Ra alleen staat In Hoogeveen werd wit nog aanzienlijk witter de gouden tijd van gelukkig zijn... goud maakt zo blij 00 Slaclitvarkeiis en runderen grenzen over DE ZOON VAN ARAM Kantongerecht hield zich bezig met enkele verkeerszaken Afscheid en bevestiging ds M. J. v. Wijck Abraham zien Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 april 1966 Nr. 19980 Ingezonden mededeling Is cr een meer symbolisch geschenk denkbaar dan een gouden horloge voor dc allerdierbaarste? Een uurwerk wijst de tijd aan die u samen zo gelukkig doorbrengt. En edel goud wijst liefde en waardering aan. Geven of ontvangen, goud is een bezit van beiden. Juweliers hebben veel begrip voor zeer persoonlijke ge schenken, die blijvend .blij en gelukkig maken. KORTE BERICHTEN UIT HET BEVNENLAND UTRECHT. Een 28-jarige Ut rechtse behanger is zaterdag in de domstad op een hoofdagent van po litie ingereden, nadat deze hem om zijn naam had gevraagd. Even latei- slaagde de hoofdagent er, na een worsteling, in de man te overmees teren. Hij is opgesloten. DORDRECHT. Op de Maasdam- seweg te 's Gravendeel is de 62-jarige fietser H. G. Overweel uit Dordrecht bij het oversteken van een kruising door een auto gegrepen en op slag gedood. Men neemt aan dat de man zich in de snelheid van de auto heeft vergist. DEN HAAG. Enkele duizenden Zuid-Molukkers uit alle delen van Nederland zijn op het Malieveld in Den Haag bijeengekomen voor de viering van het feit, dat 16 jaar ge legen de republiek der Zuid-Moluk- ken werd opgericht. DEN HAAG. Van Schiphol ver trokken 16 Nederlandse vrijwilligers naar Columbia om' daar aan twee projecten hun kennis eri krachten te wijden. RHODEN. De 19-jarige mej. Ant- je Zuidema uit Rhoden is op de Leeksterweg ter hoogte van het kruispunt Meidoornlaan - Wester straat in Rhoden door een personen auto overreden. Het meisje werd zo ernstig gewond, dat zij op weg naar het ziekenhuis is overleden. GORSSEL. Op de overweg aan de Marsweg in Gorssel op de spoor lijn Zutphen-Deventer is een met melkbussen geladen trekker onder de trein gekomen. De melkrijder van de trekker kon op het nippertje zijn voertuig verlaten en zich in veilig heid stéllen. AMSTERDAM. Op de bovenste verdieping van de sociëteit De Groo- 'te Club „Doctrine et Amicitia", be ter bekend als de Groote Club, op 'de (hodk van <ie Paieisstraat-Kalver- straat in Amsterdam uitgebrand. DEN HAAG. Het Tweede Kamer lid de (heer Brouwer (KVP) heeft de minister van verkeer en waterstaat en de staatssecretaris van financiën gevraagd om maatregelen tegen de massale invoer in ons land van ge bruikte auto's, welke de Westduitse assurantiemaatschappijen niet meer willen verzekeren. SCHIPHOL. Met zijn staatssecre taris, dr. J. F. de Meyer en de direc teur-generaal van internationale werken, !drs J. H. W. Hoogwater is de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp teruggekeerd van zijn twee daags bezoek aan Spanje. BREDA. De cadetten van de Ko ninklijke Militaire Academie in Bre da hebben de beschikking gekregen over een nieuw technisch centrum dat gebruikt zal worden voor het on derwijs in de werktuig- en vliegtuig- bouwkunde. Het werd geopend door- de .minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong. AMSTERDAM. Op de kruising Plesmanlaan-Geerban in de Am sterdamse tuinstad Osdorp is de 70- jarige wielrijder K. Toonstra bij het oversteken 'door een bestelwagen aangereden. Met