Mexico bereidt zich zeer serieus voor op de Olympische Spelen ONZE PUZZEL-RUBRIEK DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Een monnik in de strijd m Total-lossdoor total-loss De richting van regeringslandbouwbeleid ZIERIKZEESCïIE NIEUWSBODE Vrijdag 8 april 1966 Nr. 19970 Ir. Patilen: „Fantastisch wat men presteert9 DEN HAAG, 7-4. „Alle moeilijk heden zijn uit de weg geruimd. Zelfs gekrakeel rond de roeibaan, waar ever de president van de internatio nale roeifederatie, Tom Keiler, ruzie met de organisatoren heeft gehad, is nu tot aller tevredenheid rond ge komen. De bouw van sportaccommo daties is in volle gang. Aan het olym pisch dorp is men nu begonnen en over 1 Vi jaar is alles zeker in orde". Dat was het commentaar van ir. A. Paulen, president van de Europese commissie en technisch gedelegeerde van de I.A.A.F. en directeur van het Ned. Olympisch Comité, toen hy donderdagmorgen, boordevol indruk ken op Schiphol landde. .,Ik kan over de details niet uit wijden, omdat ik dan de grote man in Mexico, generaal Clark, die in april in Rome, tijdens het I.O.C.- congres de definitieve plannen zal ontvouwen, voor zou zijn. Op do plaats waar wij in oktober reeds stonden - toen was het nog een kale vlakte - hebben wij op St. Mag- dalena het zwembad en de sporthal gezien. Met de bouw van het Olym pisch dorp is men begonnen en al staat het op een andere plaats dan eerst was gepland, het is slechts drie minuten van het stadion terwijl de roeibaan ook maar 15 km van het Olympisch dorp verwijderd is. In oktober was er nog altijd de situatie dat, wanneer Mexico niet aan de gestelde organisatorische ei sen kon voldoen, de spelen door hen niet zouden worden georganiseerd. Daar is nu geen sprake meer van. Het is fantastisch wat men daar presteert. Een voorbeeld is wel dat een grote delegatie naar de Euro pese atletiekkampioenschappen in Boedapest komt om daar de organi satorische problemen te bestude ren". tijdens zijn Het hoogste probleem Ir A. Paulen heeft verblijf in Mexico City bijzonder veel medewerking verkregen van de Nederlandse ambassade. De ambas sadeur, mr. S. Baron van Heemstra, en eerste ambassade-secretaris J. H. L. van Mortel hebben vele nuttige wenken gegeven en zijn de heer Pau len o.a. behulpzaam geweest met het zoeken naar een geschikte olympi sche attaehee. „Ik heb met deze man gedineerd en voorzie dat deze kwes tie binnen afzienbare tijd is opgelost. Zeggen wie het zal worden kan ik nog niet, dat gebeuld pas nadat ik het bestuur van het N.O.C. heb ge sproken". Alles bij elkaar was het verblijf zeer succesvol en ik ben dan ook zeer enthousiast. Het hoogteprobleem blijft grote moeilijkheden opleveren, evenals de darmstoornissen. Men kan in Nederland aUeen maar verheugd zijn dat straks een medische ploeg naar Mexico gaat om dit probleem tot in de finesses te bestuderen. Ik heb zelf aan den lijve ondervonden wat het betekent en voel mij op dit ogenblik zeker niet honderd pro cent", aldus de heer Paulen, die en kele uren na zijn aankomst uit Mexi co al weer op weg was om de route van de Tulpenrallye te verkennen. H M. de Koningin onthult marinemonnment DEN HAAG, 6-4. II.>1. koningin Juliana zal op 14 juni in Schevenin- gen het nationaal marinemonument onthullen, dat de beeldhouwer Mari Andriessen maakte in opdracht van het daarvoor ingestelde comité en dat aan de gemeente Den Haag wordt overgedragen. De Koninklijke Marine organiseert die dag eer. herdenking van de ge vallenen in de Oude Kerk in Sche- veningen. Na de onthulling wordt een défilé gehouden, te land, ter zee en in de lucht. Het monument wordt opgericht ter 'herdenking van de gevallenen van de marine, maar houdt ook de herinnering levendig aan de daden van de marinemannen. Dit laatste blijkt uit het opschrift op het plateau waarop het beeld zal prijken: „De marine heeft het goed gedaan", een uitspraak van koningin Wilhelmina. Met een klein model voor zich op tafel legde Mari Andriessen uit, dat het beeld een boeg voorstelt en drie figuren: een man met