DE ZIERIKZEESCHE COURANT Labourpartij boekt belangrijke overwinning in Engeland Tekening leidde tot dubbele moord Zware ontploffing in Saigon eist doden Bijeenroeping voorlopig volkscongres 'n ster matras Neer auto voor Uw geld B TAUNUS 17 M A.N.M.B.-kritiek op de loonpolitiek Muur stortte in; 15 tot 20 doden De Habsburgers en Oostenrijk Indonesië en de Pliilippijnen Tuinman Zoon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag J april 1966 122ste juarüaiiK Nr. 19566 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jarmewekken It, Zierikzee, postbus 1, tel. Ot 110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden per 1 april a.s. I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per sluk. In dit nummer: Schouwse stranden ernstig besmeurd met teer Geen twijfelachtige uitslag Laatste schuif voor Haringvliet LONDEN, 1-4. De Labüurpartjj heelt b(j de verkiezingen in Enge land een flinke overwinning be haald. Zeer waarschijnlijk zal Ha rold Wilson in het nieuwe lagerhuis over een meerderheid van ongeveer 120 zetels kunnen beschikken. De resultaten van de verkiezingen tonen aan dat er nu op Labour tus sen de 3, 6 en 4 percent meer stem- men zijn uitgebracht dan bij de ver kiezingen van 1964. Na zeventien maanden met een meerderheid van slechts drie stem men 'geregeerd te hebben, zal pre mier Wilson nu minder moeite heb ben om belangrijke maatregelen in het Lageihuis aanvaard, te krijgen. De grootste taak, waarvoor Wilson zich geplaatst ziet, is zijn land weer economisch gezond te maken. De grete 'meerderheid, waarover hij mi in het Lagerhuis beschikt, zal hem de macht geven om de omstreden loonpolitiek van Labour, waartegen sommige vakbonden en linkse partij leden zich verzetten, uit te voeren Hij zal nu ook krachtiger kunnen optreden tegen Rhodesië, de Britse kolonie die zich in november eigen machtig onafhankelijk verklaarde. Conservatieve erkenning Edward Heath ,de leider van de conservatieve partij, erkende de overwinning van labour. Hij achtte een hervorming van de structuur van zijn partij noodzakelijk. Ah hij partijleider mocht blijven, staat het wei vast dat hij zal streven naar verjonging van het kader en de politiek van de conservatieven naar links zal trachten te buigen. BREMEN, 31-3. Een tekening van Christus met de doornenkroon, die geleid heeft tot een dubbele moord, is donderdag in Bremen voor 18.000 mark (ruim 16.000 gulden) verkocht. Het kunstwerk is vervaardigd door de 19-jarige Juergen Rosteck, die te vergeefs gepoogd had de tekening te verkopen om de huur te betalen van zijn woning, waar hij met ztfn vrien din en zijn dochtertje in grote ar moe leefde. Toen 'hij een maand geleden de te kening voor 20 mark te koop aan bood aan de 65-jargie weduwe Al ma Schütt en haar 24-jarige dochter Karin, zeiden de twee vrouwen geen belangstelling te hebben. Wel boden zij hem een zak met levensmiddelen aan. Uit algemene woede tegen de bourgeoisie sloeg Rosteck daarop, volgens zijn bekentenis de twee vrouwen met een bijl dood. een klein bedrag aan geld dat hij weg nam gebruikte hij om per taxi naar huis terug te keren. Doordat hij de met bloed bevlekte tekening op de plaats van de moord achterliet, werd hij spoedig opgespoord. Tegen .de verwachtingen in gaf de politie de tekening aan de qioeder van Rosteck om deze te verkopen en van het geld een advocaat voor haar zoon te bekostigen. De huizenmake laar die het kunstwerk heeft ge kocht, verklaai'de dat niet alleen hij maar ook kunsthandelaars de teke ning 'beschouwen als een meester werk. De eigenaar van een kunst handel in Hamburg had hem al een bedrag van 43.000 mark geboden. De makelaar zei echter dat hij niet hier op zou ingaan, maar de tekening na verwijdering van de bloedvlekken in zijn kantoor zou ophangen. De moeder van Rosteck woont sa men met een zoon van de vermoorde mevrouw Sohütt. Het Oostduitse vrachtschip „Sir rah" (617 brt.), eigendom van de „Deutsche Seereederei" uit Rostock, maakt sinds vanmorgen half tien bij het lichtschip .Texel", ter hoogte van Den Helder, twintig graden slagzij. Labourminister van buitenlandse zaken Michael Stewart, die herko zen werd, liet