I I HONDERD JAAR PROVINCIALE STOOMBOOTDIENSTEN „Nieuw tijdperk koningschap is ingeluid" Fa. Joh. den Boer j Stranden van „De Punt" tot Renesse besmeurd met teer STREEKNIEUWS „Zo is het...." van de baan MIDDELBURG, 1-4. De Provin ciale Stoombootdiensten In Zeeland bestaan heden (1 april) honderd jaar. In dit verband is het interessant nog: eens te recapituleren de „waterver binding" door de P.S.D. tussen Schouwen-Duiveland en andere de len van de provincie Zeeland. De Staten besloten in hun verga dering van 15 juli 1852 voor de dienst op de Oosterschelde een bij drage van f 4.000,- gedurende vijf jaren toe te staan. Zo werd opgericht de „Zeeuwsche Spoorboot Maatschappij", die van Middelburg op Bergen op Zoom voer en daar aansluiting gaf op het Ne- •derlandsche Spoorwegennet. Toen do spoorlijn werd doorge trokken tot Goes en Vlissingen, opende de maatschappij een dienst van Middelburg op Zierikzee met als tussenstations Kortgene, Wol phaartsdijk en Katscheveer; er werd dagelijks één reis gemaakt. Op 10 juli 1910 besloten Provinci ale Staten tot instelling van de Pro vinciale Stoombootdienst op de Oos terschelde, gevestigd te Middelburg, die op 1 januari 1912 de dienst over nam van de „Zeeuwsche Spoorboot Maatschappij". stoomschepen op gedragen, daar de ze op 1 januari 1912 nog niet opge leverd waren werden twee schepen gehuurd van de geliquideerde Zeeuwscho Spoorboot Maatschappij, n.l. de Zeeuwsche Spoorboot nr. 1 (gebouwd in 1872) en de Zeeuwsche Spoorboot nr. 2 (gebouv/d in 1892). Begin 1912 kwamen de twee schroef stoomschepen in dienst: de ..Schouwen" en de „Noord-Beve land". Middelburg-Zierikzce In 1912 wordt de dienst tweemaal daags Middelburg-Zierikzee gewij zigd in Zierikzee-Katscheveer-Wol- phaartsdijk-Kortgene v.v. met dage lijks drie vaarten. Aansluiting wordt gegeven op Katscheveer-Goes en Wolphaarts- dijk-Middelburg per autobus. In 1939 is de dienst op werkdagen drie vaarten en op zondagen twee. Doorvaren naar Wolphaartsdijk en Kortgene is in de laatste oorlog ge staakt en later niet meer hervat. Sedert de zomerdienst 1958 (1 juni) wordt te Zierikzee gevaren op de nieuwe aanlegplaats „De Val". Sedert 19 mei 1961 wordt geva ren naar Kats. De dienst is opgeheven op 15 de cember 1965 door de opening van de Oosterscheldebrug. In 1933/34 zijn bij de werf „De Schelde" drie zusterschepen ge bouwd: de „Prins Willeml", de „Oos terschelde" en de „Koningin „Em ma". Hiervan was het M.S. „Ooster schelde" bestemd voor de dienst op de Oosterschelde, de beide andere als reserveschip. Op 15 mei 1934 kwam de ..Ooster schelde" in dienst, Waarvan de voor naamste verbetering was dat er op het achterdek plaats was voor tien auto's. Dc oorlogstijd Het M.S. „Oosterschelde" is op 10 mei 1940 door Ned. militairen gevor derd en op 12 mbi te Vlissingen in brand geschoten en gezonken. De dienst heeft stilgelegen tot 1 augus tus 1940, toen een gehuurd schip van Ingezonden mededeling U bent pas écht onder de pannen de Rederij v. d. Schuijfc, de „Prinses Juliana", de dienst uitoefende. Tot 1 juli 1941 werd doorgevaren naar Kortgene en Wolphaartsdijk, daarna werd steeds gevaren van Zie rikzee naar Kats(eveer). In 1942 werden dagelijks tot 5 ok tober drie reizen v.v. gemaakt en daarna twee reizen v.v. Het S.S. „Prinses Juliana" is in mei 1942 her doopt in S.S. „Prins Hendrik". Met ingang van de zomerdienst 1943 wer den drie reizen v.v. gemaakt. Op drie september 1943 is het S.S. „Prins Hendrik" beschoten en gezonken. De dienst is stilgelegd op 18 sep tember 1943, nadat ook het S.S. ..Zuiderzee", hetwelk toen de dienst waarnam, werd beschoten en aan de grond gezet moest ivorden. Het