Haal heerlijke wenerworstjes in huis! ZWANENBERG HIGGENS RUITJES Kon. Vereniging „Schuttevaer" hield (117e) jaarvergadering Jubileum bij de R.T.M. in de Westhoek Trek in 'n hot dog? Zierikzee was congress tad ADVERTENTIE ZIERIKZEE, 27-4. Een podium met vlaggen, de vaderlandse en de stadkleuren, maar overheersend toch de Schuttevaer-vlag, dat was wat men zag als men langs een uitstal ling van vele uitgaven op Scheep vaartgebied de grote zaal van hotel Concordia binnen kwam. Een zaal eivol met vertegenwoor digers uit die wonderlijke eigen we reld van de Nederlandse binnen- schipperij. Dat waren enkele uiterlijke aspec ten van de 117e jaarvergadering van de Kon. Ver. „Schuttevaer", dat Zie rikzee had uitgekozen voor dit jaar lijks evenement. Zierikzee was weer eens een keer congresstad en dat zal zo nog wel even blijven, want er zit nog meer in het vat. Een kort openingswoord werd ge sproken door de waarnemend voor zitter van de ontvangende afdeling, de heer W. van der Klippe, die met zijn motorschip „Spes Salutes", met als thuishaven Bruinisse, de Bene- luxlanden, Duitsland en Frankrijk bevaart. De overledenen, in het bij zonder de ere-voorzit ter mr. W. A. C. van Dam en de afdelingsvoorzit ter de heer P. J. van der Doe, wer den herdacht. Het bejaarde ere-lid, oud-hoofdbe stuurslid, oud-schipper J. Joontjes uit Ossezij'l 'herdacht zijn oude vriend en strijdmakker mr. W A. C. van Dam, de oud ere-voorzitter op bijzondere wijze. „Dit is 'het eerste congres waar-de innemende persoonlijkheid van mr. W. A. C. ontbreekt.De man ver groeid en vergrijsd in „Schuttevaer" als geen ander, fenomenaal kenner van het recht te water als geen an der. Hij heeft gestreden en hij heeft gewonnen", aldus typeerde Joontjes de levensloop van de oude van Dam. Byzcndere lange loopbaan Zijn zoon, de tegenwoordige voor zitter mr. J. W. C. van Dam, voegde nog enkele persoonlijke herinnerin gen aan de nagedachtenis van zijn vader toe. In 1906 al had de heer van Dam buiten medeweten van zijn ouders om een oude hoogaars ge kocht om daarmee te zwerven langs alle waterwegen van Nederland, de boot die hij liet registreren onder de naam A.K.M. (Alkemade 1). In 1915 is de in 1910 gepromoveerde jonge advocaat van Dam één der stimula tors van de Hulpbank voor de bin nenscheepvaart. Zijn toetreding tot „Schuttevaer" is later het begin van een bijzonder lange loopbaan, waarin ontelbare uitgaven op het gebied van het recht te water, van zij hand het licht zagen. Zijn laaste werk was de Commentaar op het nieuwe Vaar- reglement, waarvan hij de invoering nog juist voor. zijn dood mocht be leven. Dan volgt de' uitreiking van de kop en schotel van „Schuttevaer", jaar lijkse ceremonie en hulde aan hen die zich voor 'de vereniging hebben verdienstelijk gemaakt in het afge lopen jaar. Van de in 1964 overleden Thoolse heer M.W. de Korte, wordt door zijn zoon een foto aan het hoofdbestuur aangeboden, waarvan ook de Korte zo vele" jaren lid was. Het verslag van .secretaris P. J. Stadhouders gaf geen aanleiding tot commentaar. vier jaar in Zierikzee wordt gepro duceerd. Seriefabrïcage is het prin cipe waarnaar in Zierikzee wordt gewerkt. Na de lunch leest de voorzitter een lange lijst van prominente figuren die aanwezig zijn. Wie is er eigenlijk niet? Staatssecretaris de Meijer is er na mens het ministerie van sociale za ken en recreatie en ir. Zuurdeeg na mens