Eerst India en dan? Hulp naar maat voor jonge landen (Van een economische medewerker) Meer dan f 20 miljoen zamelde Nederland op één dag in voor hon- (jerend India. Het ia geen wonder dat het woord honger in Nederland meer tot de verbeelding spreekt dan eldera in dit werelddeel of bijvoor beeld in de Ver. Staten. Het leek dan ook vreemd dat onze regering niet bereid zou. zijn meer dan f 108.000 ter beschikking te stellen voor de bestrijding uan de honger snood in India. Voor een ontwikke lingsproject voor voedselvoorziening zal nu f 1 miljoen worden uitgetrok ken* terwijl het jongste besluit van ons kabinet nu f 3,6 miljoen vrij maakt voor leniging van de nood in de grootste democratie ter wereld. Een democratie waarvoor wij boven dien erg veel sympathie hebben. Nederland loopt beslist niet ach teraan in het verlenen van hulp en bijstand voor de ontwikkeling van jonge landen. Aan het voedselpro gramma van de Ver. Naties schon ken wij al eerder meer dan 20 mil joen gulden. Het gehele project om vat 275 miljoen dollar en die is nog niet bijeen. (Het oostelijke blok laat weer eens verstek gaan). Is dit de weg Vanzelfsprekend doen wij nooit genoeg aan de opbouw van de in ontwikkeling achtergebleven we reld. De honger heeft die wereld scherp getekend op ons gedachten- scherm gebracht en opnieutp de vraag opgeworpen of en in hoeverre de westelijke wereld met name op de goede weg is met zijn hulppro gramma's. Het antwoord is reeds ge geven door de president van de we reldbank. Woods, die heeft bere kend dat bij het voortgaan van de bestaande ontwikkeling er in het jaar 2000 in de V.S. een dertigmaal zo grote inkomenstoeneming per hoofd zal zijn te vinden als in de achtergebleven gebieden. Alleen met deze uitspraak wordt het faillissement van de ontwikke lingsprojecten tot heden duidelijk aangetoond. Daar kan aan worden toegevoegd dat de versterkte gelden dikwijls ondoelmatig worden be steed. Ook verdwijnen er gelden in de kassen van de corruptie en van de onvolgroeide machthebbers. De kern van het vraagstuk wordt echter gevormd door dc zekerheid dat de gehele opzet van de hulp in haar toepassing en uitvoering ge faald heeft. Om te beginnen moet er scheiding worden gemaakt tussen het verle nen van hulp en het maken en uit voeren van ontwikkelingsprojecten. In natura De hulpverlening heeft tot doel plotseling opdoemende schrijnende noden te lenigen. Zij dient op korte termijn te geschieden maar neemt de oorzaak van het kwaad niet weg. Het is meer dan eens gebleken dat ook deze hulpverlening niet een voudig is. Zij moet oiider toezicht geschieden en begeleid worden door een goed getraind organisatorisch apparaat. Voor dit doel zouden er hulpbrigades moeten worden ge vormd door elk land, dat daarvoor belangstelling heeft. De landen moeten zelf zorgen dat hun brigades operationeel worden en steeds de hulp in natura ver strekken. Het meest van dit soort hulp bestaat uit het verstrekken van voedsel en medische zorg. Wil men die hulp internationaliseren dan zouden de deelnemende landen een centraalpost moeten bezitten bij de Ver. Naties, die steeds op de hoogte is van het arbeidsveld van de briga des. Elk land zou in beginsel zijn eigen arbeidsterrein moeten zoeken en het centraal bureau zou kunnen coördi neren. Op deze wijze worden pre- stige-kwesties en andere conflicten vermeden en kan er op eventuele beroepen snel en eifectief worden gereageerd. Bij