M.S. „Oosterschelde" hetwelk voor de Duitsers aan de werf „De Schelde" gereed gemaakt moest wor den voor mil. diensten, werd op 31 mei 1943 door een bom getroffen en is gezonken. Van 23 februari 1944 is in verband met de inundatie van Schouwen voor de evacuatie de dienst hervat met het S.S. „Albatros", er werd enkel des morgens en des avonds in de schemer gevaren, begin september 1944 werd de dienst gestaakt (Dolle Dinsdag). Na de bevrijding is op 1 juni 1945 de dienst hervat met een gewezen Duitse patrouilleboot die werd ge noemd M.S. „Prinses Irene". Tot 17 september 1945 dagelijks 3 reizen (zondagen 2), daarna 5 reizen op werkdagen. Van 1 januari 1946 tot 27 mei 1946 is gevaren met het gehuurde S.S. „Koningin Wilhelmi- na", daarna met het M.S. „Koningin Emma". Op 27 maart 1946 kon de ponton in Zierikzee in gebruik worden ge nomen en konden weer auto's wor den vervoerd. In 1927 is voor de dienst Kortgene- Wolphaartsdijk het M.S. ,,Zand- kreek" in dienst gesteld. In 1952 is daardoor gebouwd het M.S. „Noord- Beveland". De slotfase van de dienst over de Oosterschelde is te bekend, dan dat zij hier verder commentaar behoeft. Via de Val ging het op de brug af, hetgeen in december 1965 het einde betekende van deze dienst. Historisch moment uit geschiedenis nan een eeuw. De provinciale boot ver laat voor de laatste maal de haven van Katseveer (19 mei 1961). Groene Kruis-afdeling ziet toekomst niet somber in met een woning die ingericht J is vanonder één dak: COMPLETE WONINGINRICHTING St. Domusstraat 25 en 58 ZIERIKZEE Telefoon b.g.g. 3170 en 3345 o Bij de overstromingen in midden- en oost-Java zijn zeker 156 mensen omgekomen, zo meldt Antara. Hon derden mensen worden vermist. Meer dan een half miljoen personen zijn dakloos. GEMEENTERAAD ZIERIKZEE ZIERIKZEE, 31-3. Op do deze week gehouden vergadering van de gemeenteraad onder voorzitterschap van loco-burgemeester H. Koevoets, zijn - behalve het (belangrijke) ver keersplan, nog enkele minder ge wichtige zaken aan de orde gekomen. Besloten werd tot aankoop van het perceel Nieuwe Haven 109, dat be stemd zal worden tot dienstwoning van de havenmeester. Aan de N.V. Grondbedrijf van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten te Assen, wordt een kavel grond in Malta I verkocht. Daar de gemeente een bij drage voor internationale uitwisse ling ontvangt van de Raad van Eu ropa en niet van de Raad van Euro pese Gemeenten, werd een eerder door de Raad genomen besluit toe te treden tot de R.E.G. ongedaan ge maakt. De heer Doeleman kreeg op een en ander een toelichting, waar na het voorstel onder de hamer door ging. De voorschotten vergoeding bijzonder onderwijs en voor het kleuteronderwijs 1966, werden vast gesteld. Bij de rondvraag attendeerde de heer Simmers nog eens op de nood zaak tot het situeren van een toilet aan het Luitje, t.b.v. de watertoe risten. Dc voorzitter zcide dat con centratie in het centrum van de stad beter is. Daarmede wordt - gezien de begroting - dan ook op afgekoerst. Voor douches en wasgelegenheden aan het Luitje ontbreekt vooralsnog hot geld. In hotel Graaf Floris V te Brou wershaven hield het Groene Kruis haar jaarlijkse ledenvergadering. Dc voorzitter, de heer J. Keizer was zeer verheugd in zijn openingswoord, dat deze vergadering zo goed be zocht was, wat z.i. wel z\jn oorzaak vond, dat naast de huishoudelijke agenda een filmprogramma werd aangeboden. In deze tijd van „vergaderings moeheid" is het een goed ding de vergaderingen aantrekkelijk te ma ken. In zijn openingswoord zei de voorzitter dat het Groene Kruis te Brouwershaven de toekomst niet somber in behoeft te zien. De sub