DE ZIERIKZEESCHE COURANT POLITIEKE TOESTAND IN VIETNAM BLIJFT GESPANNEN Ruimtevaart wordt wereldzaak Israël herdenkt slachtoffers van nazi's Amerika koopt oude bommen terug Rij-onderricht op middelbare scholen? Zaak-Fischböck nog in onderzoek Mars in Amsterdam tegen de kerwapens HOMOGEEN 0RANJE-TEAM WON JUBILEUM-INTERLAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muandag 18 april 1966 122ste jaargang Nr. 19974 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzeese gemeentebestuurders naar Engeland Bommen op Hanoi? DANANG, 16-4. In de Zuidviet- namese stad Danang hebben onge veer drieduizend betogers zaterdag ochtend het onmiddellijke heengaan geëist van de regering in Saigon. Zjj verbrandden een vel papier dat het decreet voorstelde waarin de rege ring enkele dagen geleden algemene verkiezingen binnen drie tot vijf maanden toezegde. De Boeddhisten in Saigon hebben zaterdag de regering ervan beschul digd. het vertrek van een Boeddhis tische delegatie naar de opstandige steden Hoe-E en Danang te verhin deren. Volgens de leider van het on langs gevormde Boeddhistische ac tiecomité is het eerste contacten met autoriteiten in die twee steden ge bleken dat deze geen genoegen ne men met het decreet. „Zij staan zeer wantrouwig tegenover de werkelijke bedoelingen van de regering", zo zei hij. Bombardement? SINGAPORE, 17-4. Volgens het Noordvietnamcse persbureau hebben Amerikaanse vliegtuigen zondag een buitenwijk van de hoofdstad Hanoi gebombardeerd. Het Noordvietnamese leger had onmiddellijk bij de voorzitter van de internationale controlecommissie in Vietnam geprotesteerd. Ook werd protest aangetekend tegen „piraten aanvallen" van Amerikaanse vlieg- De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, zal een bezoek aan Bonn brengen na af loop van de vergadering van de NAVO-raad, die van 6 tot 8 juni in Brussel zal worden gehouden. Man die echtgenote en zichzelf in brand stak, overleden AMSTERDAM. 16-4 Do 75-jarige bewoner van 'het pand Leidsekruis- straat 23. die na een heftige ruzie eerst zijn echtgenote en daarna zich zelf met benzine overgoot en in brand stak, is in het Wilhelmina- gasthuis overleden. De 72-jarige echtgenote was aan de opgelopen brandwonden reeds woensdagavond bezweken. CALGARY (Alberta), 16-4. - De Britse astronoom sir Bernard Lovell heeft gezegd dat de V.S. en de Sow- jet-Unie het brengen van een man op de maan nu misschien wel apart kunnen bekostigen, maar dat voor verder gelegen doelen een wereld- programma moet worden ontworpen. De kosten zijn anders voor geen en kel land meer te dragen. Hij vroeg zich af hoe lang de lan den nog mislukkingen zullen dulden als die van de Amerikaanse „hemel- teleskoop", die vijftig miljoen dollar heeft gekost en door een fout bat terij systeem niets waard blijkt. Het volgende stadium in de ruim tewedloop zal bestaan uit het com bineren van de Amerikaanse en de Europese proeven, zei Lovell. De Europese landen werken al samen en de „volgende generatie machines zal niet nationaal of Europees zijn, maar door de wereld worden gefa briceerd". tuigen op de stad Phoe Ly en de pro vincie Hai Doeong. HONGKONG, 17-4. Vier Ameri kaanse vliegtuigen zijn het afgelopen weekeinde boven Noord-Vietnam neergeschoten, zo meldt het Noord vietnamese persbureau. Volgens het persbureau zijn reeds 957 Ameri kaanse vliegtuigen in Noord-Viet nam neergehaald. In het protest wordt verder gezegd dat „deze meedogenloze aanvallen bewijzen dat de Amerikaanse impe rialisten moedwillig hun agressie oorlog intensiveren en uitbreiden om te proberen zich te redden uit de kri tieke situatie waarin