een kijker, Onze puzzel van vorige week is weer „uit", d.w.z. de grote stapel in zendingen (het voorjaar werkt ken nelijk nog niet remmend op de puz zeldrift), is weer nagekeken en de winnaars zijn uit de bus gekomen. Voor de eerste prijs is dit: Mevrouw A. H. de Waal, Kaersemakersstraat 26, Zierikzee De tweede prijs is bestemd voor: Mevrouw De Graaf-Sies, H. Schaftstraat 22 II, Haarlem De oplossing van de puzzel is de vol gende: Horizontaal: 1. eb; 3. bult; 5. even; 8. po; 10. keel; 13. luik; 15. es; 16. op; 17. ot; 19. in; 20. an; 21. n.t.; 22. das; 24. og; 26. km; 28. kater; 29. ommen; 31. ara; 32. non; 33. kris; 34. arts; 36. lui; 37. alp; 39. paar; 42. klap; 45. lap; 47. ora; 48. paria; 50. dreun; 52. kr.; 54. ge; 55. rie; 57. nw; 58. is; 59. ut; 61. s.a.; 63. ed; 64. jr; 65. twee; 67. raad; 69. a.e.; 70. rust; 71. Noor; 72. ka. Verticaal: 1. e.k.; 2. been; 3. b.l.; 4. lip; 6. vlo; 7. n.l.; 8. pink; 9. o.k.; 11. es; 12. aga; 14. ui; 16. otter; 18. temet; 20. arak; 21. na; 22. dres; 23. soda; 25. ge; 27. mond; 28. ka; 30. n.n.; 33. kip; 35. sap; 38. slak; 40. adres; 41. raar; 42. kade; 43. arend; 44. gans; 46. pp; 47. on; 49. a.g.; 51. uw; 53. ruwe; 56. Ier; 58. Irak; 60. te; 62. les; 63. ego; 64. ja; 65. t.a. 66. er; 67. rr; 68. da. DE NIEUWE PUZZEL Horizontaal: 1. verhoogde toon; 3. klein roofdier; 4. Frans onbep. voor- naamw5. voegwoord; 6. vlakte maat; 7. afkorting van Adriaan; 9. naar beneden; 11. netto (afk.); 13. een; 14. driehoek; 16. langwerpig vat; 18. verlaagde toon; 19. Frans pers. voornaamw.; 20. Europese hoofdstad; 21. ontkennen; 27. plaats in Lim burg; 28. reeds; 29. prikken; 31. Roy al Navy (afk.); 32. deel v.e. kanon; 35 .Westindisch eiland; 37. plaats in België; 38. luchtstrijdkrachten (afk.); 40. regel; 41. bevel; 42. verweer; 46. ronde tafel conferentie (afk.); 47. bij woord; 48. rang in het leger (afk.); 49. Europese hoofdstad; 51. niet ge daan; 53. grondtoon; 54. hij die laat zien; 55. familielid; 56. hennepbraak; 57 .meisjesnaam; 59. gewas; 62. leng temaat (afk.); 65. evenwichtig; 68. krachtige, nauwgezette; 69. rondhout. een man die seint en een officier, symbolen voor de paraatheid, waak zaamheid en getrouwheid vah de marine. Ingezonden mededeling Een platenbon is altijd raak! Gelders probleem: IJsseloevers kalven af ARNHEM, 7-4. Uit een rapport van de Provinciale Waterstaat in Gelderland blykt dat 25 procent van de IJsseloevers lijdt aan afkalving, waardoor grote stukken cultuurland verloren gaan. Over de vraag, wie de lasten moet dragen die gemoeid zijn met het te gengaan van verdere afkalving, wor den onderhandelingen gevoerd tus sen het rijk, provincie en particulie ren. In de Provinciale Staten-vergade- ring van Gelderland is door enkele fractie vertegenwoordigers ernstige grote stijging' van de waterschaps ongerustheid uitgesproken over de lasten. De heer Manders (P.v.d.A.) zei dat „de bijdragen van de inge landen in tien jaar tijd twee en een half jaar zo hoog zijn geworden. Bin nenkort zullen in Gelderland de verzwaring van rivierdijken en an dere kostbare projecten worden uit gevoerd, waardoor de lasten nog verder zullen stijgen". Ned. Herv. Kerk ds. Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur Lam. Gasthuiskerk: 10 uur ds. As sendorp, 7 uur ds. Lam. Kerkwerve: 9.30 uur ds. Zonneveld. Serooskerke: 11 uur ds. Zonneveld, 9.30 uur zon dagsschool. Burgh: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 11 uur ds. Van Liere. Noord- welle: 9.30 uur ds. Van Liere. Scha- rendyke: 10 uur ds. Roodenburg, 7 uur gez. zangdienst in de Herv. kerk. Brouwershaven: 10 uur ds. Oort. Zonnemaire: 10 uur ds. Jansma en ds. Feunekes (Paasd. met medew. „N. en U."). Noordgouwe: 9.30 uur ds. Schoneveld, Apeldoorn. Dreischor: 11 uur ds. Schoneveld. Ouwerkerk: 10 uur ds. Vellekoop. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: Ingezonden mededeling Een platenbon is altijd raak! BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Verticaal: 1. bespreking; 2. be staat; 3. winst; 6. voorzetsel; 8. bun del; 10. iemand van de werkelijk heid; 12. plaats bij de Rode Zee; 15. hardlopen met aflossen; 16. opschep per; 17. stand; 20. plaats uit de bij bel; 21. rondvormige; 22. snel; 23. deel v.d. bijbel» (afk.); 24. plaats in Utrecht; 25. maanstand (afk.); 26. snavel; 30. vrucht; 33. zelfbewust; 34. boom; 36. nummer (afk.); 38. soort bril; 39. onderaardse ruimte; 43. Amerikaanse eohtscheidingsplaats 44 .voor zich uitkijken; 45. insekt; 49. bez. voornaamw.; 50. strik; 51. onderofficier (afk.); 52. jongensnaam 58. kleurstof; 60. plaats in Brabant; 61. overheidsinstelling; 63. meisjes naam; 64. drank; 66. wintervoertuig; 67. landbouwwerktuig. De boeddhistische monnik Tri Quang heeft ai de hand gehad in de val van drie Zuidvietnamesé regeer ders. Het ziet er naar uit dat hij nu een vierde naam aan zijn scorelijst kan toevoegen, die van eerste minis ter generaal Nguyen Cao Ky. Wat de pittige vlieger dan waarschijnlijk ook voor een groot deel heeft te dan ken aan de Amerikanen. De conferentie van Honoloeloe, waar president Johnson met tal van adviseurs overleg pleegde met Ky en zijn raadslieden plus de Amerikaanse ambassadeur Cabbot Lodge, heeft vorig jaar veel goed gedaan. De Zuidvietnamese regering kreeg toe zegging van grote steun en ging voortvarend aan de slag. Op militair gebied ging het - vergeleken met voorheen - bepaald niet slecht en ook tal van civiele verbeteringsplan nen werden ter hand genomen. Het nadeel was echter dat de veel zelfbewuster geworden Ky thuis met een beetje misnoegen werd bekeken: hij maakte sterk de indruk een soort pleegzoon van Johnson te zijn. Of platter gezegd: een marionet van Washington .Dat nu beviel Tri Qu ang geenszins; ook anti-communisti sche Vietnamezen zijn niet versto ken van een zekere nationale trots. De door Tri Quang geleide politieke beweging was zelf niet sterk genoeg om te zorgen voor een herhaling van de val van Ngo Dinh Diem. Maar er kwam hulp. Ambitieus Onder de leden van de militaire raad die het land bestuurde was niet alleen Ky erg ambitieus, maar ook generaal Nguyen Khan Thi, de com mandant van het eerste legerkorps in het noorden. Als alle korpscom mandanten regeerde die als een ko ninkje in het gebied van zijn com mando, slechts luisterend naar Sai gon als hem dat uitkwam. Ky rook een rivaal en besloot Thi af te zetten, waarop prompt de onlusten begon nen in Hué en Danang en later ook in Saigon zelf. De monnik Tri Quang - wie een boeddhistische staat voor ogen zweeft en die gelooft dat de kracht van zijn religie voldoende is om communisten in toom te houden - had zich achter Thi geschaard, minder om de militair te steunen dan wel om Ky ten val te brengen en na eindelijk eens verkiezingen een bur geregering terug te laten keren. Hoeveel politiek gekonkel en ge- zwendel achter de schermen heeft plaats gevonden is niet te overzien. Naar verluidt zou Tri Quang zich eerst achter Ky hebben geschaard om die te verleiden tot liet optreden tegen Thi en toen de onaangenaam heden begonnen zijn overgelopen om de chaos compleet te maken. Ook niet te overzien is in hoeverre Cabbot Lodge gemengd was in deze interne politieke ruzie der Zuidviet- namezen. Tri Quang heeft in ieder geval zijn zin gekregen: Ky stuurde troepen naar de half opstandige ste den en kreeg daarvoor Amerikaanse vliegtuigen, overigens tegen de zin der Amerikaanse bevelhebbers die weinig lust hadden verwijten uit te lokken dat ze zich met politieke za ken van hun gastland bemoeiden. Maar Ky kreeg van de Zuidvietna mese militaire commandanten van Hué en Danang te horen dat er een bloedbad zou ontstaan als hij zijn inderhaast aangevoerde mariniers zou gebruiken. En hij bezweek. Prestigeverlies Dat nog net terugdeinzen voor het uitvoeren van zijn dreigement is een enorm prestigeverlies voor Ky en de voorspellingen dat hij de langste tijd wel geregeerd heeft klinken daar door zeer aannemelijk. Maar het is ook een prestigeverlies voor de V.S. dat de zo zeer door Johnson gepous seerde militaire regering zo smade lijk het