weekend-systeem DE ZIERIKZEESCHE COURANT NEDERLANDSE CAMPACNE VOOR DE VREDE IN VIETNAM Grote schade aan de Peruaanse oogst Vliegen per „opblaasbare stofzuigerzak" Dode en drie gewonden bij autobotsing 3.137.900 gulden voor de sport Koffie en thee voornaamste volksdranken Meer vrijheid in het bouw-, huur- en woonruimtebeleid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 april 1966 122ste jaargang Nr. 19976' WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6c Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Raad Zierikzee ia Hatfield hartelijk ontvangen UTRECHT, 20-4. De Nederlandse afdeling van het „International Com mittee of Conscience on Vietnam" (het internationale comité van het geweten inzake Vietnamgaat een campagne voeren tegen de oorlog in Vietnam onder het motto „het z(jn onze broeders die zij doden". Zij heeft cprcepen gericht tot en kele tienduizenden Nederlanders, In het bijzonder predikanten, geestelij ken, hoogleraren, kunstenaars en docenten, met het verzoek adhesie te betuigen aan bet streven van het in ternationale comité. Dit internationale comité is voort gekomen uit de Fellowship of Recon ciliation. de Amerikaanse pendant van het Nederlandse „Kunst en Vre de". In augustus 1965 iheeft een delega tie van het Vietnam Comité Noord en Zuid-Vietnam bezocht en daar gespreken met vertegenwoordigers v an alle .bij de strijd in Vietnam be trokken partijen. Na haar terugkeer publiceerde de delegatie in dit jaar een dringende oproep in de New York Times waar in van de Verenigde Staten werd ge vraagd con eind te maken aan de luchtaanvallen in f oord- en Zuid- Vietnam, duidelijk het voornemen kenbaar te maken overeenkomstig het akkoord van Geneve van 1954 alle V.S.-strijdkrachten uit Vietnam terug te trekken en zich bereid te verklaren op basis van het akkoord van 1954 over het beëindigen van de oorlog te onderhandelen met onder meer -het Nationale Revrijdingsfront. Ook Noord-Vietnam en het Nationa le Bevrijdingsfront van Zuid-Viet nam wordt verzocht de vijandelijk heden en de terreur te staken, de godsdienstvrijheid van alle Vietna mese burgers te eerbiedigen en zich berei te verklaren tot onderhande lingen. CHINA Het internationale comité heeft voorts de volksrepubliek China op geroepen zich te onthouden van ver klaringen en daden die de verbitter de gemoederen aan beide zijden nog meer verheffen en te aanvaarden dat óc landen van zuidoost-Azië hun eigen politieke en sociale instellingen DORDRECHT, 20-4. Op de rijks weg 16 bü Dordrecht is woensdag avond omstreeks half zeven een au to met drie inzittenden vermoedelijk tengevolge van een verkeerde in haalmanoeuvre over de kop gesla gen en, al voortglijdend, op zijn dak door de middenberm op de rijbaan van het tegemoetkomende verkeer terechtgekomen. Een uit de richting Rotterdam ko mende wagen botste tegen de op, op zijn beurt schoot deze door de mid denberm. Hij kwam op de andere rij baan tot stilstand tegen een lan taarnpaal. De bestuurder van deze auto, de heer G. F. J. Bruinhof uit Oosterbeek, 42 jaar, was op slag dood Alle inzittenden van de over de kop geslagen auto, de 43-jarige bestuur der J. J. Koch uit Breda, zijn echt genote en een buurvrouw, mevrouw Van Eys, liepen letsel op. Mevrouw Koch is zwaar gewond. Australische dienst plichtigen naar Vietnam SYDNEY. 