Serooskerke vierde Wat biedt de BEELDBUIS? Nijlpaardbaby geboren Buurtvereniging „De Hoofdpoort" vierde dertigjarig bestaan Indonesië heeft een gesaneerd kabinet DE GOUDEN HORDE Hij is lekker ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 maart 1966 Nr. 19563 Ringsteken op de fiets SEROOSKERKE, 26-3. Seroosker ke vierde zaterdag, als laatste kern, under wel zeer ongunstige weersom standigheden, het Strafeest. Om streeks 1.00 uur kwamen daarvoor 7 keurig versierde paarden naar het dorp met hun ruiters voor een korte rondrit. Tijdens deze rondrit, werd, nadat een jury, bestaande uit de da mes Hart-v. d. Wielen en Huibregt- se-Pclderman, de prijzen voor de mccist versierde fietsen had toe gekend, cp het Dorpsplein het ring steken beoefend door de schooljeugd, die cp hun mooie versierde fietsen een prijs trachtten te behalen. De le, 2e en 3e prijs voer de mooist versierde fiets werden achtereenvol gens toegekend aan: Hans van der Wielen, Ria Kloet en Jaapje Kloos terman. De prijzen voor het ringsteken op de fiets, waarin de jeugd in drie leeftijdsgroepen was verdeeld, werden achtereenvolgens tóegekend aan: le leeftijdsgroep: le pr. Wim Bal; 2e pr. Ineke Koopman en 3e pr. Jaap Minderhoud. 2e leeftijdsgroep: le pr. Matty v. d. Hoek, 2e pr. Jan Baardse en 3e pr. Joke Geluk. 3e leeftijdsgroep: le pr. Addi v. d. Schelde, 2e pr. René Baardse en 3e pr. Elsje Zorge. Te omstreeks half drie arriveer den de ruiters bij de Schelphoek al waar de paarden over het strandje het water werden ingedreven om de benen te spoelen. Ondanks de koude werd dit gebeuren weer door velen gadegeslagen. Luctor et Emergo Inmiddels stond de fanfare „Luc tor et Emergo" uit Renesse de rui ters op te wachten en met vrolijke marsmuziek werd vervolgens naar het dorp gemarcheerd, waarna na een rondgang over het dorp bij het Dorpshuis werd halt gehouden. Hier hadden vele belangstellenden, o.w. de burgemeester van Westerschou wen, de heer H. P. Everwijn, de stoet opgewacht. Na een korte toespraak door de voorzitter van het Stracom- missie, de heer M. Geluk, heette de burgemeester de Strarijders welkom. Vervolgens werd door de ruiters overgegaan tot het ringsteken waar voor fraaie prijzen beschikbaar wa ren gesteld. De.prijzen werden ach tereenvolgens behaald door: le pr. L. Straayer die tevens de wisselbeker in ontvangst mocht nemen, 2e pr. L. Hart, 3e pr. Johan Hart, 4e pr. M. Klaasse, 5e pr. J. Kloet, 6e pr. J. v. d. Hoek en 7e pr. B. Baardse. Na afloop van het ringsteken vond in het dorpshuis de prijsuitreiking plaats. Onder de vrolijke tonen van de fanfare was er gedurende de mid dag een gezellig samenzijn. Feest in dorpshuis Tijdens de avonduren werd het feest in het Dorpshuis voortgezet met de opvoering van het uit drie bedrijven bestaande toneelspel: „Het hing in de lucht" van B. Peels. De zaal was tot de laatste plaats bezet. Aan dit toneelspel werd mede gewerkt door de dames mevr. N. Ver- boom-van Dienst, mevr. P. Straayer- Kristalein, mevr. M. Baardse-Kaai- MAANDAG. Het voorprogramma omvat vertrouwde rubrieken als Kenmerk, Flipper en, om tien voor half negen, de politieke zendtijd, die ditmaal toevalt aan de C.P.N. We blijven daarna nog even in de poli tieke sfeer. Han Lammers presen teert een aflevering van „Inburge ren", een gefilmde programmareeks over de enkeling in de samenleving. Ditmaal is het onderwerp belasting betalen. Lammers belicht het van verschillende kanten. De hoofdfilm op deze maandag avond is „Home before dark" oftewel „Voor donker thuis". Het verhaal gaat over de mooie