DERBY COLA DRINK DE ZIERIKZEESCHE COURANT De strijdkrachten willen het bewind overdragen aan het volk Frankrijk en de NAVO Grote paasdrukte op de Schouwse wegen Nieuw lekker f pittig Toch olie van „Joanna V" naar Rhodesië? uit de Bondsrepubliek Problemen rond olie-embargo Rhodesië De terugtrekking van de Franse troepen Veel doden in het Paasverkeer Amerikanen lanceren een astronomisch observatorium Paasdrukte is nogal meegevallen De 250.000ste ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diiifc<lu<! 12 iijiril 1966 122stt> jaargaiiK Nr. 19971 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIÊ EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukker»/ v/b Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succes/es" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. i dit nummer: C.J.M.V.-groep uit uit Liibbecke bezocht Zierikzee De locs tand in Vietnam SAIGON, 12-4. Het Zuidvietna mese staatshoofd, luitenant-generaal Ngoejen Van Thieoe, heeft bij de opening van een landelijk politiek congres in Saigon verklaard dat de Zuidvietnamese strijdkrachten bereid zijn het bewind binnen de kortst mo gelijke tijd over te dragen aan het volk. Hü verwachtte van de gedele geerden ..realistische ideeën" inzake een programma voor overdracht van het bewind aan een gekozen burger regering. Het congres is belegd door de re gerende militairen ter bespreking van de huidige politieke onrust en de mogelijkheid van een snelle over gang naar een burgerbestuur. De boeddhisten, die zondag de junta waarschuwden dat een bloedige bur geroorlog in het verschiet ligt wan neer ze niet spoedig aftreedt en die het vertrouwen in premier Ngoejen Cao Ky hebben opgezegd, boycotten het congres. Vijfhonderd man Zuid vietnamese keurtroepen en vierhon derd man oproerpolitie zijn met het oog op de bijeenkomst op de been. Aan het congres nemen 92 afge vaardigden deel, onder wie 39 leden van provinciale en gemeenteraden. Op de openingsbijeenkomst ontbra ken verscheidene vertegenwoordi gers van 'het noordelijke militaire district, waar het verzet tegen het militaire bewind in Saigon het he vigst is. De V.S. en ile Boeddhisten In een interview dat dinsdag in de „Saigon Daily News" verscheen ver weert de boeddhistische priester WASHINGTON, 11-4. Het State departement heeft maandag meege deeld, dat er geen wijziging in de strategie van de NAVO wordt over wogen in verband met Frankrjjks besluit om zich uit het geïntegreerde militaire commando van de organi satie terug te trekken. Robert McCloskey, de woordvoer der van het ministerie, gaf commen taar op de opmerking die de Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken, George Ball, zondag maakte. Ball zei toen, dat de terug trekking van Frankrijk de andere landen van de NAVO zou kunnen dwingen in een eerder stadium van kernwapens gebruik te maken dan vroeger was overwogen. Volgens McCloskey had Ball met deze op merking geen wijziging van de stra tegie op het oog gehad. Vraaggesprek met Churchill uit 1901 ANN ARBOR9-4. In een Amerikaans tijdschrift is vrij dag een vraaggesprek ver schenen dat Winston Churchill in 1901 had met een verslag gever van een studentenblad. De toen 27-jarige Churchill had zich bij een bezoek aan de universiteit in Michigan te Ann Abbor bereid verklaard vrijelijk te spreken over het geen hij over de ontwikkeling van de internationale politiek dacht, mits er niets van zou worden gepubliceerd dat zijn loopbaan in het Britse parle ment zou kunnen schaden. Gustaves Ohlinger, de verslag gever van toen, die een voor aanstaand