sidie, welke op een nieuwe leest is geschoeid door het gemeentebestuur is bijzonder in ons voordeel aldus spr. Wat de centralisatie der Groene Kruisverenigingen betreft merkte de voorzitter op dat onze afdeling hier voor nog steeds is geporteerd. Op hoger niveau, met name door het hoofdbestuur, wordt er momenteel niet aan gedokterd, zodat we kunnen zeggen dat het plan voorlopig in de ijskast zit. Het vervangen der wijk verpleegsters is goed opgevangen tot aller tevredenheid. Ook de samen- Werking met de zustervereniging Zonnemaire liep als gewoonlijk weer prettig en aangenaam. Verder me moreerde de heer De Keizer dat zuster Van Kaam weer geheel is her steld en haar werk weer met trouw en nauwgezetheid verricht. Dit bleek eveneens uit het jaarverslag der se- kretaris, de heer M. Matthijsse waaruit kon worden vernomen dat in de kern Brouwershaven door de zuster 1095 verpleegbezoeken werden afgelegd en in combinatie met Zon nemaire 224 huisbezoeken voor zui gelingen, 21 voor peanatrale zorg, 14 bezoeken t.b.c., 26 rheuma, 12 kan ker en 6 revalidatie. Een zestal kin deren ondergingen een hoogtezon- kuur. Het materiaal van het Groene Kruis is in prima staat en er waren nog diverse nieuwe artikelen aange schaft. De financiën Het jaarverslag van de penning meester, de heer W. Jonker gaf de volgende cijfers te zien. Inkomsten f 13.701.50 Uitgaven f 13.867.32. Na delig saldo f 165,82. Hierbij zijn aan getekend dat in deze rekening te vens een post reservering zusterwo- ning en wijkgebouw is opgenomen. De voorzitter dankte de heer Jonker voor zijn accuraat 'werk en prees hem vooral voor het winnen van nieuwe leden en het opvangen van nieuwe inwoners. De heer Jonker maakte neg melding van een gift van f 100,- van een persoon die on bekend wenste te blijven en van een gift door de Middenstandsvereniging. Bij de rondvraag merkte de heer L. Bos op dat het z.i. wenselijk zou zijn dat ook in deze gemeente gym nastiek voor bejaarden wordt gege ven, wat met de zuster nader zal worden besproken. Na de pauze vertoonde de heer J. de Vlieger enige films, welke hij zelf had op genomen. Zeer interessant was de film, welke direct na de wa tersnoodramp was opgenomen, zodat de aanwezigen nog eens in herinne ring werden gebracht wat er op het eiland was verwoest. Een mooie kleurenfilm waarin flo ra en fauna elkaar afwisselden be sloot dit zeer attractief gedeelte der vergadering. Voorzitter dhr. Keizer dankte na mens alle aanwezigen de heer de Vlieger voor zijn films, welke bij zonder in de smaak waren gevallen, waarna hij deze geanimeerde verga dering sloot. NIJMEGEN, 31-3. „Historici kun nen ook vooruit zien. De aard van het huwelijk van onze kroonprinses en die van het aanstaande huwe lijk van prinses Margriet hebben een nieuw tijdperk van het koning schap ingeluid. Het is uit de gou den koets gehaald. We zullen het in een nieuw perspectief moeten zien". Dit zei de praeses van de Organi satie van Studenten in de Geschie denis in Nederland (OSGN), de heer J. Roes, in 'het begroetingswoord dat hij richtte tot de bijna 200 (onder wie enkele tientallen Belgische) stu denten, die deelnamen aan het in het Kolpinghuis te Nijmegen begon nen driedaagse congres gewijd aan de monarchie. Dit congres is georganiseerd dooi de OSGN en de Nijmeegse histori sche studentenkring „Dr. Huibers". De bedoeling daarvan is historische bezinning op de monarchale staats vorm en aandacht te schenken aan de verschijningsvormen van het in stituut koningschap in diverse tijd perken, ook het onze. De Nijmeegse hoogleraar prof. dr. P. H. Winkelman sprak de openings rede uit De toekomst van onze dy nastie heeft er, aldus