DERBY COLA DRINK weekend-systeem DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ernstige anti-regeringsgezinde spanning in de stad Danang Anton Geesink en Kees Verkerk in Tokio Russische vrijwilligers voor Vietnam Heel ver boren in diepere aardlagen De Paasdrukte Ook olievogels in Grevelingen Nieuw lekker f pittig meesterlijk! De Kennedy-ronde De reorganisatie van de NAVO I Brits fregat houdt Griekse tanker aan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diiiüdug 5 april 1966 122ste jaargang Nr. 19968 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6> Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Rotterdams-Engels gezelschap te Zierikzee ontvangen Humoer in Zuitl-Vietiium Loemi-10 om de maan DANANG, 4-4. Op de voornaam ste verbindingsweg tussen Danang en het vliegveld van deze stad, heb ben militairen maandagavond weg versperringen opgericht, waarby de lopen van de mitrailleurs wüzen in de richting van het vliegveld. Ver ondersteld wordt dat het garnizoen van Danang zich zal gaan verzetten. Zoals gemeld, heeft premier Ngoe- jen Cao Ky gedreigd uitbreiding van de onrust in het noorden van het land met geweld tegen te gaan. Het personeel van de grote Ame rikaanse luchtmachtbasis bij Danang heeft zogenaamd „rood alarm" - de hoogste staat van paraatheid - ge kregen tegen de aangekomen lucht landingstroepen uit Saigon. Op het vliegveld van Danang kwa men twee bataljons Zuidvietnamese mariniers aan. De mariniers, die door ten minste één compagnie op roerpolitie worden gesteund, zijn voorlopig op het terrein van de TOKIO, 4-4. Met 30 Nederland se gasten van Japan Air Lines zijn maandag de commissaris van de ko ningin in de provincie Noord-Hol land, dr. F. J. Kranenburg, wereld en olympisch kampioen Anton Gee- sing en wereldkampicen Kees Ver kerk op de openingsvlucht van de Japanse luchtvaartmaatschappij op de nieuwe luchtverbinding Amstcr- dam-Tokio via Kopenhagen, de Noordpool en Anchorage in de Ja panse hoofdstad aangekomen. Op het vliegveld stond de Neder landse ambassadeur dr. R. H. van Gulik ter verwelkoming gereed. Het was natuurlijk Anton Geesink, die opnieuw een triomfale intocht in zijn geliefde Tokio maakte. Tiental len persfotografen t.v.- en filmope rateurs hielden hem voortdurend on der schot en dwarrelden om de Utrechtse judcreus heen als dwergen om Gulliver. Anton poogde Kees Verkerk in de ze bewonderende aandacht te be trekken, doch in Japan is onze we reldkampioen schaatsen uiteraafd minder bekend dan de man die de onoverwinnelijke Kaminaga op de olympische spelen met een houd greep velde. Ingezonden mededeling Om helemaal voor uw plezier te schilderen! vliegbasis gebleven. De partijen staan nog tegenover elkaar, maar er zouden in de loop van de dag dui zenden pamfletten boven Danang 'worden uitgeworpen, waarin pre mier Ky de bevolking waarschuwt dat de troepen zijn gekomen om'de orde te herstellen. Stad in rep en roer Het nieuws van de aankoipst der militairen verspreidde zich snel, on danks het nachtelijk uur, en boed dhistische bonzen brachten de stad nog meer in rep en roer door op de geweldige bronzen gongs te slaan, die' voor de pagoden zijn opgesteld. De mensen stroomden onmiddellijk samen. Jongelieden riepen „allemaal tezamen tegen de regering van Sai gon" en begonnen, geholpen door militairen, wegversperringen op te richten. Intussen werd in Saigon vernomen dat de Boeddhistische leider Tich Tan Chau, zijn ontslag heeft inge diend als president van het Boedd histische instituut. Ky naar Danang Premier Ky is op weg naar Da nang. Hij is in gezelschap van zijn minister van defensie, vice-premier luitenant-generaal Nguyen Huu Co. De premier zal pogen alsnog een op lossing voor de crisis te viden. Het staatshoofd, luitenant-gene raal Nguyen Van Thieu, maakte maandagavond in een radio-toe- sprèak bekend, dat alle scholen tot rader aankondiging gesloten zullen worden. Hij waarschuwde de bevol king tegen het gevaar van commu nistische infiltratie in de rijen der demonstranten. MOSKOU, 4-4. Generaal Alexis