omvangrijke opera ties kunnen verschillende brigades samenwerken. In principe is hier sprake van bilaterale hulp. De toekomst De ontwikkelingshulp heeft een wijder strekking. Het gaat hier om bestrijding van gebrek en armoede op langer zicht. De oorzaken van de achterstand moeten worden opge spoord en bestreden. Er liggen dik wijls grote economische projecten aan de uitvoering ten grondslag en die moeten eveneens bilateraal wor den opgelost. Het is duidelijk dat in vele geval len geen eeuwen van conservatisme en achterstand kunnen worden overbrugd. Er moet een goed plan komen voor een geleidelijke ont wikkeling van elk land of elk cul tuurgebied, waarbij gebruik ge maakt moet worden van de poten tieel aanwezige economische capaci teit. Waar veel arbeidskracht voor handen is zal een kapitdal-inten- sieve industrialisatie nog in geen ja ren uitkomst bieden. Daar zal een arbeidsintensieve oplossing tot het gestelde doel moeten leiden met veel voorlichting, onderwijs en hulp in andere vorm dan in geld. De tegenstellingen Economische belangen van het verlenend en het hulp ontvangend land zullen een rol spelen. Laat men die gerust uitspelen maar het doel richten op een in elkaar passende oplossing. En die is er steeds, om dat elk land met de daarin wonen de mensen kan worden ingepast in het economisch wenselijke patroon van dit ondermaanse. Economische tegenstellingen zul len moeten worden overbrugd, niet omspeeld omdat die toch boven ko men. Uit ontwikkelingsprojecten voortvloeiende handelsbetrekkingen en verdragen moeten wij zoveel mo gelijk aanmoedigen en niet gaan kritiseren. Het is de enige weg waarbij de doelmatigheid als richt snoer wordt gekozen. Niet. proberen het ideaal te verwezenlijken, waar dit praktisch itj. de lucht hangt. In dit verband past ook de voor keur van ontwikkelde landen voor landen en streken, waarmee specia le banden zijn gegroeid. Die voor keur moet blijken en worden uitge leefd. Nederland heeft zijn arbeidster rein in de eerste plaats liggen op de velden waarboven onze olag nog waait of mag waaien. Suriname en de Antillen liggen binnen ons eigen rijksverband. Elke krachtige onl- wikkelingspoging aldaar verdient voorrang en wij moeten ons scha men dat wij dit niet duidelijker la ten blijken en in die streken niet meer het accent leggen. Genoeg werk Komt daarnaast Indonesië in aan merking dan zal dit uit de betrek kingen moeten blijken. Uit de we derzijdse betrekkingen wel te ver staan. Wanneer het bewind in de „gordel van smaragdzo labiel is dat er geen succes van op termijn uit te voeren ontwikkelingsprojec ten tü te verwachten, dan behoeven ivij heus niet met de handen in de schoot te zitten. De velden van ontwikkeling in de were ld zijn ivit om te oogsten. Op dit gebied kijken wij wel eens te veel de grote landen naar de ogen en zou een dosis meer besluitvaar digheid en doortastendheid onze re gering van pas komen. Als wij veel willen doen laten wij dan een voorbeeld geven en ophou den te werpen in multilaterale hulp fondsen, waarvan geen sterveling de nuttigheid kan beoordelen of bij be nadering omschrijven. Drs. MIERLO. Texel is toeristisch vol DE KOOG, 31-3. Een vrü recent uitgebracht rapport geeft als prog nose dat, met een veilige uitloopmo gelijkheid, Texel 30.000 tot 35.000 gasten tegelijk zal kunnen ontvan gen. In 1954 kon Texel 13.000 personen tegelijk herbergen en in 1959 20.000 „een schrikbarende