Haal heerlijke borrelworstjes in huis! Smeerboel aan de Schouwse stranden wordt energiek aangepakt Hogere omzetten Zeeuwse fruitveilingen STREEKNIEUWS Kookwekkers -g® Happig op 'n hartig hapje? Geen "«"as over tie teer WESTERSCHOUWEN. 7-4. Na het rondkomen van de financiële zijde van het oliedrama op woensdag avond verschenen donderdag morgen niet minder dan 4 bulldo zers op het strand vergezeld van een dragline en een tractor-kraan. De aannemings maatschappij „Schou- wen-Duiveland" had er dus geen gras over laten groeien en had direct de nodige maatregels genomen om de olielaag zo snel mogelijk weg te krijgen. Twee zwoegende machines schoven bij het Watergat de olielaag naar een inmiddels door een kraan gegraven sleuf waarin de met zand vermengde massa verdween. Het zelfde was in Renesse te zien waar eveneens 2 bulldozers hun opdracht uitvoerden. Op deze eerste dag van het grote „offensief" werden niet minder dan \Vz km strand schoon gemaakt en hierop kan weer rustig gewandeld worden. Minder gemakkelijk zal het gaan op het strand bij de duinover gangen Duinhoeve en het Middenpad waar het strand dermate breed is dat het voor de bulldozers een onbegon nen taak is om de teerlaag enige honderden meters naar de duinvoet te schuiven. Directie Gemeentewer ken zit momenteel wel met dit pro bleem en een juiste oplossing werd nog niet gevonden. Eveneens moeilijk blijft de situatie bij het vuurtorenstrand. want Rijks waterstaat verbood hier een sleuf langs de duinvoet te graven omdat de duinenrij hier elke winter veel afneemt en op deze manier zou de zeer steile duinmassa, mogelijk ver zakken. Het zou dan niet onmogelijk zijn dat over enige jaren de olieboel door duinafname weer boven zou komen- Dus moet hier de laag opge laden worden en met vrachtauto's afgevoerd; waarheen is ook nog een vraagteken. Het was donderdag springtij doch het zware materiaal heeft hier geen enkele hinder van ondervonden. Het was bladstil en de te verwachten verhoging bleef uit. Rustig schoven de schuiven der bulldozers de olie houdende massa naar de duinvoet. Huisvrouw spreekt mee DEN ^H A AG, 7-4. Het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten schakelt sinds kort hij de op zet van nieuwe plannen huis vrouwenorganisaties in. Tij dens maandelijkse bijeenkom sten worden schetsplannen ter beoordeling voorgelegd aan vertegenwoordigsters van de Stichting Landelijk Contact van de vrouwenadviescom missies voor de woningbouw en de woningcommissie van de Nederlandse Huishoudraad. Het Bouwfonds zegt heel ge lukkig te zijn met de samen werking die tot toe bereikt is. Verschillende malen heeft een sclietsplanbespreking al geleid tot een wezenlijke verbetering in de opzet. De besprekingen worden ook bijgewoond door een waarnemer van het minis terie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, hetgeen voorkomt dat plannen zouden worden ingediend die niet met de voorschriften overeenko men. Er kan dan ook verwacht worden dat met Pasen het strand vanaf de trap van Renesse tot aan het Wa tergat schoon zal zijn. Vandaag (vrij dag) brachten de bestuurders om half zeven hun grommende monsters in beweging en stoppen pas vanavond cm 8 uur. Westenschouwen's strand is schoon en hier was de situatie het gemakke lijkst op te lossen. De kleine bull dozer kon het hier vlot aan, doch voorbij de vuurtoren begint het zwa re werk pas goed. Zoeken naar