verscheidene won den werd de heer Toonstra in het Wilheknina Gasthuis opgenomen, waar hipis overleden. BOLSWARD. Het vijfjarig zoontje van de familie H. van der Schaaf te Bols ward is in de stadsgracht 'bij het spelen te water geraakt en verdron ken. MAASTRICHT. De 5-jarige Tine ke Schoutese uit Maastricht is op slag gedood toen het kind werd aan gereden door een vrachtauto op de hoéik van de Mankt en de Grote Gradht. Het kind zat op de duo van het rijwiel van haar moeder. DEN HAAG, 27-4. Met ingang van heden (donderdag 28 april) zal de Duitse grens open gaan voor de invoer van levende slachtvarkens en slachtrunderen - inbegrepen vette kalveren afkomstig uit geheel Ne derland, uitgezonderd de provincie Overijssel en het ten noorden en ten oosten van de R(jn en IJssel gelegen gedeelte van de provincie Gelder land (Gelderse achterhoek). In dit gedeelte van het land is het mond- en klauwzeer n.l. nog niet ge heel bezworen. De Nederlandse veeartsenij kundige dienSt is er in geslaagd, na langdu rig overleg te Bonn met de bevoeg de Westduitse veterinaire diensten een regeling te treffen, die levende slachtdieren toelaat in de aan Ne derland grenzende gebieden van Ne- dersaksen en Noordrijnland-Westfa- len, mits het transport vergezeld gaat van het normale certificaat van ge zondheid volgens E.E.G.-reg'eling. Tevens geldt als voorwaarde, dat de dieren uitsluitend per spoor vervoerd mogen worden naar de West-Duitse Ontwikkelings- en saneringsfonds voor de middenstand DEN HAAG, 27-4. De stichting Ontwikkelings- cn Sanerir"~ro'.v'. voor het Midden- en Kleinbe.h'1 zeer binnenkort in het leven vt—d-m geroepen. Binnen afzienbare t-;;d zullen de ontwikkelings- en ne ringsmaatregelen voor het midden- en kleinbedrijf gaan werken Dit heeft de minister van economische zaken, drs. J. M. den Uyl, medege deeld in een korte toespraak am het slot van een conferentie, die 'dc dr. Wiardi Beekman-Stichting heeft ge houden in „Op Gouden Wieken" in Den Haag. Die conferentie had tot onderwerp: „Nieuwe kansen voor de middenstand?". slachthuizen, die door de betrokken veterinaire diensten worden aange wezen. Nieuw antibioticum OTTAWA, 27-4. Na twee jaar van onderzoekingswerk hebben drie Ca nadese biologen een nieuwe antibio ticum ontdekt, dat zij myxin hebben genoemd. Het nieuwe middel zou op veel meer microben vat hel: ben dan de reeds bekende antib' hi ca. Er worden thans proeven 'ge amen om na te gaan of myxin ook gen kan ker te gebruiken as .De resultaten van dit onderzoek zullen v aarschijn- lijk pas over een jaar bekend zijn. BILLY GRAIU t NAAR POLK ATLANTA (Ger a). 27-4. De Amerikaanse evar ist Billy Gra ham heeft beken ;maakt, dat hij in september eei ks bijeenkom sten wil houden d Lutherse en Bap- tistische kerken in Pelen. De Poolse regering had. lat <- n doorschemeren, dat de nodige visa verleend zouden worden. Volgens Graham zu'len de bijeen komsten van 'bijzondere betekenis zijn voor de protestantse minderheid in Polen. GAZA, 26-4. In de strook van Ga za is dinsdogc :'hter.d een bevoorra- ó'ngs vliegtuig van de V.N. veronge lukt. Een Zuidsla vische officier die diende bij 'het V.N.-leger kwam om het leven en drie Canadese beman ningsleden werden gewend. Een woordvoerder van de volke- reno ganisaiie verklaarde in Gaza cal het toestel ccn normale vlucht maakte ter bevoorrading van het Zuidslavische ccn vingent. Het was het eerste V.N.