DERBY COLA DRINK DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Werknemers moeten meebeslissen over besteding van winsten" Staatssecretaris antwoordt op vragen na overlijden kleuter van school in Goes meesterlijk! Israël toonde zijn militaire kracht Elf kinderen op trottoir doodgereden Actie „Ton d'r op" voor slachtoffers van de apartheid in Zuid-Afrika ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 26 april 1966 322ste» jaargang Nr. 39979 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewelcken tl, Zierikzee, postbus t, lel. OlltO-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cenl. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) t 1,25 per stuk. In dit nummer: Het tweedaags „Schuttevaer"-congres te Zierikzee Minister den Uyl: Pleidooi voor meer sparen om te investeren UTRECHT. 25-4. „Het is niet zo'n eenvoudige zaak om de loontrekken- den gauw warm te laten lopen voor het gezamenlijk meeïinancieren van de collectieve voorzieningen. Want hier wreekt zich de jarenlange bezit loosheid en ook het feit dat grote groepen van mensen geen stem heb ben in het vermogensbeheer. Daar om ben ik voorstander van een her ziening der ondernemingsstructuur, ivaarbjj de winstbestemming een zaak wordt waarin de ondernemings raad het eerst wordt gekend. Ik ben ook voorstander van werk nemersvertegenwoordigers in de ra den van commissarissen. De werkne mers moeten volop medezeggenschap hebben in de investeringen. Omdat de werknemers hier niet in meespe len, zien zij niet dat die investerin gen ook in hun belang zijn". Dat verklaart de minister van eco nomische zaken, drs. J. M. den Uyl, in een vraaggesprek met „Ruim Zicht", het officiële orgaan van het Nederlands Katholiek vakverbond. Minister Den Uyl noemt de ont wikkeling van de investeringen en de krappe kapitaalmarkt de grote knelpunten van de Nederlandse eco nomie. Globaal bekeken laten de jaarver slagen van het bedrijfsleven over vo rig jaar zien dat de winstmarges kleiner zijn geworden. Maar de be drijfsresultaten over 1965 behoeven volgens de minister geen aanleiding te geven tot alarmerende beschou wingen. „Als ik niet zonder zorg ben. heb ik vooral het oog op 1967. Want als de besparingen niet worden uit gebreid, dreigt de groei van de in vesteringen volgend jaar te worden afgeremd. En groei van die investe ringen is voorwaarde voor uitvoering van het regeringsprogramma en op voering van de produktiviteit", aldus drs. Den Uyl. De minister pleit in het vraagge sprek voor méér sparen teneinde in vesteringen mogelijk te maken en de economie gezond te houden. ,.In feite gaat het om een keuze tussen ener zijds inflatie en het afzien van vol doende woningen, wegen, zwemba den enz. of een bijdrage leveren aan de investeringen. Ik ben ervan over tuigd dat het gros van de werkne mers per slot van rekening wil kie zen voor het laatste, omdat dit een zaak is van hun eigen belang". Ingezonden mededeling Minister Den Uyl zegt voorts: „Als wij ernst willen maken met de be strijding van de inflatie, dan kunnen w\j niet doorgaan met het verhogen van de loonsom met bijvoorbeeld 15, 11 en 9,5 procent. Dan moeten we te rug naar een lager peil, waardoor het mede mogelijk wordt de prijsstij gingen tot 2 a 3 procent te beper ken. Wanneer er meer woningen, we gen, scholen en andere collectieve voorzieningen tot stand moeten ko men, dan moet er meer worden ge spaard. Ook de werknemers moeten hieraan hun bijdrage leveren. Dat zou kunnen gebeuren door een deel van hun economische afdwingbare loonsverhogingen te laten uitkeren in de vorm van rentegevende papie ren. Daaimee helpen zij mee aan de financiering van gemeenschapsvoor zieningen en tegelijk vergroten zij hun aanspraken op inkomen uit het groeiende nationale vermogen. Een oplossing hiervoor zou kunnen wor den gevonden in de vorm van het in- vesteringsloon". Regering tekort geschoten De minister wil graag duidelijk stellen dat de regering tekort is ge schoten, als het erom gaat duidelijk te maken wat de uitvoering van het regeringsprogramma voor de grote massa van het bevolking oplevert. Dit concludeert hij uit de uitslag van de laatste verkiezingen. 