olie-vogels Jongelui van de Chr. Nat school zijn op aandringen van meester De Geus na schooltijd begonnen om de zeedijk en een stuk strand af te zoe ken naar getroffen vogels. Deze toch ten hadden succes want regelmatig werden nog vogëls gevonden die niet meer konden vliegen door de olie die hun veren en vleugels verlamde. Op school werden ze ontdaan van de smeerboel en sommigen knapten spoedig weer op en aten gulzig van het aangeboden kattenbrood. Doch een groot aantal ging toch dood. De oorzaak moet in vergiftiging gezocht worden. Bij het op volle toeren draaiende V.V.V. is men overigens van mening dat de afschrikwekkende teerlaag geen afbreuk zal doen aan het Paas- toerisme. Het is nog te vroeg voor het badseizoen en het strandbezoek zal mogelijk bij mooi weer een at tractie zijn, doch het zal zich dan beperken tot wat wandelen. Boven dien blijft er een zeker percentage mensen die de olielaag wel eens wil len zien en daarom zou het aantal dagjesmensen wel eens bijzon dei- groot kunnen zijn. De eerste gasten arriveerden reeds in de Westhoek en het gezellig gedoe van winkelende vreemdelingen vorm de alweer een onderdeel van het da gelijkse dorpsbeeld. Behalve de Ne derlanders zochten zeer veel Duit sers een onderdak in pension of zo merhuisje. Met mooi weer gaan deze eex-ste gasten van 1966 een goede Pa sen tegemoet. KAPELLE-BIEZELINGE, 7-4. De Zuid-Bevelandse fruitveilingen heb ben in het boekjaar 1965-1966 aan merkelijk hogere omzetten behaald dan in het jaar daarvoor. Zowel bij de veilingsvereniging „Zuid Beve- land" te Goes als 'bij die te Kapelle- BiezeLinge, werd het boekjaar op 31 maart afgesloten. Bij de veiling „Zuid-Beveland" te Gces werd een omzet behaald van ruim 127 miljoen gulden tegen het vorig boekjaar 8,9 miljoen gulden. De veilingsvereniging „Kapelle- Biezelinge en omgeving" te Kapelle sloot het boekjaar 1965-1966 af met BRUSSEL. Een leger van 4.500 gendarmes, twee helikopters en een observatievliegtuig zullen tijdens de paasdagen in België worden ingezet om te trachten het verkeer dn goede banen te leilden. Koe zoogt lammeren HEERENVEEN, 7-4. Friesland heeft voor een variatie gezorgd op het nu en dan opduikend krantenbe richt „Hond zorgt voor leeuwtjes", namelijk „Koe zoogt lammeren". „Aukje 7" één van de vijenveertig koeien van de veehouder Sietse Rijp- kema te Langweer verzorgt op het ogenblik drie lammeren, hetgeen een unicum in de koeienwereld zou zijn. De lammeren zijn afkomstig van twee schapen, die door onbekende oorzaak dood in het land werden aangetroffen. De zoon van de heer Rijpkema op perde het idee om de lammeren door „Aukje 7" te laten grootbrengen, in plaats van met de fles. „Aukje 7" die deze winter gekalfd heeft, geeft als gevolg van ziekte slechts zes li ter per dag. Het is feitelijk de moei te niet waard het dier te melken. Zo doende werd beproefd of het dier de lammeren wilde zogen, hetgeen gelukte. Lijst wilde planten Schouwen-Duiveland Het ligt in de bedoeling van de heren J. P. C. Boot, J. Viergever en drs. J. Mennema om een lijst samen te stellen van alle in het wild op het eiland voorkomende planten. In deze lijst werden tevens opgenomen alle planten, die vroeger zijn voorgeko men, maar tlhans zijn verdwenen. Ten einde de gegevens zo volledig mogelijk te verzamelen, wordt een ieder, die vindplaatsen van niet-al- gemene planten kent, verzocht deze door te geven .Het is ook mogelijk planten ter -determinatie tce te zen den, maar een telefoontje of een briefkaartje met een aanduiding van de vindplaats verdient de voor keur, cmdat dit het onbedoeld uit roeien van zeldzame planten kan voorkomen. („Sterna", orgaan Vogelwacht). Subsidie voor strandontsluiting WESTERSCHOUWEN, 7-4. De mi- nister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft, op voor stel van de Interdepartementale Coördinatiecommissie voor de Open luchtrecreatie en 'het Toerisme (In- coret), ten behoeve vam voorzienin gen voor openluchtrecreatie ten al gemener. nutte, alsnog ten laste van 'het begrotingsjaar 1965 een aantal subsidie toezeggingen gedaan betrek king hebbende op verschillende re- creatieobjecten. Hieronder valt voor Schouwen- Duiveland de aanleg en verbetering van duinovergangen en wandelpaden ter verbetering van de strandontslui ting in de gemeente Westerschouwen (f 130.000,-). ZIERIKZEE Kringvergadering Roode Kruis De Kringvergadering Zeeland van het Rede Kruis zal gehouden wor den op zaterdag 7 mei a.s. in de sohouwburgzaal van „De Prins van Oranje" te Goes. Raadsleden naar Hatfield ZIERIKZEE, 7-4. De plannen van het gemeentebestuur voor de reis naar de Engelse stad Hatfield hebben thans vastere vorm gekre gen. De reis zal worden gemaakt van 18 tot 22 april. In totaal ne men 19 personen - o.vv. twee pers vertegenwoordigers - aan deze En gelse trip deel. Het gezelschap ver trekt per bus van de firma Van Oe- veren in de vroege morgen van maandag 18 april, via Oosterschelde- brug en het veer Vlissingen-Breskens naar Oostende. Vandaar vindt de oversteek plaats naar Dover. De reis Dover-Londen wordt per trein ge maakt. Aan het Victoriastation staat een bus gereed, die de Zierikzeese gemeenteraadsleden - o.w. de meeste met hun dames - naar Hatfield ONDERWIJS Rijks middelbare land- en tuinbouwschool te Goes Na gehouden eindexamen werd aan o.a. de navolgende leerlingen het diploma uitgereikt: J. A. Gaanderse, Eikerzee; B. M. Hoogenboom, Noordwelle; B. H. Jonker, Bruinisse; C. Kooman, Zie- rikzee; W. P. Stouten, Zonnemaire; P. L. Timmers, St. Philipsland; J. J. de Vrieze, Eikerzee. Seheepvaartberichten Ameland, 7-3 te Bombay. Geestland, pass., 6-3 Flores naar Preston. Koratia (t), 7-3 van Singapore naar Perzische Golf. Straat Scenda, 8-3 te Abidjan verw. KERKNIEUWS Oud Ger. Kerk BRUINISSE. Donderdagavond 14 april: 7.30 uur ds. J. van Prooijen, Grafhorst. Ingezonden mededeling HONDA C 310-C 320 Uit voorraad Eerste achttal D.F.S. kampioen afd. A microkorfbal een omzet van 12 miljoen gulden te gen het vorige jaar ruim 10 miljoen gulden. De verhoogde omzet komt vrijwel geheel voor rekening van de appels en peren. Door het in produktie ko men van nieuwe aanplant neemt de aanvoer jaarlijks toe en de prijzen lagen dit seizoen cp een aanmerke lijk hoger niveau dan het jaar daar voor. Beide fruitveilingen hebben op het ogenblik nog steeds ruime aan voeren van appels van overwegend zeer goede kwaliteit. De Golden De licious neemt daarbij een overheer sende plaats in. Eén jaar garantie A. VAN HESE telef. (01110) 2022 brengt. De terugreis vindt plaats op vrijdag 22 april. Van het programma in Hatfield is verder nog niets be kend. Het lijkt er cp dat de Hat- fieldsc gastheren dit als een ver rassing zullen bewaren tot straks. Jeugdige bromfietser door auto geschept Gisteren (denderdag)morgen vond nabij 