„DE JACHT IS ALTIJD OPEN" IVOROL Nog eens de melkprijs Bejaarden vierden een stijlvol Paasfeest MAVO zal leerlingen verliezen aan HAVO Hunter King Size? Hunter filter? Premier Ky accoord met boeddhisten? Woeste rellen in Hongkong Bruse Boys speelt tegen Engelse club ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 april 1966 Nr. 19970 Tijdrede \oor afdeling Oosterland S.C.P. B ro u wersh a ven OOSTERLAND, 6-4. Woensdag - avcnd 6 april hield ds. J. F. Verka de. Ned. Herv. predikant te Nieuwe Tonge een tüdrede voor de afdeling Oosterland van de Staatkundig Ge rei. Party in het kerkgebouw van de Oud-Geref. Gemeente aan de Burg. van der Havestraat alhier. Het kerk gebouw was tjokvol. Nadat gezongen was Psalm 22 12 en gelezen Rich- teren 10 6-18 en 11 111, ging de predikant voor in gebed. Tot tekstwoorden waren gekozen Richteren 10 18: „Teen zeide het volk, de oversten van Gilead, de een tot de ander: wie is de man, die be ginnen zal te strijden tegen de kin deren Ammons? Die zal tot een hoofd zijn allen inwoneren van Gi lead". Een drietal punten werden door spreker naar voren gebracht: 1. Een zondig volk; 2. Een genadig God; 3. Een gelovige verlosser. Na dat gezongen was Ps. 103 4 en 5 ging de predikant eerst de betekenis na van een tijdrede, waarmede des tijds de bekende Chr. Ger. professor Wisse begonnen is, en als doel be oogt te wijzen op de tekenen van de tijd waarin men leeft. Vervolgens werd de geschiedenis van het volk Israël onder een theocratische rege ling belicht. Hoe na de dood van Jo- zua de afval kwam en toen een ieder deed wat goed en recht was in zijn ogen. Het volk verviel tot een gru welijke afgodendienst en verliet de dienst van Jöhova die zo dikwijls uit grote nood had verlost. In deze gelijkt het volk van Nederland veel op het Israël van die dagen. We le ven ook in een afvalstijd, aan de rand van de afgrond. Het oordeel, aldus spr., begint bij het Huis Gods, ook in Nederland, dat soms wel het Israël van het westen wordt ge noemd. Moge ook, evenals weleer bij Israël de verootmoediging komen. God verwekte een richter over zijn volk, in de persoon van de verachte Jeftha, een strijdbaar held, doch ver acht in zijns vaders "huis onder zijn broederen. En deze was het die de Here verkoos Zijn volk te verlossen. Wat een voorredht, aldus spr., wan neer een land een regering mag be zitten die leeft naar de eis van Gods onfeilbaar woord. Alleen daar is ze- DEN HAAG, 6-4. Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn laatste vergadering een uitvoerige nabeschouwing gewijd aan de door de regering vastgestelde richtprijs voor de melk. De mening van de meeste groepe ringen is als volgt samen te vatten: dat de richtprijs op 33Vz cent is vastgesteld in plaat9 van op de door het Landbouwschap gevraagde 34 cent valt tegen, maar het Landbouw schap heeft voor de veehouders ge daan wat het kon en heeft ook iets voor hen bereikt. Behalve op het feit, dat de nieuwe richtprijs ander halve cent hoger is dan die van het vorige melkprijsjaar doelde men daarbij ook op de „extra inspuiting" in het ontwikkelings- en sanerings fonds voor de landbouw op het be sluit der regering, een deel van de kosten van dierziektenbestrijding voor haar rekening te nemen. Een uitzondering maakten de af gevaardigden van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité. Deze organisatie had, zoals bekend, de minister een richtprijs van 35 cent willen vragen. gen op te verwachten Ook de Staat kundig Ger. Partij is klein en bij de grote massa vaak vexacht. Mogen we het