DUET Het Amerikaanse liulpprogram voor India ONZE PUZZEL-RUBRIEK „Faits et gestes" rond nieuwe burgemeesterswoning „De Zonne" NYLONS Eis de originele is&èmmbuitenlijti Beroering op Cuba? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 aprii 1966 Nr. 19566 Ingezonden mededeling Gemeenteraad Westerschouwen WASHINGTON. 31-3. President Johnson heelt algemene bijval ge kregen voor zijn „vrijblijvend" pro gram van voedselhulp aan India, dat tijdens het woensdag geëindigde be zoek van premier Indira Gandhi aan Washington werd beklonken. Op grond van dit program zullen de Verenigde Staten drie-en-een-half miljoen ton tarwe leveren, in aan vulling op de zeseneenhalf miljoen ton reeds naar India verscheepte of gereedliggende voedingsgranen en andere noodle vera nties. De nieuwe afspraak vertegenwoordigt een waar de van een miljard dollar. De Vere nigde Staten zegden voorts toe een driehonderd miljoen dollar en een In do-Amerikaans Opvoedkundig Fonds te zullen helpen oprichten. Na het bezoek van mevrouw Gan dhi merkten diplomatieke kringen op dat een beslissing over volledige hervatting van de Amerikaanse eco nomische steun aan India, stopgezet tijdens het gewapend conflict tussen India en Pakistan over Kasjmier, nog wel enige tijd zal vergen. Waar nemers noemden de besprekingen van mevrouw Gandhi en president Johnson zeer delicaat, omdat de In diase premier de indruk wilde ver mijden dat zij het standpunt van haar land inzake Kasjmier. Vietnam of economische planning als prijs voor hervatting van de Amerikaanse steun inzette. Deze week ontvingen wij weer een groot aantal inzendingen. Daarbij waren vele foutloze oplossingen, zo dat de boeken verloot zijn tussen de goede inzenders. De eerste prijs gaat naar: mevrouw J. Bin-Groenleer, Zevcngetjjstraat 9. Zierikzee De tweede prijs viel ten deel aan: de heer E. v. d. Klooster, burgemeester Hagelaan 21, Bruinisse De oplossing luidt als volgt: Horizontaal: 1. inhalig; 6. spelonk; 12. eel; 13. oe; 15. urn; 16. lea; 17. r.k.; 18. formulier; 22. en; 23. bad; 24. ora; 25. lik; 27. ara; 29. s.v.p.; 31. dat; 33. wie; 35. norm; 37. essen; 39. sate; 40. naar; 41. taal; 42. ver; 43. ds.; 44. re; 45. tin; 47. vief; 49. neet; 51. twee; 53. allen; 56. rete; 58. rel; 59. ego; 60. eed; 62. iel; 63. dal; 65. non; 67. rit; 69. c.s.; 71. ver gissen; 74. n.v. 75. hen; 77. v.o.; 78. au; 79. ree; 80. teugels; 81. opnemen. Verticaal: 1. ierland; 2. nek;3. hl; 4. loods; 5. ier; 7. pui; 8. emelt; 9. o.l.; 10. nee; 11. kandeel; 14. uur; 18. fa.; 19. mops; 20. lade; 21. r.i.; 23. bar- neveld; 26. kwaliteit; 28. r.o.; 30. verdrag; 32. antenne; 34. it; 36. ma rie; 38. st.; 39. sater; 46. utrecht; 48. el; 50. beleven; 52. we; 54. long; 55. eens; 57. te; 59. eleve; 61. dreun; 64. a.v.; 66. oir; 68. in; 70. see; 72. rol; 73. sap; 74. nee; 76. nu; 79. r.m. HAUTANA ONDERGOED: FIJN ONDERGOED MET ZORG GEBREID. SPECIAAL VOOR U, MEVROUW! SMALLEGANGE KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk DE NIEUWE PUZZEL 1. getij; 3. dikte; 5. 'kort moment; 8. rivier in Italië; 10. deel v.d. hals; 13. afsluiting; 15. verlaagde toon; 16. voorzetsel; 17. jongensnaam; 19. voorzetsel; 20. meisjesnaam; 21. deel v. d. bijbel; 22. kledingstuk; 24. land bouwwerktuig; 26. afstandsmaat; 28. huisdier; 29 pl. in Overijssel; 31. vo gel; 32. kloosterzuster; 33. wapen; 34. geneesheer; 36. vadsig; 37. berg; 39. stel; 42. mep; 45. Europeaan; 47. bid (lat); 48. uitgestotene; 50. een tonige wijs; 52. vr. munt; 54. pers. voornaamw.; 55. meisjesnaam; 57. windrichting (afk.)58. bestaat; 59. grondtoon; 61. te zijner plaatse (lat. afk); 63. jongensnaam; 64. de jonge re; 65. telwoord; 67. tip; 69. als eer der (afk.); 70 kalmte; 71. Europeaan; 72. vogel. 