DE ZIERIKZEESCHE COURANT ENGELAND EN RHODESIE WILLEN GAAN PRATEN De minister-president opent gebouwen Technische Hogeschool te Eindhoven Om de ontwikkeling van Afrika en Azië 'n ster matras Soemokil terecht gesteld? Japanse auto- fabriek in Zeeland Er komt tunnel onder Kanaal SPECIAAL MENOEHIN-CONCERT Geen kernwapens voor West-Duitsland P.T.T.-staldng in Italië TAPIJTEN Zware ontploffing iii kruitfabriek in V.S. Verdere stijging van aardappelprijzen kan worden voorkomen Recreatieplan Grevelingenbekken heeft nationale betekenis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 april 1966 122ste jaargang Nr. 19980 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dingdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzee ontvangt Schuttevaeren Plattelandsvrouwen „Verkennende besprekingen voor een vreedzame regeling" LONDEN, 27-4. Engeland en Rho desië zullen verkennende bespre kingen met elkaar gaan voeren om tot een vreedzame regeling te komen van hun conflict, ontstaan nadat het door blanken geregeerde Rhodesië zich vtff maanden geleden eigen machtig onafhankelijk had ver klaard. Hot besluit tot dit overleg is woensdag gevallen. Premier Wilson van Engeland liet echter duidelijk in het parlement uitkomen, dat het hier niet om onderhandelingen gaat, om dat de Britse regering geen onder handelingen wenst met een onwet tig bewind. De besprekingen zullen op offi cieel niveau gevoerd worden, infor meel zijn, geen verplichtingen in houden voor Engeland of Rhodesië en alleen ten doel hebben na te gaan of er werkelijk een basis voor on derhandelingen bestaat Premier Wilson zei in het parle ment dat het olie-embargo van En geland tegen Rhodesië een beslis sende foctor is geweest bij het over leg dat tot het besluit van woensdag heeft geleid. Wilson zei niet waar of warneer de besprekingen gevoerd zullen worden. Dit en de agenda zul len met instemming van premier Smith van Rhodesië geheim worden gehouden, zo werd van regerings zijde meegedeeld. Men wees er ook op, dat de economische sancties te gen Rhodesië gehandhaafd zullen blijven voor de duur van dit eerste contact. Wilson legde er de nadruk op, dat een definitieve regeling van het con flict zal moeten voldoen aan de prin- Ingezonden mededeling cipes, door zjjn regering en het af getreden conservatieve bewind vast gelegd. Zo moet er in Rhodesië een meer derheidsbewind komen, dat de vier miljoen negers in het land vertegen woordigt en de vorderingen op de weg daarheen met waarborgen moet omgeven en niet belemmerd wor den. Democratisch Vervolgens mag de Rhodesische grondwet, nadat men tot een ak koord is gekomen over de onafhan kelijkheid, niet geamendeerd wor den om haar minder democratisch te maken Voorts moet er direct ver betering komen in de politieke sta tus van de negers en dient de ras sendiscriminatie te verdwijnen. En tenslotte moeten de voorwaarden voor de onafhankelijkheid aanvaard baar zijn voor het hele Rhodesische volk. Zoals bekend vormde dit laatste principe het voornaamste struikel blok bij de onderhandelingen tussen Engeland en de regering-Smith voor deze met Engeland brak. EINDHOVEN, 27-4. Minister-pre sident Cals heeft woensdagmiddag in Eindhoven in een gebouwencom plex van de technische hogeschool geopend. Minister Cals deed dit in het auditorium dat een centrale plaats inneemt in het gebouwencom plex, waarvan de bouw 17 miljoen gulden iheeft gekost, en dat naast het auditorium een hall bevat, 16 colle gezalen, een senaatskamer en ver scheidene kleinere kamers, die sa men ongeveer 1000 studenten kun nen herbergen. Minister Cals sprak over de snelle uitbreiding van het aantal studenten aan de technische hogeschool: van 241 studenten bij de opening in september 1957 via ruim 1000 gedurende de cursus 1960-1961 naar meei- dan 2000 studenten in de cursus' 1964-1965. Minis'tei Cals zei dat door de komst van een isoChrone cyclotron voor d technische