Zaak betonmortelccntrale havenplateau wordt nog aangezien GEMEENTERAAD BRUINISSE Ingezonden mededeling r VOLOP KEUS, PRETTIGE PRIJZEN! Geslaagde ouderavond openbare school te Renesse BRUINISSE, 2-4. Op de ver gadering van de gemeenteraad, on der voorzitterschap van loco-burge meester W. van Gilst, zün verschil lende belangrijke zaken aan de orde gekomen, die de gemoederen nogal sterk bleken te beroeren. Fel werden de discussies toen punt 12 aan de orde kwam: het verzoek van de Kalkfabriek v h. van Dija en Co. N.V. te Dordrecht, inzake de uit gave in erfpacht van haventerrein ten behoeve van de stichting van een betonmortelccntrale. De firma van Dijk deed eerder (julf 1965) een aanvraag om aan de gemeentehaven een betonmortelcen- trale te vestigen, die toen door de gemeenteraad (tuk als men was op industrievestiging) werd ingewilligd. Het besluit werd naar Ged. Staten gezonden en door deze instantie goedgekeurd. In de gemeente zelf rezen echter grote bezwaren tegen vestiging van deze centrale en en kele gemeenteraadsleden zagen in dat zij wat overhaast hadden voor gestemd, zonder de konsekwenties daarvan dadelijk te overzien. Zij werden van voorstanders felle tegen standers. De firma van Dijk trok op 29 oktober zijn aanvraag in. Deze intrekking werd behandeld in de zelfde raadsvergadering waarin de goedkeuring van het betrokken ge meenteraadsbesluit aan de raadsle den werd meegedeeld. Het raadsbe sluit werd niet ingetrokken. Per 18 februari 1966 kwam de firma van Dijk en Co. terug op de intrekking van zijn verzoek, vandaar het be trokken agendapunt. Divergerende meningen De iheer de Koning (VVD) meende dat men de nieuwe aanvraag moet afwijzen. Stichting van eer. beton- mortelcentraile op de gemeentehaven "betekent dat men do gemeentehaven bederft. De loswal zal altijd bezet zijn door schepen van de fa van Dijk, het 'havenplateau wordt dras tisch ingeperkt zodat er geen ruimte ■meer is en werkgelegenheid wordt er 'door de mor tel centrale ook niet geschapen, het gaat allemaal machi naal, terwijl zand op de mosselvaar tuigen zal waaien. De heer de Ko ning is niet tegen een mortelcentrale te Bruinisse, maar hij is tegen een mortel centrale op de haven. De heer L. J. Hoogerheide (AH) is dezelfde mening toegedaan. Geen mortelcen trale op de haven als er een andere plaats is. Is er geen andere plaats dan wil hij het eenmaal genomen besluit van juli 1965 handhaven. Hij diende een voorstel in, om met een beslissing te wachten tot burgemees ter van de Linde uit het ziekenhuis ontslagen zal zijn. Hij meende name lijk dat burgemeester van de Linde een andere oplossing nastreef: en ook nog andere mogelijkheden weet. Die andere mogelijkheden moeten ■worden aangegrepen. Loco-burge meester van Gilst betwijfelde of dit juist is. Als het voorstel Hoogerhei de wordt aangenomen, betekent dit voor de firma van Dijk een wachttijd van minstens 2 maanden. De heer C. Kik meende dat er helemaal geen besluit meer behoeft te worden ge nomen. Er is een 'besluit van juli 1965, dat is nog steeds geldig. Ook wethouder, van de Velde is een te genstander van wachten; het ge meenteraadsbesluit is er. Het moet onverwijld worden uitgevoerd; het is een gemeentebelang dat de mor telcentrale er komt De gemeente heeft het haven- en kadegeld dat v. Dijk zal inbrengen hard nodig. De heer Hoogerheide handhaafde zijn voorstel, maar loco-burgemeester van Gilst betoogde, dat ook b. en w. in zijn huidige samenstelling kan be kijken of er andere mogelijkheden zijn. Wethouder Jumelet (CH), het •minderheidsstandpunt van het col lege vertolkend, waarschuwde ern stig geen overhaaste