ibletten I A. VAN HESE Tweedaags congres „Schuttevaer" opent woensdag te Zierikzee Afdeling van het Groene Kruis vierde het gouden jubileum Ds W. C. P. den Boer Man met kunsthart Zwoel zolderfeest in Den Haag overleden Bloesems in de Nederlandse fruitcentra ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 26 april 19U6 Nr. 19979 H. de Rijke, beurtschipper te Zonne- maire. De heer K. v. d. Linde te Brouwershaven was secretaris-pen ningmeester, bestuursleden waren de heren C .van Beveren (Brouwers haven), H. T. Landegent (Burghsluis), J. de Waal Gz. (Bruinisse) en W Ribbons (Zierikzee). Strijdpunt Een belangrijk strijdpunt voor de schippers van Schouwen-Duiveland vormde in die jaren vooral de slech te toestand van het vaarwater Hel legat. Pogingen om verbetering in deze door zijn verraderlijke stromin gen beruchte doorvaart te krijgen slaagden rond de jaren 1930. Door het aanbrengen van een strekdam kon verzanding toen worden voor komen en kwam er een eind aan de ongelukken die zich in het Hellegat nogal eens hadden voorgedaan. On gevallen kwamen ook veel voor tus sen Bruinisse en Oude Tonge, na de totstandkoming van de vluchthaven Stoofpolder te Bruinisse. behoorde ook dat grotendeels tot het verle den. .Schuttevaer" is thans een gede centraliseerde vereniging. Het heeft een hoofdbestuur en elke afdeling heeft eena fdelingsbestuur. Schou wen-Duiveland is al vele jaren in het hoofdbestuur vertegenwoordigd. Van 1902 af volgden elkaar als zo danig op de heron K. v. d. Linde, H. de Rijke en Jac. de Rijke. Momen teel is de afdeling vertegenwoordigd door de wnd.-voorzitter, de heer W. v. d. Klippe. Voorzitter van de afdeling waren vanaf het prille begin in 1898 de he ron H. de Rijke, W. Ribbens, W. v. d. Klippe, J. v. d. Berg-Jumelet, Jac. de Rijke. P. J. v. d. Doe (vorig jaar overleden) en W. v. d. Klippe. Zie rikzee heeft reeds twee landelijke jaarvergaderingen van „Schutte vaer" beleefd: de 39ste in 1902 en de 61ste in 1924. Belangrijke punten die op de ko mende vergadering worden behan deld vormen oa. de radarvaart, drinkwatervoorziening en waterver vuiling en de leerplicht voor schip perskinderen. Dit laatste punt was in de eerste jaren ran de oprichting reeds aan de orde. Wederom zal op realisering ten sterkste worden aan gedrongen. De schippers wacht te Zierikzee o. a. een officiële ontvangst ten stad- huize en wel op woensdag om 5 uur. In de middagvergadering zal ir. P. A. v. d. Velde, hoofdingenieur-di recteur van de Rijkswaterstaat een lezing houden over de schutsluizen in de Volkerakdam. Voor donderdag staat o.a. een bezoek aan de moto- ronfabriek van Smit en Bolnes op het programma. Een kijkje in het interieur van het fraaie salonschip Victoria Regia (rederij Feenstra, Rotterdam). Dit is het trotse sa lonschip de „Victoria Regia", waar een groot deel van de schippers na het ver gaderen overdag een goed onderkomen zullen vinden (jrote belangstelling uit alle delen van het land Afd. Schouwen-Duiveland werd opgericht te Brouwershaven ZIERIKZEE, 25-4. Morgen (woensdag) en donderdag, 27 en 28 april, zal voor de derde maal In 130-jarige geschiedenis van de Koninklijke Schip persvereniging „Schuttevaer" te Zierikzee de landelijke algemene vergade ring plaatsvinden. Voor deze vergadering bestaat in schipperskringen een zeer grote belangstelling. Tot nu toe zijn reeds dertig procent meer aan meldingen ontvangen dan voor de vier vorige jaarvergaderingen, die plaats vonden resp. in Rotterdam ('65), Utrecht ('64), Zwolle ('63) en Amsterdam ('62). Aldus vertelt ons de heer W. v. d. Klippe, waarnemend