echter ook evenals weleer Jef- tra verwachten van de Grote Verlos ser Jezus Christus, wiens docd en lijden wij in deze tijden mogen her denken. Alleen dan zal de ware ze gen mogen worden verwacht en zal ons werk vruchten kunnen dragen. ingezonden mededeling Tandon blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta Omgekomen tijdens vakantie SCHOORL, 6-4. In de nacht van dinsdag op woensdag is te SchoorI de koolmonoxydevergiftiging omge komen het bejaarde echtpaar M. Pe pers, resp. 75 en 65 jaar oud. Teen mevrouw S. te Schoori haar pleegouders, die in een zomerhuisje gelegen aan de Duinweg, verbleven, wilde bezoeken, trof zij hen dood in bed aan. Het desbetreffend zomer huisje 'had dit echtpaar juist een dag tevoren betrokken. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zierikzee Ï-N.V.S. I Zierikzee ontmoet a.s. maandag, 2e Paasdag op het sportpark N.V.S. I uit Nieuw Vosmeer. Indien deze te genstander niet onderschat wordt, kan opnieuw het puntenaantal met 2 vexhoogd worden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Westerschel ling (Fr.): D Voortman, Nieuwolda, die bedankte voor Scherpenzeel (Fr.) en voor Spijk (Gr.). Ger. Kerken Beroepen te Amsterdam-Sloter- vaart-Osdorp: C. J. Tissink, Bode graven; te Voorthuizen (vak. P. Mei- se): W. Stolte, Kamerik; te Weesp (vak. W. v. d. Zwan): G. de Vries, Capelle a.'d. IJssel; te 's-Gravenhage -West: A. J. Jelsma, Dordrecht. Bedankt voor Drachten (vak. H. E. Wijnja), Hillegom (2e pred.pl.) en voor Hoorn: N. Wijngaarden, Ids- kenhuizen; voor Gouda (vak. J. Hen- geveld): A. G. Baayen, Zuidland; voor Harlingen: C. Brilman, Tree beek. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Heemse: H. D. van Herksen, Hilversum, die be dankte voor Hattem. Bedankt voor Edmonton (Ont., Ca nada): S. S. Cnossen, Groningen- Oost. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Mi'ddel'harnisC. Smits, Sliedrecht en H. van Leeuwen, Rot terdam-West. Ger. Gemeenten Beroepen te Paterson (U.S A.) (tweede beroep): A. Vergunst, Rot terdam-C. BROUWERSHAVEN, 6-4. Op stijlvolle wyze hebben de bejaarden van Brouwershaven in het jeugdge- bouw het Paasfeest gevierd met een bijzonder mooi programma. De presidente, mevrouw Vermeu- len-Wijkstra verwelkomde de aan wezigen, waarna mevrouw Ooz*t de bijeenkomst opende met gebed. Hier na werd door het dameskoor met or gelbegeleiding van mevr v.. d. Bijl- Kik enige gezangen voor een aan dachtig gehoor gezongen, afgewisseld met samenzang door de bejaarden. De bijbellezing uit Mattheus 27 en 28 werd gesproken door mej. D. v. d. Velde. Voordrachten en verhalen werden gebracht door de dames Clarisse-Klaasse, Botbijl-van Nieu- wenhuize en Bos-de Vos. In de pau ze werd getracteerd op koffie, thee en gebak. Na de pauze was er op nieuw koorzang en samenzang, waar na mevr. Oort een mooi Paasverhaal vertelde. Aan het slot der bijeenkomst dankte de heer J Koopman namens alle bejaarden het bestuur voor de voci-treffelijke middag en het dames koor. Hij betreurde het dat deze middag door de bejaarden maar ma tig was bezocht. Mevrouw Vermeu len deelde nog mede, dat op 10 mei a.s. een bazar wordt gehouden waar van de baten bestemd zijn voor de kleine reis welke ieder jaar wordt gehouden. Het ligt in de bedoeling om dan een tocht te maken over de Oosterscheldebrug. Voldaan over het gebodene keer den de bejaarden ieder met een grote sinaasappel huiswaarts. ROTTERDAM. De burgemees- tei-s van Rotterdam en Schiedam hebben woensdagmiddag een deel van Nederlands eerste stadsautoweg geopend. APELDOORN, 6-4. De structuur van de mammoetwet die 1 augustus 1968 in werking treedt houdt het ge vaar in dat het M.A.V.O. (ulo) veel leerlingen zal verliezen aan het H.A. V.O. Dit gevaar begint zich al duide lijk af te tekenen bij de thans lopen de H.A.V.O.