Vraag de nieuwe, kleurrijke "aankleedfolder" van Delana DE GOUDEN HORDE Te Zierikzee werd jaarvergadering van S.D.K.B. gehouden Hoog bezoek uit Rotterdam en Huil (Engeland) aan Zierikzee Eis de originele ceta^üMT buitenbijts ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 april I960 Nr. 19968 Bij uw winkelier. Dan kunt u meteen die vele prachtige modellen bewonderen uit Dclana's nieuwe collectie gebreide kleuter- en kinderkleding! moeras gevonden naar de plek aan de Ri- vier-met-de-grote-naam waar ons kamp lag. Hij, hij.ze aarzelde. „Ga verder!'' drong Aram kalm aan. „Hij wilde mij dodenmaar hij heeft zijn mes in de rivier geworpen en staat nu weer aan onze leant". „Wat gebeurt hier?" onderbrak haar plotseling de Leeuw van Bashra, die door zijn krijgslieden gewaarschuwd was en nu naderbij trad. „Wat voert u naar de ber gen, bruid van mijn broeder Aram?" „Agua zal de Gouden Horde hel moeras inlokken. Hij gaf mij opdracht u te waar schuwen uw manschappen op te stellen dara waar het moeras aan de rivier grenst. Vlugen maak spoed en wreek de dood van mijn echtgenoot", stamelde Perguyc. En niet voor niets drong zij op spoed aan. want reeds naderde Agua, de slimme, gevolgd door de duizenden krijgslieden van Chamag Chan, de rand van 't uitgestrekte moerasgebied Ingezonden mededeling In Val 'd'Isère (Frankrijk) worden drie mensen vermist na een sneeuw- storting op de 2551 meter hoge berg Solaise. Het Zierikzeese „Rust Roest" staat er goed voor ZIERIKZEE, 2-4. In het „Huis van Nassau" werd de jaarvergade ring van de plaatselijke gymnastiek vereniging „Rust Roest" gehouden. De beide aftredende bestuursleden mevrouw A. E. van Urk-Schot en de heer J. Verwijs werden beiden her kozen. In de vacature van mej. A. Murk werd als nieuw bestuurslid ge kozen mej. J. N. van der Schelde. Uit het financieel verslag over 1965 van de penningmeester de heer J. Verwijs bleek dat de financiële toe stand van de vereniging zeer gezond is, ondanks dat vrij belangrijke uit gaven werden gedaan voor aanschaf van materiaal voor de signaalafde ling. Een kascommissie bestaande uit mej. J. N. van der Schelde en de heer W. Wilbrink had de kas en boeken gecontroleerd en in orde bevonden. De voorzitter de heer T. C. Hek man prees de sportieve wijze waar op de laatste veertien dagen de on derlinge kampioenschappen werden gehouden. Een bijzonder woord van waardering sprak hij aan het adres van de juryleden voor de wijze waarop zij hun taak vervuld hebben. Uitvoerig werd gesproken over de te Zierikzee te organiseren sport week. In' verband met de vele eve nementen in juni (VISTO 1966 van 8 tot 18 juni, Avondvierdaagse van 20 tot en met 23 juni), en mede ge zien het feit dat de schoolvakanties reeds op 1 juli aanvangen dit jaar, werd besloten dit jaar af te zien van de gebruikelijke openluchtuitvoering op het Havenplein. Her organiseren van !een openluchtuitvoering voor 8 juni werd om technische redenen niet mogelijk geacht. Voorts vallen in die periode nog de 25km mars en de Wandelmars te Brouwershaven. In de vergadering konden verder weer een aantal nieuwe leden (boven de 16 jaar) worden geballoteerd. Door een omzetting van de oefen avonden zal getracht worden een aantal adspirant-leden, die reeds ge ruime tijd op een wachtlijst staan, tot de vereniging toe te laten. Na de pauze werden instructiefilms vertoond over „vrije oefeningen voor dames" en „trampoline-springen". b Secretaris-generaal Oe Thant zal eind april een bezoek aan president de Gaulle brengen. Hij doet dit tij dens zijn verblijf in Europa, van 25 april tot 5 mei. Behalve Parijs zal het hoofd van de Volkerenorganisatie ook Londen en Geneve aandoen. b Een Newyorkse beursmakelaar, die als gevolg van een operatie aan zijn ruggegraat aan beide benen ver lamd is, heeft bij uitspraak van een juryrechtbank een half miljoen dol lar schadevergoeding gekregen. n In een Indiaans reservaat op het eiland Parry Sound in de Canadese provincie Ontario zijn zaterdag bij een brand in een houten huis negen kinderen en twee volwassenen om het leven gekomen. 