stappen te doen. Als de firma van Dijk vergunning meet worden gegeven, dan zeker niet op de voorwaarden die in augustus zijn gesteld, maar daar zit voor hem het knelpunt niet. „We moeten met zijn allen er aanwerken 4e beton mortelccntrale van de gemeenteha ven weg te houden, want die hoort daar niet". Spreekt het dan niet tot de raadsleden, dat zowel te Middel- harnis als te Zierikzee. de eisen die voor het vestigen van een mortel- centrale op een bepaalde plaats langs de haven, zo waren dat de firma van Dijk weer naar Bruinisse terug komt? Maar dat betekent, zoals ook de heer de Koning al heeft gezegd, dat de gehele haven wórdt bedorven en niet alleen het esthetisch aanzien. De eerste strop hebben we al te pak ken". De VISTO 1966, de grote visserij tentoonstelling ,was in Bruinisse ge dacht, maar kon hier niet terecht omdat we in bespreking waren met de mortelcentrale. Deze tentoonstel ling gaat nu naar Zierikzee. Ieder jaar lopen er meer plezier jachten binnen, die hier hun inko pen deen. Dat komt ten goede aan de middenstand. Dat zal afgelopen zijn, als ze zien dat er een mortel centrale staat, varen ze voorbij. De zware wagens van de mortelcentrale zullen havenplateau en toegangswe ger. stuk rijden, ze zal zoals ook dhr. de Koning 'heeft betoogd een zo groot gedeelte van de 'haven voor zich op eisen, dat de loswal geheel door van Dij'k en Co. in beslag zaj worden ge nomen en niet alleen de loswal, ook "het havenplateau. De mortelcentrale is te vergelijken met het bekende koekoeksjong dat alle anderen uit het nest duwt Andere bezwaren De machinefabrieken zijn niet goed meer te bereiken, de jachtenbouwe- rij van Van Duivendijk komt nu al in het gedrang en de plannen voor vestiging van een tankinstallatie voor 'de oliebond „Onderling Belang" kan wel worden afgeschreven. Hoe zullen 'de grote tankauto's die 'daar komen tanken straks nog kunnen draaien of manoeuvreren. En voor het houten beursje waarin nu de be jaarden een gezellig zitje hebben zet men een 18 meter hoge silo neer, met een doorsnee van 9 meter. De uitkijk op het water wordt dan totaal ont nomen. Honderden inwoners van Bruinisse 'hebben tegen de vestiging afgelopen zomer geageerd. Hij be grijpt niet 'dat hierover eenvoudig niet meer wordt gesproken. Het zand en het grind komen tot aan de dijks- kruin te Liggen. Veel zand en veel grind zal op de rijweg naar de Gre- velingendam terecht komen, dat kan ongelukken veroorzaken. En ten slotte zal het zand opwaaien en veel ongerief veroorzaken voor de omwo nenden. Wel een mortel centrale te Bruinisse, maar niet op de gemeen te haven. Zo betoogde de wethouder. De heer van de Velde verweet de heer Jumelet dat hij spreekt „als een kip zonder kop". Middelharnas en Zierikzee waren voor de firma van Dijk minder aantrekkelijk dan Brui nisse. Ook de andere argumenten van Jumelet snijden geen hout. De discussie werd hierna tamelijk hef tig. Jumelet zei dat van de Velde niet weet wat 'hij zegt. Als er ge steld wordt 'dat de mortel centrale naar de werkihaven, dan zegt van de Velde, dat 'brengt schade toe aan de recreatie, maar om de schade aan de eigen bewoners van het dorp en aan de schade 'die men ondervindt als er geen jachten meer in de gemeente haven komen, denkt hij niet. De voorzitter greep in en goot olie op de discussiegölven door voor tè stellen punt 13 van de agenda terug te nemen om b en w. gelegenheid te geven zich nader te beraden over andere mogelijkheden, waar door de heer Hoogerheide op werd ge doeld. Nieuwe gemeentevlag Veel vrediger verliepen de bespre kingen over de nieuwe gemeente- vlag. Het oude college van