verkeer en waterstaat, de heer J. M. A. C. van Dongen namens Zee- land's commissaris, ir. P. A. van de Velde, die een causerie hield. Interessante voorstellen Dan volgt een aantal interessante voorstellen, waarin fel van leer ge trokken wordt tegen bestaande toe standen. Bij voorstel 114 van de afdeling Rotterdam: „Protesteren tegen de voergenomen sluitingstijden in de provincie Groningen", vat de zeer slagvaardige voorzitter de gelegen heid aan om te fulmineren tegen alles wat gedaan wordt zonder de binnenvaart, in casu „Schuttevaer" er in te kennen. Hij houdt een plei dooi voor vrije kruisingen zowel voor het water als voor het weg verkeer De Maasboulevard te Rot terdam noemt hij daaivan een ty pisch staaltje. De Maasboulevard is te laag voor de scheepvaart. Men heeft onvoldoende rekening gehou den met de binnenvaart. Het vaart- verkeer wordt door spertijden tegen gehouden; aan beide kanten heeft men nu narigheid. Automobilisten en scheepvaart zijn de dupe. Had men advies gevraagd aan „Schutte vaer" dan was dit niet gebeurd. Chauffeur L. P. van cler Linde, begonnen als stoker BURGH, 26-4. Sedert de R.T.M. kort na de ramp Burgh als eindpunt voor de bussen inschakelde en er te vens een garage met werkplaats aani verbend is het mogelijk gewordcnV dat R.T.M. jubilea in de Westhoek voorkomen. De heer L. P. v. d. Linde, momenteel buschauffeur op de lijn Burgh-Zierikzee-Oude Tonge kon onlangs zyn 25-jarige verbintenis met de „tram" vieren. Hy werd daartoe gelukgewenst door de di- tectrice, door zijn collega's, door het personeel der werkplaats en door de meisjes van 't kantoor. Diverse ge schenken vonden een plaats in zyn woning aan de Weeldeweg in Burgh. De heer v. d. Linde is 43 jaar oud en werd te Noordgouwe geboren. In een der eerste oorlogsjaren werd hij stoker bij de tram met een proeftijd van 3 maanden. Dooh zijn werk werd zeer gewaardeerd en hij kreeg een vast contract. Dat viel niet mee in 'de tramperiode, want des morgens om 2 uur moest de locomotief in de re mise te Brouwershaven bedrijfsklaar gemaakt worden. Als 'het zo ver was reed de „losse" locomotief naar Burgh om dé eerste dienst te begin nen. Om half vijf ging de eerste tram uit Burgh weg, waarna men cm kwart voor tien in Rotterdam was. Wie 'de laatste tramdienst naar Burgh had, 'kon dan nog eens met de „machine'' terug naar Brouwersha ven en d'an was 'het ongeveer mid- dernadht. De 'heer v. d. Linde weet alles nog van deze zware dienst. Al spoedig werd hij machinist, na een lang du rend praktij'kexamen en reed hij zelf zijn eigen tram. De 2e juni 1949 was 'het zo warm dat de rails te ver uit gezet waren. Toer, de heer v. d. Linde met een volle tram passagiers het station Eikerzee had verlaten, ontspoorde de locomotief en kantel de de sloot in. De „koerswagen" kwam er dwars voor te staan dooh de passagiers-wagon bleef overeind. Alleen conducteur v. d. Weele moest met enige gebreken ribben naar het ziekenhuis. Het stoom-tijdperk ging tot het verleden behoren: ook de R. T.M. ging over cp diesel-elektrisch materiaal: We.'idra zat cck de heer v. d. Linde inplaats van met een zwarte overall in een ander uniform op de bok van de bekende diesel trams Einde railvervoer De ramp maakte een eind aan het railvervoer. De 'bus deed zijn intre de. De jubilaris deed eerst dienst bij het vrachtvervoer en reed de stuk goederen en pakjes door Duiveland naar dekplaats van bestemming. Na een test in Utrecht werd een aantal machinisten en conducteurs chauf feur op de lijnbussen en ook de 'heer v. 