81. „Vrouwe Perguye!" riep Aram nog maals verbaasd uit. Dan schoot hij snel toe en hielp het dodelijk vermoeide meisje uit het zadel. „Oh, AramIn haar opwinding ver gat Perguye de aanspreektitel „messire", maar de avonturier sloeg er nauwelijks acht op. „Wat is er gebeurd? Wat brengt u hier?" vroeg hij dringend. „Agua! Agua was naar de Gouden Horde overgelopen. Hij heeft een weg door het ZIERIKZEE, 4-4. In de nog wat winterskille Schutterszaal van het stadhuis, vond maandagmorgen een hartverwarmende ontvangst plaats van een Rotterdam-Engels gezel schap, dat - zo vroeg nog in de week - Zierikzee (officieel) wist te vinden. Onder de gasten bevonden zich bur gemeester W. Thomassen van Rot terdam en de gemeentesecretaris, een viertal wethouders van de Maasstad, de lord mayor van Huil, miss Anne Major met een aantal stadgenoten en de Council General van Engeland mr. May. Het gezelschap werd bü het betreden van Zierikzee begroet door de stadsvlaggen van de drie steden, die bij dit interessante be zoek waren betrokken. Zij woeien aan het Kraanplein en na dit fleu rige visuele welkom, werd de kof fie gebruikt in „Mondragon", waarna (de gasten arriveerden per bus), men spoedig nadien het stadhuis bereik te, in de hal waarvan de loper lag uitgerold. Rotterdam en Zierikzee Loco-burgemeester H. Koevoets - met wethouder mr. K. A. Keuning aanwezig - richtte zich in het En gels tot de gasten, gewagend van d'e grote eer voor Zierikzee van dit ho ge bezoek. Hij wees op de oriëntatie van deze streek op Rotterdam en de geografisch bepalende factor (Noord- Zeeland-Randstad Holland), die mede aanleiding gaf tot de bouw van de Oosterscheldebrug. Het is mede een bewijs van de enorme invloed, die er op de korte en verdere omgeving uitgaat van de wereldstad Rotterdam In zijn eenvoudigste vorm ziet men dit aan de toeristenstroom uit Rot terdam, die Schouwen-Duiveland be zoekt en anderzijds de pendel op de Maasstad. Met name op het punt van de recreatie gaat Schouwen- Duiveland een steeds grotere rol spe len. Tegen deze achtergrond gezien, zei de loco-burgemeester dat de ge meente Zierikzee. het Rotterdamse bezoek hogelijk waardeert. Relatie met Engeland In zijn hartelijk welkomstwoord betrok hij ook de Engelse gasten. Te ruggaand in de historie herinnerde hij aan de bezetting door een En gelse vloot. Meer recenter en directer sprekend is de relatie met Hatfield, waarmede Zierikzee een „twinning" heeft aangegaan. Herinnerd werd verder aan de genereuze hulp, die de gemeente Rotterdam heeft verleend bij de restauratie van Zierikzeese monumenten. Een voor., de hand liggend ge schenk, dat de loco-burgemeester had meegebracht was dan ook een fraaie groot-formaat-foto van de stadhuistoren. Een kennelijk verras te burgemeester Thomassen, zegde gaarne toe deze foto een goede plaats te geven in het Rotterdamse stadhuis Ook de burgemeester van Huil ont- V.l.n.r.: burgemeester W. Thomassen, loco-burgemeester H. Koevoets en de vrouwelijke lord mayor van Huil, miss Major. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ving een exemplaar van deze - lang zamerhand beroemd geworden - plaat, zulks als herinnering aan dit bezoek aan Zierikzee. De lord mayor van Huil reageerde hartelijk op de welkomstwoorden en het ontvangen foto-geschenk. Miss Major bleek als eerste burgeres in Huil een merkwaardige funktie te bekleden, n.l. die van „Admiral van de Humber". Daartoe heeft zij toe gang tot de zeer exclusief mannelij ke club van het Trinity College. Zij dankte voor de keurige ontvangst te Zierikzee en sprak haar goede wen sen voor welvaart en voorspoed uit voor de Zierikzeese bevolking, ook burgemeester Thomassen sprak - eveneens in het Engels - hartelijke dankwoorden aan het adres van het gemeentebestuur. Hij herinnerde aan een bezoek in 1949 aan Zierikzee, toen hij door (wijlen) wethouder R. Gerritsen in het stadhuis werd rondgeleid. Na de ze wederzijdse van waardering ge tuigende speechjes, werd de ere-wijn geserveerd en verbleef het gezel schap nog enige tijd in de Schutters zaal, waar heel wat viel te zien, dat zowel de Rotterdamse en Engelse harten toesprak. Ger. Kerk BRUINXSSE. Ds. G. den Heeten, gereformeerd predikant te Bruinisse zal op 10 juli 1966 intrede doen te Rotterdam-I Jss elm onde, na beves tigd te zijn door eijn plaatselijke col lega ds. P. van der Spek. Met ds. .den Heeten is de derde predikantsplaats (bezet. De 'gemente telt in de naaste toekomst plm. 3000 zielen. Ds. A. Verschoor uit Vlissingen hoopt in mei a.s. intrede in Rotterdam-IJs- selmonde te doen als tweede predi kant. Met de 'komst van ds. den Heeten is deze gemeente geheel voorzien. Ontvangst in Schutterszaal Volgenil jaar juniorencompetitie ZIERIKZEE, 2-4. In üe bovenzaal van het Huis van Nassau te Zierik zee hield de Schouwen-Duivelandse Korfbal Bond in de afgelopen week de jaarvergadering waarvoor van de a(jde der verenigingen uitstekende belangstelling bestond. In zijn wel komstwoord richtte de voorzitter de heer J. H. v. d. Zande zich in het bij zonder tot de afgevaardigden van de vereniging S.D.O. uit Anna Jacoba- polder en de vertegenwoordigers van de K.B.G.O. de heer G. Poortvliet. In zijn openingswoord vroeg de voorzitter zich af of er in het be stuur geen zekere sleur ontstaat met als hoogtepunten het afwikkelen van de competitie en het spelen van het vertegenwoordigend twaalftal. Een teken aan de wand noemde hij het dat de verenigingen DES en Renesse, welke nog met wisselend succes aan de microccmpetitie heb ben deelgenomen, straks niet aan de competitie zullen deelnemen. Dit geeft wel eens het gevoel dat wij aan het insluimeren zijn. De voor zitter vroeg zioh af of de jeugd nog plichtsgevoel kent tegen over een bestuur. Krijgen zij van dit bestuur daadwerkelijk een kans cm ook deel uit te maken van dit bestuur? Waar schijnlijk verdient het aanbeveling volgend seizoen over te gaan, in sa menwerking met de KBGO, tot het vormen van een junioren competi tie (16-19 jaar). In tegenstelling met vroeger jaren wordt er van het on derwijzerskorps maar weinig steun meer ontvangen. De door de SDKB georganiseerde jeugdleiderscursus trok een behoor lijk aantal deelnemers maar nog meerderen lieten verstek gaan, wat zeer zeker te betreuren viel. Terug gang in de SDKB achtte de heer v.d. Zande niet nodig daar met enige moeite het moet kunnen lukken om ledenwinst te boeken. Als voor beeld stelde 'hij de vereniging SVO WK te Ouweikerk die na een diepte periode weer langzaam maar zeker aan 'het terug komen is. Verheugend noemde hij de grote deelname van de zijde der KBGO aan dp micro competitie en de op handen zijnde zomer ccmp eti t i e Van het door het bestuur aan de verenigingen gedane voorstel om hun vergaderingen te mogen bijwo nen om te kunnen peilen wat er in de verenigingen leeft is weinig te recht gekomen daar de