Charlotte, die na een jaar in een psychiatrische inrich ting te zijn verpleegd, naar huis te rugkeert en daar ontdekt dat echt genoot Arnold (docent in de filosofie aan een universiteit in New Eng land) zich van haar heeft afgekeerd. Ze sluit vriendschap met Jake, een collega van haar man, met wie ze later de weg naar het geluk vindt. Hei betekent het happy-end van een lange en van tragiek doordrenkte roiprent, in 1958 vervaardigd door Mervyn LeRoy. Op net twee kunnen we kijken naar een documentaire van Will Si mon over het ontstaan van een te kenfilm. Hij nam als voorbeeld Het Duel", een filmpje van Ronald Bijl. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Odoorn-Valthermond (voor de te stichten buitengewone wijkgemeente): C. J. L. Loor, Ooster- bierum. Aangenomen naar Utrecht (wijk gemeente Oudwijk): P. H. de Bree, H.I. Ambacht; naar Slootdorp: C. J. Rasch, Den Helder. Toegelaten tot de evangeliebedie ning: K. Bouhuys, Amsterdam; J. Lugtigheid, Amsterdam; B. Martèl, Zaandam en A. J. A. Ruys, 's-Gra- venhage. Beroepbaar: kand. B. Martèl, Zaandam en kand. W. A. Vlasblom, Rotterdam. Ger. Kerken Bedankt voor Augustinusga-Sur- huizum en voor Rijsoord: A. Groe- newegen, Ulrum. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Schiedam: M. Viiet- stra, IJmuiden. Oud Ger. Gemeente OOSTERLAND. Dinsdag 29 maart a.s. (7.30 uur n.m.): de heer Willem- steijn, Barendrecht. steker, mej. J. Bodbijl, mej. M. E. Baardse en de heren J. de Meij, C. de Rijke en L. Straayer. Dit toneelgroepje, hetwelk het stuk op uitstekende wijze wist te bren gen, oogstte na afloop een daverend applaus. Woorden van dank tot het toneelgroepje werden gesproken door WESTERSCHOUWEN, 28-3. De raad der gemeente Westerschouwen vergadert a.s. woensdag 30 maart des avonds te 19.30 uur ten gemeentehui ze. Op de vrü lange agenda zullen b. en w. met een voorstel komen om een ambtswoning aan te kopen. Het plan, zoals destijds werd aangeno men cm tot nieuwbouw in de W. G. Bootlaan over te gaan, heeft men dus laten varen. Het college heeft een aanbeveling van 3 personen opgemaakt, t.w. 1: C. Speelman, Burgh, 2. J. S. de Feiter te Renesse en Jac. Beije eveneens uit Renesse, waaruit de raad zich een gemeentewerkman in algemene dienst zal kiezen. Het tijdelijk dienstverband van de heer M. Post zal omgezet worden in een vaste aanstelling. Een ander voorstel be helst de verkoop van de winkel met woning Zuidstraat 14 aan de tegen woordige bewoner de heer A. P. Walhout. Een groot aantal grondtransacties vraagt de aandacht van de raadsle den. Er zal te Serooskerke grond ge ruild worden met de heer J. Geluk; grond, ongeveer 4415 ca gelegen aan de Steenweg te Westenschouwen en bestemd voor openbare of bijzonde re bebouwing (tot 50 der opper vlakte) overgenomen worden van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Haamstede; grond gelegen in Renes se tussen Luie- en Zeeanemoonweg verkocht worden aan N.V. Bouw fonds voor Ned. Gemeenten; grond geruild worden met de heer H. Bode oveneens gelegen bij de Luieweg in Renesse; grond in erf pacht uitgege ven worden, gelegën in Noordvvelle voorheen verpacht aan P. M. Priemis en grond verkocht worden gelegen aan de Bouwmansweg, voorheen verpacht aan P. M. Priemis. Overname wegen De gemeente gaat enige wegen overnemen en wel in Plan West Re nesse en de Hoge Hilleweg. Daar G.S. wegens de centrale fi nanciering van kapitaalsuitgaven geen goedkeuring kunnen verlenen voor een garantie, groot f 200.000,- doch slechts de helft hiervan, stellen ROTTERDAM, 27-3. Juist toen iedereen