-vliegtuig dat neer stortte sinds de volkerenorganisatie in 1957 met 'haar vredesaetie in dat gebied begon. 1-6. Het late licht van de ondergaande winterzon toverde een zilveren glinstering op de besneeuwde topen van het Apenijnse hooggebergte. Over een smal pad, dat zich grillig langs de steile wanden en de met pijnbomen bedekte hellingen der bergen slingerde, reed een kleine ruitergroep. De paarden afgemat door een lange rit, sjok ten moeizaam door de hardbevroren sneeuw. De voorste der ruiters, kennelijk de leider van het gezelschap, was gehuld in een lange zwarte mantel, die in wijde plooien om zijn forse gestalte viel. Over zijn gelaat, dat gedeeltelijk door dc brede rand van zijn hoed overschaduwd werd, lag een verbeten trek, alsof zijn gedachten voortdurend vervuld waren van bittere haat- en wraakgevoelens, en zijn grijze ogen schoten onrustig heen en weer onder de borstelige wenkbrauwen Zijn reisgeno ten, een drietal lansknechten, in de grove kleren welke in die dagen door het gewone krijgsvolk gedragen werden, volgden zwij gend, in het spoor'van hun meester. „Stephano!" verbrak deze plotseling de stilte. De aangeroepene dreef haastig zijn paard naar voren. „Stephano, ge beweerde dat we tegen do avond het kasteel zouden Zitting te Zierikzee Ingezonden mededeling Mevrouw R. BouwsemaJan Steenstraat 47xz, Hoogeveenheeft bezoek gehad van een Sunil was- team. En wat zij niet verwacht had gebeurde: in haar eigen wasma chine werd al haar wasgoed witter, aanzienlijk witter! Nooit gewetendat Sunil zo bij zonder is zei mevrouw Bouwsema Wat een verschil en wat fijn dat ik nooit meer hoef te bleken en te blauwen Haar enthousiasme over Sunil wordt door honderdduizen den gedeeld. Stellig ook door u. Probeer het maar eens! bereiken, dat ons tot nachtverblijf kon die nen. Welnu, de zon ligt reeds aan de kim!!" „Nog een ogenblik geduld. Heer", ant woordde de gids, „het kasteel ligt achter gindse dennerij". „Ik hoop, dat je je niet vergist, m'n vrind", bromde dc ander gemelijk. ..ik ver lang naar een kruik goede wijn en een sappige reebout." De voorspelling van dc gids werd be waarheid, want even later, op een heuvel tussen dé dennen, lag vóór hen een kleine, met sneeuw bedekte burcht. ZIERIKZEE, 27-4. Tijdens de woens dagmorgen gehouden zitting van het kantongerecht te Zierikzee werden hoofdzakelijk verkeersovertredingen behandeld. Als eerste verscheen voor de kan tonrechter, mr. J. MoolenburghN. A. L., radiohandelaar te Nieuwer- kerk, wiens zaak in de zitting van 23 februari jl. werd aangehouden. L. had op 12 november 1965 op de Dorpsweg bij Bruinisse rijdende in een auto een rechts van de weg stil staande auto aangereden. Hij gaf het ten laste gelegde toe, maar merkte op dat genoemde auto onverlicht was, waardoor 'hij deze te laat had opgemerkt, en dat hij misleid was gewerden door het reflecteren van de achterlichten. Toen hij vlak bij de andere auto was gekomen be merkte 'hij pas dat het licht binnen in die auto brandde. Zijn raadsman, mr. C. J. B. du Croo, bracht in zijn pleidooi naar voren dat de binnen- verlichtiinig 'brandde doordat het por tier was open gestoten. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, was van. oordeel dat de andere automo bilist, zowel als L., fout was geweest, maar dat dit L. niet verontschuldigt. Hij eiste 'een geldboete van f 75 subs. 15 dagen hechtenis. Mr. du Ci*oo merkte nog op dat L. van gedachte was dat 'de andere auto reed en dat 'hier niet helemaal van een fout of onvoorzichtigheid zijnerzijds gespro kken kan worden. Als de aangereden auto verlicht was geweest was er niets gebeurd, L. rijdt al 15 jaren auto en is nog nimmer bekeurd voor een verkeersovertreding. Pleiter vroeg vrijspraak voor zijn cliënt, om dat niet 'bewezen is dat hij onoplet tend is geweest. Uitspraak doende veroordeelde de 'kantonrechter L. tot een boete van f 40, subs. 8 'd.h, J C. B., 'boomkweker te Renesse, iha'd zich te verantwoorden omdat één zijner werknemers, P. L. D., op 6 januari 1966 met een vrachtauto met aanhangwagen bij Oosterland had gereden, terwijl de aanhangwagen niet voorzien was van een 'kenteken. B., die er zelf niet bij wa's geweest, verklaarde dat hij D. verboden had 'de aanhangwagen aan de vrachtauto te koppelen, doch volgens een ande re lezing zou hij gezegd hebben dat D. maar moest doen wat nodliig was. De officier eiste tegen B. een geld boete ad f 20 subs. 4 dh., waarna de 'kantonrechter vermiste conform de eis. Tractor zonder ruitenwisser Vervolgens kwam de aangehouden zaak tegen J. L. P.. landbouwer te Dirksland aan de orde, die terecht stond als eigenaar van een land bouwtrekker, met aanhangwagen, waarmede zijn zoon Z. C. P., op 3 februari jl. cp de Grevelingendam te Bruinisse had gereden, 'terwijl de tractor niet voorzien was van een doelmatige ruitenwisser. P. zeide van mening, te zijn dat er geen rui tenwisser aanwezig behoefde te zijn, daar er ook geen cabine was. Zijn leverancier had hem verteld dat de (nieuwe) tractor aan alle eisen vol deed. De voorruit kan neergeklapt worden en zijn zoon is zo lang dat hij een vrij uitzicht heeft over de voorruit. De officier merkte op dat als er een voorruit is er ook een rui tenwisser moet zijn. Het er over heen kunnen kijken doet niets ter zake en er is 'hier een fout gemaakt. Spr. eis te tegen P. een geldboete ad f 10, subs. 2 dJh. Uitspraak f 11 boete, subs. 2 d.'h. (om P gelegenheid te geven 'in hoger beroep te gaan). B. A. B., caféhouder-kok te Zon- nemaire, was op 21 februari jl. op een kruispunt bij de Dij'k van Bom- menede aldaar met zijn auto ge keerd, waardoor een andere auto werd aangereden en beschadigd. B. verklaarde de andere auto niet tij-' dig te hebben gezien en was aan de linkerkant van de weg gekomen. Aan de hand van enkele foto's trachtte hij zijn manier van doen te recht vaardigen. Toen hij aangereden werd stond zijn auto stil. De kantonrech ter wees B. er op dat hij niet had voorgesorteerd en dat keren .op de weg altijd zeer omzichtig moet ge schieden. De officier was van oor deel dat B. een ernstige fout had gemaakt en 'het verkeer op een dwaalspoor had gebracht door zijn linkerriehtingaanwijzer uit te steken en naar rechts te zijn gereden B. merkte neg cp dat de andere auto aan de rechterkant had moeten blij ven. De officier eiste een geldboete van f 75, subs. 15 dh., maar de kan tonrechter wilde rekening houden met B.'s zakelijke en huiselijke om standigheden en veroordeelde hem tot f 60 boete, subs. 10 d.h. Gevaarlijke inhaalmanoeuvre ,J. B., monteur 'te Amsterdam, had tijdens het rijden op de Prov. weg onder Zierikzee, op 11 september 1965, met zijn auto andere personen auto's willen inhalen en zich tijdens het laatste gedeelte van het inhalen eerder naar rechts begeven dan ver antwoord was, waardoor hij in aan raking was gekomen met