hogeschool een opleiding mogelijk wordt voor de instrumen tatie voor de lage energie kernfysica naast de opleiding aan de T.H. in Delft, welke is gericht op instrumen tatie voor de hoge kernfysica. DEN HAAG. 27-4. Een woordvoer der van de „Republik Maluku Sala- tan" heeft meegedeeld dat verschei dene Indonesische bladen hebben bericht dat de ter dood veroordeelde Soemokil is terechtgesteld. Een daarvan, „Singar Harapan" van 18 april, schrijft dat de voormalige lei der van „de zogenaamde republiek der Zuid-Molukken". Soemokil op een plaats niet ver buiten Djakarta na het uitspreken van een gebed door een vuurpeloton is terechtge steld aldus do woordvoerder. Het stoffelijk overschot van Soe mokil zal door de leiders van de re publiek worden opgeëist om het of wel naar Nederland of naar Ambon te later, overbrengen. VLISSINGEN. 27-4. In de Sloeha- ven aan de Westersohelde heeft Zee- lands Commissaris der Koningin, mr. J. van Aartsen, woensdagmorgen de eerste steen gelegd voor de eerste Japanse automobielfabriek in Euro pa. de N.V. Automobielfai -riek Ne derland. De nieuwe fabriek zal be ginnen met de bouw van trucks en later ook de produktie van perso nenauto's >in de middenprijsklasse, de „Contesse" 1300, ter hand nemen. De onderdelen zijn voor een belang rijk deel afkomstig van de Japanse autofabriek „Hino Motors" Ltd. in Tokyo. Het nieuwe bedrijf wordt ge bouwd op een terrein van 40.000 vierkante meter UTRECHT. Spelende kinderen 'hebben in het water van de Vecht bij Loenen het lijkje ontdekt van de driejarige Chrisje de Leede uit Breukelen, die sinds 5 april werd vermist. NIEUW DELHI, 27-4. 200 geleer den en onderzoekers uit 34 landen van Afrika en Azië zijn voor een week in de Indische hoofdstad bij een om zich te beraden over de beste manieren ter verzekering van de technische en wetenschappelijke ontwikkeling van de Afrikaans- Aziatische wereld. Dr. Hoessein Saheer, voorzitter van de-Indische raad voor wetenschi p- pelij'k onderzoek, legde de nadruk op het gevaar om voetstoots materiële en technische hulp te aanvaarden van geïndustrialiseerde landen. Vol gens hem zou dit kunnen leiden „tot een wedergeboorte van het kolonia listische uitbuitingsstelsel". De ont wikkelingslanden in Afrika en Azië zouden de oplossing kunnen vinden in het uitwerken van gecoördineerde programma's en in uitwisseling van ervaring. De Russische geleerden Koeraman RIJSSEL, 27-4. President De Gaulle, die op het ogenblik een rond reis door het industriële noorden van Frankrijk maakt, heeft tegen over een groep fabrikanten in Rijs- sel verklaard dat de tunnel onder het Kanaal zal worden gebouwd. Een woordvoerder van de groep had bij de president aangedrongen op de spoedige aanleg van een hoofdvyeg naar de plaats waar de tunnel ver moedelijk zall beginnen, zonder te wachten tot de bouw van de tunnel werkelijk op gang komt. „De aanleg van nieuwe wegen in dit gebied is onontbeerlijk, ook als de tunnel er niet komt", zo zei hij. President De Gaulle antwoordde hierop: „De tun nel zal worden gebouwd". LONDEN, 27-4. Yehoedi Menoehin heeft ter gelegenheid van zijn 50ste verjaardag in de Royal Festival Hall in Londen zijn jongste zoon, de 14- jarige Jeremias, cn twee zusters Hepzibah en Yaltah begeleid in een uitvoering van het concert voor drie piano's van Mozart. Aan het einde van het concert, dat door sir Adrian Boult werd gedirigeerd, schonk het publiek de violist 10.000 pond ster ling voor de muziekschool Yehoedi Mencehin. Menoehin speelde de so lopartij in twee romances van Beet hoven voor viool en orkest. Galy Karakejev hekelde „de Ame rikaanse militaristen, die chemische en microbiologische middelen maken voor de vernietiging op grote schaal en barbaarse bombardementen op Noord-Vietnam uitvoeren". Aan het congres nemen geen af gevaardigden uit Peking-China en uit Noord-Vietnam deel. Ingezonden mededeling Een recente foto van HM. Koningin Juliana, die zaterdag 30 april a.s. haar 57ste jaardag hoopt te vieren. ROME, 18-4. 