'de Tol alhier een vrij ernstig verkeersongeval plaats, als gevolg waarvan de 15-jarige bromfietser D. v. F. uit Sirjansland met een hersen schudding naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis moest worden overgebracht. Het ongeval vond plaats bij de Tol nabij Zieri'kzee, toen de uit de richting Zijpe komende F. de rijksweg wilde oversteken. De jeugdige rijder werd echter geschept door een uit de richting Haamstede komende personenauto, 'bestuurd door P. S. uit Bergen op Zoom. F. had de naderende auto niet zien aankomen omdat 'hij geen goed1 uit zicht meer 'had op de rijweg door een geparkeerde betonwagen. Deze wagen had ter plaatse moeten step pen vanwege een gebroken steekas. Het begin van het Paas-weekein- de werd donderdagavond in de Bondsrepubliek gekenmerkt door onafzienbare rijen auto's waarin de Duitsers zich naar hun vakantie adressen spoedden. DEN HAAG. Prins Berr.hard heeft het voornemen op maandag 25 april de anodenfabriek van de aluminium en chemie Rotterdam N.V. te Rotter dam (Botlek) officieel te openen. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 30 mrt. Ronald, z. van Johannes Flikweert en Aidelgunide Anna Klara Verwoend (Zierikzee) 1 april A'driamus Hermanus Maria, z van Adrianus Hermanus Maria Jongman-s en Helena Anna Elizabeth van Velthoven (Zierikzee); 2 april Adrianus Hendrikus, z. van Marinus Koster en Jannij Merle (Zierikzee); 2 april Annette Christine, d. van Ma rinus 'den Boer en Jakomina Boot (Middensefhouwen)4 april Jozina Cornelia, d. van Jakob Pieter van Dienst en Jannetje Adriaantje van Stirien (Duiveland)6 april Claudia Disette, d. van Adriaan Bakker en Pietemella Schiettekatte (Zierikzee). Gehuwd. 1 april Marinus Leonar- dus Koster, 23 jaar en Adriana Jo hanna Cornelia Ringelberg, 18 jaar bei'den Zierikzee). Overleden. 2 april Pieternella Lena van Oeveren, 83 jaar, ongehuwd (Zierikzee); 4 april Johannes Klippel, 62 jaar (Brouwershaven), eohtg. van Martina Janna Steenlanid; 6 april Adriaantje Pieternella de Moor, 46 jaar (Zierikzee), eöhtg. van Marinus Cornells Verheijen. De afdeling A van de microcompetitie heeft z'n kampioen: het eerste van D.F.S., dat met gerechtvaardigde trots poseert op de bovenste 4 Zierikzee - 4 (bij de toren) w O Wat biedt de BEELDBUIS? Eerste Paasdag (zondag) NEDERLAND I. Uit de Kievitkerk te Wassenaar komt in de ochtend uren een plechtige Paasdienst, die wordt gevolgd door de jaarlijkse re portage uit Rome van de Paasmis en de zegen Urbi et Orbi. In de middag uren kan een kijkje genomen worden in Engeland: in de vermaarde West minster Abdij in Londen zingt het kerkkoor en speelt een strijkensem- ble paasliederen. Daarna herhaalt de NTS de derde aflevering van de do cumentaire over de Deltawerken van Joh. Blansjaar. Een Japans natuur- filmpje sluit het middagprogramma af. Het avondprogramma: Woord voor Woord, de Jetsons, intern, agrarisch nieuws en vervolgens het journaal. Direct daarna: „Memorandum van een dokter", ditmaal krijgt dr'. Fiy.