V DE ZIERIKZEESCHE COURANT Een ruimtesiniulatiekamer Huidig woningbouwprogramma zal kunnen worden gerealiseerd DE PYROMAAN VAN RIDDERKERK De door stookolie aangetaste vogels Mig-jager stort neer boven West-Berlijn Oe Tliant is bezorgd over Rhodesië Fulbriglit over Amerika en Zuid-Vietnam Drietal provo's voor de officier BILT Rumoer in Frankrijk om film „De Non" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE D<>iul<-r<l;i*r 7 april 1U66 122ste jaurgung Nr. 19969 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h LakenmaQ Ochiman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ,,Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Rijk subsidieert kosten teervrij maken stramien Minister Bo<»aers optimistisch DEN HAAG, 6-4. Minister Bo- gaers is van mening dat het on danks de huidige kapitaalschaarste en ondanks het hoge rentepercenta ge mogelijk zal z(jn het huidige wo ningbouwprogramma te realiseren. Zijn vertrouwen is gebaseerd op het aantal thans in aanbouw ztfnde wo ningen, het aantal woningen waar voor ryksgoedkeuring of machtiging tot gunning is verleend en het aan tal huizen voor de bouw waarvan re- ele plannen in voorbereiding zyn. De minister zegt dit in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Wat de woningwetbouw betreft zegt de bewindsman dat het totaal aantal gunningsmachtigingen, inclu sief de beschikkingen en rijksgoed keuringen, in het eerste kwartaal van dit jaar bijna op hetzelfde ni veau ligt als dat van de overeen komstige periode van vorig jaar, toen een record bereikt werd. In het najaar van 1966 zal een nieuw woningbehoefte-onderzoek worden gehouden. Dit kondigt mi nister Bogaers aan in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. De resultaten van dit onderzoek en Ingezonden mededeling de ontwikkeling van de verhoudin gen op de woningmarkt zullen een belangrijke rol spelen bij de bepa ling van het percentage te bouwen woningwetwoningen, aldus de be windsman. Van de in 1965 voltooide woningen kwamen er 49.963 gereed in de wo ningwetsector, 28.411 in de premie sector en 36.653 in de ongesubsidi eerde sector. Op 1 januari van dit jaar waren er 148.466 wonigen in aanbouw, waarvan 79.298 woning wet, 30.964 premie en 38.204 onge subsidieerd. Over de industriële bouw zegt de bewindsman dat nu een produktic van 125.000 woningen per jaar bin nen reëel bereik gekomen is, aan moediging tot verdere expansie van de totale produktie capaciteit door middel van nieuwe maatregelen, niet noodzakelijk en zelfs niet gewenst De minister zegt ook iets over het onderwerp: vrijer beleid. Opheffing van contingenterings- en distributie maatregelen zal in het algemeen slechts geschieden op die terreinen en in die gebieden, waar inmiddels een redelijk overwicht tussen bouw capaciteit en koopkrachtige vraag naar gebouwen is ontstaan. Er zijn gemeenten die in aanmerking komen voor een invoering op korte termijn van grotere vrijheid. De eerste fase van het overleg met de colleges van Gedeputeerde Staten van de provin cies waarin die gemeenten liggen, is achter de rug. BriUant - schitterend bezit voor altijdl .ex# JUfteilcn V van Andel Hoogstraat 164-152 Beyerlondselaan 176 Rotterdam Ridder kerkse pyromaan slaat weer toe RIDDERKERK, 6-4. De Ridder- kerkse pyromaan, die vorig jaar in juni en juli vier of vijf branden stichtte heeft vermoedelijk opnieuw zijn slag geslagen door twee boerde rijen in brand te steken. Eén van de twee boerderijen, die van de gebrs. v. d. Hoek langs de rijksweg, is reeds twee keer eerder in vlammen opgegaan. De