voorzitter van de afdeling „Schouwen-Duiveland", speciaal belast met de voorbereiding ter plaatse voor deze grote tweedaagse bijeenkomst. Om alle belangstellenden te Zie- ,.Dat zullen er wel 300 worden", al- rikzee onderdak te verschaffen zul- dus de heer v. d. Klippe, die de vele len aan het Luitje twee salon-logies- zaken regelt vanaf zijn motorschip schepen ligplaats kiezen, n.l. de „Vic- „Spes Secunda", ligplaats Nieuwe toria Regia" en de „Vita Pugna": het Haven, is niet mogelijk gebleken om alle le den en genodigden in hotels onder te Op 17 januari werd dc kon. schip- brengen. Er zijn dan ook al meer dan persver. „Schuttevaer" opgericht te 270 aanmeldingen uit de verschillen- Zwolle. De vereniging werd omge- de afdelingen van het land binnen. De afdeling Schouwen-Duiveland zet in een landelijk orgaan ter be hartiging van de gemeenschappelij ke belangen van de binnenschippe- rij. De vereniging werd genoemd naar Willem Jan Schuttervaer, die zich als een groot leider had ontpopt voor de belangen van de binnen schippers. werd opgericht op 5 januari 1898, en wei tijdens een vergadering wel ke onder leiding van burgemeester A. W. van Buuren werd gehouden in 'het hotel van M. Arnold te Brou wershaven. De oprichters waren de beurtschippers van het eiland, die als eerste voorzitter kozen de heer Jubileumvergudering te Noordwelle KERKNIEUWS LAATSTE NIEUWS Ingezonden mededeling Ger. Kerken NOORDWELLE, 25-4. Met een jubileumvergadering in café Lokker- v. d. Zande, heeft de afdeling Re- nesse-Ncordwelle-Serooskerke van het Groene Kruis, het vijftig-jarig bestaan gevierd, onder voorzitter schap van dc heer M. P. Moelker. Deze kon - onder een groot aantal opgekomen leden en genodigden - speciaal begroeten burgemeester H. P. Everwijn, mede in zijn kwaliteit van provinciaal voorzitter, de afge vaardigden van do zustervereniging van Burgh-Haamstcde, zuster Steu- tel en het lid de heer S. Hart, die ook aanwezig was bij de oprichting van de afdeling, nu een halve eeuw geleden. De voorzitter toonde zich verheugd dat zij deze feestelijke vergadering wilden bijwonen, al moet de viering van het jubileum uiteraard gehouden worden binnen de mogelij kheden van het financieel bestel. Hij deelde mede dat een tweetal bestuursleden door ziekte verhinderd was, de ver gadering bij te wonen. Hij wenste deze leden een spoedig herstel toe. Onder de ingekomen stukken be vonden zich vele felicitaties o.m(. van vroegere wijkverpleegsters en van hen. die relaties met het Groene Kruis-werk hebben. Het gemeente bestuur van Westerschouwen zond een bloemstuk, waarvoor de voorzit ter dank bracht, onderstrepend de goede medewerking van en samen werking met de gemeente; zeker niet het minst blijkend uit de verleende subsidie. Gunstige kaspositie Uit het financieel verslag van de penningmeester de heer B. Boot bleek een batig saldo in kas, hetgeen zijn oorzaak vind - blijkens toelich ting van de voorzitter - in diverse meevallertjes. De verkoop van het overbodig geworden Groene Kruis- gebouw te Noordwelle was financieel gunstig te noemen. De inzameling voor de auto van zuster Van Beve ren was een groot succes. Van het overscharige geld werd een garage bij het G.K.