ontwikkeling", noemde de burgemeester van Texel, de heer C. de Koning, vandaag deze stijging tijdens de 20ste waddencon ferentie in de Koop op Texel, waar hij sprak over de ontwikkeling en de toekomst van het eiland, dat z.i. „nu echt vol is". De commissie die het rapport samenstelde is nagegaan hoeveel personen er tegelijk op het 28 kilometer lange strand van Texel kunnen zijn. Ze kwam tot een ge tal van 65.000. Behalve de 600 ha die door de „verblijvers" op het ei land in beslag worden genomen blij ven er nog 11.000 ha cultuurland en 7000 ha beschermd gebied over. Dit betekent dat die 35.000 personen hier voldoende ruimte kunnen vinden, aldus de burgemeester. Voor de no dige accomodatie zijn echter uitbrei dingen noodzakelijk, die ongeveer 300 a 400 ha zullen beslaan. Ingezonden mededeling Hebt U een nieuwe visitetas nodig Natuurlijk, elke vrouw wil wel eens een nieuwe tas. Als.u de nieuwe kollektie bekijkt, is het ook om ja loers op te worden. Prachtige tassen, met veel ruimte, in het mooie skai of zelfs echt leder. Een leuke kollektie, met de nieuwste modellen van de Jaarbeurs, vindt u - uiterst laag geprijsd - bij Waarom kleinere gemeenten niet? DEN HAAG, 31-3. Het Tweede Kamerlid de heer Geertsema (VVD) heeft 'de ministers van binnenlandse zaken en van financiën schriftelijk gevraagd waarom gemeenten met minder dan 50.000 inwoners geen bdhoefte zouden 'hebben aan een verhoging van 'het schaalbedrag per inwoner, bedoeld in artikel 10 van de wet financiële verhouding tussen rijk en gemeenten 1960, terwijl ge meenten met 50.000 of meer inwoners naast een voor alle gemeenten gel dende verhoging van het voorlopig uitkeringspercentage uit het ge meentefonds voor het uitkeringsjaar 1966 die extra-verhoging wel hebben gekregen. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Gehuwd. 25 mrt. Jan Jacob Peter Snoek, 23 jaar (Zierikzee) en Petro- nella Cornelia Henrica Aerts, 20 jaar (Wageningen). Overleden. 24 mrt. Johannes Jan van der Wekken, 84 jaar (Zierikzee), gehuwd geweest met Janna Cornelia de Vlieger; 25 mrt. Cornelia Martina Dorst, 63 jaar jDuiveland), echtge note van Johannes van der Zande. Premier Wilsón won in ztfn dis trict Huyton (Liverpool) met een meerderheid van 20.950 stemmen op de conservatieve kandidaat. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De 57-jarige me- vrouw B. A. Reek-Mattes is dood aangetroffen in haar woning aan de Gramsbergenlaan in Den Haag. Zij is omgekomen door koolmonoxyde- vergiftiging. HAARLEM. In Haarlem wordt al weer hard gewerkt aan de voorberei ding van het Hartewensfestival. dat dit jaar van 27 december tot en met 30 december duurt, een dag langer dan in 1964. Evenals toen zullen 1.200 jongens en meisjes van 15 tot 20 jaar naar Haarlem komen. Onder hen zullen 30 Belgen rijn en een af vaardiging uit Osnabrück. met wel ke stad Haarlem een „jumelage" houdt. GENDRINGEN Op de verkeers weg van Ulft naar 's Heerenberg in de gemeente Gendringen is een door de 56-jarige colporteur G. A. Bom- mer uit Zevenaar bestuurde bestel auto in botsing gekomen met een truck met oplegger. De bestelauto kwam op de motorkap van de truck terecht, werd weggeslingerd en be landde vervolgens in een sloot. De heer Bommer werd uit de bestelau to geslingerd en overleed ter plaat se AMSTERDAM. De cabaretier Wim lbo, heeft besloten na 1 juni gedu rende een vol jaar niet meer op te treden, maar zioh geheel te gaan wijden