advocaat werd, hield zijn belofte en liet het vraaggesprek pas nu afdruk ken in de „Michigan Quarter ly Review". De jonge Chur chill was vooral bezorgd over China. „Ik geloof dat wij de Chinezen in bedwang moeten houden en hun ontwikkeling moeten regelen. Ala beschaaf de volkeren machtiger worden, zullen zij meedogenlozer wor den en er zal een tijd komen, dat de wereld ongeduldig het bestaan verdragen zal van gro te barbaarse volkeren die zich wellicht elk moment zullen kunnen wapenen en de be schaafde naties bedreigen". Voorts zei hij 65 jaar geleden: „Ik geloof in de uiteindelijke deling van China. Ik hoop dat wij dat in onze tijd niet zul len behoeven te doen. Het Arische ras moet triomferen". Op de vraag welke raad hij te geven had aan een jong ver slaggever antwoordde de jon ge Churchill: „Controleer steeds uw aanhalingen". Thitsj Tri Qoeang, de leider van de „extremistische" boeddhisten, zich tegen de beschuldigingen als zou hij „anti Amerikaans of pro-commu nistisch" zijn. „Mijn verzet tegen de Amerikaanse politiek komt alleen voort uit het feit dat de Amerikaan se vertegenwoordigers in Vietnam de vorming van een gekozen natio nale vergadering verhinderen", aldus de priester. Voor 'het eerst zijn dinsdagochtend boven Noord-Vietnam de z\vare Amerikaanse B-52 bommenwerpers van het eiland Quam in de Stille oceaan in actie gekomen Deze vlieg tuigen bestookten tot dusver slechts Vietcong-concentraties in Zuid-Viet- nam. Gebombardeerd werden toe gangen tot de Moe Gia-pas, ruim driehonderd km. ten zuiden van Ha noi en slechts anderhalve kilometer J van de grens met Laos. De pas is een belangrijke schakel in de voor naamste bevoorradings- en infiltra tie weg naar 'het zuiden. Zelfverbranding? Inmiddels ihebben zevenenzestig boeddhistische monniken en nonnen in Saigon zich al bereid verklaard tot openbare zelfverbranding om de campagne tegen het militair bewind te steunen, zo deelde het actiecomi té van de boeddhisten dinsdag mee. Premier Ngoejen Cao Ky heeft on middellijke heropening van de mid delbare scholen in Saigon gelast. De lagere scholen hadden hun deuren maandag al geopend. Stapvoets rijden in file ZIERIKZEE, 12-4. Het was gis teren (tweede paasdag) op de route Oostcrscheldebrug - Grevelingendam - Rotterdam urenlang achtereen voor duizenden automobilisten bij zonder moeilijk cm ..rijdend" te blij ven: het was een drukte op de weg als nog nooit tevoren is vertoond. Het verkeer over de Oosterschelde- brug kreeg in het afgelopen week einde (van vrijdag tot maandag avond) meer dan 25.000 auto's te ver werken. Tweede paasdag met twaalf en een half duizend auto's sloeg alle records. Op sommige grote kruispunten kwam de verkeerspolitie in actie om de niet aflatende stroom voertuigen zoveel mogelijk in goede banen te leiden maar dat nam niet weg dat hier en daar opstoppingen ontston den en soms grote vertragingen. Een reiziger uit Rotterdam vertelde ons dat hij meer dan drie en een half uur nodig had gehad om per auto in Zie rikzee te komen. Aan de Schouwse kant van de brug stonden soms files auto's van meer dan vijf kilometer lang. Zondag en maandag heerste in Zierikzee een grote drukte, vooral maandag was het bijna niet moge lijk om nog een parkeerplaats te vinden. Duizenden bezochten de stad en in de hotels, café's, restaurants en cafetaria's was het bijna niet doen- Niet alleen de binnenstad maar ook vele zijstraten stonden vol au to's, de overblijvende „gaten" waren bezet met wandelaars. Soms was er bijna geen doorkomen aan. lijk enige tijd rustig te verpozen. Ingezonden