20-4. De eerste Aus tralische dienstplichtigen die sinds de tweede wereldoorlog naar een strijdtoneel in het buitenland wor den gestuurd, zijn dinsdagavond per vliegtuig uit Sydney naar Ziud-Viet nam vertrokken. Zij maken deel uit van de voor hoede van een nieuwe Australische gevechtseenheid van 4.500 man voor de oorlog in Vietnam. Aanslag in Djakarta DJAKARTA. 21-4. In Djakarta is woensdagavond een handgranaat ge worpen in de woning van commis saris van politie Sjamsoeddin. Er werden ook schoten naar de woning gelost. Volgens het mohammedaanse blad „Ncesa Poetra", dat dit meldt, werd niemand gewond. De daders ontkwamen. LIMA, 20-4. Als gevolg van vorst en droogte is het grootste deel van de oogst in midden- en zuid-Peru verloren gegaan, hetgeen een natio nale ramp betekent. Dit heeft de Peruaanse minister van landbouw, Rafaël Cubas Vina- tea, in het parlement meegedeeld. Hij diende een wetsontwerp in. waarin de noodtoestand voor de landbouw wordt afgekondigd en waarin maatregelen zijn opgenomen om deze alarmerende toestand het hoofd te bieden. Schilderijen van Churchill geveild LONDEN, 20-4. Zes schilderijen van Winston Churchill hebben bij Sotheby in Londen bij -elkaar 18,350 pond sterling opgebracht. De hoogste prijs deed het doek van 48 bij 58 cm.: 8.000 pond. Meteoriet sloeg door voorruit van vrachtauto NEW YORK, 20-4. In Brooklyn is woensdag een meteoriet van 2 kg. neergekomen. Het withete ding sloeg door de voorruit van een vrachtauto, de chauffeur verwondend. Er zit 90 procent ijzer en 8 procent nikkel in. Auto maakte vat vau 15 meter GELEEN, 20-4. Bij het ledigen van een container woensdagmiddag op de gemeentelijke vuilnisstortplaats te Geleen, een containerwagen van de firma Marcon uit Born achteruit geschoten en vijftien meter naar be neden gestort. De chauffeur de 28- jarige J. Frenken uit Puth, die nog in de cabine zal, kwam hierbij om het leven. APELDOORN. De Nederlandse Bakkersbond houdt woensdag 27 april in Apeldoorn zijn algemene vergadering. DEN HAAG, 20-4. In Engeland is een opblaasbaar luchtvocrtuig ontwikkeld, dat wordt voortbewogen door twee motoren, waarmee invalidewagentjes gewoonlijk zjjn uitgerust. De motoren blazen het voertuig op als de zak van een stofzuiger. De „Hover Balloon", zoals het transportmiddel is genoemd, kan zeven mensen tegelijk vervoe ren met een maximale snelheid van 56 km per uur. De „Hover Balloon" weegt slechts 68 kg, is in opgevouwen toe stand draagbaar en kan dan in de bagageruimte van een auto wor den geplaatst. Bjj een demonstratie een dezer dagen op een vlieg veld bjj Londen vloog het voertuig boven oppervlakten van gras en asfalt, maar ook boven mensen en geparkeerde auto's. De „Hover Balloon" verkeert nog in het experimentele stadium, maar het Brit se ministerie van luchtvaart heeft reeds verklaard, dat het bij ge bruik van een krachtiger motor mogelijk is een voertuig tc bouwen met ccn lengte van 21 tot 24 meter. ontwikkelen, vrij van gewelddadige interventie van buitenaf en vrij van de aanwezigheid van welke buiten landse macht dan ock. Deze oproep is inmiddels onderte kend door meer dan 10.000 sympa thisanten onder de veertig landen. Onder hen zijn prof. dr. Karl Barth, Martin Luther King en dr. Martin Niemöller. Ock verschillende beken de Nederlanders hebben al van hun instemming met de actie 'blijk gege ven. Ingezonden mededeling /Q|\ U bent uitgenodigd Zie pagina 11 Door dit ongeluk ontstond op rijks weg 16 gedurende bijna een uur stag natie. DEN HAAG. 20-4. De verdelings- commrssie van de