b. en w heeft zich op het standpunt gesteld dat er ter gelegenheid van het 500- jarig bestaan dat we in 1968 gaan vieren een goede gemeentevlag moet zijn. Men heeft een oude vlag ontdekt in de kamferkist, die voor de oorlog wel schijnt te zijn gebruikt, aldus ge meentesecretaris de Groot, maar die toch veel weg had van een lappen deken en waarop het gemeentewa pen ook onjuist- is weergegeven Vandaar dat men wilde streven naar een verantwoorde vlag, die door de heer Thurmer uit Vlaai-dingen is ontworpen. De heer de Groot zette de motieven die de heer Thurmer heeft gebruikt bij zijn ontwerp uit een. Dat het hert uit het gemeente wapen zou zijn afgeleid van de fa milie van Hetsbeeke wordt betwist. Met de stem van de heer Kik te gen, die de oude vlag ook goed vindt, werd het ontwerp aangenomen en zal worden doorgezonden aan de Ho ge Raad van Adel. Hierna sluiting. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GRONINGEN. Vrijdagmiddag is in het Helperdiep in Groningen bij het terrein van de voormalige „Ra- henaupt kazerne" het lijkje gevon den van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht. AMSTERDAM. Sint Nicolaas zal dit jaar op zaterdag 19 november zijn intocht in Amsterdam houden. De stoet zal ditmaal als motto heb ben: Sinterklaasfantasie. DEN HAAG. Z.K.H Prins Bern- hard zal maandag 25 april a.s. in Rotterdam de officiële opening ver richten van het-eerste internationale A.I.T.-congres over openluchtrecre- atie. SCHIPHOL. De minister van so ciale zaken en volksgezondhed, dr. G. M. J .Veldkamp, is van Schiphol naar Turkije vertrokken voor de on dertekening van het Nederlands- Turks verdrag inzake sociale verze kering. DOORN In de 'kring van het zie kenfondswezen ziet men de eerste januari van het volgend jaar, de dag waarop 'de wet zware geneeskundige risico's in werking treedt, niet zon der bezorgdheid tegemoet. Men vindt de tijd te kort cm alle voorbereiden de maatregelen te treffen. SCHIPHOL. De gouverneur van Suriname, mr. H. L. de Vries, is met zijn echtgenote op Schiphol gearri veerd voor een routinebezoek aan Nederland. DEN HAAG. De minister van ver keer en waterstaat heeft besloten de spoorbrug over de Oude Maas bij Dordrecht, die een grote hindernis vormt voor het scheepvaartverkeer te verbeteren. Daartoe zal het be staande draaiend gedeelte in de brug worden vervangen door een hefbrug. Eind 1969 moet dit karwei klaar zijn. UTRECHT. In een Utrechts zie kenhuis is de 83-jarige heer H. Vis overleden aan de verwondingen die hij opliep toen 'hij in zijn huis in Vinkeveen van de trap viel. EDE. De 25-jarige E. J Gilles uit Barneveld is in het Julianazieken- •huis in Ede overleden aan de ver wondingen, die hij eerder had opge- lop entoen hij op de Edese weg in Wekerom met zijn bromfiets tegen een personenauto botste. Hij werd met een schedelbreuk naar het zie kenhuis in Ede vervoerd. VLAARDINGEN. In de Koningin Wil'helmina haven te Vlaardingen is het stoffelijk overschot opgedcegd van de schipper van het binnenschip Marga uit Rotterdam, de 48-jarige A. de Boer. De man is vermoedelijk bij 'het aan 'boord gaan van zijn schip gevallen en in het water terecht ge komen. RENESSE, 3-4. Uit het jaarver slag van de penningmecsteresse, me vrouw Kcstense-de Vos, uitgebracht in de dezer dagen gehouden ouder avond van de o.l. school te Renesse, bleek een lichte teruggang van de financiële middelen. In de kas is evenwel nog een ba tig saldo aanw'ezig. Als leden van de kascommissie werden de heren J. W. de Jonge en P. Verton benoemd. Met algemene stemmen werd hier na het voorstel van de oudercommis sie aanvaard om de