1. maanstand; 2. ledemaat; 3. wel willende lezer (lat. afk.); 4. deel v. d. mond; 6. ongedierte; 7. namelijk (afk.); 8. deel v. d. hand; 9. in orde; 11. verlaagde toon; 12. Oosterse ti tel; 14. bolgewas; 16. roofdier; 18. scms; 20. rijstbrandewijn; 21. voor zetsel; 22. moerassig; 23. reinigings middel; 25. jongensnaam; 27. deel v. h. hoofd; 28. vogel; 30. de onbe kende; 33. vogel; 35. vruchtennat; 38. weekdier; 40. verzoek; 41. vreemd; 42. aanlegplaats voor sche pen; 43. roofvogel; 44. vogel; 46. mu ziekterm (afk.); 47. niet door twee deelbaar; 49. naamloze vennoot schap (Duits); 51. bezittelijk voor naamw.; 53. harde; 56. Europeaan; 58. land in Azië; 60. voorzetsel; 62. onderricht; 63. ik (lat.); 64. toestem ming; 65. zoals de akten getuigen (lat. afk.); 66 bijwoord; 67. onder het nodige voorbehoud lat. afk.)68. kindergroet. Beroepen te Dirksland (2e pred- pl.): A. Baars, Papendrecht; te Voorthuizen (toez.): L van Nieuw- poort, Uddel. Beroepen door G.S. tot zendings- pred. (als adj.-dir. van het theolo gisch Centre de Litérature Evangé- licque te Yaoundé, Kameroun): G. Markhoff, tijdelijk te Oegstgeest. Bedankt voor Heeg: J. Mansfeit, Giessen-Oudekerk. Ger. Kerken Beroepen te Arnhem (vak. D. W. v. d. Laan): J. Niemantsverdriet, Rojtterdam-Lombardijente Leeu- warden-Huizum (4e predpl.): A. J. Dondorp, Zutphen. Aangenomen naar Zoutkamp: H. Torenbeek, kand. te Den Ham (O.), die bedankte voor Aardenburg, Doe- zum, Hoogersmilde, Midwolda, On- derdendam, Ouddorp, Wommels en voor IJlst. Bedankt voor Lopik: J. F. ter Hart, Valker.swaard. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Rotterdam-Zuid: D. Biesma Jr., Aalsmeer. Ger. Gemeenten Beroepen te Groningen en te St. Catharines (Ont., Can.): P. Blok, Dirkslan'd, die bedankte voor Rid derkerk. Ger. Gem. in Nederland Beroepen te Bruinisse: F. Mallan, Veenen'daal. Prinses Margriet trouwt dit jaar niet DEN HAAG, 31-3. Het huwelijk van H. K. H. prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhaven kan dit jaar niet worden verwacht, aldus heeft een woordvoerder van de R.V. D. in antwoord op een desbetreffen de vraag 'gezegd- Wel kan nog voor het zomerreces van de tweede ka mer de indiening van het ontwerp van wet tot goedkeuring van het huwelijk worden tegemoet gezien. In antwoord op de vraag waar het huwelijk zal worden gesloten ant woordde de woordvoerder dat de plaats nog niet bepaald' is. Volgens een bericht van radio- Dja'karta, opgevangen in Singapore, heeft het personeel van de Ameri kaanse ambassade in Djakarta 17 miljoen roepia bijeengebracht voor de slachtoffers van de overstro mingsramp in Indonesië. Een kijkje in het nieuwe, zeer mo derne gedeelte van de zaak aan het Havenplein (6). Het fraaie gerestaureerde historische gedeelte van de juwelierszaak „De Twaalf Apostelen", die deze week officieel werd geopend. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode).' WESTERSCHOUWEN, 31-3. De ge meente Westerschouwen kocht zich woensdagavond een ambtswoning voor de burgemeester. Het is de ri ante aan de Burghse weg gelegen villa „De Zonne", eigendom van wet houder J. van W'averen geworden. De prijs werd bepaald op f 125.000,-, waarbij nog komt f 8.000,- registra tierechten en f 10.000,- voor centrale verwarming. Aan de raadsleden werd dus een crediet gevraagd van f 143.000,waarmee ze zich kon den verenigen. Burgemeester Everwijn sprak uit voerig over deze aankoop en zeide dat het plan om in de verlengde W. G. Bootlaan te gaan bouwen toch niet bevredigde. De blote bouwkos ten zouden op deze plaats met inbe grip van ongeveer 1000 m grond f 150.000,- gaan bedragen en hiervan is het college toch wel geschrokken, zodat geen opdracht aan een archi tect werd gegeven om een tekening te maken. In januari 1966 bood de heer Van Waveren zijn woning te koop aan. Hij zelf 'kooht reeds grond in de W. G. Bootlaan (die reeds aan bouw grond uitverkocht is) en zal daar binnenkort gaan bouwen. Twee ta xaties van deze woningen draaiden rond de f 125.000,Er is 1894 m- grond bij en voor de huidige prijs van f 25,gaat dit f 47.000,kos ten. De rest f 78.000,is bestemd voor de in 1931 gebouwde villa. De woning is uitermate geschikt voor een ambtswoning zoals b. en w. zich dat voorstellen. De grond werd in 1903 uitgegeven in erfpacht voor 99 jaar en in 1906 veranderd in eeuwig durende erfpacht. Voor een groter gezin biedt het bouwwerk met twee verdiepingen alleszins volop ruimte. De financiering De financiering zal gedeeltelijk mogelijk zijn door een gekweekte, nu onnodig geworden gemeentelijke reserve van het Rusthuis „Duinoord" hiervoor te gebruiken. Secretaris J. W. de Jonge igaf een toelichting over dit 'bedrag dat tesamen met een gift uit het rampenfonds in 1961 op nieuw op de begroting werd geac tiveerd. Deze reserve is niet bestemd om uit te breiden doch een dekking tegen eventuele terugbetaling en niet meer noodzakelijk. De rest zal dan afgeschreven worden in 30 jaar. De Gewone Dienst zal voor deze aan koop nadelig beïnvloed worden met maximaal f 6 000,per jaar. Wethouder v. d. Klooster üchtté een en ander nog eens nader toe en dit voorstel is dan ook gekomen na lang overleg. Er 'kwam dlirekt een woning vrij, De burgemeester zal hier spoedig in kunnen trekken daar de heer Van Waveren een tijdelijke uitweg vond. De heer Dalebout vroeg een week respijt doch b. w. wensten een directe beslissing omdat ook anderen op „De Zonne" boden. Wel gaf de voorzitter mogelijkheid om in frac tievergadering te gaan, waarvan-een gretig gebruik werd gemaakt. Na afloop van het partijberaad wilde de beer Krijnse Lokker een besloten vergadering omdat hij nog een „zwart kantje" 'had ontdekt. De voorzitter zeide dat alle besprekin gen over de aankoop openbaar zijn. Het „zwarte" bleek de financiële zij de te zijn van burgemeesters 'kant gezien. Het antwoord was kort, n.l. 12pct. van ihet salaris wordt als 'huurbedrag gewaarmerkt met een mogelijke verlaging van dit bedrag, indien aangetoond kan worden dat de gemiddelde huurprijzen lager lig gen in de omgeving. Wethouder v. d. Klooster zeide nogmaals dat in dit voorstel ge handeld werd met een volle verant woording tegenover het gemeente beleid, De iheer Hendrikse was in principe voorstemmer, dodh (hij vroeg ziöh af of het wel verantwoord was om dit geld aan het rusthuis te onttrekken. De secretaris gaf toen een duidelijke uiteenzetting die we hierboven reeds weergaven. Ook de andere fracties verklaar den zich akkoord met het voorstel waarover G.S. uiteindelijk de super