prof. Winkel man. nimmer zo donker uitgezien als in 1940 teen koningin Wilhelmina in ballingschap ging. Bij .haar terug keer in 1945 waren de vreugde en ontroering onmetelijk. In Londen was enze vcistin de moeder des va derlands gewerden. De positie van het koningschap in ons land was nooit zo boeg en onaantastbaar als toen. Zender aanwijsbare oorzaken heb ben zich echter circa zes jaar gele den aan de linkerzijde van het socia lisme tcch weer tekenen van anti- monarchale gevoelens en redenerin gen geopenbaard. Na vier jaar was Circus Boltini begint tournee 1966 DEN HAAG, 31-3 Het Nederlandse circus Toni Bcltini begint op don derdag 7 april in Den Haag zijn tournee 1966. De Haagse wethouder mr. A. J. Dankelman zal op d:e d-g de officiële opening verrichten in de nieuwe circustent met vier hydrau lische masten. Die nieuwe tent biedt plaats aan 5.500 toeschouwers, onge veer 2.000 meer dan 'in de oude. Met de nieuwe uitrusting, waaronder de tent, is een bedrag van minstens an derhalf miljoen gulden gemoeid, al dus 'heeft de heer Boltini donderdag op een persconferentie in Den Haag meegedeeld. DE MEDISCHE STUDIE DEN HAAG, 31-3. Naar de mening van het Liberaal-Democratisch Cen trum betekent de voorgenomen be perking van het aantal medische studenten, dat er noodzakelijkerwijs een artsentëkort moet ontstaan, waar door het gehele gebied van de volks gezondheid in de toekomst voor een vraagstuk 'komt te staan. Een -der gelijke afremming van het aantal ■medische studenten zal eich „als een olievlek" waarschijnlijk ook gaan uitbreden over andere faculteiten. Hoge beloning voor Cupvinder LONDEN, 31-3. Veerpontbediende David Cor.bett, wiens hond Pickles afgelopen zon'dag de World Cup aan thet daglicht bracht, zal vrijwel zeker -de uitgeloofde premie van 60.000 gulden voor het onbeschadigd terug bezorgen van de trofee in ontvangst mogen nemen Joe Maers, de welgestelde voorzit ter van Chelsea en .president van de Engelse voetbalbond, trok zich te rug al's gegadigde voor de premie. Hij (had zich aanvankelijk kandidaat ■gesteld, omdat 'hij het was, die de politie een stukje van de cup dn han den speelde en verder Scotland Yard behulpzaam was bij het opsporen van de eventuele dader. Donderdag werd Maers te verstaan gegeven dat zijn claim geen enkele kans maakte om serieus 'genomen te worden. Drama in Schouwse Westhoek WESTERSCHOUWEN, 31-3. Aan de „vooravond" van het tocristen- seizcen is het Schouwse strand van „De Punt" tot Sharendijkc getroffen door een ramp, als gevolg van uit zee aangespoelde teervelden, die zich over het strand hebben uitge stort. De toestand is zeer ernstig; een eerste indruk is onvoldoende om by benadering de schade te schatten. Blijft verder nog dc vraag op welke wijze de Schouwse Westhoek van de ze afschuwelijke gift uit zee moet worden verlost. Een uitgebreid teer (stookolie)- veld heeft enkele dagen voor dc Schouwse kust gelegen. Een eerste melding kwam eerder deze week van een straaljagerpiloot, die de bedrei ging voor de kust doorgaf. Een „gunstige" wind is oorzaak gewor den van het drama. De in zee drij vende vuiligheid heeft dc witte stranden van de Westhoek op aller akeligste wijze bedorven. Er zijn plaatsen waar slechts een heel smal paadje het mogelijk maakt, zich over het strand te bewegen. Sommi ge teeroppervlakten bedragen wel 60 m-, die - aangevuld met andere van het strand een plaats van de grootste smeerpoetserij hebben ge maakt. Op het strand van Renesse is het ook erg. De eigenaars van „Wilhelminahoeve" cn „Julianahoc- ve" hebben reeds een aannemer ge charterd om de teerrommel op de stroken „voor" hun bedrijven op te ruimen. (Van