'n Hero produkt DEN HAAG, 25-4. Staatssecre taris Grosheide van onderwijs en wetenschappen heeft geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Hulst van de C.H.U., die ge steld werden naar aanleiding van een persbericht, waarin melding werd gemaakt van het overlijden van een leerlinge van de openbare kleuterschool „De Bijenkorf" in Goes aan een kokken- en bacterieziekte. De staatssecretaris acht een onder zoek ter plaatse thans niet meer noodzakelijk en ook overweegt hij geen nadere maatregelen. Uit het rapport van de geneeskun dige inspecteur van de volksgezond heid in de provincie Zeeland blijkt, zo zegt de minister verder, dat het hout van de school zeer zeker geen funeste uitwerking op de patiënte kan hebben gehad, doch dat andere invloeden geheel losstaande van het schoolgebouw, in het onderhavige ziektegeval, tot de fatale afloop heb ben geleid. Hygiëne Door de schoolarts was reeds en kele maanden tevoren gerapporteerd, dat op het gebied van de hygiëne de toestand op de betrokken school niet aan alle eisen voldeed en wel in die zin, dat o.m. het schoonhouden van de lokalen te wensen overliet en er van het handenwassen door de leer lingen niet veel terecht kwam. Bij het onderzoek in februari bleek Vlaamse schrijver M. Roelants overleden BRUSSEL, 25-4. De Vlaamse schrij ver Maurice Roelants is maandag aan maagkanker overleden. Roelants, die in 1895 in Gent werd geboren, schreef onder meer gedichten en ro mans Zijn bekendste werken zijn .Komen en gaan" (1927), ,Het leven dat wij droomden" (1931) en „Alles komt terecht" (1937). Voor zijn dicht bundel „Lof der liefde" kreeg Roe lants in 1952 de driejaarlijkse Bel gische staatsprijs. Maurice Roelants, die medewerker van „De Telegraaf" en „Elseviers Weekblad" is geweest, was onder meer lid van de Vlaamse academie voor taal en letterkunde en letterkundig adviseur van het Belgische ministerie van openbaar onderwijs. Herwaardering nodig belangen landbouw en steden UTRECHT, 25-4. In verband met de toenemende ruimtebehoeften per hoofd van de bevolking acht de Amsterdamse wethouder van publieke werken en stadsontwikkeling drs. R. Th. de Wit een her waardering noodzakelijk van de ruimtelijke en financiële belan gen van de landbouw en de steden. Drs. De Wit sprak in Utrecht op een kaderconferentie van de prille stichting N.V.V.-jongerencontact, die in het teken stond van het thema „Leven, werken en wonen in de wereld van morgen". De Amsterdamse wethouder meent, dat deze herwaardering nodig is in het belang van de openluchtrecreatie van de in aantal steeds verder toenemende stedelijke bevolking. Thans wordt per jaar 140 miljoen gulden uitgegeven aan ruilverkavelingen en slechts achttien miljeon gulden aan recreatieve objecten. Weliswaar is zeventig pro cent van de vaderlandse bodem nog agrarisch, maar toch zal de ver houding nader moeten worden bekeken. Drs. De Wit gelooft dat deze kwestie wel niet zonder ruzies kan werden opgelost, maar dat moet men er dan maar voor over hebben in het belang van de leefbaarheid in ons land. Voor de oorlog vond dertig procent van de beroepsbevolking een bestaan in de landbouw, thans nog tien procent en in het jaar 2000 als ons land 21 miljoen inwoners zal tellen, zal het nog 2,5 procent zjjn. Deze accentverschuiving van platteland naar grotere steden pleit vcor ruimtelijke ordening op grote schaal wil Nederland niet een grole mammoctstad worden. Als noodzakelijke voorwaarden noemde drs. De Wit onder meer het tot stand brengen van kostbare gemeenschapsvoorzieningen en prijsbeheersing van de schaarse grond. dat de situatie inmiddels verbeterd was. Op het schoonmaken viel niets meer aan te merken en geconsta teerd kon worden, dat het personeel effectieve controle op het handen wassen houdt, aldus de staatssecre taris. Ingezonden mededeling U bent uitgenodigd zie pagina 8 MAIFA, 25-4. Israël heeft maan dag tijdens een militaire parade ter gelegenheid van de onafhankelijk heidsviering enkele voorbeelden van zijn militaire weerbaarheid laten zien. Een 60-tal straaljagers, van het Franse type Mirage-1, vloog boven Haifa, waar dit vertoon plaatsvond. De Israëliërs lieten een 12-tal Pat- ton-tanks voorbij rijden, onlangs van de Ver. Staten gekocht, gevolgd door gevechtswagens van de typen Centu rion, AMX-13 en Sherman M-51. De artillerie toonde haar Ameiikaanse mobiele lanceerinrichtingen voor Hawk-luchtdoelraketten. Op de rede van Haifa lagen torpe dojagers en duikboten voor anker, Onder de vele Israëlische hoogwaar digheidsbekleders die de parade be keken