„DE JACHT IS ALTIJD OPEN" STREEKNIEUWS Natuurzuivere Tweeslachtigheid in Moskou DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Hunter King Size? Hunter filter? Zijn uw voeten al klaar voor open schoeisel Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 april 1966 Nr. 19566 BLIK DOOR HET WERELD Ingezonden mededeling Brezjnews rede op het Russische partijcongres heeft geen sensatie op geleverd. Hij laakte weliswaar de V.S. - die de sfeer in de wereld bederven door hun. actie ia Vietnam - maar hij wilde toch wel met hen overleggen om tot betere verstand houding te komen. China kreeg zijn veeg uit de pan (het is gevaarlijk van de leninistische lijri af te wijken door chauvinisme en nationalisme maar ook daarbij uitte Brezjnew zijn bereidheid om de geschillen uit te praten. Iets waarvoor de Chinezen overigens al bij voorbaat hebben be dankt. Dat is een heei verschil met de manier xoaarop zijn voorganger Chroesjtsjow als partijsecretaris het woord placht te voeren: die gaf pre cies aan wat hem aanstond en wat niet en die was niet gewoon twee kanten van medailles te bekijken. Dat is niet alleen een verschil in persoonlijke instelling, het is ook een groot verschil in feitelijk gezag. Anderhalf jaar nu Chroesjtsjows afzetting is het duo Brezjnew-Kosy- gin nog steecis bijeen, na Stalins dood begon al na een maand of vier de heersersclub uiteen te vallen. Waarom anders? Dat het nu anders gaat komt ook wel doordat kennelijk niemand naar de absolute macht streeft, of daar geen kans toe krijgt. En de beste kansen zouden toch voor de partij secretaris zijn. Maar Brezjnew houdt zich zorgvuldig aan zijn taak en be moeit zich niet met alles en nog wat. Kosygin eveneens beperkt zich tot de taken van een eerste minister en poogt niet tevens de partij te rege ren. Het i$ nog steeds inderdaad het twaalftal van het presidium dat sa men de dienst uitmaakt. Zo af en toe dringt luel eens iets naar buiten van onenigheid en men ziet dan deze dan gene figuur wat ups en downs mee maken, maar de uiteindelijke uit spraak is steeds weer unaniem. Sje- lepin is een van die wat mysterieuze figuren, van wie nu weer wordt ge zegd dat hij bezig is af te gaan en die een ander maal weer in aanzien lijkt te stijgen. Vermoedelijk komt dit doordat een figuur van het karakter Chroesjtsjow op dit moment ont breekt. Dat is niet alleen een gebrek aan niets ontziend doordouwen, maar ook wei degelijk een kwestie van algemene grote aanhang, popu lariteit zo men wil. Chroesjtsjow wist die op te bouwen, van de hui dige machthebbers is slechts een gunstig beeld van degelijke capabele lieden bij de burgerij ingeprent, maar ook niets meer Het programma In hét partijprogramma blijkt zo nu en dan ook dat de tenslotte be sloten politieke lijnen vaak een mengsel vormen van wat stalinis- tisch-ouds en wat nieuws in de geest van de liberaler denkenden. Harde re lijn in cultuur bijvoorbeeldwat mildere houding in de economie, bij voorbeeld door de invoering van wat winst- en rentabüiteitsprincipes. Daar zii een zekere tweeslachtig heid in, juist als in Brezjnews redes. De vraag is of dat inderdaad voort zal duren, of dat de liberale vleugel toch weer eens aan kant gezet zal worden zodra het economisch bij voorbeeld allemaal niet meer zo naar wens gaat. Bovendien zijn de Rus sen te zeer gewend - al sinds de dagen der tsaren - op te zien naar een grote man in Moskou; nu be kijken ze een beetje in verwondering het teamwork dat daar vrij anoniem luordt gepleegd. Soms zou men denken dat de har dere vleugel weer knap aan het winnen is. Brezjnew gewaagde van grotere defensie-uitgaven (hij weet die aan de houding der VS.) waar door de begrotingen overschreden en aangevuld moesten worden. Dat duidt er op dat het zwaartepunt in de produktie weer wat wordt terug- verlegd van de gebruiksgoederen (voor een comfortabeler burgerbe staan* naar de zware industrie (voor een sterker Rode Leger). Maar hoe dan ook een tweede Chroesjtsjow, laat staan een tweede