DE ZIERIKZEESCHE COURANT Onderhandelingen over NAVO moeten spoedig worden begon T.b.c.-gevallen bij buitenlandse arbeiders 'n ster matras Russisch protest Ontvoerders in Zuid-Afrika gearresteerd Melkprijs-toeslag E,E,G.-voorstel over steunmaatregelen voor de landbouw Driehoeksgesprek minister-Rijksbemiddelaars en Stichting Betonwagen vernielt winkel - Man gewond Dik pak sneeuw in Denemarken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 april 1966 122ste jaargang Nr. 19972 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6> Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) t 1,25 per stuk. In dit nummer: Landdag Rotary International te Zierikzee l)e Gaulle over Frankrijk's positie PARIJS, 13-4. De Franse minister van voorlichting, Yvon Bourges, heeft woensdag meegedeeld, dat generaal De Gaulle, de Franse president, spre kende over de NAVO en het Amerikaanse antwoord, dat dinsdag aan de Franse regering is overhandigd, op een vergadering van het Franse kabinet heeft opgemerkt, dat het duidelijk in het belang van het bondgenootschap is de besluiteloosheid niet te laten voortduren. Naar de mening van de Franse president moeten de onderhandelingen spoedig begonnen worden en niet te lang voortslepen. Minister Bourges ontkent, dat Frankrijk het Atlantisch verdrag heelt opgezegd. Hij zei, dat onder handelingen gevoerd dienen te wor den, zowel over de deelneming van Frankrijk aan het bondgenootschap in oorlogstijd als over de toepassing van de genomen besluiten. Voor de Nationale Vergadering heeft premier Pompidou woensdag gezegd, dat Frankrijk bereid is met zijn bondgenoten in de NAVO, in het bijzonder met West-Duitsland en de Verenigde Staten, te spreken over de verplaatsing van de generale sta ven, de ontruiming van Amerikaanse bases en de aanwezigheid van Fran se troepen in West-Duitsland. Frank rijk is volgens Pompidou ook bereid te onderhandelen over overeenkom sten met betrekking tot faciliteiten die aan de bondgenoten zouden kun nen worden verleend en over even tuele deelneming van Franse troepen aan een gemeenschappelijke actie in geval van een conflict binnen het bestek van het bondgenootschap. Kritiek Na kritiek te hebben geoefend op de beginselen voor de integratie in de NAVO zei Pompidou, dat de goed ebondgenoten niet de gedweeste zijn. Vrije en souvereine volkeren zijn de enigen die bereid zijn te Ingezonden mededeling vechten. Onafhankelijkheid is naar de mening van de Franse premier niet fnuikend voor de solidariteit, maar versterkt deze juist. Daar Frankrijk - aldus premier Pompidou - wars is van overheer sing, is het niet van zins een Rus sische hegemonie te begunstigen, evenmin als het Franse standpunt tegenover de oorlog in Vietnam de hegemonie van China in dat deel van de wereld zou kunnen begunsti gen. De Franse premier meent, dat eens de Verenigde Staten generaal De Gaulle zullen begrijpen en recht zullen laten wedervaren „aan de vooruitziende leider van zijn oudste en trouwste bondgenoot". Met betrekking tot West-Duits land zei Pompidou, dat Frankrijk de Westduitse leiders zeer openhartig heeft gezegd, dat er slechts één op lossing is voor het grote vraagstuk van West-Duitsland: de hereniging, in een vredelievende politiek en in verbetering van de betrekkingen met Rusland. Sprekend over de E.E.G. zei pre mier Pompidou dat Frankrijk deze wil voltooien en uiteindelijk wil openstellen voor buurlanden die be reid zijn de regels van de E.E.G. te aanvaarden, in het bijzonder Enge land. Premier Pompidou zei verder nog, dat Frankrijk bereid is vooruitgang in de „Kennedy-cnderhandelingen" te bevorderen en door een algemene verlaging van de invoerrechten de ontwikkeling van de internationale handel in de hand