DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bouwproduktie overschrijdt tien miljoen gulden per jaar N.V.V. wil volledige vrije loonpolitiek 'n ster matras Nederlandse kastelendag in Vlaanderen Zestig doden bij onlusten in Soedan Frankrijk en de NAVO Winterwerkloosheid Prinselijk paar terug op Cozumel Keukenhof geopend Debat tussen minister Biesheuvel en afgevaardigde Koekoek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ])oiult>r<liig 31 maart 1966 122ste jaargaiiK Nr. 19505 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden per 1 april a.s. f 6,50; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzee krijgt nieuwe burgemeester Momenteel geringe teruggang in grond-, weg- en waterbouw DEN HAAG, 30-3. Het volume van de bouvvproduktie is sinds 1951 verdubbeld en het heeft het niveau van f 10 miljard per jaar overschre den. De stijging is vooral groot ge weest in de woningbouw. Het ge ringst is het produktievolume in de grond-, weg- en waterbouw. In de ze sector van het bedrijf is er op het ogenblik zelfs een teruggang. In 1964 was het indexcijfer van het produktievolume in de grond-, weg en waterbouw 185 (1951 100), waarna het vorig jaar daalde tot 172. Dit heeft de heer J. P. A. Nelissen, voorzitter van de raad van bestuur bouwbedrijf, woensdag meegedeeld in een rede die hij hield ter gele genheid van het 20-jarig bestaan van de raad. De stijging van het produktievo lume heeft zich voor de bouwbe- drijfstak in totaal vrij geleidelijk vol trokken, al geldt dat niet voor alle onderdelen. Met name de woning bouw geeft eerst de laatste twee jaar een aanzienlijke stijging te zien, aldus de heer Nelissen, nadat het vo lume van. 1958 tot en met 1963 nau welijks een verandering onderging. In deze jaren was het gemiddelde in dexcijfer 166, waar toch in 1957 al het peil van 172 werd bereikt. Het vorig jaar gerealiseerde niveau van 218 wijst echter op een meer dan bevredigend herstel, aldus de voorzitter van de raad van bestuur bouwbedrijf. Het overheidsbeleid Sprekend over het overheidsbeleid zei de heer Nelissen dat de impul sen, die van de economische expan sie uitgaan voor de behoefte aan bouwproduktie, door het goedkeu- ringsbeleid in belangrijke mate wor den gedempt. Hij stelde dat bij alle Ingezonden mededeling te nemen maatregelen en de waar dering daarvan, de plaats van de bouwproduktie en de bouwcapaciteit in de economische structurele ont wikkeling als uitgangspunt moet worden gekozen. Ons belang bij de door de overheid te nemen maatre gelen maakt het meer dan gewenst dat wij bij het overLeg terzake wor den betrokken, zo zei hij. Negentienvijfenzestig is voor de bouwbedrijfstak met een bevredi gend resultaat afgesloten. Maar in de economische samenleving doen zich op het ogenblik spanningen voor die de ondernemers in het bouwbe drijf rechtstreeks ervaren. Bij de reeds bestaande spanningen op de arbeidsmarkt heeft zich n.l. een toe nemende druk op de kapitaalmarkt gevoegd. De hypotheekrente bereik te het peil van zeven procent en er zijn geen tekenen die er op wijzen dat het rentepeil op korte termijn weer zal dalen. Deze ontwikkeling beïnvloed bepaalde sectoren van de bouwbedrijfstak, met name die van de bouwondernemers. Wij vragen ons af, aldus de heer Nelissen, in hoeverre we hier te maken hebben met symptoom, zo men wil voorbode, van een nieuwe zich ontwikkelende problematiek die de gehele bouwnij verheid zal raken. Terugkeer nar geleide loonpolitiek niet mogelijk hadden genoopt, werden door het college niet aanvaard. Evenmin werd door het college aangetoond dat van deze c.a.o.'s een zodanige olievlek werking uit zou gaan, dat ernstige gevolgen voor het prijs- en investe ringsniveau moesten worden ge vreesd. Britse verkiezingen: Grote overwinning C voor de Laboiupartij LONDEN, 31-3. De drie grootste Britse instellingen voor opinie-on