Stalin, lijkt nog niet in het verschiet. Studenten wonnen in Ecuador Na drie jaar regeren heeft de mi litaire junta van Ecuador het hoofd gebogen voor de ras toenemende on lusten, die ze zelfs niet meer kon beteugelen door de staat van beleg af te kondigen. De studenten, mid denstanders die in verzet kwamen, omdat zij een terugkeer wensten naar wat grondwettelijker verhou dingen, hebben gewonnen. Op zichzelf is dit een glorieuze ze ge van de democratie op de dicta tuur, die van genoeg belang is om als een uitzonderlijke gebeurtenis in latijns-Amerika aan de balk ge schreven te worden. Maar voor het ovenge is het verzet ook minder ideëel geweest en zelfs zeer een kwestie van behaaglijker leven. Er was el onbehagen, maar de woede kwam pas goed door de beperkingen op de invoer en fiscale maatregelen waarmee de junta de economische crisis te lijf wilde gaan. Van deze afstand is niet gemak kelijk te beoordelen of die maatre gelen wel goed waren, maar het lijdt geen twijfel dat enig kracht dadig ingrijpen dringend geboden was. Of het burgerlijk bestuur - ook al zullen de militairen dit dan steu nen - dat voor elkaar krijgt? Dat is minder zeker. Gebeurt het niet dan is het wachten gewoon op de volgende militaire regering. En blijkt dat ook in Ecuador de oude, beden kelijke latijns-Amerikaanse revolu tie- en putschtraditie in ere is ge bleven. ZIERIKZEE V.V.D. kandidatenlijst gemeenteraadsverkiezing De plaatselijke afdeling van de V.V.D. heeft voer de a s. verkiezing voor leden van. de gemeenteraad de volgende canidi'd'aten gesteld: 1. M. C. Doeleman {aftr.); 2. C. J. Coumou (aftr.); 3. mevr. C. G. Vleu gels Schutter-Spit; 4. J. der Wedu wen; 5. G. Timmerman; 6. C. de. Graag; 7. J. Th Brouwer; 8. P. Steu- tel; 9. A. M. de Rijke; 10. L. H. A. de Jonge. NOORDWELLE Plattelandsvrouwen zagen modeshow Voer de dezer dagen gehouden vergadering van 'de afdeling Noord- welle van de Ned. Bond van Plat- Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur (bev. nieuwe lidm.) en 7 uur (viering H. A.) ds. Lam. Gasthuiskerk: 10 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 9.30 uur ds. Zonneveld. Serooskerke: 11 uur ds. Zonneveld. Burgh: 10 uur ds. Flink (bed. H. D.). Haamstede: 10 uur (openb. bel.) en 6.45 uur (voorber. H. A.) ds. Huizing. Renesse: 9.30 uur ds. Van Liere (bev. van lidmaten). Noordwelle: 11 uur ds. Van Liere. Scharendyke: 10 uur ds. Roodenburg. Brouwershaven: 10 uur ds. Oort. Zcnnemaire: 10 uur ds. Feunekes (bev. nieuwe lidmaten). Noordgouwe: 11 uur ds. Groenewegen. Dreischor: 9.30 uur ds. Groenewegen. Ouwer- kerk: 10 uur ds. Vellekoop. Nieuwer- kerk: 10 uur ds. Westerhof (bev. nieuwe lidmaten). Ocsterland: 10 uur de heer Bakker, 6 uur ds. Groenewe gen (jeugddienst). Sirjansland: 10 tel ands vrouwen bestond een zeer grote belangstelling van de zijde dei- leden. De presidente verwelkomde in het bijzonder de medewerksters aan een modeshow die werd ver zorgd door modehuis Holty en hoe- denmagazijn Drchsen te Zierikzee. Als mannequins traden op dochter tjes van leden. De show toonde veel moois, speciaal voorjaars- en zomer kleding, diverse japonnetjes, pakjes en mantels De hoeden en hand schoenen van mevr. Drehsen maak ten de toiletjes tot een passend ge heel. De door vier meisjes geshowde kinderkleding kreeg aller belang stelling, vooral de beide kleuters wa ren allerliefst. In de pauze werden enige waarde bonnen verloot, beschikbaar gesteld door de beide modehuizen, waarna aan het eind van de show de heer Holty de mannequins een aardige attentie aanbood. Woorden van dank sprak ook de presidente tot allen die hadden meegewerkt om deze avond te doen slagen. De heer Lokker, die de muziek verzorgde, kreeg bloemen aangeboden en een envelop met in houd. De volgende bijeenkomst vindt plaats op 21 april. NIEUWERKERK Stichting „Algemene Kleuterschool" vergaderde In het schoolgebouw vond dezer dagen na de algemene ledenverga dering plaats van de „Stichting Al gemene Kleuterschool Nieuwer- 