aan '"het schrijven van een boek over de Nederlandse kleinkunst „van toen en nu". Het boek zal dn 1967 verschijnen. DEN HAAG. Het is niet uitgeslo ten dat de melkprijs later in dit jaar nog een verdergaande verho ging zal ondergaan dan de minister van economische zaken per 4 april a.s. heeft goedgekeurd. De voorzit ter van het produktschap voor zui vel, ir B. van Dam, deelde dit in de gehouden bestuursvergadering mee. WAALRE. Op de Valkenswaarde- weg in Waalre is de 15-jarige M. J. B Jansen uit Waalre, die op zijn fiets naar links uitweek en gegre pen werd door een auto. ter plaatse overleden. UTRECHT. Dezer «lagen is de be noeming te verwachten van de heer I. Baart tot burgemeester van Zaan dam. Hij volgt mr. Franken op, die in 'het begin van dit jaar een direc tiefunctie 'bij Bruynzeel heeft aan vaard. ROTTERDAM. Het onderzoek van de Rotterdamse recherche naar het doen en laten van de gebroeders H. uit de Maasstad, die in de nacht van 5 op 6 januari werden gearresteerd na een inbraak bij een juwelier aan het Jacob van Campenplein, heeft 'geleid tot de oplossing van 30 in braken, Inklimmingen en insluipin gen die het vorig jaar in'Rotterdam en omgeving werden gepleegd. LEKKERKERK. In Lekker kerk is ter hoogte van de Zuidbroekse mo len een personenauto waarschijnlijk door het ter plaatse gladde wegdek van 'de rijbaan «geslipt en tegen een boom te pletter geslagen. De wagen vouwde zioh als het ware om de boem. Van de twee inzittenden werd de dertigjarige C. den Hoed uit Am- merstol op slag gedood. De 57-jarige J.P. Visser uit Ammerstol werd in zorgwekkende toestand naar een zie kenhuis in Gouda vervoerd. HELDEN In de gemeente Helden en wel op het kruispunt Rcggelse- weg - molenstraat - Mariaplein heeft zich een verkeersongeval voorge daan, waardoor 'de 61-jarige wegen bouwer P. S. Fasen^uït Nederweert om 'het leven is gekomen. EMPEL. Op de Maasdijk in .de Noordbrabantse gemeente Empel is de 39-jarige ongehuwde landbouwer W. C. van Boekei, toen hij met zijn tractor uitweek voor een bromfiet ser, verongelukt. De tractor kantel de en de bestuurder raakte bekneld. Hij overleed ter plaatse. UTRECHT. Prins Bernhard heeft in zijn functie van inspecteur-gene raal van de koninklijke landmacht op 'het domplein dn Utrecht ver schillende 'détaohementen van stu dentenweerbaarheid-korpsen geïn specteerd. AMSTERDAM. De drie vakcentra- len zullen dit jaar een gemeen schappelijk actieprogram publiceren. Dit heeft de voorzitter van het N.V.V. de «heer A. H Kloos, aange kondigd in de jubileumrede, waar mee 'hij vanmiddag in «het R.A.I.- congrescentrum in Amsterdam het vierdaagse congres van het 60- jarige N.V.V. opende. DELFT. Het Delftse college van b. en w. iheeft met de Rijksdienst voor monumentenzorg overeenstemming bereikt over een verdere restauratie van 'het historische stadhuis te Delft. DE WERKTU1GENDAG TE LIEMPDE (Ingezonden). Twee dagen lang, op 11 en 12 mei, zullen op de belangrijke spoorlijn 's-Hertogenbosch-Eindhoven vele treinen, zowel van de normale dienstregeling als extra ingelegde, stoppen bij halte Liempde. Dat de Nederlandse Spoorwegen niettemin, in plaats van de vroegere tijdelijke perrons, vaste voorzieningen kon- strueren is een bewijs, dat op het hoofdkantoor wordt ingezien dat de Werktuigendagen. die ieder jaar ge houden worden, hét agrarisch gebeu ren van Nederland zijn geworden en dat men de verdere ontwikkelingen in de toekomst met