te werken. Maar alles hangt naar het oordeel van premier Pompidou af van de vesti ging van de gemeenschappelijke landbouwmarkt en derhalve van de voltooiing van de financiële regeling hiervoor. Onderzoek vóór tewerkstelling wenselijk geacht Ex-kampioenen konten ont bij auto-ongeluk TIFLIS, 13-4. De Russische sport wereld heeft een tragisch verlies ge leden. Bij een auto-ongeluk in de buurt van Tiflis kwamen Antandil Koridse, olympisch worstelkampioen in 1960 en wereldkampioen 1961 in het lichtgewicht (Grieks-Romeinse stijl), en vedergewicht Roman Dsnel- nadse, bronzen-medaillewinnaar bij de olympische spelen in Melbourne, om het leven. De Russische worste laars hadden hun actieve carrière beëindigd, en waren werkzaam als trainer. DEN HAAG, 13-4. Naar aanleiding van het voorkomen van tuberculose bij enkele buitenlandse arbeiders in Tilburg, heeft het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid m- degedeeld, dat reeds geruime tjjd ge leden in opdracht van de staatssecre taris van sociale zaken en volksge zondheid, dr. J. F. G. M. de Meijer de aandacht van alle betrokkenen is gevestigd op het belang van een tu- berculose-onderzoek bij buitenlan ders, voordat hun tewerkstelling plaats vindt. Dankzij de inspanning en mede werking van het bedrijfsleven, de plaatselijke politie, de consultatiebu reaus, de stichtingen voor bijstand aan buitenlandse werknemers en de gewestelijke arbeidsbureaus is daar door bereikt, dat thans vrijwel sieeds buitenlandse arbeiders op het voorkomen van t.b.c. worden onder zocht. Wanneer daarbij van tijd tot 'ijd gevallen worden gesignaleerd van buitenlanders, die aen deze ziekte lijdende zijn, wordt daarmede tevens het gunstige effect van de aanbevolen maatregelen bewezen. MOSKOU, 13-4. Het Russische mi nisterie van buitenlandse zaken heeft bij de Amerikaanse ambassade geprotesteerd tegen „een poging van de Amerikaanse geheime dienst om de eerste secretaris van de Sowjel- ambassade in Tokio, Georgi Po- krovsky, te ontvoeren", aldus meldt Tass. PRETORIA, 13-4. De echtgenote van een miljonair in Johannesburg en het 20 maanden oude kind van het echtpaar zijn onlangs ontvoerd en na het betalen van een losgeld van 140.000 rand (f 700.000) door haar man, weer vrijgelaten. Een Zuidafrikaanse commissaris van po litie, generaal Johannes Keevy, die dit woensdag bekend maakte, zei dat de ontvoerders later waren gearres teerd. Het waren vier mannen en twee vrouwen, allen blanken. Zij werden dinsdag en woensdag in Jo hannesburg en Kaapstad aangehou den en een dag en een nacht ver- hcoi d. Een van de verdachten sprong woensdagochtend van de twaalfde verdieping van een gebouw in Jo hannesburg bij een ontvluchtingspo ging. „Vliegende huismoeder COLUMBUS, 13-4. De Ameri kaanse vliegende huismoe der Jerrie Mock landde te Co lumbus in de staat Ohio, na een non-stopvlucht over 7.320 km. in eenendertig uur, waar mee ze het wereldrecord vlucht - zonder - onderbreking voor vrouwen met 1.400 km. verbeterd had. Het record stond sinds 1938 op naam van drie Russinnen. De 40-jarige mevrouw Mock, die in 1964 als eerste vrouw een solovlucht om de wereld maakte, was met haar eenmotorig Cessna- vliegtuig uit Honoloeloe ver trokken. De ontvoering gebeurde 30 maart, de dag daarop werd het losgeld be taald door de miljonair, wiens naam niet bekend werd gemaakt De vrouw keerde met het kind in de middag van 31 maax-t terug, de vrouw had lichte verwondingen in het gezicht. De politie heeft ongeveer de helft van het losgeld kunnen achterhalen. Bijna 9.000 studenten aan T.H. te Delft DELFT, 13-4. Blijkens mededelin gen van de technische hogeschool te Delft zijn thans aan deze instelling van hoger onderwijs 8935 studenten ingeschreven. Hiervan