Uw collega's noemen u bedachtzaam. De avond vindt u een plezierig stukje van de dag. coopvaetf „DE JACHT IS ALTIJD OPEN' Bij krant, boek of TV. rookt u graag een pijp. Zijn we er dus vèr naast als we denken dat u Coopvaett rookt? Maarten Schmidt en de Quasars ADENAUERS AFSCKEIDSSCHOT ASPIRIN VJL OVERDENKING Jezus op de kruisweg geleid KINDER- ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 maart 1966 Nr. 19562 Nederlander doet de In de televisierubriek Mies-en- seène van Mies liouwman werd - on der geleide van FrLso Knelt - pro fessor Maarten Schmidt voor bet scherm geleid, om te vertellen over de Quasars. Enorm ver af gelegen boodschappers uit 't heelal, liet was een stunt van Mies. Maar ik. vrees dat weinigen begrepen hebben waar 't over ging. Professor Schmidt is een Neder lander in Amerika die op de frontpa gina van „Time" staat en dan bèn je wat. HU is een astronoom, een sterrenkundige dus. H\j is een expert in het waarnemen met de enorme spiegeltelescoop van de berg Palo mar en i\jn bevindingen hebben de wetenschappelijke wereld verbijs terd. Vandaar dat ook de populaider Amerikaanse pers hoog van de to ren blaast. Boodschappen van 10 miljard jaar vóór Christus! De sterrenkunde neemt 't heelal waar en komt alleen iets aan de weet uit de boodschappen, die licht stralen haar toezenden. Die lichtstra len als ze van de zon komen zijn voor hen van „hiernaast" dichtbij. O/schoon de zon 150 miljoen km. weg is. Dat tekent de astronomen al, want 150 miljoen km. is in hun heelal nau welijks een milimeter. Zelfs die mil limeter is als 't er op aankomt werkelijke heelalafstanden te meten nog een veel te ruwe maat. De hoofdzaak is dat de verwonde ring van de mensen over de majes teit der hemelen begonnen is, met de veronderstelling van Ptolemeus dat de aarde in het middelpunt stond van alles; en dat de rest der hemel lichamen gehoorzaam om die aarde heendraaide. Want op die aarde woonden de mensen. En het leek niet denkbaar dat de mensen in een andere relatie tot het heelal zouden staan, dan als middelpunt waar alles om draaide. Van die waan heeft men al lang moeten afstappen. De aarde is hele maal geen middelpunt. Zelfs de zon behoeft zich niets te verbeelden. Ze is niet meer dan een doodgewone ster waarvan er miljarden zijn. Aarde in flatje Alles wat de wetenschap der waar neming moest toegeven, was: „we :Un- in het heelal niet meer dan flat bewoners in een of andere buiten wijk, zonder een greintje bijzonders. De stad waartoe we behoren is de Melkweg een stelsel met miljarden sterren en dan wonen we zowat in Buitenveldert als we Amsterdam als de stad bescho-uwen. Er bestaan minstens evenveel Melkwegen dus sterrenkundige Amsterdams - als er Bidtenveldert's zijn. En niemand weet of 't daarmee nu uit is met het steeds maar verme nigvuldigen. Het is zeker dat het heelal der schepping op zo'n enorme schaal is uitgeroerd, dat de bluf ran het arme jongetje dat over geen stuiver be schikt, in een redetwist met een vrindje zegt; „wedden om 'n mil joen?", ternauwernood vergeleken kan warden met de hoogmoed van de mensen, als ze hun plaats in de schepping probeerden te valueren. wereld verbijsterd staan De conclusies Prof. Schmidt is nu de man die tut ootmoed en ingetogenheid aan spoort, door de blote vermelding van zijn waarnemingsuitkomsten. Hij is geen theoloog en geen zede preker en hij verkondigt niets an ders dan wetenschappelijk verant woorde feiten, berustend op zyn vakkundige waarnemingen. Hij moet tot de conclusie komen dat er liehtboodschappen tot zijn te lescoop komen en weer andere boodschappen via een radio teles coop - die 't niet van lichtstralen moet hebben maar van veel langere radiogolven die weinig minder dan tien miljard jaar geleden op reis zijn gegaan. Professor Schmidt bekijkt dus een „wereld" van 10 miljard jaar geleden. Een wereld die er op geen stukken na meer is. Weet u tuel wat dat betekent? Als professor Schmidt eens in staat was om