IN BLIK HUNTER Jaarvergadering afdeling Westerschonwen veiling Z.H.E. Zeeuwse vissers naar de Waddenzee a Bij verkeersongeval 7 ernstig gewonden Storm over Texas „Predikantsvrouw is druk en eenzaam" Onderzeese pijpleidingen Noordzeegas Opruiming stookolie vorctert gestadig DE GOUDEN HORDE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diasdag 19 april 1966 Nr. 19975 Grotere aanvoer van hard fruit HAAMSTEDE, 18-4. Een groot aantal aanvoerders uit de Westhoek van de Rotterdamse veiling waren vrijdagavond op de in hotel Bom gehouden vergadering, aandachtige luisteraars van hetgeen door het be stuur en de directeur van de vei ling over het aanstaand seizoen werd verteld. Voorzitter L. Leeuwe heet te allen welkom en betrok daarbij het dagelijks bestuur der veiling, dat tesamen met de directeur, de heer J. J. van Kampen aanwezig was. Een kort in memoriam sprak de voorzitter n.a.v. het overlijden van de heer M. O. Hanse en hij dankte allen voor de spontane hulp dit zwaar getroffen gezin geboden. 1965 was een goed jaar met goede mid- denprijzen doch volgens de voorat- ter was het een harde noodzakelijk heid eens een goed jaar te maken. Hij hoopte dat het geen uitschieter geweest is. De veiling deelde in de beste resultaten en kan met voldoe ning terugzien op 1965. Het speet de voorzitter dat slechts enkelen ondanks de dam en de brug de jaarvergadering in Rotterdam be zochten. „Er zijn nog leden die nog nooit de veiling zagen, laat staan de vergadering bezoéhten", stelde de voorzitter. De prijsvorming der C- maten was "een probleem in 1965 en een kostprijs was hiervoor niet meer te halen. Alleen de grovere maten werden lonend verkocht, een wel vaartsgevolg. De telers die goed fruit willen aanvoeren zullen dan ook ra dicaal moeten ingrijpen en de oude minderwaardige rassen rooien. Het front is in beweging op veilingge- bied en de termijnlevering en pool- vorming komen weer in zwang. Spreker dankte bestuur en directeur voor de steun die ze in 1965 de aan voerders gaven. „Ik hoop dat we de veiling een goed product kunnen verschaffen waarvan de veiling, U en wij plezier mogen beleven. Notulen en financieel verslag bracht de secretaris-penningmeestèr de heer M. P. Moelker. In kas was een saldo van f 114,86. Bij monde van de heer J. Jonker werd geadvi seerd de rekening aldus te aanvaar den. Jaarverslag Een uitgebreid jaarverslag bracht de depothouder, de heer W. van Sluijs die de voordelen van de Gre- velingendam opsomde. In 1965 wer den 71.000 kg zwarte bessen verladen ditmaal volgens het paletsysteem, hetgeen uitstekend voldeed. Het aan gevoerde hard fruit was groter en daardoor een verhoogd kilo aantal. Momenteel zijn reeds 55.000 kisten in de loods opgeslagen om in het a.s. seizoen gevuld naar Rotterdam te verzenden. Op 22 november ging de 100.000ste kist over de dam. De kerst veiling was succesvol voor een aan tal kwekers uit Schouwen-Duiveland Uit Haamstede werden 114.130 vol le kisten verzonden en 20.175 bakjes. Vanaf Renesse gingen 7.878 kisten en 4.258 bakjes dezelfde weg. In totaal dus uit de Westhoek 122.003 kisten en 20.633 bakjes. Van geheel Schou wen-Duiveland werden 207.236 kis ten en 39.678 bakjes verladen hetgeen bij het aantal kisten neerkomt op een verhoging van 565 in vergelij king met 1964, Uit deze cijfers blijkt dat Duiveland een groot fruitgebied gaat worden. Het aantal bakjes was 7.045 minder. De heer v. Sluijs dank te allen die meewerkten om het vei- lingwerk tot een plezierig werk te maken. Voor zijn aandeel in de goe de verlading dankte de heer Leeuwe de depothouder hartelijk. De nieuwe aanvoerregeling in 1965 bleek op pa pier en telefonisch moeilijkheden op te gaan leveren, doch in de praktijk liep alles vlot. De vrachttarieven voor 1966 blij ven onveranderd, hele kisten 31, hal ve 25, bloemkoolbakken 31 en bak jes 12 cent. De voorzitter