europa naar haar zoe ken maar er werd geen spoor van haar gevonden. In 1952 werd ze of ficieel dood verklaard. Men nam aan dat zij in een concentratiekamp was overleden. Haar naam werd gebei teld op het oorlogsgedenkteken 'in Villaminozza, de plaats waar zij 'ge woond'had en haar bejaarde moeder kreeg-oorlogspensioen Alles was min of meer geregeld en Annunziata leefde in de herinnering van haar familie voort als een dap pere vrouw die het leven had gela ten in de strijd tegen de nazi's. Maaj- een dezer dagen kwam hier verandering in. De Italiaanse auto riteiten zochten de verwanten van Annunziata Cattalini voor een bij drage in de verpleegkosten omdat zij voor onderzoek van een psychiatri sche inrichting naar een ziekenhuis was gebracht. Zij bleek dus nog in leven te zijn. Haar verwanten stel den direct alles in het werk om in contact met haar te komen en zon dag was het dan zover. De nu 58- jarige Annunziata kreeg bezoek van hen. Zij had 22 jaar in een psychia trische inrichting gezeten. VOETBAL DREISCHOR SLOEG KRUININGEN (1-4) Dreisohor dat te Kruiningen tegen de 'gelijknamige club met een geha vend elftal binnen de lijnen moest treden, heeft zieh niettemin uitste kend geweerd. Op het appèl ontbra ken o.a. deelman Kommer, Lodewij'k en van den Bos, waarvoor respectie velijk Steenland het doel verdedigde en Kor van der Werve en Piet van der Weijde als invallers optraden. Vooral het meespelen van invaller van 'der Weijde was zeker geen ver zwakking en deze knaap werkte dat het een lust was. Dreisdhor moest al vrij spoedig na de aanvang tegen een 1-0 achter stand aankijken wat de blauw-wit- ten echter niet ontmoedigde. Met frisse aanvallen werd de Kruiningse deelman menigmaal in igevaar ge bracht en het duurde dan ook niet lang of de Vlieger kon de gelijkma ker in de touwen werken (1-1). Of schoon Kruiningen af en toe aardige aanvallen opzette, bleef Dreisohor tcjch de 'gevaarlijke ploeg. In de voor hoede was het gemis van Lodewij'k en van den Bos merkbaar, maar een en ander werd ruimschoots vergoed door 'het enthousiasme, waarmee de invallers speelden. Bovendien was Rinus de Rijke ook nu weer zeer ak- tief, 'hetgeen de Kruiningse achter hoede nogal eens voor grote proble men stelde. Nog voor 'het verstrijken van de eerste speelhol ft zag de ver dienstelijk spelende de Rijke zijn kans schoon en Dreischor leidde met 1-2. Ook na de rust bleef Dreischor het beste van het spel behouden. Dreischor voelde zich bovendien nog extra gesterkt toen doeltpnan Steen- land een penalty wist te stoppen. De tweede keer plaasten de Kruiningers de bai tegen de staander. Na annate de wedstrijd vorderde, werd Drei schor weer gevaarlijker. Door tdoel- punten van Kees Kommer en S. de Vlieger - de laatste plaatste listig over de keeper 'heen - behaalden de blauw-witten tenslotte een volkomen verdiende 1-4 overwinning, waarop bij het vertrek uit Dreischor zeker niet gerekend was. Wat overigens hard werken al niet vermag. Jo Grimond, leider van de Britse liberale partij, vertrekt 6 mei uit Londen voor een reis van 19 dagen in de Chinese volksrepubliek, zo wordt officieel in Londen meege deeld. DJ AK ARTA. Verscheidene hon derden jeugdige Indonesiërs, beho rend tot de anti-communistische be wegingen Kappi en Kami. hebben de zetel van de Pantindo-partij en studentenbeweging Germ in do in Djakarta geplunderd. De organisa ties worden als crypto-communis- tisch beschouwd KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Terheyde aan Zee (toez.): Ph. M Becht, Zaamslag; te Haarlem (va'k. B. K. W .Dijkstra): G. W. IJzei-man, Beverwijk. Aangenomen naar Heeg: A. Grif fioen, Oudega (H.O.). Bedankt voer Oldeboom (toez.): M. Ruster, Anjum; voor Eist (U): J. Kort low, ra unci er t. Ger. Kerken Beroepen te Vlaardingen (vak. H. J. Heynen): D. Kloppenburg, Nijver dal; te Wommels: kand. C. van Gin- kel, Ede; te Bergum: D. Kloppen burg, Nij verdal; te Buitenpost (2de pred.'pl.): A. H. Ley, Ureterp; te Min- nertsga: kand. T. Ausma, Maarn. Bedankt voor Hallum: B. Boelens, Delden. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Zwagerveen-Zwaag- westeinde: A. Hordijk, Baflo-Warf- fum. Bedankt voor Onnen: H. H v. d. Linden, Kaapstad. Ohr. Ger. Kerker. Bedankt voor Leerdam: M. C. Ta- nis, BarendreCht. Ger. Gemeenten Tweetal te ScherpenisseH. van Gidst, Triohfc en W. C. Lamain, Grand Rapids (U.S.A.), Beroepen te Hilversum: G Schip- aanboord^ Apeldoorn, die bedankte voor Leerdam. Ingezonden mededeling WITTE KRUIS poeders hèlpen. maand (X) weer! NfV ZOMER GROENTEN VOOR AFWISSELING IN HET MENU! BLIK DOOR HET WERELD VENSTER NS Premier Ian Smith heeft boos alle banden met Londen verbroken na dat het hem was mislukt via Mo zambique het olie-embargo te door- breken. Hij is verbolgen op de „ver raderlijke" Britse regering, hoewel die niet meer heeft gedaan dan wat ze had aangekondigd. De boosheid van Smith is ook niet best te rijmen met zijn verder betoog, dat ondanks het falen van de missie der tankers loanna V en Manuela de Rhodesiërs niet bezorgd behoeven te zijn. Wan neer (Je Britse maatregelen dan zo weing invloed hebben, waarom dan zo boos? In feite begint inderdaad voor Smith de toestand te nijpen. De -ta- baksverkocp kwam er op neer dat zijn regering zelf de hele oogst op gekocht heeft en er ongeveer mee is blijven zitten. Wat weggegaan is reist via Zuid-Afrika en de hande laren hebben - van h'un kant terecht - bepaald niet te veel betaald. Omge keerd levert Zuid-Afrika olie, maar premier Verwoerd in Pretoria doet dit zo onopvallend mogelijk. Hij is Smith welgezind, maar wenst ter- wille van hem voorlopig niet al te veel risico te lopen. Beperkt Zuidafrikaanse olie gaat naar Rho- desië over de iveg en per trein, maai de mogelijkheden daartoe zijn be perkt en niet snel uit te breiden. Bo vendien is dit een vrij dure grap. De Rhodesiërs zullen heel zuinig moeten zijn en dan nog kost het' de schatkist enorme bedragen die ove rigens niet worden aangevuld. Die weg via Zuid-Afrika betekent echter toch dat het embargo nooit finaal een tot de dood knellende greep kan krijgen. Dat zou pas kun nen als het embargo tot Zuid-Afrika werd uitgebreid Dat is in feite ech ter onmogelijk. In de eerste plaats beschikt Zuid-Afrika over olie-voor raden die voldoende zijn voor meer dan een jaar en een eventuele blok kade zou dus jaren moeten duren. Maar de kustlijn van Zuid-Afrika is te lang om die met succes af te gren delen. Bovendien zou Groot-Brittannië een zeer belangrijke klant voor zijn export kwijl raken en kan Zuid- Afrika het de rest van de wereld zeer onaangenaam maken door zijn goud niet langer via Londen te verkopen, maar er een soort zwarte markt mee te beginnen. En Zuid-Afrika is nu eenmaal de grootste en toonaange vende goudleverancier van de vrije wereld. Verwoerd, heeft geen lust zich helmaal achter Smith te stellen, maar hy zal het zeker doen als het niet anders kan. Crisis Terwijl de Britten enerzijds niet al te veel verder kunnen langs de nu ingeslagen weg en Zuid-Afrika aan de andere kant ook niet ai te veel meer steun kan verlenen aan Rho- desiëis de enige oplossing dal op de een of andere manier een gesprek aan de gang komt tussen Britten en Rhodesiërs. Het verbreken van de diplomatieke banden vergemakke- lijks zulks niet, maar maakt het ook niet onmogelijk. Een dergelijk gesprek krijgt te meer zin doordat de zwarte Afri kaanse landen net door een reeks van de p'enibelste crises zijn gegaan: chaos in Ghana, staatsgreep in Ni geria, een merkwaardig soort een- mansregering in Kongo en bestuur lijke merkwaardigheden in vrijwel ieder ander land. Ook in Londen be koelt dit de geestdrift om de blanke Rhodesiërs van vandaag op morgen een politiek systeem op te dringen waardoor de gekleurde meerderheid het absoluut bewind krijgt. Er moet wel een waarborg kamen dat op de duur de normale toestand ontstaat van één burger één stem. Maar op de duur. Dat wil zeggen dat de basis voor een gesprek nu breder ist dan bij voorbeeld een jaar geleden. En tot een gesprek zal het moeten komen, niet uit sympathie, maar omdat de economische dwang nu eenmaal niet verder kan gaan dan ze nu is gegaan. FEUILLETON „En mieter dan alsjeblieft op. Dat bedoel je?" Ze keek hem verschrikt aan. „O. nee. Hij lachte. „Dat is tenminste eer lijk. Je probeert je zo lelijk mogelijk voor te stellen Allemaal show. Waar om doe je dat, Dorien?" „Omdat ik je een hele berg narig heid wil hesparen." Hij boog zich voorover naar haar toe. „Waarom wil je me dit bespa ren?" Ze zuchtte. „In 