maar tweedui zend jaar terug te zien en dan in groot detail zou hij de intocht van Jezus in Jeruzalem waarnemen. Bedenkt toch eens: tien miljard jaar hebben lichtstralen, veroorzaakt door een gebeurtenis, gereisd door de oneindigheid; en eerst nu treffen ze het oog ran professor Schmidt in Palomar en vertellen hem hun bood schap. Een wonder Dit is een wonder zonder weerga. Maar ook een woncler voor de vra genstellende mens, die de grootheid der hemelen in zich zelf vermoedde. De wetenschapsman vraagt zich af hóé een boodschap de energie kon opbrengen, om zó lang en zó ver te reizen, zonder zich uit te putten. Dat is alleen mogelijk als de beginener- gie zó groot was dat het menselijke ingenieursverstand daar op geen stukken na meer bij kon. Het is de enorme hoeveelheid be- ginenergie die de astronomen puz zelt. Want er is zóveel nodig, om zo'n resultaat na. tien miljard jaar op zo'n afstand te geven, dat de astronomen aan het rekenen zijn geslagen. De uitkomst maar zij niet onder rneg kunnen, wijst er op, dat er een ge deelte is, of althans was, in het heel al u>aarby de sterkste waterstofbom, ivaaraver de Amerikanen zich nu in de Spaanse wateren zo druk maken, ternauxoernood te vergelijken zou zijn met het afstrijken van een wat vochtig-gexv orden lucifer. De waarnemingen van professor Schmidt wijzen op de schepping van de wereld door een Schepper dui zend en miljoenvoud machtiger en luisterrijker dan wij de Schepper uit Genesis durfden noemen. Wij verliezen niets met de waar nemingen van professor Schmidt. Hij maakt God groter en luisterrijker en ons werkelijk stil. W. VOGT. WASHINGTON. De hersendelen van exd'istator Benito Mussolini, die twintig jaar bewaard zijn in hel Walter-Reedhospitaal in Washington zijn in Rome gearriveerd en zullen teruggegeven worden aan de wedu we van de Duce die erom heeft ge vraagd. Een zware sneeuwstorm in het noorden van de V.S., die donderdag was uitgewoed, heeft aan minstens 21 personen het leven gekost. Ingezonden mededeling f,1.25 Flitsen uit het buitenhuid TAIPEH. Voor de vierde keer is de 79-jarige maarschalk Tsjang Kai Sjek herkozen als president van de (Nationalistische) republiek China. TOKIO. Ongeveer 127.000 men sen hebben in de Japanse hoofd stad een betoging gehouden tegen ,.de Amerikaanse imperialistische agressie in Vietnam". PARIJS. De Franse spoorwegem ployees zullen zesendertig uur sta ken voor een kortere werkweek. De actie begint vrijdag 25 maart. Begin deze week staakten de werkers bij de Franse spoorwegen ook, toen ge durende veertig uur. DJAKARTA. De correspondent van het Chinese persbureau „Nieuw China" in Djakarta is op het vlieg veld Kemajoran gearresteerd. Aan zijn arrestatie ging een gevecht met de politie vooraf. PARIJS. President de Gaulle zal in september een officieel - bezoek aan Polen brengen, zo is van door gaans welingelichte zijde in Parijs vernemen. BERLIJN. In Oost-Berlijn is een „conferentie van Europese Katho lieke Christenen" geopend Het the ma van deze bijeenkomst, waaraan delegaties uit achttien Europese landen deelnemen, is „solidariteit van allen van goede wil voor een politiek van ontspanning en veilig heid in Europa". PEKING. De Chinese communis tische partij zal niet vertegenwoor digd zijn op het 23ste congres van de Sowjetrussische communistische partij, dat dinsdag in Moskou begint. LEOPOLDSTAD. President Mo- boetoe van Kongo-Leopoldstad heeft bij decreet de wetgevende macht, die aan het parlement behoorde, aan zich getrokken. PALOMARES. Ruwe zee en harde wind hebben opnieuw de pogingen cm de voor de Spaanse kust bij Pa- lomares op de Middellandse zeebo dem gelocaliseerde Amerikaanse atoombom „vast te maken" verijdeld. „En zij leidden Hem weg om Hem te kruisigen". Markus 15 20b. Dat iemand weggeleid wordt om gedood te worden door een nekschot mischien ergens in een gevangenis of in 't openbaar op het schavot door onthoofding of verbranding dat is meer gezien. En 't waren