begon te denken, dat het'een vervroegde aprilmop was, werd op 26 maart het jong van Tanja, het nijlpaard van Artis dat tijdelijk in dier gaarde Blij dorp logeert, toch geboren. Moeder en kind ma ken het uitstekend. Het ligt in de bedoeling, dat Tanja en haar baby pas naar Artis zul len terugkeren wanneer daar het nieuwe nijlpaardengebouw voltooid zal zijn .Aangezien het geslacht nog niet bekend is, heeft men de baby nog geen naam gegeven. Vanaf 28 maart is het mogelijk om een kraam visite bij Tanja af te leggen. Het nijlpaard was in januari van Amsterdam naar Rotter dam gekomen om daar een jong te krijgen. Ze is ongeveer vijf jaar oud. de heer W. D. Berrevoets die de spe lers een kleine attentie aanbood. Tijdens de pauze werd een verlo ting gehouden, waarvoor fraaie prij zen beschikbaar waren gesteld. De avond werd verder gevuld met dans muziek onder leiding van de Melody Stars. Lange agentia van raadsvergadering Westerschouwen b. en w. voor dit bedrag op f 100.000,- te brengen. De subsidie aan het gespecialiseerd maatschappelijk werk voor zwak zinnigen in Zeeland zal verhoogd worden. Indien de raad zich hiermede ac- coord verklaart, zullen de woningen Kloosterweg 50 en Burghse Ring 30 onbewoonbaar worden verklaard. Komt verder aan de orde het nemen van een aantal besluiten betreffende de Lager-Onderwijswet 1920 over 1S66 (exploitatievergoeding Chr. Nat. School en vergoeding voor vakonder wijs Chr. Nat. School). De normaal gebruikte regeling over het benoemen van school- schoonhouders(sters) en andere ge meentegebouwen zal in een nieuw jasje worden gestoken. Gezien de uitvoering van de na volgende kapitaalswerken: verhar ding parkeerterrein Westenschou wen; aanleg parkeerterrein einde Laöne met een voet-rijwielpad langs de Laöne; verbetering duinovergan gen en paden; het bouwrijp maken van gronden gelegen in het plan West te Renesse en de bouw van 40 ratiowoningen waarvoor rijkssubsi die is toegezegd, doch die pas ver leend wordt na het indienen van de declaraties, vraagt het college aan de raad een kasgeldlening te mogen sluiten van f 150.000,- tegen de gel dende marktvoorwaarden. De landbouw en de kunstmaan WASHINGTON, 26-3. I)p Ameri- kaanse minister van landbouw, Free man, heeft aangekondigd dat zijn de partement en het Amerikaanse bu reau voer lucht- en ruimtevaart (Nasa) een akkoord hebben gesloten inzake het onderzoek van de door kunstmanen verzamelde inlichtingen op agrarisch gebied. Verscheidene instrumenten zullen worden gebruikt om grondsoorten te analyseren, plantenziekten op te spo ren, insectenplagen vast te stellen en oogstrendementen te schatten. Deze instrumenten, aldus minister Freeman, zullen de ontwikkelings landen in staat stellen inlichtingen te vergaren over mogelijk te verbou- .wen produkten en zodoende bijdra gen aan de economische groei van die landen. Engeland heeft Frankrijk laten weten dat het handhaving van een geïntegreerde NAVO beschouwt als iets dat noodzakelijk blijft voor de verdediging van het westen. ZIERIKZEE, 25-3. De bekende Zierikzeese buurtvereniging „De Hoofdpoort" heeft in de Graanbeurs van het Huis van Nassau vrijdag avond op feestelijke wijze het dertig jarig bestaan gevierd. Opgericht bij gelegenheid van de verloving van prinses Juliana, heeft „De Hoofd poort" in de afgelopen jaren talrhke activiteiten ontwikkeld en het be stuur - onder leiding van de actieve voorzitter de heer C. Berrevoets - stelt alles in het werk de vereniging actief en op peil te houden. In zijn openingswoord verwelkom de de voorzitter een vijf en