- lay te maken met hondsdolheid. Willy van Hemert is met Caroline Kaart naar Schotland geweest. Van Schotland naar Ethiopië: ter gele genheid van het NCRV-jubileum trok Jan van Hillo naar het land van keizer Haile Selassie. Een samenvat- ling van de documentaires die hij toen maakte, wordt nu uitgezonden. De Paasavond le net wordt afge sloten met een optreden van the Al- vin Aily American Dance Theatre, een half uur moderne Amerikaanse dans door een opmerkelijk gezel schap. Negers beelden hun religieus beleven uit in het ballet „Revelatio- ne" (openbaringen). NEDERLAND II. De NTS verza melde een leuk middagprogramma: kinder filmpjes, een kleine documen taire en een avonturenfilm .Om ze ven uur herhaling Engelse les, de Bosbrigadiers en de eerste toeristi sche rubriek van dr. van Egeraat. Na het journaal: Kathy, de Zweedse gouvernante. De rest van de avond wordt gevuld met een documentaire en een televisiespel. Tweede Paasdag NEDERLAND I. Deze dag veel sport en 's avonds als hoofdfilm Olive Latimers Husband" gevolgd door een show in de reeks „Some thing Special" met de zangeres Abba Lane. NEDERLAND II. Het tweede net richt zich 's middags weer op de jeugd: vrolijke tekenfilmpjes en een aflvering voor de tieners van Holly wood a go go. 's Avonds weer een tienerprogramma, nl. „Waaauw" van de KRO en als hoofdschotel een uit voering (van de Duitse televisie) van Otto Nicolai's „Die lustige Weiber von Windsor". Onder zien we het eerste team van Z.S.C. (Scharendijke), dat geëindigd is op de eervolle tweede plaats van deze afdeling. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). V.V.V. Ameland gaat actie voeren voor weduwen en weduwnaars AMELAND, 7-4. De V.V.V. van Ameland gaat in samenwerking met een aantal hotel- en pensionbedrij- ven een speciale actie voeren voor weduwen en weduwnaren. In de maanden mei, juni en september van dit jaar zullen zij bij de deelne mende bedrijven een korting krijgen die varieert van 25 tot 30 procent op de bestaande seizoenprijzen. Ook hun kinderen kunnen van deze kor ting profiteren. De V.V.V. is tot deze actie overgegaan, omdat gebleken is dat vele weduwen en weduwnaren zowel in financieel als sociaal op zicht gerekend mogen worden tot de vergeten groepen in Nederland. Seheepvaartberichten Alchiba, 6-3 te Karachi. Katsedijk, 7-3 te Baltimore. Seinnelloyd, 6-3 van Manokwari naar Sorong. Ingezonden mededeling voor uw paaseieren naast 's-Gravensteen Zierikzee PASEN NIEUW DELHI. Premier Indira Gandhi van India heeft bekend ge maakt, dat haar Russische ambtge noot Alexei Kosygin dit jaar een be zoek aan India zal brengen. De eerste koekoek OUWERKERK, 8-4. In de boomgaard van de tuinder de heer L. van Klinken heeft zich heden (vrydag)morgen om streeks 8 uur de koekoek laten horen. Volgens de Vogelwacht mag dit in het late voorjaar uitzonderlijk vroeg worden genoemd. Orgel in Hervormde kerk Ouwerkerk wordt hersteld OUWERKERK, 7-4. Het orgel in de Ned. Herv. kerk alhier was reeds geruime t\jd niet goed meer bespeel baar. Er worden thans reparaties aan verricht, over welke werkzaamhe den de heer W. E. Modderkolk ons een deskundige uitleg gaf. Genoemde heer, in dienst bij de orgelmakerij van Vulpen uit Utrecht, vertelde, dat door schadelijke invloe den van de heteluchtverwarming Ingezonden mededeling verscheidene lekkages waren ont staan. Dit soort verwarming veroor zaakt n.l. grote droogte en enorme temperatuurverschillen. De manier, waarop de andere, orgels werden ge maakt, is niet bestand tegen deze verwarming (door uitdroging enz. gaat het hout krimpen). Door de firma van Vulpen is een systeem ontwikkeld, dat dit euvel opvangt. De in de sleepladen aanwe zige openingen, welke corresponde ren met de z.g. „sleep" worden n.l. voorzien van verende randen, waar door bij