dan heus niet altijd de echte schuldigen die dit trof. Ja, vaak geheel onschuldi- gen juist. En toch, toch zag men dit dan: men leidde ze weg om gedood te worden. Dit deden dan de mensen, bepaalde mensen die het bevel gaven en soldaten idie het uitvoerden. Ook waren er dan steeds mensen die toe keken ais naar een schouwspel waar wat aan te zien was. En 't ikon groots zijn, als bv. van Oldenbameveldt op zijn stokje leunend aankomt hij het schavot of als Louis Capet, de Fran se koning op dat schavot met de beul en zijn zonen worstelt in de hoop dat zijn volk uiteindelijk nog helpen zal. Zie, dan gebeurt er wei wat in de geschiedenis; iets dat de moeite wel waard .is om het te onthouden. Maar wat hier nu gebeurt in hetgeen Mar kus ons meedeelt, lijkt heel niet be langrijk omdat hier een bespotte zg. Koning ider Joden naar de kruisiheu- vel Schedel wordt geleid. Wie neemt daar nu notitie van? Wie slaat daar nu acht op Ihier in deze Oosterse we reld of in 'het Romeinse imperium? Wat kan 't iemand schelen dat Jezus van Nazareth wordt weggeleid om gekruisigd te worden? De mensen doen er ook niets tegen. Hij Zelf pro testeert. ook niet eens. Hij laat Zich als een lam ter slachting leiden of als een sohaap dat stom is voor zijn scheerders. Hij laat met Zich sollen en sleept Zich zelf hondsmoe voort langs de weg, zodat Hij er onder be zwijkt en men een ander dwingt het kruis voor Hem te 'dragen. Er is wei nig -verheffends aan. En u zegt, laat maar; u doet niet meer dan later vertellen; ik stond er bij en keek er naar. Kijk, d.i. nu het nare, het gevaar lijke, omdat u, wij, dan net zijn als de rest. Men ziet het aan dat Jezus weggeleid wordt en gaat over tot de onrde van de dag. Men steekt een si gaar op, zijn pijp aan, een sigaret. Drinkt zijn koffie met een koekje. meer n-iet. Maar dan begrijpt men toch niets van hetgeen er geschiedt door die wegleiding naar het kruis. Dan zijn we precies als zij die dit Hem deden. Dan loopt u mee al blijft u thuis; mee met de kijkers die geen kopers zijn En om het laatste gaat het; want deze Jezus is uit op de grootste buit die 'iemand ooit beha len kon. Hij is uit op de buil van mensenzielen en lichamen die Hij uit satans 'klauw bevrijdt. Laai Niezsche dan het lam bespot ten, hij vergeet de leeuw uit de stam van Juda. Jezus' bloed bezit de koop kracht van de hoogste waarde. Hij koopt met Zijn leven het leven van een ontelbare schare vrij; zondaren die Hij reinigt door Zijn bloed en Geest. Welnu, daarom kunnen we niet aan de -kant blijven staan kijken hoe het toch wel met Hem afloopt, maar moeten we ons er bij betrok ken voelen als bij een zaak die ons ten nauwste aangaat. De zaak de schuldvergeving die ons doet zingen: Daar G'U voor mij hebt in de dood gegeven, hoe zou ik don naar eigen wil nog leven? Zou 'k U, o Heer, die ooor mijn schuld xvoudt lijden, mijn hart niet wijden? Br. ha ven. B. WENTSEL. BLIK DOOR HET WERELD De Westduiise luchtmacht verloor deze week zijn 33e Slarfighler en de 18e vlieger van dit type toestel. Tij dens een t.v.-interview dat mogelijk ten doel had een oorzaak aan te wij zen voor de ongelukken kwam aan het licht dat een onderhoudsmonteur 450 mark verdient tegen 750 mark die een luchtmachtbeujaktng.sman incasseert. Prof. Ludwig Erhard heeft er een functie bij die hij eigenlijk niet wenste en waarin zijn partij hem evenmin zo erg graag zag: hij is nu ook voorzitter van de Christen De- mokratische Union, de grootste re geringspartij. Hoe hij op die voor- zittersstoel verzeilde, is opnieuw een illustratie van het gelijk van Aden auer dat Erhard een zeer bekwaam minister van economische zaken is, maar een zwak politicus en zeker geen goede kanselier. Der Alte zelf tilde niet bijzonder zwaar aan het voorzitterschap van de C.D.U., dat hij ook naast zijn kan selierschap bekleedde. Naar verluidt is hij al die tijd één keer op een be stuursvergadering geweest. En ten slotte was er ook altijd Durhues, de