'd. Linde nam plaats op de be- stuursstoel van 'de Fordbussen, die 'het eerst 'de dienst naar Zijpe reden, weldra gevolgd door de zware Ma- gyrüs, en nu op de Leyland, het mo dernste materiaal waarever de R.T, M. beschikt. Al 12 jaar rijdt hij bijna dagelijks zijn bus langs dorpen en wegen naar Oude Tonge of naar Goes .Een ontelbaar aantal passa giers werd door hem cp de gewenste plaats gebracht. „Inderdaad schijnen wij op het eerste igezicht niets gemeen te heb ben met 'deze onthutsende wezens. Maar - en hier openbaart zich het grote kunstenaarschap en het psy chologisch 'doordringingsvermogen van 'deze auteur - toch oefenen deze vreemde wezens een wonderlijke aantrekkingskracht op ons uit. Wij Leuk bij deze mode staan onze pullover's, polo's en overhemdjes. Leuk vooral door hun originaliteit van kleur en snit. Havenpl'ein 14 Zierikzee. Dat is de jongensmode Bruin/Beige of Grijs/Grijs, voor de leeftijd van 4 tot 14. Mode die tegen een stootje kan, goed te wassen is en ijzer sterk, het geheim Trevira-weefsels. Met korte of lange pantalon, bovendien zijn kolbert en pantalon afzonderlijk verkrijgbaar Nachtploegdiensten zag|p pornografische films LONDEN, 27-4. De politie te Bir mingham heeft een inval gedaan in een werkplaats van de „British Mo tor Corporation" waar een,'honderd tal arbeiders van het bedrijf de ver toning bijwoonde van pornografische films. De films en de twee projectors zijn in beslag genomen. Naar ver luidt werden elke nacht telkens in een andere werkplaats films ge draaid waarbij het entreegeld 2 Shil ling was. De politie zou ontdekt heb ben, dat de films 'door zekere em- ployé's van 'het bedrijf vertoond werden en dat als „actrices" in de films secretaressen van het bedrijf optraden. Ingezonden mededeling banaal moordenaar. Dat is de schuld, maar de boete staat hier tegenover. Nog niet 'het puur bijbelse: „God, wees mij arme zondaar genadig", maar reeds wel 'die onmiskenbare verwijzing naar de overwinnaar van dood en graf, Christus, die eens - rondgaand op 'de aarde - Lazarus uit de deden opwekte, zo ae bevrijding predikend van schuldig eigen-ik en zelfs van „de laatste vijand". Het Reizend Volkstheater heeft van „Raskolnikof" een zeer indrin gende vertolking gegeven, met Leo Rozenstraten in de hoofdrol, die zeer hoge eisen stelde aan deze acteur. Van 'de gekwelde, gespleten, derail lerende maar naar schuldrekening toegroeiende persoonlijkheid, gaf hij een sublieme weergave. Niet minder dan zeventien speelsters en spelers traden op in 'dit stuk, de uitvoering waarvan vooral frappeerde door de gera f fineerde déconvisselingstech- niek, idie de regisseur Rik Jacobs toepaste. Het is ons niet bekend of het Nutsdepartement in de toekomst ge legenheid zal hebben het Volksthe ater opnieuw te arrangeren, maar te 'hopen is het van harte. Deze „eerste keer" heeft zeer overtuigd en dit su blieme spei is een uitpuilende zaal waard. Een reprise en dan iets vroe ger in het seizoen zal stellig kansen bieden. Na afloop bood de voorzitter van het departement de heer C J. H. Scheuerman bloemen aan. Met het applaus het einde van een zeer hoog gestemde toneelavond. B.d.V' Men zal trachten in Antwerpen een afdeling op te richten, terwijl men zal streven het nieuwe Vaar- reglement zo