een andere auto, die tegen een 'betonnen paal was gereden en beschadigd werd. B. verklaarde er niets van te hebben gemerkt, 'doch wilde wei aannemen 'dat hij fout was geweest. Hij was verrast geworden 'door het naderen de verkeer. Het speet hem dat het gebeurd was. De ofifeier wees hem op de ernstige gevolgen, di einhalen kan 'hebben en eiste 'een geldboete ad f 100, subs. 20 d.h., waarna de kantonrechter hem veroordeelde tot f 75 'boete, subs. 15 d.h. KERKNIEUWS ZONNEMAIRE, 27-4. Onze oud plaatsgenoot ds. M. J. van Wijck uit Edam, die met ingang van 2 mei 1966 is 'benoemd tot legerpredi'kant met als standplaats Ede en die in ver band daarmede door de generale sy node van 'de Nederlandse Hervormde Kerk is beroepen tot predikant voor ■buitengewone werkzaamheden, zal zondagmiddag 1 mei 1966 om half drie in de 'hervormde 'kapel aan de Nieuwe Haven afscheid! nemen als predikant voor bijzondere werk zaamheden t.b.v. de rechtzinnige modaliteit van de hervormde ge meente van Edam Veertien dagen later, nl. zondagmorgen 15 mei 1966 zal 'hij cm tien uur in de Muider- kerk in de Linnaeusstraat te Amster dam door ds. W. Barlema, predikant van 'de Muiderkerkgemeente A van de hervormde gemeente van Amster dam, werden bevestigd als predikant voor buitengewone werkzaamheden bij de Nederlandse Hervormde Kerk in 'haar geheel. Marinus Johannes van Wijck werd op 12 februari 1925 te Zierikzee ge boren. Hij bezocht eerst de h.b.s. in zijn geboortestad, 'deed daarna staats -examen gymnasium A en studeerde vervolgens nog theologie aan de rijks universiteit te Utrecht, waar 'hij in Ingezonden mededeling 1948 zijn kandidaats- en ook zijn 'kerkelijk voorbereidend examen af legde. Nadat de heer van Wijck in november 1948 idoor het provinciaal 'kerkbestuur van Groningen was toe gelaten tot de 'evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk en 'hij van januari 1949 tot januari 1950 eerst een jaar te Kats op Noord Be- velam'd werkzaam was 'geweest als 'hulpprediker werd hij op 22 januari'" 1950 door ds. H. J. Ponsteen uit Bor ne, toen nog predikant te Wolph- aartsdijk, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Zonnemaire in de classis Zierikzee. Op 19 januari 1958 verwisselde ds. van Wijck deze gemeente met die van Edam, waar hij was beroepen •tot predikant voor bijzondere werk zaamheden t.b v. de rechtzinnige mo daliteit en waar hij als zodanig is bevestigd 'door 'ds. J. M. Barendrecht die toen nog te Zuiderwoude bijstand in 'het pastoraat verleende en die thans legerpredi'kant te Utrecht is. APELDOORN, 26-4 Inwoners van Apeldoorn, die dinsdag „Abraham" hebben gezien of echtparen, die oog- in-oog stonden met deze zelfde heer, kregen van de 50 jaar bestaande af deling Apeldoorn van de Nederland se bakkersbond, die dus in dezelfde omstandigheid verkeerde, een ver rassing aangeboden, die - hoe zou het anders kunnen - Abraham als naam had meegekregen. Dit alles speelde zich af aan de vooravond vand e jaarvergadering van de Nederlandse Bakkersbond Tientallen personen kwamen per soonlijk de hun geoffreerde „Abra ham" in ontvangst nemen. Prinses Beatrix en' prins Claus zulen de maand juli besteden aan hun officiële bezoek aan beide rijks delen in de West. Begin juli zal het paar vertrekken en vermoedelijk zal het vier weken wegblijven: twee weken in Suriname en ewee weken in de Antillen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3