visie 'heeft. Het rusthuis Toen het rusthuis werd gebouwd was dit niet direct vol en om aan de mogelijkheid van een exploita tietekort het hoofd te bieden, werd toen door de gemeente een potje ge kweekt. Daar het rusthuis de laat ste jaren echter geheel bezet is, is dit bedrag overbodig geworden. Het voorstel om hierdoor begro ting de kapitaald'ienst te wijzigen met f 133.000,- werd aangenomen. In deze vergadering waarin de heer J. Westhoeve met kennisge ving afwezig was en waarvoor gro te publieke belangstelling bestond, werden verder twee gemeentewerk- Ingezonden mededeling spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart lieden aangesteld. De heer C. Speel man werd in vaste dienst benoemd en de heer L. Wandel op arbeids overeenkomst. B. w. hadden hier voor een aanbeveling gemaakt -doch deze werd op het laatste moment nog gewijzigd, waardoor de raad enige tijd in geheime zitting overging. Te vens werd de heer M. Post, reeds geruime tijd in tijdelijke dienst bij de gemeente in vaste dienst be noemd. In Serooskerke werd een grond ruil gedaan met de heer J. Geluk,- waardoor deze een toegangspad tus sen de woningen Dorpsplein 19 en 20 overdoet aan de gemeente en een stukjp grond terug krijgt achter het perceel. Een en ander met gesloten beurs. Gebouw voor strandpastoraat Het voorstel om van de Ned. Herv. kerk te Haamstede 4415 m- grond te kopen, gelegen aan de Steenweg te Westenschouwen, kon niet de in stemming van alle raadsleden krij gen. De heer J. Hendrikse vroeg of de koop van de grond wel nodig was en of er wel behoefte bestond aan een aldaar te realiseren gebouw. De voorzitter zei. dat het interkerkelijk strandpastoraat behoefte heeft aan een gebouw, nadat enige jaren ge leden het kleine Kuria afbrandde. De prijs is alleszins aanvaardbaar. Toch meende de heer Hendrikse dat deze f 44.000,- (de grond is 4415 ca groot en de prijs f 10,-) dat er naar iets goedkopers uitgezien moet worden. ,,De toekomst zal leren of we hier gelijk hebben gehad", zei de voorzit ter. „Alleen het in handen krijgen van deze grond maakt dat we alle kanten uit kunnen, want er zijn Wel meer uitbreidingsplannen gewijzigd". De héér Padmos merkte op dat voor deze prijs geen groter terrein nodig is met een parkeerterrein er in op genomen. De heer A. Dalebout meen de dat de burgemeester beloofd had dat de prijs gelijk zou zijn aan de verkoopprijs der omliggende lande rijen. Hierin moest de voorzitter vra gensteller gelijk geven en gaarne had hij de gehele hoek aldaar gekocht, doch de gemeente kan nooit neertel len wat de particulier er voor biedt. Na stemming werd het voorstel aan genomen met 9 tegen 1. Tegen stem de de heer Hendrikse. Verkoop grond Aan de N.V. Bouwfonds Nederl. Gemeenten Werden 3 kavels bouw grond, groot 420, 480 en 540 m2 en gelegen tussen de Zeeanemoonweg en de Luieweg in Renesse West ver kocht voor f 23,50 per m2. Op een vraag van de heer R. Blom zei de voorzitter, dat hier binnen 2 jaar permanente woningen zullen komen. Met de heer H. Bode te Renesse werd een strook grond, groot 498 m2, gelegen bij de Wilhelminahoeve, van af de Luieweg, geruild voor een even groot stuk op hetzelfde terrein. Dit was nodig in verband met de aanleg van de openbare weg aldaar. „Wat zijn de kosten", vroeg de heer M. Steur. Alleen de notariskosten druk ken hierop. Auto's mogen deze nieu we weg niet berijden, werd de heer Krijnse Lokker geantwoord. De