mededeling 'n Hero produkt Tijdelijk grote Derby kroonkurk-actie bij gezinsflessen! LONDEN, 9-4. Lord Walston, de Britse onderminister van buiten landse zaken, heeft bij terugkeer uit Lisabon waar hij besprekingen over Rhodesië heeft gevoerd, gezegd het mogelijk te achten, dat de olie uit de „Joanna V" wordt overgepompt in de buisleiding die van Beira naar Rhodesië loopt, ZGnder dat het schip voor de wal kGmt, namelijk door middel van een losse buisleiding. Daarvoor was evenwel toestem ming van de Portugese overheid no dig. In Lissabon had men niet ge zegd dat men dit zou verbieden, maar ook niet dat het zou worden toegestaan. Wel had de Portugese minister van buitenlandse zaken verzekerd dat de olietanks die in Beira worden gebouwd niet mogen worden gebruikt voor de opslag van olie die voor Rhodesië bestemd is. De Portugese overheid in Mozam bique staat niet langer toe dat huur- vliegtuigen uit Rhodesië boven de territoriale wateren van Mozambi que vliegen. Zij zou moeilijkheden vrezen tussen die vliegtuigen en de Britse militaire toestellen die boven dat gebied patrouilleren. De politie van de stad Vancou ver in de Amerikaanse staat Was hington heeft twee volwassen Afri kaanse leeuwen doodgeschoten die uit een particuliere dierentuin waren ontsnapt. WASHINGTON, 12-4. Vertegen woordigers van Amerika, Engeland en West-Duitsland zullen deze week in Bonn de consequenties bespreken van het Franse besluit de in de bondsrepubliek gelegerde Franse troepen aan het NAVO-bevel te ont trekken. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maakte maan dagavond bekend dat John McCloy, voormalige hoge commissaris van Amerika in Duitsland, donderdag daartoe in Bonn zal arriveren. De besprekingen maken, aldus de be kendmaking, deel uit van het alge meen overleg dat nu gaande is tus sen de veertien NAVO-partners van Frankrijk over de Franse terugtrek king uit de militaire NAVO-integra- tie. De 71-jarige McCloy, nu presi dent-commissaris van de Chase Man hattan Bank, zal op verzoek van mi nister van buitenlandse zaken, Dean Rusk op het State Department als adviseur in NAVO-aangelegenheden fungeren. Amerika is het eens met West- Duitsland dat met Parijs overleg moet worden gepleegd over de mo gelijkheden, de betrokken Franse eenheden op Westduits grondgebied te houden. In Washington wordt ge hoopt dat er een of andere regeling Zwaar mannemverk deden zoals overal in Duitsland in de eerste jaren na de tiveede wereldoorlog, ook de vrouwen in Berlijn. Met houweel, schop, en emmers gingen zij erop uit, om puin en ruïnes op te ruimen. Men noemde ze daarom Trümmerfrauenen dit begrip was destijds op een hele generatie van toepassing. In Berlijn, waar de bommen slechts enkele huizen hadden gespaard, werd voor deze vrouwen tien jaar geleden een monument opge richt in een klein park in de oude Duitse hoofdstad. Daar hebben ook 220 van de ongeveer 20.000 toenmalige puinruimsters in februari een vereniging op gericht. kan worden getroffen. Amerika vindt echter evenals West-Duitsland dat dit alleen kan gebeuren wanneer de Franse troepen een nauwe coördi natie met de NAVO handhaven. NEW YORK. 11-4. Engeland heeft secretaris-genenraal Tfcjant van de V.N. maandag meegedeeld, dat de gezagvoerder van de Griekse tank- boot Manuela heeft laten weten dat zijn schip koers zal zetten naar Lou- renco Marques, een andere haven stad in Mozambique, nadat de Britse marine het binnenvaren in de ha ven van Beira onmogelijk had ge maakt. Intussen is de gezagvoerder van de tankboot Joanna V, die in Beira voor anker