ASPIRIN elke dag n fiets voorniets! Wordt geniehulp ingeroepen voor schoonmaak van stranden? Twintigjarig bestaan A.N.B. te Renesse STREEKNIEUWS Bromfietsenrace door Bruinisse GROEP DUITSE C.J.V.-JONGEREN NAAR ZIERIKZEE Het teerdrama in <le Westhoek? Weinig succes met chemische middelen HAAMSTEDE, 4-4. Maandagmor gen zyn weer pogingen ondernomen om de teermassa's op het strand van Westerschouwen met chemische mid delen aan te pakken. Enkele fabri kanten hebben een synthetisch pro- dukt hierover uitgestort, doch de re sultaten zijn tot nu toe niet hoop vol. In Westerschouwen is inmiddels een bulldozer begonnen om het teer- tapijt naar do voet van de duinen te schuiven. Dit gaat, zoals het er op het ogenblik uit ziet. zeer voortreffe lijk, doch nieuwe narigheid is op komst, omdat de zee weer nieuwe hoeveelheden teer op de kust werpt. Hoewel de nieuwe teermassa niet zo erg groot is, houdt m ener toch re kening mee dat steeds nieuw teer uit de zee wordt aangespoeld. Enkele fabrikanten hebben op het strand van Westerschouwen proeven genomen, om te zien of het mogelijk zou zijn de teerplaag met chemische resultaten waren echter niet bevre- micdelen afdoende te bestrijden. De digend en bovendien zou het teervrij maken van het strand met behulp van deze middelen onbetaalbaar zijn. Burgemeester H. P. Everwijn van Westerschouwen wil nu. de hulp van de genie inroepen voor het schoon maken van het strand. Maandagmid dag is de territoriaal commandant Zeeland in Westerschouwen een kijk je wezen nemen. By defensie was echter nog geen officiële aanvraag om hulp binnengekomen. Naast de vele tientallen dode vo gels, die het afgelopen weekend op de stranden van Schouwen-Duive- land aanspoelden, veroorzaakt door een uitgestrekt olieveld, dat zoals be kend vrijdag j.l. de Schouwse kust bereikte, worden nu ook olieslacht offers gemeld van de Noordwalcher- se kust, de Veerse Gatdam en de Nbord-Bevelandse kust. cel dode vogels Ook aan de zuidwest punt van Goeree-Overflakkee zijn slachtoffers van de stookolie gevonden, zodat men mag aannemen dat er heel wat doden waaronder voornamelijk zwar te zee-eenden en meeuwen, gevallen zijn. Hierbij kan worden aangete kend, dat op genoemde stranden, behalve dan op Schouwen-Duive- land, niet meer dan de normale hoe veelheid stookolie langs de hoogwa terlij n is gevonden. Volgens het vogelrampenfonds uit Haarlem kunnen levende dieren re delijk goed geholpen worden met „Pril" in poedervorm, een afwasmid- del van de Persilfabrieken. Dit che misch produkt bevat n.l. stoffen, die wel de kleverige olie oplost, maar het natuurlijke vet van de vogel on aangetast laat. Met cfïemTsche middelen werd zonder veel succes getracht de olie in ivater oplosbaar te maken. De vette massa ligt in grote vette klodders op het strand. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE Uitvoering Zierikzeese Oratorium Vereniging Zoals reeds geruime tijd geleden werd bekend gemaakt, geeft de Zie rikzeese Oratorium Vereniging op woensdag(avond) 6 april a.s. een uit voering van Joseph Haydn's „Die sieben Worte des Erlösers am Kreu- ze" („De zeven Kruswoorden"), in de R.K. parochiale kerk aan de Hoge Molenstraat. Wij vestigen gaarne de aandacht op deze uitvoering, zo bijzonder pas send in de stille week, die aan Pasen vooraf gaat. Haydn