onze redakteur) V ogelslachtof f ers Heel triest is het feit dat reeds talrijke zeevogels slachtoffer zijn ge worden van deze ergste stookoliegift, die de Schouwse stranden ooit te verwerken kregen. Men vraagt zich terecht af hoe dat moet in de naaste toekomst. Pasen is dichtbij en dan reeds komen - bij wat redelijk weer - al heel wat men sen naar het strand. Over opruimen van de rommel is uiteraard nog niet gesproken. Een welkome zaak zou zijn als de teerlagen onderstuiven. Daarvoor is een harde storm nodig, want de vle ze laag moet echt dik onder het zand verdwijnen, wil men zich op het strand kunnen ophouden. Automuseuni voor Heerenveen HEERENVEEN, 31-3. In Heeren- veen wordt druk gewerkt aan de op bouw van een automuseum. Dè heer G. Gaastra (heeft in Engeland acht oude wagens gekocht en twintig stuks in Zwitserland. De wagens zijn ccn dezer dagen dn Heerenveen aan gekomen. De beer Gaastra beeft in Heerenveen al oen rijwielmuseum, dat onlangs verrijkt werd met een aantal oude fietsen uit Engeland, waaronder enkele driewielers. Bedriegelijk is een heel dun laagje zand over de teer. Dat werkt mis leidend en leidt tot ernstige besmeu ring van kleding en lichaam. Hoe het allemaal verder moet in de Schouwen-Duivelandse toeristen streek bij uitstek, valt nog niet te zeggen, maar de zee (en wie waren de echte schuldigen?) heeft voor een wel heel onaangename verrassing gezorgd. De -vrouwen in het Kon. Austra lische legerkorps 'krijgen kortere rokken om bun kleding meer in overeenstemming met de mode van de dag te brengen, aldus 'het offici ële legerblad Army. Johnson over verliezen in Vietnam WASHINGTON, 31-3. President Johnson beeft donderdag op éen persconferentie gezegd 'dat ongeveer 50.000 communisten zijn gesneuveld sinds bet begin van dit jaar. Enige tijd lang zijn er aanmerkelijk veel Noordvietnamezen in Zui'd-Vietnam binnengekomen, maar aan -de ande re kant lijden de communisten zware verliezen, zei bij. Om hieraan hei hoofd te bieden bobben do commu nisten 'hun kracht versterkt cn daar om waren dc V.S. gedwongen het zelfde te doen, aldus de president. de ivpublikeinse gedachte, althans openlijk, nog steeds beperkt tot een ■kleine minderheid. De partnerkeuze van onze kroonprinses heeftaldus spreker, in deze bewegingen een stroomversnelling teweeggebracht. Het zal voorlopig wei ondoorzich tig blijven welke gevolgen dit zal •hebben. ZIERIKZEE Selectiewedstrijden Rode Kruis-kolonnes Op zaterdag 16 april a.s. worden in het ned. hervormd verenigingsge bouw, selectiewedstrijden gehouden voor de damesploegen uit Zierikzee (2), Goes en Middelburg, alsmede de herenploegen uit Zierikzee, Arne- muiden (2), Goes en Rilland Bath. Vergadering Provinciale Staten Op 25 februari a.s. zal te Middel burg een vergadering worden gehou den van de Provinciale Staten van Zeeland. Aanbesteding Namens burgemeester en wethou ders van Domburg werd door het Ingenieurs- en architectenbureau Van Hasselt J. de Koning te Nij megen aanbesteed het verrichten van grond-riolerings- en bestratingswerk het bouwen van een opjaaggemaal met persleiding voor en in het uit breidingsplan „Prinseweg" te Dom burg met bijkomende werken en le veringen. Ais laagste inschrijver kwam uit de bus fa. De Jonge te Zierikzee met een totaalbedrag van f 205.000,- De „Pieter Calland" In aansluiting op het bericht, op- gen omen in het nummer van don derdag jl., over de „Pieter Calland", die de sluis gesloten vond, deelt de havenmeester ens mede dat wel de gelijk rekening is gehouden met de ■komst van 'het schip. Alle maatre gelen waren getroffen om het schip te ontvangen. De kapitein van de „Pieter Calland" besloot echter reeds bij Stavenisse - met het oog op de storm - niet naar Zierikzee door te varen .Voor een juist beeld van deze zaak lijkt het ons nodig deze preci sering van de 'gang van zaken 'hier te vermelden. P. v. d. A.