spgedig mogelijk ook te doen invoeren op de Westerschelde en in België. NUTSDEPARTEMENT ZIERIKZEE Reizend Volkstheater bracht „Raskolnikof" kennen hen op geheimzinnige wijze. Jij, wij herkennen onszelf in hen". Het 'bovenstaande schreven wij in een 'artikel over de romans van de Russische schrijver Dostojefski in het Paasnummer van 'dit jaar. Het lijkt bijna coincident]'eel, gezien het toneelstuk „Raskolnikof" van Leo pold A'hlsen, geschreven naar motie ven van Dostojefski, dat het Reizend Volkstheater te Antwerpen, dinsdag avond - onder auspiciën, van het Zieriikzeese Nutsdepartement - op de planken van een ('helaas niet volle) Concertzaal bracht. Wie een romancier - in dit geval Dostojefski - zo krijgt voorgescho teld, zit al dadelijk met het levens grote probleem of een roman („Schuld en Boete") of romans (Ahl- sen gebruikte meer uit het oeuvre van de Rus) zó, toneelmatig en „ge- digest", mag en kan worden ge bracht. Met redenen komt men n'iet ver; 'hoofdzaak is of in het on derhavige stuk Dostojefski viel te proeven en men kan er niet onder uit „ja" te zeggen. De figuren (zij het niet alle) leven aan een geestelijke zelfkant, 'het zijn morele randfigu ren, de 'drinker, de prostituee,, de man ,)die god is in 'het diepst van zijn gedachten". Om hem -(Raskolni kof) gaat ihet in hoofdzaak. Hij streeft naar absolute vrijheid en zoekt zijn zelfbevestiging in een „mens-god-incarnatie"; die echter niet tot ide gedachte „Übenmenschliig- keit" voert, maar 'hem degradeert tot Als adjunct-secretaris is aange steld de heer Kloosterman. Het jaarverslag van de penning meester de heer P. H. van der Ley (f 22.000 contributie) sloot met een batig saldo van f 203,94. De tijd van de heer L. Hortensius, om wegens leeftijd af te treden, is gekomen. In zijn plaats wordt be noemd de !hee;r W. A. Montanus, Am sterdam. Aan Hortenisus wordt een zilveren 'kandelaar aageboden, ter wijl 'hij tot ere-lid wordt benoemd.' In zijn dankwoord citeert de heer Hortensius Multatuli: „De dadels van Hassan zijn twee maal groter dan ze zijn". Hij meende dat de voorzitter ook zo zijn eigen daden in het licht had gesteld. De her-en Stadhouders en van der Ley worden herkozen. De overleden bestuursleden en de schippers die door verdrinking als gevolg van 'de stormen om het leven kwamen, worden staande herdacht. Bij de behandeling van de ver schillende voorstellen komt ook de peiiverlichting van de Haringvliet brug en de Oosterscheldebrug ter sprake. De meeste voorstellen ver eisen geen toelichting. Smit en Bolnes N.V. Ir. Burck van Smit en Bolnes N V. 'krijgt voor de lunch, door zijn be drijf aangeboden, nog even 'het •woord. Hij spreekt over de motor voor het baggerbedrijf, die de moe der was van de grote dochter, die nu Picasso aanvaardt in geheim Lenin-prijs CANNES, 27-4. Pablo Picasso heeft in het geheim de naar Lenin ge noemde Russische vredesprijs in ontvangst genomen, die hem ruim een jaar geleden was toegekend. Naar een plaatselijke afdeling van de vereniging Frankrijk-Rusland 'heeft meegedeeld, overhandigde dinsdag 'de Sowjet-schrijver II ja Ehrenbung de bij de prijs behorende gouden medaille en de oorkonde aan d'e 84-jarige kunstenaar in diens villa bij Cannes. Twee maanden geleden zou Picas so nog geweigerd hebben de prijs in ontvangst te nemen van de Russi sche 'ambassadeur in Parijs. i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4