Nederlandse Sport Federatie heeft in totaal voor het jaar 1966 3.137.900 gulden toegewe zen aan de aangesloten organisaties Het bedragder normale uitkeringen is 2.819.900 gulden, voorts bedragen de incidentele uitkeringen 318.000 gulden. Massagraf aangetroffen WARSCHAU, 21-4. In 'het oude ge deelte van de Poolse stad Szestoche- wa 'is een massagraf gevonden met de resten van verscheidene honder den Joden. Tijdens de Duitse bezet ting was in dit stadsdeel 'het getto gevestigd. Amerikaanse pacifisten door politie opgepikt SAIGON, 21-4. Vijf Amerikaanse pacifisten, die een protestmars naar de Amerikaanse ambassade in Sai gon wilden 'houden, zijn door de Zuidvietnamese politie opgepikt en naar het vliegveld van Saigon ge bracht. De politiemannen droegen de Amerikanen, die „het comité voor niet-gewelddadige actie" vormen, naar een auto, toen zij weigerden uit eigen beweging in te stappen. Ontploffing in trein GAUHATI (Assam), 20-4, In een passagierstrein in India heeft zich woensdagavond een ontploffing vcc-rgedaan, waardoor 43 mensen ge- deed zijn en "129 gewond. Het onge luk gebeurde toen de trein stopte op het station Loemding, 160 km. ten zuidoosten van Gauhati in de staat Assam. Alle gewonden moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Dit nummer bestaat uil 12 pagina's DJAKARTA. President Sceikarno heeft zich woensdag voor het eerst sinds de overdracht van de uitvoe rende macht aan generaal Soeharto in Djakarta op straat vertoorid, zwaar bewaakt door militaire politie. Ingezonden mededeling VOORBURG. Een groep van 30 Amerikaanse matrozen, die in verband met de Navo-oefening Matchmaker met het schip „Garcia" in Den Helder liggen, hebben zich vrijwillig gemeld om een technische school, verbonden aan het instituut voor dove kinderen „Effatha" te Voorburg, een opknapbeurt te geven. Hier de matrozen aan het werk. Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten BOLSWARD, 20-4. Koffie en thee zijn in ens land nog steeds de voor naamste volksdranken. Elke Neder lander drinkt gemiddeld per jaar 183 liter thee en 125 liter koffie. Hierop volgen de frisdranken (30 liter) en chocolademelk (19 liter). In kilogrammen uitgedrukt is koffie, in liters uitgedrukt thee, de belangrijk ste drank van de Nederlandse consu ment. In de afgelopen tien jaar heeft het koffieverbruik in Nederland zich meer dan verdubbeld. Het koffie verbruik is 'neg steeds stijgende en in 1965 was de koffieafzet in Nederland alweer ongeveer 7 procent hoger dan in 1964. Deze ontwikkeling is o.a. toe te schrijven aan het feit dat de kof fie wat de meest gebruikte soorten betreft in 1954 per 250 gram f 2,68 kostte en in 1966 f 1,98. Een zeer be langrijke prijsdaling dus in een tijd dat vrijwel alle gebruiksartikelen in prijs zijn gestegen. Voorts hebben de betere koffiezetmethoden een belang rijke rol gespeeld in het vergrote koffieverbruik, evenals het gebruik van koffiemelk, dat zeer is toegeno men en de koffie veel smakelijker maakt. Hakenkruisen geklad op synagogen Johannesburg JOHANNESBURG. 