DE ZIERIKZEESCHE COURANT Russen gaven de maan een kunstmatige satelliet, de „Loena 10" Rustige „losse" optocht in Amsterdam -'h Treiler vergaan Speculaties over de oorlog in Z.-Vietnam Sneeuwstorm in Engeland en Schotland Radiostation in Saigon werd belegerd WAT 1EQT P E BI IT Ver. Staten dringen aan op burgerlijk bestuur in Zuid-Vietnam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE .Maandag I april 1966 122ste jaargang NT. 19%'" WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, lel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Eerste steen voor nieuw bankgebouw te Zierikzee Moskou «loet er Intussen het zwijgen toe LONDEN, 3-4. Een triomfante lijk de „Internationale" uitzendend ruimteschip, de donderdag gelan ceerde ..Loena 10", heeft zondag avond de Westerse ruimtespecialis- tcn aan het puzzelen gezet of het in een baan om de maan draaide of wellicht op deze planeet was geland. Sir Bernard Lovell, directeur van het observatorium in Jodrell Bank. was tenslotte stellig van mening dat de Russen zijn geslaagd in hun opzet de maan een kunstmatige satelliet te geven. Het reusachtige „radio-oor" van Jodrell Bank ving zondagavond, toen de „Loena" nog maar nauwelijks vijftig kilometer van de maan was verwijderd, signalen op. Deze hiel den echter na korte tijd op en de den vermoeden dat het ruimteschip een landing of misschien wel een val op de maan had gemaakt. Men ge looft nu echter, dat dit kwam door dat het ruimteschip even „uit het ge hoor" was terwijl het zich achter de maan bevond. Om 20.43 (Ned. tijd) ontving men opnieuw signalen van de „Loena 10". Het ruimtestation in het Westduitse Bochum verklaarde zelfs stellig dat het gedurende een flink aantal minuten het socialisti sche strijdlied „International" uit de omgevipg van de maan had opgevan gen. In Moskou deed men er intussen het zwijgen toe. Misschien willen de Russen hun succes bekend maken op het partijcongres, dat in Moskou plaatsvindt en waaraan een groot' aantal buitenlanders deelnemen. Bij de lancering van donderdag verklaarde het Russische persbureau Tass. dat de opdracht van de „Loena 10" bestond in het beschrijven van banen om de maan. Een ruimteschip met een dergelijke opdracht zal niet beschikken over de apparaten voor een zachte landing, zoals wel het geval was bij de succesvolle „Loe na 9". die op 3 februari op de maan landde. Men acht het echter wel mo gelijk dat de nieuwe Loena televisie camera's aan boord heeft om beelden van de maan naar de aarde te zen den. De specialisten in Jodrell Bank en Bochum. die later definitief ver klaarden dat het ruimteschip in een baan om de maan is gekomen, heb ben berekend dat het ongeveer tach tig minuten over elke baan doet. De .Loena 10" bereikte het hemelli chaam met een snelheid van 2,37 ki lometer per seconde. Om te voorko men dat de satelliet in spé zijn doel voorbij zou schieten om een kunst maan van de zon te wPrden moest het elektronisch brein aan bwd de remraketten in werking stellen waardoor de snelheid nauwkeurig tot 1,67 kilometer per seconde werd teruggebracht. Het moeilijkste on derdeel is de kunstmaan in een gunstige baan te krijgen. Als zoda nig wordt een baan ever de beide mnanpolcn beschouwd. N.V.V.-congres gesloten AMSTERDAM, 2-4. N V.V. voor zitter A. H. Kloos gelooft dat de lauwhe'd d:e de naoorlogse N.V.V.