DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Franse troepen blijven alleen als Bonn dit zou wensen Onrust in Dublin Man met hartklep van varken Journalist loochent Russische bemande ruimtevaart Krantenstaking in New York is een feit Een en tachtig inzittenden gedood Drukte in de bollenstreek Kritieke dagen voedselsituatie in India tussen begin mei en eind juli Onthulling gedenkraam in Ned. Hervormde kerk te Londen Grote verschuivingen in de landbouw i zierikzeesche m nieuwsbode! Maandag 25 april 1966 122ste jaargang Nr. 19978 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lei. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bi) de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Afscheid schoolhoofd te Ellenieet ,,Couve" voor W.-Duitse t.v. BERIJN. 24-4. De Franse minis ter van buitenlandse zaken, Couve de Murvllle, heeft zondag In een persconferentie voor de Westduitse televisie gezegd dat Frankrijk zijn troepen slechts in West-Duitsland zal handhaven, wanneer Bonn dat wenst Dat zou bepaalde moeilijkheden op leveren, vcoral wanneer men deze troepen eventueel zou willen laten deelnemen aan gemeenschappelijke militaire operaties met andere ge allieerde troepen, zei hij, maar deze problemen zullen tussen beide rege ring worden besproken. Ten aanzien van de reis van De Gaulle naar Moskou zei hij, dat Frankrijk van mening is dat het niet alleen in het belang van Frankrijk is wanneer geleidelijk vreedzamere be trekkingen tussen de Europese lan den worden bevorderd. De reis van De Gaulle is een stap in die richting, in geen geval zal Frankrijk een mili tair bondgenootschap met de Sowjet- Unie sluiten. De kwestie Duitsland kan volgens hem alleen worden opgelost wan neer de spanning tussen oost en west in het algemeen wordt verminderd. Engeland kan toetreden tot de E. E.G. wanneer de algemene grondbe ginselen van de gemeenschappelijke markt gehandhaafd blijven, zelfs al zijn daarvoor zekere aanpassingen noodzakelijk, aldus Couve de Mur- ville. De crisis in de E.E.G. Over de recente crisis' in de E.E.G. zei de Franse minister dat sinds fe- Vee sloeg op hol in stadje HIALEAH, 23-4. Het stadje Hva- leah in Florida is opgeschrikt docr een honderdtal koeien die uit 'het plaatselijke slachthuis waren ge vlucht. De dieren stormden door het winkelcentrum en mengden zich in het drukke verkeer. Voetgangers moesten hals over 'kop vluchten en de 'politie wist niets anders te doen dan 'het vuur cp de razende dieren te openen .Zes koeien werden dood geschoten en een aantal gewond, terwijl sommige beesten over een brug 'het nabijgelegen plaatsje Mia mi Springs wisten te bereiken. Of de vluchtelingen weer in het slacht huis terecht zijn gekomen vermeldt de geschiedenis niet. DUBLIN. 25-4. Zondagavond zijn zes mensen, onder wie een politie- man. in een ziekenhuis in Dublin opgenomen na botsingen tussen aan hangers -van de buiten de wet gestel de Ierse republikeinse leger (IRA) met de politie. De politie verrichtte verscheidene arrestaties Ongeveer duizend betogers met een blauwe IRA-vlag waren naar het centrum van de Ierse hoofdstad gemarcheerd (50 jaar geleden begon de opstand tegen het Britse bewind in Ieiland). Bij de ongeregeldheden van zon dag. dóe een uur duurden, waren 200 politiemannen ter plaatse. OXFORD, 24-4. Uit het ziekenhuis te Oxford is een 56-jarige Brit ont slagen wiens hartklep is vervangen door die van een zeug. Een woordvoerder van het zieken huis zei dat de man drie weken ge leden stervende was en dat men voor de opratie de hartklep van een zeug had moeten gebruiken bij gebrek aan een menselijke. De operatie had vier uur geduurd en was uitgevoerd door de 47-jarige arts dr. Alfred Gunning die uit Kaapstad afkomstig is. Het was de eerste operatie van