vertrouwen te gemoet ziet. Me voldoening heeft de Tuinbcuwbond van de N.C.B., die het initiatief tot deze dagen heeft genomen, kennisgenomen van deze bouw. Agrarisch Nederland blijkt deze Werktuigendagen op hoge prijs te stellen, «boeren en tuinders kunnen zioh tezamen met andere geïnteres seerden jaarlijks op de hoogte stellen van de nieuwste ontwikkelingen op hun gebied. Een groot voordeel is, dat zij :de machines kunnen zien werken, zoals zij ze zelf ook denken te gebruiken, in de open lucht en op het vrije veld. In een speciale de- monstratiering worden de mogelijk heden van de steeds ingewikkelder wordende apparatuur getoond. Zelfs de omvangrijke drainagemachines, zijn in werking te zien en hoewel er in ons Land genoeg neerslag valt, nemen de regeninstallaties ook een grote plaats in; 'het gaat er namelijk om, op het juiste moment over regen te beschikken. Voor het eerst zal een boorin rich ting worden gedemon streerd, die op de eerste dag een bron zal boren, naar wordt verwacht tot ongeveer tweehonderd meter diepte, die dan de tweede dag in werking zal zijn te zien Ook zij, die belast zijn met de zorgen van fa'brieks- en andere ter reinen kunnen in Liempde wijzer werden. Demonstraties met eenvou dige wegenbouwmachines zullen het wegennet op het landgoed „Velder" uitbreiden, soms met bekende, maar ock wei met volkomen nieuwe ma terialen. Aldus wordt een belangrij ke bijdrage geleverd aan de oplos sing van ontsluitingsproblemen, waai mee allerlei bedrijven worste len nu transport per as steeds be langrijker wordt. Een aantal Brabantse boomkweke rijen toont in een monstertuin be- plantingsmcgelij'kheden rondom de boerderijen. Ook tuinlaefhebbers kunnen 'hier inspiratie of informatie opdcen. Speciaal voor de vrouw is de voorliohtingstent bedoeld, waai* de nadrulk valt op hygiëne in huis. De Nederlandse Spoorwegen z\jn voornemens het vanouds bestaande spoorlijntje Alkmaar-Warmenhuizen op te heffen in verband met de ge stegen exploitatiekosten. DODELIJKE ONGELUKKEN HEIJTHUIJ'SEN. De zevenjarige Jacobus Suntjens uit Heijthuijsen (L.) ds bij het oversteken van de pro vinciale weg Horn-Meijel door een personenauto gegrepen. Het jongetje was meteen dood. DEN HAAG De 26-jarige G. Vre- devoort is cp hel Buitenom in Den Haag 'door een autobus overreden en om 'het leven 'gekomen. De man stond op «het trottoir met een onver lichte motorfiets en reed plotseling de rijweg op. Hij werd aangereden door een aucbus en overleed ter plaatse RODEN. Het driejarig jongetje Bonne Felting is op de Ceintuurbaan in Roden (Gr.) onder een vrachtwa gen geraakt. Het jongetje was op slag dood. Bonne Felting reed met zijn autoped op de rijweg rechts van de vrachtwagen en kwam onder de wagen, toen deze op een kruispunt rechtsaf sloeg. BERGUM. Op de Halerweg in Murmerwcude is de tweejarige Tjai ling Kooislra onder een van de ach terwielen van een met tegels gela den vrachtwagen geraakt en om hel leven gekomen. ERP. Het dertienjarige meisje Hendri'ka van Deurzen is op de provinciale weg Gemert-Erp door een «bestelauto aangereden. Het meis je sloeg met de fiets linksaf zonder daarbij op de haar tegemoet komen de bestelauto te letten. Zij werd ern stig gewond en overleed op weg naar het ziekenhuis. SITTARD. In een ziekenhuis in Sittard is de 42-jarige J. Maissan uit Munstergeleen overleden aan de verwondingen die hij 23 maart op liep, toen hij met zijn bromfiets door een