20-4. In de Zuidafrikaanse stad Johannesburg zijn twee synagogen met hakenkrui sen beklad. Op één der godshuizen stond ook: „20 april, heil Hitier"). Het was gisteren 77 jaar geleden dat Hiitler werd geboren. Voor particuliere bouw, o.a. in Zeeland DEN HAAG, 20-4. Begin volgend jaar zal er in de provincies Gronin gen, Friesland, Drenthe, Zeeland en het noorden en midden van Limburg een kwantitatief woningoverschot zijn. Globale ramingen hebben dit uit gewezen. Dat woningoverschot zal variëren van 1,3 procent in Drenthe tot vier procent in Zeeland. In verband hiermee heeft minister Bogaers een samenhangend complex van maatregelen uitgewerkt voor een geleidelijke terugkeer naar meer normale verhoudingen op het gebied van het bouw-, het huur- en het woonruimtebeleid in deze gebieden. Hij heeft dit mee gedeeld in een brief die hij door tussenkomst van de colleges van Gedepu teerde Staten aan de gemeenteraden van de gemeenten in de bedoelde ge- bicden heeft gezonden. Het complex van maatregelen dat is uitgewerkt omvat: een aanzienlijke verruiming van de bouwmogelijkheden voor wo ningen en andere 'gebouwen, in dien enigszins mogelijk in te voe ren medio 1966: afschaffing van huurprijsbeheer- sing en vervanging van huurbe- scherming door ontruimingsbe- scherming, in te voeren in de loop van 1967; soepeler hantering van de woon- ruimtewet 1947 en terzijdestelling daarvan uiterlijk twee jaar na de afschaffing van de huurprijsbe- l.eersing. Over dit complex van maatrege len heeft de minister uitvoerig over leg gepleegd met de colleges van ge deputeerde staten in genoemde pro vincies. Hij heeft nu de desbetref fende gemeenteraden gevraagd te beoordelen of hun gemeente al of niet kan worden ingedeeld bij de eerste groep van gebieden waar het gehele complex van maatregelen kan worden ingevoerd. De gemeente die voor de vrijer systeem van huurprijsbepaling in aanmerking komen zullen bij alge mene maatregel van bestuur wor den aangewezen. Geruime tijd voor het inwerktreden van die algemene maatregel van bestuur, zal aan de betrokken gemeente in ruimere mate vrijheid gegeven worden voor het bouwen van verschillende catego rieën onroerend goed. De bedoeling tiaaixan is om die gemeente in staat te stellen 'hun woningvoorraad op een zo gunstig mogelijk peil te bren gen Daartoe zal in bedoelde gemeenten de bouw van woningen door particu lieren geheel vrij van enig contigcnt worden toegelaten. Dit geldt voor de sector particuliere huurwoningen met rfjkssteun, de sector eigen wo ningen met rijkssteun en de onge subsidieerde sector voor Groningen, Friesland, Drenthe en Zeeland zal deze contingcntsvrjjdom zowel voor individuele als voor complcxgewfjze aanvragen gelden: voor het noorden en midden van Limburg alleen voor individuele aanvragen. Voor de ongesubsidieerde sector wordt wel het systeem van rijks- goedkeuringen formeel gehandhaafd Rijksgoedkeuring zal edhter zonder meer worden verleend voor alle wo ningen waarvan de bouwkosten niet Doven de thans geldende grens van f 45.000 liggen en die niet behoren tot de categorie tweede woningen of weekendhuis. Duurdere huizen (tot f 100.000) mogen ook gebouwd wor den. als de hoofdingenieurs-direc teuren in de provincies rijksgoed- keuring verlenen en als hun aantal niet groter is dan tien procent van de woningen tot f 45.000. Woningwetscctor De bouw van woningen door ge meenten en woningbouwcorporaties (woningwetsector) kan om bugettai- rc redenen niet worden vrijgelaten. In deze sector zal het thans bestaan de systeem van toekenning van een initieel contingent aan de provin cies. aan te vullen met extra-toe- wijzigimgen voor de ontwikkelings kernen of wegens arbeidsbesparen- de bouw. worden gehandhaafd. Daarboven komt dan nog dat deel van de innustriele woningbouw, dat redelijkerwijs in de woningwetsec