schreef „Die sie ben Worte" op verzoek van een dom heer uit Cadiz, waar men de ge woonte had in de stille tijd een ora torium uit te voeren. „Die sieben Worte" is een zeer melodieus werk, dat anderzijds de devotie rond Christus lijden op ont roerende wijze verklankt. We mogen wijzen op de steeds gro ter wordende problemen, die vereni gingen tegenkomen bij het organi seren van uitvoeringen. Hopelijk zal een redelijke belangstelling ditmaal de beloning zijn voor een stedelijke vereniging, die het toch weer eens heeft willen proberen en voornemens is de uitvoering van Haydn's werk tot een jaarlijkse traditie te maken. Paastoogdag Geref. jeugdverenigingen Op de tweede Paasdag, 11 april a.s. wordt in de Oosterkerk te Goes de paastoogdag gehouden van de Bond van Ger. Jeugdverenigingen in Zee land. Voor deze dag is een middag en avondprogramma samengesteld. Na een uitgebi-eide opjening van het middaggedeelte wordt het lekespel „Wij klagen aan'' opgevoerd door de M.V en J.V. van Kamperland, waar na ds. E. Hoogerwerf van Schoon- dijke een korte toespraak zal hou den, getiteld „Na het proces". Ver der zal gezongen worden door de winnaars van het Zeeuwse songfes tival, Hans de Oude uit Zierikzee en mej. Addy van de Vrie uit Vlissin- gen. Het avondprogramma bestaat uit de opvoering van het blijspel „Tot wederdienst bereid" door de G.J.V. van Schoon dij ke, BTJRGH Toto-succes Opnieuw bevond zich een inwoner bij de gelukkigen die met anderen de derde prijs mogen delen in de voetbaltoto. OOSTERLAND Tijdrede voor S.G.P. Op woensdagavond 6 april hoopt op te treden in het kerkgebouw van de Oud. Ger. Gemeente aan de Bur gemeester van der Havestraat alhier ds. W. Verkade, Ned Herv. predi kant te Nieuwe Tonge. met een tijd rede voor de Staatkundig Ger. Par tij. Deze bijeenkomst, die half acht aanvangt, is georganiseerd door de kiesvereniging van de S.G.P. alhier. BROUWERSHAVEN Ouderavond „School met de Bijbel" Vrijdagavond werd in de „School met de Bijbel" de jaarlijkse ouder avond gehouden, welke geopend werd door ds. J. Keizer. De kinderen uit de 4e, 5e en 6e klas brachten een Paas-liturgie ten gehore waarin zang en declamatie elkaar afwisselden. Het hoofd der school, de heer I. Catsman hield een jaaroverzicht. Na de pauze zagen we enkele kinderen als personen uit het liedje van Wim Zonneveld „Ik ben met Catootje naar de botermarkt geweest", die dit op leuke wijze naar voren brachten. Er werden vervolgens nog wat gedicht jes voorgedragen, waarna ds. Went- sel een slotwoord sprak en met dankgebed deze avond sloot. Hierna kon het werk der kinderen, w.o. fraaie handwerken en handenarbeid- stukjes worden bezichtigd en kon men de leerkrachten spreken, waar druk gebruik van werd gemaakt. De 'kollekte ten bate van het Rheumafonds heeft te Brouwersha ven f 109,38 opgebracht. Feestavond o.l.