-kandidatenlijst gemeenteraadsverkiezing De afdeling Zierikzee van de Par tij van de Arbeid heeft voor de a.s. verkiezing voor leden van de ge meenteraad de volgende 'kandidaten gesteld: 1. Mr. K. A. Keuning; 2. M. de Moor;"3 M. C. Vetfheijen; 4. J. P. v. d. Werve-Schouls; 5. C. Lmders; 6.. J. Pomper; 7. J. L. Lukus; 8. G. Kraijen/brink; 9. E. C. Lems-v. d. Hulle; 10. G H. Rosink; 11. L. Jon ker; 12. G. Huurling; 13. B. Krijger; 14. C. Jonker; 15. G. Nouwen-Noord- ■hoek; 16. C. J. Kleppe. NOORDWELLE Onze vroegere dorpsgenoot ir. G. J. Geluk is met ingang van 15 maart jl. benoemd tot bedrijfsdirec teur van „De Porceleyne Fles" te Delft. ANNA-JACOBAPOLDER Opening zelfbedieningszaak Door een felicitatie die met een handdruk werd 'bezegeld, werd om precies 10 uur de gemoderniseerde „Kroon"-zelfbedieningszaak van de ■heer M. v. d. Velde geopend door lie heer Smallegange uit Halsteren. We geven geen (bloemen, aldus de heer Smallegan'ge, daar deze verwelken. Hij bood de trotse ondernemer een doos met inhoud' aan waaruit later een prachtige elektrische wandklok tevoorschijn, kwam. Met de modernisering en herope ning van deze zelfbedieningslevens- middelenzaak is ook voor deze klei ne gemeenschap een verouderde tra ditie afgesloten. De modernisering van dit bedrijf werd uitgevoerd door de fa. C. J. van Schelven uit St. Bhilipsland die ook bij de opening tegenwoordig was. ORANJESTAD. De brand die in de Village, een wijk van San Nicolas heeft gewoed heeft vijftig mensen dakloos gemaakt. De schade bedraagt f 200.000. Voor 30 jaar.... ZIERIKZEE. De R.K. toneelver eniging „Kolpings Zonen" gaf een toneelavond in het Huis van Nassau. BRUINISSE. In het jaar 1935 maakten 10.610 schepen gebruik van de vluchtliaven. ZIERIKZEE. Zo groot was de be langstelling voor de zuiuel-kookde monstratie, dat talrijke dames en lie ren moesten worden teleurgesteld. ZIERIKZEE. De commandant van het Leger des Heils Bouwe Vlas, hield een spreekbeurt hier ter stede. KERKWERVE. Veel belangselling bestond er van de zijde der ouders voor de ouderavond van de Chr. Nat. School te Moriaanshoofd. ZIERIKZEE. In het Hervormd Verenigingsgebouw werd een lucht vaartavond gehouden, uitgaande van de Afdeling Schouwen-Duiveland van dc Zeeuwsche Vereenigitig voor de Luchtvaart. ZIERIKZEE. In het Huis van Nas sau vierde de landbouwvereniging V.Z.O.S. het 40-jarig bestaan. BRUINISSE. Dc zangvereniging „Dc Stem des Volks" gaf ccn uitvoe ring in het vergaderlokaal alhier. ELLEMEET. Zeventien amazones cn ruiters namen deel aan het tradi tionele S1rci-rijd\). HILVERSUM, 31-3. Het satirische lv-programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" van de Vara, dat bijna zijn derde seizoen heeft volgemaakt, is definitief van de baan. De aanleiding daartoe is een blijkbaar onoplosbaar verschil van inzicht tussen de redactie van het programma en de programmaleiding van de Vara. Eén van de twaalf onderdelen voor de uitzending van gisteravond is woensdag door de Vara geschrapt. Dit onderdeel betrof het beleid van burgemeester Van Hall van Amster dam. Voor de redaktie.van „Zo is het...." is deze beslissing onaan vaardbaar en aanleiding om niet meer mee te werken aan de reste rende twee uitzendingen van dit sei zoen. Ingezonden mededeling Nieuws van Honda voor U! De garantie is nu één jaar of 20.000 km en uw dealer is R IJ W I E L E N BROMFIETSEN i VAN HESE WESTSTRAAT V ZIERIKZEE Vanaf 798,— De 