feitelijke manager ran de C.D.U., aangetrokken als een vakman die hij ook bleek te zijn. Er ontstond toen een probleem doordat niet Adenauer het min of meer nominale voorzitter schap zou neerleggen, maar Duf hues om gezondheidsredenen ook het fei telijke. Erhard weifelde ontstellend lang om zijn kandidatuur te stellen en juist toen hij in Parijs toefde deed bondsdagfractieleider Barzel dit toen maar. Barzel is een zeer naar boven strevende heer en wordt ook gezien als een exponent van Adenauers vleugel, die te pas en te onpas zowel Erhard als Schroder aanvalt. Stemmenirekker Toen kon Erhard het niet meer op zich laten zitten en de C.D.U. koxi haast niet anders dan hem kiezen. Ingezonden mededeling Ook uw belastingaangifte willen wij deskundig verzorgen EDELSCHAAP Oosterland Telef. (01114) 578 lenslotte is Erhard - met al zijn fei len die hem de bijnaam gummileeuw schonken tegen alle verwachting in de grote stemmentrekker gebleven en de party Icon zich slecht veroor loven over zijn persoon publiekelijk grote trammelant te gaan maken. Kennelijk slaat bi; cle Duitsers zijn reputatie van het Wirtschaftswunder en image van de brave burger toch nog altijd zo aan, dat men hem zijn politieke zwakheden graag vergeeft. Gezegd moet worden dat Aden auer in zijn grote rede op de partij dag zich onthouden heeft van steke ligheden jegens Erhard en Schroder, al ivas zijn aanval op Luns als de bederver van de Europese politieke unie naar Frans model indirect toch wel op hen gericht. Meer opzien baarde hij door zijn onverbloemde lof op de Sow jet-Unie die hij kenschetste als lid van de club der vredelievende naties Uit de mond van der Alte wel een zeer verrassend geluid, waarvan men haast moet denken dat het door de Gaulle is geïnspireerd tijdens het jongste bezoek dat Adenauer bracht aan zij oxide vriend kort-voor diens reis naar Moskou. Pats terua Erhard sloeg de volgende dag te rug. Naar zijn mening droeg de Sow- jet-Unie nog altijd stevig bij tot de spanningen in de wereld en was er geen enkele reden om in de toekomst veel liefs uk Moskou te verwachten. Juist daarom is dan ook een N.A.- V.O. nodig, was zijn eigenlijke con clusie en daarmee ging hij pal in te gen de in Adenauers woorden ver weven suggestie dat de Gaulles ge rommel in de N.A.V.O. toch maar liefst met veel begrip en medewer king moet worden tegemoet getre den. Ook Erhard gaf zijn kat dxis in direct en daxi wel in de richting van PParijs. Uit de xoaordenivisseling waarbij zich de Beier Franz-Josef Strauss opnieuw als Adenauerist liet kennen blijkt overigens wel duidelijk dat in de C.D.U. de eensgezindheid over de houding jegens Frankrijk en Rus land niet heei groot is. Erhard volgt nog steeds xoat men de N.A.V.O.-lijn kan noemen, ondanks het verzet dat daartegen zeker niet minder zal wor den wanneer de Gaulle Bonn aan klampt voor bilaterale akkoorden. En hierbij moet men de invloed van Adenauers vlexigel niet onderschat ten. De oude man is dan tod voorzitter af, maar zoals hij zelf zei: hij is nog lang niet toe aan zijn politieke tes tament, mat belooft dal hij zich nog fiks kan roeren. OSLO. Men heeft het; wrak ge vonden van het Amerikaanse tran sportvliegtuig, dat sinds zaterdag nacht werd vermist. Het toestel is terechtgekomen op hel eiland Senja in 'het noorden van Noorwegen en ligt op ongeveer 800 meter hoogte. Het toestel had zeven bemannings leden aan boord. Ingezonden madedeling (BAYER) Doet de koorts dalen. Stilt de pijn. Ideale dosering. FEUILLETON Het was een benedenhuis met een zit-slaapkamer aan de voorzijde. Weliswaar was de prijs ook tame lijk hoog. maar hij accepteerde toch, temeer omdat hij het: desgewenst meteen 'kon betrekken. Hij betaalde een maand vooruit, wat. .hem in de achting van de kamerverhuurster deed stijgen en installeerde zich ge lijktijdig. Lijn zestien reed vlak langs en -als hij uit het raam keek, zag hij precies op de achterzijde van de luchtplaatsen der gevangenis. Leuke mop