vijftig tal leden, o.w. het echtpaar R. Rotte, thans woonachtig te Zwijndrecht, maar nog altijd lid van „De Hoofd poort". Herinnerd werd aan de fees telijke versiering van de straat op 10 m:iart. Het jaarverslag van de se cretaris. de heer F. Verspeek, werd goedgekeurd, evenals het financieel verslag van de penningmeesteresse, mevr. Nouwen In kas bleek een sal do van enkele honderden guldens, maar de voor de feestavond gemaak te onkosten moeten hier nog van be taald worden. Secretaris en penning meesteresse werden bij de hierna volgende bestuursverkiezing bij ac clamatie herkozen. In de vakature ontstaan door vertrek van de heer Rotte, werd voorzien door verkie zing van de heer J. Hagesteijn. Een verloting werd gehouden met als hoofdprijzen een bromfiets en een koppel konijnen. De toneelvereniging „Op Drift" te Renesse verzorgde het ontspannings programma met het stuk „Een moordromance". Tot in de heel kleine uurtjes zorg den -De Jantjes" verder voor een /eer feestelijke sfeer, waaraan de buurtgenoten een goede herinnering zullen bewaren. Rietvelden branden in Oostelijk Flevoland MEPPEL, 26-3. Vorige week is de cultuurtechnische afdeling van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpol- ders weer begonnen met het afbran den van een aantal rietvelden in Oostelijk Flevoland. Men is dit jaar bijzonder vroeg begonnen cm te voorkomen dat in de rietvelden broedende vogels in de vlammen omkomen. Om het wild de gelegenheid te geven de in brand gestoken rietvelden te ontvluchten wordt dit jaar niet een grote opper vlakte ineens in brand gestoken, maar worden tevoren banen uitgezet. Hoe wel niet te voorkomen is dat er slachtoffers vallen onder de fauna van de polder, wil men trachten het aantal slachtoffers zo veel mogelijk door deze maatregelen te beperken. De hoge rookpluimen die tussen Le lystad en Harderwijk opstegen wa ren van grote afstand te zien. Het uitbranden van de rietvelden in de polder vormt een onderdeel van het in cultuur brengen van de poldergrond. Scène uit het spei van „Op Drift". (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode). DJAKARTA, 27-3. President Soe- karno 'heeft zaterdag de samenstel ling bekend gemaakt van een nieuw Indonesisch 'kabinet, waarvan het aantal leden eenderde bedraagt van 'dat van 'het vorige (32). Het nieuwe kabinet heeft een pre sidium van zes vice-premiers, onder leiding van de christen dr. Johannes Leimena. De andere leden zijn: de mohammedaanse leider dr. Id'ham Chalid (voor betrekkingen met de hoge regeringsinstellingen), een lèi- dcr van de nationalistische partij, dr. Roeslan Abdoelgani (politieke bin nenlandse zaken), sultan Hamengkoe Ecewono IX van Djokjakarta (eco nomische zaken, financiën en ont wikkeling), de legerleider luitenant- generaal Soeharto (defensie en vei ligheid) en Adam Malik (sociaal- politieke zaken en ock buitenlandse zaken). Generaal Abdoel Haris Nasoetion, de minister van defensie en stafchef van de strijdkrachten, die door pre sident Soekarno werd ontslagen bij de kabinetsreorganisalie van 21 fe bruari jl., is benoemd tot waarne mend hoofd van „Kogam" (het Indo nesische opperbevel van de strijd^ krachten tot „vernietiging van Ma leisië"). Voorzover voorlopig is vastgesteld, zijn alle pro-communistische en crypto-communistisohe leden van het vorige kabinet verdwenen, met inbegrip van de voormalige minister van buitenlandse zaken, dr. Soeban- drio. Amerikanen en Zuidvietnamezen hebben melding gemaakt van een grote overwinning, na vier dagen van zware strijd bevochten op sterke eenheden van de Vietcong en uit Noord-Vietnam in het laagland in het noordelijke kustgebied van Zuid- Vietnam. 