sluiten van een register de toegevoegde luchtstroom hermetisch wordt afgesloten. Het orgel te Ouwerkerk wordt mo menteel van dit systeem voorzien, waardoor de defecten, welke zich dc laatste tijd steeds duidelijker lieten horen, zullen zijn Verholpen. Het register „Dulciaan" in het front wordt in een hanger gezet. De ze z.g. „longpijpen" hadden de nei ging, iets te kantelen, hetgeen van uit de kerk gezien geen mooi ge zicht gaf. Dc dispositie Voor orgelliefhebbers volgt ten- slolle nog de dispositie: Man I: roer fluit 8 vt.; prestant 4 vt.; woudfluit 2 vt.; Dulciaan 8 vt.; (tongwerk), en de vulstcm scherp. Man II: holpijp 8 vt.; roerfluit 4 vt.; prestant 2 vt.; vulstemmen: Quint cn Cymibal; Pedaal: subbass 16 vt.;, gedekt 8 vt.; vox humana (4 voets-longwierk)-. Koppels: Man I-II, ped.-man I cn pcd.-man II. Praktisch gesproken kan het mis schien niet eens (altijd) en wellicht dat de herinnering alles wel een beetje een bepaalde richting induwt, maar Pasen vroeger was - ook uit wendig gezien - helemaal vol van blijde feestelijkheid. Rondom waren er groene weiden, met velden vol gele spikkeling. De geluidsachter grond was er één van jubelende vo gels; er was zon door het raam en er was het zachte „praten" van dood- nuchtere, maar toch stemmingsvolle kippen; er was vogelgescharrel- en gepiep onder de dakpannen. De we reld was heei wijd tot aan de verre bossen van het Duivelandse, omhan gen met het ijlste groen dat ooit een lente kennen zal. Aan de ontbijttafel waren er eieren, zonder figuurtjes weliswaar, maar toch xuel blauw en geel en groen en hoe zo iets nu fei telijk wei kon. Die vreemde kippen toch. Uiterlijk waren ze helemaal dezelfde gebleven. Even tevoren was er ook het nieuwe pak geweest. Dat was hélemaal iets eindeloos. Er kwam een meneer met wel vijf en twintig nieuwe exemplaren, allemaal ver pakt in enkele kartonnen dozen. Hij liep er krom van. Alle broekjes pas ten en alle jasjes waren zo mooi; men zou ivel alles willen houden. In die al (bijna zomerse) warmte van de Paasmorgen ging men daar wat in rondstappen, tot de zware dreun van het brons uit de kerktoren om laag duikelde. Stemmig, ja natuurlijk stemmig, maar toch wat blijder en lichtvoeti ger togen de mensen naar de kerk. Na de dienst was er die opwindende wereld van de polder, met zijn dui zend geheimen van ontluikend leven. In hel water van speciale slootjes schoot ivat vinnigs heen en weer; tussen de graspollen in de weide was hel beweeg van vogelgrijs. en bruin. De $lootbermen waren nog vol groen en bloemen. Vaak was het oplopen de uiteinde van zo'n sloot droog en zanderig. Wie daar ging zitten had rond en over zich de zoelte van de zon, de vibrerende stilte van de zon dagmorgen met geluidjes, die dc stil te slechts versterkten cn boven zich het azuur van dc klare, versgewas sen hemel. Terugdenkend was hel helemaal de lente, was het Pasen uit een boek. Toch moet hel wel zo geweest zijn; cr kwam trouwens nog iets bij... zorgeloosheid. Wie heeft gezegd: „nur die Jugend kann gliick- lich sein?" („alleen de jeugd kan ge lukkig zijn?"). Het is een man die in ieder geval ccn kanjer van een (goedbedoelde) psychologische on waarheid lanceerde: maar de kern klopt; moet wel kloppen als wc te rugdenken aan ccn „toen", dal alleen maar ongrijpbaarder wordt, met hel voortschrijden van de tijd. SCHIEREILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2