't is weer tijd voor Voor wedstrijden Rode Kruiskolones voor gew. kampioenschap Harry Morgan komt weer naar Dreischor New Forest pony's grazen in de Westhoek van Schouwen STREEKNIEUWS Zierikzeese sportweek van 16 tot 21 mei steek eens een North State op en ontdek hoe goed een sigaret kan smaken Bij de dames kwam Zierikzee 1 het beste voor (1e dag Z1ËRIKZEE, (8-4. Alhier wer- den zaterdag j.L in het Ned- Her vormd verenigingsgebouw voor wed strijden gehouden voor het geweste lijk kampioenschap van de Rode Kruiskolonnes. Aan deze voor wedstrijden te Zie rikzee namen deel 3 damesploegen en 5 herenptoegen elk bestaande uit 4 personen waaronder 1 komman- dant(e). Dokter C. M. van Hoorn, die ook als jurylid fungeerde, maakte de uit slag van de heren bekend, hieruit bleek dat Goes als eerste uit de bus kwam voor zijn goede en keurige manier van werken en werd gevolgd door Arnemuiden (I), die op de tweede plaats kwam te staan, hierna volgde Zierikzee en vervolgens Ar nemuiden (II) en Rilland-Bath. De heer Van Hoorn besprak in 't kort de wijze van werken en dank te allen voor him medewerking. Voor de dames maakte het jurylid mej. zr. K. P. Geleijnse de uitslag bekend, hier kwam Zierikzee (I) als eerste voor de dag, gevolgd door Middelburg en Zierikzee (II). Ook de kommandant en kommandante van de winnende heren- en dames- ploeg werden als eerste gekwalifi ceerd. Bij de dames was ook nog een leid- stersprijs. Het resultaat wa9 daarbij: 1. Zierikzee (I), mevrouw J. Huige- Kik, 50 punten; 2. Middelburg, me vrouw J. van de Roost-Geertse, 41 punten; 3. Zierikzee (II), mevrouw M. van de Velde-van Splunter, 31 punten. Hier waren in totaal 55 pun ten te behalen. Een verrasing en nieuiv bij deze wedstrijden was een publiekjury en het beantwoorden van een aantal theoretische vragen na afloop van de praktische oefening, wat door de meeste deelneemster als zeer nuttig werd gezien. Mejuffrouw zr. Geleijn se besprak ook in 't kort de wijze van werken en was hierover zeer tevreden. Dit bleek ook wel uit het geringe verschil in de puntenverde ling. Tenslotte sprak mej. Houtman, ge westelijk bestuurslid, een dankwoord tot allen die hadden meegewerkt tot slagen van deze wedstrijden, o.a. tot de slachtoffers voor hun goed ge speelde rol, de juryleden en alle deelnemers en deelneemsters, de hoop uitsprekend dat de animo voor de wedstrijden niet mag verflauwen maar levendig mag blijven wat on misbaar is voor een goede training. De twee hooggeplaatsten komen uit in de gewestelijke wedstrijden, die op zaterdag 14 mei a.s. te Goes worden gehouden, waar de dames- ploeg uit Zierikzee zal uitkomen te- samen met de ploegen uit Middel burg en Souburg (II). E.H.B.O.-examens Dat de kolonne ook deze winter niet stil heeft gezeten blijkt wel uit de examens die dezer dagen zullen worden afgenomen. Dinsdag 26 april a.s. zal door dokter "W. Bont- kes het E.HB.O.-examen worden af genomen en maandag 2 mei a.s. het E.H.I.O. door de aangewezen exami nator dokter J. H. Motmans. Aan de ze examens zijn talrijke lesavonden vooraf gegaan. Ook staat er deze zomer nog heel wat werk te wachten want niet min der dan 11 dames hebben zich opge geven voor één of meerdere weken te helpen in het „Dunanthuis" te Zeist, Marijkehoeve te Hattum, „De Valkenberg" te Rheden en de Boot tocht. Bij de eerste week van het werk in het „Dunanthuis" 28 april-4 mei gaan reeds 2 dames van de kolonne een week helpen de invaliden verzorgen. Jaarverslag over 1965 Vereniging tot bevordering van Chr. schoolonderwijs te Zierikzee ZIERIKZEE, 18-4. „De verwach ting dat by de aanvang van het nieu we cursusjaar een dertiende leslo kaal nodig zou zijn is inderdaad uit gekomen. Hiermee is het totale te kort aan leslokalen nu op 5 geko men". Aldus wordt vastgesteld in het de ze week verschenen jaarverslag over 1965 van de Ver. tot Bev. van het Chr. Schoolonderwijs te Zierikzee. Opgemerkt wordt verder dat onge veer 175 leerlingen verblijven