l DE ZIERIKZEESCHE COURANT Brits verzoek om bijeenkomst Veiligheidsraad over Rhodesië In vijf jaar verdubbeling overheidsuitgaven voor onderwijs Zonnebrillen BERGMANS Dertien mensen Meer auto voor Uw geld j bij brand gered CORSAIR V-4 Amerikaanse H-bom bij zuid-Spaanse kust geborgen Onbekende Rembrandt ontdekt Circus Bolitini bestormd bij première i Tuinman Zoon 'n ster matras Radio waarschuwt voor verkeersdrukte ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 april 1966 122ste jaargang Nr. 1997(1 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Vlotte „ontteriuff ran Schomvse stranden 2-m *1 Ui Afrikaanse afgevaardigden proberen vergadering nil te stellen NEW YORK, 7-4. Engeland en de Verenigde Staten hebben donder dag druk geoefend om tot een spoedbyeenkcmst van de Veiligheids raad te komen ter bespreking van de Khcdesische crisis, terwüt de Afri kaanse afgevaardigden, uit lakti- sche overwegingen, pogingen in het werk stelden de vergadering uit te stellen. De voorzitter van de Veiligheids raad. Moessa Leo Keita van Mali, verklaarde, dat er van het Britse verlangen om de vergadering om vier uur 's middags (tien uur 's a- vonds Ned. tijd) te laten beginnen niets kon komen. Dit lokte protesten uit van de Britse en de Amerikaanse afgevaax-digden. Mali, Nigeria en Oeganda, de drie Afrikaanse leden van de Veiligheids raad, voelden er niets voor om het debat te beginnen voordat de 36 le den tellende Afrikaanse groep in de' Verenigde Naties de kwestie volledig had doorgenomen en men vertrou welijk op de hoogte zou wox*den ge steld van de Britse bedoelingen. Naar verluidt wil Engeland een re solutie indienen waarvan de opzet is Portugal te verhinderen olie aan Rhcdesië te leveren via de buislei ding van Beira naar Oemtali. De Afrikaanse landen zouden dit echter niet verstrekkend genoeg vinden. Zij willen ook een bevel van de Veilig heidsraad aan Zuid-Afrika om de olieleveranties aan Rhodesië te sta ken. Op de vooi'gestelde tijd namen de Britse en andei'e westerse afgevaar digden hun zetels in de vei-gaderzaal in, ofschoon er geen officiële bekend making was geweest dat de x*aad bij een zou komen. Geen van de Afri kaanse leden verscheen. Ook niet de voorzitter van de raad. Een Amerikaanse woordvoerder zei dat de westerse gedelegeerden ter vergadering waren gekomen omdat zij meenden dat als Engeland, een pei-manent lid, om een spoedverga dering had gevraagd deze nog deze middag zou plaatsvinden. Verwarring Toen later seci'etaris-geperaal Oe Thant en de chef van zijn kabinet, Narasimhan, in de vex*gaderzaal ar id veerden was de verwarring kom pleet. Oe Thant verklaai'de dat hem was gezegd dat de vergadering om vijf uur gehouden zou worden, waar na hij bericht kreeg dat de bijeen komst was afgelast om vexwolgens te hoi'en dat het debat toch doorging". De Amerikaanse afgevaardigde, Goldbexg, zei toen dat hij niet inzag hoe iemand, die belang had bij een oplossing van het Rhodesische vraag stuk, zich tegen een spoedvergade ring van do Veiligheidsi*aad kon ver zetten. DEN HAAG, 7-4. Blijkens gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in de afgelopen vijf jaar de overheidsuitgaven voor het onderwijs toegenomen met achter eenvolgens 16, 14, 13, 19 en 16 pro cent. Dit betekent, dat naar alle waarschijnlijkheid de uitgaven voor 1965 ruim tweemaal zo hoog zullen zijn als in 1956, n.l. circa f 4.130 min. Uitgedrukt irx procenten van het nationale inkomen stegen de onder wijsuitgaven van 4,44 pet in 1956 tot 6.73 pet. in 1965. Ook in het natio- naal-economische bestel was de stij ging van deze uitgaven derhalve zeer groot. Ruriio- en t.v.