-experimentcn aan V.H. M.O.-scholen. Er worden tot dit HAVO nu reeds zeer veel leerlingen toegelaten, die beter op hun plaats zouden zijn bij het MAVO (ULO). Het gevolg is enerzijds, dat ihet aantal zittenblij- vers bij het HAVO nauwelijks klei ner zal zijn dan thans bij 'het VHMO en anderzijds dat het HAVO-pro- gramma voor de exacte vakken nu reeds te veel wordt afgestemd op zwakke leerlingen en daardoor van een te laag niveau wordt. Dit betoogde de voorzitter van de Vereniging voor MULO/ULO groep in de Nederlandse Onderwijzers Ver eniging, de heer P J. Geelkerken, op de in Apeldoorn begonnen algemene vergadering, die donderdag werd voortgezet. „Joanna-Vijf" in haven van Beira ATHENE, 6-4. Paul Haritides, de gezagvoerder van de Tankboot „Jo anna V", is voorgoed de bevoegd heid ontnomen om als gezagvoerder bij de koopvaardij op te treden. Dit is meegedeeld door het Griekse mi nisterie van koopvaardij. De maatregel is genomen omdat hij in strijd met orders van de Griek se overheid de haven van Beira in Mozambique is binnengelopen met een lading olie. die waarschijnlijk bestemd was voor Rhodesië. De Griekse consul in Beira heeft opdraeht de scheepspapieren in be slag te nemen. De rederij zal gerech telijk worden vervolgd. Scheepvaartberichten Abida, 6-4 te Auckland. ESso Amsterdam, 5-3 van Amuay naar New York. Esso Rotterdam, 6-3 van Livomo naar Brega. Ingezonden mededeling Wat gaat u vanavond opsteken? dan rookt u de lekkerste grote American die er is dan proeft u niet het filter, maar alleen geurige tabak De heer Geelkerken uitte in dit verband ook kritiek op de voorlich ting in het weekblad van het depar tement van onderwijs en weten schappen „Uitleg", dat sterk de in druk wekte, dat het HAVO alleen een VHMO-zaak is. Trouwens het beleid van 'de staatssecretaris is tot nu toe weinig gericht op ihet verwe zenlijken van het HAVO, verbonden aan ULO-scholen. Van de 1257 ULO- scholen zijn er slechts negen inge schakeld bij de HAVO-experimen- ten, aldus de heer Geelkerken. Volgens berichten uit Saigon zou premier Ky overeenstemming be reikt hebben met vooraanstaande Boeddhistische monniken in Saigon over een geleidelijke machtsover dracht door zijn nu tien maanden oud militair bewind. De monniken had den Ky een afschrift gegeven van een communiqué waarop aangedron gen wordt op de vorming binnen drie maanden van een constitueren de vergadering. Ky zou drie maanden te kort ge vonden hebben om verkiezingen voor te bereiden en zou vijf maanden voorgesteld hebben, hetgeen de mon niken hadden aanvaard. HONGKONG, 7-4. Kowloon, dó wijk van Hongkong die op het vaste land ligt, is oproerpolitie slaags ge weest met jonge demonstranten die protesteerden tegen de verhoogde ta rieven bij de veerdienst. Er is voor de wijk een uitgaansverbod uitge vaardigd. Er werden verscheidene arrestaties verricht. Twaalf personen, onder wie vier politiemannen liepen verwondingen op en er werden ten minste twee honderd arrestaties verricht. Veertig voertuigen - bussen en particuliere auto's - werden vernield en talrijke gebouwen in brand gestoken. Som mige straten liggen bezaaid met glas. Op 'het 'hoogtepunt van de relletjes vloog over de stad een hefschroef- vliegtuig dal pamfletten uitwierp. Hierin werd meegedeeld dat de autoriteiten nog geen