voor de televisie we ten. dat de regering nu zorgvuldig zal moeten nagaan op welke manier Engeland lid kan worden van de E.E G. zonder dat de wezenlijke Britse belangen gevaar lopen. De moeilijkheden waren groot, maar niet onoverkomelijk. Engeland was bereid tot de Euro pese gemeenschappelijke markt toe te treden mits bepaalde wezenlijke Britse belangen beschermd werden. De liberalen Jo Grimond. de leider van de libe rale partij, was tevreden met het tot nu toe bereikte resultaat. Hij ver klaarde dat zijn partij zich zou blij ven inspannen om de labeur partij eivan te weerhouden haar nationa lisatieplannen uit te voeren. Het is intussen gebleken dat de mensen van het „centrum", dus de kiezers die voor de middenweg zijn, voor een grooot deel op labour heb ben gestemd. Deze mensen keerden in 1964 de conservatieve partij de rug toe en sloten zich bij de libera len aan. De meerderheid die labour heeft behaald, stelt Wilson in staat de volle vijf jaar, die de grondwet toe staat, te regeren. Die meerderheid zal echter niet zo groot zijn als bij de verkiezingen in 1945 toen ze 146 zetels bedroeg. WASHINGTON, 31-3. In de Zuid- vietnamese hoofdstad, Saigon, heeft zich vrijdagochtend vroeg plaatse lijke tijd een zware explosie voor gedaan in een gebouw waar Ame rikaanse militairen zijn ingekwar tierd. De ontploffing is naar men ver moedt teweeggebracht door de Viet- cong. Volgens persberichten uit Sai gon is een groot aantal gewonden naar ziekenhuizen overgebracht. Het ministerie van defensie in Washing ton, dat dit meedeelde, wacht nog op nadere gegevens. Bij de ontploffing zijn minstens drie Amerikanen om het leven ge komen en 66 gewond. In het huis woonden 150 a 200 Amerikaanse of ficieren. Gevreesd wordt dat een groot aantal onder het puin. begra ven ligt. Gebruik makend van de duister nis wisten Vietcongleden vrijdag morgen vroeg in een vrachtauto tot vlak bij het gebouw door te dringen. Met behulp van 'lichte wapens en granaten stelden zij de politieman nen die op wacht stonden, buiten ge vecht. Daarna sprongen zij van de In de week van 20 tot 26 maart zijn in Vietnam 123 Amerikanen ge sneuveld en 515 gewond geraakt. Vier worden vermist. Dit is in Sai gon meegedeeld. Marokkaan stichtte brand te Amsterdam' AMSTERDAM, 31-3. Donderdag- avond heeft een 27-jarige Marok kaan, die inwoont op de Burgemees ter van Tienhoven gracht in Amster dam-West, met niet minder dan zes liter petroleum een poging gedaan het huis in brand te steken. Hij goot, bij afwezigheid van de hoofdbe woonster, de petroleum over de vloer van de woonkamer en stak er de brand in. Het gevolg was, dat twee kamers vrijwel uitbrandden en er een behoorlijke schade was aange richt voor de brandweer het vuur had geblust. De man is aangehou den Zijn daad moet gezien worden als wraakneming, volgende op een vrij heftige ruzie met zijn hospita. met explosieve stoffen geladen vrachtauto if en wierpen granaten door de ramen van het gebouw. Di rect nadat zij zich teruggetrokken hadden, vloog de auto, die bij de ingang van het gebouw stond, in de lucht. Een groot deel van het ge bouw werd vernield. De toestand in Indonesië DJAKARTA, 31-3. De Indonesi sche „Parkindo"-partij heeft aange drongen cp spoedige büeenroeping van het zeshonderd leden tellende voorlopige volkscongres, dat normaal slechts eenmaal per jaar vergader».."* Het congres, dat het hoogste ge zag in. de staat vertegenwoordigt, beslist over de grondwet en.de bre de lijnen van staatspolitiek. Het be noemt voorts, volgens de bepalingen van de grondwet, het staatshoofd, dat op grond van deze bepalingen een vijfjarige ambtsperiode heeft en herkiesbaar is. De „Parkindo" - zo meldt de A. N.P.