andere, van W. v. d. Waal, staat in het centrum van Ridder kerk. De brand in deze boerderij werd des nachts het eerst ontdekt. Het vuur greep met huizenhoge vlammen zeer snel om zich heen waardoor de bewoners met moeite konden worden gewekt. Het strodak leverde veel gevaar voor uitbreiding van het vuur op. De boerderij brand de geheel uit. ROTTERDAM, 6-4. De pyromaan van Ridderkerk, die in de nacht van dinsdag op wcensdag voor de zesde en de zevende maal zo luguber toe sloeg, heeft de politie en de justitie opnieuw tot actie gebracht. Urenlang hebben woensdag op het hoofdbureau van politie in Ridder kerk de officier van justitie uit Rot terdam, mr. I. H. van de Roemer, de hoofdinspecteur-korpschef van de Ridderkerkse gemeentepolitie, de heer J. Kooy, burgemeester C. J. van der Hoeven en deskundigen van het gerechtelijk laboratorium gepraat over de hernieuwde en zeer onaange name kennismaking van Ridderkerk met de pyromaan. Geen van de vier twijfelde eraan, dat de brandstichter van de afgelo pen nacht dezelfde is, die in juni en juli van het vorig jaar tot'vijfmaal toe brand veroorzaakte. „Nee, die branden van dinsdagnacht zijn be slist niet veroorzaakt door bliksem inslag of kortsluiting", zegt mr. Van Goudschat gevonden LOUISBURG, 6-4. Drie jongelie den in Louisburg in de Canadese provincie Nova Scotia beweren goud en zilver ter waarde van 70.000 dol lar te hebben opgedoken uit een 18e eeuws Frans schip dat in 1725 bij de Canadese kust is vergaan. Zij ver klaarden de ontdekking van de schat - voornamelijk munten - zeven maanden geheim gehouden te heb ben om de waarde te laten schatten. Zij hadden drie jaar lang onderzoe kingen verricht, onder meer in Fran se archieven. VLAARDINGEN. 6-4. Het be stuur van de dierenbescherming in Vlaardingen en omstreken, dat zich gespecialiseerd noemt op het ge bied van behandeling van vogels, die met olie in aanraking zijn ge weest, is in het geweer gekomen te gen de mededeling van het vogel- rampenfonds in Haarlem, dat op merkte, dat de vogels redelijk goed met een af wasmiddel (Pril van de Persilfabrieken) geholpen zouden kunnen worden. Dit bestuur raadt namelijk een ie der, die als gevolg van het aanspoe len van olie aan de kust van weste lijk Schouwen slachtoffers aantreft WEST-BERLIJN, 6-4. Een twee persoons straalvliegtuig van het Rus sische type Mig is woensdagmiddag neergestort in het Westberljjnse Soessenmeer waardoor de rivier de Havel stroomt. Er ontstond een reusachtige kero- 9mevlek, maar er deed zich geen explosie voor. De omgeving werd af gezet en via luidsprekers werd de voorbijgangers gevraagd niet te ro ken. Aan het reddingswerk namen brandweerlieden en kikvorsmannen deel. De laatsten wisten vast te stel len dat zich niemand in het veron gelukte toestel bevond. Men ver moedde dat de inzittenden nog bo ven oost-Duitsland het toestel had der. verlaten Engelse militairen beletten des avonds een Russische generaal en een twintigtal gewapende Russische militairen de plaats van het ongeluk 's-HERTOGENBOSCH. Een 150- tal zigeuners van de Westhiner-fa- milie en een bijna evengroot aantal Bosschenaren zijn woensdagmiddag getuige geweest van de teraardebe stelling van de 43-jarige Augustine Westhiner geboren Baba, die dezer dagen in het akademisch ziekenhuis te Utrecht is overleden. de Roemer, die de hernieuwde speur tocht naar de vermeende pyromaan leidt. Het vinden van de man, die nu al voor de zoveelste maal opschud ding veroorzaakte in het uit de klui ten gewassen Ridderkerk, is geen simpele zaak. „Er is geen enkel feit moeilijker te bewijzen dan brand stichting. Men moet de man als het ware met een benzineblik en luci fers in de hand betrappen", zegt de officier zorgelijk. Aardgas uit Noordzee LONDEN. 