derzoek hebben een overweldigende overwinning voor de Labour-partij in de vandaag (donderdag) te hou den verkiezingen voorspeld. Twee instituten, Gallup en een van de Dai ly Express, hebben de laatste dagen het percentage voor links hoger ge steld, de derde. National Opinion Polls, gaf echter een -kleine achter uitgang voor Labour op. AMSTERDAM, 31-1. - Aangezien terugkeer naar de geleide loonpoli tiek om vele redenen niet tot de mo gelijkheden behoort, zal het N.V.V. b(j de verdere besprekingen over het nieuwe loonpolitieke stelsel pleiten voor volledige vrijmaking van de loonpolitiek. Dit heeft de vice-voorzitter van het Nederlands Verbond van Vak verenigingen, de heer A. de Boon, heden(donderdag)morgen aangekon digd op het jubileumcongres van dit vakverbond in het R.A.I.-congres- centrum in Amsterdam. Hij deed in een korte toespraak over de loon politiek een felle aanval op het be leid van het College van Rijksbe middelaars bij de toetsing van c.a.o.'s. Vergelijking van de voor onver- bindendverklaring voorgedragen col lectieve arbeidsovereenkomsten met nadien goedgekeurde toont volgens de heer De Boon aan, dat het Col lege van Rijksbemiddelaars bij zijn beoordeling een volstrekt willekeu rig beleid voert. „Wat de één is toe gestaan, wordt de ander verboden", aldus de heer De Boon. Bijzondere overwegingen, die partijen tot het overschrijden van de gevarenzöne Raadslid te Amsterdam voor V.V.D. bedankt voor partij AMSTERDAM, 30-3. Het Amster- damse V.V.D.-raadslid mevrouw G. Wijsmuller-Meijer heeft woensdag middag in de gemeenteraad medege deeld, dat zij om strikt persoonlijke redenen -heeft bedankt als lid van de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie en niet meer geacht wil worden deel uit te maken van de V.V D.-fractie in de hoofdstedelijke raad. Zij verklaarde echter te heb ben besloten voor de lopende zit tingsperiode lid van de raad te blij ven, omdat het naar haar overtui ging tegenover de kiezers die in 1962 bun voorkeurstem op haar uitbrach ten niet juist zou zijn nu ook haar raadslidmaatschap te beëindigen. DEN HAAG, 30-3. De tiende kas telendag: van de Nederlandse Kaste lenstichting wordt dit jaar in Vlaan deren doorgebracht. De „dag" duurt van vrijdag 22 tot en met zondag 24 april. Inleidingen worden gehouden in Gent door prof. dr. A. E. Verhulst over de sociaal-economische achter grond van het kastelenverschijnsel in Vlaanderen tijdens de middeleeu wen, en door prof. dr. A L. J. van de Wa-lle over „Gravensteen en de middeleeuwse latere burchtenbouw in Vlaanderen", in het grafelijk slot van Male in Sint-Kruis-Brugge door dom Philip de Cloedt o.s.b. over de geschiedenis van grafelijk kasteel tot abdij en door Luc de Vliegher over de restauratie van de Donjon. De tweede dag spreekt in Gent prof, dr. van de Walle over de iconografie van de Vlaamse kastelen en dr. E. Warlop ever de oorsprong en ont wikkeling van de adel in Vlaande- CHARTOEM. 30-3. Naar woensdag in de Soedanese hoofdstad is verno men, zijn ten minste zestig mensen om het leven gekomen bij botsingen die zich onlangs hebben voorgedaan tussen twee stammen in het westen van Soedan Het conflict tussen de stammen, de Maalia's en de Rizeigats brak in mei 1965 uit. De Maalia's die onder 'het gezag van de Rizeigats waren gesteld, eisten autonomie. Reeds in november 1965 vielen bij botsingen 12 mensen. ren voor 1300. Excursies worden nog gemaakt naar o.m. de kastelen Laar- ne en Oydonck. In Gent wordt het audio-visueel spel „Gent in de veer tiende eeuw" bijgewoond. Zondag kunnen neg enige monumenten in Brugge bezocht worden. PARIJS, 30-3. Amerika is vast besloten de Franse eis dat het zjjn 21 bases op Frans grondgebied ont ruimt, op rechtskundige gronden te bestrijden, zo zeiden Amerikaanse kringen in Parys. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zou volgens hen wellicht binnenkort vijf geheime Frans-Amerikaanse akkoorden open baar maken krachtens welke de ba ses in Frankrijk werden gevestigd. De bondgenoten van Frankrijk in de NAVO willen dat de Franse rege ring alle kosten voor haar rekening neemt van de door haar verlangde ontruiming van de NAVO-hoofd- kwartieren en de Amerikaanse en andere buitenlandse bases op Frans grondgebied, zo werd van NAVO-zij- de onthuld. WASHINGTON, 30-3. Frankrijk heeft woensdag officieel het proto col van 28 augustus 1952, inzake de vestiging van de NAVO-hoofdkwar- tieren op Frans grondgebied, opge zegd, met inachtneming van de voor geschreven termyn van één .jaar. UTRECHT, 28-3. De geregistreer de arbeidsreserve (werkloze mannen plus mannen, werkzaam op aanvul lende werken) in de bouwnijverheid bedroeg eind februari 16.595 perso nen Op hetzelfde tijdstip waren 7.157 openstaande aanvragen om bouwvakarbeiders geregistreerd. Een jaar geleden was de arbeids reserve 10.042 en werd tevergeefs om 8.117 bouwvakkers gevraagd. Terwijl vorig jaar de arbeidsreserve van eind januari tot eind februari met ruim 1.100 verminderde, zien we daarentegen dat dit jaar in de over eenkomstige periode de arbeidsre serve met 1.800 is toegenomen. De werkgelegenheidsituatie is dus dui delijk ongunstiger dan een jaar ge leden. Dit meldt „Op de steiger", 'het blad van de Nederlandse katholieke bond van werknemers in de bouw nijverheid „St. Joseph". MEXICO, 30-3. Prinses Beatrix en prins von Amsberg zijn woensdag met een particulier vliegtuig uit Me- rida, de hoofdstad van de Mexicaan se staat Yucatan, teruggekeerd naar het eiland Cozumel. Het paar heeft een tocht gemaakt langs de Maya ruïnes in Yucatan. Dinsdagavond heeft het paar in een 'huurrijtuig een tocht door Merida gemaakt LISSE, 30-3. De minister van cul- tuur, recreatie en maatschappelijk werk, mr. M. Vrol-yk, heeft woens dagmorgen in Lisse de nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" officieel geopend. De voorzitter van de tentoonstelling, mr. T. M. H. J. de Graaf, kon in zijn ivelkomstwoord eveneens de Belgische ambassadeur in Nederland, F. X. baron van der Straten Wailletbegroeten. De Bel gische ambassadeur was aanwezig in verband met de inzending Belgische beelden op deze bloemententoonstel ling. Hoewel de Keukenhof voor de 15e keer beelden exposeert blijft deze tentoonstelling toch het schouw venster voor de bloembollenpracht. Het publiek kan daar zien wat op dit moment in het voorjaar in de tuinen kan bloeien. Verleden jaar hebben 750.000 bezoekers, ondanks het zeer slechte weer, dit evenement bezocht. Dit grote aantal, aldus mr. de Graaf, maakt het mogelijk verbeteringen aan te brengen die door het bestuur moeten worden gefinancierd. WIJZIGING SUCCESSIEWET DEN HAAG, 30-3, De Tweede Ka- mer 'heeft woensdagavond- een begin gemaakt met de openbare behande ling van 'het wetsontwerp tot wijzi ging van de successiewet, waarin o.m. een aanzienlijke verhoging wordt voorgesteld van de vrijstelling van successierecht voor verervingen tussen echtgenoten en deze algemene vrijstelling wordt gesteld op f 250.000 gulden. Vanuit de Kamer werd „vrij posi tief" op de in ihet wetsontwerp ver vatte voorstellen gereageerd. Aan het debat werd achtereenvolgens deelgenomen door de afgevaardigden Scholten (CHU). Kieft (ARP), Port- heine (VVD), Lucas (KVP), van Urk (Arb.), P Voogd (Boerenpartij) en Slotema'ker de Bruine (PSP). Betaling abonnementsgeld Dc abonné's BUITEN SCHOU- WEN-DUIVELAND, die zich 15 cent incassokosten willen besparen, kunnen het abonne mentsgeld ad 6,50 voor het tweede kwartaal 1966 storten op onze postrekening 137677. De administratie. Min. M. Vrolijk heeft woensdagmorgen de Keukenhof geopend. De taak van de vroegere parkwachters zal deze zomer worden overgenomen door lief- tallige meisjes. Hier Minister Vrolijk die bij de opening begeleid tverd