-gebouw te Renesse ge plaatst. De begroting 1966 toonde een klein nadelig saldo. Er zijn thans 486 leden. De bezoeken van zuster Van Beveren - evenals de andere werkzaamheden - waren zeer nut tig; zij ontving een dankwoord van de voorzitter. Dank werd ook ge bracht aan zuster Steutel voor de goede samenwerking en aan mevr. Priemus-Meijer, die de zusters zo nodig vervangt. De gehouden Emma- bloemcollecte in het recreatieseizoen bleek hoger dan ooit. Het Winkelweek-comité van Re- nesse schonk een bijdrage van f 670. Hiervoor werd eveneens warme dank gebracht. Een dito ontving mevr. Ge- leinse te Serooskerkc, die - na een periode van ongeveer dertig jaar - het werk als contributieinster heeft gestaakt. Als stoffelijk blijk van waardering ontving zij een fraaie siervaas. De periodiek aftredende bestuursleden dc heren B. Th. Boot, C. Goense en M. Geluk werd m.m.v.s. herkozen. Tot lid van de kascontrolecommissie werd benoemd de heer S. L. Bouman. De voorzitter gaf hierna een exposé van de afgelopen vijftig jaar. Gelukwensen gemeente In een felicitatietoespraak wenste burgemeester Everwijn de vereniging - namens het gemeentebestuur - nog vele bloeiende jaren toe. „Overhaast U niet met fusieplannen, maar laat ze niet koud liggen want de tijd gaat snel". Als provinciaal voorzitter stel de de heer Everwijn een bedrag van f 25 in het vooruitzicht. Gepoogd wordt steeds weer rijks-subsidies te krijgen. „Bedenk echter dat zij die veel subsidie geven, ook vaak een grote vinger in de pap willen heb ben", aldus de hoor Everwijn, die het nuttig vond dat de leden ook iets afweten van het werk in provinciaal en landelijk verband. „Goede buur" Namens de zustersvereniging Burgh-Haamstede sprak de voorzit ter de heer G. B. Heuting, die ge waagde van een „heel goede buur" met een unieke samenwerking kis sen beide verpleegsters. Dit alies komt beide verenigingen ten goede. „Laten we", aldus spreker, „wat het eventueel samengaan betreft, geen overhaaste dingen doen, maar daar voor wederzijds openstaan". Namens de leden-patiënten dankte de heer H. de Vos met name de drie wijkzus ters, wie niets teveel is. Na een dankwoord van de voorzitter volgde een pauze. Tot slot werden enkele films vertoond, w.o. „Gevleugelde verovering", een dokumentaire over de ontsluiting van het Surinaamse oerwoud. De operateur de heer Lind- hout kreeg tot slot een dankwoord. Ingrijpende verbouwing Modernisering hotel-café-restaurant BROUWERSHAVEN, 25-4. Met een druk bezochte receptie is te Brouwershaven het geheel gemo derniseerde hotel-café-restaurant Ringelberg in gebruik genomen. Wanneer men via de hall, uitgevoerd in traverti, wat een bijzonder effect oplevert, de zaak binnenkomt blijft de vernieuwing dermate grondig, dat men de vorige indeling er niet meer uit terug kan vinden. Het moderne buffet is thans :i<n het midden der zaal geplaatst, zodat men vooraan in 'de zaak thans over een grote ruimte beschikt met een riant uitzicht op het Marktplein en 'de haven. Het meubilair is geheel vernieuwd en bestaat uit Oud-Hol landse stoelen en tafels. De wanden zijn aan de benedenzijde uitgevoerd in decowall en de bovenzijde in zacht groen suide. Langs :de wanden zijn fraaie koperen wandschemer- lampen aangebracht die een zacht licht verspreiden. De plafondverlich ting is in moderne stijl uitgevoerd. Het buffet wordt apart verlicht met hangsdhemerlampjes waarbij de fraaie verchroomde biervat-tap een apart cachet 'geeft aan ihet geheel. De toiletten zijn uitgevoerd dn 'ge- SPORT VOETBAL Burgh-DIVO 2-3 Een in de eerste helft uitstekend voetballend Burgh kon na de rust geen krachten genoeg opbrengen om de Dinteloordploeg te weerhouden. Het werd direct duidelijk dat de thuisclub zijn huid duur zou verko pen want de DIVO-ploeg werd com pleet in de verdediging gedrukt. In de 8e minuut nam Toon Rijn berg m'et buiten het strafschopge bied een vrije trap en de bal werd door Piet van Aartsen over het muurtje hoog in de touwen gejaagd. Een keiharde kopbal