zij in Zuid- Vietnam verkeren". Tevens blijkt uit het Amerikaanse optreden dat de z.g. vredesinitiatieven alle enbedceld zijn om de uitbreiding van de oorlog in Vietnam te verdoezelen, aldus het protest. Zoals bekend heeft Amerika tot dusver steeds vermeden Hanoi en de belangrijke havenstad Haiphong te bombarderen. TEL AV1V, 16-4. Zaterdagavond hebben alle publieke vcrmakelyk- heidsinrichtingen in Israël hun poor ten gesloten aan het begin van een dag ter herdenking van de zes mil joen joden die door de nazi's werden vermoord. In de synagogen zullen speciale diensten plaatsvinden en oudstrijders en overlevenden van de concentra tie- en vernietigingskampen maken marsen. Zij willen daarbij proteste ren tegen de clementie die haar hun mening in West-Duitsland en Oos tenrijk tegenover oorlogsmisdadigers Dochtertje met namen BURTON-ON-TRENT, 16-4. - De Engelse metselaar Peter O'Sullivan, een harstochtelijk aanhanger van de voetbalclub Liverpool, heeft zijn pas geboren dochtertje genoemd naar twaalf spelers van die vereniging, plus coach, manager en trainer. Haar eerste naam luidt Paula en dan volgen: St. John, Lawrence, Lawler, Byrne. Strong, Yeats, Ste venson, Callaghan, Hunt, Milne, Smith, Thompson, Shankley, Ben nett, Paisly. O'Sullivan wilde zijn twee andere kinderen deze namen al geven, maar daar had zijn vrouw een stokje voor gestoken. Ditmaal was zij te laat WASHINGTON, 16-4. Bommen die de Verenigde Staten voor oud roest aan een Westduitse firma hadden verkocht tegen een prijs van 1.70 dollar (ongeveer zes gulden) per stuk worden op het ogenblik teruggekocht voor 21 dollar (ongeveer 73 gulden) per stuk. Dit is zaterdag van de zij de van het Amerikaanse ministerie van defensie vernomen. Een en an der vloeit voort uit een tekort aan bommen in Vietnam. Het gaat hier om een partij van ruim 7500 bommen welke in 1964 van de hand werd ge daan. Meisje onder aanhangwagen LUTTE. 16-4. In Lutte, behorend tot de Overijsselse gemeente Losser, is zaterdagmiddag 'het twee-cn-een- halfjarig meisje Christel Reymer on der de wielen van een aanhangwa gen terechtgekomen en gedood. Een melkleverancier had aan een woon huis zijn produkten afgeleverd .Toen hij met zijn auto met aanhangwagen wegreed, bevond het kindje zich tussen de beide voertuigen, met ge volg dat zij door de aanhangwagen werd overreden. AMSTERDAM, 16-4. - Voor verplicht rij-onderricht op de mid delbare scholen pleit de hoofdredakteur van het „Vcrkeerstyd- schrift", mr. J. C. Hooftman, in zün artikel in het april-nummer. Zcwcl het bromfietsen als het autorijden zullen met spoed tot ver plichte „vakken" moeten worden. Het is natuurlijk prachtig dat onze kinderen op de lagere school de verkeersregels uit het hoofd moeten leren. Maar kennis van regels is iets anders dan kennis van het verkeer en gebrekkige rij-ervaring en vcrkeersinzicht worden niet gecompenseerd met min of meer steriel ingehamerde regel- kennis. Vcrkecrspsychlogcn zijn het er wel over eens dat het vooral gebrek aan vcrkeersinzicht enerzijds en gebrek aan verkeerservaring anderzijds zijn, die veel ongelukken of „narrow escapes" zo niet veroorzaken dan toch in ieder geval in de hand werken, aldus mr. Hooftman. In de Verenigde Staten is de auto als gebruiksvoorwerp nog meer ingeburgerd dan in Europa, niaar de teken wijzen er op dat de „oude wereld" snel in dezelfde richting gaat. In bijna de helft van de Amerikaanse staten zijn financiële middelen gereserveerd voor ry-ondcrricht op de high-schools (13 tot 18 jaar). In de vooruit strevende staat New York volgt 36 procent van de middelbare scho lieren cursussen