dergelijke aard in Engeland. Het zie kenhuis wilde de naam van de pa tiënt niet bekendmaken. bruari moeilijke onderhandelingen over zeer ingewikkelde en belangrij ke kwesties worden gevoerd. „Nie mand hoeft er verbaasd over te staan wanneer dat veel tijd vergt..", zo verklaarde hij. Hij geloofde echter wel dat er de laatste tijd wat voor uitgang was geboekt, speciaal op landbouwgebied. „Er schijnen teke nen aanwezig van mogelijkheden om tot oplossingen te geraken Ik voor mij zou er niet van opkijken wan neer wij het eerste onderdeel van onze taak, de financiering van de landbouw, tegen de volgende maand kunnen voltooien". Hij achtte het ook mogelijk, de rest van de land bouwvraagstukken, zeker wat de hoofdpunten betreft, tegen de zomer af te handelen. NEW YORK, 25-4. De Ameri kaanse journalist Lloyd Mallan schrijft, dat de Sowjet-Unie nog nooit ruimtevaarders de ruimte in gezonden heeft en zegt over techni sche en wetenschappelijke bewijzen te beschikken om aan te tonen, dat nog nimmer een bemand ruimte vaartuig door de Russen in een baan om de aarde is gebracht. De Russische kosmonauten zijn nog nooit in de kosmos geweest", ai- dus Mallan, die, naar hij zegt tot zijn conclusie is gekomen na zes maan den van onderzoek Waarin hij met 28 Amerikaanse geleerden en tech nici heeft gesproken. Zijn conclusie berust op een tien tal „feiten" waaronder de volgende: De Russische regering heeft nog nooit werkelijk wetenschappelijk aangetoond, dat zij mensen de ruimte ingezonden heeft; nog nooit heeft een neutrale waarnemer de lance- 'Tig van een Russische 'kosmonaut bijgewoond, noch diens terugkeer naar de aarde. De internationale pers heeft altijd de bemande vluchten van de Russen als feiten beschouwd, maar nog nooit getracht ze te veri fiëren. De Russische technologie is volgens Mallan zeer inferieur in ver gelijking met de Amerikaanse, in het bijzonder op elektronisch en metal lurgisch gebied. Het is volgens de Amerikaanse journalist onmogelijk een mens de ruimte in te zenden zonder op dit gebied een hoog peil bereikt te hebben. Een aantal van de fraaie New Forest Pony's van de ponyfokclub Wester- schouwen" is thans overgebracht naar een eilandje in het Veer se Meerde vroegere zandplaat „De Haringvreter". De bezoekers van dit gebied hebben er dus een nieuwe attractie bijgekregen De Westhoek komt echter niet zon der deze fraaie dieren te zitten, want binnenkort worden er weer merries van dit ras verwacht, clie zullen gaan grazen op het grote stuk „polder"- land. aan de Vroonweg, ter hoogte van Biesterveld, tussen Haamstede en Renesse. (Foto: Zierikzeesohe Nieuwsbode). Vliegtuig met Amerikaanse mariniers verongelukt NEW YORK, 24-4. De al enige tijd dreigende nieuwe krantenstaking in New York is zondagmiddag be gonnen, waardoor het eerste num mer van een nieuw dagblad, geboren uit een fusie van drie bladen, maan dagochtend niet uit kon komen. De stad zal echter ditmaal niet vol ledig zonder kranten komen te zit ten. zoals bij 'eerdere stakingen in de laatste jaren. Twee grote kranten, de New York Times en de Daily News, besloten zondagavond het werk niet stil te leggen nadat was overlegd, of hiertoe zou worden overgegaan uit solidariteit volgens het beginsel: „staking tegen één, staking tegen al len". De New York Post, die tijdens een staking in de herfst van het vo rig jaar uit de vereniging van uit gevers trad, zal maandag ook ver schijnen. Mr Burger lid van verdienste V.A.R.A. AMSTERDAM. 