ligt, uit deze plaats vertrok ken om, zo wordt gezegd, te ontko men aan de druk om zijn schip te lessen en tot een beter contact met Athene te kunnen komen. De Portugese autoriteiten hebben ontkend dat zij druk hebben uitge oefend op de gezagvoerder. Intus sen is uit Athene gemeld, dat de Joanna V niet meer als een Grieks schip wordt beschouwd. De Griekse consul in Beira heeft de scheepspa pieren van de tankboot in beslag ge nomen. Het schip voert nu de Pana mese vlag. De V.S. hebben laten weten dat zij te zijner tijd de kwestie van de pro cedureregels met betrekking tot het bijeenroepen van de Veiligheidsraad aan de orde zullen stellen. Deze kwestie is acuut geworden door de weigering van voorzitter K'eita van de raad om deze direct in spoedzit ting bijeen te roepen, zoals donder dag door Engeland was verzocht in verband met de lcwestie-Rhodesië. De bijeenkomst van de raad begon pas zaterdag. DEN HAAG, 11-4. Voor zover thans bekend is, hebben gedurende de paasdagen 24 personen in Neder land het leven verloren als gevolg van verkeersongelukken. Twee Nederlandse jeugdige lif ters verongelukten voorts in Frank rijk, terwijl twee Nederlandse man nen in België om het leven kwamen. In totaal dus 28 personen. Van de in Nederland omgekomen personen waren er zes ouder dan 70 jaar en acht jonger aan 20. Op Goede Vrijdag was het aantal slachtoffers vijf, op Paaszaterdag twee, op eerste Paasdag zeven en op tweede Paasdag bedroeg het aantal slachtoffers veertien. Senator Abraham Ribicoff, oud gouverneur van Connecticut, heeft gisteravond in een radio-vraagge sprek verklaard, niet van mening te zijn, dat de regering-Ky de steun van de Zuidvietnamese bevolking heeft. Hij sprak zich uit voor vrije verkiezingen in Vietnam, Een voethal zien op 800 km KAAP KENNEDY, 9-4. Van de te slaan zonder het vertroebelend ef- Amerikaanse lanceerbasis Kaap Kennedy op Florida is het eerste as tronomische observatorium in een baan om de aarde gebracht. Het is volgens het Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart technisch de verst ont wikkelde satelliet, die de Verenig de Staten tot nog toe voor een onbe mand onderzoek van de ruimte ge bouwd hebben. De start moest vijf maal wegens technische moeilijkhe den of slecht weer worden uitgesteld. Het observatorium, afgekort O.A. O., werd door een Atlas-Agenaraket in zijn baan gebracht, Tien speciale telescopen zullen de sterrokundigen voor het eerst in de geschiedenis in staat stellen een blik in de ruimte fect van onze dampkring. Het obser vatorium weegt zeventienhonderd kilo. Zonne-cnergie Het achtkantige toestel is drie me ter lang en heeft een doorsnede van twee meter en tien centimeter. Een maal in de ruimite moet het observa torium, dat zijn energie ontleent aan zonneenergie opslorpende cellen, zich nauwkeurig op een ster richten en dit doel zolang vasthouden tot alle gewenste informaties verkregen zijn. Het is de bedoeling dat het observa torium, dat het eerste is van een serie van vier sterrekundige ruim- X"X**X"X"X"X"X«XMX~X"X"X*,>' i 'i T Boeken hebben, evenals Y mensen, hun succes vaak te fi» danken aan hun titel. X Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Guur Verwachting tot woensdagavond: Koud en overwegend zwaar bewolkt weer met plaatselijk wat neerslag; matige tot krachlige, in het Wad dengebied later af en toe harde wind tussen oost en noordoost. 13 april. Zon op 5.49, onder 19.33. Maan op 3.46. onder 11.08. 14 april. Zon op 5.47, onder 19.35. Maan op 4.16, onder 12.18. Laatste kwartier: 12 april te 18.