160.000 man perso neel van de Italiaanse P.T.T. zal op 2 mei in staking gaan. Dit is door het Christendemocratische vakver- hond bekend gemaakt. De staking moet kraöht bijzetten aan eisen tot salarisverhoging en reorganisatie van 'het bedrijf. NEW YORK, 27-4. De New York Times heeft woensdag gemeld dat de regering-Jchnson West-Duitsland zal verzoeken het deelgenootschap in een geallieerd stelsel van kernbewa pening voor onbepaalde tijd, en zelfs in naam, te laten varen en genoegen te nemen met een ruimere mate van medezeggenschap in de kernstrategie. Dit besluit stoelt volgens het blad op de mening dat zelfs indirecte ter beschikkingstelling van kernwapens aan West-Duitsland een verdere splitsing van de NAVO tot gevolg zal hebben en de kwijnende politieke eenheid in Europa weinig goed zal doen. Ingezonden mededeling Bekijk vrijblijvend onze geheel exclusieve collectie handgeknoopte Woninginrichting Deurloo, Zierikzee, Appelmarkt 4 tel. 2825 DEN HAAG, 27-4. In antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid mevrouw Brautigam (P.v.d.A.), over de prijsstijging van consumptie aardappelen, heeft minister Biesheu vel van landbouw en visserij, mede namens zijn collega Den Uyl van economische zaken, gezegd erop te vertrouwen, dat door de thans ge troffen maatregelen ter verruiming van de invoer en ter afremming van de uitvoer, een regelmatige voorzie ning van de binnenlandse markt mo gelijk zal zijn cn met medewerking van het bedrijfsleven een verdere stijging van de consumptie-aardap pelprijzen kan worden voorkomen. Mochten onverhoopt de gemid delde winkelprijzen verder stijgen, dan zal de regering zich op verder gaande maatregelen beraden. De bewindsman zei verder: De prijzen van consumptie-aardappelen zijn de laatste maanden, onder in vloed van een in vrijwel geheel west-Europa tekortschietend aanbod van consumptie-aardappelen, inder daad belangrijk gestegen. Voorraadpositie Door het Produktschap voor aard appelen wordt regelmatig een onder zoek ingesteld naar de voorraadpo sitie van consumptie-aardappelen en pootaardappelen in ons land. Het laatstelijk ingestelde onderzoek had betrekking op de aanwezige voor raden per 16 maart 1966. Hoewel genoemd onderzoek nog geen duidelijke aanwijzingen ople verde in de richting van een onvol doende voorziening van de binnen landse markt met consumptie-aard appelen. heeft sindsdien de situatie zich, onder invloed van sterke ex- portvraag en de ongunstige weers omstandigheden, waardoor de oogst van de nieuwe aardappelen vermoe delijk zal worden vertraagd, minder gunstig ontwikkeld. Teneinde een CHARLESTON, 27-4. Bij een zwa re ontploffing in een kruitfabriek in Charleston in 'de Amerikaanse staat Indiana hebben woensdag veertig mensen verwondingen opgelopen. Slechts een van ihen moest in een ziekenhuis blijven. Tot op twintig kilometer sneuvelden er ruiten. Jongen verongelukt VENRAY, 27-4. De 10-jarige Mar tin Peters uit Wanssum is woens dagavond tengevolge van een ver keersongeval om het leven gekomen. Bij tiet oversteken van de Brugstraat in zijn woonplaats werd hij door een auto aangereden. Op weg naar het ziekenhuis in Venray is het knaapje aan zijn verwondingen overleden. Dit nummer bestaat uit 1G paginas. Zie er uit als een vrouw Treedt op als een dame Denk als een man Werk als een paard. Bericht aan onze postabonné's Daar a.s. zaterdag (Koningin nedag) geen postbestellingen worden uitgevoerd, maken wij onze abonné's op Schouwen- Duiveland, die geen tweede postbestelling ontvangen, er op attent dat zij het nummer van 29 april op het postkan toor kunnen afhalen en wel te Zierikzee tussen 4.00 en 7.00 uur en in de overige gemeen ten tussen half 6.00 en half 7.00 uur. DE DIRECTEUR. Plannen om enkele bestaande kernwapens in een geallieerde kern macht te doen opgaan, waren ver scheidene maanden