bevonden zich president Zal- man Sjazar, premier Levi Esjkol en stafchef genera al-majoor Aytzjak Rabin. Oud-premier David Ben-Goe- rion, grondlegger van de Israëlische strijdkrachten en leider bij de onaf hankelijkheidsoorlog van 18 jaar ge leden. was niet aanwezig. Hij wilde hiermee protesteren tegen het feit dat de parade in Haifa en niet in Je ruzalem werd gehouden. Verkeerslragedïe nabij Brussel BRUSSEL, 25-4. In Asse bij Brus sel zjjn maandag tenminste elf schoolkinderen van negen tot tien jaar om het leven gekomen en een aantal anderen gewond toen een, bakkersauto die in een slip was ge raakt en het trottoir opschoot, op hen inreed. Het ongeluk gebeurde op de drukke verkeersweg tussen Brus sel en Gent toen een onderwijzeres met haar klas bestaande uit ongeveer 20 kinderen zojuist de school had verlaten. De onderwijzeres werd ern stig gewond. De bestuurder van de auto is gearresteerd en men heeft hem een bloedproef afgenomen. Volgens ooggetuigen raakte de chauffeur bij de slip de macht over het stuur kwijt. Nadat het nieuws over het gebeur de zich verspreidde, spoedden zich talrijke ouders naar de school om te vernemen of hun kinderen tot de Militair bekent aanranding van kleuter HORST, 25-4. Door de koninklijke marechaussee in Amersfoort is maandag in samenwerking met de rijkspolitie in Horst en de gemeen telijke politie uit Helmond in de le gerplaats Amersfoort aangehouden de 19-jarige, uit Bakel afkomstige militair Th. A. aangehouden die be kende zaterdagmiddag in Horst het driejarig meisje A. D. te hebben mee gelokt in een in aanbouw zijnde wo ning en het kind daar te hebben aan gerand. De 19-jarige militair beken de verder een soortgelijk delict enige tijd geleden in Helmond te hebben gepleegd. A. zal voor de auditeur mi litair geleid worden. slachtoffers behoorden of dat zij aan het gevaar waren ontsnapt. Naar verluidt, was de bestuurder van de bakkersauto dronken. Voorts Werd vernomen, dat de onderwijze res de school had verlaten om de kinderen bij een zebra-oversteek plaats praktisch verkeersonderricht te geven. Drie kinderen werden ernstig ge wond. Eerste oplaag van „huwelijksalbum" is uitverkocht geraakt DEN HAAG, 25-4 Van het herden- kings-album dat het Prinses Bea trix Fonds in samenwerking met Philips-Phonogram heeft uitgegeven ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix met prins Claus is dezer dagen de eerste oplage, groot 10.000 exemplaren uitverkocht ge raakt. Het leeuwendeel hiervan bleef uiteraard binnen de landsgrenzen, maar ook heeft 'het album afnemers gevonden in alle delen van de we reld, aldus deelde men desgevraagd op 'het secretariaat van het Prinses Beatrix Fonds mee. AMSTERDAM, 25-4. Een comité van Nederlandse schrijvers en kuns tenaars gaat in mei de aktie .,Ton d'r op" voeren ten bate van de Neder landse afdeling van het „Defence and aid fund" voor de slachtoffers van de apartheid in Zuid-Afrika. Met de naam van de aktie wil het comité tot uiting brengen dat men door het bijeenbrengen van een zo groot mogelijk bedrag daadwerkelij ke instemming wil betuigen met het besluit der regering om de „ton van Luns" ter beschikking te stellen. Het belangrijkste onderdeel van de aktie is een kunstveiling op donderdag avond 12 mei in Frascati in Amster dam (400 plaatsen beschikbaar alleen op aanvraag) waarvoor 118 kunste- Stoffelijk overschot gesneuvelde Amerikaan gevonden VENRAY, 25-4. Arbeiders in een bouwput van een school te Opheus- den stootten zaterdag plotseling op een lijk. De gewaarschuwde politie identificeerde het lijk als van een Amerikaans militair. De graven dienst van het ministerie van defen sie uit IJsselstein werd te hulp ge roepen en deze borgen het lijk waar op een identiteitskaartje en een gou den ring werden aangetroffen. Het stoffelijk overschot werd overge bracht naar IJsselstein vanwaar het t.z.t. aan de Amerikaanse instanties zal worden overgedragen. Naar deze militair, die tijdens be vrijdingsgevechten twintig jaar gele den sneuvelde, is toondertijd lang cn intensief gezocht. Sex-schandaal in Canada OTTAWA, 25-4. Een advocaat heeft maandag ,voor een commissie van onderzoek in Ottawa verklaard dat uit 'de geheime documenten van de Canadese politie blijkt dat de blonde Oostduitse Gerda Munsinger onwettige sexuele betrekkingen on derhouden heeft met de voormalige vice-minister van