-school Voor de jaarlijkse feestavond der openbare lagere school te Brouwers haven, welke werd gehouden in ho tel „Jacob Cats", bestond zowel van de zijde der ouders als van de leden Volksonderwijs een goede belang stelling. De voorzitter van de oudercom missie, de heer A. Gunst, verwel komde de aanwezigen, in het bij zonder de nieuw benoemde onder wijzer, de heer B. P. de Jong, welke nu eindelijk de wapenrok heeft kun nen verwisselen voor zijn burger pak en thans de klassen van mej. Roose, welke tijdelijk heeft waarge nomen, kan overnemen. De heer Gunst dankte de onderwijzeres voor haar werk, dat met veel nauwgezet heid werd uitgevoerd. Hierna was het woord aan de jeugdige tonelisten, met allereerst de opvoering van het toneelstukje „De koekepan", door Leonard Roggeveen. Na de pauze speelden de kinderen het stuk in vier bderljven „Bastion Bastiaan", door C. J. v. d. Zande. Beide toneelwerkjes werden met elan voor het voetlicht gebracht en het bleek dat het onderwijzend perso neel er veel eer mee hebben inge legd, gezien het applaus van het pu bliek. Vooral de costuums e.d. droe gen veel bij tot een algeheel wel slagen. Met een dankwoord door de voor zitter, inzonderheid tot de milde ge vers en geefsters, waardoor de ver loting een groot succes werd, sloot hij deze feestavond. Noodpostkantoor in gebruik genomen Maandagmorgen is het noodpost kantoor te Brouwershaven, staande aan de J. Verhoefstraat (Boston plein) in gebruik genomen .Het vo rige kantoor ,waar de heer Lijbaart jarenlang de scepter zwaaide op het Marktplein is zaterdag leeggemaakt en verhuisd naar de houten barak op het Bostonplein. Dit houten ge bouw heeft te Scharendijke jaren lang dienst gedaan als noodsecreta- rie. Voor vele inwoners betekent de ze verhuizing een flinke trip cm de gangbare zaken de P.T.T. betreffen de af te wikkelen. Hopenlijk zal de P.T.T. in .het centrum der gemeente op de Markt een tweede bus plaat sen, wat vooral voor oudere mensen, die 's avonds nog brieven moeten posten, een wejkcme geste zal bete kenen. Plattelandsvrouwen zagen een modeshow De afd. Brouwershaven van de Ne derlandse Bend van Plattelands vrouwen -hield een dezer dagen een modeshow, verzorgd door modehuis „Holty" te Zierikzee, met medewer king van Maison Drehsen-Poell (hoe den), eveneens te Zierikzee, en mej. T. de Oude, schoonheidsspecialiste te Brouwershaven Niet alleen leden maar ook een groot aantal bezoeksters ava ren naar het jeugdgebouw gekomen om de nieuwste creaties te 'kunnen bewon deren. De mannequins waren leden en kinderen der leden van de Plat telandsvrouwen. Na een welkomst woord van de heer Holty toonden de mannequins fraaie mantels, pak jes, japonnen, hoeden en handschoe nen in bijpassende tinten. Vooral de kinderen trokken ieders belangstel ling. In de pauze werden een groot aantal waardebonnen verloot, die in de medewerkende zaken kunnen worden besteed. Ook de mannequins werden allen ffnet een presentje be loond. Aan 'het slot van deze avond dankte de presidente, mevrouw de Koeyer, allen die hadden medege werkt, in het bijzonder de manne quins, voor deze geslaagde avond en wenste de medewerkende firma's goede zaken toe voor het komende seizoen. De volgende bijeenkomst zal ge houden worden op 19 april. BRUINISSE P.V.d.A.-lijst gemeenteraadsverkiezingen De Partij van de Arbeid te Brui- nisse zal bij de a.s. gemeenteraads verkiezingen met de navolgende kandidatenlijst uitkomen: 1. M. J. van de Velde Cz.; 2. L. Bak Jz.; 3. mevr. H .Hatlenbach- Kolbach; 4. A. Th. Lock; 5. J. Kos- tense; 6. Bal Jacz.; 7. N. Bal Jacz.; 8. L. van Stricn; 9. mevr. J. Okkersc- Bos; 10. J. van der Have; 11. M. Dorst; 12. J. J. van de Linde. V.V.D.