23-4. Mr. J. A. W. Burger, afgetreden als voorzitter van de Vara-omroepvereniging, is door de verenigingsraad van deze vereniging met algemene stemmen benoemd tot lid van verdienste. Hem werd hiervan mededeling gedaan tij dens een bijeenkomst in hotel Kras- napoLsiky te Amsterdam, waar de af tredende Vara-voo rzi ter een af- soherdsrecepie werd aangeboden Oostduitsers laten Westduits meisje vrij WEST-BERLIJN, 23-4. De Oost- Duitsers 'hebben de 18-jarige West- Duitse Gisela Boldorf, die tot acht tien maanden gevangenisstraf was veroordeeld omdat zij een vrouw naar het westen 'had helpen ont vluchten. na vier maanden vrijgela ten. .1TU meisje was oiig jaar me: de vluohfhelper Klaus Lindner naar het oostelijk stadsdeel van Berlijn gereisd. De man gebruikte haar pas poort om 'een vrouw tegen betaling van ongeveer 2.700 gulden naar de westelijke sector te brengen. Hij ried Gisela Boldorf aan de Oost- duitse autoriteiten te vertellen, dat zij haar papieren was kwijtgeraakt. Toen zij dit deed werd zij gearres teerd. Nu wacht Lindner op zijn berech ting. „Wacht maar tot ik tegen 'hem kan getuigen", aldus 'het onfortuin lijke meisje, „ik ben woest op hem". De drie bladen die zijn samenge gaan zijn de Herald Tribune, de World Telegram and Sun en de Journal American. De vakbonden en de leiding van het nieuwe concern - de World Journal Tribune - zijn hét niet eens geworden over de toekomst van de tweeduizend werknemers die door de fusie zonder werk komen. Een bemiddelingspoging van burge meester Lindsay had geen succes. Lyceumleeiiingen mogen toch eindexamen doen HAARLEM, 23-4. Zestien leerlin gen van het christelijk Marnix van St. Aldegonde Lyceum" aan de Pla- netenlaan in Haarlem-noord, aan wie aanvankelijk was meegedeeld, dat ze volgende week niet aan de eind-examens zouden mogen deelne men. worden wel in de gelegenheid gesteld het examen af te leggen. De toegang tot het schoolgebouw is hen echter, behoudens tijdens de exa- mendagen, ontzegd. Dit hoorden de ouders van de leer lingen, 'die donderdagavond bijna twee uur vergaderd hebben met het bestuur van het lyceum over het ge drag van deze leerlingen. DEN HAAG, 24-4. Vele duizenden hebben zondag een bezoek gebracht aan de bollenstreek, waar reeds 'het een en ander in 'bloei valt te bewon deren. Alleen al de Keukenhof telde minstens 40.000 bezoekers. Het was, buiten verwachting een echte bol- lenzcndag, zo verklaarde de V.V.V. te Lisse en d'e rijkspolitie, die het verkeer ihad te regelen, sprak van een buitengewone drukte en kilo meterslange fillies van auto's en bus sen op de wegen in en naar de bol lenstreek. Er waren opvallend veel Duitsers, maar ook zeer veel Engel sen ARDMORE (OKLAHOMA), 23-4. Een viermctcrige „Lockheed Elec- tra" var. de Amerikaanse charter maatschappij American Flyers", met aan boord 92 Amerikaanse ma riniers en zes bemanningsleden is vrijdagavond ,kort veer de landing, bjj Ardmore in de staat Oklahoma tegen een heuvel gevlogen .Volgens de politie zijn er 81 inzittenden ge dood. Ambulances uit alle steden in de omgeving werden naar de plaats van het ongeluk gedirigeerd, die dcor de :\varè bebossing op de heuvel moei lijk te oereiken was. Een woordvoerder van de lucht vaartmaatschappij zei dat "net vlieg tuig op weg was van Oakiand in'Ca- lifornië naar Columbus in Georgia. De eerste melding kwam van een boer die het toestel had zien veron gelukken. Hij deelde de politie mee lailoze c'oden en gewonden te heb ben gezien. „American Flyers" voe.il in op bracht van de regering veel charter vlucht met militairen uit. NIEUW DELHI, 23-4. De kritieke honderd dagen voor India wat de voedselpositie betreft zullen liggen tussen begin mei en einde juli. De plaatselijke voorraden zullen tegen de tijd van de oogst in het najaar het geringst zijn en slechts met behulp van ingevoerd voedsel zal men de toegezegde rantsoenen kannen verstrekken. Amerikaans graan komt nu met een hoeveelheid van een miljoen ton per maand h'et land binnen. Dat is voldoende om het officiële rantsoen van acht kilo per maand voor 125 