in nu reeds enkele jaren afgeschreven noodlokalen en in een reeds in 1955 voor het onderwijs afgekeurde school (voormalige openbare ULO-school). Ondanks de vele besprekingen die weer werden gevoerd kon, zo wordt medegedeeld, tot op heden niets po sitiefs worden bereikt. „Het bestuur vraagt zich met gro te zorg af waar de kinderen van de Chr. lagere school op de duur heen moeten, als niet op korte termijn de nodige goedkeuringen voor de plan nen worden verkregen. Al deze fei ten gaan een remmende factor vor men voor een goede voortgang van het Chr. onderwijs te Zierikzee". Viering 100-jarig bestaan Voor de viering van het honderd jarig bestaan van de vereniging, dat op 31 januari 1967 zal worden her dacht, is inmiddels een commissie ge vormd bestaande uit de heren J. W. v. d. Doel, T. C. Hekman, S. de Vlie ger, P. G. Rotte, K. T. Postma en M. Dieleman. Binnenkort gaat deze commissie zich beraden op de wijze van een passende feestelijke herden king. In het afgelopen jaar konden 28 nieuwe leden worden ingeschreven. Het leden aantal bedraagt thans 380. j DREISCHOR, 18-4. De Ameri- 4 kaan Harry Morgan, zal op 4 woensdag 27 april aanstaande 4 weer een bezoek komen bren gen aan Dreischor en daar te gast zijn by de familie 1. M. Geelhoed aan de Mr. pieter Moggestraat. Deze Amerikaan, die in het rampjaar 1953 lif tend uit Californië tiaar Schouwen-Duiveland kwam om aan de herstelwerkzaam heden deel te nemen, deed destijds zeer verdienstelijk werk in Dreischor, maar ook in 's-Gravendeel. Daarna is hij nog enkele malen in Drei schor teruggeweest en binnen afzienbare tijd zal hij dus weer een bezoek in het Schouwse ringdorp komen af leggen. Zijn aanstaande be zoek houdt echter verband met een recente aankoop in Dreischor door deze brave Amerikaan. Het betreft hier een reeds geruime tijd leeg staande woning naast het Dorpshuis. Dit huis wil de heer Morgan helemaal laten restaureren en dan als confe rentieoord voor werkstuden ten bestemmen. Eind april wil hij de verbouwings- en restau ratieplannen van bedoeld huis komen regelen. Ere-medaille voor slotbaas Haamstede HAAMSTEDE, 18-4. In hotel Bom alhier heeft burgemeester 11. P. Everwijn vrijdagmiddag de zilveren eremedaille behorende bij de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer M. Evertse, die na een bijna 40-jarige dienst- periode thans afscheid heeft genomen van het Slot Haamstede. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Eerste veulen van „eigen bodem" dartelt lustig rond ZIERIKZEE „Vrije lijst" herleeft Zilveren Groene-Kruisonderscheiding te A.J.-PoIder ANNA JACOBAPOLDER, 18-4. Te St. Fhilipsland werd de jaarlijkse algemene vergadering van „Het Groene Kruis" afdeling St. Philips land gehouden. De voorzitter, de (heer F. A Vaders, betreurde het in zijn openingswoord idat er zo weinig leden aanwezig waren. Hoewel 'de „vei gadermoeheid" een veel voorko mend verschijnsel is, zou er meer in teresse voor onze vereniging moeten bestaan, daar deze een belangrijke schakel in de plaatselijke gezond heidszorg is, aldus de voorzitter. Eremedaille Na enige gebruikelijke agendapun ten afgehandeld te hebben richtte de heer Vaders zioh tot de penning meester, de heer A. I. Clarisse. De heer Clarisse is reeds 25 jaar als be stuurslid aan „Het Groene Kruis" verbonden en 'hij overhandigde hem ter gelegenheid van deze staat van dienst de eremedaille in zilver en draagspeld van „Het Groene Kruis". De jubilaris is altijd een grote steun pilaar van de vereniging geweest, dn het bijzonder als deskundige bij de bouw of het onderhoud van de ge bouwen. De heer Clarisse kon op de voor bijgegane verenigingsjaren steeds met voldoening terugzien en hoopte ook het komende laatste jaar, dat hij als penningmeester aan de ver eniging verbonden zal zijn, zijn taak als steeds met genoegen te verrich ten. De periodiek aftredende bestuurs leden mevr. R. Wisse-Kleppe en de heren C. H- A. Stols en A. W. Beur- kens werden 