zijn 1642 eer ste jaars en 7293 zijn ouderejaars studenten .De prognoses wijzen er op, dat in 1970 in Delft ongeveer 11.400 studenten zullen studeren. Het aantal personeelsleden van de hoge school bedraagt thans 3849. Nationale herdenking op 4 mei in Amsterdam DEN HAAG, 13-4. Met instemming en met medewerking van de raad van ministers zal ook dit jaar in sa menwerking tussen het comité na tionale herdenking militaire gevalle nen en de commissie nationale her denking op 4 mei te Amsterdam een nationale herdenking worden ge houden ter nagedachtenis aan al on ze 'gevallenen, die - hetzij als bur ger, hetzij als militair - het hoogste offer hebben gebracht. Deze nationale herdenking zal dit maal wederom in de middaguren plaats hebben. De herdenkingsdien sten zullen om 15 uur aanvangen, de plechtigheid bij het nationale mo nument begint om 16 uur. De arbeidsbureaus hebben de alge mene opdracht, de werkgevers die vreemdelingen wensen te werk te stellen, uitdrukkelijk te adviseren met spoed een longonderzoek te doen plaats vinden. Indien mocht blijken dat dit om welke reden dan ook ach terwege is gebleven, dan wordt het consultatiebureau voor de t.b.c.-be- strijding ingelicht. DEN HAAG, 13-4. De minister van landbouw en visserij heeft be sloten - naast het voorschot op de uitkering uit het zuivelfonds ten be drage van f 1,10 per 100 kg melk plus f 0,26 per procent vet per 100 kg rtjelk - aan de veehouders een voor schot uitkering op de melkprijstoe slag 1966-1967 te verlenen van 85 cent per 100 kg melk plus 24 cent per procent vet per 100 kg melk. Dit komt in totaal neer op circa 3,85 cent per kg melk. Man bedreigde vrouwen met mes GRONINGEN, 13-4. De Groninger politie heeft op de Coehoornsingel te Groningen de 24-jarige chauffeur H. B. aangehouden, op verdenking van poging tot doodslag of zware mishandeling. Hij is op het hoofdbu reau ingesloten en zal voor de offi cier van justitie te Groningen wor den geleid. Met een geopend mes was hij na de deur van de woning te hebben ingetr-apt, op de daar wonende 39- jarige mej. J B. afgekomen onder het schreeuwen van „Jou moet ik juist hebben". Ook zijn zusje, de 20- iarige prostituée W. B.. zou door B. zijn bedreigd. DEN HAAG, 13-4. Woensdagoch tend is, overeenkomstig de spelre gels in de overgangsfase naar een vrijer loonbeleid. weer een drie- hoeksgesprek gehouden tussen mi nister Veldkamp en delegaties uit het college van rijksbemiddelaars en de looncommissie van de Stichting Ingezonden mededeling Brillant - schitterend bezit voor altijd! van Anckl yfèjJr Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam DEN HAAG, 12-4. De Europese Commissie wil van 1 juli 1967 af de in het E.E.G.-verdrag voorkomende bepalingen betreffende steunmaatre gelen in hun geheel toepassen op al le landbouw- en visserjjprodukten, zowel die waarvoor een gemeen schappelijke marktordening geldt als de andere. Een voorstel daartoe heeft zij bfj de E.E.G.-ministerraad ingediend. Zij heeft een duizend bladzijden tellend overzicht opgesteld van de nationale steunmaatregelen voor landbouw en visserij in de zes E.E. G.-landen en zij heeft de steunmaat regelen ingedeeld in drie categorie- en, naar gelang van het gevaar voor concurrentievervalsing dat zij haars inziens opleveren. Het gaat om dooi de staten bekostigde steunmaatrege len ten gunste van bepaalde produk- ties of bepaalde ondernemingen. Het E.E.G.-verdrag bevat in het aleemene gedeelte drie artikelen (92, 93 en 94) over zulke steunmaatre gelen. In hoeverre die artikelen ook zullen gelden voor landbouw- en vis serij produkten moet de E.E.G.