6-4. Shell en Esso heb ben op ongeveer 56 kilometer uit de Engelse oostkust een aardgasreser ve van „groot belang" aangeboord, zo heeft Shell als eerste resultaat van j de proeven met het uitstromen van het gas, waarbij maandag de vlam werd ontstoken, bekendgemaakt. Om omvang en belang van de re serve vast te stellen zullen nog meer proeven moeten worden genomen en boringen worden verricht. Met deze boringen zal zo spoedig mogelijk worden begonnen, waarbij gebruik zal worden gemaakt van de „Neptune 1", die op de locatie ligt, en de „Oriënt Explorer", die in Rot terdam voor dit werk in gereedheid wordt gebracht. Verwacht wordt, dat deze werk zaamheden verscheidene maanden zullen 'kunnen vergen. NEW YORK, 6-4. Secretaris-ge neraal Oe Thant van de V.N. heeft woensdag cp een persconferentie ge zegd dat de Britse regering nieuwe maatregelen tegen Rhodesië over weegt en dat sancties door de Vei ligheidsraad niet moeten worden uitgesloten. Oe Thant zei zich in toe nemende mate bezorgd te maken ever de ontwikkelingen in Rhodesië. Hij had het vraagstuk besproken met de voorzitter van de dekolonisa tie-commissie van de Verenigde Na ties. Oe Thant zei te verwachten dat de commissie verder gaande maatre gelen zal nemen. De secretaris-generaal achtte een spoedige vreedzame oplossing van de kwestie-Vietnam niet waarschijnlijk. onder de vogels, zich in verbinding te stellen met deskundigen en deze vogels niet zelf te behandelen, zelfs niet met Pril. Als deskundig op dit gebied noemt het bestuur de heer J. P. C. Boot uit Haamstede (voor Schouwen en Duiveland) en de centraalpost voor het waterweggebied (van Goeree tot Scheveningen) te Vlaardingen (tele foon (01898 5335) (Vlaardings dieren tehuis). Vanuit deze centraalpost wordt men dan verwezen naar het dichtst bijzijnde opvangcentrum, waar de vogels deskundig kunnen worden geholpen. te naderen. De militairen arriveer den in een autobus, maar zij kregen geen toestemming uit te stappen. AMSTERDAM, 6-4. De maandag avond gearresteerde 21-jarige Am sterdamse student Jan Metz, de vierde provo-topfiguur, die werd aangehouden i.v.m. de zg. subversie ve brief, is op last van de officier van justitie, mr. H. E. van Renesse, vrijgelaten. Bij het onderzoek door de centrale recherche is gebleken dat hij door toevallige omstandigheden niet had meegewerkt aan de samenstelling van „Provo" no. 7. Wel behoort hij tot de provo-groep. De justitie be schouwt genoemde brief als een ern stige vorm van opruiing. Heden (don derdag) ochtend zouden drie andere gearresteerde provo's, Roel van Duyn, Rob Stolk en Ruud Schimmel- penninck, voor de officier worden geleid en in de loop van de dag dooi de rechter-commissaris worden ver hoord, die daarbij zal beslissen of ze al of niet in voorarrest zullen blij ven. WASHINGTON, 6-4. Senator William Fulbright, voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrek kingen in de Amerikaanse Senaat en een tegenstander van de politiek van president Johnson inzake Vietnam, heeft gezegd dat het buitenlandse- h ul p pro gramma de Verenigde Staten in de oorlog in Vietnam heeft ge stort. Op een commissievergadering zei Fulbright woensdag dat hij voor stellen zou indienen om verdere hulp via internationale instanties te lei den teneinde het land in de toekomst voor soortgelijke situaties te sparen. Fulbright zei geschokt te zijn door