- cengressen inclusief het in Arrjster- dam beëindigde jubileumcongres kenmerkte, wordt veroorzaakt dooi de gecompliceerde onderwerpen. Hij benijdt in bepaalde opzichten wel eens vroegere generaties van vak bondsbestuurders omdat zij met problemen te maken hadden die veel meer aanspraken, zoals korter-wer ken, 'brood en werk voor allen, alge meen kiesrecht en een menswaardige huisvesting. In de slotrede, waarmee de heer Kloos zaterdagmorgen in Amster dam het' vierdaagse jubileumcongres sloot wierp hij nog een blik terug in de 60 jaren N.V.V.-geschiedenis. Kiu<l overledèn na drinken van vergif ACHTERBERGH, 2-4. Het vijfja- rig zoontje van de familie L. in de buurtschap AcTiterbergh bij Veenen- deel is in het Julianaziekenhuis te Veenendaal overleden. Het ventje had zaterdagmiddag in een droge sloot een limonadefles gevonden en daaruit gedronken. Het flesje bevat te een onkruidbestrijdingsmiddel. Het jongetje dat in de droge sloot bij de boerderij van zijn vader met vriendjes 'had gespeeld werd latei- onwel en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Teen men er achter kwam dat hij van het bestrij- dingsmiddei had gedronken was het echter reeds te laat Straatterreur van „vetkuiven" in Rotterdam ROTTERDAM, 2-4. In Rotterdam bevinden zich zo'n 25 „Vertkuiven" in arrest, die in de afgelopen maan den een ware straatterreur hebben uitgeoefend in de binnenstad. De jongelui - die zichzelf vetkuiven noemen - variëren in leeftijd van 16 tot 24 jaar. Overdag en in de avond uren vielen zij op de. West-Kruis kade en bij de warenhuizen in het centrum argeloze voorbijgangers aan, die werden mishandeld en soms beroofd. De slachtoffers werden met een paar forse schoppen naar huis gestuurd endeden geen aangifte Communisten uit Indonesisch parlement SINGAPORE, 2-4. Alle commu nistische leden van het Indonesische raadgevende volkscongres (het par lement) zijn ontslagen, zo heeft ra dio-Djakarta zaterdagavond gemeld. Hun ontslag werd bekendgemaakt nadat zaterdag de leiders van het congres een bijeenkomst hadden, ge houden. De plaatsvervangend voor zitter van het congres, generaal-ma- joor Wiloejo Poespojoedo, zal voorlo pig het voorzitterschap bekleden na de eerdere inhechtenisneming van de voorzitter, Chairoel Saleh. GRIMSBY, 3-4. Bij Donna Hook in de mending van de Humber is een onbekende treiler vergaan, nadat het schip eerder in een zware storm aan de grond was gelopen. De stoffelijke overschotten van zeven zeelieden zijn geborgen. Een helikopter, een reddingboot en de 'kustwacht hebben een bescha digd reddingsvlot en reddingsgor dels gevonden. AMSTERDAM. 2-4. Circa 500 jon geren hebben zaterdagmiddag gevolg gegeven aan de oproep in een vrij dagavond in Amsterdam verspreid pamflet om te protesteren tegen het optreden van de politie in de afgelo pen maand. De jongelui verzamelden zich om streeks drie uur bij „De Dokwerker" op hel Jonas Daniël Meyerplein en trokken vervolgens zwijgend en zon der meevoering van spandoeken in greepjes via.Amstel, Frederiksplein. Weteringschans en Albert Cuyp- straat naar het Museumplein. Op de brug over de Stadhouderskade wer den de demonstranten opgevangen door eert politiewagen 'die' met een luidspreker was uitgerust en hun op dracht gaf zich te verspreiden, waar aan vrijwel onmiddellijk gevolg werd gegeven. Even later verzamelden de jongelui zich weer en trokken z;j verder naar het Museumplein. Daar verscheen een 30-tal met lange wa penstokken uitgeruste politiemannen die de demonstranten en het inmid dels toegestroomde publiek gelastten zich te verwijderen. Dit bevel werd vele malen her haald via de luidspreker van de po litiewagen, waarin kennelijk de be velvoerende hoofdinspecteur van po litie zat. Het spelletje