loodje moet leggen. En bovendien: het burgerlijk her vormingsprogramma waar Washing ton zoveel dollars in steekt kan on mogelijk van de grond zolang de po litieke toestand niet stabiel is en dat is hij nu zeker niet. Plus als slot: doordat de Amerikaanse toestellen Ky's strafexpeditie overvlogen zijn de V.S. eveneens afgeweken van hun principe dat ze hulp verlenen aan welke regering er is en dat ze zich buiten de binnenlandse politiek houden. Gevolg is o.m. dat Johnson grotere moeite zal hebben om in de V.S. zijn Vietnamese politiek gesteund te krij gen en ook om de aantijging te weer leggen dat de oorlog in Vietnam eigenlijk al geen zaak meer is van de Vietnamezen, maar uitsluitend van de V.S. De hele huidige situatie is voor Johnson verdrietiger dan tien grote overwinningen der Vietkonggueril- la's. Ingezonden mededeling Een platenbon is altijd raak! Het bezoek van prinses en prins aan de West PARAMARIBO, 7-4. Het bezoek van prinses Beatrix en prins Claus aan de West zal nog voor september van 'dit jaar plaatsvinden. Het zal eohter in geen geval als aansluiting op de huwelijksreis gesohieden. Dit heeft premier Cals woensdag op een persconferentie in Paramaribo mee gedeeld. KERKNIEUWS Gereformeerde liulp voor Heils-kapiteine UTRECHT, 7-4. Het Wereiddiako- naat van de Gereformeerde Kerken 'heeft 12.000 gulden overgemaakt aan kapitein Eva den Hartog van het Le ger des Heils. Kapitein den Hartog verricht a'l enkele jaren medisch hulpwerk in Kon'go. Ze begon inder tijd op „een bromfiets met verlos- tasje", daarna reed ze achtereenvol gens op een scooter én een motor fiets en nu beschikt ze over een bus je met brancard. Met de gift van het Wereldd'iakonaat kan nu waar schijnlijk ook haar liefste wens, een kleine mobiele kliniek, in vervul ling gaain. 10 en 6 uur ds. Groenewegen. Sir- jansland: 10 en 6.30 uur cand. De Groot, Goudriaan. Brulnissc: 10 en 5 uur ds. Jagersma. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. H. Mudde, Utrecht. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn. Haamstede: 10 uur ds. Hoogsteen, 5 uur Scharendyke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Jansma. Nieuwerkerk: 10.30 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 9 uur dr. Becker, 3 uur ds. Slingen- berg, Goes. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Den Heeten. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 11 en 6 uur ds. Westerink. Haamstede: 10 uur 3 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens, (bev. lidmaten). Oosterland: 10 en 3 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Karens (openb. bel.). Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6.30 uur lees dienst. Renesse: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5. uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref, Gemeente Sommelsdyk: 10 uur ds. Schenck (in het „Diekhuus"), (doopdienst). Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst; 12 uur jeugdsamenkomst; 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: 7.30 uur Eucharistievie- viering, 10.00 uur plechtige Eucharis tieviering, 19.00 uur avondmis. Haamstede: 8.30 uur Eucharistievie ring, 10.00 plechtige Eucharistievie ring. Maandag 11 april: Paasmaandag Zierikzee: Eucharistievieringen om 7.30, 10.00 en 19.00 uur. Haamstede: Eucharistievieringen om 8.30 en 10.00 uur. MARKTBERICHTEN Aardappelmarkt Emmeloord EMMELOORD, 7-4. De ofüciële noteringen luiden a'ls volgt (in gul dens per 100 kg., telersprijs af boer derij): Consumptie-aardappelen binnen land: Bintje 35 mm 'klei opw. in 2 maten f 32,00-35,00. Consumptie-aardappelen export: Bintje 35 mm klei opw. in 2 maten: notering gestaakt. Voeraardappelen f 2,00-6,00. Ingezonden mededeling Een platenbon is altijd raak! Het oude Zijpe, we weten het „alle maal'' nog, maar we zijn het toch eigenlijk ook alweer vergeten. Een foto van het Zijpe uit de twintiger jaren frist het geheugen weer op. Zo was het toen op het oostelijkste puntje van Schouwen-Duiveland. INGEZONDEN STUKKEN HET VERGIFTIGEN