DERBY UP fê) DRINK DE ZIERIKZEESCHE COURANT China beëindigt economische samenwerking met Indonesië Nieuw kerndeeltje Zelfbestuur voor de Koerden Tandheelkundige verzorging in impasse Wetsontwerp alg. verkiezingen Indonesië Grote belangstelling voor prinselijk huwelijk in Den Haag Het gaat de Indianen in de V.S. niet best Vijf gewonden na aanrijding nongeluk in Zuid-Slavië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag J 9 april 1066 122ste jaargang N'r. 19975 WAARIN OPGENOMEN t 797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6, Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In (lit nummer: V oorwedstrijden Rode Kruis Ie Zierikzee Steun bij bouw van textielfabriek ingetrokken HONGKONG, 18-4. - China heeft Indonesië meegedeeld, dat het niet langer steun verleent aan de bouw van een textielfabriek. Het beschul digt de regering van Djakarta ervan de basis voor economische samen werking tussen de twee landen te vernietigen. Het Chinese besluit is vervat in een aan de Indonesische zaakgelastigde te Peking overhan digde nota. In de nota staat verder, dat de re cente gebeurtenissen in Indonesië het onmogelijk gemaakt hebben de steun bij de bouw van genoemde fa briek (in Bandjaran) voort te zetten. De nota komt drie dagen na de plundering van de Chinese ambas sade in Djakarta. De Chinese nota beschuldigt de Indonesische strijd krachten ervan de ambassade aan gevallen te hebben, samen met rechts gepeupel. China vindt, dat er niet langer enige waarborg is voor de veiligheid van Chinees personeel. Chinese diplomatieke functionaris sen waren bij de aanval gewond. De onderhavige fabriek wordt ge bouwd krachtens een in oktober 1961 getekende overeenkomst. Indonesië roept ambassadeurs terug DJAKARTA, 18-4. De Indonesi sche minister van buitenlandse za ken, Adam Malik, heeft zes Indone sische ambassadeurs teruggeroepen, aldus het blad van het Indonesische leger „Berita Yoedha" vandaag. De zes teruggeroepenen zijn hetzij leden of sympathisanten van de Par-' tai Kommunis en de Indonesische communistische partij Partindo ge weest, en hun namen en standplaat- India hoopt veertig Russische hefschroefvliegtuigen van het type Mig-4, zo heeft de minister van de fensie Sjavan maandag in het parle ment bekendgemaakt. Stakingen in Frankrijk PARIJS, 19-4. De arbeiders in de genationaliseerde Franse industrie- en zetten hun actie tegen de regering vandaag (dinsdag) voort met een vierentwintiguursstaking bij de gas- en elektriciteitsbedrijven, die van avond begint. De reeks korte stakin gen ter ondersteuning van salaris eisen zijn georganiseerd door de vak bonden. CHICAGO, 18-4. De natuurkundi gen van het kernlaboratorium te Ar- gonne, ten zuiden van Chicago, heb ben bekend gemaakt, dat zij een nieuw kerndeeltje hebb enontdekt dat viermaal zo groot js als een pro ton. Het heeft de naam „N. sterretje 3245" gekregen. De levensduur is slechts een tienduizendste van een miljoenste van een miljoenste van een miljoenste van een seconde. De hoeveelheid energie wordt zeer „sta biel" genoemd. Het nieuwe deeltje is ontdekt na een onderzoek van 'Zeg maanden waarbij men in de synchroton van het laboratorium protonen en pime- sonen liet botsen. KAIRO, 18-4. President Abdoel Salam Arif van Irak heeft maandag meegedeeld dat de Koerden zelfbe stuur zullen krijgen. De president zei dit in een interview met het nieuws agentschap voor het midden-oosten in Bagdad. sen zijn: Hanafiah Crypto (Ceylon). S. Tahnsin (Mali), Soekrisno (Noord- Vietnam), Soedjono (Ghana), A. M. Hanafi Cuba) en Djawoto (Peking- China). Djawoto heeft zaterdag zijn ont slag ingediend. Het blad van de strijdkrachten „Angkatan Bersendjata" meldt dat Malik ook twaalf hoge functionaris sen van het ministerie van buiten landse zaken heeft ontslagen. Reeds ontslagen waren de tweede onder-minister van buitenlandse za ken, Ganis Harsono, en de derde on der-minister van buitenlandse zaken mevvoAw Soepeni. Voortvluchtige Indonesische com munistische leiders hebben volgens het blad „Angkatan Bersendjata" een illegale organisatie gevormd on der leiding van de eerste plaatsver vangende voorzitter van de buiten de wet gestelde communistische par tij Mohammed Loekman. Dit was door de leider van de inlichtingen