van Joop Hanse vloog net naast, twee schoten van Nico v. d. Graaf kruisten het ge hele doelvlak om dan via de paal weer in het veld te springen. Lang zaam; maar zeker wist DIVO zich aan de druk te ontworstelen en na een buitenspel-doelpunt dat de scheidsrechter afkeurde, maakte Gla- dines gebruik van een fout in de achterhoede om gelijk te maken (1-1) Direct daarop schoot Van Vlimmeren op de lat en de naar voren gewerkte bal werd door Piet van Aartsen via de voet van de linksback ingescho ten (2-1). Al spoedig maakte een druilerige regen de grasmat zeer glad en J. van Nieuwenhuize moest zich na een bot sing laten vervangen door Ko Tuin man. Weer was het Gladines die een kans kreeg en oerhard inschoot (2-2). Nu was het DIVO dat Burgh in de verdediging drukte en Schoonaard kreeg handen vol werk om verder onheil te voorkomen. Toch bleven enkele Burgh-uitvallen gevaarlijk voor de bezoekers. Met nog 3 minuten te spelen kreeg De Bruin een voorzet van rechts op zijn schoen, hetgeen de genadeslag voor Burgh betekende (2-3). „Ringelberg" vlamde vloertegels en licht blauwe wandtegels. Aparte wastafels zijn aangebracht. Het voormalig toneel is omgeto verd tot een. lidhte eetzaal, zodat café en restaurant gescheiden zijn De vloerbedekking is hier uitgevoerd im blauw 'getint tapiflex. Gelukwensen Vele bloemstukken van aannemers, leveranciers, verenigingen e.d. ga ven de zaak een fleurige aanblik. Tijdens de receptie richtte de voor zitter van de middenstandsvereni- girag „De Corridor", de heer P. 'de Moor, ziCh tot de familie Ringelberg, waarbij 'hij Ihen met deze aanwinst feliciteerde. „U hebt uw 'blik op de juiste tij'd op de toekomst gericht", aldus de heer de Moor, ,want met de toeneming van (het toeristenverkeer kunt u met deze fraaie zaak de gas ten op een passende wijze ontvan gen". Hij feliciteerde de 'heer Rin gelberg en schetste de vernieuwing als een aanwinst voor de midden stand in het algemeen en de ge meente in het bijzonder. Burgemees ter A. H. Vermeulen 'bood namens de gemeente zijn gelukwensen aan. Hij noemde die restauratie een fraaie aanwinst voor de gemeente waar door een zaak ontstaan is „waarin u iedereen 'kunt ontvangen". Op een V.V.V.-vergadering is gebleken, dat er een groot tekort bestaat aan ho- telaccomodatie daar de ontwikke ling van het toerisme sterk doorzet zal later blijken, dat de bestaande hotels te klein zijn. Hij wenste de fam Ringelberg veel succes in zaken toe. Het werk werd uitgevoerd door de gebr. v. d. Velde (timmerwerk), ge broeders Slager (metselwerk), elek tra en sanitair fa. A. v. d. Hoek en Zn., schilderwerk J. M. Francke, in richting enz. fa. Pa au we te Zonne- maire en J. Stoe] te Brouwershaven. Ingezonden mededeling 1 Rijd nu 4-takt I Honda C 310-320 S f V Y Uit voorraad J. X •j« Dealer: X Weststraat 9 - Zierikzee Het Oost-West-gesprek WEST-BERLIJN, 25-4 Do burge meester van west-Berlijn, Willy Brandt 'heeft op een partijbijeen komst 'gezegd dat de uitwisseling van Oost- en Westduitse sprekers waarschijnlijk zal doorgaan maar dat een essentiële voorwaarde van de kant der Westduitse sociaal-demo craten is, dat de redevoeringen we derzijds worden gepubliceerd. Indien dit niet door oost-Duitsland wordt aanvaard, zou het gehele plan in ge- vaat' komen. naar Ferwerd (Fr.) Onze oud-stadgenoot ds. W. C. P. den Boer zal zondag 1 mei a.s. in de middag- of avonddienst afscheid ne men van de Gereformeerde Kerk van Uithuizen en veertien dagen later, ml. zondag 15 mei a.s. in de middag- of avonddienst, na vooraf in de mor gendienst te zijn bevestigd door zijn oudere broer, ds. M. den