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 13 april 14 april 8.55 v.m. 10.01 v.m. 21.25 n.m. 22.51 n.m. testations, een baan om de aarde gaat beschrijven op een hoogte van ongeveer achthonderd kilometer. In de verre toekomst wil men door ster- rekundigen bemande observatoria door de ruimte laten zweven. Het observatorium heeft zich goed van de Agena-raket losgemaakt en is in een baan om de aarde gekomen Het apparaat heeft in principe een vermoedelijke levensduur van een jaar, doch de Amerikaanse geleerden zouden zich al gelukkig prijzen ais het een aantal dagen werkt, zo meldt A.F.P. De tien telescopen kunnen een voetbai op een afstand van acht honderd kilometer haarscherp waar nemen. BROUWERSHAVEN 13 april 8.47 v.m. 21.28 n.m. 14 april 10.07 v.m. 22.56 n.m. Doodtij: 15 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 12-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de paasdagen handhaafde zich boven Scandinavië en het zuidelijke Oostzeegebied een geheel winterse weerstoestand, waar bij in Zweden en Finland plaatse lijk omstreeks 25 graden vorst voor kwam. In Stockholm kwam de tem peratuur niet boven het vriespunt en in Denemarken viel plaatselijk bij krachtige oostelijke winden af en toe sneeuw. Dinsdagmorgen vroor het in Kopenhagen 3 graden. De koudere lucht won langzaam terrein en begon tweede paasdag ook het noorden van ons land binnen te stromen en in de nacht daalde de temperatuur in het uiterste noorden van het land tot 2 graden. Elders in Europa en ook in ons land was het tamelijk zacht maar enigszins veran derlijk weer waarbij opklaringen af gewisseld werden door perioden met buien, welke op verschillende plaat sen van onweer vergezeld gingen. Er nadert nu over de Golf van* Biscaye een nieuwe depressie welke in de richting van het Alpengebied koerst. Dit zal tot gevolg hebben dat in het Oostzeegebied en in onze om geving de winden uit oost tot noord oost nog wat verder in kracht zullen toenemen, en de aanvoer van koude lucht wordt versterkt. In het noor den van het land zullen de tempera turen daarbij tijdelijk tot om het vriespunt dalen. In het zuiden van het land wordt het echter ook ge leidelijk kouder. Er zijn aanwijzin gen dat het koudere weer verschei dene dagen zal kunnen aanhouden. DEN HAAG, 11-4. De Paasdrukte van 1966 is weer bijna achter de rug. De drukte is nogal meegevallen, of zo men wil. tegengevallen. De alge mene indruk in het hele land is. dat er wat minder buitenlandse bezoe kers zijn geweest dan het vorig jaar. toen 600.000 vreemdelingen over on ze grenzen kwamen. Het verkeer op de grote wegen is praktisch overal gunstig verwerkt. Slechts op enkele plaatsen kwam het tot filevorming, zoals bij het ver keersplein Ouderijn bij Utrecht, bij de Oostcrscheldebrug, waar alle automobilisten eerst een kaartje moesten kopen, voor zij over de - in december geopende - brug mochten rijden, en natuurlijk bij de grens posten, waar echter' meestal voor een vlotte doorstroming kon worden gezorgd. SCHIPHOL, 8-4. Met een corsage van kleurrijke orchideeën op haar mantel zat mevrouw A. H. Niepoth uit Amsterdam met een stralend gezicht in de vertrekhal op Schiphol te wachten op hel vertrek van het chartervliegtuig van M.A.C., dat haar in een paar uur naar het vakantie eiland Mallorca zou brengen. Ze had alle reden tot grote vreug de. Ze was de 25.000ste 'passagier, die bij het reisbureau Airtour-Holland een Ite-reis boekte naar het. eiland in de Middellandse Zee. Zij werd op Schiphol en op Mallorca gefuifd. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1