van doorlopen en weer terugkomen duurde een klein uur. Daarna gaven beide par tijen tekenen van vermoeidheid en keerde de rust. het Museumplein terug. De gewapende politie is niet opgetreden en er werden geen arres taties verricht. log in Je geschiedenis. In de Stille Oceaan bevindt zich de grootste vloot ter wereld, waaronder vijf vliegdekschepen, 75 torpedobootja- gers, kruisers, mijnenleggers, mij nenvegers en duikboten. Deze slag- vloot wordt bevoorraaddoor een even grote vloot van verzorgings schepen. SAIGON, 2-4. De speculaties over de afloop van de oorlog in Vietnam lopen uiteen van: nog dit jaar tot: wellicht in 1970/71, aldus schrijft een correspondent van DPA in Zuidviet- nam. De -laatste mening is die van vele hoge Amerikaanse militairen in Viet nam. Zij zijn van oordeel, dat de Viet Cong hun grote overwinningen in de regentijd niet hebben kunnen oogsten, daar de V.S. en hun bond genoten door de snelle beslissingen van president Johnson en de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Mcnamara, reeds te sterk wa ren geworden. Maar na de regentijd konden de Amerikanen en hun bondgenoten evenmin een beslissing forceren. Zo zij veldslagen wonnen dan moesten zij deze toch steeds met nederlagen en grote verliezen betalen. De oor log is een slijtageslag geworden voor beide partijen. Het aantal neerge storte Amerikaanse vliegtuigen neemt toe door sterker wordende luchtafweer, zowel in Noord- als in Zuidvietnam, aldus de DPA-corres- pondent. De grote kracht van de V.S. ligt in de Stille Oceaan, die als een „ma re nostrum" van de V.S. is te be schouwen. De Amerikaanse vloot is oppermachtig in de driehoek Alaska- Vietnam-Kaaphoorn, maar de V.S. voeren in Vietnam de duurste oor- Het 1-meifeest op 7 mei UTRECHT. 1-4. De 20-jarige Partij van de Arbeid zal dit jaar de eerste mei. de feestdag van de Arbeid vieren op de eerste vrije zaterdag in mei tijdens een landelijk festival in vier jaarbeurshallen in Utrecht. Dat zal gebeuren op 7 mei, waarbij de Partij van de Arbeid voortbouwt op de eerste ervaringen met een lande lijk meifestival vorig jaar. Smokkelauto met boter LONDEN, 2-4. In Noord-Enge- land en Schotland heeft zaterdag een voor april ongekende sneeuwstorm gewoed. Tal van wegen werden ver sperd en een groot aantal automobi listen strandde. Hier en daar werden sneeuwploe gen ingeschakeld om hen te bevrij den. Als gevolg van het slechte weer deden zich verscheidene ongelukken voor. In Yorkshire kwam een jonge- SAIGON, 2-4. In de Zuidvïetna- mese hoofdstad Saigon heeft de po litie zaterdagavond enkele honder den studenten, die het radiostation belegerden, met behulp van gummi knuppels en traangas uiteengejaagd. Het was het eerste krachtdadige optreden van de Zuidvietnamese mi litaire leiders tegen de al drie we ken gaande zijnde betogingen voor terugkeer naar een burgerregering. De tweehonderd tot driehonderd studenten en andere jongeren die met spandoeken waarop tegen de re gering en de Amerikanen, gerichte leuzen, van een Boeddhistische bij eenkomst naar het radiostation wa ren getrokken, weigerden zich te verspreiden toen te middernacht het uitgaansverbod van kracht werd. De politie kwam in actie nadat een via een luidspreker tot de betogers ge richte waarschuwing van de burge meester van Saigon was genegeerd. In nog geen vijf minuten tijd waren ROTTERDAM. Vijf personen wer den zon'daig licht gewond ten gevolge van een gasexplosie in de woning van de 52-jarige chef-kok J. J. van der Perk uit Rotterdam. de straten „schoongeveegd". Twee