ANGLIA TORINO GR00T-BRITTANNIE STEUNT HANDHAVING VAN NAVO Zierikzee schonk antieke plattegrond aan de stad Hatfield Man roofde ambtsketen van burgemeester Treinrover na drie jaar gearresteerd BERGMANS Bloesemroutes van de A.N.W.B. Executie van Soumokil tegengesproken Minister Biesheuvel besprak met collega Frans varkensimport-verbod Rijst voor India 65-jarige leeft dank zij plastic hart BILT Arrestaties in Spanje ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 22 april 1966 122ste jaargang Sr. 19977 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: iannewekken If, Zierikzee, postbus t, (el. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruilbelaling 6,50; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. Iu dit nummer; Uitslaande brand te Ellemeet Troonrede koningin Elizabeth Einde maken aan onwettige bewind in Rhodesiër LONDEN, 21-4. Groot-Brittan- nië zal zijn volledige steun blijven geven aan de handhaving van de NA VO, die het beschouwt als een nood zakelijke basis voor de stabiliteit in de betrekkingen tussen oost en west. Dit heeft koningin Elizabeth donder dagochtend verklaard by de opening van de nieuwe zitting van het par lement. In haar troonrede, die was opge steld door de Labourregering onder Harold Wilson, verklaarde de vor stin dat Engeland bereid is tot de E. E.G. toe te treden, mits zijn essen tiële belangen en die van het Geme nebest worden gewaarborgd. De re gering zal blijven streven naar de economische eenwording van Europa en nauwere betrekkingen tussen de zeven landen van de Europese vrij handelsassociatie (E.V.A.) en de E. E.G. Ook zal zij ijveren voor verla ging van de douanetorieven overeen komstig de akkoorden in het raam van de Gatt en voor uitbreiding van de handel binnen het Gemene best. Rhodesië Engeland zal voort pogen een ein de te maken aan het „onwettige be wind" in Rhodesië om te komen tot een vreedzame, constitutionele en duurzame regeling, gebaseerd op eerbied voor de wet en aanvaard baar voor het Rhodesische volk in zijn geheel. In de trconrede staat ook, dat de regering zal trachten het evenwicht cp de betalingsbalans te herstellen, en het pond sterling zal verdedigen. Het regeringsprogram voorziet in nationalisatie van de staalindustrie en in de vorming van een commis sie. die de bevoegdheid krijgt ten behoeve van de gemeenschap bouw land te verkrijgen. In overleg met werkgevers en vak bonden blijft de overheid de politiek van prijzen en inkomsten ontwikke len. De regering zal alle middelen ge bruiken om te komen tot een rege ling van het conflict in Vietnam door middel van onderhandelingen. Maleisië en Singapore zullen bijstand blijven ontvangen ter verzekering van hun veiligheid tegenover Indo nesië, aldus koningin Elizabeth in de troonrede. Engeland zal alle pogingen steunen om te komen tot ontwapening. Dit geldt in het bijzender voor een ak koord tegen een verdere verspreiding van kernwapens en voor een uitbrei ding van het beperkte verbod op het nemen van kernproeven tot proefex plosies onder de grond. GELEEN, 21-4. Voor de raads vergadering die donderdagavond in Gelcen gehouden werd, heeft een in cident plaatsgevonden. Toen burge meester dr. J. van Banning zich in het stadhuis naar de raadszaal begaf, werd hij in de hal aangevallen door een man die, vergezeld van zijn echt genote, de komst van dc burgemees ter had afgewacht. De man greep de burgemeester vast en zag in een worsteling kans diens ambtsketen af te pakken. De aanvaller ging ermee van door, terwijl wethouder Van Hinsberg kans zag de vrouw vast te houden tot de gewaarschuwde politie arri veerde. Terwijl de burgemeester zonder ambtsketen de raadsvergadering opende, werd in het centrum van Geleen jacht gemaakt op de ambts- ketendief die binnen een kwartier in een park kon worden gevat. Het a De Russische minister van bui tenlandse zaken, Grcmyko, is don derdag in Rome aangekomen voor een officieel bezoek aan Italië. bleek J. B. te zijn, een inwoner van Geleen die. reeds lang een conflict had met het gemeentebestuur over een bouwvergunning. Nadat proces-verbaal