uitnodigin gen hiervoor nog nimmer zijn ont vangen. Onder 't punt mededelingen deel de de voorzitter mede dat het in de bedoeling ligt gedurende de te Zie rikzee te organiseren sportweek uit te komen tegen het team van ZKB. De vereniging SDO welke geduren de vijf jaar lid is geweest van de CKB en thans lid is geworden van de KNKB werd met algemene stem men als lid toegelaten. Het jaarverslag Uit het jaarverslag van de secre taris de 'heer A. P. Drijgers bleek dat in het afgelopen jaar het bestuur 12 maal 'bijeen kwam, terwijl twee algemene vergaderingen plaats von den en één vergadering van de 'be stuursraad. Een aantal besprekingen met het KBGO bestuur vonden plaats. Om terzijnertijd tot een fu sie te kunnen komen werd een commissie bestaande uit drie per sonen van iedere bond samengesteld welke regelmatig bijeen 'komt. Met uitzondering van de techni sche commissie en de kascommissie fungeren de andere commissies niet naar wens. Door de bestuursleden zal de taak van al deze commissies worden overgenomen. Uit de fusie tussen Burgh en Zeemeeuwen kwam een sterke vereniging (D.F.S.) te Draion vestje. Maten 104-146 v.a. f. 9,95. Ingezonden mededeling Ned. Hervormde Kerk Ds. P. J. Mackaay sprak op zendingsavond te Zierikzee ZIERIKZEE, 2-4. Voor de in het Ned. Hcrv. verenigingsgebouw te Zierikzee door de plaatselijke zen dingscommissie van de Ned. Herv. Kerk georganiseerde zendingsavond bestond vrjj goede belangstelling. Nadat gezongen was Gezang 130 opende de voorzitter van de commis sie, de heer J. Koeling, de bijeen komst, die in de, gezellig met bloe men opgeluisterde, grote zaal werd gehouden, met gebed, waarna hij de aanwezigen, speciaal ds. P. J. Mac kaay van het Zendingsbureau te Oegstgeest, en de beide plaatselijke predikanten met hun echtgenoten, hartel-k welkmo heette. Ds. Mackaay, 'het woord verkrij gend. besprak uitvoerig het werk van de zending in West Afrika, dat lange tijd onbekend gebied was, maar na de moeilijkheden in Indone sië zijn talrijke zendingsarbeid(st)ers als zijnde bekend'met de Islam, van daar naar Nigeria en Kameroen ver trokken. Persoonlijk was spreker er tweemaal geweest, in 1962 met een filmploeg van de N.C.R.V. en in 1963 als gast van de K.L.M. Vervolgens ging hij wat dieper in op de geschie denis van dat rijke gebied, dat plm. 500 jaren geleden het eerst contact kreeg met Europa door de Portugese zeevaarders. Sinds 1530 begon er de slavenhandel op Amerika, waardoor veel en vaak verschillende Europea nen 'in West-Afrika kwamen. Deze handel, die spreker een zwarte blad zijde in de geschiedenis van het blanke en zwarte ras en van. Europa noemde, duurde tot in de 19e eeuw voort. Er werden toen zeker wel 20 millioen mensen over de Oceaan ver voerd naar Amerika en een gelijk getal bezweek tijdens de overtocht. De eerste (Duitse en Zwitserse) zen delingen kwamen in 1828 in Afrika en tussen 1840 en 1850 in Kameroen, waar zij al spoedig hulp kregen van vrij gelaten slaven'uit Amerika. Het zeer ongunstige klimaat maakte al gauw vele slachtoffers, maar toch bleven er steeds zendingsmensen heen gaan. Uitvoerig ging ds. Mac kaay in dit verband in op de moei lijkheden waarmede deze te kampen hadden vooral ook door de heersen de gebruiken (taboehs) en de macht van de hoofden, de priesters en de toverdokters en door veelwijverij. Zo leeft de kerk daar tussen het oude en het nieuwe en is te vergelijken met de kerk in ons land van plm. het jaar 1000. De mensen zijn nog maar te kort uit het heidendom, weg gegaan maar de Heer zal er, evenals in on ze streken, een Christelijke kerk van maken al kan dat ook generaties du ren. Daardoor