jaarlijkse bijdra ge van f 1,- op f 2,50 te brengen. Het hoofd van de school, de heer J. H. Blom, gaf hierna een bondig over zicht van de in het afgelopen jaar ontwikkelde aktiviteiten. Het feest op 5 mei, dat grootser van opzet was den in het verleden, was buitenge woon geslaagd. Ook dit jaar, Konin ginnedag 30 april, zal men weer de beschikking kunnen krijgen over de terreinen van slot Moermond' waar vorig jaar met succes een speurtocht met opdrachten werd georganiseerd. Ondanks de verre reis naar Schip hol heeft de schoolreis volkomen aan de verwachting beantwoord. Bijzon der leuk voor de kinderen van de hoogste klassen was het kamperen in de jeugdherberg „Klavervelden" te Bergen cp Zoom. Woorden van hartelijke dank richtte spreker tot mevrouw Lodewijk-Hoogenboom en de heer H. Wakkee voor de mede werking welke door hen hierbij werd verleend, alsmede tot de heer S. Hart die geheel gratis voor het vervoer van fietsen naar Zijpe had Zorggedragen. Ook dit jaar ligt het weer in de bedoeling dat de hoogste klassen in deze jeugdherberg gaan kamperen. De heer Blom bracht hierna naar voren dat het invoeren van de eind- les indertijd een goede greep is ge weest. Dé avonden, waarbij ook de ouders aanwezig zijn, zijn bij zonder- prettig en worden door de kinderen uitermate op prijs gesteld. Voor de eerste maal werd de leerlingen bij het jongste afscheid aan de school een herinneringstegel aangeboden. Vierde leerkracht Met de aanstelling van mej. v. Hoorn kwam de school in het bezit van een 4e leerkracht. De heer Blom stelde vast, dat de Igroei van de school gestadig voortgang vindt. In de huidige situatie zal de heer J. L. Kristelijn volgend jaar een klas krij gen van 47 leerlingen, wat zeker geen aanbeveling verdient. Men is dan ook genoodzaakt zich te bezin nen op een andere klasse indeling. Met de huidige groei zal het niet eens zo lang duren totdat een 5e leerkracht moet worden aangewor ven. Met de huisvesting van de leer lingen is het, nu de school te klein geworden is, minder rooskleurig ge steld. Met bemiddeling van het ge meentebestuur heeft men beslag kunnen leggen op de bovenzaal van het Dorpshuis, waar thans de heer H. Wakkee met de 2e klas in onder gebracht is. Hoewel deze situatie niet ideaal is te noemen was het onder- de gegeven omstandigheden nog de beste oplossing. Het St. Nicolaas- feest in de bovenzaal van het D orps- huis noemde de heer Blom uitste kend geslaagd. Dank bracht hij aan het gemeentebestuur voor de mede werking welke bij het onderwijs wordt gegeven. Leerstoornissen De schoolarts, dokter P. W. J. Vo gelaar hield vervolgens een inlei ding over „leerstoornissen bij de leerlingen". De le en 2e klas noemde hij verreweg de belangrijkste, maar ook de moeilijkste klassen. In de meeste gevallen is het voor een leer ling beter in een van deze klassen te doubleren, dan later in de 3e of 4e klas. Uit de onderzoekingen is ge bleken dat de leerstoornissen ten laanzien vlan gehoor- en gezichte- stoornissen uiterst gering zijn, daar zij in totaal 1 °/o bedragen. Wanneer een kind tweemaal heeft moeten doubleren, kan hij of zij naar is vastgesteld toch een goede leerling zijn op de L.T.S., huishoudschool of Lagere Landbouwschool. Weinig be vorderlijk voor de kinderen vond hij de globalisatiemethode van vóór de oorlog, welke op enige uitzonderin gen na bijna aan alle scholen is af geschaft. Funest voor jonge kinde ren noemde dokter Vogelaar ook de z.g.n. Amerikaanse leermethode, wel ke door hem boerenbedrog werd ge noemd. Belangrijk is het aankweken van een zekere zelfstandigheid van het kind voor hij naar school gaat door het