dankte de heren Hart en Rademaker voor hun uitstekend vervoerswerk. waarop de heer Hart zijn dank uitbracht voor het genoten vertrouwen. De bekende Amerikaanse indus- strieel William P. Hunt die eens de gehele handel in Chinese thee in handen had, is zaterdag in een zie kenhuis te Newhaven, in de staat Connecticut, op zestigjarige leeftijd overleden. Ingezonden mededeling CIGARETTES niNmmMMmni'wi'miwmmwitnimiHpHjïf Betaling Een nieuwigheid in de betaling van de vracht bracht nogal wat onrust onder de leden. Tot nu toe werd de vracht pas betaald als de volle kis ten op de veiling in Rotterdam aan kwamen. Nu wordt dit anders, want reeds bij het afhalen der lege kis ten op depot of gebracht door vracht vervoerder wordt de vracht op een bon ingevuld, waardoor op de eerst volgende factuur de vracht al in re kening is gebracht. Telmoeilijkheden op de veiling hebben het bestuur er toe geleid de vracht al bij het afha len der lege kisten te laten ingaan. Enkele leden vroegen nadere in lichtingen hierover en er kwam zelfs een voorstel van de heer Jac. Steur om de ouderwetse manier te handha ven doch ook hij zwichtte voor de overreding der directeur. Op de vraag van de heer J. C. de Feiter of het vaststellen der vrachtprijs een kwestie was tussen veiling en ver voerders zeide de voorzitter dat dit tussen vervoerders en bestuur dei- onderafdeling geregeld wordt. De statiegeldverhoging van f 2- tot £3,- per kist is een beleidskwes tie voorgeschreven door het Produkt- schap van Groenten en Fruit. Wat wrevelig was het voor de vergade ring te moeten aanhoren dat de te lers 10 cent huur per kist betalen en de handelaar slechts 2 cent. Dit werd gevraagd door de heer N. Dambruin. Dezelfde vragensteller informeerde naar een mogelijke rechtstreekse af nemer van het ondereinde die dus hier in de Westhoek een 20 ton zou kunnen halen. De directeur zeide hierop dat het steeds moeilijker wordt om hiervoor een markt te vin den zelfs voor de C-maten bij Cox en Delicious worden al moeilijkheden ondervonden, en het zou wel eens kunnen dat we heel kort bij de tijd zijn dat ook deze maten niet meer te Doch wanneer de telers gezamen lijk een 20 ton ondereinde bij elkaar plaatsen zijn. kunnen brengen, dan zou er wel een streeks door een of andere fabriek mogelijkheid bestaan om deze recht- weg te laten halen. De directeur gaf verder een uit eenzetting over termijnverkoop, een manierwaarvan de veilingen veel gaan verwachten. Het voornaamste is dat de teler bij deze verkoop tesa men met de veiling de prijs in han den heeft en blijft houden totdat overeenstemming met de handelaar is bereikt. Het is reeds gebleken dat de verkoop van grote partijen, bijv. 8 a 10 ton ineens een hogere prijs op zal leveren dan in gedeeltes. Com binaties met collega's zit hier in doch wel moeten de telers zich aan een monster van 1 of 2 kisten houden. De grote teler profiteert bij dit sys teem van de kleine, doch omgekeerd is dit ook zo. Voor de peren heeft deze verkoopsmanier eveneens een grote waarde. Voor de Delicious start de veiling dit seizoen met poolvor- ming. BRUINISSE, 18-4. In de Zeeuw se visserühavens, waar normaal de mosselkwekers schepen hun ligplaat sen hebben, wordt thans bijna geen enkel schip gevonden. Alle schepen zijn naar de Waddenzee vertrokken, waar men bezig is de mosselperce len schoon te vissen, om deze ge schikt te maken voor het uitzaaien van nieuw mosselzaad. Dit nieuwe mosselzaad mag op de vrije banken op de Waddenzee wor den gevist, tijdens de periode 26 april-13 mei 1966, bewesten de lijn gaande van de kerktoren van Hoorn op Terschelling naar de toren van Tjumarrum in Friesland. Dit betreft dus de openstelling van het Friese Wad, het schijnt de bedoe ling te zijn, om na half mei ook het Groninger Wad nog voor het vissen van mosselzaad open te stellen. Vast staat wel dat dit jaar de