goedkeuring hadden gegeven voor verhoging van de tarieven van de havenveerboot, de aanleiding tot de ongeregeldhe den. De politie schijnt de toestand in middels weer meester te zijn. KOPENHAGEN. Ook de Deense hoofdstad heeft de orkaan van „rollende stenen' 'moeten ondergaan. De grote zaai van het Concertgebouw is tijdens het optreden van de „Rolling Stones'in een ruïne herschapen. Alst toppunt van waanzin werden de stoelen door sommige jongelieden als luciferhoutjes gebroken. De Bruin'isser voetbalvereniging Bruse Boys zal zaterdagmiddag 9 april een vriendschappelijke wed strijd spelen tegen een Engelse club, namelijk Clifton Hampden. Zoals 'bekend, maken verschillen de Engelse clubs in de week voor en na Pasen een trip door Europa en 'het is niet de eerste keer dat de bei de clubs elkaar ontmoeten Ook en kele jaren 'geleden was dit het geval en de Engelsen bewaarden aan deze ontmoeting en de 'kennismaking met Bruinisse zulke prettige herinnerin gen aart de ontmoeting en het en thousiasme waarmee ze toen door het Bruinisser publiek werden ont vangen, dat reeds eerder een aan vraag binnen kwam. Dit kon toen niet worden ingewilligd, want zulk een ontmoeting is nog altijd een ta melijk dure liefhebberij. Nu echter kon een en ander weer wel worden georganiseerd en wie dus zaterdag middag een goede partij voetbal wil zien spoede zich naar Bru, want het Engelse voetbal is nog altijd het be kijken waard en ook Bruse Boys kan bij tijden wel eens aardig uit zijn slof schieten/ Bruse Boys II-Z.S.C. 2-0 Deze belangrijke wedstrijd voor de bovenste plaats in de derde klas A hebben de groen-witten, omdat zij beter van de geboden kansen wis ten te profiteren, op verdiende wij ze gewonnen ZSC dat in het veld sterker was, en op het middenveld vaak aardig spel liet zien, miste in haar voorhoede een man die in staat was om de voortreffelijk keepende doelman Quisl het nakijken te geven Bij de thuisclub vormde de verde diging met de kordaat ingrijpende achterspelers Keijzer en Capelle wel het sterkste deel van het elftal. Na dat Keijzer een vrije trap wegens hands van doelman de Vrieze hard had naast geschoten en de Ruiter aan de andere zijde op de doellijn redding had gebracht wist J. van Gilst in de 12de minuut met een keurig schot de Boys de leiding tc geven (1-0). ZSC kreeg hierna het beste van het spel zonder hierbij tot scoren te kunnen komen. Na de hervatting het zelfde spelbeeld. Uit een hoekschop in de 14de minuut bracht Bart de Ruiter de stand op 2-0. ZSC probeerde nog tevergeefs in deze stand wijziging te brengen. In de laatste tien minuten kreeg de thuisclub nog zelfs enige goede kan sen om de voorsprong op te voeren zonder hierin nog te slagen. Met ingang van gisteren bezoe ken de Westberlijners ter gelegen heid van het Paasfeest gedurende twee weken weer familieleden in het oostelijke stadsdeel. Aan 581.384 Westberlijners zijn dagpasjes uitge reikt. FEUILLETON Hollema bladerde in zijn boekje. „De 'klachten omvatten het tijdperk van twaalf uur tot zes uur." „In die tijd was ik in Valkens- waard." „En de andere dagen?" Gijs spreidde zijn handen uit. „Was ik hier. Aan het werk." Hij wees naar z'n tas. „Controleer maar. Ik heb iedere dag gewerkt. Behalve zaterdag en zondag natuurlijk." De mogelijkheid bestaat, dat er een ander op 'het oorlogspad is," op perde Hollema voorzichtig. „Dat zit er wel in," antwoordde Gijs nonchalant. U zult me even wei een plezier doen, als u m'n ali bi van vorige week maandag con troleert." „Wat moet je haas daar wel van denken, Gijs?" De