Episjev, hoofd van de politieke lei ding van het leger en de vloot der Sowjetunie, heeft op het 23ste con gres van de communistische partij van de Sowjetunie meegedeeld, dat gehele eenheden van de Russische strijdkrachten en duizenden Russi sche burgers vrijwillig naar Vietnam willen gaan om daar te strijden voor „de vrijheid van het Vietnamese martelaarsvolk". De Russische partijleider Brezj- njov heeft voor het eerst, tijdens een bijeenkomst in maart 1965 op het Ro de Plein, meegedeeld, dat Russen zich als vrijwilligers voor Vietnam hadden opgegeven. Sindsdien is er herhaaldelijk gezinspeeld op vrijwil- MOSKOU, 1-4. Scwjctrussische geleerden en ingenieurs willen in de loop van dit jaar heel diep gaan boren om iets te weten te kemen van de meer naar binnen gelegen aardlagen. Op het schier eiland Kola. dat aan noord-Noorwegen grenst, willen zy in vijf of zes jaar tjjds een diepte van 15 km bereiken. Dit „Kola-gat" behoort tct het programma van het internationale geofysische jaar en vormt een aanvulling op het „Mohole-project" van de Ver. Staten. De Ame rikanen willen bü Hawaii de naar Mohorovisjisj genoemde „Moho- laag" bereiken, die de aardkorst van het basalt scheidt. De zee is ter plaatse vijf km diep, zodat de Amerikaanse boor slechts over 5 km haar werk moet verrichten. De Sowjetrussischc boor moet echter eerst door een 7 V-i km dikke laag graniet heen voordat zij de „Conrad-laag" bereikt, die de bo venste granietlaag van het basalt scheidt en moet dus een aanmer kelijk grotere afstand doorboren om de laag te bereiken, zo dit al zal gebeuren. Een van de bü liet werk betrokken Russische ingenieurs, dr. N. Chlebodarov, schreef onlangs dat vele vragen omtrent de aarde en dc planeten niet kunnen worden opgelost voordat de geheimen aan de gebieden beneden de „Conrad-laag" cn van de nog onbekendere „Moho-laag" zijn ontfutseld. Hy schreef dat de Sowjet-Unie een serie boringen wii verrichten, waarvan Kola de eerste is. Dit schierei land is als eerste gekozen omdat men daar niet eerst door het kei harde sedimentaire gesteente heen hoeft. Het graniet komt daar tot vlak onder dc oppervlakte, zodat men direct kan gaan boren. Door sedimentair gesteente komt zelfs dc modernste boor niet heen. ligers. maar nog nooit is er enige aanwijzing geweest, dat er ook wer kelijk Russische vrijwilligers naar Vietnam gegaan zijn. Ingezonden mededeling DEN HAAG, 4-4. De rijkspolitie zal de paasdrukte met een maximale sterkte aan manschappen tegemoet treden Vanuit de lucht zullen de twee vliegtuigjes, waarover de rijks politie thans de -beschikking heeft, meehelpen het verkeer in goede ba nen te leiden. De paasdagen wordt er een behoorlijke drukte verwacht, die ongeveer gelijk zal zijn aan die van het vorige jaar. Wel 'houdt de rijkspolitie cr rekening mee. dat het aantal auto's het afgelopen jaar ster ker dan ooit is toegenomen. Donderdagavond verwadht men de eerste grote stroom buitenlandse toeristen, vooral Duitsers, die van •het lamge paasweekeinde een korte voorjaarsvakantie maken Tengevolge van de stookolieplaag aar. de Schouwse kust, zijn veel met olie besmette zeevogels in de Greve lingen terecht gekomen. Het betreft hier voornamelijk zwarte zee-eenden Onder de reeds aangetroffen exem plaren bevonden zich behalve de ge noemde zwarte zee-eenden ook grote zee-eenden en een middelste zaag- bek. Indien men nog levende stookolie slachtoffers aantreft, gelieve men de ze te brengen naar A. Moelker, Pad jes 3 te Bruinisse. 'n Hero produkt Vrouwen stalen warenhuis bijeen APELDOORN, 4-4. Toen zater dagmiddag bij Vroom en Dreesmann in Apeldoorn twee Siciliaanse vrou wen, woonachtig in Deventer, de ge zusters S. M.-S. en M. S. op heter daad werden betrapt bij het stelen van een paraplu en twee tafelkle den werd daarin de Apeldoornse po- lyitie gemengd, die zich na een ver hoor op het politiebureau in verbin ding stelde met collega's in Deventer. De Deventer politie heeft naar aan leiding daarvan een onderzoek inge steld in de woning van de vrouwen. Zij trof daar een compleet warenhuis van gestolen goederen aan. Men schat de daar gevonden artikelen op tenminste f 4.500,-. Men trof o m. scheerapparaten, tafelkleden, koffie molens, damestassen en een grote hoeveelheid textiel aan. De vrouwen zijn na verhoor naar Deventer over gebracht en zullen worden voorge leid aan de officier van justitie te Zutphen. BRUSSEL. 