Prov. voorjaarsvergadering Plattelandsvrouwen te Zierikzee Dirigent Jac. Heijboer van „0. en U." legt dirigeerstok neer Z.O.V. kwam gereed met programma voor Koninginnedag Ontvangst „Schuttevaer"-ders stadhuis Keizerin Farah kreeg baby (zoon) Afscheid prov. presidente tijdens bijeenkomst in Concertzaal KERKNIEUWS Ds A. P. Nauta te Middelburg naar Vlaardingen (Van 1951-1956 te Eikerzee) ZIERIKZEE, 24-4. Bijna, vijfhonderd Zeeuwse gezinnen hebben het gis teren (woensdag) eens een dagje moeten stellen zonder de leiding van „moe der de vrouw Deze huisvrouwen hadden nu eens een doel voor ogen waar bij de mannen best konden worden gemist: de grote provinciale voorjaars vergadering van de Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Zeeland, welke werd gehouden in de Concertzaal te Zierikzee. De dames van de afdeling Schouwen hebben er heel wat uren vrije tijd aan gegeven om alles in de puntjes te regelen, want zij traden de gehele dag ais gastvrouwen op in een sfeervol met bloemen verfraaide Concert zaal, waar de presidente van de ontvangende afdeling, mevrouw L. Berman- Stecndyk, omstreeks half elf de toen uit alle delen van de provincie gearri veerde vergaderingbezoeksters een hartelijk welkom toeriep. Natuurlijk waren er gasten die een speciaal woord van welkom kregen toegemeten. Dat waren in het bijzon der de heren van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij, namelijk de voorzitter ir. J. Prins en van de Kring Schouwen-Duiveland: voorzitter A. M. Geluk en secretaris F. C. Hanse. Mevrouw Berman begroette verder de directrice van de landbouwhuis- houdschool te Zierikzee, mej. C. N. van Liere, enige leraressen van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande, de dames mej. Loof en mej. Moermond van de jeugdor ganisaties en het hoofdbestuurslid, mevrouw De Rooij. De presidente releveerde vervol gens de ingrijpende veranderingen welke zich op Schouwen-Duiveland hebben voltrokken sedert 1958, het jaar van de laatste provinciale ver gadering op het eiland, welke toen gehouden werd te Renesse. Er is hier veel ten goede veranderd, aldus me vrouw Berman. veranderingen welke hun bekroning vonden in de tot standkoming van de Grevelingendam en de Oosterscheldebrug. Kloof De provinciale presidente, me vrouw D. Kugel-Swart, die aan het slot van de ochtendvergadering af scheid als zodanig nam, besprak hier na het kaderwerk in de provincie Zeeland. Omdat het moeilijk valt na te gaan hoe dit kaderwerk in de af delingen doordringt is er n.l. een on derzoek daarnaar ingesteld door het hoofdbestuur. Het kaderwerk is voor al van groot belang om de kloof tus sen hoofdbestuur en afdelingen - on danks de „brug" van het provinciaal bestuur een voortdurend dreigend gevaar - zo klein mogelijk te houden Tijdens kaderdagen kunnen de nieu we bestuursleden van de afdelingen met het werk dat moet worden ge daan vertrouwd worden gemaakt. Mevrouw Kugel achtte het meer „ka deren" van bestuursleden dan ook een uitermate belangrijke zaak. De prov. presidente hoopte tenslotte dat het bondswerk in de provincie zo stevig zal mogen worden gevestigd als „de peilers van de Oosterschelde brug". Activiteiten Nadat gezamenlijk het Bondslied was gezongen werd een aantal huis houdelijke zaken afgewerkt Het jaarverslag werd gelezen door de prov. secretaresse, mej. A. v. d. Lee- den, die de dames wees op een op .11 mei a.s. te houden boottocht over het Veerse Meer, waarvoor nog plaat sen beschikbaar zijn. Uit het jaarverslag bleek dat 1965 voor de afdeling Zeeland een gunstig