bestelauto werd aangereden Hij werd daarbij aan het hoofd gewond. ADVERTENTIE Vlotte, modieuze kleding Draagt vlotte, goedpassende kleding Koop ze uit goede collecties bij IANGEV0RS7 80-82 RECHTSZAKEN Vijf jaar geëist voor veroorzaken kinderdood ROTTERDAM, 31-3. De officier van justitie bij de rechtbank in Rot terdam, mr. W. D. Meeter, heeft vier jaren gevangenisstraf met aftrek van voorarrest -geëist tegen de 28-jarige los werkman Johannes van L. uit de Maasstad wegens het meermallen toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan zijn anderhalf jaar oude zoontje, die de dood van het kind tengevolge had. De officier vorderde daarnaast een voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering met drie jaar proeftijd. SUCCESJES Verloren: Fen regenbroek, omgeving Schuddebeurs. Terugbez. bij Hans E-raal, Zuidstraal 10 te Dreischor. Goudakker Serooskerke uitgeput SEROOSKERKE, 31-3. Hoe- wel de schatgravers van Se rooskerke door hun andere werkzaamheden de laatste da gen weinig tijd kunnen vinden om naar gouden munten te zoeken, hebben ze tussen de bedrijven door toch nog wel gespit, met als resultaat dat er thans 1.014 munten zijn gevon den. Het ziet er echter naar uit dat de goudmijn nu onge veer uitgeput is. De werk zaamheden aan het zg. gouden zwembad, dat de gemeente van Serooskerke grotendeels uit de opbrengst van de gouden mun ten wil financieren, vorderen goed. PARIJS. Ongeveer vijfentwintig honderd jongelui hebben tijdens het optreden van de Rolling Stones in Parijs het meubilair iii de zaal ver-- nield en een gevecht geleverd met de politie. Tien politiemannen werden gewend Vijfentachtig losgeslagen jongelui 'brachten de nacht in cellen van de politiebureaus door. Verwoerd wint verkiezingen in Z.-Afrika JOHANNESBURG. 31-3. In Zuid- Afrika heeft de naticnatep art ij van dr. Hendrik Verweerd, die al 18 jaar aan 'het bewind is, bij de verkiezin gen van woensdag dc grootste parle mentaire meerderheid in dc geschie denis van het land behaald. Zij zal in het nieuwe, voor vijf jaar geko zen en 170 zetels tellende Huis van Afgevaardigden 126 zetels bezetten. De oppositionele verenigde partij van sir de Villiers Graaff krijgt 39 zetels. De progressieve partij, de eni ge die op morele gronden apartheid afwijst, -heeft haar ene zetel weten te behouden. DE GOUDEN HORDE 79. Met een katachtige beweging deed Charrag Chan zijn zwaard uit de schede flitsen. „Versta mij wel, withuid", mom pelde de Mongolen-aanvoerder, „Chamag Chan laat niet met zich spotten... Indien go wellicht hel dwaze plan mocht hebben mij in de handen van uw voormalige meester te spelen, dan. Hij beëindigde zijn zin niet, maar maakte een veelbete kenend gebaar met zijn wapen. Agua grijnsde zuurzoet. „Gij miskent mij. grootmachtige", sprak hij, uiterlijk onbewogen. „De wraakgevoelens, die ik mijn meester Aram toedraag, zullen niet verstillen voordal ik hem heb laten ken nismaken met mijn enige trouwe vriend: met deze»...", en zijn vingers streelden het gevest van zijn werpmes. liet'gierenoog van Chamag Chan staarde hem minutenlang zonder enige uitdruk-' king aan. Agua vroeg zich af. welke ge dachten verborgen lagen achter dit strakke masker van dc oosterling. Toen hief Cha mag Chan plotseling dc hand op en als één man zette de duizendkoppige horde zich in beweging, in het spoor van haar leider en diens gidsAgua.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5