studentenleiders werden gearresteerd Niemand scheen letsel te hebben op gelopen. De afgelopen weken hebben stu denten in de noordelijke steden Da Nang en Hoe-E de radiostations zon der slag of stoot bezet. Via deze sta tions worden nu dagelijks aanvallen op de regering gedaan. ACTIE „OOM AGENT" AMSTERDAM, 2-4. In Amster dam is opgericht een comité „Steun aan de Amsterdamse politieman". Het doel van dit comité is de Am sterdamse agenten yan politie er van te overtuigen dat men begrip heeft voor hun zeer zware taak en dat men geheel achter hen staat. Het comité wil dit manifesteren door het inzamelen van bedragen voor het fonds ten bate van het po litiepersoneel van de gemeente Am sterdam, een fonds dat al in 1885 in het leven werd geroepen en ten doel heeft bij te springen in die gevallen waarin politie-agénten of hun fami lie in bijzondere, moeilijke omstan digheden komen te verkeren. man om het leven onder een tractor die door de storm omver werd gebla zen. Bij een botsing tussen twee au to's in een felle sneeuwjacht vond een vrouw de dood en vielen drie ge wonden. Noodweer in Argentinië BUENOS AIRES, 3-4. Tengevolge van de zuidoosterstorm is in de loop van zaterdag het water van de ri vier de Parana zo opgestuwd, dat de haven van Ramallo, een Argentijnse districtshoofdplaats met ongeveer 6.000 inwoners, werd weggespoeld. Van slachtoffers werd daar geen melding gemaakt. In de vallei van de Rio Negro, het centrum van de Argentijnse fruit- kwekerijen, kwamen echter tien mensen om het leven als gevolg van overstromingen en grondverschuivin gen. Eén 3.000 mensen zijn dakloos geworden. De schade aan de appel en druivenoogst is ernstig'. Zeven doden bij scheepsbrand te Marseille MARSEILLE, 2-4. Zeven mensen zijn zaterdag om het leven gekomen bij een 'brand aan boord van het Li beriaanse tankschip „Olympic Ho nour" van ruim 20.000 ton in de ha ven van Marseille. Dertig mensen werden gewond. De 'brand brak za terdagmorgen na een explosie uit en was pas tien uur later bedwongen. Het schip was niet gela'den. Omge komen zijn vier bemanningsleden en drie Franse arbeiders. MOSKOU. Radio Moskou heeft maandag bekendgemaakt dat de „Loena 10" in een baan om de aarde is gekomen. De boekenWeek is voorbij en met grote nadruk is weer de aandacht gevestigd op de grote waarde van het boek. De plaat wil - het is zon der meer duidelijk - het „jong ge leerd, oud gedaan" suggereren. Wie vroeg naar het boek grijpt, wordt la ter een lezer. Eén van de leden van Delta-foto maakte deze geslaagde plaat op het Waterloo-plein te Am sterdam. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Veei doen kan vermoeiend zijn, maar niets doen nog meer Overwegend droog Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking en geen re gen van betekenis: overwegend ma tige wind tussen noordoost en oost; dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 5 april. Zon op 6.07. onder 19.20. Maan op 19.30, onder 6.29. Volle maan: 5 april te 12.14. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 5 april 3.08 v.m. 15.38 n.m. aangehouden SLUISKIL, 3-4. De douane van Zeeuwsch-Vlaanderen heeft in de nacht van zaterda'g op zondag bij Koewacht een personenauto aange houden met duizend kilo boter, be stemd voor de smokkelarij Chauf feur en bijrijder wisten te ontkomen. In de auto werd verder een grote hoeveelheid kraaiepoten. en rook bommen aangetroffen. Vals geld in de Ver. St. WASHINGTON, 4-4. In de Ver enigde Staten is sinds 1 juli van het vori'g jaar 4.500.000 dollar (ongeveer 