miljoen mensen ofwel een kwart van de totale bevolking van India, te rea liseren. Getracht wordt per schip zoveel mogelijk graan in Indiase havens Ingezonden mededeling V bent i-y uitgenodigd zie pagina 8 H.M. <le Koningin naar Engeland UTRECHT, 23-4. In de landbouw hebben de laatste 20 jaar grote verschuivingen plaats gevonden. Het aantal bedrijf shoofden vermin derde van 237.000 tot 185.000. Het aantal medewerkende zoons van 110.000 tot 55.000 en het aantal arbeiders van 186.000 tot 7G.OOO. Deze cijfers werden vrijdag bekend gemaakt op de tweede dag van de ledenvergadering van de Nederlandse Christelijke Agrari- kers in de landbouw, staat in dezelfde periode een sterke uitbreiding sche Bedrijfsbcnd. Tegenover deze afvloeiing van het aantal wer- van het machinepark. Het aantal tractoren steeg van 25.000 tot 1000.000, het aantal melk machines van 4.000 tot 70.000 en het aantal maaidorsers van 1200 tct 6500. DEN HAAG, 23-4. Het bezoek, dat H.M. de Koningin in juni aan En geland zal brengen, begint maandag 6 juni. De daarop volgende dag zal zij een gedenkraam in de Nederland se Hervormde Kerk te Londen ont hullen. Dit raam is vervaardigd ter nagedachtenis aan wijlen koningin Wilhclmina. Na de officiële onthulling zal de Nederlandse ambassadeur te Lon den, dr. J. H. van Roijen, in zijn functie van voorzitter van het comi té van aanbeveling voor het Konin gin Wilhelminafonds, het gebrand schilderde raam aanbieden aan de Nederlandse Hervormde Kerk na mens d'e Nederlandse kolonie in En geland. Het herdenkingsraam is ontwor pen door ds. P. H. G. C. Kok, Evan- gelisch-Luthers predikant te Weesp. Dc opdracht was wijlen koningin Wilholmina uit te beelden als moe der des volks. Ds. Kok heeft bij zijn ontwerp het paasgebeuren centraal gesteld. Lmks boven zijn de vrou wen bij het graf van Christus uitge beeld, luisterend naar de engel, die de opstanding aankondigt. Achter de engel bevindt zich een grote zon. die ontleend is aan het door konin gin Juliana vertaalde lied dat tijdens de begrafenis is gezongen „De zon schijnt in mijn ziel vandaag". Impressie uit Londen t Onderaan in het raam is een im pressie weergegeven uit de tweede wereldoorlog. Op de achtergrond brandt Rotterdam en donkere vo gels beelden de strijd en het leed uit. Rechts bovenaan wordt de be vrijding in de vorm van verdwijnen de donkere wolken en wegvliegende vogels gesymboliseerd. Het raam is vervaardigd in atelier Bogtman te Haarlem. Op deze dag zal Hare Majesteit ook aanzitten aan het diner dat ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Londen wordt gege ven. Van dit verblijf in Londen zal door H.M. de Koningin gebruik worden gemaakt om zich op woensdagmor gen 8 juni naar Canterbury te bege ven. Hier zal de koningin een kort bezoek brengen aan 't Royal Sussex regiment, waarvan zij sinds 30 juni 1S53 Colonel in Chief" is. Dit regi ment heeft banden met het Huis van Oranje, die dateren van 1701. In dit jaar - onder koning-stadhouder Willem III - is de basis gelegd voor hét huidige regiment. De koning be paalde, dat het huidige regiment ge rechtigd was oranje mouwomslagen te dragen, hetgeen het regiment de bijnaam bezorgde van de „Oranje lelies". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's t ZU't toe van we gij spreekt ,t. X En waar en in »rat zin: binnen te krijgen voordat de moes son in juli aanbreekt. In de havens worden moderne losinstailaties neer gezet om het graan uit de scheeps ruimen te zuigen. De lading graan van een reusachtige verbouwde Amerikaanse tankboot die te groot was om de haven van Bombay bin nen te komen is onlangs door een vloot van lichters aan de wal ge bracht. Spoorwegen en wegtransport werken over om het voedsel verder het land in te brengen en de opslag plaatsen daar voor de komende drie kritieke maanden te vullen. Gewonden bij vechtpartij ROTTERDAM, 24-4. Met een brief opener .heeft de 19-jarige Rotter damse zeeman A. C. C. 