dienst van het leger, Soegandhi. meegedeeld. De communisten zouden in Djakarta verscheidene cellen ge vestigd hebben. UTRECHT, 19-4. De tandheel kundige verzorging in ons land be vindt zich in een impasse. De vruch ten van de vorderingen op tandheel kundig gebied hangen ongeplukl aan de boom der wetenschap. Gebrek aan mankracht en reali teitszin leiden ertoe dat de verwor ven kennis ongebruikt moet blijven en dientengevolge kwalitatief noch kwantitatief ten goede kan komen aan het grootste deel van de tandlij- dende Nederlandse bevolking. Alle zeilen zullen moeten worden bijgezet om aan dit sociaal hygië nisch tekort binnen afzienbare tijd een einde te maken. Dit zei de rec tor magnificus van de rijksuniversi teit in Utrecht, prof. dr. H. M. J. Scheffer, in een rede die hij uitsprak ter gelegenheid van de 330ste dies natalis van de Utrechtse universiteit. Het was de eerste keer in de Ne derlandse universitaire geschiedenis dat een tandarts een rectorale ora tie uitsprak. Prof. Scheffer zei ver ontrust te zijn door de erkenning dat de' wetenschappelijke en techni sche vorderingen, voor wat de tand heelkunde betreft, niet hun weg kun nen vinden naar onze bevolking als geheel. LIENDEN. In Lienden in de Be- niwe is brand uitgebroken bij de „Rhenense schuimrubberfabriek" De fabriek, waar ongeveer tien man pêrsoneel werkt, werd geheel ver nield. Ingezonden mededeling QUICK DISPATCH stukgoedstu wafloor heeft goed nieuws voor U Zie pagina 5 DJAKARTA, 18-4. De nieuwe Indonesische regering heeft een wetsontwerp opgesteld voor het houden van algemene verkiezingen. Dit wetsontwerp zou reeds by het parlement zijn Ingediend. Het huidige parlement (Gotong Rojong) telt meer dan 200 gekozen leden. Zeventig parlementsleden zijn de laan uitgestuurd omdat zij ervan 'verdacht worden, betrokken te zijn geweest bij de staatsgreep van I Tik-" tober 1965. Vorstelijke gasten in de Residentie DEN HAAG, 18-4. In de Grote of St.-Jacobskerk aan de Haagse Groen markt is onder grote belangstelling maandagmorgen het kerkelijk huwe lijk ingezegend van de Oostenrijks- Hongaarse Yvonne Gravin Szapary uit Den Haag en de Duitse prins Karl von Hessen uit Kronberg. On der de gasten bevonden zich onder anderen koning Constantijn de 13e van Griekenland en zijn echtgenote, de vroegere prinses Annemarie van Denemarken, zijn zusters, de prin sessen Sophia met haar echtgenoot, prins Juan Carlos van Spanje, en Irene. Ingezonden mededeling puur of met 'n tic 'n Hero produkt WASHINGTON, 18-4. Naar de mening van sommige waarne mers zijn vele Indianen in de Verenigde Staten slechter af dan ne gentig jaar geleden, toen zij zich met oorlogskleuren tooiden om de blcekgczichten te bestrijden en hun land uit te jagen. In een regeringsrapport over de indianen in de reservaten wordt van 1.500 dollar per jaar. Zijn gezin leeft in een hut (lie voor men- gtzegd, dat over het algemeen de indianen geen werk kunnen vin den. De indiaan moet vijf mensen te eten geven van eén inkomen selykc bewoning ongeschikt is en de indiaan sterft gewoonlijk als hij nog geen 44 jaar is. Het is mogelijk, dat er voor de 440.000 nog in reservaten leven de indianen een betere tijd gaat aanbreken nu, president Johnson de 53-jarige indiaan Robert Lafollette Bennett van de Oneida-stam tot hoofd van de dienst voor indiaanse zaken heeft aangesteld. Dit is een afdeling van het ministerie van binnenlandse zaken, die de zorg heeft voor indianen in reservaten. Maar niet in alle reservaten heerst de situatie als geschetst in het bovengenoemde rapport. Een gunstige uitzondering is het Colorado- reservaat aan de grens van Arizona en CaJifomië. Voorts prins Philip van Engeland, de echtgenoot van koningin Eliza beth II, en zijn moeder, prinses Alice van Battenberg, prinses Bene- dicte van Denemarken, dochter van koning Frederik, en prinses Chris tina van Zweden, dochter van koning Gustav Adolf. De dienst werd geleid door ds. K. Grabowski, ihofgeestelijke van het prinselijk Huis van Hessen. Mede werking verleenden het mannenkoor Cantate Domino, het dameskoor van de Nederlandse Hervormde Kerk in de Elandstraat in Den Haag en het Rijswijks dameskoor, gezamenlijk onder leiding van Jos Vrancken. Het orgel werd bespeeld door de orga