4-4. Ondanks waar schuwende woorden van de Franse minister van buitenlandse zaken. Couve dc Murville, heeft Fi-ankrijk zich maandag in Bimssel niet verzet tegen een bespreking van een ge meenschappelijk standpunt van de „zes" in een aantal dringende kwes ties voor de verdere onderhandelin gen in ide „Kennedyronde". „Per sal do 'heeft deze bespreking meer opge leverd dan ik had gevreesd", ver klaarde de minister van economische za'ken, drs. J. den Uyl, maandag avond na afloop van de eerste van de tweedaagse ontmoeting. „Eigen lijk ben ik wel tevreden". Dodelijke val van twaalf meter DEN HAAG, 4-4. Maandagmid dag is de 41-jarige los werkman H. J. Spanjaard tijdens werkzaamheden op een bouwwerk op de hoek van dé Escamplaan-Leyweg van de viex-de etage (ongeveer 12 meter) naar bene den gevallen, vermoedelijk doordat hij een verkeerde beweging maakte met een kruiwagen. Hij kwam te- vecht in e cnhoop zand, maar kreeg de met specie geladen kruiwagen bovenop zijn lichaam. Hierbij liep hij vex-moedelijk een schedelbasis- fracluur, alsmede een bekkenfrac tuur op. Het slachtoffer ovei'leed tij dens .het vervoer naar het. ziekenhuis PARIJS, 4-4. In Parijs zyn maan dag de veertien bondgenoten van Frankrijk in dc NAVO begonen met een uitgebreide studie van de reor ganisatie van het NAVO-defensiesys- teem in verband met het besluit van Frankrijk zich daaruit terug te trek ken. Het grootste gedeelte van de ver gadering van maandag was gewijd aan een gedetailleerde bespreking van het werkpi-ogramma, dat minis ter Luns op de vorige bijeenkomst op 29 maart had opgesteld. De bespi'e- kingen werden ook bijgewoond door de .Amei-ikaanse onder-minister van buitenlandse zaken, Ball. De permanente afgevaai-digden van de NAVO in Pai-ijs hopen voor de bijeenkomst van hun ministers. 6 en 8 juni in Brussel, met hun stdie gereed te zijn. Beatnik?" mogen Frankrijk niet binnen PARIJS, 4-4. De Franse douane heeft opdracht gekregen om buiten landers, die een onverzorgde indruk maken en niet kunnen aantonen, dat hun financiële middelen toereikend zijn voor een verblijf in Frankrijk. V*e toegang te weigeren. Dit besluit is in de eerste plaats gericht tegen „Beatniks", langharige en veelal slordig geklede jongelui, die vooral in de vakantietijd het land binnenstromen, meestal richting Parijs en die daar vorig jaar ver scheidene malen de openbare orde verstoorden. De consulaten van de landen waar deze jongelui vandaan kernen willen zich meestal niet met hen bemoeien wanneer er moeilijk heden zijn en dan draaien de Fran se autoriteiten voor terugzending op. De grenspolitie heeft daai-om insti-uc- tie gekregen er streng op toe te zien dat dergelijke personen geweerd woi-den. Matses (paasbrood) voor Joden in Moskou MOSKOU, 4-4. De Joden in de Russische hoofdstad hebben de eer ste avond van 'het Joodse Paasfeest gevierd tijdens di-ukbezochte dien sten in twee grote synagogen. Voor het eerst sinds vijf jaar kon elk ge zin van de traditionele matses - het Jodenpaasbrood - genieten. De syna- goges hadden 80 ton van dit onge zuurd brood voor de ongeveer 500 duizend Joodse inwonei-s van de stad laten bakken. Droogteramp in Peru LIMA, 4-4. In het Peruaanse An- desgebied heei-st de ernstigste droog teperiode sinds mensenheugenis. Meer dan een miljoen boeren leven met de hongei'snood v.oor ogen ter wijl als gevolg van dc mislukte oogst het vee van honger dreigt om te ko men. Hongerige boeren trekken in grote getale naar de kuststeden op zoek naar voedsel en werk. De autoritei ten van het district Puno. in het zuid-oostelijke bergland, 'hebben ge waarschuwd dat de droogtckan uit groeien tot een nationale ramp. .Geschenk voor jonge prinselijk paar DEN HAAG, 4-4. Namens