'in de nacht van zaterdag op zondag zijn 21-ja rige collega G. H H. van Vught in de borst gestoken. De man ligt in een ziekenhuis, zijn toestand is niet ern stig. De dader werd aangehouden. Het gebeurde tijdens een vechtpartij in de Oranjeboomstraat in Rotter dam. waarbij zo'n tien mensen wa ren 'betrokken. Er viel nog een ge wonde: de 20-jaitige militair M. H. Maas, die een steek in de rug kreeg. Hij is na behandeling in het zieken huis rjaar huis gegaan. iets hogere middagtemperaturen Verwachting tot dinsdagavond: tamelijk koude nacht met in het binnenland bier en daar nachtvorst en plaatselijk mist. Morgen overdag droog weer met zonnige perioden en iets hogere temperaturen dan van daag. Zwakke tot matige zuidwes telijke wind. 26 april. Zon op 5.21, onder 16.56. Maan op 8.39, onder 1.41. Eerste kwartier: 28 april te 4.50. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 26 april 6.31 v.m. 18.53 n.m. BROUWERSHAVEN: 26 april 6.21 v.m. 18.49 n.m. Doodtij: 30 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-4. Het K.N.M I. deelt mede: Een storingsgebied dat gedu rende het weekeinde ons land pas seerde was vanmorgen boven Duits land en de Alpen aangekomen. Met westelijke winden stroomde enigs zins onstabiele lucht binnen, maar omdat ziah van de Britse eilanden een ruig van 'hoge druk naar ens land uitbreidde, kwam zonnige perioden voor. De rug van ihoge druk hangt samen met een 'hogedrukgebied dat van 'die Azoren naar Spanje trekt. Op de oceaan -komt ten noorden van de Azoren een storing tot ont wikkeling waarvan verwacht wordt dat hij naar het zeegebied ten wes ten van Schotland zal trekken. On der invloed hiervan zal de wind 'bij onis zuidwest worden. De tempera turen zullen na een tamelijk koude nadht morgen overdag bij tamelijk zonnig weer iets hoger worden dan vandaag. De regenkansen zijn klein. Inbrekers hadden ,makje' DEN HAAG. 24-4. Het vyas de in brekers niet moeilijk gemaakt in het modemagazijn in de Haagse Vene- straat. dat zij in de nacht van zater dag op zondag binnengingen, na een luik in de toegangsdeur te hebben vernield. Na enig zoeken in het kan toor vonden zij. al. wat ze nodig had den: de sleutel van de brandkast, die rustig in een lade van een bureau op hen te wachten lag. Het was teen een 'koud kunstje de brandkast open te maken. Buit 30.000 gulden. Drukke huishoudbeurs AMSTERDAM. 24-4. De 21ste in ternationale huishoudbeurs in Am sterdam. die'haar poorten sloot, heeft dit jaar een ongekend aantal bezoe kers .getrokken. In totaal passeerden de afgelopen tien dagen 184.192 per sonen de controle van het RAI-ge bouw. tegen 149.620 vorig jaar. In 1963, het vorige recordjaar bezoch ten 183.000 personen de beurs. Resten oude nederzetting gevonden ODOORN, 23-4. In Odoorn (Dren te) is men bij graafwerkzaamheden ten behoeve van een nieuw sportter rein -gestoten op resten van een ne derzetting die vermoedelijk dateert uit de vijfde eeuw vóór Christus. Onder meer vond men een groot aantal scherven. Het bic-logisch-archeologisch insti tuut zal zich belaster, met een nader onderzoek Dit za) worden geleid door prof. dr. H. Tj. Waterbolk. Vondeling in kerkportaal APELDOORN, 24-4. In hel voor portaal van de (katholieke kerk in de 'hoofdstraat te Apeldoorn hebben zaterdagavond twee meisjes een von deling gevonden. De meisjes hoorden teen zij 'het voorportaal van de kerk binnenkwamen oen baby huilen en zagen bij onderzoek in de hoek van 'het voorportaal een witte kunstleren tas staan, waarin zich een kind van naar schatting drie weken oud be vond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1