voor raad mosselzaad die kan worden ge vist, zeer klein zal zijn. De stormen die zulke grote vernielingen aan richtten op de cultuurpercelen, heb ben ook op de vrije banken danig huisgehouden, zodat het vooruitzicht voor de kwekers vrij troosteloos is. Ook op de in cultuur gebrachte percelen is de voorraad leverbare mosselen kleiner dan andere jaren, zodat een seizoen verwacht wordt, waarin wel eens sprake zou kunnen zijn, van een tekort aan mosselen. ST. MICHIELSGESTEL, 19-4. Bij een verkeersongeluk op de provinci ale weg St. Michielsgestel-Schijndel zijn maandagavond zeven personen ernstig gewond geraakt, van wie twee levensgevaarlijk. Het ongeluk gebeurde toen een personenauto met vijf inzittenden, rijdende op de lin kerweghelft, frontaal in botsing kwam met een tegemoetkomende personenauto, waarin een echtpaar zat. Alle gewonden zijn naar een zie kenhuis in Den Bosch vervoerd. De twee auto's werden totaal vernield. DALLAS, 19-4. De Amerikaan se staat Texas is maandag door een hevige storm geteisterd. De schade bedraagt verscheidene duizenden dollars. Een jachtwerf in Houston werd door de bliksem getroffen, vier jachten gingen in vlammen op. In het midden van de staat viel 18 cm regen. Kappers vragen spoed met instelling van ontwikkelingsfonds ■s-HERTOGENBOSCH, 18-4. De maandag in 's-Hertogenbosch ge houden algemene vergadering v in de Nederlandse Katholieke Kappei •>- patroons Bond heeft in een telegrr ;n aan de staatssecretaris van econ >- msiche zaken, drs. J. A. Bakker zi'n ernstige teleurstelling erover uit* - spproken, dat de toezegging inza e een spoedige instelling van het 01 - wikklings- en saneringsplan vc r het midden- en kleinbedrijf n t steeds niet is uitgevoerd. De bo 1 meent „dat met name voor de ondt - nemers voor het herenkappersbedi f de grootst mogelijke spoed nood: - kelijk is gezien de slechte bedrij. - uitkomsten in de laatste jaren". In Santa Monica in California zijn maandagavond voor de 88:;te maal reikt. de Oscar-filmprijzen uitg In de maand maart zijn ruim 2300 Vietcongleden naar de zijde van de Zuidvietnamese regering overgelopen, zo is van Amer'lt anse zijde te Saigon vernomen. Diploma-uitreiking vrijwillige brandweer Bvuinisse BRUINISSE, 13-4. Door b. en w. van Bruinisse werden in een gezelli ge bijeenkomst waarbü ook de com mandant van de brandweer de heer A. Jumelct aanwezig was, de diplo- Ingezonden mededeling Enquête wijst uit: UTRECHT, 18-3. Hoewel predi kantsvrouwen een bijzonder druk le ven leiden, zijn ze vaak eenzaam, zo wel in het gezin als daarbuiten. Hun man is veel weg en de meeste pre dikantsvrouwen staan dan ook vrij wel alleen voor de opvoeding van hun kinderen. Behalve met de zor gen voor hun gezin worden ze ook - met name op het platteland - nog belast met de zorgen van de kerke lijke gemeente. Dit beeld van de „eenzame predi kantsvrouw" schetste ds. L. H. Rui tenberg, voorzitter van de bond van Nederlandse predikanten, maandag middag in Utrecht op de jaarverga dering van deze bond. Hij gaf hier een overzicht van de resultaten die een onlangs gehouden enquete heeft opgeleverd. Deze enquete as gehou den door de bond van Nederlandse predikanten in samenwerking met het sociologisch instituut van de Nederlands hervormde kerk. Van de 1566 verzonden formulieren kwamen er 782 terug, meest van de vrouwen tussen de dertig en vijftig jaar. Ongeveer 80 procent van de her vormde predikantsvrouwen heeft een U.L.O.