zichzélf te laten kleden, wassen enz. Zeer groot is de invloed welke door de ouders op de kinderen wordt uitgeoefend. Dit geldt vooral ten aanzien van de gevoelsstoornis- sen welke veel Worden geconstateerd Aan het slot bracht de heer Braber dokter Vogelaar dank voor zijn leer zame causerie naar aanleiding waar van door de aanwezigen een aantal vragen werd gesteld. In verband met het feit dat de heer J. L. Kristelijn 20 jaar aan de school te Renesse is verbonden, werd hem voor zijn tuin een Toverhazelaar aangeboden door de voorzitter van de oudercommissie. Burgemeester H. P. Everwijn sprak woorden van waardering en hulde tot de kinderen, helpers en helpsters voor de wijze waarop zij de revue „Zet 'm Op" tot stand hebben we ten te brengen. Deze wijze van on derwijs vond hij zeer belangrijk, daar het motto „jong geleerd, oud gedaan" hier zeker van toepassing is. Het schoolprobleem heeft bij het gemeentebestuur de volle aandacht. De burgemeester dacht niet dat het nog 6 of 7 jaar zou duren voor tot de bouw van een nieuwe school kan worden overgegaan. Van de oor spronkelijke bedoeling om deze aan de Zeeanemoneweg te bouwen is af geweken. Het ligt nu in de bedoeling de school onder te brengen in het uitbreidingsplan Kromme Reke. De burgemeester sprak tenslotte woor den van dank tot 'het onderwijzend personeel voor de wijze waarop zij zich in het afgelopen jaar van hun taak hebben gekweten, waarin hij ook de oudercommissie betrok. Gebit op de loop BOLTON (Engeland), 4-4. Le den van de plaatselijke ge zondheidscommissie van Bol ton moesten even glimlachen toen zij de aanvrage voor een kosteloos nieuw gebit lazen, waarin stond dat de muizen met het oude op de loop waren gegaan. Nu vragen zij zich echter af of de man toch nog gelijk gehad heeft. Wani zowel irt Engeland als uit hel bui tenland zijn nu al verscheide ne brieven ontvangen waarin staat dat muizen en ratten een vreemde voorketir voor valse gebitten lonen. Een Duitse landarts 'schreef dat hij in een rattenest onder de vloer van zijn kliniek valse tanden had gevonden, een Canadese mis sionaris vond het gebit van een dokter terug in de muur van een Nigeriaanse hut. Een Amerikaanse huisvrouw in Il linois zag muizen met haar ge bit wegtippelen nadat zij die avond gesnoept hadHet gebit van een Engelsman verdween in de nacht nadat hij in een hotel kaas had gegeten. Voor 45 jaar... ZIERIKZEE, ln de aorifrcil „Ons Genoegei{" hield de federatie „Schou- wen-Duii'eland" van den Bond voor Staatspeqsionneering haar algemene vergadering, die goed bezocht was. ELLEÜEET. De zangvereniging „V.Z.O.S" uit Renesse gaf onder leiding La tl de heer L. Oosterling in de zoal rati de heer J. de Roo voor een vrij'alrijk opgekomen publiek een uitvGzring. Een welverdiend ap plaus kregen de mooie zangnummers „De Starrenhemel'* en „Eendracht maakt macht". ZIERIKZEE. Deze week zal de gymnastiekvereniging „Rust Roest", onderafdeling van „Volksweerbaar heid" alhier, een uitvoering geven onder leiding van haar eminente di recteur de heer N. J. Visser, ZIJPE. Hotel „Zijpe" is aangesteld als bonds hotel van de A.N.W.B. WESTENSCHOUWEN. Op de Neeltje Jans Roggeplaat strandde de Engelse barge „Olive May", kapt. Wenbow, ledig van Dover naar Ant werpen. De bemanning is nog aan boord, men hoopt met hoog water vlot te komen. DREISCHOR. Onder belangstelling van een 60-tal leden vergaderde onze Groene Kruisvereniging. Voor de cursus „Eerste hulp by ongelukken" hebb enzich 21 heren en 22 dames gemeld. DREISCHOR. De heer Sietema hield ook hier voor een groot aantal belangstellenden (o.w. vele vrouwen) een lezing met