de mening die volgens hem de minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, is toegedaan, namelijk dat de Ame rikaanse verplichtingen tot hulp in Vietnam interventie rechtvaardigen. David Bell, hoofd van het Ameri kaanse bureau voor hulpverlening, was het niet met Fulbright eens'. Hij zei dat de senator de woorden van Rusk verkeerd uitlegde. Bell vond Frankrijk draait bij ten aanzien van de „Kennedy-ronde" BRUSSEL, 6-4. Frankryk is in de Europese ministerraad in Brus sel plotseling bereid bevonden een zij het bescheiden stap goed te keuren om de onderhandelingen over de „Kennedy-ronde" weer op gang te brengen. Minister van buitenlandse zaken. Couve de Murville, die maandagmid dag bij de aanvang van de twee daagse vergadering van de zes lan den van de Europese Economische Gemeenschap nog aan absoluut voor behoud had gemaakt voor medewer king van Frankrijk daaraan, gaf de ze reserve tegen het einde van dc bijeenkomst op. Tot dat moment had hij krachtig het Franse standpunt gehandhaafd, dat van vorderingen in het vaststellen van een gemeen schappelijk standpunt van de „zes" voor de Kennedy-ronde geen sprake zou kunnen zijn, voordat meer werd gedaan om te komen tot een akkoord over de gemeenschappelijke finan ciering van het landbouwbeleid in de E.E.G. echter wel dat de Verenigde Staten hun buitenlandse hulp meer moesten zoeken in het steunen van interna tionale instellingen, doch dat spoed hier op praktische problemen stuitte. De tegenstanders in de Vietnamese oorlog spreken op het ogenblik niet dezelfde taal, zo zei hij. Kansen om tot vrede te komen had men voorbij laten gaan „en hetgeen in 1964 moge lijk was is dat heden niet meer". Als Indonesië zou besluiten weer tot de V.N. toe te treden, zou dat door alle leden worden toegejuicht. Oe Thant zei echter nog geen enkele officiële mededeling uit Djakarta te hebben ontvangen. Volgens de secretaris-generaal zou het „verstandig" zijn als vorm en werkwijze van bondgenootschappen als de NAVO zouden worden herzien om ze aan te passen aan de veran derde omstandigheden sedert hun oprichting. Na in de afgelopen dagen ge sprekken te hebben gevoerd met de Surinaamse regeringsraad en oriën- teringsbezoeken te hebben gebracht heeft minister-president, mr. J. M. L. Th. Cals op een persconferentie in Paramaribo zijn indrukken over Suriname weergegeven. UTRECHT. Dit is de eerste in Ne derland vervaardigde ruimtesiniu latiekamer, die dient voor het testen van onderdelen en instrumenten voor ruimtevaartuigen. In de kamer kan een druk gesimuleerd worden die overeenkomt met die op een hoogte van ca. 350 km, boven de aarde en temperaturen lot min 196 graden Celsius worden bereikt. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Optimisme is niet te koop, 'X. pessimisme krijgt men cadeau. WAT HOT PI PARIJS, 6-4. Het verbod van de film „De Non", die naar een in 1796 verschenen roman van Diderot is ge maakt, heeft in Frankrijk heftige be roering gewekt. De rolprent is twee maal door de filmcensuur vrijgege ven, maar beide keren greep de mi nister van voorlichting in. Deze kwestie, zonder precedent in de Franse filmgeschiedenis, wordt niet alleen in de kunstenaarswereld maar ook daarbuiten druk besproken De golf van protesten groeit uit tot een waar gevecht voor de vrije me ningsuiting. In alle bioscopen zal, naar de pro- duktieleider van de film, Georges de Beauregard, op een persconfe rentie bekend heeft gemaakt, een manifest worden aangeplakt dat is ondertekend door o.a. de filmacteurs Jean Paul Belmondo en Bernard Blier. de