456 guerrillastrijders zou den gesneuveld zijn. Scheepvaartbericliten Esso Amsterdam, 23-3 van Portland naar Aruba. Kelletia (t25-3 te Gibraltar verw. Alchiba, 25-3 rede Mena. Aagtekerk, 23-3 van Shanghai naar Tsingtoa. Kelletia (t.), 25-3 te Gibraltar. Zafra, 25-3 te Le Havre. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 28-3. Aangevoerd 1050 slachtrunderen. Prijzen per kg: extra kwaliteit f 4,40-4,70, le f 4,00-4,30, 2e f 3,60- 3,85, 3e f 3,40-3,55; stieren f 3,95-4,40; worstkoeien f 3,25-3,40. Aanvoer: kleiner; handel redelijk; prijzen: iets stijver. 76. Toen Agua zijn mes in de rivier wierp keek Perguye verrast op, maar de hage dis sloeg nauwelijks meer acht op haar. „Bij nader inzien kan ik U niet doden, vrouwe!", zei hij kalm. Hij grijnsde plotse ling en legde z'n vinger langs de neus. „Iemand moet per slot de verstandigste zijn in dit gekkenhuis. Hoewel ik er niét op gerekend had dat ik dat zou moeten zijn", zei Agua de Onberekenbare. „Maar men is nooit te oud om te leren. In wens U veel geluk met mijn vriend Arami, vrou we. Buitengewoon veel geluk. En nu wordt het tijd, dat ik terugkeer". „Maar wat gaat ge doenvroeg het meisje onrustig. „Voorlopig wachten mijn vrienden, de Mongolen op mij om hen door de moeras sen hierheen te leiden, kunt ge paardrij den, vrouwe?" „Ik ga niet met U mee!", zei Perguye krampachtig. „Ik.... ik vertrouw U niet langer, messire Agua!". „Wie vroeg U om met mij mfee te gaan? De duivel hale hem, ik ben geen passend gezelschap voor U. Ge zoudt U vermoede lijk niet waardig kunnen gedragen". Hij sprong grinnikend op. „Nee, nee, ge neemt een paard en ge rijdt zo snel mogelijk naar Aram. Doe hem mijn groeten en zeg hem dat zijn vriend Agua van plan is de Mon golen zo diep in het moeras te leiden dat ze er nooit weer uit komen. Als hij de Ma- melukken naar het moeras leidt kan hij hen gemakkelijk verslaan. Er wacht daar klinkklaar heldendom in de moerassen", zei Agua minzaam. „Dus als ik U was zou ik mij haasten, vrouwe". „Wat hebt ge hier mee voor?", vroeg ze scherp. „Ik vertrouw U niet. Ge wilt U op ons wreken „Niet meer, vrouwe.Niet meer. Ik ben er juist achter gekomen, dat ik teveel hu mor heb om voor wreker te spelen", zei Agua onverstoorbaar. „Of te veel eerge voel, wat misschien op hetzelfde neer komt. Ge hoeft me dus niet langer te ver trouwen mits ge maar precies doet wat ik zeg. Waarschuw Aram - en de hemel schenke U veel geluk". En met die woorden verdween de ge heimzinnige hagedis als een geest in de struiken. Ingezonden mededeling Tienduizend vouwfietsen in Nederland In de afgelopen twee jaar zijn in Nederland ruim 10.000 vouwfietsen verkocht; een zeer bevredigend aan tal volgens fabrikanten en impor teurs van deze moderne meeneem- fietsen. De Nederlander is voorzich tig en moet wennen aan alles wat nieuw is; er wordt daarom een sterk toenemende vraag naar vouwfietsen verwacht, nu bewezen is, dat dit vervoermiddel in de praktijk bijzon der nuttig is. Op de zo jxüst gehou den twee wieier tentoonstelling in de RAI in Amsterdam bleek van de zij de van het publiek een opvallende belangstelling voor opvouwbare en demontabele fietsen te bestaan, te meer daar vormgeving en technische uitrusting van deze fietsen aanzien lijk verbeterd zijn. Naast auto- en caravanbezitters bestaat de gebrui kersgroep vooral uit kleinbehuisden, flatbewoners, binnenschippers en watertoeristen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3