-toestellen DEN HAAG, 7-4. Het aantal gere gistreerde televisietoestellen steeg in het eerste kwartaal van 1966 met 70.906, nl. van 2.113.020 tot 2.183.926. In de maand januari werden 19.992, in februari 20.468 en in maart 30.446 toestellen ingeschreven. Het aantal aangegeven x-adiotoe- stellen beliep op 1 april p.l. 2.686.585 tegen 2.687.116 op 1 januari 1966. Ingezonden mededeling In de ontwikkeling van de gemid delde exploitatie-uitgaven per leer ling-student hebben de onderlinge verhoudingen van de divei'se onder wijstakken zich slechts geleidelijk gewijzigd. Zo werden de bedx-agen per leerling c.q. student voor het G. L.O., het nijvex*heidsondex*wijs en het wetenschappelijk onderwijs "van 1956 tot 1965 ongeveer tweeeneenhalfmaal zo groot, terwijl voor het ulo en het V.H.M.O. deze uitgaven ongeveer tweemaal zo hoog uitkwamen. Ingezonden mededeling met wereldreputatie o.a. Zeiss, Rodensfock, Buchmann, Polaroid PRIMA VERREKIJKERS Vakopticien Havenpark 1 - Zierikzee MADRID, 7-4. De Amerikanen hebben donderdag de waterstofbom geborgen, die zij bijna drie maanden geleden bij een vliegtuigbotsing bij de Zuidspaanse kust waren kwijtge raakt. Dit bericht werd bekendge maakt door de Amerikaanse ambas sade in Madrid. De bom was op 17 januari in de Middellandse zee terecht gekomen nadat een bommenwerper van het type B-52 in de lucht in botsing was gekomen met een tankvliegtuig. Van de vier waterstofbommen die de B- 52 vervoerde konden er drie spoedig op het land gevonden worden. De vierde werd pas vorige maand gelo kaliseerd cp 750 meter diepte, op een steil aflopende helling, vijf mijl uit de kust bij Palomares. Enkele po gingen om het apparaat op te vissen, mislukten idoordat de hijskabels bra ken. Vorig weekeinde, was de bom daardoor op 900 meter diepte in een dikke laag modder terechtgekomen. Volgens de Amerikaanse bekend making is de borp intact ondanks de lange tijd in bet water. Het wapen is aan boord 'gehesen van een bergings vaartuig. APELDOORN. Tengevolge van een verkeersongeval is de 61-jarige sla ger J. J. Scholten uit Apeldoorn om het leven gekomen. STOCKHOLM, 7-4. Een Zweedse handelaar heeft meegedeeld, een tot dusver onbekend werk van Rembrandt ontdekt te hebben, - dat mogelijk het eerste grote doek van de Nederlandse meester zou kunnen zyn. Hy kocht het schilderij van 140 by 97 cm voor slechts 10.000 kronen (ong. 6.900 gulden) en wil hel thans verkopen aan een handelaar in de Ver. Staten die 10 min. kronen (ong. 6.900.000 gul- J den) heeft geboden. 4 Het schilderij stelt de doornekroning van Christus en de angst van Judas voor. Het zou echt gebleken zyn na een onderzoek met infra- rode en röntgenstralen en een onderzoek in het Deense centrum voor J kernonderzoek. 4 Deskundigen zouden volgens de Zweedse handelaar, die zyn naam niet genoemd wil hebben, menen, dal het schildery in 1624 is vol- f tooid, toen Rembrandt nog maar 20 jaar oud was en zijn studie nog niet beëindigd had. 4 By de proeven was ook de letter „R" als onderdeel van Rem- brandts signatuur aan het licht gekomen. I De Zweedse handelaar zegt een brief ontvangen te hebben van de J Nederlandse Rembrandt-kenner Eduard Meyer Ryff, waarin staat dat de kleurcncompositic, het licht en de schaduwpartijen in het schilderij veel gemeen hebben met latere, rypero en geacheveerde schilderijen van Rembrandt. Het bewuste doek zou in heel bchoorljj- J ke staat verkeren, hoewol het enige restauratie zou behoeven. 