68-jarige bevelhebber van de Cyprische srtijdkrachten, (generaal George Grivas, maakt groot bezwaar tegen een plan van president Maka- rios van Cyprus om de Grieks-Cy prische nationale garde onder het gezag van de Cyprische regering te plaatsen zolang er vrede heerst Verscheidene duizenden metaal arbeiders in de Westduitse deelstaat Baden-Württem'berg 'hebben donder dag wilde slakingen gehouden en hiertce was een artikel in een bou levardblad onder de kop „Zijn bui tenlandse arbeiders ijveriger dan Duitse arbeiders?" DOKKUM. Z.K.H. Prins Bemhard is donderdagmiddag de gast ge weest op het feest, dat de N.V. Prins te Dokkum, fabrikant van wielen, vangrails en gasflessen, ter gelegen heid van haar zilveren jubileum vierde. In Quebec zijn 16 mensen gestor ven na 'het drinken van veel bier. Bij •de plaatselijke brouwerij heeft men niets onregelmatigs 'kunnen consta teren, maar voor alle zekerheid wor den ruim 2Vz miljoen liter bier aan het riool toevertrouwd. Koningin terug van vakantie DEN HAAG, 1-4. H.M. de Konin gin is donderdag in de loop van de dag teruggkeerd van vakantie. Zij vertrok 22 maart naar Zermatt (Zw.). „SI" Een mens zou best eens iets anders willen, want variatie in de spijzen doet eten en dat is dan overdrachte lijk bedoeld. Er is een oud Frans <vrsje: „Si j'etais riche („Als ik rijk was") en dan komen de verlan gens, meestal heei dwaze, want niets is doorgaans afschuwelijker dan uit de status van eerzame loon trekker over te stappen in die van bezitter van effekten en een bank rekening. Als men daar in gelooft dan blijft dat „si" („als") toch altijd nog voorwaarde voor het heel andere dat men dan wel zou willen. Het een spreekt het ander tegen, maar dat mag als het cursief is gedrukt. Zo zou het verrukkelijk zijji op ba sis van financiële onafhankelijkheid veertien dag rond te zwerven in het Volkenkundig museum te Leiden. Daarna ging het. snel lerlandwaarts, om wat rond te stappen tussen de stenen muurtjes, die de paden rond KiUamey omgeven. Om niet met on maatschappelijkheid als ondeugd te worden besmet, zouden we - terug gekeerd - iets heel nuttigs gaan doen voor de land- en tuinbouw. Niet met de schoffel, maar met pen en papier. Men raadt het al.het opstellen van een bemestingsplan, met koper, kobalt, magnesium en natrium. Men heeft mij uitgelegd dat deze stoffen mateloos de kwaliteit van het ruw- voer ten goede komen. En zo iets wil men wel. Na aan hel bemestingsfront enig succes te hebben geboekt, zouden we ons enkele weken Veluive gunnen, om de - straks toch wel doorzetten de - lente te proeven. Lang kijken naar wat ijl wolkenwerk boven de heuvelruggen en het stilaan groener wordende kleed van dc bossen. Daarna een flinke stunt op idicel gebied. Meewerken aan een massaal programma voor rust, vakantie cn zon voor af geslaafde huisvrouwen, 'die het dan weer even zonder poei ers en pilletjes kunnen stellen. Daarna een „Toen en nu" - foto serie samenstellen van ons aller Noordoost polder, want dit wijde, royale, welvarende land is uit een uitgestrekte slikhoek ge-evolueerd. We kwamen vast opnieuw tijd te kort. want de murmelende beekjes van dc Alpen (dc sneeuw smelt al weer) moet men toch eéns per jaar wel gehoord hebben en zo zou men eindeloos door kunnen gaan met een heel appart programma, zorgvuldig gemixed, ccn synthese lussen nut tigheid en. ontspanning in een zelf te bepalen tempo. Maar voorivaardc blijft het onovcrkomenlijkc „si". Er rest dus niets anders dan gewoon doorgaan op dc oude roet, met als troostertje enkele gedachtenspinsels, die mogelijk mooier zijn dan dc wer kelijkheid. SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2