- of middelbare schoolop leiding genoten en bad vóór het hu welijk functies in de verzorgende en educatieve beroepen. Opvallend noemde ds. Ruitenberg het, dat slechts 8 procent een universitaire opleiding heeft gehad. Een predi kant 'die met een theologe trouwt, blijkt een zeldzaamheid: slechts in 0,2 procent van de huwelijken is dat het geval. Eén predikantsvrouw was vroeger concertzangeres geweest en één directrice van een textielfabriek Vijf predikanten zijn met vrouwe lijke artsen gehuwd. Ten aanzien van de kerkelijke af komst zei ds. Ruitenberg, dat 83,6 Eerste paal voor grootste verpleegtehuis AMSTERDAM, 18-4. In de Amster- damse tuinstad Buitenveldert heeft burgemeester van Hall maandagmid dag in de stromende regen de eerste paal geslagen voor het grootste ver pleegtehuis in Nederland voor chro nisch zieke bejaarden. Het krijgt de naam van de boerderij, die ter plaatse heeft gestaan, „Vreugdehof", en wordt gebouwd door de gelijkna mige Rooms katholieke stichting. Dit huis, dat een capaciteit krijgt van 288 bedden wordt van katholieke zijde aangedragen in de totaliteit van de gezondheidszorg in de Am- sterdamse gemeenschap, zo werd het van de zijde van het stichtingsbe stuur geformuleerd. Het is dus niet alleen voor katholieke bejaarden be stemd. Naast het verpleeggebouw (dat 9 verdiepingen krijgt) zal ook nog een in laagbouw uit te voeren gebouw (met verzorgingsplaats) ko men voor de huisvesting van 60 tot 90 personen, bestemd voor de onder brenging van de echtgenoten/echtge notes van hen die in het verpleegte huis zijn opgenomen. In de zomer van 1969 hoopt men het complex in gebruik te kunnen nemen De bouw kosten van het verpleeghuis zijn ge raamd op 11,5 min. gulden. f procent van de predikantsvrouwen uit de meelevende hervormde ge zinnen komt en bijna 10 procent uit niet-lceikelijke gezinnen. De predi kantsvrouwen behoren tot de aller- trouwste kerkgangsters. Slechts 2 procent gaf te kennen niet geregeld of niet naar de kerk gaan. LONDEN, 18-4. De Britse Gasraad heeft maandag, slechts twee weken na i'de bekendmaking door Shell en Esso van 'hun aardgasvondst „van groot belang" op de Noordzee bij' monde van zijn voorzitter, sir Henry, in grote lijnen de plannen aangege ven voor het transport van Noord- zee-aardgas door middel van onder zeese pijpleidingen. Ingezonden mededeling SROBITH VOOR AFWISSELING IN HET MENU! Naar sir Henry maandagechtend bij de opening van de tentoonstelling van buizen, pijpleidingen en pompen in Earls Court zei, zullen alle nieu we pijpleidingen, die de Britse Gas- raad legt, worden ontworp_'n vo ra- het vervoer van Noordzeegcs en de aanvoer van aardgas van het Euro pese vasteland. Voor de aanvoer van het eerste Noordzeegas, dat zal worden gekocht van British Petroleum, die als eerste aardgas heeft aangeboord op de Noordzee ,zai een onderzeece pijp leiding worden gelegd naar Huil. Vandaar zal een leiding met een doorsnede van 24 inch worden ge legd door de Hurnber richting Shef field. Op deze leiding zal worden aange sloten de leiding van Canvey Island, in de Thamesmonding, via Essex naar Yorkshire, die bestemd is voor de invoer van aardgas uit A gerij? en die een doorsnede heeft van 18 inch. Dit laatste leidingnet he ft, zo zei sir Henry, door de ontdekking van aardgas onder de Noordzee, aan betekenis gewonnen. ma's uitgereikt aan de leden van de vrij willige brandweer te E ruinisse die met goed gevolg een cursus hadden gevolgd voor het dragen van een persluchtmasker. Loco burgemeester W. van Gilst ging de voorgeschiedenis van de uit reiking na. Enkele branden in sche pen te Bruinisse hadden zoveel rook ontwikkeling ten pevolco. dat het als een tekort weici gevoeld, dat de brandweer met <lc gewon? uitrusting niet tot de vuurhaard kon doordrin gen. In de Vereniging van Burge meesters, Wethouders en Secretaris sen van Schouwen-Duiveland is toen gesproken over c'e mogelijkheid, aan de brandweer een speciale ploeg te verbinden, die vertrouwd was met het dragen van een persluchtmasker. De brandweerman, die een derge lijk masker voor zijn gezicht heeft is voor zijn ademhaling afgesloten van de gewone buitenlucht maar krijgt de benodigde zuurstof uit een cylin der die hij op de rug draagt, waarin lucht is geperst tot 100 atmosfeer. Met