VAN DIEREN Mijnheer de reda'kteur. Dit is een reactie op een kort ge leden in dit blad opgenomen „suc cesje" („Welke flinkerd vergiftigde mijn poesje Troel?"). Het kind - de jeugdige eigenaresse van dit dier - was er dolgelukkig mee en dan komt er zo'n held, die met vergif meent te moeten werken. Wat vreselijk is dat. Laat degene die voor deze schanddaad verantwoordelijk is, we ten dat het dier door deze vergifti ging (fosfor) ontzettend veel heeft moeten lijden en dat hij een kind erg veel verdriet heeft gedaan. Het ge val staat helaas niet alleen. Nog deze week werd er weer een vergif tigde kat gevonden en te Zierikzee is er ook weer een sponsenbakker ac tief. (Gebakken spons wordt door poezen gegeten, diie daardoor een afgrijselijke dood tegemoet gaan). Laat men tooh bedenken: mensen die overlast menen te hebben van andermans dieren, dienen zich te verstaan met de eigenaar en met hem tot een accoord te komen, om op een fatsoenlijke manier aan die overlast een einde te maken. Grijp nooit naar vergif. Weet goed, wat U doet. Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren Corr.: H. J. DORREMAN, Varremarkt, Zierikzee. Ingezonden mededeling Een platenbon is altijd raak! WOLFHEZE. De 54-jarige mevr. J. Andriese uit Renkum is om het leven gekomen, toen zij met haar auto tegen een tractor met aanhang wagen botste. UTRECHT, 7-4. De 17-jarige R. van Z. uit Uithoorn heeft de 30-ja- rige L. M. Lintjens uit Enschedé een enorme schadepost bezorgd. De knaap reed zonder autopapieren in een autowrak, dat hij onlangs voor f 25 had gekocht, over de provinciale weg in Mijdrecht. De auto begon door allerlei mankementen opeens te slingeren en kwam midden op de weg tot stilstand. De heer Lintjens, die bezig was het autowrak in te halen, moest door de slingerende manoeuvre uitwijken, sliptebotste tegen een boom en kwam in een sloot terecht. Zijn auto was total- loss. De 17-jarige knaap ,die met twee vriendjes van 15 jaar in de auto zat, had uiteraard geen rijbe wijs, maar was bovendien niet ver zekerd. Zijn vader heeft al heel wat narigheid met zoonlief beleefd, want het is een automaniak. Enige tijd ge leden kwam hij thuis met een auto, die hij voor f 15 had gekocht. Vader van Z. had de verkoper verboden handel met zijn zoon te drijven. De man trok zich daarvan eenwei niets aan, want ook de auto van f 25 kwam van hem. De heer Lintjens verdiept zich nu met zijn verzeke ringsmaatschappij in de juridische puzzel rondom de vraag: „Wie moet dat betalen?'' drukking in de landbouwbegroting. Hierbij wordt gewezen op voorzie ningen als voorlichting en onderwijs en het onfcwikkelings- en sanerings fonds. Dit fonds beoogt enerzijds een vrijwillige bedrijfsbeëindiging, waar bij het voor de ondernemers sociaal mogelijk wordt gemaakt hun bedrijf, met name indien het onrendabel is, te beëindigen .Anderzijds beoogt het fonds de bedrijven, die zich kunnen handhaven, tot ontwikkeling te brengen. Dit wordt bevorderd door vergroting van die bedrijven, die de beschikking kunnen krijgen over de door de 'bedrijfsbeëindiging vrijge komen grond. Daarnaast zijn er an dere ontwikkelingsactiviteiten als de bijdrageregeling voor ontwikkelings bedrijven en montagestallen, zo wordt in de memorie van antwoord opgemerkt. DEN HAAG, 6-4. Het landbouw beleid is gericht op de vorming van ondernemers, die in staat zijn goede initiatieven te ontplooien, aldus mi nister Biesheuvel in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de landbouwbegroting. Dit beleid sluit aan, zo schi*ijft hij, op hetgeen de ondernemers indivi dueel nastreven, respectievelijk in het verband van standsorganisaties en vaktechnische organisaties geza menlijk tot stand brengen. Het be leid van de bewindsman is voorts gericht op de verbetering van de structuur van de land- en tuinbouw bedrijven, waardoor omstandigheden worden geschapen, waai-in goede on dernemers zich een redelijk inkomen kunnen verschaffen. Beide doeleinden komen tot uit-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3