'lccrk". Nadat de voorzitster mevr. Westerhof-Joerdsma in haar ope ningswoord verschillende huishou delijke zaken had aangeroerd, ver leende zij het woord aan de secre taris de heer Sdhuiling, die verslag uitbracht van de vorige vergadering en mededeling deed van de financi ële positie van de stichting. Tot lid van de kascommissie werd benoemd de heer L. van Klinken. In de vacature ontstaan door het af treden van de heer T. Walhout koos de vergadering mevrouw De Rues- Hartman. De hoofdleidster mej. De Rcgt gaf een 'kort jaaroverzicht. In aansluiting daarop bracht de voor zitster de afgetreden bestuursleden dan'k voor het vele werk 'in het be lang van de stichting verricht. Na de pauze hield de schooltandarts de heer J. L. W. Wessels-Boer een in leiding over de verzorging van het kindergöbit. Aan de hand van te keningen op het flanelbord werd het besprokene verduidelijkt. Tot slot van de vergadering maakte men een rondgang door het gebouw, nadat mevrouw Westerhof de spreker had bedankt voor zijn uitvoerige cau- Ingezonden mededeling Wat gaat u vanavond opsteken? dan rookt u de lekkerste grote American die er is dan proeft u niet het filter, maar alleen geurige tabak uur leesdienst, 6.30 uur ds. Wester hof. Bruinisse: 10 uur (openb. belij denis) en 5 uur (H. A.) ds. Jagersma. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. J. C. Hamel, Monnickendam. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Na wijn. viering H. A. Haamstede: 10 en 3 uur ds. G. Leene, Barendrecht. Scharen- dijke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. G. Warnink, Klaaswaal. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur de heer Jansma. Nieu- werkerk: 10 en 5 uur dr. Becker (10 uur openb. belijdenis). Oosterland: 10 en 3 uur ds. Wentsel. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Den Heeten. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee; 10 en 6 uur ds. Op den Velde (H. A.). Kerkwerve: 11 en 6 uur ds. Westerink. Haamstede: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10. 2 en 6.30 uur lees dienst. Renesse: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdyk: 10 uur ds. Schenck (in het „Diekhuus"). Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst; 12 uur jeugdsamenkomst; 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen om 7.30, 10 en 19 uur. Haamstede: Eu charistieviering om 9.30 uur. Anglicaanse Kerk Nieuwerkerk: 3 uur communiedienst (in de Nederl. taal) in het voor dat doel ter beschikking gestelde kerk gebouw van de Kath-Apostolische Gemeente te Nieuwerkerk. ONDERWIJS Rijks Middelbare Land en Tuinbouwschool te Goes Na gehouden examen zijn tot de tweede klas (landbouw) bevorderd: A. P. v. d. Berge te Zonnemaire, P. C. Dalebout te OuWerkerk, L. Koop man te Capelle, C. Leydens te Elle- meet. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor zondag 3 april luidt: 4e klasse G: Zierikzee-De Schut ters (half 3); NVS-Burgh; BSC-Clu- zona; RKFC-Vosmeer; Oude Molen- DIVO; Halsteren-Nieuw Borgvliet. Ingezonden mededeling Er zijn nog huizen, Er is nog land! Bel EDELSCHAAP in Oosterland telefoon (01114)578 frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. VOOR DE VROUW Als de maartse buien voorbij zijn, dragen we al gauw weer open schoentjes en sandalen. De nieuwe sandalen laten veel van de voetde blote voet, zien en daarom beginnen we dus nu ai te zorgen, dat de voe ten straks gezien mogen worden. Hoe eleganter en opvallender onze nieuwe zomersandalen zijn, des te verzorgder horen de voeten er uit te zien. We kunnen dus geen eelt, geen winterhïelen, geen likdoorns en geen lelijke huid toleren. Daarom bekijken we nü meteen onze voeten eens heel kritisch en we beginnen dadelijk met een goede behandeling. Zien we er geen kans voor om onze voelen zelf op te knap pen, dan maken we zo snel moge lijk een afspraak met een pedicure. Na de eerste behandeling blijuoi u>e daar dan regelmatig heen gaan. Ze ker eens in de maand. Nemen we de verzorging van de voelen