Boer uit Zaamslag in Zeeuws Vlaanderen, in trede deen als predikant van de Ge reformeerde Kerk van Ferwerd in de classis Ha-llum in de provincie Fries land, waar hij beroepen is in de va- kature van ds. Th. Sj. de Groot, die op 29 november 1964 naar Zevenhui - sen in de provincie Groningen is vertrokken en die daar veertien da gen later 'intrede heeft gedaan. Willem Cornells Pi eter den Boer werd op 9 maart 1909 uit een land bouwersgezin te Zierikzee geboren Hij bezocht eerst de h.'b.s. in zijn ge boortestad, deed daarna staatsexa men gymnasium A en studeerde ver volgens nog aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij op 29 juni 1938 zijn. kandidaatsexamen aflegde. Ds. den Boer diende achtereenvol gens de gemeenten Bodegraven, Den Bommel, (weer) Bodegraven, Vorden en Uithuizen. Scheepvaartberichten Abida, 25-4 te Panamakanaal. Caltex Amsterdam (t), 25-4 thv. Al giers naar Gothenburg. Lelykerk, pass. 25-4 Straat Ormoes naar Suez. Caltex Utrecht (t), 23-4 van Huelva naar Raslanuf. Katsedijk, 25-4 te Rotterdam. Raaf terug in Nederland ZEIST, 26-4. De aanbieding van vier jonge raven door de landsrege ring van Sleeswijk-Holstein heeft het Wereld Natuurfonds Nederland, de Nederlandse afdeling van het World Wül'dlife Fund, in staat ge steld te trachten de raaf, die sinds de jaren dertig door toedoen van de mens in Nederland uitgestorven is, weer in ons land te doen inburgeren. De vogels zijn voor dit doel gevan gen door 'de Duitse natuurbescher mer dr. Heinz Brül-1, die is belast met de bescherming van de raaf in Noord-Duitsland. Zij bevinden zich thans in een midden in de bossen, in het centrum van het land, gelegen grote vliegruimte, waar zij worden verzorgd door do directie faunabe heer van het ministerie van land bouw en visserij, die ook de vlieg ruimte heeft gebouwd DEN HAAG, 25-4. De Haagse po litie heeft vorige nacht een einde ge maakt aan een jeugdfeest, dat op de zolder van een woning in de Tromp straat „woedde". Gewaarschuwd door omwonenden, die hinder had den van het feestgedruis, betrad de politie de zolder, waar zij naar haar zeggen een aanstootgevende toestand aantrof; 54 jongelieden van beider lei 'kunne, variërende in leeftijd van 15 tot 24 jaar, namen in een, zeer minimaal door kaarsen verlichte, zolderruimte deel aan het feest, waar zij drank en een aantal divanbedden voer meenden 'nodig te hebben. Be halve aanstootgevend vond de poli tie 'het feest gevaarlijk: de zolder was met hardboard afgetimmerd en de kaarsen leverden brandgevaar op. Van de 54 feestvierders waren er 47 minderjarig. de echte Amerikaanse en beste ter wereld! HOUSTON TEXAS, 26-4. Marcel Derudder, die vorige week in Hous ton, Texas, van een kupsthart is voorzien, is vanochtend vroeg ge storven, onverwacht en zonder da delijk aanwijsbare oorzaak. Dr. Michael Debakey, het hoofd van de ploeg medici die het kunst- hart heeft aangebracht, Was er bij toen Derudder stierf. Derudder, een 65-jarige gewezen mijnwerker, heeft jarenlang moei lijkheden met zijn hart gehad die van reumatische aard waren. Gisteravond is nog meegedeeld, dat de algemene toestand van de pa tient vooruit ging. Hij was nog be wusteloos. maar zou naar verwach ting spoedig bijkomen. 