jongen haalde zijn schouders op. „Jullie kunnen dat wel op de een of andere manier versieren Overigens kan het me geen fluit schelen, ziet u? Zij zijn veel te gek met me, omdat i'k veel verkoop. Ik heb vier tientjes opslag gekregen." Hollema stond op. „Je hebt dus geen bezwaar, als ik ga controleren?' Gijs kwam eveneens overeind. „Ik ga mee, Hollema, dan kunt u het meteen doen. En is er ook niet het risico, dat ik mijn baas op de een of andere manier inlicht, terwijl u op weg bent naar hel bureau. Nou?" De rechercheur knikte. „Je schijnt nogal zeker van je zaak tc zijn." „Dat ben ik, Hollema. Laten we er geen gras over laten groeien. Als ik bij jullie 'klaar hen, wilde ik wel wat gaan eten." „Oké. Gijs, dan gaan we. De wa gen staat huiten." Binnen een kwartier waren ze op het hoofdbureau. Gijs 'had het te lefoonnummer van de fabriek gege ven en het privénummer van de directeur. De rechercheur had de hoorn van de haak genomen en aarzelde even. „Hoe moet ik dat doen zonder dat jij er narigheid van on dervindt?" Gijs haalde zijn schouders op. „Gooi het op concurrtentienijd van een grossier Er is trouwens één, die me al scheel aankijkt. Vraag, of het safe is. mijn vertegenwoor diging." Hollema knikte. „Daar zit wat in." Het gesprek duurde niet lang. Aan de andere 'kant verzekerde men met Brabants enthousiasme, dat de heer Bol weliswaar pas in dienst was ge treden maar over uitstekende ver koperskwaliteiten 'bleek te beschik ken. Nee, zijn werk was helemaal in orde, hij was officieel aangesteld voor Amsterdam en naaste omge ving. Ja, ze kenden de heer Bol per soonlijk; hij was al een paar maal in Valkenswaard geweest, laat eens kijken.Voor het laatst vorige weck maandag. Nee. laat u alstu blieft onze heer Bol rustig zijn werk doen. We zijn zeer tevreden over hem. De rechercheur dankte vriende lijk voor de inlichtingen en verzeker de, dat de heer Bol niets, maar dan ook absoluut niets in de weg ge legd zou worden, nu ze wisten, hoe de vork in de steel zat. „En vrien delijke dank voor de bereidwillig heid om ons even te woord te staan." Na het gesprek 'keek 'hij Gijs aan en zei: ,,'t Is in orde, Gladde. Je door GERKÏK BOS kunt niet tegelijk in Valkenswaard en hier zijn. Er is dus een ander aan het werk." Gelijk werd er geklopt en trad er een agent binnen. „Meneer, er is een dame, wier portemonnaie ont rold in in de tram. Ruim driehon derd gulden „Laat even wachten. Ik bel wel," zei Hollema beslist. Gelijk keek hij naar de ander en Gijs begon te lachen. „Het beste bewijs, Hollema, dat er meer handige jongens zijn. Kijk, als u en ik bij mij thuis, zit ten te praten, en we rijden daarna hierheen en we zitten hier, dan kan ik onmogelijk in de tram zitten en portemonnaies wegnemen, of wel?" De rechercheur stak zijn hand uit. „Sorry, Gijs, dat ik je lastig gevallen heb". De jongeman drukte de toegesto ken hand stevig. „Denk eens een beetje vriendelijker over me, Holle ma. Ik ben een nette, hardwerkende kerel". Terwijl hij langs de wacht liep, wierp hij even een blik naar binnen 'en zag de dame zitten, wier porte monnaie ihij thuis had liggen. Plus inhoud. Op straat grinnikte hij in stilte. Hob ik die even in de boot? Maar het zal nu zaak zijn je een poosje gedrukt te houden, Gijs. want er is een gildebrooder aan de arbeid en laten ze die eerst maar eens in z'n lurven grijpen. Op hel Leidseplein stapte hij op lijn één en reed naar de binnen stad. Hij rammelde van de trek en verorberde die avond een uitge breid diner. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 7