N.V. Zeeuws Grondbezit te Middelburg had optie op 6 kavels bouwgrond, gelegen tussen Zeeane moon- en Luieweg, groot 610, 530, 550, 570, 590 en 732 m2 voor f 25,- per m2. Door belangstelling van in woners voor deze grond stelden b. en w. voor dit voorstel in te trekken. Met al deze grondverkopen kon de raad zich verenigen. Aan de heer A. P. Walhout werd door de gemeente de door hem be woonde winkelwoning Zuidstraat 14 verkocht voor f 25.000,-. Hierbij is ingesloten de grond en het schuurtje. Hier aansluitend merkte de voorzit ter nog op,, dat er nog geen enkele toezegging is gedaan over de bouw van een rijkspolitiegebouw met een dienstwoning, welke mettertijd in de Weststraat zal verschijnen. Overname wegen Bij besluit van 29 juni 1962 werd aan het architectenbureau Giljam te Ellemeet vergunning verleend voor de aanleg van wegen op het percc-el Kad. sectie A no. 156, gelegen in uit breidingsplan Renesse West met di verse voorwaarden. De wegen zijn nu klaar op enkele onderdelen na en de gemeente stelde voor deze wegen over te nemen tegen de prijs van f 1,- de massa onder voorwaarde dat a. de heer Giljam bij het passeren der akte van overdracht aan de ge- gemeente f 10.000,- zal betalen; b. dat koper de kosten van aanleg van waterleiding en electriciteit en de kosten van het plaatsen van een viertal slraatverlichtingsmasten type TL 2 x 20 aan de gemeente zal ver goeden binnen 14 dagen na de pre sentering van de nota. De schade, aangericht bij het aanleggen van licht en water in het wegdek zijn voor rekening van de heer Giljam. De raad 'kon zich hiermede vereni gen, eveneens met de overname van een weg, destijds aangelegd en be kend als de Hoge Hilleweg te Wes tenschouwen. voor f 1,- de massa. Geldlening Ingetrokken werd het besluit van 24 nov. 1965, waarin de raad accoord ging met het garant zijn van de ge meente voor een geldlening der Stichting Renesse, groot f 200.000,-. G.S. maakte hiertegen bezwaren en kon slechts tot f 100.000,- gaan. Hoe het nu met de andere ton moet is nog een bestuurszaak. De heer Steur informeerde hiernaar. Op 22 dec. 1965 werd het subsidie bedrag ten behoeve van de Domini- cus Savio Stichting, de Stichting Prot. Chr. Soc. Ped. Nazorg in Zee land en de Stichting Sociaal Ped. Centrum bepaald op f 410,- per jaar. De raad ging accoord met een ver hoging van dit bedrag tot f 600,- per jaar of 15 cent per inv^oner. Het voorstel van b. en w. tot het onbewoonbaar verklaren van de wo ningen Kloosterweg 50 te Haamstede en Burghse Ring 30 te Burgh werd ingetrokken. Diverse besluiten der l.o-wet 1920 kwamen hierna aan de orde, die geen bezwaar ondervonden bij de raadsleden. Zo werd het voorschot op de vergoeding bedoeld in art. 101 der l.o.-wet voor 1966 voor het be stuur der Ver. voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs te Haamstede ten behoeve van de onder zijn bestuur staande school aan de Burghse weg bepaald op f 11.163,31. Het voorschot op de vergoeding voor het vakon derwijs (gegeven door mevr. Lups- v. d. Veer) werd vastgesteld op f 1710,-. Het aantal wekelijkse les uren vakonderwijs werd vastgesteld op 1%. Het was de heer v. d. Veer die hiernaar informeerde. Ingezonden mededeling OVERDENKING Zó is Christus! In 'het Marcus-evangelie staat een woord, dat ons de Heere Jezus leert 'kennen precies zoals Hij is. 