geleden in de ijskast gestopt. Frankrijks terugtrek king uit de NAVO bracht ze echter weer in de belangstelling. DEURNE. Op de Helmondseweg, even buiten de bebouwde kom van Deurne, zijn twee auto's met elkaar in botsing gekomen, als gevolg waar van één der bestuurders, de 30-ja rige huisschilder L. J. P. H. Verhoe ven uit Helmond, om het leven is gekomen. Droog weer Verwachting' lol vrijdagavond: Droog weer en in het algemeen wei nig bewolking: vannacht in het bin nenland hier en daar nachtvorst en op enkele plaatsen mist; zwakke tot matige wind tussen west en noord; iets hogere middagtemperaturen. 29 april. Zon op 5.15. onder 20.01. Maan op 12.40, onder 3.41. Volle maan: 4 mei te 22.01. HOOG WATERSTANDEN ZIERIKZEE: 29 april 9.44 v.m. 22.21 n.m. Minister Biesheuvel trof maatregelen BROUWERSHAVEN: 29 april 9.38 v.m. 22.26 n.m. Doodtij: 30 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Het koufront, dat gisteravond Nederiand voorbij is 'getrokken, heeft plaatselijk regen- en onweersbuien gebracht. Daarna kwam het weer onder invloed van een hogedrukge- bied, waarvan het centrum via de Golf van Biscaye in noordoostelijke richting bewoog. Dit hogedrukgebied neemt nog voortdurend in betekenis toe, en zal daarom het weer vrijdag en zeer waarschijnlijk ook zaterdag blijven beheersen. De regenkansen zijn klein, terwijl ook de tempera tuur weer -gaat stijgen. regelmatige voorziening te bevorde ren en prijsstijging zoveel mogelijk tegen te gaan, zijn inmiddels de maatregelen getroffen. Vrouwenbond N.V.V. vraagt maatregelen tegen prijsstijgingen AMSTERDAM, 27-4. Het hoofdbe- stuur van de Vrouwenbond van het N.V.V. heeft een telegram aan de minister van economische zaken, Den Uyl, gezonden. Daarin werd gezegd, dat het hoofdbestuur van deze bond uitvoerig aandacht heeft 'geschonken aan de prijsontwikkeling van de laatste maanden. Het bestuur heeft met instemming vernomen dat de minister het prijzenverloop onder kent, maar hij maakt zich toch bij zonder ongerust over de ontwikke ling die de prijzen nu te zien geven. Het bestuur vraagt minister Den Uyl met klem op korte termijn te gen deze prijsstijgingen maatregelen te treffen. DEN IIAAG, 27-4. Het Grevelin genbekken kan niet alleen een be langrijke functie vervullen in de re creatievoorziening van het Zuidhol- landse deel van de Randstad, door zjjn maat cn zijn eigen karakter kan het gebied uitgroeien tot een recrea tiegebied van nationale betekenis, terwijl eveneens een druk bezoek uit bet buitenland mag worden ver wacht voor weekeinde- cn vakantie- recreatie, speciaal voor Belgen en Duitsers. De afdamming van de Grevelin- gen zal ongeveer in 1971 een feit zijn. De provinciale besturen van Zeeland cn Zuid-Holland zijn thans van plan een stichting in het leven te roepen, voor de concretisering van het overleg over de toekomstige in richting van het Grevelingengebied. Overleg Dit overleg is reeds op gang. Het object is in studie bij de Deltadienst van Rijkswaterstaat en bij de Rijks commissie Inrichting Deltawateren. Contacten zijn er reeds mei provin ciale diensten. De inrichting en be stemming van het gebied zullen moe ten worden vastgelegd in streek- en bestemmingsplannen. Belangrijke bestuurlijke aspecten zitten hieraan voor de besturen van de provincie Zeeland, de gemeenten op Goerec- Overflakkee en de gemeenten op Schouwen-Duiveland. Samenwerking In het bestuur van de stichting zullen vertegenwoordigers van deze provincies en gemeenten zitten. De provincies dragen dê financiële aan sprakelijkheid. Het doel van de stich ting is een eenvoudige vorm van sa menwerking te bliijven voeren voor de voorbereiding van een streekplan cn de bevordering van de coördina tie van bestemmingsplannen. Het einddoel van de stichting zal zijn een bestendiging van de samenwer king. Daarvoor wordt gedacht aan een gemeenschappelijke regeling. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1