-lijit gemeenteraadsverkiezingen De kandidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen van dc V. V.D. (lijst Algemeen Belang) is sa mengesteld als volgt: 1. D. de Koning (aftr); 2. L. Becu; 3. M. Verspoor Cz.; 4. M. K. Krepel; 5. A. C. Verspoor; 6. Ph. Kik; 7. J. J. van de Velde; 8. C. Padmos; 9. C. Kik Wz. Collecte Rheumafonds De te Bruinisse gehouden collec te voor het Rheumafonds bracht te Bruinisse ruim f 452,- op. Causerie over Israël Mejuffrouw zuster M."E. J. Jume- let, die gedurende 2 jaar werkzaam was als verpleegster -in Tiberias en verbenden aan het zg. Schotse Cen trum aldaar, heeft van haar werk en haar verblijf in het Heilige Land verteld op de „Kerk en Israël"-kring die door ds. H. Jagersma te Bruinisse is gevormd. Zuster Jumelet had tal rijke 'dia's meegebracht die werden vertoond en het gesprokene illus treerden. Ook de heer M. Krijger, die als bijna 76-jarige vorige maand ■nog een reis naar Israël maakte, ver telde iets van zijn reiservaringen. De aanwezigen kregen door een en an der zeker een helderder beeld van het del en streven van de moderne staat Israël, waar de veranderingen zich in zo snelle mate voltrekken, maar ook van de plaatsen en wat daarvan over is, van wat ons in de Bijbel wordt verteld, voor zover deze plaatsen niet op Jordaans grondgebied liggen, zcals ook met het oude Jeruzalem gedeeltelijk het geval ds. RENESSE, 4-4. In het Dorpshuis te Renesse herdacht de afdeling Re- nesse e.o. van de Algemene Neder landse Bouwbedrijfsbond het 20-ja- rig bestaan. In zyn welkomstwoord richtte de voorzitter van de afdeling Renesse e.o. de heer J. de Wit, zich in het bijzonder tot de toneelgroep uit Serooskerke die deze avond zijn medewerking verleende met het op voeren van de klucht in drie bedrij ven van P. Zonrulter (een oud Ncordwellenaar) „Romance rond artikel 27". De voorzitter zei dat met het aan bieden van deze avond de traditie wordt voortgezet van de reeds eer der georganiseerde avonden 5-jarig bestaan (eigen krachten), 10-jarig bestaan (Willem van Iependaal) en 15-jarig bestaan (Wim Schoonenberg) In zijn openingswoord bestreed de voorzitter met klem de wel eens in georganiseerde kring gehoorde me ning dat de jaarlijkse C.A.O.'s over de hoofden van de werknemers tot stand worden gebracht. De A.N.B. met zijn ruim 82000 leden, deel uit makende van het N.V.V. (met. mo menteel 547000 leden), speelt bij de redelijk goede verbeteringen welke steeds weer in de C.A.O.'s kunnen werden aangebracht zeer zeker geen ondergeschikte rol. Een warm plei dooi hield hij voor het bezoek van de vergaderingen waar de wensen en grieven door de leden kenbaar kun nen worden gemaakt en deze ter be stemder plaatse kunnen worden overgebracht. De afdeling welke met 12 leden werd opgericht telt thans 60 leden. Gedurende deze 20 jaar heeft de huidige penningmeester de heer A. J. Goossens ononderbroken deel van het bestuur uitgemaakt. Be heer K. Bevelander, die 20 jaar lid van dc afdeling is, feliciteerde hü met het feit dat htf in juni a.s. 25 jaar lid zal zijn geweest van het N.V.V. Hij besloot met de wens uit te spreken dat de afdeling in voorspoed zal mogen opgaan naar haar 25-jarjg jubileum. De secretaris de heer J. C. Hendrikse hield hierna een inleiding over het tot standkomen van een C.A.O. waarbij hij speciaal aandacht schonk aan de C.A.O. welke kortge- SPORT Hockeyclub Schouwen-Duiveland Middelburg 4-H.S.D. 4-1 H.S.D.