gaat het werk der zen ding daar voort. Spreker eindigde zijn met een krachtige opwekking het werk en de werkers in Afrika te steunen, ook door het gebed. De heer Koeling dankte ds. Mac- Kaay voor zijn duidelijke uiteenzet ting van het zendingswerk en bood hem een aandenken aan. In de nu volgende pauze maakten velen gebruik van'de gelegenheid om de lectuurtafel te bezichtigen en zich boeken en/of brochures aan te schaf fen. Na de pauze werd de zendingsfilm uit Zuid-Nigeria vertoond, die prach tige beelden liet zien van dat uit gestrekte land en het door ds. Mac- ikaay gesproken op vele punten ver duidelijkte. De heer Koeling dankte in zijn slotwoord de aanwezigen voor hun belangstelling en de filmoperateur de heer J. M. Berrevoets, onder het aan bieden van een geschenk, voor zijn medewerking. Daarna werd nog ge zongen Gezang 103 1, 2 en 3, waar na ds. Lam met dankzegging eindig de. KERKNIEUWS voorschijn waarmee de bond is ge-] baat. De vereniging WIK te Kerk- werve stichtte een sterke onderaf-l deling te Noordgouwe. De jeugdlei-l derscursus waaraan ook een aantal] leden van de KBGO deelnamen] werd een succes daar alle deelne mers de eindcursus haalden. De twee' klassen waarin de zomercompetitie wérd gespeeld is niet bevallen. Met de KBGO kon een goede basis wor den gelegd welke perspectief geeft voor de toekomst. Aan de winter competitie welke door de KBGO in samenwerking met de SDKB werd georganiseerd werd maar door drié twaalftallen van SDKB deelgeno men. if 0,15 per km. Tot leden van de "technische commissie werden be- Jnoemd de heren W. Stoutjesdijk, J. Ide Wit en A. P. Drijgers. Tot le lden van de kascommissie mej. J. [Quist en de heren K. B. Hogerland ren J. A. Rotte. Het aftredende be- 'stuurslid de heer N. J Schults werd herbenoemd. In plaats van de heer W. v. Sluis, die zich niet meer be schikbaar stelde, werd benoemd de heer M. v.d. Maas van de vereniging :Dosko te Noordwelle. Met een toe passelijk woord overhandigde de ccmpetitieleider de heer N. J. Schults hierna aan de deelnemers van de microccmpetitie een herinnerings vaantje. De microcompetitie De micrceompetitie is een vaste plaats gaan innemen. Hoewel de zaal te Haamstede niet aan de hiervccr gestelde maten voldoet be tekende de tot standkoming van de ze zaal weer een verbetering Het SDKB 12 tal speelde met twee twaalftallen tegen de Engelse vere niging BEC. Verder speelde het een wedstrijd tegen de KBGO terwijl het senioren en junioren achttal te Middelburg hun krachten deden me ten met de teams van de ZKB. De rekening ever 1965 welke een batig slot liet zien van f 310,38 werd on veranderd door de vergadering goed gekeurd. Ook de begroting over 1966 welke aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f 3323,gaven te zien werd ongewijzigd goedgekeurd. De scheidsrechtersvergoeding werd voor dit jaar vastgesteld op f 1 plus Dankwoorden De voorzitter bracht de competi tieleider dank voor de wijze waarop •'hij zich oök deze maal met het sa menstellen van het programma van zijn taak heeft gekweten. Daar dooi de KNKB een standaard reglement is ontworpen voor de regionale bon den werd ter bestudering hiervan een commissie samengesteld welke bestaat uit de heren J. Th. Brouwer, L. van Popering, N. J. Schults en A P. Drijgers. Bij de rondvraag sprak de voorzitter van SDO de heer A. van Strien woorden van dank tot het SDKB bestuur en de afgevaar digden van de verenigingen voor de wijze waarop zijn vereniging in de SDKB is ontvangen. Nadat de voor zitter nog enige vragen had beant woord sloot 'hij deze geanimeerde vergadering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3