deze lucht kan hij een be paalde tijd in een ruimte werken, die funest zou zijn voor de ademhalings organen. wanneer deze aan deze lucht zouden zijn blootgesteld (rook, vergiftiging enz.). Een ploeg uit de korpsen Zierikzee. Brouwershaven en Bruinisse heeft de uit 15u lessen bestaande cursus gevolgd. Voor Bruinisle werden de diplo ma's uitgereikt aan de heren Jac. Littoy, A. W. Jumelet en M. Jumelet Az. Dooi de heer Van Gilst werd nog eens de nadruk aan de uiterst stren- pekeui-ing, waaraan de leden werden orderworpen, omdat het niet zonder gevaar is. wanneer men in een be sloten ruirr.'o. met het masker op, zijn werk meet doen. Tegen dat de samengeperste lucht verbruikt is waarschuwt een fluittoon, dat men binnen vijf minuten zijn masker moet afzetten en weer terug moet zijn in een ruimte waar men normaal kan ademen. Wie geen acht geeft op dit waarschuwingssein loopt groot gevaar het leven er bij in te schie ten. Normaal kan men ongeveer een half uur met een masker op, zijn werk verrichten. SPENCE BAY. Twee jonge eski mo's. neg b"-Vrend tot een rond zwervende stam. zijn te Spence Bay in Ccn da vrijsproken van moord cp d: geestelijk gestoorde moeder v-m rcn v?n hen Beiden verstonden geen Engels en begrepen niets van de gerechtelijke piocdure. WESTERSCHOUWEN, 18-4. Op het kilometers lange strand van de Westhoek van Schouwen werken vier, soms vyf bulldozers om de laag stookolie zo goed mogelijk te ver wijderen. Begonnen b\j de trap in Renesse, werd inmiddels de duin- overgang by het middenpad bereikt en van hier gaat het nu verder in de richting van de vuurtoren. Het idee om met vrachtauto's de olielaag van het strand op verschil lende plaatsen af te voeren, heeft men laten varen, omdat dit te duur zou zijn. Bij elke bulldozer wordt nu door een graafmachine een groot gat gemaakt eri daar wordt de olie inge schoven. Wanneer het werk klaar zal zijn is niet meer de hoofdvraag, maar wel wanneer het geld op zal zijn. Er is- slechts f 50.000 beschikbaar, waar van de helft door het rijk wordt ge fourneerd en de andere helft door de gemeente Westerschouwen. Hoe wel hierover nog volstrekt geen ze kerheid bestaat, is het niet uitgeslo ten dat een gedeelte van het strand onopgeruimd zal blijven. 87. Toen Aram weer tot bewustzijn kwam, lag hij op een laag veldbed in een der ten ten van de Mamelukken. Hij tastte pijn lijk naar zijn voorhoofd. Zijn gedachten waren nog vaag en ongeordend. Wat was er met hem gebeurd? Hoe kwam hij hier te liggen? Dan kwam de herinnering aan de strijd tegen de Gouden Horde traag tot hem terug. De uitbreekpoging bij het moe rashet gevecht met de eerste ruiters en daarna die lans.... die lans, die met dodelijke zekerheid naar hem toeflitste. Zijn gedachtengang werd afgebroken door een licht gerucht bij de tentingang. I De voorhang werd terzijde getrokken en vrouwe Perguye trad op zijn legerstede toe. „Hoe gaat het u, messire Aram?" vroeg het meisje en er lag een bezorgde toon in haar stem. „Ge moet u zeer kalm houden. Ge zijt verzwakt door bloedver lies en wondkoorts. Ge moet u niet „Wie heeft de overwinning behaald?" viel Aram haar ongeduldig in de rede.- „Is de Gouden Horde verslagen?" „De sprinkhanen zullen nimmer meer hun verderfelijke strooptochten onderne men, mijn dappere broeder". Het was de Leeuw van Bashra, die, binnentredend, Aram's vraag beantwoordde. „De groep die trachtte uit tc breken dank zij uw heldhaftig voorbeeld, zijn door mijn man nen verslagen, slechts enkelen ontkwamen in de woestijn. De overigen zijn door de pijlen van m.'n boogschutters in paniek het moeras in: vlucht. Het is niet moeilijk te raden, welk 'ot hen getroffen heeft. De Gouden Horde ging ten onder in een roem loos einde". „En Agua?" vroeg Aram ongeduldig. „Agua is snoo: lrnr. Wij hebben hem niet kunnen vinden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3