-Middelburg 3 2-2 Gces-H.S.D. 6-0 26 maart werd onder slechte weersomstandigheden (veel regen) van de Zeevaartscholieren verloren. Jaap Geluk (Noordgouwe) redde de eer door de enige tegengoal te" sco ren. 27 maart werd op sportpark Bannink is een zeer sportieve en prettig geleide wedstrijd een gelijk spel behaald, onder meer door' uit stekend 'keepwerk van Wim Wijsman en twee fraaie gcals van l.buiten Kees Dogger 3 april wend tegen Gces een flinke nederlaag geleden, al was het veldoverwicht van Goes beslist niet zo groot als de uitslag zcu deen vermoeden. De rust ging in met een 4-0 achterstand, nadien wisten de backs T-horn Burck en F. leden kon worden afgesloten. De heer Hendrikse vestigde er hierbij speci aal de aandacht op dat wil men kans van slagen hebben bij het sluiten van een C.A.O. men met reële voor stellen moet komen welke zijn te motiveren. Nadat de aanwezigen koffie en gebak was aangeboden kwamen de tonelisten voor het voet- 1 iett met de klucht „Romance rond artikel 17". De tonelisten, die het stuk uitstekend bleken te hebben in gestudeerd kweten zich op voor treffelijke wijze van hun taak, daar zij er al snel in slaagden de lach spieren in de talrijke komische situ aties welke in het stuk voorkwamen, 'os te maken. Mede namens alle aan wezigen bracht de heer De Wit hen aan het' slot dank voor de wijze waarop zij dit stuk hadden gebracht. Opgeluisterd door de tonen van vro lijke muziek bleef men hierna nog enige tijd gezellig bijeen. Nicuwendijk cp het nogal hobbelige veld vele aanvallen af te slaan. Het vertrek van spi) Bronkhorst naar Breda is een groot verlies voor HSD. Erik Franke, weer overgekomen uit Tilburg, verzette bergen werk, maar kreeg geen kans een doelpunt te ma ken. Dames: PeDkaan II Breda IV Push VI Tempo III Olympia II Rapide H.S.D. 13 35- 4 14 32- 5 11 17- 7 7 12-26 5 10-24 2 9-32 2 9-32 Voor a.s. weekend staat thans al leen nog maar Middelburg A-HSD cp het programma. Deze wedstrijd zal cp zaterdag plaats vinden. HSD junicren-Middelburg C 1-0 Dit weekend bonden de HSD-ju- nicien de strijd aan tegen Middel burg C uit Vlissingen. Er werd door halfs, spil en backs prima verdedigd (speciaal Jan Piet Lekker viel op docr grete .stickvastheid en snel re ageren, zodat keeper Wijsman de hele wedstrijd cp -ncn-actief werd gesteld. De Vlissingse keeper, die vaker in aktie meest krrr.en, bleek moeilijk tc passeren, terwijl de backs weinig vrije schietkansen beden. Pas teer, kcit voor het eindsignaal Kees Postma mee ten aanval trok, lukte het hem met een fraai, hard schot vanaf de rand van de cirkel de kee per te verrassen en de eindstand op 1-0 in het voordeel van HDS te bren gen. Ccmpetitiestanden, bijgewerkt tot en met 6 maart 1966. Heren: Pelikaan II 8 16 43- 4 Rapide II 9 12 15-17 Gcss 8 10 20-15 H.S.D. 7 5 15-27 Middelburg III 6 4 7-10 MMdelbuig IV 6 3 9-19 Tempo II 8 2 7-24 Junioren Middelburg A 8 16 60- V1 Rapide 7 13 32- 7 Gees A 7 11 15- 5 Olympia 7 8 24- 7 H.S.D. 8 5 10-27 Middelburg B 8 3 7-26 Middelburg C 8 3 5-47 Gces B 6 1 2-35 aantal gespeelde wedstrijden. aantal punten. 