defensie Pierre Sevigny. Zij zou ook op zeer goede voet gestaan hebben met de oud minister van handel George Hees en met een niet nader genoemde func tionaris aan een ander ministerie. Prins Bernhard opent aluminiumanodenfabriek ROTTERDAM, 25-4. Prins Bom hard heeft maandagmiddag in het Botlekgebied de aluminium- anoden- fabriek van Aluminium en Chemie Rotterdam N.V. (Aluchemie) offici eel geopend. Aluchemie is een hon derd procent dochteronderneming van het Zwitserse aluminiumconeern Alusuisse en zal per jaar 120.000 ton anoden, afleveren, vierkante blokken van 50 cm., hulpmiddel bij de pro- d uk tie van aluminium. SCHIPHOL. Terwijl mevrouw Ca Is haar jongste dochter Magda omhelst, grijpt haar echtgenoot de zoon Jos stevig bij de arm Nog net zichtbaar de dochter Maria. Een blij familie tafereeltje na terugtocht van het echtpaar uit de West. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Velen voelen zich gevleid wanneer men ze niet voor dat gene houdt, wat ze in werke lijkheid zijn. naars 171 werken afstonden. De V.P. R.O. zendt de veiling in zijn geheel rechtstreeks die avond uit op het eerste net. Aan deze zending, waar bij Zuid-Afrika en de apartheid steeds centraal zullen staan, werken onder anderen mede Harry Mulisch, Jan Hein Donner, Hendrik Anton Gomperts, Rinus Ferdinandusse en Henk van Ulsen. Woensdagavond 27 april zendt de V.P.R.O. een inleidend t.v.-programma uit. Schapen en lamineren door honden gedood MEPPEL, 25-4. In een weiland bij Zuidveen onder Steenwijk, zijn vier schapen en drie lammeren van de veehandelaar K Beute vermoedelijk door honden gedood. Enige weken geleden werden van dezelfde eige- maar ook enige schapen door honden doodgebeten. Onbekend is waar de honden thuishoren. Ondergrondse kernproef WASHINGTON, 25-4. De V.S. heb ben maandag op 'het proefterrein in Nevada een ondergrondse kernproef van geringe sterkte genomen, zo heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie bekend gemaakt. De sterkte stond gelijk aan 20.000 ton TNT, Het was de 14de 'kernproef die met wapens in verband staat van dit jaar. Grote beloning voor voetballers MONTEVIDEO, 25-4 De Uruguarj- se voetbalbond heeft zijn spelers een vorstelijke beloning in het vooruit zicht gesteld, indien zij in Engeland beslag leggen op de wereldbeker. Per man krijgen zij dan 300.000 pe sos (ruim 15.000) uitgekeerdUru guay veroverde reeds tweemaal de beker, nl. in 1030 en in 1050. hogere temperaturen Verwachting tot woensdagavond: droog en overwegend zonnig weer; vannacht in het binnenland slechts op enkele plaatsen nachtvorst, en hier en daar mist; morgen overdag hogere temperaturen dan vandaag; aanvankelijk zwakke later overwe gend matige wind tussen oost en zuid. 27" april. Zon op 5.19, onder 19.57. Maan op 9.50. onder 2.34. 28 april. Zon op 5.17, onder 19.59. Maan op 11.12, onder 3.12. Eerste kwartier: 28 april te 4.50. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 27 april 7.19 v.m. 19.43 n.m. 28 april 8.24 v.m. 20.53 n.m. BROUWERSHAVEN 27 april 7.10 v.m. 19.43 n.m. 28 april 8.16 v.m. 20.56 n.m. Doodtij: 30 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 26-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hegedrukgebied uit de omgeving van Portugal heeft zieh naar het Europese vasteland ver plaatst. De kern hiervan lag van morgen boven Noord-Duitsland. Tij dens de afgelopen nacht is in het binnenland nachtvorst voorgekomen. Op de oceaan is een depressie van tropische oorsprong langs de Azoren in noordoostelijke richting getrok ken. Deze depressie wordt morgen ten westen van de Britse eilanden verwacht, waarbij de luchtdruk in west Europa weer gaat dalen. De wind zal daardoor toenemen uit zui delijke richting. Daarbij kan nog op zonnig weer gerekend worden, omdat het front van de storing ons land morgen nog niet zal bereiken. De temperaturen zullen verder stijgen UTRECHT. De 85-jarige weduwe J. van Miltenburg uit Harmeien is in het academisch ziekenhuis in Utrecht overleden aan de verwon dingen die ze enkele uren tevoren bij een auto-ongeluk op de rijksweg Utrecht-Den Haag had opgelopen. BOGOTA. In tegenstelling tot een eerder bericht wordt uit Bogota ge meld. dat er bij Tagua in Bolivia wel een bus met. 39 kinderen in een ra vijn is gereden, maar dat niemand om het leven is gekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1