4 ARNHEM, 7-4. Een gezin bestaan de uit man, vx-ouw en elf kindex-en. is donderdag bij een brand die een onder- en bovenhuis in de Johannes- straat te Arnhem in lichterlaaie zet te gered. Vanuit zijn huis in de nabij gelegen tweede Nijverheidsstraat ontdekte de heer J. van der Pol de brand, die was ontstaan op de zol derverdieping. Hij spoedde zich in allex'ijl ex-heen en wist met gevaar voor eigen leven alle dertien perso nen van het gezin Brugman in vei ligheid te brengen. De gealarmeerde brandweer kon na enige tijd de brand bedwingen. Brand in lading katoen ROTTERDAM, 7-4. De Rotterdam se brandweer heeft donderdagavond een brand bestréden in de lading ka toen van het aan de Rotterdamse Schiehaven afgemeei'd liggende Duitse vrachtsohip „Gcslar". Door ruim vier van het schip, waarin de brand woedde, vol te pompen met water kon de brandweer het vuur snej onder controle krijgen. Gevaar voor sChip of bemanning heeft er niet bestaan. „Vulcaansoorrl" ontslaat rlertig werknemers TERBORG, 8-4. De huidige mai'kt- situatie voor gieterijprodukten en de onzekerheid in de verwax-mingsap- paraten-industrie heeft de directie van Vulcaansoord N.V. gedwongen aan een dertigtal werknemers ont slag aan te zeggen. Met deze maat- x-egel hoopt de dix-ectie het perso neelsbestand (thans nog ongeveer 300 man) af te stemmen op de hui dige produktiemcgelijikheden. Toeschouwer hij bouw werk overleden OSSENDRECHT, 7-4. Bij een bouwwei-k aan de Burgemeester Voetei-straat in Ossendi-echt is dins dagmiddag de 79-jai'ige heer L. Jan sen uit deze gemeente onder een achteruit rijdende vrachtwagen ge raakt en ter plaatse overleden. De man was als toeschouwer bij de werkzaamheden aanwezig. Ingezonden mededeling DEN IIAAG, 7-4. Circus Boltini heeft donderdagavond bij de lande lijke prmicre op het Malieveld in Den Haag een bestorming overleefd. De 5.500 zitplaatsen moesten worden verdeeld over zehix 6.500 mensen, die het met veel tamtam aangekon digde programma met de artiesten Rob de Nijs en Johnny Lion en de Jumping Pop-Ins wilden zien en ho ren. De brandweer vond goed, dat de mensen wat dichter op elkaar scho ven en dat er ettelijke zetels werden bijgeplaatst. De eerste voorstelling met het nieuwe px-ogx-amma werd o.a. bijgewoond door ambassadeux-s, ka- meideden, pi'ovinciale en gemeente lijke autox-iteiten. o.a. uit Soest. De leeuwendompteur Aad de Vries was nog niet genezen van de kwetsuren die hij onlangs opliep, toen de leeuw „Sultan" hem aanviel. De leeuwen- groep werd - zonder „Sultan" - ge- px-esenteerd door Jos Uijtex-linden. voor wiens prestatie het publiek zich van zijn zetel vex-hief om hem een ovatie te bx-engen. Ingezonden mededeling Gardisette Ploeg en Boussac overgordynen vitrages Zowel per meter als kant Gi'ote keuze 9 en klaar genaaid woninginrichters X Mol 19 - Zierikzee DEN HAAG, 7-4. In samenwer king tussen de omroeporganisaties en de verkeerscentrale van de rykspoli- tie zullen via de radio rond de Paas dagen waarschuwingen worden uit gezonden ingeval van verkeersdruk te. Vanaf vrijdagmorgen tot cn met zondag geldt de regeling dat via de di'ie zenders Hilversum I, II en III waax'schuwingen worden omgex-oepen zodra hiertoe aanleiding bestaat. Aangezien maandag (tweede Paas dag) de grootste verkeersdrukte wordt verwacht zullen twee radio- verslaggevei's die dag vanuit de cen trale post van de verkeerscenti'alc van de rijkspolitie zoveel mogelijk rond elk uur via de drie radiozenders berichten verzorgen over de ver keerssituatie. De aanpassingen aan de moderne tijd die zijn aangebx*acht, zoals direc teur Tony Boltini het noemt, wer den door het publiek, getuige het frequente en langdurige applaus ge- appx*ecieerd. Het zaagsel heeft plaats moeten ruimen voor een verhoogde piste. Op dit podium werden op een tapijt niet alleen de acrobatische toe ren en de px-estaties van de jong- lexirs gebracht, maar ook de num mers met leeuwen, paarden, pony's, zeeleeuwen en honden. Het enthou siaste publiek was voor de heer Bol tini voldoende om vex-trouwen te hebben in de toex-nee dooi* Neder land. die 210 steden en dorpen zal omvatten. Kinderen verongelukten in Frans bergland CHAMONIX, 7-4. In de bergen bij Chamoniix in Frankrijk zijn de deer lijk verminkte lijkjes gevonden van twee kinderen, die sinds dinsdag avond vermist werden. De 12-jarige Frangcis Bauer en zijn 6-jarig bi*oer- tje