om te denken, dat hij eergisteren daar nog gelopen had. Nooit kunnen vermoeiden, dat hij zo spoedig in de onmiddellijke nabij heid zou komen te bivakkeren. De 'kamerverhuurster bracht hem een kop koffie en een koekje, wat hij vriendelijk dankend accepteerde. En wat of meneer voor de kost deed. Meneer stelde zich zonder 'blikken of blozen voor als vertegenwoordi ger, zei. dat hij op ongezette tijden kwam en ging, maar dat hij heel zacht zou doen, als het een keer wat laat werd. Wat de vrouw heel aar dig van hem vond. Hij dronk van zijn koffie en nadat de vrouw weer vertrokken was, haalde hij de andere krantestukjes uit zijn zak. Er Waren twee baantjes als vertegenwoordiger bij, maar zou hij kans hebben zonder getuigschrif ten? Een schoenfabriek in Brabant vroeg een vertegenwoordiger voor dc hoofdstad en onmiddellijke om geving. Zal wel een auto voor nodig zijn. Of wacht eens: in de stad nee, natuurlijk niet. Met dat par keerprobleem. Best mogelijk, dat ze net iemand zochten, die er niet per auto de klanten afging. Gijs stak een sigaret op en dacht na. Terwijl hij rookte, keek hij eens naar het adres; Schriftelijke of per soonlijke aanmeldingen dagelijks van 10 tot 4 uur aan het fabrieks- kantoor te Reusel. Reuselwaar zou dat uithan gen? Hij tastte in zijn geheugen en ging in gedachten alle plaatsen langs, waar hij met ome Giep had opgetreden. Ze waren zo wat in het hele land geweest, maar Reusel kon hij toöh echt niet thuisbrengen. Het was in Brabant, want dat stond in de adverentie. Nu ja, de meese schoenfabrieken waren in Brabant. Maar van de „Drommel Schoenfa brieken" 'had hij nooit gehoord. Gijs, jongen, er zijn nog tal van dingen en zaken, waar jij nooit van gehoord hebt. Wat zou die reis erheen kosten? En waar lag het? Ergens in de buurt van Den Bosch waarschijnlijk. Een tientje, vijftien gulden misschien. Hij inspecteerde zijn geldvoor raad. Dat kon er natuurlijk wel af. En anders moest hij eerst maar op oorlogspad gaan. Hij had het geluk kig nog niet verleerd. En als hij eens borg moest storten? Nu ja, dan zou hij wel weer zien. Hij bekeek dc andere adverten ties, die hij had uitgescheurd. Hier. nog een fabriek in Brabant, die een vertegenwoordiger vroeg voor Am sterdam en naaste omgeving. Ook toevallig, weer Amsterdam. Nu ja. de advertenties stonden ook in een Amsterdams ochtendblad. Was dat dan zo vreemd? Ditmaal een siga renfabriek in Valkenswaard. Wal een namen allemaal: Valkenswaard, door GERRIE BOS Reusel.... Reusel, hij had hel vroe ger wel eens op zijn brood gehad, vooral in sde oorlogsjaren en het smaakte tamelijk goed. Nooit gewe ten, dat er ook een plaats bestond van die vetnaam. Als het niet te gek ver uil elkaar lag. kon hij alle bei wel proberen. Wacht, als hij nu eerst eens naar een leeszaal ging? Daar hadden ze wel kaarten van Nederland. Kon-ie uitkienen, waar die dorpen lagen. Met de sleutel in zijn zak verliet hij zijn nieuwe verblijf en toen hij enkele schreden in de straal had ge zet. bleef hij met een schok staan. Waar woonde hij nu ook weer? Wacht eens. de advertentie had hij nog" in zijn zak. Zenuwachtig haal de hij een paar stukken krant te voorschijn en bekeek ze. O ja. Ha venstraat 78. Niet vergeten. Gijs, je woont nu op Havenstraat 78. Bij het Haarlemmermeerstalion stapte hij op lijn zestien. Terwijl hij wachtte, tot de tram wegreed, keek hij naar de ingang van zijn vorig „kosthuis". De grote deur was ste vig dicht. Jc was je vrijheid kwijt, maar voor de rest had hij het er niet slecht gehad. Als jc je koest hield en beleefd was tegenover iede reen, stond je al gauw in een goed blaadje bij dc bewakers en dat was een belangrijk ding. dat had hij nu wel begrepen. Hij had een goeie baan gehad en veel vrijheid, voor zover cr van vrijheid binnen de ge vangenismuren gesproken kon wor den. Nu ja. die periode was afgeslo ten. Nu ging hij als een net mens een baantje zoeken. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5