jaar is geweest met zeer vele activi teiten in de afdelingen. Het leden aantal steeg met 32 tot 2.539. het aan tal afdelingen bedraagt momenteel 32. Er werden ook 52 cursussen ge organiseerd over de meest uiteenlo pende onderwerpen. In het jaarverslag werd het over lijden gememoreerd van jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en herinnerd aan het afscheid van ir. M. A. Geuze als voorzitter van de Z.L.M. In het komende najaar zal het 35-jarig ju bileum van de provinciale afdeling feestelijk worden herdacht. Mevrouw C. A. Kik-Trimpe bracht vervolgens uitvoerig verslag uit over de te Assen gehouden algemene na jaarsvergadering. Financiën Het financieel verslag werd uitge bracht door mevrouw C. M. Koop- man-Klompe, die mededeling kon doen van een batig saldo ten bedrage van f 857,72. Mevrouw Koopman kreeg uit handen van de prov. pre sidente na haar gunstige berichtge ving een bloemenhulde vanwege het feit dat zij reeds twintig jaar de af- delingsfinanciën beheert. Geslaagde koorzang Voor een zeer geslaagde en ge waardeerde onderbreking van het vergaderprogramma zorgde hierna het dameskoor van de afdeling Schouwen onder leiding van me vrouw M. N. Coumou-Groenendijk, aan de vleugel begeleid door me vrouw M. Ochtman-Moelijker. Het koor heeft zich reeds meer bij fees telijke gelegenheden laten horen en de dames oogstten, ook nu weer zeer veel bijval met hun programma van internationale liederen, waarbij voor al de uitvoering van „Nobody knows the troubles, I have seen" opviel. Het koor werd door de prov. presidente bijzonder gecomplimenteerd voor de geleverde vocale bijdrage. Uw „ge- legenheids"-koor mag gehoord wor den, aldus mevrouw Kugel. Tijdens de massale bijeenkomst van de Zeeuwse Plattelandsvrouwen trok in de foyer niet alleen de tentoonstelling van fraaie handwerken de aan dacht van de dames, maar niet minder de opvallende klederdracht van me vrouw W. van Sluijs-v. d. Schaaf uit Koudekerlce. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). j Veel succes oogstte het koor van de afdeling Schouwen dat onder leiding van mevrouw Coumou-Groenendijk een internationaal liederenprogramma ten gehore bracht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Bestuursverkiezing Bij de prov. bestuursverkiezing werden alle aan de beurt van aftre den zijnde leden herkozen. Dat zijn de dames E. J. A. de Koeyer-Doel- man, plv. L. J. van Schelven-Wisse voor de afd. Brouwershaven, H. Ka- kebeeke-Inckel, plv. A. Munnik-La- gerwij (afd. Rilland-Bath). T. A. de Mul, plv. A. van Wijk-Beloo (afd. Terneuzen), R. M. de Meester-Bolt (afd. Westkapelle), S. Salomé-Verha- ge (afd. Groede), S. Kools-Luteyn, plv. A. Dees-Stoutjesdijk (afd. Zuid- zande - Nieuwvliet - Cadzand), C. Stoutjesdijk-Engelvaart, plv. I. Mey- aard-Sakko (afd. Stavenisse). Tot nieuwe bestuursleden werden' benoemd de dames A. van Lange- velde-v. d. Pla9, plv. I. B. Wouter s-ten Have (afd. Krabbendijke), H. M. Blindenbach-Korteweg. plv. L. Kloet (afd. St. Maartensdijk), M. van Doorn-de Jong, plv. A. Duyzer-van Beek (afd. Poortvliet), K. Osse- waarde-Sehaver, plv. J. Bom-Riet- veld (afd. Ycrseke), plv. L. J. de Regt-van Maldegem (afd. Nrd.-Be- veland), plv. N. Flipse-Roelse (afd. Westkapelle) en plv. M. Riemens- Schijve (afd. Groede). Handwerkwedstryd Namens de handwerkcommissie werd door mevrouw Goemans-van Langeraad uit Zonnemaire de uitslag van de provinciale handwerkwed- strijd bekend gemaakt. De meeste prijzen bleken te zijn gevallen in de afdeling Zuidzande. maar ook op Schouwen-Duiveland hebben enkele leden een uitstekende prestatie gele verd, namelijk de dames Elenbaas- Kilc. Steur-Prins. en mej. Steur van de afd. Noordwelle, mevr. Krijnse Lokker te Renesse en mevr. De Moor-Provoost te Brouwershaven, die allen hun werk door de jury za gen bekroond. Afscheid presidente Z.L.M.