16 miljoen gulden) aan vals geld in beslag genomen. Dit heeft David Achescn. bijzonder medewerker van de Amerikaanse minister van finan ciën, maandag meegedeeld aan de commissie voor financiën uit het Huis van Afgevaardigden. Mogelijkheid militaire spanning te verminderen WASHINGTON, 3-4. De Verenig- de Staten zijn doende geweest er bij de Zuidvietnamese militaire regering in alle stilte op aan te dringen wat meer haast te maken met de terug keer naar een burgerlijk bestuur, zd werd zondag in Washington verno men. Washington hoopt dat daardoor de politieke spanning zal verminderen, die door de tegen het militaire be wind gerichte betogingen is toegeno men. De Amerikaanse ambassade in Saigon heeft premier Ngoejen Cao aangespoord een commissie in het le ven te roepen die een dergelijke te rugkeer moet bespoedigen. In een vraaggesprek voor de Ame rikaanse televisie zei minister van buitenlandse zaken Rusk echter dat een val van de militaire regering niet spoedig te verwachten is. De strijdkrachten beschikken over de hechtste de geïntegreerdste en de best georganiseerde macht in het land. Zij hebben echter zelf gezegd terug te willen keven naar een bur gerlijk bestuur. De verwachting is dat zij nog dit jaar een groep bur gers zullen aanwijzen om een ont werp-grondwet op te stellen, die aan het volk zal worden voorgelegd bij wijze van referendum, om daarna zo spoedig mogelijk verkiezingen te houden, aldus minister Rusk. Premier Ky wil Da nang bevrijden SAIGON. 3-4. „Wij gaan Da Nang bevrijden zoals we de andere gebie den bevrijden die door de Vict Cong zijn bezet", zo heeft generaal Ngoe jen Cao Ky, de Zuidvietnamese pre mier. zondag op een persconferentie in Saigon gezegd. De generaal zei dat militaire voorbereidingen worden ge troffen om de sleden Hoee cn Da Nang, die de laatste dagen het toneel zijn geweest van studenten- en Boed dhistenrelletjes, tot gehoorzaamheid aan het bewind aan Saigon te dwin gen. Generaal Ky zei dat het kabinet zondagochtend in spoedvergadering bijeen was geweest om de toestand in Hoee en Da Nang te bespreken. Hij bevestigde dat de regering al le burgertransportvliegtuigen had ge vorderd om regeringsgetrouwe troe pen, in het bijzonder Zuidvietname se mariniers, naar Da Nang te zen den. De premier zei voorts dat het ka binet besloten had zo spoedig moge lijk een grondwetgevende vergade ring bijeen te roepen om een ont- werp-grondwet met vertegenwoordi gers van alle politieke en godsdien stige groepen te bespreken. In Da Nang paradeerden zaterdag 10.000 mensen door de straten en in IIocc namen 5.000 militairen, politie mannen en ambtenaren deel aan be togingen tegen de militaire junta in Saigon. BROUWERSHAVEN 5 april 2,57 v.m. Doodtij: 7 april. 15.15 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 4-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied dal zon dag voor onze kust lag. heeft zich naar West-Duitsland en Denemar ken verplaatst. Het gaf vanmorgen in ons land plaatselijk aanleiding lot enige regen. De wind die noordooste lijk was geworden voerde iels kou dere lucht aan. Boven Engeland is een rug van hogedruk aanwezig die die in betekenis afneemt. Ten zuid westen van Ierland is een oceaande- pressie aangekomen, die zich naar Ierland, zuidwest-Engeland en wesl- Frankrijk uitbreidt. Onder invloed hiervan zal de wind morgen uit oos telijke richting waaien. Er wordt daarbij weinig of geen regen ver wacht en in de temperaturen komt niet veel verandering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1