'bij acclamatie herko zen De begroting 1966 vertoonde een nadelig saldo van f 1437,49. Na de rondvraag sloot de voorzitter 'de ver gadering. DRACHTEN. In een ziekenhuis in Drachten is de vijftienjarige Ka- trinus Heddema uit Drachten over leden aan de verwondingen die hij gisteren opliep bij een verkeersonge luk in zijn woonplaats. DEN HAAG. De vereniging „Hen- drick de Keyser" heeft wederom een pand, door schenking verkregen, aan haar bezit kunnen toevoegen, te weten Raadhuisplein 13, te Frane- ker. Twee alpinisten die de An Teal- lach in Schotland beklommen zijn maandagavond omgekomen toen zij een val van 80 meter maakten. Een derde bergbeklimmer werd licht ge wond. HAAMSTEDE, 18-4. Ontelbare zware trekkers zijn na de oorlog ons land binnen gekomen om de boeren te helpen het land bouwwerk uit te voeren. Niet overal ging deze me chanische doorbraak van een leien dakje omdat er een aantal landbou wers zyn, die van huis uit echte paardenliefhebbers zijn, en zij zagen meer in de prestaties der trouwe viervoeters. Doch ook zy kwamen weldra tot de ontdekking dat dé me talen krachtbron praktisch nooit be hoeft te rusten en deze grote voor sprong op het paard leidde er toe dat het paardenareaal op Schouwen-Dui veland hard achteruit ging. Zc hier en daar bleef neg een vier voeter eenzaam de stal bevolken om nog eens een licht werkje met de egge uit te voeren, doch het edhte verplegingswerk werd langzamer hand maar zeker toevertrouwd aan de lichte trekker. De echte dieren vrienden bleven het paard trouw en ze schaften zic'h een rijpaard aan waar zoon of dochter zich mee kon ontspannen Op de diverse crosses der rijverenigingen toonden ze hun 'kunnen, doch we kunnen rustig zeg- f. gen dat het echte werkpaard zoals we dat van voor de oorlog kennen, van de Schcuwen-Duivelandse boe renbedrijven is verdwenen. De echte paardenvriend neemt dit echter niet en hij doet alle moeite om tooh nog iets in die geest te ver wezenlijken en krijgt de steun alleen nog uit de richting der aanhangers van be paardensport. Al lang bekend zijn de kleine Shetland-pony's, uiter mate geschikt voor de jeugd. Doch voor de wat rijpere jeugd waren deze dieren tooh te klein en er werd naar wegen gezocht om ook voor hen een tussenvorm te vinden. Er werden wat fjordenpaarden uit het hoge noorden geïmporteerd en daar men wist dat ergens tusen Sout hampton en de Avon-rivier in En geland een klein paarderas grote opgang maakte werden connecties aangeknoopt en enige jaren geleden lcwamen de eerste New Forest pony's genaamd per vliegtuig in ons land. Het Engelse New Forest stamboek werd in 1910 uitgegeven en vanaf die tijd werd het ras zuiver gefo'kt om het ras tot grote hoogte op te voeien. Overal in de wereld wordt dit. 1.30-1.40 meter hoog zijnde paardje gewaardeerd omdat het voldoende fors gebouwd is. goed be- nenwerk heeft, en naast haar goede gangen gemakkelijk af te richten is. Peuyfokclub Een achttal Zeeuwen waaronder één Sohouwenaar, nl. ir. J. Dorst uit Burgh riep een stichting in het le ven onder de naam Ponyfokclub „Westerschcuwen" en kocht een 20- tal New Foresters aan. De club kreeg de beschikking over een groot stuk zg. „polder"-land, gelegen aan de Vroonweg ter hoogte van „Bies- terveld", tussen Haamstede en Re- nesse, eigendom van de 'heer A. Moolen'burgh. Het werd goed afge- draad en op zekere dag, nu enige maanden geleden werden de van vaal tot bruin gekleurde viervoeters losgelaten. Bij al deze merries was de Zeeuwse hengst Aschurst Peter die tot taak had de voortplanting te verzorgen. Met succes, want het eer ste veulentje dartelt al vrolijk op de koude polder .Nog 19 drachtige mer ries zullen dit aantal vergroten en het wordt dus een echte fokkerij. De zeven jaarlingen die er tussen lopen gaan een dezer weken naar een pas incultuur gebrachte zandbank in het Veerse meer, de „Haringvreter" ge naamd. Hier gaat de zelfde cultus vvn West er schouwen zich herhalen. In de Westhoek zullen