zelf ter hand, dan beginnen we er mee de voeten, na de ochtend wasbeurt, twintig seconden lang on der de koude waterstraal le houden, ze ondertussen met natte handen licht masserend. Daarna afdrogen met een ruige handdoek. Hebben we een wat gevoelige huid, dan lorijuen we wat glycerine in de huid, in het bijzonder bp de hiel en de wreef. De indeling 's Avonds nemen we een warm voetbad. Hebben we overdag een beetje veel van onze voeten gevergd, dan mag het water tamelijk warm zijn. We borstelen met zeep en bor stel over de voet, de zijkanten, de voetzool en vergeten ook het onder been en.de kuit niet. - Verder wennen we ons aan om 's morgens bij het wakker worden, de benen in bed te ontspannen en de voeten een keer of tien naar voren en naar achteren te buigen. »s A- vonds voor het slapen, gaan we een andere oefening doen. We gaan op de tenen staan, om dan langzaam de hielen weer op de grond te laten komen. Dit herhalen we zo'n keer of twintig. U weet toch, dat het de voeten ten goede komt als we zo veel mogelijk barrevoets lopen? 's Zomers in het gras of op het zand en gedurende de uakantie-aan-zee, als het even kan, per dag een uur op het natte stevige zand, vlak bij het water lo pen. Doe het élf We wennen ons er ook aan de voe ten elke week een half uurtje te pedicuren. We beginnen deze weke lijkse beurt met het baden van de voeten in een warm sopje. Daarna knippen we de nagels met een goed nagelschaartje. Niet té kort, want clan valt de natuurlijke bescherming van de topjes van de tenen weg. De nagelhoekjes mogen niet te diep uitgeknipt worden, ivant dan kunnen de nagels zo gemakkelijk in de huid groeien. Na het knippen vijlen we de nagels even bij en vervolgens schuiven we de nagelriemen voor zichtig terug. In open schoentjes staat het aar dig om gelakte voetnagels te heb ben, bovendien camoufleert de lak minder mooie nagels. Vóór het lak ken moeten we er echter aan den ken, dat voeten met gelakte nagels meer aandacht trekken. Wéér een reden om de voeten tot in de punt jes te verzorgen. Ook moeten we opletten, dat de kleur van de nagellak met onze kle ren overeenstemt en ook met de kleur uan de nagels ran de handen c'n met de kleur van de sandalen. We brengen de lak dun op. Om dit laagje goed en ongestoord te laten drogen, stoppen we kleine propjes watten lussen de tenen. Na het dro gen lakken we nog een keer dun over. Als dit laagje droog is, dan brengen we tenslotte nog een laagje kleurloze lak aan. Huismiddeltjes Eeltplekjes behandelen we met puimsteen of een speciaal eeltkus- sentje, dat bij elke drogist verkrijg baar is. Het beste tijdstip om het eelt te verwijderen, lijkt ons 's avonds na het voeten wassen, want den is de huid geweekt. Na de behandeling wrijven we de voeten met glycerine in. Tegen winterhielen en winterte nen cloen we alles wat de bloedsom loop bevordert. Dagelijks wisselba den en goede schoenen dragen. Het schoeisel Maar natuurlijk heeft een goede voetverzorging geen effect, als we geen goed schoeisel dragen. Schoe nen zijn er om gemakkelijk te lopen, daar moeten we dus bij het kopen in de eerste plaats aan denken. Het beste kopen we daarom onze schoe nen in de namiddag, als de voeten door het lopen en staan vermoeid zijn geworden. We merken dan im mers het beste of nieuwe schoenen mei prettig ritten? Verder is het zaak dezelfde schoe nen, zo mogelijk, niet langer dan drie dagen achter elkaar te dragen. Schoenen hebben namelijk ook rust nodig. Ze moeten tijdens die rust niet in een luchtdicht afgesloten kast geborgen worden, maar liefst zó, dat ze goed kunnen luchten. Kan u geen afstand doen van de hoge hakken went u zich er clan aan enige malen per dag ran schoenen en düs ran hakhoogte, te wisselen. Dit schoenen wisselen merkt tegelijkertijd als een voetmassage. Dat we elke dag scho ne kousen aantrekken is natuurlijk vanzelfsprekend. BETTY TEELING FEUILLETON „Hebt u gemerkt...." begon de ander, onbewust wellicht het „je" weglatend. Gijs 'knikte kalm. „Ziet u mij