-voorzitter ir. Prins maakte van de rondvraag gebruik om de scheidende prov. presidente mevr. Kugel namens de Z.L.M. dank te brengen voor het plezierige contact en de goede verstandhouding gedu rende de afgelopen 6 jaar waarin mevr. Kugel als presidente optrad. Ir. Prins onderstreepte zijn dank woord met de aanbieding van een fx*aai boeket en een exemplaar van het Z.L.M.-gedenkboek „Van Nabij en Verre". Mevrouw Kugel nam op haar beurt afscheid van de scheidende prov. be stuursleden de dames Woutersen-ten Have uit Krabbendijke, C. Groene- wege-Blok uit St. Maartensdijk en C. J. de Rijke-v. d. Maas uit Goes. Namens bestuur? en leden werd mevr. Kugel ten afscheid toegespro ken door mevr. Van Oeveren-de Rij ke, die o.a. herinnerde aan de talloze vergaderingen waaraan de presiden te altijd iets „zonnigs en vrolijks" wist mee te geven. „U volbracht uw werk op een innemende manier", al dus deze spreekster. Namens de le den overhandigde zij de scheidende prov. presidente een bon voor het aanschaffen van „de door u zo ge liefde tuin-rozen". Lunch Nadat mevr. Kugel ook nog was toegesproken door mevrouw De Rooy namens het hoofdbestuur meende de ze wel te mogen constateren „ik word naar m'n gevoel vandaag zo'n beetje de voorjaarsbruid". Het och tendgedeelte van de bijeenkomst, dat intussen was uitgelopen tot om streeks half twee, Werd besloten met het gezamenlijk zingen van het Zeeuwse Volkslied. In de middagpauze werd ge luncht en was er gelegenheid tot bezichtiging van de resultaten van de handwerkwedstrijd, waarvan in de foyer een leuke, zeer beziens waardige tentoonstelling was inge richt. Deze geslaagde dag van de Zeeuw se Plattelandsvrouwen kreeg een boeiend besluit met het optreden van mevr. Nel Kars uit Amsterdam. Zij speelde een aantal toneelfragmenten uit heden en verleden onder de titel „Vrouwenspel". (Aan het. begin van de vergadering maakte loco-burgemeester H. Koe- voets zijn opwachting bij het bestuur In verband met het congres van „Schuttevaer" elders in de stad moest de heer Koevoets de vergade ring echter weer spoedig verlaten). Ingezonden mededeling Goed idee voor het menu van morgen En niet alleen voor morgen, maar ook voor volgende week, volgende maand Want hier zijn twee over heerlijke gerechten voor uw hoofd maaltijd, die u altijd naar eigen smaak en voorkeur kunt variëren. Honing Macaroni of Spaghetti! Pro beert u ze eens, deze pikante hoofd schotels, vooral in deze tijd van het jaar, nu de aardappels minder van kwaliteit zijn.U merkt het meteen: een heerlijke doorbreking van uw dagelijkse eetgewoonten! En Honig Macaroni of Spaghetti smaakt altijd anders. U kunt imers alle fijne krui den, tomaten en stukjes vlees toe voegen. die u juist zo lekker vindt. Macaroni en Spaghetti zijn een uit daging aan uw keukenfantasie. Het Honig-receptenboek met 120 maca roni- en spaghetti-recepten zal u graag helpen! Bestel zo het receptenboek „Uit de Honig keuken no. 1" 1. Plak op een briefkaart een plus merkje van een gezinspak Honig Macaroni of Spaghetti. 2. Frankeer 75 ct. aan postzegels extra. 