-correspondent - legde in haar verklaring voorts de nadruk op de noodzaak van algemene verkiezingen ,.om de uitvoering van de geleide democratie te verbeteren". Indonesië heeft slechts eenmaal in het 21-jarig bestaan van de republiek algemene verkiezingen gehad. President Soe- karno zond het in 1955 gekozen par lement echter naar huis en verving het in 1960 door zelf uitgezochte af gevaardigden. Inmiddels, heeft ook de eerste voor zitter van de „Nahdatoel Oelama"- partij, Chaild, erop aangedrongen om „nvt het. oog op de jongste ontwik kelingen" het voorlopige volkscon gres bijeen te roepen. De vijftien Indonesische ministers, die onlangs „onder bescherming van het leger" zijn gesteld .worden op het ogenblik ondervraagd over hun tol bij de mislukte staatsgreep van vorig jaar. Ingezonden mededeling Scheuren in muren en zolderingen van Muiderslot AMSTERDAM, 31-3. Met zorg heeft de slotvoogd van het Muider slot de beer Ton Koot, in de afge lopen weken geconstateerd dat op verscheidene plaatsen in het slot vrij grote scheuren in de gepleister de muren en zolderingen zijn ont staan. Enkele dagen geleden deed zich op de binnenplaats een verzakking voor. Een der gasten bij de uitrei king van de prijs voor de literaire kritiek zakte ineens vlakbij de trap naar de ridderzaal in een onder de stenen ontstane holte weg. Het gat wordt uit voorzorg met planken af- Ingezonden mededeling gedekt. Een directe oorzaak voor het ontstaan van de scheuren en de ver zakking ziet de slotvoogd niet. Wel is voor de ophoging van terreinen van het slot in het IJsselmeer een grote zandzuiger al een tweetal ja ren bezig zand weg te zuigen van het oude muiderzand een brede zandrug voor Muiden - dat bestemd is voor de ophoging van terreinnen voor de woningbouw in Amsterdam noord. Aan de slotvoogd is van be voegde zijde medegedeeld dat dit zandzuigen nog vele jaren zal duren. Het wordt in opdracht van de dienst van publieke werken door een par ticuliere maatschappij uitgevoerd. Of dit wegzuigen van zand ook van invloed is op grond onder het Muiderslot zal alleen een deskundi ge kunnen vaststellen. K/i li j De staking bil de Amerikaanse spoorwegen AMSTERDAM. 31-3. „Ik meen dat het de hoogste t(jd is om een punt te zetten achter deze loonpoli tiek. Met ons verantwoordelijkheids gevoel geloof ik dat een volledig vrije loonpolitiek mogelijk is en dat daarbij sprake zal zijn van meer evenwicht dan tot nu toe het geval is geweest". Dit verklaarde op het N.V.V.-con- gres in Amsterdam de voorzitter van de Algemene Nederlandse Metaalbe- drijfsbond, de heer M. Zondervan, die nadrukkelijk stelde dat zijn bond destijds bewust heeft gekozen voor meerjarige contracten in de metaal industrie. Wij meenden daarmee een richting in de Nederlandse loonpolitiek te moeten aangeven, die naar volledige vrijheid zou kunnen gaan. De heer Zondervan vond het vervelend, dat nadien de metaal wordt misbruikt, ook door de regering, en dat collega vakbondsbestuurders worden opge hangen aan de metaal en de Philips- contracten. Hij kon zich 'levendig voorstellen dat anderen thans zeg gen: heeft de metaal ons deze kool gestoofd? De heer Zondervan stelde dat zulks nooit de bedoeling is ge weest. De meé.rderjarige contracten voor de metaal-industrie en bij Phi lips pasten in het kader van het stre ven naar een volledig vrije loonpoli tiek. Ernstige bezwaren had de heer Zondervan tegen het regeringsstre- ven de metaal thans als maatstaf voor andere collectieve arbeidsover eenkomsten te gebruiken. WASHINGTON. In New York en omgeving zijn 32 personen gearres teerd. verdacht van handel in valse militaire papieren. OTTAWA. 31-3. In het hart van Ottawa is donderdag een muur van een in aanbouw zijnd gebouw inge stort .Volgens de eerste berichten zouden er 15 tot 20 mensen onder het puin 'bedolven liggen. De muur, ongeveer ter lengte van oen blok huizen, viel in de bouwput. Met allerlei werktuigen werd ge tracht 'het puin te verwijderen. Toen de muur instortte waren arbeiders op de vierde verdieping aan het werk. WASHINGTON, 31-3. In Washing ton is donderdag een gerechtelijk bevel tot 'hervatting van de werk zaamheden uitgevaardigd legen de bijna 8 000 machinisten en stokers van locomotieven, die woensdag on verwacht in staking zijn gegaan. Door de staking ligt. het treinverkeer van acht grote spoorwegmaatschap pijen in 38 staten stil. WENEN. 