nist van de St. Jacobskerk, A. En gels. Solisten waren de sopraan Aty Engels en de trompettist Jan Ver- heijen. Grote belangstelling In zeventien 'glanzende, zwarte li mousines waren het 'bruidspaar en zijn familieleden bij de St. Jacobs kerk gearriveerd. Er had'den, de re gen trotserend, honderden belang stellenden een plaatsje op de trot toirs ingenomen om de aankomst van de hoge gasten te bekijken. De poli tie kon niet verhinderen dat de di ommen de afzetting doorbraken en over de rijweg stormden, teren prins Karl bij de kerk was gearri veerd. Het toilet van de bruid, Yvon ne gravin Szapary, bestond uit een lange, witsatijnen japon met losse sleep, een schitterende diadeem en een tulen sluier. Het bruidsbouquet was samengesteld uit lelietjesvan dalen en witte rozen. Terwijl de bruid en bruidegom met hun ouders over de rode loper naar 'net koor schreden, werd een compo sitie van J. Clarke uitgevoerd door organist en trompettist. Twee bruidsmeisjes en Uvee bruidsjonker tjes strooiden bloemen. In het koor hadden de vorstelijke gasten en fa milieleden ter weerszijden van de offertafel plaats genomen. Bruid en bruidegom namen hun plaatsen vóór de tafel in. De gemeente en het gemengde koor zongen „Grosser Gott wir loben dich". Het koor zong het Gregoriaanse „Deus Israel", het „Kyrie Eleison" van F. Schubert en tot besluit het „Halleluja" van G F. Handel. Daarna* zong de gemeente nog: „Ich wil dich loben meine star- ke", „Lobe den Herren" en „Wat de toekomst brengen moge". Ds. Grabowski hield een predika tie naar aanleiding van de geschie denis van 'de Emmaüsgangers met als motief: „Blijf bii ons Heer, want de avond is nabij". De toespraak tot het bruidspaar was gebaseerd op de gelijkenis van de wijnstok uit Jo hannes 15, met als tekst: „Als gij niet blijft in mij en ik in u". Receptie De receptie in de grote sociëteit van de Haagse Club-plaats Royal aan het Lange Voorhout was uiter mate druk bezocht. De vorstelijke en adellij'ke personen wensten er bruid en bruidegom geluk. Honderden vrienden en kennissen, onder wie vele ambassadeurs, sloten zich hier bij aan. Onderwerpen van gesprek waren de stralende bruid en de schitterende diadeem, een familie stuk van haar moeder, gravin Ursula Szapary-baronesse van Richthofen. Het rtechte weer 'bleef niet onbe sproken. De vorstelijke gasten begaven zich na enige conversatie paar het ouder lijk 'huis van de 'bruid aan de Waals- dorperweg in Den Haag, waarmee zij plaats maakten voor de talrijke nieuw aangekomenen, die nog graag 'hun felicittaties aanboden voor gra vin Yvonne en haar prins Karl zich gereed maakten voor de huwelijks reis „naar zuidelijke oorden", zoals graaf Bela Szapary toelichtte. Grieks koningspaar terug naar Athene SCHIPHOL, 19-4. Koningin Con stantijn van Griekenland is dins dagochtend (vandaag) tegen half tien met zijn echtgenote, koningin Anne- Marie, per lijnvliegtuig van de Olympic Airways teruggekeerd naar Athene. Naar bekend iheeft het Griekse ko ningspaar maandag in Den Haag het huwelijk bijgewoond van dc Duitse prins Karl von Hessen met de in Ne derland woonachtige Oostenrijks- Hongaarse gravin Yvonne Margit Valier Szapary van Muraszombat. Spoedig beslissing belastingverhoging in de Verenigde Staten WASHINGTON, 18-4. Het ziet er naar uit dat president Johnson spoe diger een beslissing over verhoging van de belastingen in de Verenigde Staten zal moeten nemen dan hy ge hoopt had. Dit als gevolg van een rapport waaruit blykt dat de Ame rikaanse economie een veel hogere vlucht heeft genomen dan officieel was geraamd. De Amerikaanse minister van fi nanciën. Henry Fowler, heeft de vo rige maand gezegd dat de regering nas eind deze maand een beslissing over de belastingen zou behoeven te nemen, maar later hebben functio narissen in Washington te kennen gegeven dat dc beslissing niet eerder dan juni zou behoeven te vallen en mogelijk zelfs nog iets later. Uit het maandag verschenen rap port van het Amerikaanse ministerie van handel over het bruto nationaal produkt, blijkt echter een zeer krach tige en gezonde groei. Het huidige parlement dateert van 1960, toen president Soekarno hel parlement ontbond, dat in 1955 tot stand was gekomen na de enige en eerste algemene verkiezingen in In donesië. Hoewel zowel de Indonesische re gering als het parlement het eens zijn geworden over de tekst van het wetsontwerp op het houden van al gemene verkiezingen, is dit wetsont werp tot dusver nog niet gepubli ceerd. UTRECHT. 