3. Vermeld duidelijk naam en adres. Zend de kaart aan HONIG keu ken, postbus 45 D, Koog a/d Zaan. 4. Per briefkaart slechts één boekje aanvragen. ELKERZEE, 26-4. Ds. A. P. Naut^ uit Middelburg heeft de toezegging van beroep naar de hervormde ge meente van Vlaardingen aangeno men. Hij zal daar t.z.t. in de wijkge- meente „Bethelkerk" de opvolger worden van ds. J. van Noort aan wie met ingang van 1 mei a.s. wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd emeritaat is verleend en die zondagavond 24 april 1.1. in de Bethelkerk zijn ambtsbediening als dienstdoend predikant in de Ne derlandse Hervormde Kerk heeft neergelegd en afscheid heeft geno men van de hervormde gemeente van Vlaardingen Ds .Nauta werd op 6 februari 1923 uit een predikantsgezin te Workum geboren. Hij bezocht eerst het chris telijk lyceum te Zeist en studeerde daarna nog theologie aan de rijks universiteit te Utrecht, waar hij zijn kandidaats- en ook zijn kerkelijk voorbereidend examen aflegde. Na dat de heer Nauta in het begin van 1951 door het picvinciaal kerkbe stuur van Noord-Holand was toege laten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 29 juli van datzelfde jaar (1951) door zijn vader, nu wijlen ds. J. Nauta Az., toen nog emeritus pre dikant te Cillaarshoek, bevestigd als predikant van de hervormde ge meente van Eikerzee in de classis Zierikzee. Op 5 mei 1956 verwissel de ds. Nauta deze gemeente met die van Sint Jchannesga en Delfstrahui- zen in de classis Heerenveen met als standplaats Sint Johannesga. Sinds 5 februari 1961 dient ds. Nauta de hervormde gemeente van Middel burg, waar 'hij evenals ook in zijn tweede gemeente is bevestigd door zijn zwager, ds. W. Koole uit Leeu warden ,tcen nog predikant te Wis- sekerke cp Noond-Beveland. Tijdens zijn ambtsbediening als predikant van de 'hervormde ge meente van Eikerzee maakte ds. Nauta daar in februari 1953 dc* wa tersnood mee en werkte, toen Eiker zee niet werd herbouwd, mee aan de bouw van een nieuwe pastorie en kerk met verenigingsgebouw te Scharendijke, dat onder de hervorm de gemeente van Eikerzee ressor teert. Verder gaf hij daar mede de stoot tot de oprichting van een chris telijke kleuterschool en van oen Cul turele vereniging. In 1953 werd Scharendijke bekend door de nauwe samenwerking met de Gereformeer de Kerk ter plaatse. (In die dagen diende de Gereformeerde Kerk van Scharendijke dr. H. M. Kuitert, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar A bij de theologische fakuiteit aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, één van de zg. achttien). Tot twee maal toe werd gezamenlijk het Avondmaal gevierd. Ais voorzitter van de afde ling Elkerzee-Ellemeet-Duivendij'ke van het Groene Kruis werkte ds. Nauta mee aan de tot standkoming van een wijkgebouw. Ingezonden mededeling Züiidapp-(/>mbi EN -SPORT Uit voorraad Dealer: A. VAN HESE Weststraat 9 - Zierikzee Na 65 jaar muzikale activiteit (van onze redakteur) NIEUWEfcKERK, 27-4. De heer Jac Heijbcer te Nleuwerkerk viert vrijdag zyn 75ste jaardag. Hoe pret tig ook voor betrokkene, dat hij in gezondheid de driekwart eeuw mag volmaken, cp zichzelf is het geen nieuws. Wel echter het feit dat de heer Heybcer heeft besloten zijn funktie van dirigent - op Schouwen- Duiveland spreekt men nog van „di recteur" - van het fanfarekorps „Oe fening en Uitspanning" neer te leg gen en over te dragen aan een jonge veelbelovende kracht, de heer A. Radewalt. Van zijn tiende jaar af heeft de heer Heijboer bemoeienis gehad met „O. en U.". "Sinds 1940 was hij de altijd actieve en zeer voortva rende first man" in een korps, dat al heel veel lauweren aan het vaan del heeft mogen hechten. Om het ge tal rond te maken mag men zeggen dat de heer