actrice Jean Seberg, de re gisseurs Jean-Luc Godard, Rene Clement en Claude Chabrol. de schrijfsters Francoise Sagan en Cla ra Malraux en verscheidene win- Kunstschilder kocht Reinbrandt-ets LEEUWARDEN, 6-4. De Leeu warder kunstschilder Jan Stroosma heeft op de Leeuwarder weekmarkt btf een opkoper een zeventiende- ecuwse ets gekocht, die vrijwel ze ker een originele Rembrandt is. Dc heer Stroosma kocht de ets, die tussen allerlei rommel lag, voor een rijksdaalder. De prent die in vn haveloos 'bruin lijstje zat is nog bij zonder gaaf. Enkele kunstkenners in Leeuwarden menen dat hier inder daad van een Rembrandt sprake is. De heer Stroosma is van plan de ets aan een nauwkeurige expertise door het Rijksmuseum te Amsterdam te laten onderwerpen. De ets geeft een voorstelling van Christus' prediking. naars van literatuurprijzen, bene vens vertegenwoordigers van de aca demie Francaise en de academie Goncourt, de uitgever Gaston Galli- mard en de directie van de nationa le vereniging van filmsclubs. Ook enkele vooraanstaande geestelijken hebben hun handtekening onder het manifest geplaatst. De „schat van St. Geran" gevonden PORT LOUIS, 6-4. Vier bewoners van Mauritius zijn er in geslaagd „de sohat van St. Geran" te vinden, een Frans zeilschip, dat in 1744 met man en muis op de koraalriffen van het eiland verging. De vier duikers heb ben al Franse en Spaanse zilveren munten naar boven weten te bren gen. Onder zand bedolven ontdekten zij voorts een twaalftal kanonnen, ankers en andere uitrustingsstukken. Margarine p.v. boter WASHINGTON. 6-4. Sinds vorige maand krijgen de in de Verenigde Staten gelegerde militairen marga rine in plaats van boter. Dit zou de schatkist zes en een half miljoen dollar per jaar besparen. De inten dance heeft nu ook opdracht gekre gen te bezuinigen op vlees en ham. Als compensatie krijgen de militai ren nu meer gevogelte, eieren en vis. Dc V.S. hebben de ontwikkelings landen in Afrika, Azic en latyns- Amerika er voor gewaarschuwd dat de wcreldbroodmand gevaarlijk leeg begint te raken en dat deze landen groter nadruk op dc vocdselproduk- tic moeten leggen. Veranderlijke bewolking Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking mei hier en daar enige regen en op enkele plaatsen mist; zwakke tot matige wind tussen zuid en oost; ongeyeer dezelfde middagtemperaturen. 8 april. Zon op 6.00. onder 19.25. Maan op 23.48, onder 7.22. Laatste kwartier: 12 april te 18.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 8 april 5.11 v.m. 17.36 n.m. BROUWERSHAVEN 8 april 4.56 v.m. 17.16 n.m. Doodtij: 7 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-4. De vooruitzichten voor de eerstkomende dagen wijzen in de richting van tamelijk zacht weer. Midden op de oceaan bevindt zich namelijk een zeer diepe en slechts langzaam bewegende depres sie, waardoor de winden boven West- Europa en het aangrenzende oceaan- gebied overwegend zuidwestelijk zijn Hiermee wordt voortdurend voch tige en tamelijk zachte lucht aange voerd. In de zuidwestelijke stroming kwam een regengebied voor, dat vanochtend het zuiden van ons land bereikte. In de komende nacht kan er. even als in de afgelopen nacht, weer plaatselijk mist ontstaan, de kans op regen is ook morgen niet geheel te verwaarlozen. Bij een autobusongeluk in het ge bied van Apurimac in het zuiden van Peru zijn 17 mensen om het le ven gekomen en 23 gewond. De auto bus stortte in oen ravijn, doordat de chauffeur ihet stuur omgooide om een ezei te ontwijken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1