prinses Beatrix en prins Claus hebben de pai-ticuliei-e secretaresse en particu lier secretaris van de prinses en pi-ins een geschenk in ontvagnst ge nomen, dat wei-d aangeboden dooi de deputy mayor van Nagasaki, de heer Seibu Suzuta, ter gelegenheid van de opening van de lijn Tokio- Amsterdam door de Japanse lucht vaartmaatschappij „Japan Airlines". Snoepreisje naar China SCHIPHOL4-4. Het nieuw ste, maar kostbare snufje op het gebied ran x-aJcanticreiicn zal in de komende nazomer een Ité-reis van 27 dagen naar de volksrepubliek ChinaJa pan en Hongkong zijn. De reis zal circa 6000 gulden kosten, alle reis- en verblijfkosten in begrepen. Het zijn 9 van Ne derlands grootste passagebu- reau's, die deze nieuwe vakan tiereis gaan organiseren. Zij hebben er toe besloten, nadat ze vorig jaar zelf een inspec tiereis naar China hadden ge maakt. Daarbij kwamen ze tot cle overtuiging, dat het eeuw enoude China nog zoveel cul tuur en ander schoons te zien geeft, dat een vakantiereis er naar toe niet alleen exclusief, doch bovendien uiterst inte ressant zal zijn. MOSKOU. Dit is de Loena-IG die in een baan om de maan is gebracht, gezien door de ogen van de Russi sche tekenaar A. Sokolov. De Russen hopen met dit ruimteschip foto's te kunnen maken van het gehele maan oppervlak. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Het geduld is vaak bitter. maar zijn vrucht is zoet. Dezelfde middagtemperaturen Verwachting lot woensdagavond.' Veranderlijke bewolking met hier en daar enige i-egen; overwegend ma tige wind tussen oost en zuid; min der kcude nacht; morgenmiddag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. 6 april. Zon op 6.05. onder 19.21. Maan op 20.57. onder 6.44. 7 april. Zon op 6.02, onder 19.23. Maan op 22.24, onder 7.01. Volle maan: 5 april le 12.14. HET WEEKOVERZICHT HOOGWATERSTANDEN DE BILT. 5-4 Het K.N.M I. deelt mede: In de afgelopen nacht is tij dens opklaringen de temperatuur op sommige plaatsen tot cm hel vries punt gedaald. Op het vliegveld Leeu- warden heeft bet zelfs twee graden gevroren. In d'e komende nacht zul len de minimum-temperaturen niet tot zulke lage waarden dalen. Dit hangt samen met het opdringen van een oceaandepressie, die vanochtend ten zuidwesten, van Engeland aan kwam. Het is niet uitgesloten dat deze depi-essie ook in ons land het komende etmaal bij zuidoostelijke winden plaatselijk wat lichte x-egen brengt. In de tempei-aturen overdag komt weinig verandering. ZIERIKZEE 6 april 7 april 3.51 v.m. 4.33 v.m. BROUWERSHAVEN 6 april 3.37 v.m. 7 april 4.18 v.m. Doodtij: 7 april. 16.19 n.m. 16.59 n.m. 15.55 n.m. 16.36 n.m. AMSTERDAM. Het Nederlands kamerorkest zal na zijn tournee dooi de Verenigde Staten, nu een korte tournee door Japan gaan maken. Een zestal concerten zal gegeven woi-den. Olie vooi- Rhodesië? LONDEN, 5-4. Het Britse fregat „Plymouth" heeft maandag de Griekse tanker „Joanna V." in volle zee voor de kust van Portugees Mo zambique aangehouden omdat het vermoeden bestond dat het schip olie voor Rhodesië vervoerde. Volgens het Britse ministei-ie van buitenlandse zaken werd de tanker, die klaarblijkelijk op weg was naar Beix-a, maandagavond aangehouden. De commandant van het Britse fre gat deelde de kapitein van de tank boot mee, dat hij confoi-m de V.N.- ï-esolutie van 20 november en met medeweten van de Griekse regering instructies had om hem te verzoeken zijn reis naar Beii-a niet voort te zet ten. Engeland heeft een olie-embai-go uitgevaai-digd tegen Rhodesië, dat vorig jaar november eenzijdig de onafhankelijkheid uitreept. Volgens een Britse woox'dvoerder was dc tanker gestopt en had een Britse maxine-officier toestemming van de gezagvoei-der gekregen om aan boord te komen. De tanker was al sinds vorige week vrijdag, toen hij zich in het kanaal van Mozambique bevond, door het Britse fregat geschaduwd. Toen de kans gi-oter werd dat de boot in de haven van Beiva zou ver dwijnen, vanwaar een olieleiding naar Rhodesië loopt, kwam de ..Ply mouth" in actio.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1