tor tot slana kan komen. Ingezonden mededeling Brlllant schitterend bezit W&È voor altijdl ffJy van A11 del Hoogstraat 164-152 Boyer/andsotaan 175 Rotterdam tigheden van het volk. De partijgeest verlaagt de 4 T grote mensen tot de kleingees- Minder komt overdag Verwachting tot vrijdagavond: Vannacht in het binnenland plaatse lijk nachtvorst; morgen overdag aanvankelijk vrij zonnig, later meer bewolking met in de namiddag in het westen van het land kans op enige i-egen; zwakke tot matige wes telijke wind, later krimpend naar zuidwest tot zuid; hogere middag- temperaturen. 22 april. Zon op 5.30, onder 19.49. Maan op 6.14, onder 21.59. Eerste kwartier: 28 april te 4.50. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 april 4.20 v.m. 16.45 n.m. BROUWERSHAVEN 22 april i.05 v.m. 16.22 n.m. Springtij: 23 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-4. Het K.N.M.I deelt med>e: Een hoged rukgebied ver plaatst zioh de komende 30 uur naar het Alpengebied. Dit hoge druk ge bied wordt boven de oceaan gevolgd door een zuidwestelijke stroming van zachte oceaanlucht, die zich uit breidt m de richting van de Britse eilanden. De komende nacht zal bij opklaringen de temperatuur dalen tot 'dicht bij het vriespunt. Hierbij is 'in het binnenland op uitgebreide sc'haai nachtvorst te verwachten. Morgen zal op de nrdering van een warmfront de bewolking toenemen in de hogere niveaus. Een groot deel van de dag blijft het droog weer, maar de kans bestaat dat in de mid dag van het westen uit een zóne met wat regen zich over ens land gaat uitbreiden. De afgelopen nacht viel cp de meeste plaatsen reg wat re gen. De temperaturen op 10 cm. hoogte bleven net even boven nul, omdat pas in de vroege ochtend en kele opklaringen voorkwamen. Overheidsuitgaven voor onderwijs veel hoger DEN HAAG, 20-4. Volgens bereke ningen van 'het C.B.S. zijn in de af gelopen vijf jaar de overheidsuitga ven voor het onderwijs toegenomen mst achtereenvolgens 16 pet14 pet., 13 pet., 19 pet. en 16 pet. Dit bete kent dat naar alle waarschijnlijkheid de uitgaven voor 1965 ruim twee maai zo 'hoog zullen zijn als in 1960. De stijging van deze uitgaven is belangrijk groter geweest dan de stijging van het nationaal inkomen (netto marktprijzen). Uitgedrukt in een percentage van het nationaal inkomen stegen de onderwijs uitga ven van 4,44 pet. in 1956 tot 6,73 pet. in 1965. Ongeveer driehonderd computers in Nederland DEN HAAG, 2Ó-4. Hot aantal in Nederland 'geïnstalleerde computers zal dit jaar ongeveer 300 bedragen, waarvan ongeveer 100 geplaatst in de rijksdienst, universiteiten en staatsbedrijven. Om in de pas te blijven 'lopen met de ontwikkeling in Europa zal de geïnstalleerde com putercapaciteit over vijf jaar het •drievoudige van het huidige moeten bedragen Ook vanuit dit gezichts punt bezien zal de rijksdienst in de komende jaren een zeer belangrijke bijdrage in de vorm van verdieping en uitbreiding van computertoepas singen moeten -geven. De staatssecretaris van binnen landse zaken, drs. Th. J. Westerhout. deelde dit woensdag in Den Haag mede bij de opening van studieda gen, die de eommisie automatisering rijksdienst 'houdt. ERMELO. De 65-jarige Dordrech- tenaar A. Gravendeel is woensdag morgen te Ermelo gedood toen hij als passagier van een personenauto uit. dc wagen werd geslingerd en on der de wielen van een vrachtauto te rechtkwam. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1