door een „parkwachter nieuwe stijl". Voorschot melkprijstoeslag en Zuivelfondsuitkering Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De verveling is in de wereld gekomen door de luiheid. DEN HAAG, 30-3. Als de minister van landbouw en visserij het advies van -het Produktschap voor Zuivel volgt zullen de boeren in het in april beginnende melkprijsjaar in totaal f 1.95 per 100 kg. melk plus 50 cent per procent vet per 100 kg. melk ont vangen als vocrschotuitkeringen op de melkprijstoeslag uit het Land- bouwegalisatiefcnds en op de uitke ring uit 'het Zuivelfonds. Over de voorschotuitkering uit het Zuivel fonds, f 1,10 per 100 kg. melk en 26 cent per procent vet, kon het be stuur van 'het Produktschap vandaag zelf beslissen. Over de voorschot- uitkering uit het L.E.F. bracht het een advies aan de minister uit, dat TILBURG. Louis Toebosch, diri gent, componist en directeur van het Brabants conservatorium in Tilburg, is onderscheden met de Sem Dres- denprijs, zijnde een bedrag van 2000 gulden, vcor zijn cantate „Philippica Moderata". Wordt Brezjnev secretaris-generaal MOSKOU, 30-3. Op de tweede dag van het 23ste congres van de Russi sche communistische partij in Mos kou heeft een hoge partij-functiona- ris woensdag voorgesteld de post van secretaris-generaal - destijds bekleed door Stalin op het toppunt van diens macht - weer in te stellen. Het voor stel werd gedaan door Niklai Yego- rysjev, de eerste secretaris van het partijcomité van de stad Moskou. Het feit dat het voorstel aan het congres is gedaan, wijst erop dat het op hoog niveau reeds is goedgekeurd en dat het vrijwel zeker door het congres zal worden aanvaard. Ver wacht wordt dat eerste secretaris Leonid Brezjnev de eerste secretaris generaal zal worden sedert de func tie in 1934 werd afgeschaft. In inge lichte kringen zei men dat het nog niet duidelijk is of deze verandering van politieke betekenis zal zijn. Men meende echter dat de persoonlijke positie van degene die de post zal bekleden er door wordt versterkt en noemde het een teken dat Brezjnev zijn greep op de partij verstevigt. Yegorysjev zei dat zijn voorstel moest worden gezien in het licht van de „terugkeer tot de Leninistische normen". neerkwam op 85 cent per 100 kg. melk plus 24 cent per procent vet. Met de voorschotuitkering uit het L.E.F. zal ongeveer f 119.600.000 ge moeid zijn, met die uit -het. Zuivel fonds ongeveer f 141 600.000. Bromfietser verdronken Onvast weer LAREN (Gld.), 30-3. Woensdag morgen is in een sloot langs de Hol- landseweg in de Gelderse gemeente Laren het lijk gevonden van de 51- jarige landbouwer G. A. Wesseldijk uit deze gemeente. Vermoedelijk is de heer Wessel dijk dinsdagavond laat als gevolg van de slechte weersomstandigheden met zijn bromfiets tegen een boom gebotst en vervolgens in bewustelo ze toestand in de sloot terechtgeko men en verdronken DODELIJKE ONGELUKKEN 's-HEERENBERG. De 58-jarige G. A. Bommer uit Zevenaar is om het leven gekomen, toen 'hij met een be stelauto de voorrangsweg 's-Heeren- berg-Ulft opreed en werd aangere den door een truck met oplegger, die geladen was met stenen. WAALRE. Woensdagmiddag is de 15-jarige Michael Jansen uit Waalre bij een verkeersongeluk om het le ven gekomen. De jongen reed op zijn fiets op de Valkenswaardseweg in de gemeente Waalre en sloeg plotseling linksaf zender daarbij op het ver keer te letten. Hij werd geschept door een achteropkomende personen auto en overleed ter plaatse. Autobenzine door zelfbediening DEN HAAG, 30-3. Esso Nederland N.V. zal een proef gaan nemen met zelfbediening door automobilisten bij het tanken van benzine. De gedach ten gaan uit naar een benzinepomp- c^utomaat die, hetzij door het inwer pen van geldstukken hetzij door het inschuiven van bankbiljetten de verlangde hoeveelheid brandstof le vert. Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; vannacht hier en daar mist; overwegend matige wind uil westelijke richtingen; wei nig verandering in temperatuur. 1 april. Zon op 6.16, onder 19.13. Maan op 13.31 onder 5.09. Volle maan: 5 april te 12.14. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 1 april 11.29 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 1 april 11.19 v.m. n.m. Doodtij: 1 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-3. Het K N.M.I. deelt mede: tussen een depressie boven de Noordzee en een zwak hogedruk- gebied boven Frankrijk voeren wes telijke winder, nog tamelijk koude lucht aan uit Engeland. Een rand- stcring van de depressie, die in de nacht van woensdag op donderdag naar de noord-Duitse bocht trok. veroorzaakte in ons land op vele plaatsen bijna 10 mm regen. Ten westen van Ierland komt een nieu we storing voor. die nog klein in om vang is, maar die de komende 30 uur naar Ierland en het Kanaal zal trek ken. In verband 'hiermee wordt ver wacht dat het weer nog onstand vastig blijft met over het algemeen veel bewolking en later weer toe nemende regenkansen. Mogelijk zal cok het zicht tijdelijk slechter wor den. In de temperaturen komt wei nig verandering. De Sowjetrussische communisti sche partij zal nooit een terugkeer tol de „persoonsverheerlijking" ge dogen, zo heeft woensdag de eerste secretaris van het partijcomité van Moskou, Nikolai Jegorytsjev, op het partijcongres in Moskou verklaard. Tweede Kamer DEN HAAG, 30-3. - Tijdens de openbare behandeling van het melk en rundveeprfjsbeleid in de Tweede Kamer, heeft zich woensdagmiddag een debat afgespeeld tussen cner- zyds minister Biesheuvel (landbouw en visserij) en de afgevaardigde Koekoek van de Boerenpartij De heer Koekoek uitte ernstige kritiek op het beleid van de minis ter (hij sprak van een „wanbeleid") en bepleitte o.m. verlaging van de consumentenprijs voor melk en te gelijkertijd verhoging van de melk prijs voor de boer. Minister Bies heuvel ontkende dat zulks het geval1 zou kunnen zijn. Hij vroeg de heer Koekoek met een uitgewerkt voor stel te komen, waarin verwerkt wor den lagere transportkosten, een re gelmatige melkvoorziening en een distributie met minder kosten. De minister vroeg de afgevaardigde met een meikplan voor bijvoorbeeld Am sterdam te komen, waarbij de volle melk tegen een lagere prijs kan wor den verkocht en waarin tevens een hogere prijs voor dc boer is voor zien. Minister Biesheuvel merkte op, er van overtuigd te zijn, dat een dergelijk plan niet realiseerbaar is, maar „misschien wil de afgevaar digde mij 'bewijzen dat 'het wel kan". De heer Koekoek ging op deze uit daging niet in. De minister, zo merkte hij op. geeft een verkeerde voorstel ling van de melkvoorziening, waai de overheid zich z.i. te veel mee be moeit. De suggestie om met een „melk-plan" te komen, liet de heer Koekoek vrijwel onbesproken. „Wij zijn geen melkhandelaren", zo zei hij, hieraan toevoegend ook niet de bedoeling te hebben zelf ooit nog eens een melkhandel te beginnen. Dierziektebestrijding Bij de behandeling in de Tweede Kamer van de brief van minister Biesheuvel (landbouw en visserij) inzake het melk- en rundvleesprijs- beleid. heeft de socialistische afge vaardigde Van der Ploeg ernstige kritiek geleverd op dc subsidiever lening door de overheid voor de dierziektebestrijding onder het rund vee. Het voornemen, deze subsidie te stellen op 10 cent met 100 kg melk en eerst in 1967 op 25 een, werd door hem „een kruimelbeslissing" ge noemd. De heer Van der Ploeg vroeg mi- niser Biesheuvel deze subsidie reeds met ingang van het melkprijsjaar 1966 op 25 cent te stellen. Mocht de bewindsman niet met een bevredi gend antwoord komen - aldus kon digde de heer Van der Ploeg aan - dan zal hij een uitspraak van dc Ka mer daarover vragen. Ingezonden mededeling 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1