tegen B. was opgemaakt, werd de man op vrije voeten gesteld. Binnenkort zal de Oekrainse his toricus Twain Switlitsjny in Kiev voer de rechter verschijnen, beschul digd van 'het smokkelen van anti- Russische geschriften naar het wes ten. LITTLESTONE-ON-SEA, 21 april. James White, door de politie ge zocht in verband met de miljoenen- roof uit een Britse posttrein drie jaar igeleden, is idcnderdag gearres teerd te Lïttletcn-on-Sea 'in het En gelse.graafschap Kent. Ingezonden mededeling Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Fordgarage GLERUM Wetsvoorstellen in het raam van de regeringspolitiek om loon- en prijsstijgingen te beperken, die de regering-Wilson met het oog op de jongste verkiezingen had laten rus ten, zullen opnieuw aan de orde wor den gesteld. Het kabinet zal ijveren voor betere methoden ter financie ring van de wereldhandel. In het bijzonder zullen die takken in de economie, welke het meest tot de handel met het buitenland bijdragen worden aangemoedigd. Ingezonden mededeling Betere zonnebrillen j Zeiss Rhcdenstock Polaroid Buchmann ZIERIKZEE S DEN HAAG, 21-4. De A.N.W.B. is op het ogenblik bezig met het plaat sen van wegwijzers langs twee spé ciale routes d'ie door „bloesemgebie- den" leiden. Deze routes worden aan geduid met zeskantige „bloesembor- den" die steeds in een richting zijn opgesteld. De twee routes - beide met een len'gte van 75 'kilometer - liggen na bij Utredht. De eerste, ten zuidwes ten van Utrecht, loopt van Harmeien via IJsselstein, Lopikerkapel, Mont- foort, Oud'ewater, terug richting Mcntfoort, LinsChoten en weer naar Harmeien. De tweede ten zuidoosten van Utrecht leidt van Jutphaas over Odijk, Werkhoven, Cothen, Lang broek, Wijk hij Duurstede, Schalk wijk en Vreeswijk terug naar Jut phaas. De A.N.W.B, heeft een inliöhtin- genblad over beide routes samen gesteld dat gratis te verkrijgen is bij de kantoren van de bond. Aan het eind van de wee'k zullen de routes volledig ibewegwijzerd' zijn. Vogelsterfte door felle koude in Zweden STOCKHOLM, 21-4. Duizenden trekvogels sterven op het ogenblik in het nog altyd winterse Zweden, waar dagelijks verse sneeuw valt. Op het vogelstation Gttenby, aan de zuidpunt van het Zweedse Oost- zeeei'Iand Oeland hebben leden van de vogelwacht duizenden doodgevro ren kieviten en leeuweriken gevon den. De nesten met eieren zijn met een dikke laag sneeuw bedekt. Een in Nederland gebouwde trailer gaat per Duits vrachtschip naar de thuishaven Durban. De 125 ton zwa re vissersboot wordt aan boord van de Talanagetild. DJAKARTA, 21-4. De Indonesi sche minister voor militaire recht spraak, brigade-generaal Soegiharto, heeft donderdag in het buitenland het gepubliceerde bericht over de te rechtstelling van dr. Soumokil met klem tegengesproken. Hij deed dit tegenover de correspondent van het A.N.P. In bedoeld bericht werd beweerd dat Soumokil, de vroegere president van de republiek der zuid-Molukken op 12 april op het eiland Ombi, ten noorden van Ceram, was terechtge steld, De Indonesische legerleider, luite nant-generaal Soehörto, zei desge vraagd geen bericht hierover te hebben ontvangen. „Soumokil is niet terechtgesteld, ofschoon hij wel ter dood veroordeeld is", zo zei hij. Soumokil werd in 1964 gearres teerd. Hij werd door een bijzondere militaire rechtbank ter dood ver oordeeld. die in ons land zijn genomen en op het feit, dat de ziekte thans is gelo kaliseerd in Overijssel. Tot een Franse toezegging tot op heffing van het verbod 'bleek eohter minister Faure niet bereid HATFIELD, 21-4. Een vroeg zeven tiende eeuwse plattegrond van Zie rikzee was hét geschenk van de-Zie- rikzeese raad aan de Hatfieldse col lega's, die hiervoor grote bewonde ring toonden. Voor meer foto's en nieuws over de reis naar Engeland, welke heden (vrijdag) werd afgeslo ten, zie de binnenpagina's. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Als de zon ondergaat komen er sterren aan de hemel, die men overdag niet ziet. BRUSSEL, 21-4. Dc Nederlandse minister van landbouw, mr. B. Bies heuvel, heeft donderdag in Brussel met zijn Franse collega, E. Faure, het invoerverbod van Frankrijk op Nederlandse varkens besproken. Het verbod, een gevolg van de mond- en klauwzeer iim ons land, heeft de export van varkens, dii'e normaal 15.000 tot 25.000 stuks per week naar Frankrijk, Duitsland en België bedraagt, 'geheel ontwricht. Minister Biesheuvel wees zijn Franse collega op de maatregelen, BOMBAY, 21-4. De vrachtboot is donderdag in Cochin gearriveerd met bijna tweeduizend ton rijst, een schenk van paus Paulus aan India. De zending zal vrijdag door de bis schop van Cochin worden overgedra gen aan de plaatselijke directeur van de regeringsdienst voor de voedsel voorziening. Verkeersslachtoffers in de Bondsrepubliek BONN, 21-4. Bij 77.300 verkeers ongelukken, die 'in drie maanden (1 november 1965 tot 31 januari 1966) in de Duitse 'bondsrepubliek gebeur den, zijn 4.409 mensen omgekomen en 105.000 gewond. BIER MILWAUKEE. 21-4. Tuice jongens uit Fayettesville, in de Amerikaanse staat Noord-Ca- rolina, zijn donderdag terugge vonden na b\ina veertien da gen in een spoorwagon opge sloten te geweest. Zij had den zich in leven toeten te houden door de restjes uit honderden gebruikte bierfles sen op te drinken. De jongens, 12 en 13 jaar oud, werden naar een ziekenhuis in Miwaukee vervoerd, maar het zag cr niet naar uit dat zij medische hulp nodig hadden. HOUSTON, 21-4. Een groep chirur gen in het medisch centrum te Hous ton, in de Amerikaanse staat Texas, heeft donderdag met succes een plastic hart aangebracht in de borst kas van een 65-jarige man. Volgens de artsen, die de operatie verrichtten onder leiding van de vooraanstaande hartspecialist dr. Michael Debakey, werkt het kunst orgaan normaal. Bloeddruk en an dere levensfuncties vertonen geen afwijkingen. Men neemt in het zie kenhuis aan dat het voor het eerst is dat een kunsthart in een mense lijk lichaam is aangebracht. Het kunsthart weegt ruim 4*A ons en wordt in beweging gehouden door middel van samengeperste lucht. Het is in staat alle functies van het men senhart, of een deel daarvan, uit te voeren totdat het hart van de pa- iënt zover hersteld is dal het zijn normale werk weer kan verichten. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-4. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht is er met uitzondering van het uiterste zui den van ons land zware nachtvorst opgetreden. De grosminima bedroe gen op enkele plaatsen min vier gra den. Van h'et westen uit naderde vrij dagochtend een brede regenzone be horende bij een tweetal oceaanfron ten. Om 7 uur regende het in de om geving van Londen. Verwacht wordt dat deze fronten ons land de ko mende nacht zullen passeren. Daarna stroomt met wind tussen zuid en zuidwest zachtere en vochtiger ma ritieme lucht binnen. Tijdelijk wordt zwaar bewolkt weer verwacht met enige regen of motregen, later zijn weer enkele opklaringen waarschijn lijk. Het gevaar voor nachtvorst is nu geweken. WAT- ZEGT PE Verwachting tot zaterdagavond: vrij zacht Zwaar bewolkt met. voornamelijk in de pacht en ochtend enige regen of motregen, daarna ook enkele opkla ringen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen zuid en zuid west. Vrij zacht weer. 23 april. Zon op 5.27, onder 19.51. Maan op 6.35, onder 23.18. 24 april. Zon op 5.25, onder 19.52. Maan op 7.04, onder 25 april. Zon op 5.23, onder 19.54. Maan op 7.44, onder 0.34. Eerste kwartier: 28 april te 4.50. HOOG W ATERST ANDEN ZIERIKZEE: 23 april 4.50 v.m. 17.13 n.m. 24 april 5.21 v.m. 17.43 n.m. 25 april 5.52 v.m. 18.13 n.m. BROUWERSHAVEN: 23 april 4.35 v.m. 16.53 n.m. 24 april 5.06 v.m. 17.28 n.m. 25 april 5.40 v.m. 18.06 n.m. Springtij: 23 april. MADRID. 21-4 In Madrid zijn lei ders van ren verbreien organisatie gearresteerd welke zich marxistisch -leninistische communistische partij van Spanje neemt en in hot ideolo gische conflict in de communistische wereld achter China zou staan. In •vveliinga'lidhte Madiikense kringen wordt'het aantal arrestaties niet ge- ncemd. De pclile zou nog verdere arrestaties verrichten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1