in vcrkeersinzicht en rijvaardigheid. Maryland gaat het volgen van tenminste dertig uur rij-ondcrricht voor leerlingen beneden de 18 jaar verplicht stellen. uit de nazi-tijd wordt betracht. Zon dag vond in aanwezigheid van presi dent Sjazar een officiële plechtigheid plaats, waarbij alle leden van het corps diplomatique met uitzondering van de ambassadeur van West-Duits- land. waren uitgenodigd. Toestand Mgr. Bekkers geleidelijk slechter DEN BOSCH, 17-4. Het secretari aat van het bisdom Den Bosch deelt het volgende mede: In de gezondheidstoestand van bgr. Beckers moet een geleidelijke verslechtering worden vastgesteld. De 'hevige hoofdpijnen blijven opko men. De bisschop heeft de laatste week -het bed ook niet meer kunnen veriaten. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat zich bij zijn ziekte complicaties kunnen gaan voordoen. Het is daarom in deze omstandigheden niet mogelijk de bisschop naar het St. Joseph zieken huis te Eindhoven te vervoeren. Getroffen en gesterkt door het ge weldige meeleven blijft de bisschop in' de korte gesprokken met hem zijn verbondenheid met zijn dïocesanen en alle anderen uitdrukken. Relletjes te Antwerpen ANTWERPEN, 17-4. In Antwerpen zijn zondag leden van de Vlaamse Volksunie slaags geraa'kt met politie, toen deze verbood een krans te leg gen op het graf van de indertijd we gens oorlogsmisdaden terechtgestel de Auguste Borms, een militante Tilaamse nationalist .Verscheidene betogers liepen 'kwetsuren op. Twin tig zijn aangehouden. De politie 'heeft traangas gebruikt om de leden van de Volksunie te verdrijven. Tevoren hadden zeshonderd natio nalisten een herdenkingsdienst voor Borms in een kerk bijgewoond. Olie van schip te Beira niet naar Rhodesië SALISBURY, 16-4 - De regering van Rhodesië heetf besloten de zich aan boord van de tanker „Ioanna V" in de haven van Beira bevindende ruwe olie, niet naar de Rhodesi- sche raffinaderij bij Oemtali te laten pompen, zo heeft de Rhodesische premier Ian Smith in- een radiotoe spraak meegedeeld DEN HAAG, 16-4. Het onderzoek in de zaak-Fischböck heeft nog niet voldoende materiaal opgeleverd voor een verzoek om uitlevering, aldus heeft een woordvoerder van het mi nisterie van justitie in Den Haag vrijdag in antwoord op een vraag meegedeeld. Het onderzoek is echter nog niet afgesloten. "f È>r. H. Fischböck. tijdens de Duil se bezetting commissaris-genera, voor financiën en economie in Ne derland, verbleef tot dusver op een Argentijnse pas en een Duitse ver blijfsvergunning in de Bondsrepu bliek Duitsland. De verblijfsvergun ning is echter onlangs verlopen. Oostenrijk deelde reeds in januari mee hem niet te zullen toelaten om dat hij geen Oostenrijks staatsburger De thans 70-jarige Fischböck werd enkele maanden geleden in Essen „ontdekt", waar hij onder eigen naam als financieel adviseur voor een onderneming bleek te werken. Vulkaan op werkt weer ïinen MANILLA, 18-4. De vulkaan Taal, die in een meer ten zuiden van de Philippijnse hoofdstad, Manilla, ligt werkt sinds zondag weer. De bevol king verlaat het eiland, nadat zon dag vijf bevingen werden waargeno men en de vulkaan stoom en rook gmg uitstoten. Ook de temperatuur van het meer is gestegen. Vorig jaar september, toen de Taal na 54 jaar tot uitbarsting 'kwam, ver loren tweehonderd mensen het leven en werden duizenden dakloos. der had dit geklonken, en ook ^Yan kee go home". Een groep provo's die poogde de orde te verstoren onder andere toen de vice-voorzitter van het comité de pas overleden secre taris herdacht, kreeg weinig kans. AMSTERDAM, 16-4. Enige dui zenden personen waarbij zeer veel