-minis terraad uitmaken; op die manier kan. ten behoeve van het gemeen schappelijk landbouwbeleid, van de algemene regeling worden afgewe ken. Voor produkten die aan een ge meenschappelijke marktordening zijn onderworpen gelden de drie artike len al in hun geheel, zij het dat en kele afwijkingen zijn toegestaan. In de verschillende bestaande marktor deningsverordeningen - voor granen, varkensvlees, eieren, slachtpluimvee, groenten en fruit, fabrieksaardappe- len, zuivel, rundvlees en rijst -, is dat per produktengroep geregeld. De bedoeling is dat dezelfde methode Wordt gevolgd in de nog in voorbe reiding zijn de marktregelingen, zo wel die waarvoor de voorstellen al ingediend zijn (suiker, oliën en xet- ten, siergewassen) als die waarvoor de voorstellen nog moeten komen (tabak, visserij produkten). Als de wensen der Europese Com missie in vervulling gaan zullen de nieuwe marktregelingen op 1 juli 1967 van kracht zjjn. Meer dan ne gentig procent van de landbouw- en visseröproduktcn zal dan onder een gemeenschappelijke marktordening vallen, terwijl de algemene verdrags artikelen inzake steunmaatregelen erop van toepassing zijn. Op dezelfde datum wil de commis sie die bepalingen inzake steunmaat- RIJSBERGEN, 13-4. In het cen trum van Rijsbergcn is woensdag middag het verkeer enige uren lam gelegd als gevolg van de ravage die ontstond toen een Belgische truc met oplegger geladen met 22 ton beton van de weg schoof en een winkel ramde. Een in de kruidenierswinkel aan wezige vertegenwoordiger uit Dor drecht, de heer J. H. raakte onder beton en puin bedolven. Hij is zwaar Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De zoetste complimenten zijn .j. «tel die men hoort, maar die, welke men raadt. Een bepaald kostbare erfenis kreeg onlangs de Westduitse stad Duisburg: de op 92-jarige leeftijd overleden industrieel Johann W. Welker en zijn echt genote heten hun geboortestad testamentair het grootste deel van hun schil derijenverzameling na. Het legaat, dat op meerdere miljoenen D.mark wordt geschat, omvat uitsluitend schilderijen van oud-Duitse en Nederlandse meesters. Onder de schilderijen van de verzameling Welker neemt het por tret van Isabella Brant van Peter Paul Rubens (onze foto) een bijzondere plaats in. Hel stelt Rubens' eerste vrouw op jeugdige leeftijd voor en was tot nu toe, alhoewel hel geheel eigenhandig werd vervaardigd en er een bij zondere bekoring van uit gaat, niet alleen in brede kringen van het kunst minnende publiek praktisch onbekend, ook het kunstonder zoek heeft er nauwelijks enige aandacht aan besteed. - Isabella Brant huwde Rubens in 1609 en stierf reeds in 1626. van de Arbeid. Aanleiding tot dit derde driehoeksgesprek over bepa lingen in colledtieve arbeidsovereen komsten die volgens het college van rijksbemiddelaars voor onverbin- dendverklaring door de minister in aanmerking zouden komen, was de C A O. dagbladjournalisten. Dit derde driehoeksgesprek dat te gen negen uur is begonnen en tot bij elf uur heeft geduurd vergd'e aan merkelijk meer tijd dan het tweede gesprek dat maar een paar minuten heeft geduurd. Aan te nemen valt daax-om dat het niet alleen en niet in de eerste plaats over de C.A.O.-dagbladjoux'nalisten ging, maar dat 'de huidige problema tiek van 'het loonpolitieke spel in de overgangsfase de hoofdschotel van dit overleg is geweest x-egelen ook van kracht doen worden voor de dan nog slechts kleine groep landbouw- en vissex-ijpx-odukterx, waarvoor geen gemeenschappelijke mai'ktordening geldt. Op het ogen blik gelden voor deze groep slechts enkele passages van de drie artike len. Zij komen erop neer dat de Eu ropese Commissie de in de lid-sta- ten staande steunx-egelirxgen aan een voortdux-end onderzoek onderwerpt, terwijl de lid-staten hun voornemens tot invoering of wijziging van zulke x-egelingen tijdig ter kennis van de commissie brengen. Nu dix-ect reeds, dus zonder de eerste juli 1967 af te wachten, wil de commissie een aan vulling van die regeling van kracht doen wox*den, waardoor voox'schriffen betx-effende de meldingspx-ocedux-e voor stexxnmaat x-egelen, die de E.E. G.