18-4. Vijf mensen zijn gewond bij een botsing op de provin ciale weg in Rlhenen. De bestuurder van een personenauto, de 60-jarige D. B. uit Tiel, gaf bij het linksafslaan geen voorrang aan een hem tegemoet komende wagen die werd bestuur door mevrouw A.-H. (38) uit Vlis- singen. Beide auto's werden totaal vernield. B. en zijn aanstaande echt genote werden zwaar gewond, mevr. 'A. en haar kinderen iets minder ernstig. De vijf slachtoffers zijn op genomen in het ziekenhuis in Rhe- nen. Prinses Beatrix en prins Claus in New York NEW YORK, 19-4. Prinses Bea trix en prins Claus zijn maandag per vliegtuig uit Mexico in New York aangekomen. Het prinselijk paar wilde niet ant woorden op vragen van journalisten. ,,U zoudt ons een groot genoegen doen als u ons met rust zou laten", aldus de prinses. Het prinselijk paar verliet het vliegveld met onbekende bestemming in een auto. Tot een fotograaf die een foto maakte zei prinses Beatrix: „Waarom laat u ons toch.niet een maal met rust". Schilderij vernield GLASGOW, 18-4. Een van de be roemdste schilderijen van de Ame rikaanse schilder Whistier - het por tret van Thomas Carlisle - dat in het gemeentemuseum van Glasgow hangt, is maandagmiddag vernield aangetroffen. Het doek was in 1891 door hel stadsbestuur voor 10.000 pond ster ling gekocht. Hondje plast zich onder stroom AMSTERDAM. ISEen Am- sterdams hondje, die niets ver moedend bezig was een plasje te doen tegen een winkelge vel op de Rozengracht, kreeg de schrik van zijn leven toen plotseling een fikse stroom door hem heen joeg. Enkele voorbijgangers hoorden een knetterend geluid en zagen hoe het hondje zijn plasje on derbrak en angstig met de staart tussen de benen leeg liep. Het bleek, dal alle meta len raamspijlen aan de gevel onder stroom stonden, waar schijnlijk door kortsluiting in dc reclame-verlichting. Het plasje van de hond had als stroomgeleider gefungeerd. DEN HAAG. Maandag is het kerke lijk huwelijk voltrokken tusen de Oostenrijks-Hongaarse Yvonne gra vin Szapary en de Duitse prins Karl von Hessen. Hier het paar tijdens de plechtigheid in de Grote of Si. Ja cobskerk. Dit nummer bestaat uit 8 'pagina's Dat men niet alleen kan zijn is oorzaak van vele narighe den. WAT UQT DE &ILT Veranderlijk Verwachting tol woensdagavond: Veranderlijke bewolking met enkele lokale en verspreid voorkomende opklaringen; matige zuidwestelijke wind en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag; aan de kust ech ter zwakke tot matige veranderlijke wind; hier en daar mist en iets la gere temperaturen dan vandaag. 20 april. Zon op 5.34. onder 19.45. Maan op 5.45. onder 19.25. 21 april. Zon op 5.32, onder 19.47. Maan op 5.58, onder 20.41. Nieuwe maan: 20 april te 21.36. HOOGWATERSTANDEN. ZIERIKZEE 20 april 3.16 v.m. 15.47 n.m. 21 april 3.49 v.m. 16.14 n.m. BROUWERSHAVEN 20 april 3.05 v.m. 15.24 n.m. 21 april 3.35 v.m. 15.50 n.m. Springtij: 23 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-4. Het K.N.M.I. deelt mede: De zachtere lucht drong van nacht geleidelijk in heel Nederland door, 'hetgeen met langdurige regen gepaard ging. Op enkele plaatsen viel in een dag tijd bijna 20 mm re gen De wind draaide aan de flank van een kleine depressie. De depres sie trok de afgelopen nacht dicht langs de Waddeneilanden naar het noordoosten. De restanten van een oceaandepressie ten zuidwesten van Ierland volgen eenzelfde noordoos telijke koers en zullen het komende etmaal veranderlijk weer met buien en enkele opklaringen veroorzaken. In de temperaturen die overdag in het binnenland waarden van 10 tot 14 graden bereiken komt niet veel verandering. Aan de kust zullen de temperaturen door aanpassing van de luchttemperaturen aan de zce- watertemperaturen enkele graden lager blijven. Daar kan bovendien mist van zee binnendrijven. PRAAG. 19-4. Heden (dinsdag ochtend) zijn 15 mijnwerkers gedood bij een gasontploffing in do mijn „Zarubek" in het Zuidsla vische mijngebied Ostrava.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1