Heijboer vijf en zestig jaar lang met dit korps is opgetrok ken. Wij hebben het verklaarbare ge voel, dat hij alle records cp dit ge bied in deze streek slaat en mis schien wei landelijk. Over die begintijd - het korps werd opgericht in 1901 - weet de heer Heijboer nog interessante din gen te vertellen. Hij was tien jaar en „in het bezit" van enkele familiele den, die toen al gretig naar de trom pet grepen. In het prille jongenshart groeide de zekerheid: „dat is ook iets voor mij" en als de instrumenten rustten, koos Heijboer de bugel uit en begon voor zichzelf zijn eerste moeilijke muzikale veroveringen te maken. In 1903 werd hy als lid aan het korps verbonden. Het werd eerst nog „bugelen", maar later kwamen daar piston en bariton by, want Heijboer wilde meester worden op verschil lende „wapens". Er zijn onderbrekingen geweest in de carrière van de heer Heijboer. die - gelijk reeds opgemerkt - in 1940 tot de hoogste funktie werd ge roepen als opvolger van de toenma lige directeur de heer v. d. Berge te Oosterland. De diensttijd kwam er tussen en uiteraard de oorlogstijd en de ramp. Ook leermeester Heijboer was niet alleen blazer en dirigent, hij was ook leermeester. Ve le leerlingen leidde hij thuis op en het voor een dorp zo karakteristieke „pop, pop" van de blaasinstrumenten dreef van zijn woning uit vaak door de stille avond. „O. en U." had sinds zijn oprichting vier dirigenten. Voor gangers van de heer v. d. Berge wa ren wijlen de heer Jongmans te Zie rikzee en Swenne te Ouwerkerk. Aan hen bewaart de aftredende dirigent de meest prettige herinneringen. Terugblikkend over een zo lange periode, vindt de heer Heijboer 1926 één der topjaren. „O. en U." kwam toen frekwent te pas aan het jubi leum van wijlen burgemeester Jac. Bouman en kort daarop werd te Nieuwerkerk een concours gehouden, uitgaande van „Schouwse Bond". Ook hiervoor had de vereniging zijn gewaardeerde muzikale (en ook or ganische) inbreng. Na de oorlog Na de oorlog is „O. en U." krach tig' opgebloeid en de jaren tussen 1946 en 1953 mogen ook genoemd in de geschiedenis van dit korps. De Bond bestond toen nog en verschil lende concourses werden gehouden. De ramp bracht met name de heer Heijboer groot leed, dat het diputa- bel maakte of hij ooit nog weer de dirigeerstok zou opnemen. Hij heeft daar toch de geestkracht voor ge vonden, tot dankbaarheid van be stuur en dorpsgenoten die wonder wel weten dat deze man voor ,.zijn muziek" alles overgehad heeft. Zo heeft hij meegedraaid tot op dit ogenblik. De heer Heijboer is nog fit, maar hij ziet nu een kans het werk op jongere schouders te 'leggen en hij is daar dankbaar voor. Hij laat een krachtig en levend „O. en U." achter, waar hij zovele jaren zijn stempel op heeft mogen drukken, en waar voor hij ontelbare malen actief is geweest. Het bestuur van „O. en U." is „iets van plan" met zijn gewaar deerde dirigent. Wat allemaal zal vrijdag wel blijken. Vast staat echter wel, dat hoe men het ook „versiert" het nooit teveel zal kunnen zijn voor een kracht, die in een dienende sfeer zoveel voor de gemeenschap heeft gedaan. ...directeur Jac. Heijboer (midden) met z\in mannen van „O. en U." Feest op 30 april ZIERIKZEE, 27-4. De Zierikzeese Oranje Vereniging is er weer in ge slaagd voor koninginnedag (30 april) een aardig programma op te stellen. Gedrukt op (uiteraard) oranje papier, is het programma inmiddels huis- aan-huis verspreid. De inhoud schenkt de overtuiging, dat het ko ninginnedag 1966 te Zierikzee weer feest zal zyn, zij het dat het pro gramma