31-3. Otto Habsburg. do zoon van de laatste keizer van Oos tenrijk, 'heeft donderdag een belang rijke slag om de erkenning van do Oostenrijkse nationaliteit van zijn familie gewonnen. In een competen tiegeschil tussen de regionale bestu ren van de provincies Neder-Oosten- rijk en Wenen deed het constitutio nele gerechtshof een uitspraak die in feite op erkenning van het Oos tenrijkse staatsburgerschap neer komt. Donderdag is de 34ste en laatste schuif voor de Haringvliet op trans port gesteld. Het gevaarte wordt per ponton naar de plaats van bestem ming vervoerd. De schuif 28 me er lang, 9 meter breed en weegt ruim 180 t07i. DJAKARTA. 31-3. Er worden po gingen gedaan om een ontmoeting te arrangeren lussen de Indonesi sche minister van buitenlandse za ken. Adam Malik en diens Philip- pijnse collega Narciso Ramos. Ant woordend op vragen van journalis ten verklaarde minister Malik dat een bezoek van president Soekarno aan de Pbilippijnen voor een ge sprek met president Marcos niet mogelijk was. President Soekarno zou echter verheugd zijn indien het Philippijnse staatshoofd naar Dja karta zou willen komen, aldus Ma- lik. Hij kondigde voorts wijzigingen in de diplomatieke vertegenwoor digingen van Indonesië in het bui tenland aan. Er zijn nieuwe instruc ties gezonden haar ambassadeur Dja- woto in Peking om terug te keren. India en Pakistan hebben hun troepensterkte in Kasjmier terugge bracht tot het niveau van 1949, zo blükt uit een mededeling van het In diase ministerie van defensie. Werkloosheid in Drenthe DEN HAAG, 31-3. Het Tweede Ka merlid de 'heer Franssen (P.v.d.A.) heeft de minister van sociale zaken 'en volksgezondheid schriftelijk ge vraagd of eind februari in de pro vincie Drente 5.152 mannelijke ar beidskrachten als geregistreerde ar beidsreserve aanwezig waren, zijnde 7,5 procent van de afhankelijke man nelijke beroepsbevolking in die pro vincie. De 'heer Franssen vraagt de minister welke maatregelen worden of zijn genomen om deze werkloos heid op adequate wijze te bestrijden en verzoekt om een overzicht van het aantal arbeidskrachten dat als werkzoekende was geregistreerd, ge groepeerd naar leeftijd en met opga ve van de periode, gedurende welke zij als werkzoekende waren inge schreven. Ingezonden mededeling Over enkele weken gaan wij verbouwen Profiteert nu van onze speciale aanbieding: Bij aankoop van een bankstel of clubstel can salontafel cadeau Woninginrichters Mol 19 - Zierikzee - Tel. 2887 Betaling abonnementsgeld De aboimé's BUITEN SCHOU- WEN-DUIVELAND, die zich 15 cent incassokosten willen besparen, kunnen het abonne mentsgeld ad 6,50 voor het tweede kwartaal 1966 storten op- onze postrekening 137677. De administratie. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Het verstand ?.-? vaak het slachtoffer van het hart. Tijdelijk regen Verwachting lot zaterdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met tij delijk enige regen; overwegend ma tige wind, aanvankelijk tussen zuid en zuidwest, later ruimend naar noordwest; iets lagere temperaturen 2 april. Zon op 6.14, onder 19.15. Maan op 15.02, onder 5.36. 3 april. Zon op 6.12. onder 19.16. Maan op 16.33, onder 5.56. 4 april. Zon op 6.09. onder 19.18. Maan op 18.02, onder 6.13. Volle maan: 5 april te 12.14. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 2 april 3 april 4 april 0.10 v.m. 1.21 v.m. 2.19 v.m. 12.57 n.m. 14.01 n.m. 14.55 n.m. 12.42 n.m. 13.42 n.m. 14.33 n.m. BROUWERSHAVEN 2 april 0.12 v.m. 3 april 1.18 v.m. 4 april 2.12 v.m. Doodtij: 1 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 1-4. Het K.N M.I. deelt mede: Beven het zeegebied tussen IJsland. Schotland en Noorwegen ligt een depressie, waarin zich ver scheidene afzonderlijke kernen be vinden." Eer. van deze kernen trok vanmorgen over de Shetland-eilan- den in de richting van zuid-Scandi- navië. Een bijbehorend front bracht regen in Schotland en noord-Enge- land. Een van dc oceaan komende sto ring bereikte vanmorgen zuidwest- Ierland. Deze storing zal naar Frank rijk trekken, terwijl het front uit Engeland naar ons land komt. Er is daarom vanavond en vannacht lijde lijk regen te venvachten, waarna de wind morgen draait naar noordwest en koudere lucht gaat aanvoeren, waarin enkele buien kunnen voor komen. Het zal morgen dus wissel vallig weer zijn met iets lagere tem peraturen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1