's hemelsnaam, vraag niet zoveel. Het heeft alle maal zo weinig zin. Ik kan het je niet uitleggen, maar „Kan ik je dan niet helpen? Ik heb toCh gezegd, dat ik van je houd? Ze schudde haar hoofd. „Gijs, het leeftijdsverschil alleen al „Onzin, Dorien, die paar jaar Nou, als je met alle geweld wilt, dat we leder ons eigen weg gaan. „Dat 'is 'heus het beste, Gijs." Hij dronk van zijn koffie en 'haal de sigaretten uit zijn zak. Ze accep teerde er een en toen ze rookte, vroeg hij„Ik wil je één vraag stel len, Dorien, en geef me er dan alsje blieft een eerlijk antwoord op. Zon der meer. Beteken ik wat voor je? Ik bedoel natuurlijk niet daarmee meteen al: 'houd je van me. Alleen maar dit: Heb je aan me gedacht in deze dagen?" Ze keek hem door de rook van haar sigaret aan. „Juist, omdat ik je een aardiige jongen vind, wil ik je teleurstellingen besparen. Het heeft geen zin." Hij werd kriegelig. „Wat zijn dat dan voor moeilijkheden? Waarom zeg je me dan niet, wat er aan de 'hand is? Wat zou er op tegen zijn, als jij en ik met elkaar omgingen? Een.s een avondje gezellig uit, een ander avondje 'hier, bij je thuis een leuke wandeling op een vrije middagWat drommel, we heb ben er toch zeker de leeftijd voor? Miljoenen jonge mensen komen met elkaar in kontakt, beginnen wat voor elkaar tc voelen, gaan van elkaar houden en trouwen later. Miljoenen mannen en vrouwen zijn gelukkig met elkaar I'kik snap jou niet. hoor. Ik ben toch ook eerlijk?" Ze kwam overeind en liep naar het andere eind van hel vertrek. „Pijnig me alsjeblieft niet langer. Ik kan er niet meer tegen op. Ga alsjeblieft en laat me met rust. Dal is het beste voor ons beiden." Ze stond mei de rug naar hem toe en drukle de half opgerookte siga ret uit in een asbak op het dres soir. Langzaam kwam hij overeind. „Goed, als het niet anders kan." antwoordde hij toonloos, „dan zal ik wel gaan." En toen ze niets zei. liep hij naar haar toe. Even bleef hij be sluiteloos achter haar staan, toen legde hij zijn handen beslist om haal leest en terwijl 'hij zadht een kus in haar 'hals drukte, vervolgde hij: „Herinner je, Dorien, dat ik van je houd en van je zal blijven houden. Dat ik van nu af aan ga vechten voor mijn 'geluk. Ons geluk. Hoe. dat weet ik noig niet .Maar ik zal proberen je te winnen. Nooit heeft een vrouw veel betekent in mijn le ven. Eigenlijk heb ik maar één keer een kort poosje - enkele weken - met een meisje gegaan Ze was de ware niet en op een gegeven ogen blik was ze verdwenen. Het kon me niet scholen. Het heeft me niets ge daan. Maar met jou is het anders. In de afgelopen dagen was ik onrus tig. Iedere avond, als ik van m'n werk thuiskwam, keek ik of er post van jou was en als ik consta teerde, dat er mog geen teken van jouw was, sliep ik slecht. De hele dag, als 'ik aan het werk was, moest ik aan je denken. Ik ben een paar keer met de bus langs dit flatge bouw gereden, in de 'hoop je te zien. I'k heb in de stad rondgezorven, om dat ik het thuis niet kon uithouden. Jij hebt m'n leven veranderd. Do rien. Ik wil je miet meer kwijtra ken. Dorien, waarom wil je me weg sturen?" Ze maakte zich los on deed een door GERRIE BOS paar stappen verder, waarna ze zich omdraaide. „Je moet het zelf weten," ant weexdde ze met doffe stem, „later zul je nooit kunnen zeggen, dat ik je niet genoog gewaarschuwd heb." „Dat waag ik er op," antwoorddde hij. verheugd over deze overwinning. „Kom laten we prettig bij elkaar gaan zitten en wat babbelen. Ik ben zo 'blij, dat je me liet komen van avond." Ze keek hem nog steeds aan Ten slotte zei ze, met wat meer klank in haar stem: „Ik zal me wat op knappen." Na een kwartiertje was ze terug in 'het vertrek. Ze had een andere jurk aan en het 'haar gekamd. Haar gezicht was expressiever en de lip pen waren licht aangezet. Hij kwam overeind en greep haar handen. „Dorienjij met je ne gen en twintig jaarje ziet er uit als een bakvis Ze kleurde en nam de kopjes van de tafel. „Ik zal nog wat klaar ma ken, of wil je liever wat anders drinken? Voel je wat voor een slaa tje?" (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeling TRIUMPH HERALD Draaicirkel 7,70 6750,- GARAGE M. ELENBAAS N1EUWSTRAAT t« Bruinisse/01113 - 367

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5