binnenkort nog meer merries van dit ras ver schijnen en het totaal komt dan op 40 stuks. De aanblik van deze rustig grazende paarden, waar bijna nie mand zich mee bemoeit, doet wat prairie-achiig aan. Veei voorbijgan gers maken van de gelegenheid ge bruik om het paardengedoe eens aan te kijken. De hengst, Aschurst Peter, de stamvader dus van d'e 'hier nog ge boren wordende veulens werd nog onlangs in de zware klasse der 4- en 5-jarigen bekroond met de eerste premie. Dit gebeurde op de New Forest hengstenkeuring in Utrecht. Aschurst Peter ds gefokt in Engeland en stamt uit de bekende Denny Dan ny lij 9. Heel rustig leven de paarden hun vrij leventje in de Schouwse West hoek verder en zijn zich niet bewust dat het Nederlandse New Forest Po ny stamboek, inmiddels opgericht, tracht om zoveel mogelijk jongeren die belang stellen in de paardensport met dit ras in aanraking te krijgen onder het motto: „Elke Nederlandse jeugdruiter op een New Forest Pony". We maken eventuele kijkers er op merkzaam op dat de ten zuiden van „Biesterveld" lopende paarden van een ander ras zijn. Het zijn de zeem- •kleurige fjordenpaarden waarover later een artikeltje. Deze lopen op grond van Staatsbosbeheer Destijds, een aantal jaren na de tweede wereldoorlog, heeft Zierikzee beleefd dat aan de gemeenleraads- vrkizingen werd deelgenomen dooi de zg. „Vrije Lijst", welke toen werd aangevoerd door wijlen de heer W. P. A Brouwer. In deze groepering werd toen veel werk verzei door de heer G. C. Anker alhier, die thans besloten 'heeft tot het opnieuw depo neren van een candidntenlijst, welke wederom zal heten „Vrije Lijst". Als lijstaanvoerders zullen optreden de heren G. C. Anker en D. Dokman. SEROOSKERKE Vergadering Sportver. „Velocitas" D ealgemene ledenvergadering van de sportvereniging „Velocitas" zal niet op woensdagavond doch op don derdagavond a.s. worden gehouden. De vergadering begint om 8 uur in de zaal van het Dorpshuis. ZIERIKZEE, 19-4. Gisteren (maan- dag)avond kwam het Comité Sport week onder voorzitterschap van de heer L. J. Korstanje opnieuw ten stadhuize in vergadering byeen. In deze byeenkomst kon de datum van de komende sportweek definitief worden vastgesteld voor de week van 16 tot 21 mei aanstaande. Oorspronkelijk lag het in de be doeling de sportweek te laten plaats vinden in de maand juni, doch hier aan kan om verschillende redenen niet worden vastgehouden. Deze ver vroeging heeft overigens wel tot ge volg dat zwem- en watersportwed strijden, zoals die zouden worden ge organiseerd door „De Zeepaardjes", niet door kunn engaan. Ook de me dewerking van „Rust Roest" zal in verband met de korte nog resteren de tijd van voorbereiding moeten vervallen. De geplande wielerronde zal, zij het om andere redenen, even eens geen doorgang kunnen vinden. Niettemin resteert een programma dat zeer de moeite waard is en dat er ongeveer als volgt komt uit te zien; zaterdag 14 mei: hockey, korfbal en tennis. De korfbalwedstrijd zal gaan tussen een team van de S.D.K. B. en een team van de Z.K.B. Maan dag 16 mei: voetbalwedstrijd. Op 17 en 18 mei komen de binnerüiuisspor- ten aan de beurt, n.l. volleybal, handbal en badminton. Op woensdag verder judo, gymnastiek en micro korfbal. Donderdag (Hemelvaarts dag) komt te staan in het teken van de atletiek (Delta-Sport). Voor vrij dag vermeldt het voorlopige pro gramma o.a. een touwtrekwedstrijd, een stadsloop en voor 's avonds een sportbal. De zaterdag komt te staan in het teken van dc zomeravond- voetbal. Er zullen wedstrijden plaats vinden tussen de verschillende rayons van de provincie, te houden op het sportpark „Bannink". Ingezonden mededeling Maandag werden in Neiv York dc jaarlijkse Oscarsweer uitgereikt. Op Luister naar .1 Is weer Mi<f voor Nölth Stele", met de Dutch Swing College Bando.l.v. Peter Schilperoort vla Radio Veronica-za. 1t.t5en 18.45 u, zo. 10.30 en 18.45 u. fuar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2