Jean-Marie, die met hun oudex*s cp vakantie wax*en in" het dorpje Servoz, waren met hun moeder een bergwandeling gaan maken. Moeder was na een tijdje zo moe dat zii naar huis terugging. De twee kinderen mochten alleen vei*der gaan. Toen zij bij het invallen van de duisternis neg niét terug waren, werd moeder ongerust en waarschuwde de politie. Met een 'helikopter is men toen de kinderen gaan zoeken. Zij bleken van een steile rotswand le zijn ge stort. Tijdelijk minder troepen V.S. in Europa WASHINGTON, 7-4. Dc Verenig- de Staten zullen in de komende maanden hun militaire kracht in Eu ropa tydelyk zien dalen door het te rugroepen van ongeveer vijftiendui zend militaire specialisten. Dit werd donderdag in officiële Amerikaanse kringen verklaard. Hierdoor zal het huidige aantal Ame rikaanse militairen in Europa onger veer 225.000 man, dalen tot onge veer 210.000 man. De maatregel zal echter geen betrekking hebben op belangrijke gevechtseenheden. Het is de bedoeling, dat de huidige ge- talssterkte tegen het einde van dit jaar weer bereikt zal zijn. Verhoging uitkeringen ongevallen t rekkers DEN HAAG. 7-4. In hol kader van de huurverhoging per 1 januai'i jl. en de daarmee gepaard gaande loon- eompensatie heeft do regering thans voorgesteld een overeenkomstige compensatie te verstrekken aan on- gevallentrekkei'sDe totale verho ging van dc uitkeringen zal worden gesteld op 8Vfe percent, aldus de toe lichting op het desbetreffend, bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakte wetsontwci-p. De aan deze verho ging verbonden kosten woi-den ge raamd op f 2.700.000. De voorgestelde verhoging van do ongevalsuitkeringen hebben betrek king op bepaalde renten cn uitkerin gen krachtens de ongevallenwet, de land- en luinbouwongevallemvet cn de zeeongevallen wel. BERLIJN. Ter gelegenheid van de komende feestdagen hebben de Oost- Duitse autoriteiten weer pasjes ver strekt om Westberlijners in de gele genheid te stellen familieleden te bezoeken .Hier de doorlaatpost Ober- baumbrücke. Men zou rijk moeten zijn om zich arm te kunnen kopen aan .j. boeken. Ijl Rustig weer Vex*wachting tot zaterdagavond: Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige x*egen, maar later ook enkele opklai'ingen; hier en daar mist; zwakke tot matige wind. in hoofdzaak tussen zuid en oost; de zelfde middagtempei*aturen als van daag of iets hogere 9 api'il. Zon op 5.58, onder 19.27. Maan op onder 7.48. 10 april. Zon op 5.56, onder 19.28. Maan op 1.05, onder 8.22. 11 april. Zon op 5.53, onder 19.30. Maan op 2.12, onder 9.07. 12 april. Zon op 5.51, onder 19.32. Maan op 3.06, onder 10.03. Laatste kwartier: 12 apx*il te 18.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 9 april 5.47 v.m. 18.21 n.m. 10 apx-il 6.25 v.m. 18.44 n.m. 11 april 7.05 v.m. 19.25 n.m. 12 april 7.52 v.m. 20.14 n.m. BROUWERSHAVEN 9 april 5.32 v.m. 17.56 n.m. 10 april 6.13 v.m. 18.37 n.m. 11 api*il 6.55 v.m. 19.21 n.m. 12 april 7.43 v.m. 20.14 n.m. Doodtij: 15 april. IIET WEEKOVERZICHT DE BILT. 8-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine depressie trok van daag via het Kanaal naar hel noord oosten. Ze veroorzaakte in ons land plaatselijk regen. Vei'wacht wordt dat de sloi*ing in een langzaam tem po over ons land zal trekken Aan vankelijk zal plaatselijk nog x*egen vallen 'bij overwegend zwakke ver anderlijke wind. In verband met de gi'ote vochtigheid van de lucht is verder de kans op mist in de nacht en ochtend tamelijk gi*oot. In het Waddengebied kan de mist haidnek- kig zijn. Later weidt de kans op op klaringen weer gxxyter. De middag- temperaturen zullen daarom morgen dezelfde zijn als vandaag of iets ho ger. In Scandinavië is het nog ta melijk koud. In de nacht komt er nog overwegend lichte vorst voor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1