jongeren hebben zaterdagmiddag deelgenomen aan een paasmars tegen de kernwapens, die georganiseerd was door het Comité voor de Vrede 1961 en de Nederlandse Vredesraad. Er waren ook deelnemers van bui ten Amsterdam en een groep meis jes uit Antwerpen. Van Kwakersplein in west trok de lange stoet, waarin tientallen span doeken en borden werden meegedra gen, naar het oude RAI-gebouw in zuid, waar het woord werd gevoerd door de schrijver Harry Mulisch en de president van de internationale confederatie voor de vrede en ont wapening, Kenneth Lee uit Londen. Aan de bijeenkomst in de RAI ver leende de zangeres Cobi Schreijer en de protestzangers Alex Campbell uit Schotland en Boudewijn de Groot medewerking. Toen de laatste de protestsong „Welterusten mister president" had gezongen, zetten de jongeren in1 de zaal een gescandeerd spi-eekkoor in met „Johnson moordenaar". Al eer- „Loena 10" draait nog steeds om de maan MOSKOU, 16-4. - Het Russische ruimtevoertuig „Loena 10" draait nog steeds zijn banen om de maan. Naar het persbureau Tass vrijdag avond meldde werken alle instru menten aan boord normaal. Men on derhoudt betrouwbare radioverbin dingen met het ruimtestation. De geboorteregeling in India NIEUW DELHI, 16-4. De regering van India heeft besloten voor de ko mende vyf jaar driemaal zoveel geld uit te trekken voor het program voor geboorteregeling, als in de afgelopen vyf jaar. Er zal nu bijna 200 miljoen dollar worden besteed in plaats van 60 mil joen irï de vorige periode. Di^meeft de minister voor sociale ?aken, Mghta, vrijdag in Nieuw Delhi ^bekendgemaakt. -oev»lkirig"van India, die nu op 480 miljoen zielen wordt geschat, neemt met twaalf miljoen per jaar toe. Volgens de minister moeten er twee belangrijke problemen worden opgelost, nl. het tekort aan artsen en de vooroordelen bij de bevolking als gevolg van tradities en geloofs overtuiging. Ruim tweehonderd leden van de Lions-club uit Guyana, Barbados, Trinidad, Grenada en omliggende streken zijn met chartervliegtuigen in Suriname aangekomen voor een „Lions-conventie van het district P". HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-4. Het K.N.M.I deelt mede: De grenslijn tussen 'koude en warme lucht, die dagenlang ten zui den van ons land lag, kwam zater dag iets naar 'het noorden. Hij dronig tot in Bra'bant en Limbufg door, waar plaatselijk de temperatuur tot 10 a 11 graden Celsius opliep. Zon dag 'bevond heel Nederland zich ech ter weer in de koude lucht. Dit heen en weer bewegen van de grenslijn hing samen met kleine storingen, die zich in de overgangszone van west naar oost voortbewogen. Door een geringe verandering in de richting van de stroming in de hogere lucht lagen volgt een nieuwe stroming, die vanochtend Normandië bereikte, een meer noordoostelijke koers. Ze zal Nederland passeren evenals waar schijnlijk een grotere depressie, die zioh nu nog ten zuidwesten van Ier land bevindt. De zachtere lucht zal daarbij geleidelijk in heel Nederland, misschien met uitzondering van de Waddeneilanden, doordringen. Dit gaat met langdurige regen gepaard. NEW YORK. Dit is het interieur van de nieuwe Boeing 747, een jumbo straalvliegtuig, van welk type Pan American Airways 25 toestellen be steld heeft. De vliegtuigen, die nog met in produktie zijn gekomen, kun nen 490 passagiers bevatten. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's v •x-x-x-x** De mens bewondert des te meer naarmate hij minder be- grijpt. Y t Af entoe regen Verwachting tot dinsdagavond: Zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen; in het Waddengebied matige tot krachtige oostelijke wind; elders overwegend matige wind, aan vankelijk uit oostelijke, later uit zui delijke richtingen; in het noorden en midden van het land hogere tempe raturen dan vandaag. 