-ministerraad uitvaardigt, ook gel den voor deze niet onder een max-kt- ordening vallende pi"odukten. gewond naar een ziekenhuis in Bx-e- da ovex-gebx-acht. De vrachtauto heeft volgens de po litie met te hoge snelheid gereden. Het was de achterste van een twee tal vluchtwagens dat met beton uit Antwerpen onderweg was. Ook de eex-ste heeft veel te hard gei-eden. Deze wagen schampte daaxdoor in een bocht een aantal gevels maar vervolgde met onvermindei'de snel heid zijn weg. Men heeft hem nog niet kunnen opsporen. Regen en sneeuw Vexwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking met op de meeste plaatsen i*egen o*f sneeuw; matige tot krachtige wind tussen oost en noox-doost met vannacht temperatu ren om h"et vriespunt; morgen over dag in het zuiden van het land af- ïiemende wind en tijdelijk iets ho- gei-e temperatui'en; eldex-s aanhou dend koud. 15 april. Zon op 5.45, onder 19.37. Maan op 4.38. onder 13.29. Nieuwe maan: 20 api'il te 21.36. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 15 april 11.35 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 15 april 11.43 v.m. n.m. Doodtij: 15 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de rand van het winterse hogedrukgebied boven Scandinavië ontstond gistei-avond boven noox-d- Duitsland een in activiteit toene mende stox-ing waardoor de wind in ons land tijdelijk naar noox-delijke richtingen dx-aaide waarbij een op- kiaringsgebied over het land tx-ok. Dooi- de slei4tex-e afkoeling daalde het kwik in het zuiden van het land tot 4 gx-aden onder nul. De komende nacht zal de tempex-a tuur om het viiespunt blijven door meer bewol king. afkomstig van een nieuwe oceaanstoring. Het neerslaggebied voorafgegaan door een zóne met sneeuw naderde vanmox-gen reeds het zuiden van het land. Ook mor gen blijft er veel bewolking met af en toe nog x-egen of sneeuw. In het zuiden van het land kan korte tijd wat zachtere lucht binnen stromen maar over 'het geheel genomen houdt do koudex-e lucht de overhand. KOPENHAGEN/LONDEN, 14-4. - Het grootste deel van Denemarken ligt Gnder een dik pak sneeuw, btf een temperatuur van hier en daar min 10 graden. Op semmige plaat sen ligt de sneeuw een meter hoog. Aan de Britse Kanaalkust is ook enige sneeuw gevallen, bij een tem- pei-atuur van even boven nul. Engelse scheidsrechter voor Nederland—België DEN HAAG. 13-4. Dc Engelse scheidsrechter J. Finney zal de 100- ste voetbalinterland tussen Neder land en België, zondag a.s in Rot terdam. arbitrex-en. Zijn landgenoten E. Ci-awfcrd en P. R. Parsons zullen hem assislex-en. Een winterslaap? ATLANTIC CITY (New Jer sey), 13-4. De bioloog dr. R. Chafee van de universiteit van Missouri heeft op een congres in Atlantic City verklaard dat voedselschaarste niet tot mas sale sterfte behoeft te leiden als men grote bevolkingsgroe pen die met hongersnood wor den bedreigd door het innemen van pillen in een toestand van winterslaap kan brengen. Men heeft in zo'n toestand maar een vijfde deel van het anders vereiste voedsel nodig. Zodra cr weer genoeg voedsel be schikbaar is, zou men weer wakker kunnen ivorden. Dr. Chafee zej dat de winterslaap- pil er nog niet is. De medische wetenschap weet nog steeds niet, hoe beren en hamsters in een winterslaap komen. De on derzoekingen van de laatste tijd wettigen echter de hoop dat het probleem over niet al te lange tijd zal worden opge lost.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1