'goals voor en tegen. Ingezonden mededeling Is uw oude fiets nog wel veilig? Koop toch 'n nieuwe - nu! U weet toch: Hoe? Vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen. BRUINISSE, 4-4. Een aantal jon gelui, aan bun dialekt te horen ken nelijk van Goeree-Overflakkee af komstig, maakte bet verkeer onvei lig, door zo bard mogelijk met brom fietsen door en buiten Bruinisse om te rijden. Dat dit ook voor-hen zelf niet on gevaarlijk was bleek aan de voorste rijder en zijn duopassagier die, toen hij, blijkbaar onbekend met de plaatselijke toestand, bij de haar- spelbocht die de weg langs de vluohthaven maakt op de hoek vluchthaven-Mölenweg te veel vaart had, om met de scherpe bocht mee cm te buigen en met zoveel vaart in de sloot terecht 'kwam, dat beiden over de sloot en het prikkeldraad heen in het weiland van de heer H. Hoogerwerf terecht kwamen. Het engeluk liep goed af, bloedende bui len en schrammen waren het enige zichtbare ongemak en een dokter werd niet gewaarschuwd. De vier overgebleven goede brommers na men de kapotte brommer op sleep touw en bet gezelschap verdween in de richting van de Grevelingendam. Contact met Liibbecke ZIERIKZEE, 4-4. Een voorbeeld van „verenigings-jumilage" mag gelden, het contact dat de C.J.V.- afdcling te Zierikzee onderhoudt met een C.J.V.-groep uit de Duitse smal- stad Liibbecke. Dc oorsprong van het contact ligt te Ginsterveld (Haamstede), waar de C.J.V.-afdeling in de zomer van 1961 in aanraking kwam met deze ook by de wereldbonden Y.M.C.A. aan gesloten Duitse groep C.J.V.-ers. Vo rig jaar bracht een groep van 27 Zie rikzeese C.J.V.-ers een bezoek aan Liibbecke en thans is het de beurt aan Liibbecke de Paasdagen op Schouwen-Duiveland door te bren gen. Door liet hoofdbestuur van de plaat selijke C.J.V.-afdcling is koortsach tig aan een cclit Zicrikzccs program ma gewerkt. De gasten uit Lübbecke arriveren vrijdag 8 april a.s. Na een gemeen schappelijke koffiemaaltijd vertrek ken zij naar de gastgezinnen. Op za terdag 9 april volgt in de morgen uren een ontvangst ten stadhuize, met aansluitend een bezoek aan het museum. Bij gunstig weer wordt in de middaguren een boottocht ge maakt over de Zeeuwse wateren, met onder meer een bezoek aan Veere. Zijn de weeromstandigheden slecht, dan is er gelegenheid tot win kelen te Zierikzee. Op de morgen van de eerste Paas dag wordt de dienst in de Órote kerk bijgewoond. In de middaguren ma ken de gasten een rondrit over Schouwen-Duiveland. 's Avonds is er een gezellige afscheidsbijeenkomst in het Ned. Hervormd verenigings gebouw. Voor de tweede Paasdag is een voetbalwedstrijd uitgeschreven tus sen ploegen van Zierikzee en Lüb becke. De vorig jaar in Lübbecke gespeelde wedstrijd, werd door Zie rikzee met 5-8 verloren. Het Zierik zeese elftal, dat tegen het Duitse elf tal in het strijdperk zal treden, wordt gekozen uit de beste spelers in de selectiewedstrijd, welke zaterdag morgen te 8.30 uur op het noodsport- terrein in de Zuidhoek zal worden gespeeld. De Duitse groep bestaat uit 31 deelnemers, t.w. 9 meisjes en 22 jon gens. Zij logeren bij de ouders van de C.J.V.-leden te Zierikzee. Het zal trouwens dit jaar niet al leen bij dit bezoek blijven. Ook in de komende zomer zullen weer ver schillende groepen op Ginsterveld te Haamstede en in het C.J.V.-kamp te Renesse kamperen. Ingezonden mededeling Verkoudheid? ASPIRIN® helpt snel en zeker. Miljoenen mensen vertrouwen erop. Wij allen weten: Aspirin helpt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2