19 april. Zon op 5.36, onder 19.44. Maan op 5.33, onder 18.12. Nieuwe maan: 20 april te 21.36. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 19 april 2.45 v.m. 15.15 n.m. BROUWERSHAVEN 19 april 2.38 v.m. 14.53 n.m. Springtij: 23 april. In de woestijn van Mojave (Ca- lifornië) wordt op 29 april een sta tion geopend voor het volgen van kunstmanen tot de planeet Pluto. Nederland ditmaal superieur aan België ROTTERDAM, 17-4. Het Neder lands elftal heeft de honderdste in terlandwedstrijd tegen België ge wonnen en dat op een wyze, die ie ders respect heeft afgedwongen. Met modern voetbal, dat weliswaar niet tot in de finesses werd uitge voerd - daarvoor was met name Coen Moulijn een te zwakke schakel in het raderwerk - maar dat toch •een niveau bereikte, zoa'ls wij zelden of nooit van een vertegenwoordigend elftal hebben gezien, overschaduw den onze landgenoten de Belgen vol komen. Va nder Kuylen, Keizer en Muller drukten de superioriteit uit in drie doelpunten, waar tegenover de Belgen slechts één treffer van Spronk konden stellen, en in de 3-1 eindstand ligt duidelijk het krachts verschil verankerd. Eindelijk, na vijf jaar, had oranje de rode duivels weer eens bedwongen. DE K.N.V.B., die bovendien de fi nanciële meevaller had van een uit verkocht stadion, kan met dit jubi leumgeschenk alleszins voldaan zijn, mede door de propaganda die van dit voetbal uitging. Na de .struggle for life", die de serie Europa cupr wedstrijden, zoals wij die op de tele visie te zien hebben gekregen, ken merkte, Was het een verademing dit maal een echte voetbalwedstrijd te zien, zonder dat men veelvuldig in de clinch ging en de scheidsrechter telkens genoodzaakt was de boks houding aan te nemen. Geen enkele maal behoefde de wedstrijd te wor den onderbroken voor een blessure en alleen de Belg Spronk noopte de Engelse scheidsrechter Jim Finney tot een vermaning. Toen Spronk ten tweede male een tegenstander te fel attaqueerde, kreeg hij zelfs een aan tekening in Finney's strafboekje. Een derde maal - ditmaal met Piet Kei zer als slachtoffer - strafte het kwaad zichzelf. Uit de hiervoor toegekende vrije schop, genomen door Keizer, scoorde Bennie Muller het derde doelpunt. Verschillen Ten opzichte van de ploeg, die ruim drie weken geleden in hetzelf de stadion van West-Duitsland ver loor, verschilde het Nederlands elf tal op enkele punten. Frits Flinke- vleugel, toen niet beschikbaar we gens een blessure, wat teruggekeerd in de plaats van zijn nu geblesseer de clubgenoot Rinus Israël. Miel Pijs kwam door deze wijziging terug in het centrum, waar een tweede nieuw gezicht was dat van de jonge Lim burger Willy Dullens, die zijn eerste grote kans kreeg, na in oefenwed strijden en bij jong oranje reeds zijn visitekaartje te hebben afgegeven. En we behoeven er geen doekjes om te winden: Willy Dullens heeft de grofe beloften, die niet alleen bonds coach George Kessler (voor de wed strijd tegen West-Duitsland achtte hij hem overigens nog in letterlijke zin te „licht"), maar iedere nauw lettende observator in hem stelde, volledig ingelost. Hij groeide in de wedstrijd naar een steeds groter vorm en overheerste in de eindfase zijn omgeving dei-mate, dat zijn me despelers hem met steeds meer res pect gingen bekijken en zijn tegen standers zich veelvuldigcr zagen ge degradeerd tot wassen beelden, die telkens weer het nakijken hadden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1