'Bedoeld het woord uit 10:45, dat vrij ver taald luidt: de Zoon des .mensen is niet gekomen om gediend te wor den, maar om te dienen, en zijn le ven te geven tot een losprijs voor velen. Hierin gaat het diepste wezen van de Heiland open. De Heere is geko men en Hij is er. Niemand kan meer om de werkelijkheid Gods heen. We komen er allen mee in aanraking. En deze Heere spreekt ons aan. Het woord, dat in de Bij bel tot ons komt, is werkelijk een boodschap. Wij hebben uit de aard der zaak onze godsdienst. Daarin bezig te zijn is voor de een een genoegen en voor de an'der een last, die hij om de één of andere reden niet van zich af durft werpen. Maar bijzonder dat laatste bewijst, dat wij aan onze godsdienst hoge waarde toekennen. Maar wie de woorden, hierboven afgedrukt, eens goed toekijkt moet toch gaan begrijpen, dat wij met ónze dienst aan God nog niet toeko men aan de kern van de bijbelse boodschap. Want die kern ligt niet in onze dienst aan de Heere, maar in de dienst van de Heere aan óns! Dit is het beslissende, dat wij tot Christus leren komen en ons leven, voor Hem leren open stellen, opdat Hij ons zijn dienst betoont. En dan 'gaat het ten diepste om één alles- beslissen'de dienst. Gelooft u in Gods oordeel over het mensenleven? Het is er wel. God keurt ongerechtig heid, vuilheid, onreinheid, zelfzucht en egoisme en wat er meer te koop is onder ons, niet goed. Hij ver vloekt het. Diep en grondig. En welk mens zal tenslotte aan die vloek van Gcd ontkomen? Zulke brave lieden zijn we toch niet. In die op het men senleven rustende vloek van God, ligt onze 'diepste nood. God zelf wil daarvan verlossen door Jezus Christus. In deze lijdens weken worden wij telkens weer ver wezen naar het kruis van de Hei land. Daar trekt Hij de vloek van het mensenleven tot zich en Hij sterft er aan, opdat ons leven be vrijd zou worden en tot waarachtige bloei zou komen. Deze dienst wil Christus u bewij zen. Hij vraagt, dat we komen tot Hem Dat we ons geven aan Hem. Dat we ons leren vastklemmen aan deze zijn allesbeslissende dienst aan Gcd en mensen: Hij droeg Gods oor deel, opdat wij niet veroordeeld zou den worden, maar zouden leren le ven. Leven naar Gods bedoelen. Van deze'dienst bent u niet ge diend? Och neen, wij hebben immers óns dienen van God? En we willen daarin toch bevrediging zoeken? Ons dienen 'krijgt pas betekenis als wij ons eerst dienen laten door God in Christus. Dan vindt u het waar achtige levensgeheim. Zierikzee. P. OP DEN VELDE SPORT VOETBAL Zierikzee I-De Schutters I Zondag a.s. ontmoet Zierikzee I het dit jaar weer zeer verdienstelijk 'spelende elftal uit Stampersgat, op het sportpark. Zierikzee, dat tegen Vosmeer zeer zeker blijk gaf in" de 'bovenste regionen van de ranglijst thuis te behoren, kan een kleine overwi nning beha len NEW YORK. 31-3. De New York Times schrijft dat volgens in Was hington ontvangen berichten op Cu ba een grote reorganisatie van het militaire en regeringsapparaat aan de gang ds. Het bewind van Fidcl Castro zou een crisis als nimmer te voren doormaken. De afgelopen maand zouden wei honderd officie ren zijn gearresteerd. Sommigen wordt een te nauw contact met Chinese vertegenwoordigers verwe ten. De buitenlandse dienst is ook in beroering. Verscheidene Cubaan se diplomaten zouden asiel in het buitenland hebben gevraagd. De berichten zijn volgens het blad afkomstig van diplomaten, vluchtelingen en uit klandestiene bronnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3