voor achterlijk aan? Ik was vorige week nog geen vijf minuten op straat, of ik voel'de, dat er iemand belangstel ling voor me had. Laat ik 'het heel netjes zeggen. Klopt het?" „Daar wilde ik het juist over heb ben, Gijs." „Voor u ben ik meneer Bol, begre pen?" Gijs fronste zijn wenkbrau wen. De bezoeker lachte spottend. „Man stel je niet aan. Als ik wil neem i:k je zo weer mee en sluit je op. Dat kan ik doen," voegde 'hij er dreigend aan toe. Gija was helemaal niet geïmpo neerd. Hij knikte een paar keer be wonderend en keölc de ander met grote ogen aan. „Tjonge, tjonge, die meneer Jansen van de recherche. wat heeft 'hij een machtBijna zoveel ais de commissaris zelf. Nou moet i'k zeker bang worden, niet?" „Je hebt je niet aan je voorwaar den gehouden," constateerde de an der. Gijs stond op. „Met behoorlijke mensen wil ik een gesprek begin nen. Met u niet. Wie me wil spre ken weet nu, waar ik woon Met u heb ik afgedaan. Wilt u mijn kamer verlaten en uw superieuren meede len, dat ik met u niet wens te spre ken? En als dit niet naar genoegen is. dan mag u me meenemen en op sluiten. Dat kunt u immers doen, nietwaar? Nou, u mag het met me proberen. Meteen. Moet u morgen eens zien. waar u dan aan toe bent, meneer de rechercheur. Iicl beste. Mel u heb ik afgedaan. En nou: er uit!" Gijs strekte zijn arm en wees naar de deur. „En netjes, want als u mij in discrediet brengt bij mijn hospita, zal ik me beklagen, bij mijn toezichthouder, bij de reclasserings- vereni'ging en bij de inspecteur." De man was geheel overdonderd. Zonder een woord te zeggen, verliet hij 'het vertrek en Gijs begeleidde hem zwijgend tot de voordeur, die hij netjes voor hem opende en weer achter hem toesloot. Ir. zijn kamer terug begon hij 'ic.h, vrolijk zingend te wassen en tiok toen een ander pak aan. Zijn maag begon behoorlijk te rammelen en hij wilde de stad in om een stukje, te eten. Net stond hij gereed om de straat op te gaan, toen de hospita andermaal „een meneer" voor hem aankondigde. Hij zuchte gelaten. „Laat meneer maai verder komen.'' Een grote, zware man betrad het het vertrek en Gijs 'herkende 'hem eveneens als rechercheur. De man .-lak zijn hand uil, lachte vriende lijk en stelde zich voor: „Hollema" Gijs drukte zijn hand en wees naar het raam. „Gijs Bol. Maar mijn naam kent u natuurlijk. Gaat u zit- u.n." De ander legde zijn hoed op de tafel en zakte vergenoegd in een fauteuil bij het raam. Hij keek naar de overkant, wees en zei lachend: „Leuk uitzicht 'hier, niet?" „Beschouwt u het maar als een soort heimwee", antwoordde Gijs droog. „Heeft meneer Jansen zich bij u beklaagd?" „Jansen?" door GERRIE BOS „Tja. zo heb ik hem maar ge noemd. want meneer was niet zo be leefd om zich voor te stellen. Bo vendien dacht dacht meneer Jan sen. dat we samen geknikkerd had den en dat is toch werkelijk niet zo, ziel u?" „Meneer Bol, u bent een grapjas." Hij haalde zijn penning uit de zak en liet die zien. „U begrijpt natuur lijk, in wat voor kwaliteit ik hier kom." Gijs knikte. „Vanzelf. Ik neem aan, dat het een beleefdheidsvisite is? Of een welkom in de vrije we reld? Ik had eigenlijk ai een bosje bloemen verwacht, vergeet-mij-nie- rjes." Holleman lachte vrolijk. „Ik mag dat wel, meneer Bol. Of mag ik voor de gemakkelijkheid Gijs zeg gen? Dat vind ik prettiger. Zeg maar gewoon Hollema." „Akkoord, Hollema. Steek van wal." „Kijk eens, Gijs, ik vernam, dat je onze mannetjes herkend had. We waren vorige week na je ontslag - hij wees naar de overkant - een beetje nieuwsgierig. Dat is nu een maal het beroerde van ons vak. La ten we kort zijn: in Utrecht zijn we je kwijt geraakt." Gijs lachte en keek de ander een poosje aan. „Die Hollema. Wilt u me op deze manier proberen te vangen? U sveet natuurlijk ook, dat één van mijn voonvaarden luidt, dat ik niet zonder toestemming van mijn toe zichthouder de stad mag verlaten. Nou, i)k ben vorige week helemaal niet in Utrecht geweest." (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 7