'n blij vexide uitkomst! De man met het kunsthait HOUSTON (Texas), 25-4. Marcel Derudeer, de man die vorige week een hartoperatie onderging en se dertdien met een plastic hart leeft, is nog steeds 'bewusteloos. In een bulletin verklaren de artsen dat zijn nieren niet goed functioneren, maar dat dit wellicht van tijdelijke aard zal zijn. De behandelende geneesheren zijn van mening 'dat de patiënt goede kansen op herstel heeft en 'dat zijn reflexen weer normaal worden. DEN HAAG, 26-4. De zon en het warme weer in de eerste dagen van deze week heeft in vrijwel aUe Ne derlandse fruitcentra de bloesem knoppen van veel peren doen open springen en in een oneindig rijke pracht tonen deze fruitsoorten thans hun witte bloesemweel de. In de 'komende dagen zullen steeds meer rassen in bloei komen en tegen hel einde van de week zal voor pe ren en pruimen het 'hoogtepunt van dt bloei worden bereikt, althans in het midden en zuiden van het land. Het noorden is enige tijd later. De ontwikkeling van de knoppen dei' appels gaat nu ook vlug, maar 'het duurt toch nog minstens een week alvorens de bloei hiervan gaat 'beginnen en het wordt wei de twee de week van mei voor de appel bloei haar hoogtepunt gaat bereiken. Door de late ontwikkeling zit er dit jaar tussen 'het witte en rose van de bloesems veel groen van het jonge blad. De Amerikaanse democratische senator Mike Mansfield heeft maan dag gevraagd de betrekkingen mei Frankrijk zo goed mogelijk te bewa ren, ondanks de Navo-politiek van de Gaulle. In Japan is dinsdag (plaatselijke tijd) de 'grootste spoorwegstaking in de geschiedenis van het land begon nen, 'nadat onderhandelingen over eisen van de vakbonden op niets wa ren uitgelopen. Op 1 mei a.sherdenkt de te Bruinis se woonachtige heer J. de Ruiter, zijn 40-jarig ambtsjubileum. Dc jubilaris is als commies-A in dienst ran het departement van financiën, afd. or ganisatie .De heer de Ruiter - geb. op 6 juni 1909 - werd vorig jaar on derscheiden met de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De vorst van 'midden april blijkt in de meeste centra schade te heb ben toegebracht aan de bloesem knoppen. Soms is het percentage be vroren knoppen vrij groot. Wat de invloed hiervan zal zijn op de ko mende fruitoogst valt nu nog niet te zeggen. De weersomstandigheden in de periode dat de vruchtzetting plaats vindt, spelen hierbij een over heersende rol. MEPPEL. In het diaconessenhuis te Meppel zijn twee echtparen uit het dorp Koekange opgenomen met ernstige verschijnselen van kool- monoxyde vergiftiging. De toestand van een der slachtoffers, de heer W. dc Roo, is zorgwekkend. ARNHEM. De dertigjarige Turk Guler Muarrem is in het gemeente ziekenhuis van Arnhem overleden aan de gevolgen van een autobotsing Waai bij hij zwaar werd gewond. Ongeveer 2.100 politieagenten in de Canadese provincie Quebec zijn ccn stakingsactie begonnen uit pro test tegen hel ontslag van een col lega. De Indische regering heeft onge veer tweehonderd personen op vrije voeten laten stellen die zonder pro ces zijn vastgehouden onder speciale veiligheidswetten. Bondskanselier Erhard heeft maandag in west-Berlijn gezegd een absoluut tegenstander te zijn van elke vorm van federatie tusen de twee Duitslandcn. De Sowjet-Unie heeft maandag een communicatie-kunstmaan, de .Molnia 1", in een baan om de aarde gebracht. Deze baan is sterk ellip tisch, met grootste afstand 39.500 km. en kleinse 499 km. Bij een botsing tussen twee trei nen bij Kilafors in noord-Zweden zijn maandag vier mensen omgeko men en 15 gewond. Premier Stcphanopoclos van Griekenland heeft een beroep gedaan op alle partijen in het parlement, het eens te worden over een gemeen schappelijk beleid t.a.v. Cyprus. DE MEERN. De 14-jarige Joke Kromwijk uit dc Meem is op de weg De Meern-Harmelen door een personenauto aangereden en op slag gedood. G. J. Scherphuis zenuwarts donderdag t/in zaterdag AFWEZIG

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3