lichtbeelden over het geitenras. ZIERIKZEE. Aan de Scheepstim- merdijk alhier is een aanvang ge maakt met de bouw van een villa in gewapend beton, de eerste van zo danige constructie op ons eiland. Hel Perzische blad Kayhan wist maandag te melden dat zware ge vechten aan de gang zijn tussen Iraakse regeringstroepen en opstan delingen. „FZitse/r" uit het buitenland MOSKOU. De Russische kernon derzee beften zijn bewapend met krachtige kemraketten die doelen cp duizenden kilometers afstand kunnen raken en met torpedo's die met kernkoppen zijn uitgerust, zo schrijft de bevelhebber van de Rus sische zeestrijdkrachten, admiraal S. G. Gorsjkov, in „Rode Ster", het blad van de Russisc'he strijdkrachten LAUSANNE. Op 73-jarige leeftijd is zondagochtend in Lausanne over leden de Italiaanse autocarrosserie- bcuwer Giovanni Battista Pinin- Farina. ROME. De Italiaanse ziekenhuis artsen zijn maandagochtend voor vier degen in slaking gegaan. Alleen spoedgevallen worden in die periode behandeld SEOEL. De Zuidkoreaanse oppo sitie in 'het parlement heeft de rege ring ver-zocht af te zien van 'het zen den van nieuwe Zuidkoreaanse troe pencontingenten naar Zuid-Vietnam, met het oog op de ontwikkeling van de politieke toestand aldaar. SAIGON. De ontploffing van een landmijn die was geplaatst in het gemeentehuis van het dorp Hoa Long op 20 km. ten zuiden van Saigon, heeft aan zeven Vietnamese burgers (het leven gekost, ter-wijl er één ge wond werd. NEW YORK. De Indiase premier, mevr. Indira Gand'hi, heeft in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie gezegd dat India veront rust is door de nauwere betrekkin gen die Pakistan met China onder houdt en door het aanvaarden door Pakistan van Chinese militaire hulp. Ze zei te vrezen dat deze hulp mo gelijk tegen India gebruikt zou wor den. DJAKARTA. Indonesië zou bui tenlandse economische hulp zonder politieke voorwaarden van alle lan den verwelkomen, zo heeft de Indo nesische vierde vice-premier, sultan Hamengkoe Boewono, maandag in Djakarta verklaard. MADRID. Een henderdtal Madri- leense vakbondsleiders zegt in een manifest aan drie-en-veertig hoog geplaatste kerkelijke en regerings functionarissen, 'de onder officieel toezicht staande vakverenigingen te verwerpen en het recht van staking, vrije vereniging, meningsuiting en vergadering te eisen. BRUSSEL. De Belgische en Neder landse ministers van buitenlandse zaken, prof. P Harmei en mr. J. M. A. H. Luns. 'hebben maandagmiddag in Brussel besprekingen gevoerd. Het overleg ging vooraf aan de mi nisterraad van de Europese Econo mische Gemeenschap. WASHINGTON. Achttienhonderd namen van mensen die gevaarlijk worden geacht voor de veiligheid van president Johnson staan op een lijst van de Amerikaanse geheime dienst. Officieel worden zij betiteld als „de iets grotere risico's voor de veiligheid van de president". Hun aantal is meer dan verdrievoudigd sinds de moord op president Kenne dy, in november 1963. STOCKHOLM. Een DC-8-straal- vlic-gtui'g van Scandinavian Airways System met tachtig passagiers aan boord verloor maandagochtend bij het opstijgen in Kopenhagen een neus wiel, maar kon op het vliegveld van Stockholm 'behouden aan de grond worden gezet. ROME. Tussen mei en decern bei- van dit jaar moeten 239 Europese en Amerikaanse missionarissen en vrouwelijke religieuzen Birma ver laten, aldus is door het pauselijk in stituut voor de buitenlandse missiën in Milaan vernomen. Enige dagen geleden 'hebben de bisschoppen in Birma de uitwijzingsorder van de regering, zonder nadere opgave van redenen, ontvangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4