eenvoudig moest worden ge houden, want de Z.O.V. zwemt nog altijd niet in zijn geld. Geen wonder dan ook dat het bestuur de ene zijde van het programmablad heeft benut de burgerij nog eens te wijzen op de harde noodzaak, dat elke burger lid is van deze onmisbare organisa tie. De 'dag begint met het hijsen van de vlag, waarna loco-burgemeester Koevoets een 'korte toespraak zal 'houden. Plaats van handeling: Ha- venplein. Daarna treedt de Kon. Harmortie „Kunst en Eer" aan, die een uitgebreide muzikale mars maakt door (vlaggend, dat willen we op vooilhand aannemen) Zierikzee. Van 10.30-12.30 worden sportwed strijden 'gehouden, eveneens op het Havenplein in de volgende (gewij zigde) volgorde. V.V. MEVO en V.V. Zierikzee gaan eerst doeltrappen, ge volgd door een balspel tussen leer lingen van beide U.L.O.-scholen. Ten slotte volgt een volleybalwedstrijd tussen „Sparta" van Middelharnis en „Delta-Sport" van Zierikzee. Oriënteringsrit De stadsbeiaardier W. L. Hart- hoorn te Goes zal het carillon be spelen. 's Middaigs worden atletiek wedstrijden gehouden op „Bannink", waaraan wordt deelgenomen door de hoogste 'klassen van de lagere scho len. De organisatie is in handen van S.V. „Delta Sport". Ook is voorzien in een oriënteringsrit voor auto's, die 'georganiseerd wordt door de M. C. „Sparta". Speciaal gearrangeerd voor deze koninginnedag is de mu ziekvereniging „N.L.S." te Klaas waal, die (om 19.30) een mars door Zierikzee zaï maken. Nadat eerder op de avond „Kunst en Eer" op het Havenplein populai re muziek ten gehore heeft gebracht wordt de dag besloten met een muzi kale show en taptoe, verzorgd door drumband, majorettes, jeugd- en fanfarekorps van de muziekvereni ging „Na Lang Streven" te Klaas waal, o.l v. de dirigent D. Koster. ZIERIKZEE, 27-4. De congres sisten - deelnemers aan de 117e al gemene vergadering van de Kon. Schippersvereniging „Schuttevaer" - zyn woensdagmiddag officieel ten stadhuize ontvangen door het ge meentebestuur van Zierikzee. Het be tekende een welkome afwisseling in het druk bezette werkprogramma van de eerste congresdag. De congressisten kregen een rond leiding door het stadhuis, die er zijn mocht. Bezichtigd werden de raads zaal, de trouwzaal en in de Schut- terszaal werden de aanwezigen ver welkomd door loco-burgemeester H. Koevoets, die uiteraard zijn toe spraak had afgestemd op de hoeda nigheid van het gezelschap, bestaan- Onderscheiding voor Marinus Flipse ARNHEM, 27-4. De pianist Ma= rinus Flipse is in Parijs benoemd tot Chevalier de Merite Culturele et Ar- tistique Francais voor zijn aandeel in het verbreiden van de Franse mu ziekcultuur over de gehele wereld. de uit een, groot gezelschap van hen, die de vaderlandse en buitenlandse binnenwateren bevaren. De toe spraak werd kort beantwoord door de voorzitter van „Schuttevaer", mr. Van Dam, die dankte voor de gast vrije ontvangst. In de avonduren werd in „Concordia" een diner ge houden, dat gezellig sluitstuk vormde van een eerste goede vergaderdag. TEHERAN, 28-4. Keizerin Farah van Perzië heeft donderdag het le ven geschonken aan haar derde kind, een jongetje. Over Teheran weerklonken 21 saluutschoten ter gelegenheid van de geboorte. Moe der en kind maken het goed. Het keizerlijk paar heeft al een zoon, de vijfjarige kroonprins Reza, en een dodhter, de driejarige Farah- naz. De sjah 'heeft een dochter uit zijn eerste 'huwelijk met prinses Fawzia, zuster van wijlen koning Faroek van Egypte. Zij is de 25-ja- rige prinses Sjahnaz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2